Észak-Magyarország, 1950. március (7. évfolyam, 52-75. szám)

1950-03-21 / 67. szám

TESTEDZÉS Miskolci LektKitiv-Dcfcreceiri Honvéd 6:0 (4:0) 3000 néző előtt a Lokomotív a következő összeállításban szere­pelt: Szabó, Bihari, Siklósi II., Far. kas, Rozgova, Simonyi Vili., Vinaj, Balogh, Fekete I., Fekete II., Csib- ' rik. Kezdés irtán azonnal a Lokomo­tív irányítja a játékot. Állandó tá­madások közbe a 10. percben Fekete II. 20. m-es szabadrugása a jobb felső sarokban köt ki. (1:0) A 15. percben Fekete I. 3 m-ről okosan a kapus mellett lő a kapuba. (2:0) A Lokomotiv játéka sokkal tervsze­rűbb, helyenkint egészen szép játék alakul ki. A 34. majd a 44. percben Fekete II., illetve Balogh ered­ményes. (4:0). A második félidőben sem válto­zik a játék képe. Állandóan a Loko­motív támad, az [gén gyenge na­pot kifogó Debreceni Honvéd csak védekezni tud, helyenkint 9 ember­rel. A 17. és 20. percben Fekete I. eredményes. (6:0). A Lokomotív sokkal jobban já*. szott, mint a szerdai fordulóban, igaz, hogy eHenfe.e nem állította nehéz feladat elé. A védelemben Farkas játéka ismét kitűnt. Vele ez a sor visszanyerte biztonságát és nem kapkodott. Rajta kívül Siklósi II. és Rozgova játszott jól és meg- bizhatóan. A csatársorban Fekete I-től sok szép akció elindítását lát­hattuk. Balogh a jobbösszekötő he­lyén ís nagyszerűen bevált- Jól használható kereszt-labdái külön dicséretet érdemelnek. Budád játék vezető a játékot jól vezette. Ósdi Vasas-Kisvárda 5:0 (1:0) Az ÖVTK Seres — Nemec, Tí- ba, Nagy _ Kálnai, Árva — Ró­zsavölgyi, Horváth, Petrik, Anocskai, Papvári összeállításban megérdemelt biztos nagy győzel. met aratott. Az első félidőben még a kisrvárdaí csapat is sokat támadott, de csatársora gólképte. len volt, az ózdi védelem kitü­nően sr repelt. Szünet után már teljesen az ózdi csapat irányítot­ta a játékot és könnyen érte t góljait. G.; Petrik (3), Pap vári Anoc-kai, rajtuk kívül kitűnt még Tiba és Rózsavölgyi jó já. téka. Kistexl-DiAsgysri Vasas 4:1 (2:1) A diósgyőri csapat Solymosi i— Zentai, Kakuszi, Palicsko II. — Török, Pesti — Pocsai, Futó, '.P<nderi, Pribelszkj, Jenei összeal. Htásban sajnálatosan súlyos vere­séget szenvedett Kispesten. A DVTK tiszteletgólját Jenei sze­rezte. Zentai, Kakuszi és Palicsko játéka emelkedett ki. MMNVTE-HVSK 4:3 (1:0) A Kozma, Frommer, Siklósi I-, Budavári, Antal, Morgent, Bíró, Csorba II., Mixtai, Vékony, Földi összeállítású csapat már az első félidőben bebiztosíthatta volna sok. kai jobb gólarányú győzelmét, ha csatársora keményebben játszik. A csatársor vasárnap ismét azt bizo­nyította, hogy kitűnő képességek vannak benne, de kemény védelem ellen nem boldogulnak. Az első tél­idő egyetlen gólját a 21. percben Földi szerezte, A második félidő­ben már eredményesebb volt a já­ték, de ekkor a védelem könnyel- rnűsködölt. A 6. percben Bíró gól­jára a következő percben Hercegh \ álaszolt- Hosszú mezőnyjáték után a 26. és 27. percben Vékony, illetve f öldi eredményes. 