Ellenzék, 1935. július (56. évfolyam, 147-172. szám)

1935-07-19 / 162. szám

I idegölő, páratlanul érdekes küzdelem után: Venus—Románia 5:4 (3:2) Nagy halszerencsével és gyenge bíróval küzdött a helyi csapat CLUJ. (Az ElleHzék tudósítójától.) A Ve­nus—Romania ifgainérkőzés tegnap rniudcn várakozáson felüli, niagasnivó.ju, végtelenül izgalmas és változatos, de amellett teljesen fair küzdelmet hozott. Igazi, férfias futballt láttunk tegnap a legjavából, olyant, aminő talán sohasem volt még a városi sporttele­pen. Mindkét csapat tudása legjavát nyúj­totta, mig azonban a Vénásnak akciói az indiszponált Romania-kapus jóvoltából si­mán sikerültek, addig a Romania csatársora a mérkőzésen olyan balszerencsével játszott, ami már gutaütésre ment a nézők soraiban is. Ha ehhez még hozzávesszük azt, hogy a mérkőzés bírója: dr. Morar Teofil ezúttal feltűnően gyengén vezette a mérkőzést, to­vábbá azt, hogy a Romania a Venus 3:0-ás vezetése után sem csüggedt és ebből a re­ménytelen állásból feltörve csaknem a győ­zelmet is megszerezte, megállapíthatjuk, hogy a nagy mérkőzés erkölcsi győztese a Romania, mely tegnap újabb nagyszerű ta- uujeíét adta rohamos fejlődésének, küzdő­képességének és sportszerű harcmodorának, ami a legteljesebb elismerést váltotta ki a mintegy 2000 főnyi közönségből. A mérkő­zés részletei a következők: A csapatok Venus: Burdán, Sfera—Albu, Barbulescu —Eisenbeisser—Constantinescu, Vogel—Sepi —C. Valcov—P. Valeov—Motorok Romania: Muntean, Doci—Stroja, Mun­tean—Pop Ionel—Farkas, Pop Béla—Nistor —Feraru—Felecan II.—Capusan. Az első 20 perc: három Venus-gói A kitűnő formában lévő és erős fizikumú Venus okos taktikával rögtön a kezdésnél óriási energiával támad, aminek a Romania védelme alig tud ellcntállani és a kiváló Venus-csatárok gyakran jutnak lövéshez. A 6-ik percben Sepi—C. Valcov összjáték után utóbbi 10 méteres éles, de. védhető lövéssel szerzi meg az első gólt, majd a 16-ik perc­ben a Venus belső triójának szép támadása után Sepinek 20 méteres, váratlan éles lö­vése Muntean kapus kezei között jut a há­lóba (2:0). Két perc múlva újabb Venus- támadás következik, P. Valcov 20 méterről megvágja a labdát és az pontosan a bal felső sarokban köt ki (3:0). Védhetetlen, re­mek gól volt! A Romania pillanatnyilag meg­zavarodik és a következő percben már Sepi lövése csattan a kapufán. A rendkívül heves iramtól azonban a Venus visszaesik és a Romania csatársora mind veszélyesebb lesz, különösen mikor Farkas helyet cserél Nis- torral. Felnyomul a Romania A 27-ik percben Pop Béla támad, kapura lő, a labda Sfera lábáról Capusan elé pat­tan, aki éles szögből 10 méteres lövéssel be­vágja az első Romania-gólt, ami uj erőt önt a helyi csapatba. A Romania elkeseredetten harcol, csatársora sokszor bravúrosan tör előre. A 29-ik percben Capusan beadását Sfera kézzel üti ki a pályáról, a bíró azon­ban a jogos tizenegyes helyett kornert ítél. A Romania mind hevesebben támad, egy­másután három kornert ér el. A 34-ik perc­ben Capusan pontos beadását a Venus védel­me