Ellenzék, 1943. április (64. évfolyam, 73-96. szám)

1943-04-05 / 76. szám

ellenzék 1943 április 5. iám SPORT V 3:2 (1:0) irániban megérdemelten győzött a K3C elten a Gamma! Góllövök; Tóth Tóth L., Bonyhádi, Radnai, Kincses Súlyos vereséget szenvedett a Ferencvárostól a NAC Fontot szeresetek a KAC kivételével a kieséssel fenyegetett csapatok és {biztosították maguknak a bentmaradást Közel 3000 embernek keserítette meg vasárnapját a ‘városi''sportpályán lejátszott Gamma KAC mérkőzés és kedvenc csapatunknak veresége, A Gammától ürességet szenvedni nem is olyan nagy szégyen, hiszen igen előkelő helyen áll a táblása- ton de olyan játékkal vereséget szenvedni, amilyent a KAC mutatott vasárnap délután, egyenesen súlyos csapás. Nem. a régi KAC játszott a pályán* hanem ll szürke, téléinél kith labdarugó és csak a második jé! idő 20 percén keresztül mutatták meg azt, hogu küzdeni is tudnak, ha akarnak. A tét pedig igen nagy volt. A kiesés vagy a bentmáradás. A KAC választott■ A kiesest választotta, mert a balszerencse folytán az összes kiesők pontokat szereztek a Szeged kivételével és a KAC-ot három pont választja el az előtte levőktől, ami olyan nagy előny, amelyet csak csoda segítségévvel lehetne behozni■ Az NB Cben megindultak az öklök ő küzdelmek a helyezésekért és a pontokért. Ennek a jegyében zajlott le a Ferenc- város—NAC mérkőzés, amelyet a zöld-fehérek öt góllal nyertek meg. A további mérkőzések során az Újpest könnyen verte a SalBTCrt, az Elektromos a Di MÁV AG-ob az Újvidék Kispest csapatát. A Törekvés-Vasás találkozó nagy harc után döntetlenül végződött, Szegeden n Csepel csak nagyon nehezen tudta megszerezni a mérkőzés két pontját Meglepetésnek számit a lutr^yat'ó /ormában lévő Szolnok veresége a javuló Haladástól ■ A vasár nani forduló eseményeinek részletei a következők: fiz utolsó percekben lőtt gól dönti e! a mérkőzés sorsát A Nemzői Bajnokság 2l-ik fordulója j nem hozott szerencsét a KAC részére. A Gamma eileni mérkőzésükön a játékosok j legnagyobb része úgy küzdött, mintha nem j a Gamma, hanem a KAC vezetett volna j és olyan silány teljesítményt nyújtottak, ! amely valósággal megdöbbentette a néző- ( két, j Vezet a Gamma ... j A 3000 néző dőtt a két csapat a követ- j kező összeállításban futott ki a pályára: j Gamma: Tóth Gy — Nádas, Tamás \ Horváth. Konya, Kemény — V áradt, Hor- i váth A., Kincses, Tóth, Patkoió. í KAC• P'ank — Szaniszló II, Vas$ — î Páll. Bonyhádi. Csákány — Radnai, Ko- ; vács IV., Váczi, Szántai, Tolnai. A diósgyőri Székely vezetésével indult j a játék és már az első percekben a KAC- ? uak két veszélye' helyzete akadt, amelyet i azonban nem tudott a csatársor hasznosi- j tani. Az iram igen d'énk volt, a 10. perc- j ben Váczi beadására Tóth és Tolnai egy- j szerre futottak a labdára. Ütés a Gamma I kapuja, de nincs, aki a hálóba lőjje a lab* j dát. ' , \ A 13■ percben a kitűnően játszó Tóth j Lajos félpályáról kiindulva, átverehedte j magát a védelmen, majd a felhuzódó vé- ! delem mellett 10 méterről fedhetetlen gólt í lőtt a kapu bal felső sarkába (1:0). A gól után percekig a Gamma volt fő- j lényben. Plank csak lábbal tud menteni ; egy nagy lövést. Egy következő kifutásnál j Kincses bő'elép Piánkba, mire a közönség j heves tüntetésbe kezd. A Gamma-védelem kitünően működik. Nádas és Tamás egy- j naásután