4:1. A 28. perc. ben Szabó 18 m-es bomba szabad- r-írását Kozma meg sem kísérelte fogni. A 4L percben Hídvégi lő a hálóba. (4:3.) A miskolci csapatból Siklós) !. játéka emelkedett ki, aki mindkét félidőben a mezőny legjobbja volt. Rajta kívül Budavári, Mixtai és Föld} játékát lehet dicsérni. A két fedezet nagyon gyenge napot fo. gott kj. Ezért azután a csatársor nem kapott megfelelő labdákat. Rengeteg pontatlan leadás volt, amit a hatvani csapat jól játszó két fedezete rendre elfogott és 4:t után, amikor mindenki azt várta, hogy a hazai csapat g iarányát meg tudja javítani, a vendégera pat további gólokkal kedvetlenítette el a csapat szurkoló táborát­A játékvezető egy-két. esetben súlyosan tévedett a hazai csapat kárára. Safészentpéleri Táritó-SaEgőtariáni Vasas 3:0/ (2:1) A Sajósaentpéteri Tárna össze, állítása a következő volt: Román —Tóth I., Tóth n., Szűcs — Szentendrei, Holányi — Puskás, Ungvári, Kalinszki, Huszti, Czák- vnSuy. A aajószentpéteri bányász- csapat most is dicséretes hatal­mas lelkesedéssel küzdött, gyö. zelmtík értékét még növeli, hogy Huszti már az első félidő ló. percében megsérült és ettől kezd­ve csak 10 emberrel játszottak. A csapat góljait Huszti, Kalinszki és Puskás szerezte, külön dicsé­retet érdemel még Tóth II, Ung. várj és Czékmány játék®. Fsrscesi Tárna-Sátoraliaujliely 3:2 (2:0) A két csapat összeállítása a következő volt: Pereces: Kraj. nyák — Szín, Halmos, Pál — Gergely, Polca H. — Futó IX., Bíró, Cseh, Paulás, Sinita. — SMNVTK: Tormási — Várhegyi, Kosztolnyik, Polányi — Kovács, Mácsik — Nagy, Pataki, Vad, Csgbai, Moldován. A Perecesi Tárna tovább folytatta tavaszi frndkivül eredményes szereplését, bár ez a győzelme nem volt meggyőző erejű. Különösen a má­sodik félidőben mutatott játéka lapján a sátoraljaújhelyi csapat döntetlent érdemelt volt. A pere- casiek góljait Halmos (11-eeböl), PaUlás és Cseh, az SMNVTK gél. ját Polányi és Csabai szerezte. Kitűntek; Halmos, Polcz n. és Sipka. ill. Tormási, Várhegyi és Polányi. ________ kosárlabda Nő} NB I. EJőre—Dj. Vasas 56: 30 (29:18). A Rohonczi-Vinnyei, Török, Hajagos, Giczy, csere: No- vadovszki, Benke összeállítású csa­pat erős küzdelem után is alulma­radt. Rohonczi, Hajagos és Nova- dovszki játéka tűnt -ki­Rudas, az EDOSz vá ogatott hát. védje vasárnap lábtörést szenve­dett. A kórházba szá ntották. Mátészalka—MAVAG 2:2 < • ' Kerámia—Nyíregyháza 1:0 (0:0). VÍVÁS A Diósgyőri Vasas 500 főnyi kö­zönség előtt rendezte meg a vas. gyári stadionban ,»Szabadság" ván­dordíjas vívóversenyét. A Dl Va­sas veretlenül került ki a mérkőzé­sekből és így megszerezte a ván­dordíját. A győztes csapat tagjaj: Férfi kard: Fjerjng, Erhart, Kelemen. Férfi tőr: Csiszár, Lengyel, Gyön­gyösi. Női tőr: Sályi, Thomesz, Széktű. A győztes csapat részeredmé- nyej: Diósgyőri Vasas—Szegedi Postás 2:1. Di. Vasas—Ózdi Vasas 3:0, Di. Vasas—M. Lokomotiv 3:0. Di. Vasas —Györj Vasas 2:.. Végeredmény: 1. Di. »Vasas 4 győzelem 0 vereség, 2. Győri Vasas 3 győzelem, 1 vereség, 3. Szegedi Postás 2 győzelem, 2. vereség. 