Az Egri Tanárképző Főiskola Tudományos Közleményei. 1965. 1. köt. (Acta Academiae Paedagogicae Agriensis ; : Nova series ; Tom. 3.)

III. Tanulmányok a természettudományok köréből - Dr. Szőkefalvi-Nagy Zoltán: Az első magyar vegyészdoktor: Wagner Dániel (1800—1890)

vonatkozó vizsgálatainak egy ré­szét állította össze doktori disz­szertáciojául. Már ebben a dolgo­zatában is említést tett arról, hogy a kémiának ezen a terüle­tén tovább dolgozzam és a ve­gyületeket. . . tárgyaljam" [1]. Már a doktori disszertáció is számottevő, ezt érezte a szerző is, minthogy új címlappal újra ki­adatta [2]. majd pár hónap múl­va még ugyanabban az évben, 1825-ben újabb kísérletekkel megerősítve, kibővítve teljesen átírva jelentette meg [3], Ezt a munkát is tovább akarta fejlesz­teni, hiszen a kálium vegyületei közül csak keveset tárgyalt, s nem ölelte fel az akkor már több mint 200 ismert káliumvegyüle­tet, melyeket később ugyancsak tárgyalni szeretett volna. A ká­liummal végzett vizsgálatai azon­ban akkor, amikor az egyetemet elvégezte, s Magyarországra ha­zament, abbamaradtak, minthogy otthon csak jóval később jutott olyan körülmények közé, hogy jól felszerelt laboratórium állha­tott rendelkezésére. Addigra azonban már más kérdések fog­lalkoztatták. Az így tehát bizonyos mértékben félbemaradt munka is igen jelentős a magyar kémiatörténelemben. Ez az első olyan, hazai szerző által írt kémiai tárgyú könyv, amely egyetlen elemmel, s annak leg­egyszerűbb vegyületeivel foglalkozik. A káliumról szóló ilyen mo­nográfia külföldön sem igen volt még abban az időben. Ez a 152 ol­dalas könyv tehát akkor is említésre méltó lenne, ha nem lenne más, mint az addig ismert adatok összeállítása, azonban ennél jóval több. Igen sok egyéni kísérlet eredményét találhatjuk meg benne, amelyek közül még azok is igen értékesek, amelyek végül negatív eredményre vezettek. Különlegesen értékes oldala ennek a monográfiának a világos, áttekinthető beosztása, s a mondanivalóit megvilágosító igen szel­lemes összeállításai, amelyek közül néhányat mellékelten be is mu­tatok. A monográfia bevezető része után a kálium történetéről szól. Részletesen tárgyalja az ezzel kapcsolatban addig az időpontig tör­ténteket, még azokat is, amelyek nem vezettek eredményre. A fel­A káliumiól szóló monográfia FI825.) ,381

Next

/
Oldalképek
Tartalom