Ellenzék, 1942. november (63. évfolyam, 247-271. szám)

1942-11-09 / 253. szám

19 4 2 november 9. ELLENZÉS 1 m A ■Inoi ií)in LM saAr a B ílog ÍD9T /IßT óját ibq Ü'G3 ■=»1 5 e~r cao'i Uí.X k Has .ib <§ü iß3 ?! ö n ; 3Î J ß 1195 8 ß Io3 IIIE ii>d ács 3 j9S 801 rog soX un md fßj ad ad ÍO ißl ab rO :H ±R m >d VÄ 3d ^3 01 )d NAGYVÁRAD, november 9. Tudósí­tónk jelenti: A Baross Szövetség nagyvá­radi fiókja vasárnap délben díszközgyű­lést tarlóit a református ku-lturpalota nagytermében. — A díszközgyűlésen résztvett József Ferenc királyi herceg, a Baross Szövetség díszei nőké is. Képvi­seltette magáit a szövetség kolozsvári, deb­receni, szolnoki, székelyhídi es érmibáiy- falvai fiókja. Ä kolozsvári fiók képvise­letében LcIiücz József elnök és Grucza Li- pót városi tanácsnok vett részt a díszköz­gyűlésen. A kolozsvári Női Tábort Lchőcz JózffCfn-é képviselte. A helybe:! hatóságok vezetői szintén megjelentek. A város ke­resztény kereskedő és iparos társadalma zsúfolásig megtöltötte a hatalmas termet. A díszközgyűlés hódoló táviratot inté­zett a Kormányzóhoz és üdvözlő táviratot dr. Varga József kereskedelem és ipar­ügyi miniszterhez, majd Ludvig Gyűla, u Baross Szövetség nagyváradi fiókjának el­nöke nyitotta meg a közgyűlést, üdvözöl­te a megjelenteket. Ezután Lehőcz József, ä kolozsvári fiók elnöke 'rövid beszéd kí­séretében átnyújtotta a királyi hercegnek a szövetség vándor Jelvény ét, amelyet a kolozsvári fiók kapott meg elsőnek, mint amely fiók a mult évbn legeredményeseb­ben szolgálta a Bnross-glondolatot. A királyi herceg, átvéve a jelvényt, be­szédet mondott s beszédében megemléke­zett arról, hogy Kolozsvár volt az. első vá­ros az országban, amely ezt a jelvényt gondozta, örömének adott kifejezést a ko­lozsvári Baross‘fi ók nagy és eredményes munkája felett. Ezután hosszabb beszéd­ben ismertette a Baross Szövetség felada­tait. , A királyi herceg nagy tapssal fogadott beszéde után átnyújtotta a díszoklevele­ket Vargha László városi tanácsosnak, dr. Olasz Vilmos kereskedelmi és iparkama­rai titkárnak, dr. Hasznos Imre kereske- dedmi iskolai igazgatónak és Madarasi Gyulának. A kitüntetteék nevében dr. Hasznos Imre mendott köszönetét. Dr. Spurné Bárdos-Féltoronyi Magda a Baross Női Tábor nevében üdvözölte a megjelenteket. Rámutatott arra, fontos, hogy azok a nők, akik honvédelmi mun­kára jelentkeznek, legyenek1 segítségére a keresztény kereskedelemnek és iparnak is, segítsék a ha-dbavonult kereskedők és ipa­rosok családját. Á Baross-asszony oknak ke-M megteremteniük a gazdasági bajtársi szolgálatot. József Ferenc királyi herceg vasárnap délután kirándult Félix für dő r e. Az éjsza­kát Nagyváradon töltötte és ma Kolozs­várra utazott. SÚLYOSAK AMERIKA VESZTESÉ­GEI GUADALCANAL SZIGETÉN BUENOS AIRES, november 9. (MTI.) A Ste- fani-iroda közli: Washingtoni jelentés szerint Roosevelt sajtóértekezleten elismerte, hogy az amerikaiak Guadalcanar-on borzalmas száraz- f öl cl i és tengerészeti veszteségeket szenvedtek. A SZERB MINISZTERELNÖK RÁDIÓBESZÉDE LONDON ELLEN BELGRAD, november 9. (DNB—MTI.) Nedics a szerb miniszterelnök vasárnap délelőtt hosszabb J beszedet intézett a szerb néphez. Beszédében j elesen szembefordult