4. M. Lokomotív 1 győzelem, 3 vere­ség, 5. Ózd 0 győzelem, 4 vereség. A nagy érdeklődéssel fogadott mérkőzés után a párbajtőrvívás népszerűsítésére Rerjch és Mészöly bemutatót tartottak. A bemutató érdekessége volt, hogy a taáálato- kat a korszerű vj]lamosberendezés jelezte. KÉZILABDA Bp. EJőre—Miskolci Lokomotív 10:3 (8:3) A budapesti csapat minden részé­ben jobb vojt. A Lokomotív együt­tese ezen a mérkőzésen sokat nulhatott. A csapatnak nagy fejlő­désre van szüksége, hogy a továb­bi küzdelmekben sikeresen megállja a helyét. A hazai csapatból csak Baglyas és Menyhért játékát emel­hetjük ki. Miskolci Lokomotív—Budapesti előre 4:2 (2:1) A nőj csapat az idénynyitó mér­kőzésen szép játékká] biztosan győzött. Mindkét félidőben tölehy- ben voltak és kondíciójuk js sokkal jobb volt, mint budapesti ellenfe­lüké. A csapat összeállítása: Tóth, Radványi, Bakó, Kovács, Luther; Danes, Rémiás, Novák, Vadas, Kö­ves}, Parádi. Góldobók: Kövest 2, Vadas, Novák, illetve: Irsaj 2. Jók: Tóth, Vadas, Kövesj és Novák. Diósgyőr] Vasas—SajószentpéterJ Tárna 3:3 (2:2) Vezette Balogh NB IL férfi kézi­labda. A mérkőzés igen nagyiramú vojt, a Diósgyőri Vasas többet tá­madott és közel állt a győzelemhez. A Sajószentpéterj Tárna az utolsó percben 13-ból egyenlített. Góldo­bók: Nagy (2), Dúrbák (1). Jók vol­tak: Káposztás, Nagy és Cserba. Totó eredmények 1, Ponfás—EDOSz 2, 2. Tárna— Teherfuvw (törölve), 3. Debrecen —Újpest (törölve, félbeszakadt), 4. Vasas—Honvéd 1, 5. Csepel—Tex­tiles x, 6. Soroksár—Ebire 1, 7. Olajmunkás—Dorog (törölve), 8. Győri Vasas—Szombathely 1, 9. MEMOSz—SzSzMTE 2, 10. Szóin. Lók.—Bp. Lók. x, 11. Szfvár— Perutz 1, 12. PBTC—M. Dinamó 2, 13. Saujliely—Pereces 2, 14. NyV- SE—Kerámia 2, 15. Kistext—Diós­győr 1. A meglepetések miatt 12-es talá­lat nem akadt. 49-en értek el ll-es találatot, nyereményük egyenkint 2655 forint, 556 drb. 10-találatosra egyenkint 233 forint, 3831 drb. 9 találatos szelvényre egyenkint 33 forint nyeremény jut. NB I. eredmények: Vasas—Hon­véd 1:0 (0:0). Csepel—Textiles t:l (1:0). EDOSz—Postás 3:0 (1.0). So­roksár—E'őre 3:2 (2:1). Debreceni Lokomotiv—Újpest 1:1 (1:0). Győri Vasas—Szombathely 5:0 (2:01. Az asztaüt’nisz NB I. mérkőzé­sek során a D; Vasas 13:4 arányú veresége1, szerveiéit az El k "o. mostó. G. 3-t t ''arkas Z. (2), ..le­vies és N.meji. HÍREK UDP-HÍREK Ügyeletes gyúgyueriárak „Arany Szarvas" (Szabadság-tér 2. szám), „Szent István” (Mak- novszkij (volt Soltész) utca 2. sz.). Mjnden hétköznap reggel 8 órától este 20 óráig az „Arany Szarvas” gyógyszertár szolgálatot tart. j// • * * impact*# Mérsékelt délkeleti, déli se Felhő it vonulások, nyugaton t- északon néhány helyen zápore.sö lehet. A hőmérséklet alig váuo- zik. — A SZOVJETUNIÓ KOMMU­NISTA (BOLSEVIK) PARTJA Központi Bizottsága és a Szovjet­unió minisztertanácsa mély fájda­lommal tudatja a Párttal és vala­mennyi dolgozóval, hogy Mihail Grigorjevics Czhakája, a Bolsevik Párt és a nemzetközi munkásmoz­galom régi horcosa, a Szovjetunió Legfelső Tanácsának tagja hosszan­tartó súlyos betegség után március 1‘j-ón éjjel 1 órakor Moszkvában meghalt. A Grúz Szovjet Szocialis­ta Köztársaság Párt- és társadalmi szervezeteinek kérésére Tbilisziben temetik el. — A Szovjet Tudományos Aka­démia elnöksége és fizikai matema­tikai osztálya üdvözlő táviratot intézett Joliot Curie professzorhoz 50. születésnapja alkali....óól. Joliot Curie a Szovjetunió hü és őszinte barátja. Több ízben fett látogatást a Szovjetunióban. 1947-ben a Szovjetunió Tudományos Akadé­miája a professzort levelező tag­jává választotta. — A városháztéri általános jsko- la szülői munkaközöss.ge kitünően sikerült műsoros ünnepélyt rende. zett. Dr. Balogh Ferencné mondott ünnepi beszédet, a szülők nagy si­kerrel szerepeltek a kultúrműsorban Az előadást követő teaestén avat­ták fe‘l a szülő) munkaközösség ál­fa] az iskolának vásárolt hangos berendezést. Mihály Andrásné MNDSz [skolafelelős elismeréssel nyilatkozott a szülői munkaközös­ség áldozatkészségéről, amellyel lehetővé tették a hangos berendezés megszerzését, A Kossuth pártszervezet csütör­tökön esfe 7 órakor vezetőség- választó taggyűlést tart. A 3 hónapos egyéni tanulás] fo­kon tanuló elvtársak részére már­cius 24-én, pénteken reggel 7 órá­tól 9-ig szeminárium a KISOSz he­lyiségben. Oktatási osztály. J — MAGYARORSZÁGRA BRi (SZETT a szovjet -Mezőgazda* sági Akadémia kiadásában meg-, jelenő négykötetes ,Mazög<tad<v- sági Enciklopédia“ elsö kötete. —‘ Az enciklopédia szerkesztésében Liszenko, Benediktov, Glicenko, Iljin, Laptyev, Sskrjabün és más nagyhírű szovjet tudósok vezeté­sével a legkiválóbb szovjet stak-* emberek vettek részt. Az éneik* topédia beható,pi foglalkozik m mezőgazdasággal kapcsolatos kü­lönböző tudományos kérdésekkel, ismerteti a szovjet mezőgazda­sági tudomány legújabb eredmé­nyeit és tájékoztatást ad sok gya­korlati kérdésben. A 619 oldalad első kötet, amely az A __E betűig terjed (Az orosz abc szerint/, többezer címszót, 24 nagy alaki színes mellékletet és többszó 3 illusztrációt tartalmaz. — Az óbudai híd MÁVAG dolgo­zói versenyre hívták ki valameny. nyj híd összes dolgozóit. Az óbudai híd dolgozói vállalták, hogy április 4-re összteljesítményüket átlagosan 6 százalékkal ernel.k és az eddigi szegecs selejtet 