Az Egri Tanárképző Főiskola Tudományos Közleményei. 1965. 1. köt. (Acta Academiae Paedagogicae Agriensis ; : Nova series ; Tom. 3.)

II. Tanulmányok a nyelv-, az irodalom- és a történettudományok köréből - Nagy Sándor: A nemzedékváltás regénye (Gárdonyi Géza: Az öreg tekintetes)

Tegyük még ehhez azt is, hogy Gárdonyi „lélektani realizmusa" színeződik egy sajátos líraisággal is, amely sokakat arra késztetett, hogy a naivság vádjával illessék. Pedig ez a személyes líraiság rokon Petelei vagy mások prózai líraiságával is. Egy átalakuló társadalom és egy átalakuló irodalom írója Gárdo­nyi, akinek pályája jellemzően reprezentálja ezt az átalakulást. Nem beszélhetünk tehát egyértelmű törésről pályáján, hiszen a századfor­duló utáni írói módszerének elemei és egyfajta világszemlélet csirái már a 90-es években kialakulóban voltak. Ezt az írói magatartást szí­nezi egyéni sorsa is, amelyből elsősorban szerencsétlenül végződött házassága és a teozófikus, panteista tanulmányok vezetnek el életének utolsó éveiben a jellegzetesen deista világszemlélethez. Gyakorlati vizsgálódásainkat nem terjesztjük ki minden társadal­mi regényre — hiszen tanulmányunk keretei sem engedik ezt meg, de célunk sem ez volt —, ezért az elmondottakat egyetlen regény, Az öreg tekintetes részletes elemzésével igazoljuk. II. Ha tanulmányozzuk a század első évtizedében számottevő irodal­mi fórumok hasábjain jelentkező írók neveit, feltűnő, hogy az a Gár­donyi, akire már a századforduló évétől rásütötték az „egri remete' bélyegét, egészen a Nyugat megjelenéséig tagja volt az új irodalmi, szellemi életet előkészítő munkatárs gárdának. Amikor Osvát Ernő és Gellért Oszkár 1902-ben átveszik az addig klerikális Magyar Géniusz szerkesztését, Gárdonj'it is bekapcsolják abba a körbe, amelyben a legkiválóbb munkatársak Cholnoky Viktor, Fenyő Miksa, Kemény Simon, Kaffka Margit, Krúdy Gyula, Nagy Endre és Színi Gyula voltak. Gárdonyi már az első évben szerepel egy novellával (Annuska apáca lesz; Magyar Géniusz, 1902. 67—70. lap), de a későbbiekben is intenzív lehetett kapcsolata a lappal, amit a Ma­gyar Géniusz kritikai figyelme is bizonyít. Két év alatt három alka­lommal olyan kritikusok írnak bírálatot Gárdonyi műveiről, mint Fe­nyő Miksa, Bárdos Artúr és dr. Mikes Lajos [3]. A Magyar Géniuszban Gárdonyi jelentős külföldi írók műveivel is megismerkedhetett: Oscar Wilde, Ibsen és Kipling nevét is megtaláljuk a folyóiratban. Bródy Sándor 1903-ban induló Jövendő című „irodalmi és politi­kai újság"-jának Gárdonyi is főmunkatársa, majd később munkatársa lesz. Ady Endre, Csizmadia Sándor, Gárdonyi Géza, Erdős Renée, Szász Zoltán, Szomory Dezső, Oláh Gábor alkotják a lap legtehetségesebb írógárdáját. Amellett, hogy Gárdonyi a Jövendőben megismerkedhe­tett Leo Tolsztoj, Csehov, Alekszej Tolsztoj, Gorkij, Anatole France, Ibsen, Verlaine műveivel, a lap Forradalom című rovatából értesülhe­tett azokról a forradalmi mozgalmakról, amelyek a Monarchia társa­dalmi és politikai életében érlelték a dualizmus 1905-re beérő válságát De hasonlóképpen megtaláljuk Gárdonyi Géza nevét a Figyelő (1905) hasábjain is, amely amellett, hogy a magyar irodalom legkivá­lóbbjait szólaltatta meg, már felfigyelt a nagy európai eszmeáramla­233

Next

/
Oldalképek
Tartalom