London és Mihajlovics I bandavezér politikájával. PÉNTEKEN ÜLÉSEZIK A FEiL- SOHAZ VÉDERÖBIZOTTSÁGA. Bu­dapestről jelentik: A felsőház véd­ői őbizottsága november 13-án, pén­teken délelőtt ülést tart. Tárgy a m. kir. honvédelmi miniszter beszámo­lója harctéri tapasztalatiról. SAJIÓFriA. A Hírnök SajtóhölaybizO'ttsá- ga: november 10-én délután félöt órai kez­dettel a római katolikus gimnázium díszter­mében sajtódélutánt rendez. A műsoron P. Jánossy Béla, Derecskey Judit, Almay Béla vezérkari alezredes, Vitéz Tibor, P. Szőcs Dénes és a Mariánum énekkara szerepelnek 3:1 (2:1) arányban győzöl! a játékvezetővel megerősített Csapéi a üsaiszerssiesés küzdelmet fdytaté MIC ellen Góllövők: Bozóky« Já^cr IL Olajkár IL Keszthelyi Ferssége'- szeityedeü Ssscgedssi a Gamma, deidetf-est az NÄC találkozó, a Kispest legyezte a Vasast, Update Szolnokot Eoírárav miatt i'Ibeszakitották a Fere&neváírcs- Elektrcmos mérkőzést A kolozsvári közönség már megszeli kán lasset győzni, de gyakrabban ,vereség vereségeket azonban fegyelmezetlen foga nem iş volt nagyobb baj. Vasárnap azonban rendőri fedezet a menyekben egyáltalában nem hibás Csep ott megvárnia azt a pillanatot, amíg ,,tis Minden túlzás nélkül megállapíthat} lefolyása nagyrészben az erélytelen és R/<? aki szaknyelven mondva, „kiengedte kéz időben igen kemény jelleget öljön és végül kető vök tehát- a közönség fiitólt hangul helyezeted a másik után hagyták ki a K vezető. A kolozsvári csapat igen bal szer reális eredménye eldöntetlen kellett voln A vasárnapi mérkőzés után a KAC reménytelen és a további kitartás csali, c A vasárnapi sportesemények között a Szeged győzelme a Gamma ellen, a dö vidék győzelme a Szolnok ellen. A vasárnapi sportesemények részié ta azt, hogy kedvenc csapatéit csak rit- e.{ szenvedni a hazai- pályám. A sorozatos dia s kisebb-nagyobb ki feladásokon kivid latt kellett a jéitékvezetőneh és az ese- eJ csapatának széMóhdyére vonulnia és ztud a levegőA uk, hogy a vasárnapi mérkőzés botrányos n kétes tudási játékvezetőnek köszönhető, éből a mérkőzéstamely a második fél­ts Tolnai leteritésévek fejeződött be. Ért­ata, amelyet fokozott az, hogy egyik nagy AC csatárok, vagy fújta le azokat a játék- encsés küzdelmet vivőit és a mérkőzés a legyen. a 16. helyen áll. Helyzete azonban nem redményre vezethet. legnagyobb jelentőségű a Vasas veresége, ntetlcn Újpest—NAG mérkőzés és az Uj­tei a következők: 1:0 arányú vezetés alán gyíhött a MIO eilen a l8s!szemic:e is a játékvezető , KOLOZSVÁR. Az esős időjárás ellenére mintegy 2000 néző előtt folyt le vasárnap dél­után a városi sporttelepen a Csepel—KAC NB. I. mérkőzés, amely a csepeliek váratlan, 3.1 arányú győzelmét hozta. A győzelmet a csepeli csapat szerencséjének köszönheti, de egyáltalán nem érdemelte meg azt. Mindhárom gólját súlyos védelmi hibák következtében szerezte meg és mindhárom gól-* ja védhető lett volna. A tavalyi bajnokcsapat játéka cslcdást keltett. A kolozsvári közönség többet várt a Csepeltől. Az első félidőben még kielégítően mozgott a vendégcsapat, de szimat után nem annyira játék, mint harc volt a pá­lyán. Ezt a harcot Szigeti Imre budapesti játékve­zető terhére kell írnunk. A második félidő 