Az Egri Ho Si Minh Tanárképző Főiskola Tud. Közleményei. 1984. (Acta Academiae Paedagogicae Agriensis : Nova series ; Tom. 17)
I. TANULMÁNYOK A TÁRSADALOMTUDOMÁNYOK KÖRÉBŐL - Kiripolszky Mária: Az értékorientációk tükröződése az embereszményben (Ho-gyan jellemzik hallgatóink a fejlett szocialista társadalom emberét?)
AZ ÉRTÉKORIENTÁCIÓK TÜKRÖZŐDÉSE AZ EM BE RES Z M ÍNYBEN (Hogyan jellemzik hallgatóink a fejlett szocialista társadalom emberét ?) KIRIPOLSZKY MÁRIA Az értékorientációkban és az ezek alapján kiépülő értékrendszerben fogalmazódnak meg a legmarkánsabban és legrelevánsabban azok a követelmények és életelvek, amelyek a személyiség életvezetését, egész magatartását irányítják. Az egyéni értékorientációk mutatják meg azt, hogy az adott személy tágabb (társadalmi) és szűkebb (csoport) környezetének értékeiből mit fogadott el és épített be saját értékrendszerébe. A társadalom és az egyén magatartásának, életvezetésének orientációjában jelentős szerepet játszik az eszmény, azaz annak az ideálnak a megfogalmazása, amilyen az ember lenni szeretne. Az eszmény az értékhierarchia csúcsán található magasrendű társadalmi értékek (absztrakt magatartási normák és nagyon értékes és vonzó emberi tulajdonságok) megtestesítője és közvetítője. Közvetítő úgy, hogy „egyrészt tudatossá tesz értékeket: egy fiktív ,személy' tulajdonságaivá és virtuális viszonyaivá változtatja őket, másrészt a konkrét, s mindig csak bizonyos vonatkozásokban mintaszerű példákat vonja össze egy egységes ,képbe'." 1 S mint ilyen, főleg az erkölcsi nevelésben játszik nagyon fontos szerepet. Az eszmények rendkívül erős és közvetlen társadalmi hatások eredményeképpen alakulnak; alakulásuk irányát és tartalmát nagymértékben az ideológia és a világnézet határozza meg. Ugyanakkor „az eszményben összesűrűsödnek a jelen jövőbe mutató elemei, az eszmények vonatkozási ponttá, erkölcsi értékké, az értékelés kritériumaivá válnak." 2 A tudatos személyiségformálás szempontjából tehát rendkívül fontos feladatnak kell tekintenünk hallgatóink értékorientációinak és eszményeinek feltárását és fejlesztését, hiszen hamarosan maguk is értékközvetítő és magatartásirányító funkciót fognak betölteni: értékrendszerükkel, eszményeikkel a jövő társadalmát, a társadalom jövőjét alakítják majd. Ez a tanulmány rövid részlet doktori értekezésünkből, melynek témája a főiskolai hallgatók értékorientációinak vizsgálata az életvezetés és a politikai magatartás szempontjából. S mivel most csak egyetlen vizsgálatunk eredményének bemutatására vállalkozhatunk, ezért szükségesnek tartunk néhány utalást tenni kutatómunkánk egészére vonatkozóan. A vizsgálatokat az 1982/83-as tanévben végeztük 128 hallgatóval, mely a főiskola összlétszámának 9,7%-a volt. A nemek aránya, a tanulmányi ered461