elvéti, nagy kavarodás támad, melyből Farkas a kapuba kotorja a második gólt. A 35-ik percben Pop kornerét Farkas az üres kapu előtt közvetlen közelről hibázza el, a 39-ik percben Farkas, majd Pop és Felecan kitűnő helyzetből, de gyengén kül­Dr. Oara Ernő nyaralási akciója Egyhetes nyaralás Constanfún és a gyönyörű Mamala-strandon 1980 lei Indulás minden szombaton Kitűnő szobák a Hotel Palace-ban, ten­gerre nyílók, hideg-meleg vízszolgáltatás. Ebéd vacsora négyfogásos. — Autócar a strandra a szállodától és vissza külön a közönségünk számára. — Kirándulások. Vasúti költség és 250 lei kurtaksza az utast terheli. — A kurtaksza a nyaralás meghosszabbítása esetén nem fizetendő ismét, jelentkezések az Ellenzék könyv- crztályában Cluj, Piaţa Unirii No. 9. dött lövéseit Burdán sokszor szerencsével hárítja el. Remek volt a Romania félidei végküzdelme, sajnos, ezt nem kisérte sze­rencse. A második félidő: a Romania liős­költeményc Szünet után ismét a Venus támad. A 3-ik percben Motoroi gurul előre, élesen kapura lő, a labda a felső lécről C. Valcov elé pat­tan, aki közelről befejeli a negyedik Venus- góit. A Romania az újabb góllal sem törő­dik, sőt még jobban fokozza a tempót. A 7-ik percben Felecan nagyszerű helyzetben elhibázza ugyan a labdát, a 19-ik percben Pop éles lövése kapu fölé száll, a 21-ik perc­ben Farkas átadását Felecan jó helyzetből ismét gyengén lövi, de a Romania gólja már a levegőben lóg. A Venus teljesen kimerül­tén már csak időnként, de veszélyesen tá­mad. A 36-ik percben Vogel—Sepi—C. Val­cov összjáték után utóbbi a kifutó kapus CLUJ. (Az Ellenzék tudósitójától.) A Seii- qeanu—Kovács-féle vesztegetési ügyben, mint ismeretes, az északi liga formai okokból megsemmisítette az alkerület első Ítéletét és azt uj tárgyalásra utasította. Az alkerület kedden este hozott újabb Ítéletet az ügyben, mely mindenben azonos az első Ítélettel. Az alkerület — Pitea mérnök elnöklete alatt — CLUJ. (Az Ellenzék tudósítója. A Bucu- resti-i CFR úszó és vizipólócsapata ma reg­gel városunkba érkezett, ahol a legjobb he­lyi versenyzőkkel méri össze erejét. A délutáni program 4 órakor kezdődik, mikor is a legérdekesebb számokat bonyo­golját, amit a beugró Doci sem tud men­teni. A Venus biztosnak látja a mérkőzést, kissé kényelmeskedik, de vesztére, mert a 38-ik percben Capusan remekül előredol­gozza magát, kornervonalról bead és Feraru 5 méterről behelyezi a labdát. A Romania hires finise következik ezután, mely a 43-ik percben ismét eredményes. Ca pusan—Pora - ru—(Farkas támadás után utóbbi a hálóba emeli a Romania negyedik gólját. Végletekig kimerülve jönnek le a pályáról a nagy mér­kőzés résztvevői. Muntean és Pop Béla a mezőny legjobbjai A Venus főleg kitűnő kondíciójával és lövőképességével és a szerencse támogatásá­val vívta ki a győzelmet, a Romania viszont csüggedést nem ismerő küzdőképességével telt bizonyságot arról, hogy egyenrangú el­lenfele oroszlánként harcoló legjobb csapa­tainknak is. A mezőny két legjobb embere Muntean fedezet és Pop Béla volt, akik klasszisjátékot