15. percétől kezdve ugyanis teljesen kiengedte ke­zéből a játékot, amely attól a pillanattól kezdve eldurvult és Tolnai csúnya lerugásában ért véget, ami után minden volt a pályán, csak já­ték nem. Az ilyen játékvezetőkből Kolozsvár sportközönsége nem kér többet... Vezet a KAC! Pontban 2 órakor a következő összeállításban futott ki a két csapat a pályára: Csepel: Dósay — Kallói, Szalay — Bakos, Gere, Dudás — Fuszek, Keszthelyi, Olajkár II., Marosvári, Jávor II. KAC: Márki — Szaniszló II., Vass — Páll, Szántay, Csákány — Bozóky, Kovâls IV., Oro- szi, Radnai, Tolnai. , A KAC óriási iramban kezdte a játékot, de a harmadik percben Fuszeknek sikerült kiugrania és előle Márki csak kifutással tudott menteni. Már a 6. percben alkalma lett volna a KAC- nak gólszerzésre. Radnai beadását Bozóky tisztán kapta, de lö­vése emberben akadt meg. Kovács IV. játé­ka kimagaslott a mezőnyből és minden egyes megmozdulása veszélyt jelentett Dósay ka­pujára. A 10. percben Radnai, majd a 15. percben Tol­nai éles lövését védte Dósay remekül. A 22. percben Jávor kiugrott, lövését Márki szöglet­re tolta. A játék igen élénk iramú kezdett lenni. A KAC fedezetsor tömte labdákkal a csatár­sort, de Szalay mindenhol ott vo’t és rombolt. 26. percben Radnai fordulásból küldött ’ö- vése már a felsősarokban volt, de Dósay ki­öklözte. A vezető gólt a KAC érte el a 38. percben Olajkár II. a félpályán lökte Szántayt. Sza­lasztó szabadrúgását Csákány Bozókyhoz fe­jelte, aki öt lépésről az ellenkező sarokba fe­jelte (0:1). A 41. percben újabb gólt érhetett volna el a KAC, de Bozóky beadását Oroszi a kapu előtt elhibázta. Egyenlítés A 43. percben Fuszek elhúzott a védelem mellett, beadására Márki fejetlenül kifulott kapujából, Jávor IÎ. középre szaladt és Márki mellett az üres hálóba vágta a labdát (1:1). Egy perc sem telt el és máris következett a második gól. Marosvári 20 méteres lövését Márki kiejtette, A KAC védetem, abban a biztos tudatban^ hogy Márki elcsípi a labdát, átengedte Olaj­kár II.-őt, aki a guruló labdát két lépésről a hálóba továbbította (2:1). Szűnelben a KAC öltözőjében óriási a levert­ség. Domonkos edző Márkit hibáztatja, akit az­zal okol, hogy_ beengedte a. két szólt. A csepeli öltözőben nagy az öröm és a kolozsváriak ke­mény játékára panaszkodnak. Újabb palyagól A második félidőben ai KAC újra támadott és a második percben Bozóky beadását tisztán kapta Radnai, aki jó helyzetben lőni akart, de a játékvezető Szabó Ödön partjelző intésére le­fújta már gólnak látszó helyzetet. Az ötödik percben harmadik gólját érte el a Csepel, amely hajszállal sem volt különb, mind az első kettő. A kitünően játszó Gere átadását Olajkár lí. a tisztán álló Keszthelyihez továbbította. Már­ki tétovázva ismét kifutott kapujából és Keszthelyi, magasan emelve, feje fölött a há­lóba lőtte a labdát (3:1). A KAC-ot nem törte le a gól és minden, áron javítani akart. Hatalmas iramot diktált, egy­másután érte el jó helyzeteit; de nem volt em­ber, aki azokat értékesítette volna. A 19. perc­ben Dósay csak szögletre ütötte kd a labdát. A játék hallatlanul izgalmas. A Csepel valóság­gal kapujához volt szegezve, de nem született meg a várva-várt gól. A játékvezető ettől a pillanattól kezdve fejét vesztette. Homlokegyenesen ellenkező módon ítélkezett, majd, amikor a közönség nemtetszé­sének adott kifejezést, szabadon hagyta men­ni a játékot, aminek következményeképpen igen eldurvult lett a játék. Szaniszló Il.