Észak-Magyarország, 1957. december (13. évfolyam, 282-305. szám)

1957-12-03 / 283. szám

KMAGYARORSZ AG Kedd, 1957. december S. olfíRfílfíG Vt)QfWR7Qn Lesgótlal vesztett a hazai csapat 1' •/ • Salgótarjáni SE—Perecesi TK 2:1 (1:0) A lelkesedés és a szív diadala Miskolci MTE—Bp. Szállítók 1:0 (0:0) A 60. nercben Moravcsik kézzel teszi maga elé a labdát, de meg­lepetésre a játékvezető sípja né­ma marad. Véleményünk szerint jogos 11-es volt!... A 65. percben Dobos elfut, középre ível, a fejelni akaró Paszt- rovicsot felvágják. A játékvezető sípja ismét, érthetetlenül, néma ma­rad! ... A 68. percben Dobos szögietru- gására Kiss I. szépen megy fel, de csúsztatott fejese a kapusról Pasztrovics elé perdül, aki azon­ban kivár és oda a nagy helyzet. A 70. percben Dobost Blaska csú­nyán megrúgja. A játékost leviszik és percekig a partvonal mellett ápol­ják. Csak 10 perc múlva tér vissza a pályára. Időnkint a vendégcsapat is ve­szélyeztet, főleg Brada és Baj­zák révén. (A játékosok igen idegesek, sok a rossz, pontatlan labdaleadás.) Sarok­rúgáshoz jutnak. A labda érintetle­nül a hálóba jutna, Siffman azon­ban kézzel ment! A játékvezető 11-est ítél. Zárai a megítélt" büntetőt a bal felső kapufának rúgja. Ez a nem remélt Szerencsé szárnya­kat ad a helyi csapatnak. A közön­ség is lelkesen biztatta csapatát, amely fergeteges hajrába kezd. A játékosok nem ismernek el­veszett labdát. A 85. percben Tófalvi Doboshoz játszik, aki egyből Kiss I.-nek továbbítja. A jobbösszekötő fordulásból • nagy erővel a kapu közepén a hálóba vágja a labdát. (1:0). A gól után a helyi csapat marad tá­madásban. A 87. percben Pasztro­vics hosszú, meredek labdájával ug­ratja ki Kiss Il-t, a középcsatár elől azonban Moravcsik becsúszó szere­léssel ment. A 88. percben Siffman viszi fel a labdát, Pasztrovicshoz játszik, aki ahelyett, hogy kapura lőne, beadja a labdát! Beadásáról csa­tártársai lemaradnak és igy oda a nagy helyzet. A mérkőzés hátralévő perceiben em­lítésre méitó esemény nem történt. A látottak alapján a helyi csapat nagyobb arányban is győzhetett volna. A csatárok azonban elide- geskedték a legjobb helyzeteket is. A nagy hideg erősen próbára tette a játékosokat, de a nézőket is... ! A közönség többet várt a nagynavű ellenféltől, azonban erősen csaló­dott az elmúlt héten 7 gólt rúgott budapesti együttesben. A hazai csapat lelkesen játszott valameny- nyi játékosa derekasan helytállt! Ez a mérkőzés is azt bizonyítja, hogy a fiatal játékosok kezdik egyre inkább megszokni az NB. II. légkörét, s hogy a közeljövő­ben még jobb teljesítményekre is képesek. (A legutóbbi négy mér­kőzésen 7 pontot szerzett a csapat.) Tölgyesi megbízhatóan és jól látta el feladatát. A hátvédhármas tagjai egymást múlták felül. Közülük Kiss III. bizonyult talán a legjobbnak. A két fedezet közül Siffman volt a job­bik, de Homovics is megfelelt. A csatársor