Ellenzék, 1944. április (65. évfolyam, 74-96. szám)

1944-04-11 / 80. szám

1<K 4 április 11. ELLENZCK 5 — Választmányi ülést tartott a Magyar Néniét Társaság kolozsvári csoportja KOLOZSVÁR. :'i prills 11. A Magyar- Nó'niVl Társaság kolozsvári csoportja dr. Szász. 1-eronf elnöklete alall választ mányi ülést lartotl. Kü­lönös jelentőségei adott az ülésnek, hogy azon részivelt az. országos főtitkár, dr. Kibédi Varga Sándor egyetemi tanár, kormány főtanácsos is. A gyűlésen csaknem teljes számban megjelen, lek a választmány és a tisztikar tagjai. Jeten 'oltak; Dr. Schilling Dezső és dr. vitéz Kibédi ^Varga L .ajos társelnökök, dr. Vargha Lajos titkár, továbbá dr. Inczédy-Joksman Ödön, dl. Keledy Tibor, dr. Balogh Vilmos. dr. Vékás Lajos, dr. Kristóf Gvörgy, Beek Albert, dr. Deák Gyula. dr. Kedves András. dr. Rásonvi László és László Endre a választmány illetve a tisztikar tagjai. A Magyar Német Társaság kolozsvári cso­portjának választmánya és tisztikara örömmel és megelégedéssel állapította meg, hogy a múltban felvett kapcsolatok és célkitűzések he­lyesek voltak. A gyorsan pergő történelmi ese­mények minden tekintetben igazolták azt az egyedüli helyes felfogást, hogy ebben a nagy küzdelemben Magyarországnak cs a magyar nemzetnek a nyugati* kultúra megmaradásáét kell küzdenie és minden téren fel kell vennie a harcot a bolsevizrnus fenyegető veszedelme ellen. Kibédi Varga Sándor értékes és a jelenlegi helyzetet minden oldalról megvilágító felszóla­lása után számos hozzászólás alapján a vá­lasztmány azt állapította meg, hogy a' nagy, küzdelem végkiftjtődése elé a legnagyobb re­ménységgel és hittel tekinthetünk. A választ­mány elhatározta, hogy eddigi kapcsolatait még szervesebbé és szorosabbá építi ki, mert ezek a kapcsolatok hivatva lesznek arra, hogy a magyarság európai helyzetét és feladatát körvonalazzák s a magyar nemzet jövőjének fejlődését történelmi múltjához és erkölcsi ér­tékéhez méltóan szabják meg. Rsndüle! s rSgtcaâirâs- keriás küe iesziéséiői KOLOZSVÁR, április 11. Csipkés Ödön. a kolozsvári törvényszék elnöke, az alábbi hir­detményt adta ki: Közhírré teszem, hogy a m. kir. minisztérium az 1939:11. t. c. 221. §-ában foglalt felhatal­mazás alapján az 1250—19-14. M. E. számú rendeletével a rögtönbiráskodást a már fenn­álló jogszabályokban megjelölt bűntetteken fe­lül kitejeszíeite a polgári büntetőbíráskodás körében az ország . egész területére a gyilkos­ság, szándékos emberölés és rablás bűntettére abban az esetben is, ha azt nem lőfegyver, robbanószer vagy -robbanóanyag használatá­val (12.727—1939. I. M. E. számú rendelet), il­letőleg nem a légvédelmi készültséggel kapcso­latos elsötétítés vagy- légiriadó ideje alatt vagy a légitámadással kapcsolatban követik el. (2770—1941. M. E. és 3940—1943. M. E. sz. rendeletek.) A rögtönbiráskodás kiterjed a gyilkosság el­követésére irányuló szövetségre, valamint a fent megjelölt bűncselekmények kísérletére és a tetteseken felül a részesekre (Btkv. 69. §.) is. Felhívok mindenkit, hogy ezeknek a bűncse­lekményeknek elkövetésétől tartózkodjék, mert a polgári büntetőbíróság alá tariozó minden , személy, aki a kihirdetés után az ország terü­letén