-őt meg- rugta Dudás*, majd Vass terült el a pályán. A 39. percben azután sajnálatos baleset szakí­totta félbe a mérkőzést. Kallói úgy megrugta Tolnait, hogy azonnal elterült a földön. Orvos szaladt fc.'e a pályára, majd többen ölbe vették és úgy vitték ki a játékost az öltözőbe, ahol dr. Nagy József egyesületi orvos, egyetemi tanársegéd vette kezelés alá és részesített első segélyben. A játék közben tovább folyt a pályán. A kö­zönség heves tüntetésbe kezdett és a tüntetés nem szűnt meg később sem. Az utolsó percek­ben ai KAC ismét támadásra lendült, de gólt nem sikerült elérnie. Hatalmas hangorkán és füttykoncert mellett vonult le a játékvezetőkkel* az élen a két csa­pat. A tüntetés azonban nem a csapatoknak, hanem Szigeti Imre játékvezetőnek és Szabó Ödön partjelzőnek szólt, akiknek nagyrészük volt abban, hogy botrányos körülmények kö­zött ért 'véget a mérkőzés. A játékvezető verte meg a KAC-oi! Ritkán szoktunk bírálatot kezdeni a játék­vezetővel, de ezúttal Szigeti Imre tevékeny­ségével kell először bővebben foglalkoznunk. A KAC játszóit már Kolozsváron ezévben többször és vereséget is szenvedett, de a já­tékvezetők ítélkezéseit a közönség mindig fe­gyelmezetten fogadta. Itt azonban a játékve zető téves ítélkezései annyira lerontották a mérkőzés jálékjellegct, hogy a második fél­időben nem labdarúgás, hanem ember-ember- elleni harc folyt a pályán, amelyet fokozott a játékvezető kapkodó, fejét vesztett Ítélke­zése. Amérkőzés nagyrészében a KAC volt a töb­bet támadó fel, de csatárai — mint már eddig igen sokszor — nem tudták kihasználni a gól­helyzeteket. A Csepelnek kedvezett a talaj és csakis a védelem súlyos hibáinak köszönhetik a győzelmet. A Csepel csapatából Szalay, Gere, a csatár­sorból Olajkár II., Marosvári és Fuszek voltak jók, a KAC együtteséből Kovács IV.. aki a me­zőny legjobb embere volt, Szaniszló II., Vass, Pál és Csákány emelkedtek ki. Külön íejezelben kell foglalkoznunk a ko­lozsvári S/.ab'ó Ödön partjelző érdemdús mű­ködésével. A mérkőzés 90 perce alatt minden­ki kereste azt a jeizőt, mivel tevékenységét il lelhette volna, de nincs szó és nincsen loll, , amely azt érzékeltetni tudná. írni kellene ro­la, de mivel jót nem tudunk Írni, hallgatunk és nem írunk. Sírunk... és azt hisszük, hogy van miért, Sokan azt mondták róla, hogy Szabó Ödönnek nem a labdarugópálya való. Igazuk volt... Három hónapig nem játszhat Tolnai! Igen súlyos vesztesége a KAC-nak a mér­kőzés elvesztésen kívül Tolnai súlyos sérülése is, akit mentők vittek be a klinikára, ahol megállapították, hogy térdszalag.szakadása van. Tizenkét hétig gipszbe kell tenni a lábát és csak azután rúg­hat ismét labdába. A mérkőzés után felelőtlen elemek botrányt akartak okozni a pálya bejárata előtt. A rend­őrség azonban nagy' tapintattal és erélyesen szétoszlatta a tömeget, és így a mérkőzés a leg­nagyobb rendben fejeződött be. A Nemzeti Bajnokság 11. forduló­jának eredményei Szeged—Gamma 