legjobbjának Dobos bizo­nyult. Ésszerűen, okosan vitte tá­madásba csatártársait. Utána Kiss I. Pasztrovics, Szabó a rangsor. Kiss I. góljáért dicsérhető. A pesti csapátból Jerabek, Pazgye- ra, Brada játéka érdemel említést. Vízhányó játékvezető sok hibával vezette a mérkőzést. ítéleteivel in­kább a hazai csapatot sújtotta. Sándor Nándor A Vasút továbbra is jól szerepel Miskolci VSC—Nagybátonyi Bányász 2:0 (2:0) (Tudósítónktól.) Mintegy 3000 néző előtt a követke- Bő összeállításban állt fel a két csa­pat: Miskolci VSC: Károlyi—Buna, Sik­lósi, Péter—Zoller, Kovács—Pala- tics, Csorba, Tiba, Gyetván, Szarnák. Nagybátonyi Bányász: Bujovszki—7 Veres, Tary, Horváth—Stuhl, Cece— Huszár, Panyi, Rigó, Csépe, Tőzsér. Formás vasutas támadásokkal kez­dődik a mérkőzés, mégis a 3. perc­ben a bányászcsapat veszélyezteti a vendéglátók kapuját. A fedezetektől kapott hosszú labdát azonban a középcsatárt játszó Rigó magasan fölclövi. {Óriási gólhelyzet.) A hazai csapat az első félidőben végig erős széllel szemben ját­szott s ezért, igen helyesen, rö­vid, lapos passzokkal igyekeztek megközelíteni a vendégek kapu­ját. Taktikájuk jónak bizonyult, egymás után vezették veszélyfes támadásai­kat a bányászok kapuja ellen. Ered­ményt azonban, a jól tömörülő vé­dőkkel szemben nem tudtak elérni, idejében avatkoztak közbe, több gól­helyzetet hiúsítottak meg. A 20. percben Csorba balszélről küldött erős lövését Bujovszki csak szögletre tudja menteni. 'A 25. percben góllá érik a -vasutas esapat fölénye, Gvetvin Palaticshoz játszik, aki 10 méterről laposan a kapus hasa alatt a hálóba juttatja a labdát. 1:0. A hazai csapat továbbra is táma­dásban marad, szünet nélkül ostro­molja a vendégek kapuját. A bá­nyászcsapat csak elvétve jut el az ellenfél kapujához.’ A 40. percben Tiba a félpályá­ról indul el, kicselezi a védőket és a kifutó kapus mellett a háló­ba gurítja csapata második gól­ját, 2:0. A hátralévő időben említésre méltó esemény már nem történt. A második félidőben a szél a vasutas csapatnak kedvez, de a csatárok nem tudták kihasz­nálni a szélnyujtotta segítséget. A csatárok állandóan a bányász- csapat kapuja előtt tanyáztak, újabb gólra azonban már nem jutotta ere­jükből. (Meg kell jegyezni, hogy Nyíri hiánya erősen éreztette hatá­sát a támadósor játékában.) A 75. és 85. percben nvilott még gólszerzési lehetősé« de Tiba és Csorba elügyetlenkedte azokat. A vasutas csapat nagyobb gólará­nyú győzelmet is elérhetett volna, ha a csatárok helyzeteiket jobban ki­használják. A csatársor a második félidőben már nem tudott úgy kom­binálni, mint az elsőben, ebben ter­mészetesen erősen közrejátszott az Befejeződött az NB III. őszi fordulója Ormosbánya csoportelső lett Vasárnap játszották le az NB III. lab­darugó bajnokság őszi fordulójának utol­só mérkőzéseit. Általában a várt ered­mények születtek, a mérkőzésekből a pá­lyaválasztók