Életünk, 2006 (44. évfolyam, 1-12. szám)

2006 / 9. szám - Révész József: Az "ördöngös mesterség"

tartott közgyűlés Kőszegi Józsefet választotta elnöknek, és elhatározták, hogy október 11-én országúti versenyt rendeznek. A kedvezőtlen időjárás miatt az egyik versenyszámot törölték, a helyezettek az esti mulatságon vehették át érmeiket. Kőszegi József elnöksége alatt a klubélet felpezsdült. Korábban so­ha nem neveztek annyian a versenyekre, mint ekkor. Az 1897. május 2-án Szombathelyen tartott házi versenyen kőszegi színekben Ecker Károly, Jagits Imre, Unger Károly, Szeybold Károly, Patonay Sándor és Kőszegi József indult, aki utolsó előtti befutóként második lett a lassúsági versenyben. A szombathelyi klubok által szervezett Sopron-Szombathely mellett megszer­vezték a Sopron-Kőszeg közötti országúti versenyt is. Az 1897-es esztendő meghozta az elismerést a megye kerékpárosainak. A Magyar Kerékpáros Szövetség szeptember 5-én Szombathelyen tartotta évi rendes tanácsülését, melyen az ország 22 egyesülete képviseltette magát. Vas megyéből öt kerékpáros egyesület vett részt az eseményen, a Kőszegi Bicikli Klubot Kőszegi József képviselte, aki hozzászólásaival tevékenyen részt vett az MKSZ új alapszabályának kidolgozásában. Az MKSZ tanácsülését követően nagyszabású ünnepség vette kezdetét. Először kerékpáros „corsó-t”, majd dél­után nemzetközi pályaversenyt láthattak az érdeklődők, melynek védnöke gróf Batthyány Lajos országgyűlési képviselő volt. A délután rendezett versenyre számos országból érkeztek versenyzők, hogy a következő versenyszámok valamelyikében induljanak: 1. Megnyitó verseny - 2000 méter 2. „Magyar Kerékpáros Szövetség” bajnoksága - 1000 méter 3. Főverseny - 5000 méter 4. „Magyar Kerékpáros Szövetség” bajnoksága - 10000 méter 5. Tandemverseny - 3000 méter 6. VSE versenye - 4000 méter 7. Handicap - 2000 méter 8. Vigaszverseny Sajnos, kőszegiek nem voltak az indulók között. A klub nagy valószínűség­gel ekkor már anyagi gondokkal küzdött. Az eddig is szedett 2 korona nevezési díj, valamint a tagdíjak nem fedezték a kiadásokat. 1897 telétől rendszeresen szerveztek táncos-zenés mulatságokat, hangversenyeket, tekeversenyeket. Amellett, hogy a tagok és vendégeik jól érezték magukat, az adományokból és belépőkből befolyt összeg jelentősen hozzájárult a klub fenmaradásához. Ezek a fajta rendezvények összehasonlíthatatlanul nagyobb bevételt hoztak, mint a kerékpárversenyek. Szokássá vált, hogy a versenyt követően bált is rendeznek, így annak bevétele fedezte a versennyel járó kiadásokat. Volt olyan bál, amely több mint 100 korona tiszta bevételt hozott, sőt volt olyan táncmulatsággal összekötött tekeverseny, amelyen a fődíj egy szamár volt, és közel ezer gurítást végeztek, természetesen nem ingyen. 1898. április 3-án a Kőszegi Bicykli Club közgyűlést tartott, az elnökségről lemondott Kőszegi József helyére Froderer Jenőt választották meg. Az új elnök egy, a klub felvirágoztatását célzó programot terjesztett a közgyűlés elé. Eszerint saját klubhelyiséget tartanak fenn, tagjai jelvényeket és egyenruhát 91