1:0 (1:0). Újpest—NAC 1:1 (1:0). Ferencváros—Elektromos 3:2 (0:1). A mérkő­zést beíejezés előtt 9 perccel félbeszakították. Kispest—Vasas 2:1 (1:1). Törekvés—Haladás 3:2 (2:2). SalBTC—DiMÁVAG 6:1 (3:1). Újvidék—Szolnok 3:2 (1:0). Ä kerületi bajnokság eredményei KEAC—KKASE 4:0 (2:0). Vasárnap délelőtt az egyetemi sportparkban nagy közönség előtt játszották le a kerületi rangadó mérkőzést, amelyet a nagyobb játékerőt képviselő egyete­mi csapat nyert meg. A gólok közül Kovács Pál kettőt, Kürthy és Jeszenszky egyebegvet lőttek. A lelkesen küzdő KKASE csapata a má­sodik félidőben szépithetett volna az eredmé­nyen, de Rotsching egy tizenegyest a kapu­fának lőtt. KAC IT—BMSE 3:2 (1:2). Vezette Jania. Nagy küzdelem folyt a két csapat között a vá­rosi sporttelep sáros talajú kispályáján, ame­lyet a KAC II. megérdemelten nyert meg. A gólok közül Adorján kettőt, Nagy László egyet lőtt. A vendégcsapat részéről Tóth és Csoko­nai voltak eredményesek;. POSTÁS—KMTE 8:0 (5:0). Vezette Dési Im­re. A munkáscsapat csak nyolc emberrel tu­dott kiállani és ezért szenvedte el a súlyos ve­reséget. A jól játszó Postás góljai közül Stier hármat, Mázsa kettőt, Bokor, Fiilöp, Szász egyet-egyet rúgtak. K. MÁV IL—KORVIN 5:1 (2:1). Vezette Sző­ke. A Korvin az első félidőben ellen tudott áll­ni a vasutasoknak, de szünet után visszaesett. Góllövők: Szilágyi (2), Dávid, Szakács, Sir, il­letve Medgyesfalvy. A KAC—Bástya* ifjúsági mérkőzést az MLSz kerületi ügyvezetője a pálya használhatatlan­sága miatt elhalasztotta. AZ NB I. ÁLLÁSA a 11-iK forduló után a következő: 1. NAC 18 pont, 2. "Vasas 16. 3. WMFC 15, 4. UAC 15. 5. Szolnok 14, 6. Ferencváros 13, 7. SalBTC 13. 8. Gamma 12, 9. Újpest 12, 10. DiMÁVAG 12. 11. Kispest 7, 12. Haladás 7, 13. Törekvés 7. 14. Elektromos 6. 15. Szeged 6, 16. KAC 5 ponttal. Mi történt az Elektromos—Ferenc* város mérkőzésen? Az fTektromos—Ferencváros mérkőzést — előző híradásunktól eltérőleg — az Elektro­mos csapata nyerte meg 3:2 (0:1) arányban, a mérkőzés azonban botrányos körülmé­nyek közölt folyt le és a játékvezető többször is kliiritlctte a lelátó egyrészél. A második félidőben a játékvezető két 11-est ítélt az Elektromos javára, amit Pázmándy értéke­sített és így 3:2 arányú vezetésre telt szert az Elektromos csapata. Ez azonban annyira kihozta sodrából a nézőközönséget, hogy ellepte a pályát és fenyegetőiig tépett fel a jódéi'vezetővel szenj-en. mire az kényte­len volt lefújni, a mérkőzést. A közönséget a rendőrség oszlatta szét. A botránynak szövetségi körökben folytatása lesz. NB II. EREDMÉNYEK: Békéscsabán a K. MÁV csapata 3:2 (3:1) arányú vereséget szenvedett. MPMTE—MSE 2:1 (0:1). DVSC—Bástya 12:1 (6:0). TŰZ PUSZTÍTOTT A BESZ­TERCEI) VILLANYTELEPEN BESZTERCE, november 9. (MTI.) A beszter­cei villanytelep tetőzetének egy része ismeret­len okból kigyulladt. A tűz következtében a városban szombaton éjjel nem volt villanvvi- lágitás. SZÖKNEK A KÍNAI KATONÁK TOKIÓ, november 9. (DNB—MTI.) Az észak- kínai japán hadsereg jelentése szerint október hónapban Shantung északkinai tarlóméin bon ,*. csungkingi csapatok 15 ezer embere átszököü a iaoánokboz. A Baross Szövetség nagyváradi Hokidnak díszközgyűlése