kerültek ki győztesen. Ered­mények: Ormosbáoya—Bonsodnádasd 3:0, Di. Bányász—Pásztói Petőfi 3:0, Kister e- nye—Zagyvapálfalva 3:1, Mezőkövesd— Diósgyőri SC 2:0, Kazinpbairclk a—M. Drótgyár 3:1, Rózsaszervtmárton — Salgó­tarjáni Tűzhelygyár 1:0, Putnok—Petőfi- bánya 1:0. - ■ - • A bajnokság állása: 1. Ormosbanya 15 21 2 2 31:13 24 2. Di. Bányász 15 10 3 2 23:10 23 3. Pctőfibánya 15 7 4 4 28:19 18 4. MÁV SAC 14 9 — 5 29:25 18 >0---------------------------------­N ehezen győzött a hazai csapat Bükkaljai Bányász—Bp. MÁVAG 2:1 (1:0) Élénk érdeklődés előzte meg a ha­zai csapat mérkőzését. Ez érthető is, hiszen a legutóbb szabadnapos volt a sajószentpéteri együttes, s az él­csoportban tanyázó „vetélytársak” valamennyien győztek, s erősen meg­közelítették pket. Ha netán vereséget szenved a csapat, úgy az ötödik hely­re esett volna vissza. Azonban sike­rült győzniük, ha nehezen is! Mintegy 2000 néző előtt került sor a mérkőzésre. A következő felállítás­ban játszott a hazai csapat: Marczineskó—Nu^zbaum, Haraszt, Sztibor—Benkő, Szedunka II.—Bárá­ny!, Vécsei, Kankulya I., Bencs, Bé­kési. Hegedűs játékvezető sípjelére el­indult a mérkőzés. A hazai csapat lebecsülte ellenfe­lét és ez majdnem megbosszulta ma­gát. Pesti ellenfelük nemcsak lelke­sen, hanem időnként a mezőnyben is szépen játszott, több gólveszélyes támadást vezetett. Ha csatáraik a kapu előtt .határozottabbnak bizo­nyulnak, könnyen ..a két bajnoki pont birtokában utazhattak volna vissza a fővárosba. Az első félidőben kiala­kult l:l-es eredmény után meddő csatárjáték folyt a pályán, a hazaiak igen körülményesen szőtték támadá­saikat, s így a pesti védők időben közbe tudtak lépni. Győzelmük el­sősorban a szemfüles Békésinek kö­szönhető, aki kétszer talált a pesti csápat hálójába. A budapestiek ré­széről Patay szépített az eredmé­nyen. A hazaiaknak ugyancsak el kell gondolkozniok az elért eredmé­nyen, s ha vasárnap Nyíregyházán eredményesen akarnak szerepelni, nemcsak játékukon kell javítani hanem lelkesedésben is többet ke!1 nyűitaniok. Reméljük, nem csaló­dunk bennük! A csapatból ezúttal Nuszbaum Benkő, Békési, míg a MÁVAG játé­kosai közül Vadász, Koch és Patay dicsérhető. Vereséget szenvedtek az ózdiak Bp. Egyetértés—ózdi VTK 1:0 (0:0) ózdon szeles, hideg időben került sor a két egyforma képességű NB n-cs csapat bajnoki mérkőzésére. Mintegy 3000 néző főtt el, hogy szemtanúja legyen csapata győzelmének. Sajnos azonban néni így történt. Az ózdi közönség ezúttal ismét csalódottan távozott a pályáról, ugyanis az ózdi labdarugók nem nyújtották azt, nJnt amire képesek. Balczó játékvezető sípjelére » kővet­kező felállításban kezdte a játékot a csapat: Tengely Róth, Gyárfás. Hajner — De- -enkő. Kovács — Borbás II., Hamkó. '»«ka. Kismarton. Borsodi. Mindkét félidőben igen sokat tárna- lőtt a hazai együttes, azonban nem birt megbirkózni az igen jólműködő fővárosi védelemmel. A csatárok támadásaikat sok húzásból építették fel. igen sokat közbe tudtak lépni. A győzelem kivívásá­ban igen nagy érdeme van az Egyetér­tés kapuvédöjépek is, Bayerpek, aki ez­úttal nemcsak csapata, hanep) egyben a mezőny legjobbjának is bizonyult. Min­den labdán rajta vojt és sok gólnak Iát^ s?