ilyen bűncselekményt követ el, rögtön­biráskodás alá kerül és halállal bűnhődik. Kofpzsvár, 1944 április hó 7. napján. CSIPKÉS ÖDÖN sk„ ki. törvénvszéki elnök. S 1*0 RT Változatos küzdelem után pontot szerzett az lépésitől, de vereséget szenvedett a Vasastól a KÄC1 UnUiiuias meglepetések a húsvéti .fordulóba n t pontot átlóit le a Ferencváros, vereségei szenvedett ti (0ammo, DVSC9 Csepel, hét győzelmeit aratott a Vasas Husvét vasárnapja és hétfője bővelke­dett a meglepetésekben: a KAC csapata, amely nehéz erőpróba előtt állott, pontot rabolt el az Újpesttől, de ugyanakkor ve­reséget szenvedett a Vasas csapatától. A KAC úgy utazott a fővárosba, hogy egyet­len pontot sem hoz el. A lelkesedés azon­ban csodát, müveit: első nap pontot vettek el az otthon játszó Újpesttől, másodnap azonban fárad tan az úttól és előző napi mérkőzéstől, meg kellett hajolniok a Va­sas lelkesedése előtt és 3:1 arányú vere­séggel kellett elhagyniok a pályát. A kétnapos ünnep legnagyobb meglepe­tését a.z Újvidék szállítót \a, amely ide­genben 3 pontc-t szerzett: dönteti emui ját­szott a Ferencváros ellen, nagy gólarány­nyal győzte le a DVSC-t és így egyelőre megmenekült a kieséstől. Az NB 7-es csapatok közül csak a Va­sas. nyújtott szép teljesítményt: mindkét nap győzelmet aratottt. A meglepetések közé tartozik a BSzKPVT pompás győzel­me a Gamm.a ellen. A kolozsvári NB 11-ős csapatoknak nem sok jót hozott: a KMÁV meg nem érde­melt. vereséget szenvedett a Törekvéstől, mig a KEAC az NSE csapatától. Az NB 111. meglepetése a KKASE győ­zelme volt a KAC II. felett, mig a KMTE nagy gólaránnyal győzött a KMÁV II. fe­lett. A húsvéti sportesemények részletei a következők: Erős fölény után csak a If. félidő 45 percében egyenlített az Újpest ellen Hozó gólja révén a K4C Budapestről jelentik: Szemerkélő, esős időben 8000 néző előtt Harangozó kitűnő vezetésével bonyolítót ák le az Újpest— ; KAC mérkőzést, amely hatalmas megle­petésre 1:1 (0:0) arányú döntetlen ered­ménnyel végződött. Pontben 3 órakor a következőképpen állott fel a két csapat: Újpest: Versed — Balogh II., Biró — Kirády, Nagymarosi, Balogh I. — Pozso­nyi, Szuszla., Várnai, Zsengellér, Vincze. KA.C: Márki — Szaniszló II., Vass — Bokor, Bonyhádi, Csákány — Farkas, Ko­vács IV., Füstös, Raídmai, Bozó. Az első félidőben újpesti támadások­kal indult a játék. Csatársoruk révén számos veszélyes támadást vezettek, de a KAC-védelem és aj fedezetsor semlege- s-i'ett minden veszélyt. A II. félidő első felében továbbra is az: Újpest rokmmo-zo'' a 19, percig, amikor kitűnő összjáték után Zsengellér védhe- tet'en gólt lőtt (l'O). A gól után mindkét csapat változ atott. Bonyhádi lett a jobb- fedeze\ Radnai ;?i közép-fedezet. Bokor pe­dig Radnai helyét foglalta el b lösszé kö­tőben. A változtatás láthatólag előnyére vált a KAC-mk, amely megkezdette támadá­sait. Először szórványos lefu ásókkal, majd egyre veszélyesebb és hevesebb tá­madásokkal ostromolta, az újpesti kaput, de egyelőre eredménytelenül, mig az el­lenfél támadásait a- Kovács IV-e] megerő­sített védelem verte vissza. Hosszú per­cekig nyom sz' ó KAC-fölény alakult ki és levegőben lógott az egyenlítő gól. A 42. percben Csákány