Az Egri Tanárképző Főiskola Tudományos Közleményei. 1965. 1. köt. (Acta Academiae Paedagogicae Agriensis ; : Nova series ; Tom. 3.)

III. Tanulmányok a természettudományok köréből - Dr. Szőkefalvi-Nagy Zoltán: Az első magyar vegyészdoktor: Wagner Dániel (1800—1890)

vénytani, helyesebben gyógynövényismereti könyv (Botanica pharma­ceutica) tárgyát tekintve mai szemmel nézve kissé távol áll a többi, kémiai cikkektől. Figyelembe kell azonban vennünk, hogy abban az időben a legtöbb egyetemen is a kémiai és botanikai tudományok számára egy közös tanszék volt, hiszen ezt a két tudományt akkor elsősorban a gyógyszerek előállításában játszott szerepe alapján be­csülték meg. Egy másik dolgozatában, akadémiai pályadíjnyertes munkájában is találunk, a kémiai és technológiai jellegű részekhez szorosan csatlakozva növénytani vonatkozásokat. Természetes az, hogy az első magyar vegyészdoktor, foglalkozá­sánál fogva is, elsősorban gyógyszerészi oldalról közelítette meg az elébe kerülő kérdéseket, ez azonban előnyként jelentkezik ebben az esetben, nem hogy hátrányt jelentene. Ha Wagner kémiai dolgozatait végignézzük, két jellemző vonást találhatunk bennük: egyrészt azt, hogy minden vizsgálata közvetlenül a gyakorlathoz kapcsolódik, másrészt azt, hogy egy-egy kérdéshez élete során több ízben, egyre alaposabban és mélyebben visszakanya­rodik. Ezeket a vonásokat azért érdemes kiemelni, mert ebben kü­lönbözik hazai kortársaitól. A XIX. század elején működött magyar vegyészek viszonylag sokat foglalkoztak az elméleti kérdésekkel, mint pl. Winterl Jakab, Kerekes Ferenc. Irinyi János, a gyakorlati kérdésekkel, néhány ásványvízelemzésen túlmenően csak elvétve fog­lalkoztak, s akkor is nem igen találkoztunk olyannal, aki kitartott volna egy témánál hosszabb ideig. Három olyan kémiai témával találkozunk Wágner életműve so­rán, amely visszatérő, s amely egyben magyar vonatkozásban jelen­tőséggel bír: a kálium megismerése, az arzén kimutatása és a mester­séges ásványvizek előállítása. Emellett azonban felkérés alapján, vagy szükségből írt értekezést az akkor Párizsból hozott kopaiva balzsam kémiai megvizsgálásáról [21], egyes új gyógyszerek előállí­tásáról [8] is. Ezek a dolgozatai azonban kémiai szempontból nem je­lentősek, azokat részletesebben nem tartom érdemesnek tárgyalni, annál inkább megérdemlik az alaposabb elemzést a három fő vizsgá­lati területén elért eredményei. 1. A kálium vizsgálata Az alkáliák szétbontása, s belőlük valódi fém előállítása a XIX. század első éveinek legfontosabb kémiai felfedezése volt. Davy elektrolízis segítségével, majd ugyanabban az évben, 1807-ben Gay­Lussac és Thénard vasforgáccsal állította elő a később nátriumnak és káliumnak elnevezett fémeket. Ezzel a ténnyel azonban ezeknek az új fémeknek a megismerése nem fejeződött be, részletes vizsgálatot igényelt, nem volna-e más, jobban alkalmazható módszer a kálium előállítására, s milyen újabb, sokoldalúan használható káliumvegyü­letek előállítására nyílik így lehetőség. Nem egészen két évtizeddel a kálium felfedezése után fogott hoz­zá a bécsi egyetemi tanulmányévei alatt a kálium tanulmányozásá­hoz Wágner Dániel. A kálium történetére, előállítására, sajátságaira ,380

Next

/
Oldalképek
Tartalom