ó lövéstől mentette meg hálóját. Mind­ezek a tények sem mentik az ózdi csa­pat hazai vereségét. A hátralévő mérkő­zéseken feltétlenül javítani kell a csapat ’átékán. mert nem méltó az özdi Vasas színeihez a bainokl tabellán elfoglalt ti­zenkettedik hely!. .. Az ózdiak közül Gvárfás. Hajner, De- renkó, Borbás II.. míg a pesti csapatból Báyer. Sárvári, Fürjes és Bozsik játéka dicsérhető. Balczó játékvezető kisebb hibáktól el­tekintve Jól vezette a mérkőzést, ítéletei­vel nem befolyásolta az eredmény kiala­pepecseltek, s igy a pesti védők időben kulását. (Tudósítónktól) 00 néző drukkolta végig Perece- i Salgótarjáni SE—Perecesi TK -uzését. Varjú játékvezető irá- ~.,..ásával a hazai csapat a követke­ző felállításban. játszott: Krajnyák—Schmidt, Szín, Fülöp— Polcz, Miskovics—Garami, Uliász, Mierzva, Fischer, Makranczi. A vendégcsapat kezdi a játékot, de tartós fölényt egyik csapat sem tud áharcolni, mert mindkét oldalon a védelem jól áll a lábán! Az első ne­gyedórában a hazaiak valamivel töb­bet, a vendégek veszélyesebben tá­madjak. A 14. percben Kovács lyukat rúg, a labda Fischerhez kerül, akinek lövése Czuderről a kapu felé pattan, a gólba tartó labdát azonban Csihcsik az utolsó pil­lanatban menteni tudja. A 17. percben Polcz röviden ment, íancsó szerzi meg a labdát, Schothoz játszik, lövése Szín fe­jén irányt változtatva a vető­dő Krajnyák kezét érintve jut hálóba, 1:0 (öngól). A gólra heves ellentámadásokkal válaszol a hazai csapat, de ered­ménytelenül. A félidő hátralévő ide­je mezőnyjátékkal telik el. A második félidő közepes iramú játékot hoz. A 60. percben egyenlít a hazai csapat. Makranczi elmegy Ko­vács mellett, beadását Uliász ka­pásból, mintegy 11 méterről a hálóba lövi, 1:1. (Szép csatárteljesítmény volt.) A hazaiak maradnak támadásban és mégis a vendégek érnek el újabb gólt. A 68. percben Schott hoz kerül a labda, aki á& 5-ös sarkán a lesen álló Balgához játszik — a part­jelző felemeli zászlóját, s jelzi, hogy a csatár lesen van. A já­tékvezető figyelmen kívül hagy­ja a partjelző intését. A lesen álló csatár gondolkodás nélkül a hálóba lő, 2:1 a vendégcsapat javára. A játékosok tiltakoznak, a nézők tüntetnek, a játékvezető azonban érthetetlenül hajthatatlan marad. (Három percet állt a játék.) A vá­ratlan „ajándék” gól fellelkesíti a vendégeket, de néhány perc múlva a hazaiak át­veszik a játék irányítását és el­keseredetten küzdenek az egyen­lítésért. Garami, Fischer, majd Miskovics lö­vését védi Czuder. A nagy nyomás alól egyszer szabadul fel a vendégek kapuja és majdnem