pompásan be­adott labdájával Farkas lefutott, bom­balövése szögletre pattant. Farkas szög- letrugás'.a w ián a labda az Újpest gól­vonalán futott végig, de a játékvezető továbbot intett! Pályán, nézőtéren egyaránt óriási azi iz­galom és a KAC továbbra fokozta táma­dásai hevességét. A 45-ik percben, mikor má-r a nézők nagyrésze felállt és elhagyni készült a pályát, megszületett a KAC egyenlítő gól­ja. Félpályán Bonyhádit dancsolták. Bon- hádi azonnal-, felpattant, hatalmas erő­vel lőtte a szabadrúgást, amely Füstös­höz került. Füstös lábván, hogy az ötös sarkán Bozó jobb helyzetben won, to­vábbította a labdát, mire Bozó kapásból a , felső şarokba lőtte a KAC egyenlítő gólját! Óriási az öröm a KAC-táborban, szurko­lóik, já:okosok egymást ölelgették. Ujra*- kezdésre is alig volt már idő. mert a já­tékvezető lefújta a mérkőzést. A közönség lelkesen megünnepelte a levonuló piros-fehéreket, akik idegenben is derekasan küzdöttek és megérdemelten vitték el az egyik pontot az újpesti pá­lyáról. Balszerencsés küzdelem után vereséget szenvedett a Vasastól a KAC Súlyos i'élettel több hónapra tiltotta eí a JT az erélytelen játékvezetőket Budapestről jelentik; A háborús időktől követeit komolyság és fegyelmezettség legyé­ben nemcsak a közön,ég, hanem a játék­vezetők fegyelmezését is megkezdettéi az. il­letékesek. Az első ítéletek, példát akarnak statuálni arra, milyen komolyan veszi ezt a kérdést a JT és rni vár arra a játékvezetőre, aki erélytelen és akinek vezetése mellett bot­rányok történnek .a mérkőzéseken. A legsú­lyosabb büntetésben, hathónap; eltiltásban P.mödi Rezső, a Ferencváros--Gamma mér­kőzés játékvezetője részesült, mig Lázár Fe­rencet, az Újpest—Elektromos játékvezetőjét három hónapra tiltották el. Hathónapra til­tották el Szabó József NB II-ös játékvezetőt, három hónapra Énekes Jánost, egyhónapra Lírányi Vidort. Farkas leant a KAC — Sal BTC mérkőzésen történtek miatt szigo­rúan megdorgálták. Újvári Antal, a DVSC— Vasas mérkőzés játékvezetője három hónapo; eltiltásban részesült, a mérkőzés határjelzője pedig egy évi eltiltást kapott dicstelen sze­repléséért. A rendszabályozás tehát megkezdődött Csak egy kissé későn .. . firTwiMiriTi iiri^'*"°*’a*-i“iniwiiMHMBWi mn—­Kiváíó minőségű DIÓBELET és FAJALMÁT a EYÜMÖLGSKERESKEDELMI KFT.-nál váisáröljön Î Budapestről jelentik: Husvét másod- j naoján cjz. Elektromos Latorca-utcai pá- : lyájétn, 5000 néző előtt, zuhogó esőben j játszották le a március 26-áról elmaradt Vasas—KAC mérkőzést, amelyet a fővá­rosi csapat baţalmfais küzdelem után 3:1 (3:1) arány bt or nyert meg. A kolozsvári piros-fehérek csapatában csak egy helyen volt változás: Bozó he­lyett Váczi játszott balszélen. Az első tíz percben a Vbisas rajtaütés- szerű támadásod után, az 5. percben már megszerezte a vezetést Tóth 11. révén (1:0) A 7. percben újabb gólt ért el a Vasas. Danes miatt megítélt szabadrúgásból Tóth II. lövése újból a hálóban kötött ki A KAC ezután percekig nyomasztó fö­lénybe került és a 14. percben Kovács IV. révén 2:1-re javított az eredményen. A KAC ezután 20 percig támadásba ment át, de a Vasas védelme kitünően állotta meg helyét. A 44. percben Jenőffy góljával