Az Eszterházy Károly Tanárképző Főiskola Tudományos Közleményei. 1991. (Acta Academiae Paedagogicae Agriensis : Nova series ; Tom. 20)
Sárik Tibor: A kémia szakos tanárképzés korszerűsítése mikrotanítás és modern technikai eszközök segítségével az egri tanárképző főiskolán
7 3. Befejező szakasz A befejező szakasz azt jelenti, hogy a gyakorlóiskolai órákról is rendszeresen készítünk videofelvételt és gyakran annak segítségével történik az órák elemzése. Sőt néhány vidéki tanítási óráról is készítettünk videofelvételt. III. Eredmények és problémák a képmagnós mikrotanítással kapcsolatban Mint a bevezetőben is kiemeltük, kutatásunk célja a pedagógiai képességek és készségek fejlesztése volt. Tevékenységünket szakspecifikusan terveztük, kémiára. Kiemelten foglalkoztunk a kommunikációs készségekkel, a magyarázat készségével, a kémiai demonstráció és a beszélgetés készségével. A kutatás eredményesnek mondható. Kidolgoztunk egy olyan kérdőívet, amely feltárja a hallgatók személyiségjegyeit, pályaorientációs szintjét. Ennek kitöltésével illetve eredményének felhasználával indult a fejlesztő folyamat. Ennek lépéseit már leírtuk, itt csak röviden összefoglaljuk: a/ Modellfelvételek megtekintése b/ Készségleírások kézbeadása c/ Videofelvétel nélküli mikrotanítás d/ Önkonfrontáció (bemutatkozás kamera előtt) e/ Mikrotanítás hallgatótársak, esetenként tanulók előtt f/ Videofelvétel tanítási órákon és néhány vidéki tanítási gyakorlati órán g/ A felvételeket minden esetben megbeszélés követte az alábbi szempontok szerint: -szakmai szempontok - tantárgypedagógiai szempontok - gyakorolt készségek (magyarázat, demonstráció, kommunikáció) A megbeszélésekről is készítettünk videofelvételt. Produktumok -érzéki modellfelvételek - készségleírások, értékelő lapok -feltáró teszt - mikrotanítási kézikönyv (folyamatban) - több tudományos előadás bel- és külföldön -cikkek, tanulmányok.