mutattak be. Mellettük a Vé­násból a Valcov-testvérek, Sepi, Barbulescu, Burdán és Vogel, a Romániából Farkas, Fe­raru, Capusan és Doci voltak a legjobbak. Muntean kapus két gólnál hibázott, Nistor, Pop Tonei, Felecan és Stroja mérsékeltebb teljesítményt nyújtottak, de őket is teljes dicséret illeti meg. Dr. Morar Teofil biró ezúttal feltűnően bizonytalanul vezette a mérkőzést, aminek hátrányát a Romania érezte meg. VASÁRNAP Romania—Universitatea utol­só derby-mérkőzés Cluj-on! most is bizonyítva látta a vesztegetési kísér­let megtörténtét és ezért Kovács Istvánt két évi felfüggesztésre és a: ország összes sporttelepeiről való kitiltásra ítélte. Az ítélet ellen Kovács képviselője, dr. Lő- wenstein felebbezést jelentett be a ligához, mely rövidesen meghozza másodfokú Ítéletét ebben az ominózus ügyben. litják le. Ezek közölt szerepel a szenzációs­nak ígérkező műugrás és két vizipólómeccs is. Fél 6 órakor a CFR B. a KAC-cal, utána a GFR A. csapata az Universitatea első csa­patával játszik. A szezon első uszóeseménye kitűnő sportot, izgalmas küzdelmeket igér. HIVATALOS RÉSZ A kerületi uszoszövetség közleményei. r. Julius 18-ikára engedélyeztetik az. Univcri. taeanak országos verseny rendezése a következő programmal: too cs 400 m.-es szenior gyorsuszás, ioo m.-cs szenior hát és 200 m.-cs mellúszás, 3 x 100 m.-es szenior vegyes-staféta, too m.-es ifjúsági gyors és hátuszás, 200 m.es mellúszás, 50 m.-es gyor._ uszás és too ^m.-es hátuszás, too m.-es női mell. úszás, műugrás. Délután fél 6 órakor CFR Bucureşti B. —KAC, 6 órakor CFR Bucureşti 1.— U vizipólómérkőzé,. Az első meccset Gr. Szeiiceanu, a másodikat Koncz Rudolf vezeti. Nevezések a helyszínen fogadtatnak el. 2. A julíus 20-iki kerületi bajnoki vizipólómér. kőzésekre a következő bírók küldetnek ki: Dél­után 5 órakor U—UF.C, Koncz Rudolf; fél dóra­kor KAC—CFR Boitor Ghcorghe. Julius 7.2. U — Romania, Török; KAC—Haggibbor, Ziegler. Julius 25: Unirea—UEC, Koncz; CFR—KMSC Giurgiu Gh. Cluj, 193s julius 17-ikén. Gr. Seliceanu, sk. Nagy Zoltán, sk. elnök. titkár. Turistaság A KKASE kerékpáros szakosztálya vasárnap kirándulást rendez Felix-fürdőre. Indulás szomb:- ton este 8 órakor az unitárius kollégium elei. Vezető: Dóczy István. Gyakorlott kerékpároso­kat vendégként szívesen lát a rndezőség. ISKOLAI HÍREK Pályázat tanári állásra. A Targu .Mures-i re­formátus kollégium főgimnáziumának igazgatósága az 1933 — 36. iskolai évre pályázatot hirdet egy fizika-vegytan főszakos h. tanári tanszékre. Pá­lyázhatnak református, vagy ennek hiányában bármilyen vallásu vagy nemzetiségű tanárok és tanárjelöltek, kiknek a fizika-vegytanból mint főszakból egyetemi és egyetemi gyakorló iskolai oklevelük van. A más nemzetiségű pályázók kö­zül előnyben részesül; aki a magyar nyelvet érti. A megválasztandó tanár javadalma az egyházi főhatóság által megállapított javadalom. A pályá- zti kérések augusztus hó 15-ig küldendők be a főgimnázium igazgatóságához és az állás szeptem­ber hó elsején foglalandó el. Táblai hírek. A helybeli