beállí­tották a végeredményt (3:1). Szünetben Opata edző Szaniszló II-1 vette kezelés alá., A KAC hátvédje ugyan­is az első félidő elején összecsapott, szem­héját megsértette és bekötött szemmel játszotta végig a második félidőt. A második félidőben -a; KAC csapatá­nak számos alkalma lett volna javítani az eredményen, de a Vasas 8 emberrel is védekezve, visszaverte a kolozsváriak támadásait. A KAC csapata az Újpest elleni mér­kőzéstől fáradtan állott ki a Vasas ellen és azt nagy balszerencsével vesztette el. A Vasas győzelmét annak köszönheti, hogy már a 7. percben meglepetésszerűen két góllal terhelte meg a piros-fehérek hálóját és ettől a perctől kezdődőleg fő­leg az eredmény megtartásán fáradozott. Ä győztes csapatból a közvetlen véde­lem és :. Nádas—Pósa hátvédpár volt jó. A KAC^ból a közvetlen védelem volt jó, a csatársor igen gyengén működött. A mérkőzést Latorcai vezette le. Az NB I. húsvéti fordulójának eredményei NAC—Elektromos 2:1 (2:1). Ferencváros—Újvidék 1:1 (0:0). BSzKRT—Gamma 2:0 (0:0). Szolnok—DVSC 3:0 (1:0). Vasas—Csepel 3:0 (1:0). Tisza—Kispest 4:1 (1:1). SalBTC—DiMÁVAG 2:2 (1:1). Az NB I. állása a vasárnapi forduló után a következő L. NAC 21 18 ' 0 3 47:21 36 2. Ferencváros 22 12 3 7 49:29 27 3. KAC 22 10 6 6 38:34 26 4. Gamma 22 10 5 7 39:31 25 5. Újpest 22 10 4 8 69:45 23 6. Szolnok 22 10 3 9 42:37 23 7. Vasas 22 7 9 6 39:38 23 8. SalBTC 22 9 4 9 52:44 22 9. Kispest 21 8 6 7 48:44 22 10. Uj vidék 22 7 7 8 35:41 21 11 Csepel 22 8 4 10 43:45 20 12. Elektromos 22 8 2 12 48:47 18 13. DiMÁVAG 22 '6 5 11 33:48 17 14. DVSC 21 5 6 10 30:56 16 15. Tisza* 21 5 5 11 30:46 15 16. BSzKRT 22 4 5 13 36:62 13 AZ NB I VASÁRNAPI FORDULÓJÁ­BAN a következő mérkőzések kerülnek lejátszásra: KAC—Elektromos, DVSC— Ferencváros, DiMÁVAG—Újpest, Újvidék —BSzKRT, Csepel—Szolnok, G-amnia—• Tisza, Kispest—SalBTC és Vasas—NAC. A KKASE legyőzte a KAC II. csapatát! Az NB 111 vasárnapi fordulójának meg­lepetése volt \a KKASE 2;. (i:o) arányú győzelme a KAC második csapata felett. A nagy lelkesedéssel játszó kereskedők már a félidőben vezettek Gáspár góljával és s2Ünet után Kovács Vilmos révén egyenlített csak a KAC. A hajrában a lelkesebben játszó keres­kedő csapat (Ais pár révén megszerezte a győztes gólt és a megérdemelt győzelmet, jók voltak: Gáspár, Marosi., Balogh, illetve Bálint, Farmathy és Vér boci. A mérkőzést Kuszáink dr. vezette. Gólzáporral győzött a KMTE a K. MÁV II. ellen A városi kispályán bonyolították le vasár­nap délelőtt a KMTE—KÁMÁV 11 NB 111 mérkőzést Tóth Géza vezetésével. A küzdel­met a munkáscsapat nagy fölénnyel 8:2 (6.2) arányban nyerte meg. A gólok közül Borbély hármat, Rámái és Lázár kettőt-kettőt és Adorján egyet lőttek. A KMTE csapatában hosszabb szünet után először játszott a c a- társorban Tóth Pál, aki nemrégiben vakbél- műtéten esett keresztül. Jók voltak; Nagy Ferenc, Nagy László, Rámái illetve Szegedi László és Szegő. D. MÁV—Korvin 1:0 (1:0) Vasárnap délelőtt a Bástya-pályán leját­szott mérkőzésen a dési vasutas csapat -nagy küzdelem után győzött a lelkesen játszó Kor­vin ellen Pajzs góljával. A Korvinnak Frentz révén lett volna alkalma az egyenlítésre, de a kitünően