gólt érnek el. Zólyomi Balgához játszik, aki élesen kapura lő, Krajnyák min­den tudására szükség van, hogy a mezőnybe továbbítsa a labdát. A hátralévő időben említésre méltó esemény nem történt. A rossztalajú pályán közepes ira­mú, alacsony színvonalú mérkőzéssel a hazai csapat döntetlent érdemelt volna. A perecesi csapatból Fülöp, Garami és Fischer, a salgótarjáni csapatból pedig Csincsik, Jancsó és Zólyomi játéka érdemel dicséretet. Varjú játékvezető többször határo­zatlannak bizonyult. Téves ítéletei­vel mindkét csapatot sújtotta. Véle­ményünk szerint- a vendégek máso­dik gólját les előzte meg!... Kiss József-ooo­Jól szerepellek a diósgyőri versenyzők Miskolc város bajnokságán Szombaton és vasárnap a diósgyőri sta­dionban több mint 120 induló részvételé­vel rendezték meg Miskolc város 1957. évi ifjúsági és felnőtt kötöttfogású birkózó bajnokságát. A diósgyőri és ózdi ver­senyzők jól szerepeltek s több bajnoki cím birtokába jutottak. Eredmények: Ifjúságiak. Lepkesúly: i. Soós (OVTK), 2. simkó (M. Zalka Máté), 3. Lifcsák (OVTK). Légsuly: i. Birki (OVTK), 2. Kovács (Salgótarján), 3. Turján (Sárospatak). Pehelysúly: 1. Paluch (DVTK), 2. Jár­ja (Salgótarján), 3. Vágó (Szolnok). Könnyűsúly: 1. Izsó (DVTK). 2. Vajda (Bo. Honvéd). 3. Tardos (Kecskemét). Kisközépsúly: 1. Győri (Bp. Honvéd), 2. Molnár (Szolnok), 3. Tóth (Szolnok). Nagyközépsuly: 1. Hajba (Bp. Honvéd), 2 Kalán (DVTK), 3. Nagy (Bp. VTSK). Kisváltósuly: 1. Tompa (MTK), 2. Somo­gyi (Tiszaluc). 3. László (Szolnok). Nagyváltósuly: 1. Dudás (Bp. VTSK), 2. Nagy (101. sz. ITSK), 3. Halápi (Szol­nok). Felnőtt. Lepkesuly: 1. Szabó (OVTK), 2. Nyers (Dorog). 3. Torna (DVTK). Légsuly: 1. Harsányt (M. Zalka Máté), 2. Feliér (Bp. Honvéd), 3..- Bíró (Szolnok). Pehelysúly: 1. Nyalka (OVTK). Középsuly: 1. Budai (DVTK). 2. Kár- oáti (Bp. VTSK), 3. Nyalka (OVTK). Könnyűsúlv: 1. Ivanovics (Szolnok), 2. Rizmájer (MTK). 3. Juhász (DVTK). Váltósuly: 1. Bai (Szolnok). 2. Szadér (Dorog), 3. Dobó (OVTK).-OOO A labdarugó Tatabánya MTK Szombathely U. Dózsa FTC Bp. Honvéd Salgótarján Diósgyőr Vasas Dorog Csepel Pécs Szeged Komló NB I. állása: 2 20: 9 16 20:13 14 18:14 13 21:17 13 20:18 13 18:10 12 16:13 12 16:15 12 15716 10 5 12:17 10 5 12:16 9 6 10:20 8 5 13:19 7 8 6:20 3 Még két teljes forduló és egy elmaradt mérkőzés van hátra. Szerdán: Salgótarján—-Vasas. XII. forduló, december 8-án: Ferencvá­ros—Salgótarján, Bp. Honvéd—Újpesti Dózsa, Csepfel—Vasas, Diósgyőr—Komló, Szeged—Tatabánya, Pécs—Dorog, Szom­bathely—MTK. XIII. forduló, december 14-én, szom­baton: MTK—Pécs, 15-én, vasárnap: Új­pesti Dózsa—Ferencváros, Vasas—Szom­bathely, Dorog—Szeged, Tatabánya— Diósgyőr, Komló—Bp. Honvéd, Salgótar­ján—Csepel. Az NB II. Kfeleti csoport állása: 1. Bp. Előre 16 10 2 4 29:14 22 2. Bükkalja 15 10 1 4 25:25 21 3. Miskolci VSC 15 8 4 3 27:12 20 4. Bp. Szpartakusz 14 9 2 3 40:19 20 5. Debreceni VSC 13 8 2 3 24: 8 18 6. Miskolci MTE 15 7 7 4 17:13 18 7. Eger 16 5 7 4 23:15 17 8. Egyetértés 15 6 5 4 23:19 17 9. Baglyasalja 16 V7 3 6 22:26 17 10. Szállítók 14 6 4 4 27:12 16 11. Salg. SE 15 6 4 5 24:22 16 12. Űzd 15 5 5 5 25:20 15 13. Nagybátony 15 4 5 6 25:26 1? 