verik vissza a KAC támadásait. . A 30. percben egyperces gyászszünetet j jelzett a játékvezető a német birodalmi i sport vezér emlékezetére, amelyet néma j csendben hallgatott a közönség. A 33- í percben a KAC kerekedett felül és per­cekig csaknem kapujához szegezte a Gam­mát. Tolnainak, majd Váczinak vo11 alkal­ma gő-lövésre, de mindkettő közelről nagy helyzetből kapu melllé lőtt. , A KAC továbbra is rohamoz, de nem ki­séri szerencse vállalkozásait és igv válto­zatlan marad a félidő. Egyénül a második félidőben a KAC Szünet után a közönség lelkes biztatása meglett kezdik a játékot. A 3- percben azonban mégis a Gamma szerez gólt. P/áll megnyomja a kitörő Parkolót kapu előtt 25 méterrel. Tóth Lajos áll neki ti büntetőnek és száll a labda a lyukás KAC sorfal ko­zott, nekivágódik a jobb kapufának és onnan védhetett énül pattan be a hálóba Gól! Vezet a Gamma 2:0 arányban. Sú­lyos védelmi hiba volt! A gól nem vette el a KAC-cSatárok ked­vét, amely erősítette az iramot. A 3. perc­ben Tolnai sarokrúgását Nádas gólvonalról rúgta ki. Mindkét oldalon számos dancs esik, a játékvezető azonban mindent ész­három góljával a szombathelyi csapat javára fordította az eredményt. A vasárnapi, zr. forduló után a bajm g állása a következő*, r Csepel 32 pont 2 \ r rencvárrv, 28 poot, \ NAC 28 pont. 4 Gam­ma 27 pont, 5 SzoLnpk 4 pont, 6 Solb^'C 24 pont, 7 Vasas 24 pont, 8 Újpest 21 pont, 9 Újvidék 20 pont, 10 Haladás 18 pont, 1 : DiMÁVAG 17 pont, 12 Elektromos 16 pont, 13 Kispest 16 pont, 14 Törekvés ió pont. 5 KAC 13 pont, 16 Szeged 12 pont. KEAC—KMTE 6:0 (1:0). Kerületi bajno­ki mérkőzés. A KEAC csapata szünet után magára találva, biztosan győzött a friss erői - kel megerősített KMTE ellen. A gólok közül a nagy formában levő Kovács Pál négyet, Je­szenszky és Juhász egyet-egyet lőtua. KAC 11.—POSTÁS 4:1 (1:1). Kerületi baj­noki mérkőzés. A vezető gólt a Postások ér­ték el, de félidő befejezése előtt Bozöky révén egyenlített a KAC. Szünet után Kiss, Tárnoki és Adorján lőtték a KAC további góljait. KKASE—DSE 7:2 (2:1). A bajnokságra tö­rő kereskedők csapata rzagy lelkesedé.sei játsz­va, megérdemelten győzte le a fenti arányban is a aésieket. Góllövők: Barcza 2, Ádám 2, Dózsa, Bíró, Kendreán, illetve Füstös 2 BÁSTYA 11.—KORVIN 3:2 (0:0). A bőr­gyári pályán játszottak le a mérkőzést, amely nagy küzdelem után a Bástya tavára dőlt el. Góllövők. Bulik, Rámái, Gáspár, illetve ja- j kah. Az egyik gól 11-esből esett, j SZAMOSUJVÁRI TÖREKVÉS—K. MÁV < II. 3;2 jo;2) A városi kispályán lejátszott 1 mérkőzésen az első félidőben Znorovszky és i Buka révén a belyí csapat kétgólos vezetésre Ş is tett S7„ert, de szűnt után a szamosujvának ( kerekedtek felül és Dán két, valamint Szé- * kelv egy góljával javukra fordították az ered­ményt. A KAC ifjúsági csapata g:r (4:1) arányban győzte le a kolozsvári Levente Egyesület lab­darugó csapatát. KEDD ESTIG LEHET JELENTKEZNI A VASÁRNAPI FUTÓVERSENYRE. A MASz kolozsvári kerülete által április :i-én, vasárnap délelőtt ír órakor a Gazdasági Akadémia területén rendezendő mezei futó­bajnokságokra ma, hétfőn és holnap, kedden délután 5 és 6 óra között lehet benevezni mindazoknak, akik ez évben először akarnak elindulni a versenyen. A KOLOZSVÁRI AC választmánya szer­dán este 7 órakor az egyesület Unió-utca 21. szám alatti helyiségében