ítélőtábla tegnap tár­gyalta másodfokon Rosenfeld Jenő, Koncz Já­nos, Ferencz József, Pataki József és Németh János Turda-i illetőségi ifjú kommunisták ügyét, akiket ezévi május elsején a rendőrség tettenért, amint kommunista röpcédulákat osztogattak az utcákon. Minthogy Turda nem esik ostromálla­pot alá, első fokon az ottani törvényszék ítélke­zett felettük, amely Rosenfeld Jenőt kétévi, bűn­társait pedig i — i évi börtönbüntetésre ítélte. Az Ítélőtábla későbbi időpontra halasztotta el a tár- g}ralást, utasítva az ügyészséget, hogy gondoskod­jék a bűnjelként lefoglalt röpcédulák románra való lefordításáról. — Bucur Gheorghe Magúra községbeli gazdálkodó folyó évi január elsején berúgott állapotban bicskával súlyosan összeszur­kálta Crăciun Petre nevű apósát, akivel nézetel­térése támadt. Crăciun Petre a hasán és fején olyan súlyos sérüléseket szenvedett, hogy kórház­ba szállítása után nehány napra belehalt sérülé­sébe. A gyilkos vő ellen haláltokozó súlyos testi­sértés cimén megindult az eljárás. A törvényszék i évi és ii havi elzárásra Ítélte, melyet tegnap a minősítés megváltoztatásával az Ítélőtábla is jóváhagyott. Hamm gyógyhét Budapesten, rendkívül kedvezményes áron!! Az általánykura jegyftizeíe érvényes: Gellért Gyógyfürdőbe Lukács Gyó.yfürdőbe Margitszigeti Gyógyfürdőbe Svábhegyi Szanatóriumba! A háromhetes kara ára Í2.300 lei mely összegben következők fcglalíatnak bent: Lakás három hétre (21 n p). Napi háromszori étkezés (szükségeseién diétás kcszttal). A 1 kás és étkezés igényceve- hetö a következő szállókban, illetve sza­natóriumokban : Gellért, Lukácsfürdö, Margitszig.ti szállókban és a Svábhegyi Szanatóriumban. Ül napi orvosi felügye­let. 21 napos gyógyfürdők dija. 2 autó- kö:járat. Utalvány 2’50 pengős vízimre Uta’vány a MÁV. vonalon Budapestre és onnan vissza, vagv tovább e y más ha­tárállomásra, 50 százalékos kedvezményre. Kisérő részé:e, aki a beteggel egy szobá­ban lakik, de sem or/osi felügyeletre, sem gyógyfürdőkre igényt nem tart, a jegy- fűz :t ára Lei 10.500. — A pausálkurához szükséges jegyfüzet kiváltható az Ellenzék utazási osztályában, Cluj, P. Unirii, ugyanott az összes szük­séges felvilágositáso; is beszerezhetők. Hat nemzet csapata vesz részi a brüsszeli vizipótó-kupamérkö zésen Budapestről jelentik!: A világkiállítással kap­csolatban julius 25 és 31-e között rendezik Brüsszelben Európa legnagyobb vizipóló-tornáját, a Klebelsberg-kupaverse.nyt, melyben Németor­szág, Magyarország, Svédország, Belgium, Francia- ország és Jugoszlávia válogatott csapatai vesznek részt. A magyar csapat összeállítása a következő: Bródy — Homonnay, Sárkány — Halassy — Bözsi, Németh, Brandi. Tartalék: Tarits és Mol­nár. Mind az öt mérkőzésen ugyanaz a csapat játszik és a tartalékok szerepeltetésére csak szük­Uj atlétikai világrekord Newyorkból jelentik: Cunningham, az is­mert amerikai középtávfutó az 1000 méte­res síkfutás világrekordját 2 perc 26.3 rap.