14. Nyíregyháza 14 5 3 6 14:19 13 15. Cs. Autó 14 4 2 8 18:22 18 16. MÁVAG 15 •2 4 9 13:30 8 17. Pereces 15 3 2 10 15:40 S • 19. Hatvan 15 3 1 11 17:19 7 19. Debr. Honvéd 15 1 4 10 6:43 6 Elmaradt mérkőzések: Csepel Autó - Debreceni VSC, Nyíregyháza—Debreceni VSC, Szállítók—Bp. Szpartakusz. f A MÁV miskolci igazgatóságának pártszervezete, szakszervezete és szakmai vezetői Miskolc város fe'szabadü'ásának tizenharmadik évfordulója alkalmából szeretettel köszöntik a város valamennyi vasutas dolgozóját és további sikereket kívánnak a szocializmus építéséért folytatott harcban Értesítjük kedves olvasóinkat, hogy szerkesztőségünk a Felszabadítók útja 24 sz. alól a Tanácsháztér 2. szám alá költözött. Telefon: 16-046 ÉSZAKMAGYARORSZÁG szerkesztősége Apróhirdetések felvétele továbbra is a Széchenyi u. 23. sz. alatt. erős szél, ugyanis nem tudták kiszá­mítani pontosan a labda útját! A bá- nyászíiuk a megengedettnél kissí keményebben játszottak, s ez bizonj nem tetszett sem a hazai csapat játé­kosainak, de a közönségnek sem. A vasútból jó játékot nyújtót Zoller, Kovács, Buna, Gyetván, a bá­nyászcsapatban Bujovszki, Tary éí Stuhl jeleskedett. A közönség elége­dett volt az elért eredménnyel éí hasán játékvezető működésével. Kovács Józse: (Tudósítónktól.) Hideg, szeles időben, 5000 főnyi néző előtt, Vízhányó játékvezető síp­jelére a következő összeállításban játszott a Miskolci MTE: Tölgyesi—Tófalvi, Kiss III., Farkas —Homovics, Siffman—Dobos, Kiss 1., Kiss II., Szabó, Pasztrovics. Edző: Csorba Károly. Az első .félidőben a helyi csapat hátszélben játszik, s mindjárt táma­dásba lendül. Már az első percben megszerezhetnék a vezetést. Farkas nagyszerű érzékkel, mel­lel maga elé teszi a labdát, majd átvágja Dobosnak, a jobbszélső azonban elhamarkodottan két lépésről a kapufának rúgja a labdát. Továbbra is a helyi csapat marad támadásban, szinte egykapura ját­szik, persze ebben az orkánszerű ‘szél is segíti. Egyre-másra gördül­nek a támadások. * A 10. percben Kiss I. előtt kí­nálkozik gólhelyzet, de ő ka­pásból magasan kapu fölé vágja a labdát. A 35. percben Dobos beadását Pasztrovics élesen kapura fejeli, de Péter ragyogóan véd. (Már mindenki gólt látott.) A helyi! csapat hiába van nyomasztó fölény­ben, gólt nem tud elérni. A félidő utolsó negyedórájában a vendégcsapat feljön, de a so­kat pepecselő csatárok nem je­lentenek veszélyt Tölgyesi kapu­jára. A második félidőben szél ellen is támadásban marad a helyi csapat. Egymás után több veszélyes helyze­tet teremt ellenfele kapujánál, de a pesti védők időben közbe tudnak lépni.