választmányi ülést tart, amelyre a tagok megjelenését kéri a ve­zetőség. revett é,s Vfujt. A KAC csatársora tovább­ra is folytatja támadásait- A Gamma azon­ban teljesen védelemre rendezkedik be és jó; tömörül a kapu előtt. Mindössze Kin­cses és Patkóié á’-I elől. hátul 9 játékos vé­di a kaput. Ez a taktika azonban megbosszulta ma­gát A 33. percben Tolnai beadását Nádas két kézzel ütötte a nagy kavarodásban le. Vitathatatlan 11-es Bonyhádi áh ne­ki á lövésnek Tóth védeni akarja a lö­vést, de hiába, az biztosan pattan be a hálóba. A gól fellelkesitette a piros-fehéreket, amelyek most már ujidt erővei támadtak. Két perc sem telt bele és Váczi—-Kovács ÍV. összjátéka után kavarodás támad a Gamrna-kapu előtt, amelyből Radnai 1apósait hálóba lövi a0 KAC egyenlítő gólját (2:2) A nézőtéren óriási a? öröm. Min denki biztos abban, hogy az eredmény nem vál­tozik, sőt nyerhet a KAC­A katasztrófa az utolsó percekben mégis bekövetkezett. Váradi beadását Plank könnyelműen kiöklözte- A labda egy ideig ide-oda pattant, de végül i.s Kin­cses lábán kötött ki, aki azt az üres hálóba lőtte (3:2). Megérdemelten győzött a Gamma A mérkőzés két egy formám szürkén ját­szó csapat küzdelmét mutatta A KAC si­lány, csapkodó és sokszor a nevetségességig fokozódó játékkal küzdött a Gamma ellen, amely bár védekezésben volt, jól tudta ér­tékesíteni helyzeteit. A két csapat közül u Gamma vitathatatlanul jobb volt és meg­érdemelten győzött. Sokat ugyan nem mu­tatott a csapat, de szebben és főképpen eredményesebben játszott. A KAC c*ak ár­nyékei volt annak a csapatnak, amely ki­harcolta a Szolnok elleni győzelmet. A já­tékosok szinte értfi&tetlenül egykedvűen mozogtak és a 90 percből csak 20 percen keresztül küzdöttek, amikor megszerezték az egyenlítést. A győztes csapatban a Nádas—Tamás hátvédpár végzett nagy munkát, amellyel eredményesen rombolták a KAC-cUitárok munkáját. A fedezetsorban Konya, a csa­társorban Tóth Lajos és Patkoió voltak jól;. A KAC csapatában a védelemben Vass volt jó, a fedezetsorban Bonyhádi A csa­társorból Radnai volt a legjobb, a többi játékosok átlagon aluli teljesítményt nyúj­tottak. Székely játékvezető kifogástalanul és eré­lyesen vezette a mérkőzést. Az NB I. vasárnapi fordulójának eredményei FERENCVÁROS—NAC 5:0 (z;c). A bu­dapesti zöld-fehérek mindvégig nagy fölény­ben játszva, könnyen, győztek. A gólok közül Beké hármat, Sípos és Toldi egyet-egyet rúg­tak. ÚJPEST—SALBTC 5:2 (1:1). A SalBTC a KOLOZSVÁR, április $ (Az Ellenzék munkatársától.) A textiláru ellátás terén ural­kodó panaszok megszüntetése érdekében a Textil Központ április elsejétől kezdve u: rendszert léptetett életbe, melynek lényege az, hogy minden textilnagykereskedőt bizonyos pontrendszer alapján több gyárhoz áruellátás­ra osztotta be. Ugyanakkor beosztotta Kama­rai körzetek szerint is a textilii agy kereskedő- ket, azzal a rendelkezéssel, hogy a nagyke reskedő csakis a kamara területén levő kisKe- reskedőknek, illetve feldolgozónak adhatja to­vább áruját Közölte a Textil Központ a gyá­rakkal is, hogy kiket osztott be hozzájuk le­vőként, igy a gyárak más vevőket nem szol­gálhatnak ki. A központ már korábban meg­állapította, hogy a gyárak milyen értékű árut kötelesek áprilisban forgalomba hozni. Ezt a számot osztják el a gyárak a hozzájuk be­osztott vevők pontszámainak összegével és