védő Jánosi kapuját nem tudták bevenni. Jók voltak; Magyar, Létai Kovács, illetve Gyarmathy, Hódy, Szarka. A mér­kőzést Bindász jól vezette. A DÉSRE KITŰZÖTT DSE—Postás NE ITI-as mérkőzés elmaradt, mivel a Postás­együttes azt lemondotta játékosainak szolgá­lati elfoglaltsága miatt. A KAC ÚSZÓSZAKOSZTÁLYA kedden este 7 órakor ül össze szokásos havi meg­beszélésére az Unió-utca 21. sz. alatti egye­sületi helyiségében. A vezetőség kéri összes tagjainak pontos megjelenését. Törekvés—K. MÁV 1:0 (0:0) KOLOZSVÁR. Husvét vasárnapján a vá­rosi sporttelepen közel 1000 néző előtt ját­szották le a fenti mérkőzést a nagybányai Mann Aurél vezetésével. A találkozót hatalmas küzdelem után a 'budapesti vasutas csapat nyerte meg 1:0 (o:c) arányban a II félidő 19. percében Kiss II ál­tal lőtt góljával. A 23. percben Hódy nagy lövése a hálóban kötött ki, de a játékvezető a K. MÁV egyenlítő gólját lesállás miatt nem adta meg. Ennek következtében kemény játék alakult ki és a 27. percben Kiss ll-öt a Törekvésből és Kisst a K. MÁV-hól összecsapás után a játékvezető kiállította. Bár a mérkőzés nagyrészében a Törekvés volt fölényben, a döntetlen inkább megfelelt volna a játék képénekr mert a K. MÁV csa­pata mindvégig derekasan küzdött és meg­érdemelte volna a mérkőzés egyik pontját. A budapesti csapatból Kiss II, Szilafsi és Deák. a helyi csapatból Máthé. Högy'e és Csiky játszottak jól. NSE—KEAC 5:0 (1:8) A Törekvés—K. MÁV mérkőzés után ját­szották le a nagyváradi Kovács László ve­zetése mellett a Nagybányai SE—KEAC mér­kőzést, amely a vendégcsapat győzelmét hozta jobb összjátéka eredményeképpen j:o (1:0) arányban. Az első félidőben a nagybányai csapat tá­madott többet és a 7. percben Perneky egyéni játéka után vezetéshez is jutott.. A félidő hátralevő részében a KEAC-nak több alkalma lett volna a kiegyenlítésre, de Hevesi pom­pásan védte kapuját. Szünet után az első 20. percben a KEAC helyenként nyomasztó fölénybe került, de csatárainak nem volt szerencséje a kapu előtt. A 23. percben Kovács súlyos védelmi hibából szerezte meg az NSE második gólját, majd a 31. percben ugyancsak ő loţte a harmadik gólt (3:0). A tartalékosán kiálló egyetemi csapat a második félidő közepéig egyenrangú ellenfele volt a vendégcsapatnak és csak a hajrában esett vissza. Bizonyos, hogy teljes csapattal győzött volna az együttes az NSE ellen, amelyet inkább a szerencse segített győzelem­hez. , A mérkőzés és egyben a mezőny legjobb embere Kert volt. Hevesi, aki legutóbbi ko­lozsvári szereplése alkalmából öt gólt is ka­pott, ezúttal jól védett. A többi játékosok közül még Balogh tűnt ki. A KEAC legjobb­jai Pünkösty, Szaloky és Jeszenszky voltak. Kovács Lászlóban biztos és jószemü játék­vezetőt ismertünk meg. Nem utazott el a Bástya A Bástyának vasárnap a SzAC ellen lett volna mérkőzése. A bőrgyár; csapat vezető­sége azonban még idejében bejelentette úgy a szövetségnek, mint a SzAC-nak, hogy játé­kosai szolgálati beosztása miatt nem állhat ki, és kérték 1 szövetséget, hogy a mérkőzést április 29-re, vagy május i-re tűzze ki. Hagyományos erdélyi szellemben, bátran, megalkuvás nélkül küzd, mindennap a magyar ttép boldogtu í lásáért az Ellenzék,