6 százalékról 3 százalékra csökkentik. Ezt a telje­sítményt a híd építésének befejezé­séig tartanj fogják. ígéretet tettek arra, hogy mindent elkövetnek, hogy a hid építése az előirányzóit tervnél rövidebb idő alatt befeje­ződjék­— Hjbaigazítás. Lapunk vasánia- pi számában sajnálatos hjba foly­tán, a Szerencs—ina omtanyaj álla­mi gazdaság vezetőjének, a Kos- suth-díjjal jutalmazott kiváló nö­vénytermesztőnek. Homoróczki Im­rének elért teljesítménye tévesen jelent meg. Homoróczki elvtárs a cukorrépa termesztésénél — mint azt a Kossuíh-díjak kiosztásáról szóló közleményben helyesen irftik — 280 százalékos teljesítményt ér( góftAÁUHeléá&h Apróhirdetéseket reggel 8 órától d. u. 6 óráig vesz fel a kiadóhivatal Széchenyi-iúca 30. Széchenyi utcai háromszobás, összkomfortos gyönyörű lakáso mat elcserélném ugyanilyen kertes lakásért lehetőleg Népkert környé­kén. Széchenyi u. 83. III. e. 744 Uj konyhabútor és két íróasztal jutányosán eladó. Deák utca 18. hitközségi irodában. 965 . Ta'ált és beszolgáltatott egy drb. arany női karórát, arany karkötő- j vei igazait tulajdonosa a kapitány. | ság Igazgaíájrendészeti Ügyosztá­lyánál átveheti. (Rendőrkapitány­ság, Miskolc, Zsolcaj kapu 40. I. e. 37. sz.) 9» 15 gram Streptomycin injekciót sürgősen vennék. Vörösmarty u. 92. Ecker Géza. 678 Busa) kalapüzlet, nőj és férfi ka­lap alakítás, Miskolc, Kazinczy u- 1. 951 Elcserélném 1 szobás összkom. fortos nagyon szép társbérlet] bel­városi lakásomat kertes 2 szo­básért. Tapolcai eöriyben. Cím a kiadóhivatalban. 955 i Egy jókarban lévő pénzszekrényt veszünk. „KISOSz”, Kossuth u. 1. I / 963 1 Vizes-boros likőrkészlet olcsón. Fci'.schernél, Széchenyi u. 8. sz. 954 j Negymére ű jégszekrény üzemi !■ ík re ' , megfelel, eiadó, i Kun Jozsei u. 7z. 961 j Elcserélném miskolci kisebb szo- ba-konyhás lakásomat, vidéki ker_ t.es magánházért — lehet csere nét- kül js. akkor bérbe venném. Misi* czay Rózsi, Dankó Pista u. 20. 697 A gyümölcsfa ültetési ideje mos| van. Ne halassza tovább. Három havj részletre is kapható.. Dési fa­iskola, Szirma. 670 JC 6I0-es sz. kocsi igazolólapja elveszett a Vörösmarty utcán. Be­csületes megtaláló Dankó Pista u. 57. a]á juttassa vissza. 699 Nagyteljesítményű heg’eszíő transzformátor tartós és kisebb munkákra kiválóan alkalmas, eladó. Érdeklődni: telefon 16-29. 904---------. ^ ­ESZAKMAGYAROESZAO Politikai napilap Felelős szerkesztő: Vajda Gáhow Felelős kiadó: Harmati Sándor Szerkesztőség; Miskolc, Széchenyi utCg 30. Telefonszámok: Ipari rovat 6* szerkesztők: 13-31, mezőgazda­sági, bányász és városi rovat; 17-37, szerkesztőségi inspekció: 23.65. Kiadóhivatal: Miskolc, Széchenyi u. 30. Telefonszámok: (hirdetés 10-83, (előfizc' S3 és felvilágosí­tás) 13-63. Postafiók: 146. Csekksz: 403.053 Borsodi-nyomda NV. Felelős nyomdavezető: Radnóti István