az ily módon előállott hányad képezi egy pont értékét. Minden vevőnek tehát ebben a hó­napban annyi értékű árut kell kiszolgálni, mint az egyes vevőre megállapított pontszám cs egy pont értékének szorzata. A kolozsvári iparkamara területén a Tex- tilközpont a következő nagykereskedőket osztotta be; özv. Bikkfalvy Károlyné és Bikk- falvy Zoltán, Szentkirályi Jenő Dés, Borbáth- hévizi Balázs László, Csenka Gábor, Gecse Ferenc, Kapdebó Alajos, Kovács Jenő József, Poszler József, Szénvan László, Bauch Lrnoné, Nagy Domonkos Kolozsvár, Besztercenaszód- vrn. Szöv. Beszterce, Eorstner Károly, Kó- lya József, Patkó Gyula, Péterfy Ferenc, Vöd­rük Mihály János, Szabó Árpád, Agrár Ipari és Kér., Jármai Sándor és Fiai, Textília ke­reskedelmi rt., Molnár Imre fonóanyagker. kit. Budapest, Bástya Kolozsvári Szabómes­terek Szövetkezete. Brassói Posztó és Divat­áru, Fabinyv László Sándor, Hari László, Komjátszegi Géza, Nagy Testvérek Utóda, Rigó Lajos, Textiláru elosztó szöv., Botos Já- nosné Kolozsvár, Horváth László és Blazsek A. Zilah, Molnár Endre, Körtvésy Anna, See­mann Győző, Muci Károly, Verebeiyi Géza és Fiai, Dudutz János, Stolba Béla, Fleisch­mann Oszkár, Behr és Flusser, Klinger Hen­rik, Annii László, Fekete Sándor Budapest. A marosvásárhelyi kamara területén a Tex­til Központ a következő nagykereskedőket osztotta be: Bucher Lajosné, dr. Joga An­dorne, Lakatos Szilágyi János hlaro..vásár* Hely, Karácsony János Csíkszereda, Kiss Gé­za és Bodola Lajos Sepsiszentgyörgy, ifj. Ja­kab Gyula és 1. Székelyudvarhely, Ludvig Já­nos, Rose Henrik Budapest, Gábor Márton, Mihályi István, Rosenfeld Jenő Marosvásár­hely, Flórián László Székelyudvarhely, Ger­gely cs Rátz, Brück Sándor és Fiai, Sz'ovct- beszerző kft. Budapest. Mindenkinek fontosí Tavaszi vasúti menetrend az összes változásokkal 1.80 pengőért az „Ellenzék“ könyvesboltban^ Kolozsvár, Mátyás király-tér 9. Vi­dékre 2 pengő előzetes beküldése el­lenében szállítjuk. Az Ellenzék mindennap éretted harcol. Olvasd és terjeszd ismerő­seid közt. Bsliiissx: a Tenger Vezényel: 1?űsz§ Viktor. Közreműködik: Kdrolgf Ggofa (zongora.) wmrnmsmirmm KÖZGAZDASÁG KSielölte a Textilkőspont az erdélyi nagykereskedőket második félidő közepéig egyenrangú ellenfe­le volt az Újpestnek, de utána visszaesett. Az öt gól közül Zsengellér négyet. Pozsonyi egyet rúgtak A SaiBTC gólján Vincze sze- j rezte meg. ELEKTROMOS—DIMÁ VÁG 3:c ,i:c). A kiesés előtt álló fővárosi villamos csapat nagy 1 lelkesedéssel játszva, Dobos 2. és Hidegkúti > góljaival megérdemelten győzött. TÖREKVÉS—VASAS i:i (1:0). A buda- 1 pesti vasutas csapat újabb pont szerzésével el­kerülte a kiesési zónát és valószínűleg bizto­sítja helyzetét a bajnokságban. Góllövők; Láng, illetve Német ii-esből. ^ ÚJVIDÉK—KISPEST >:c (i;c). Az újvi­déki csapat szünet után kitünően játszva, Welker 3, Takács és Zsoldos góljaival lehen­gerelte a kispesti gólgyárosokat. CSEPEL—SZEGED 3:2 (o:r). A Szeged a félidő utáni vezetés ellenére sem tudott ellent- állani a csepeli rohamoknak, amelynek „disz­naja“ ezúttal is megsegitette, HALADÁS—SZOLNOK 3:2 (0:2). A szolnoki vasutas csapat elindult a lejtőn lefe­lé. Ezúttal harmadik mérkőzését vesztette el. Az első félidőben egy perc alatt Szűcs és Ve­zér góljaival kétgólos vezetéshez jutott, de szünet után Gazdag az első negyedórában lőtt