- re javította. REJKJAVIK. A német válogatott labda­rugócsapat tegnap újabb mérkőzést játszott Izland válogatottjával, melyet ezúttal 6:0 (0:0) arányban győzött le. RÓMA. Gandetta olasz uszóbajnok a 100 méteres gyorsuszást 1 perc 01.2 rnp.-re ja­vította. A ROMANIA IFJÚSÁGI CSAPATA tegnap 6:3 (4:1) arányban győzött a Reuniunea if­júsági csapata elleni barátságos mérkőzésen. I SALONTA. A bécsi Hakoah tegnap Salon- ta válogatottját 8:1 (4:1) arányban győzte le. A kitűnő bécsi csapat szombaton és va­sárnap a Zsilvölgyében játszik. ZÜRICH. .4 FIFA titkársága megkapta a bulgár szövetség levelét, melyben a szófiai Balkán-kupa döntőjének újrajátszását kéri. A nemzetközi szövetség a jövő héten dönt a bulgárok kérése iiggében. A VASÁRNAPI FERENCVÁROS—AUS- TRIA első középeurópai kupadöntői Buda­pesten a cseh Pfützner biró fogja vezetni. A bécsi revánsmérkőzés bírója az olasz Barla- sina lesz. A MAGYAR ATLÉTIKAI SZÖVETSÉG a kánikulai hőségre vaió lekintettel lemondta, illet ve őszre halasztotta a vasárnapra ki­tűzött magyar—lengyel—osztrák atlétikai vi­adalt. ség esetén kerül sor. A válogatott csapat ezen a a héten az újpesti uszoda vizében végzi tréning. jét, hogy a hideg vízhez hozzászokjon. Az utolsó tréning vasárnap délelőtt lesz és délután a válo­gatottak elutaznak Budapestről. Hétfőn érkeznek Brüsszelbe és szerdán a svédek ellen játszanak tréningmérkőzést. Csütörtökön lesz első mérkő­zésük Belgium ellen. Hivatalos kísérőként dr. Be- leznay László utazik el a csapattal, azonkívül a belga szövetség meghívására Simkó János is ki­utazik, aki vizipólóbiróként fog szerepelni. NAGYSIKERŰNEK ÍGÉRKEZIK A KMSC SZOMBATI BIRKÓZÓ VERSENYE. (Az Ellenzék tudósítójától.) A KMSC szeptem­ber 7-én Cluj-Bucuresti.i városközi birkózóver­senyt rendez és ezért szorgalmasan készül a nagy összecsapásra-. Most .szombaton, folyó hó 20-án este pontosan 9 órai kezdettel az Épitőmunkás- Otthonban (Str. Văii 7. sz.) bemutató mérkőzést tart, amelyen részt fog venni az Oradea.1 orszá­gos versenyeken díjazást nyert három birkózó, va­lamin a Bucuresti-i versenyek három győztese is. Tárgyalások folynak, hogy az Oradea-i Törek­vés és a Satu Mareei Olimpia 2—2 birkózója is összemérje erejét és ügyességét a helyi munkás- birkózókkal. Ilyformán a szombati bemutató­mérkőzés izgalmasnak ígérkezik. Beléptidij nin­csen, de önkéntes adományokat szívesen fogad a rendezőség, hogy ezzel is fedezhesse a szőnyegek átjavitási költségeit. BUDAPEST. MAC—BEAC 5:3, I. oszt. baj­noki vizipólómérkőzés Mérkőzéseredmények: Petroşani: Şoimi! Petro­şani—Jiul 158—157 (12 játékos.) Zalau: Unirea—Victoria 200—175 (14 játékos). A KAC vezetősége értesiti tagjait, hogy gya.- korló-estjét csütörtökönként rendesen megtartja a Moderna-pályán. A nemzeti bajnokság rendező-bizottsága felhív­ja mindazon játékosokat, akik egyéni bajnoki versenyeiket nem játszották le, hogy vasárnap reggel 9 órától kezdve jelentkezzenek a Moderna­pályán. Sportember legelső olvasmánya im Ellenzék. Isméi két évi Sellüggesztéspe Ítélték Selicetmu Grigore megvesztegető jét A strandfürdő mai attrahcicţa: Ä Buemesti-î CFR «szó- és vizipólócsapatánah bemutatkozása