Dunántúli Napló, 1989. szeptember (46. évfolyam, 241-270. szám)

1989-09-11 / 251. szám

1989. szeptember 11., hétfő Dunántúlt napló 7 Labdarugó MB I. PMSC-Siófok 2-2 (2-1) Siófok, 4000 néző. V.: Storn­ier. PMSC: Bodnár — Kónya, Bódog, Braun, Polaczky - Megyeri, Túri (Vén, a 84. (percben), Bérczy, Czéh - Lo­vász (Nagy T., a 77. pere­iben), Lehota. Edző: Gorám József. Siófok: Biró - Kolo- vios, Aczél. Szabó L. (Czi- gány, a 73. percben), Maro- zsán - Keszeg (Herczeg, az 56. pereiben), Freppán, Palko- vics, Zsadányi - Borostyán, Magyar. Edző: Geller Imre. A 6. percben Braun rosz- szul találta el a 'labdát, ami Magyar elé került, és oki 12 'méterről a léc alá bombázott (0-1). A 24. percben Lehota 22 méteres lövését Bíró Túri elé ütötte, és a pécsi középpá­lyás 8 méterről lőhetett az üres kapuba (1-1). A 26. percben Túri lövése pattant ki a siófoki kapusról, ezúttal Lovász továbbította a labdát a kapuba (2-1). A 85. percben Magyar be­ívelésébe Braun kézzel bele­nyúlt, s mivel az eset a 16- oson belül volt, a megítélt 11-est Magyar értékesítette (2-2). Húsz perc kellett ahhoz, 'hogy rátaláljon igazi stílusá­ra a PMSC. Az eltékozolt idő alatt vezetést szerzett a Sió­fok. Lassan beindult a PMSC gépezete. Akkor már azt ját­szotta a Pécs, amit szeret, és amit nagyon tud: a szerve­zett védekezésből villámgyors és gólveszélyes ellentámadá­sokat vezettek. Kiütközött a siófoki védők lassúsága, da­rabossága, amit jól használtak ki a pécsiek. A PMSC a 2-1- es vezetés után nagyon ráült az eredményre (a második já­tékrészben jóformáin nem is lőttek kapura), ez megbosz- szulta magát. A PMSC-ben Bodnár tartja jó formáját. Bódog magabiz­tosan rombolt középen. Braun két hibájából két gólt rúgott a Siófok. Kónya, Palaciky és Bérczy jól védekezett. Túri rengeteget futva osztogatott, Megyeri és Czéh ezúttal hal­ványabb volt. A két ék nem villogott annyira, Lovászt lé is cserélték. Garami József: - Nagysze­rűen kezdett a Siófok, meg is szerezte a vezetést. Utána mi nagyabb sebességre kap­csoltunk és pillanatok alatt fordítani tudtunk. Nagyjából igy örültek a pécsiek Túri egyenlítő gólja után. Szabó Géza felvétele Csak öt percet kellett volna kihúzni Nem szerettem volna szom­baton este Braun Károly bő­rében lenni. Az még hagyján, hogy az első siófoki gólnál hi. bázott, azt helyrehozta a csa­pat, azzal, hogy 2-1-re fordí­tott. Azt azonban, hogy öt perccel a vége előtt 11-est vé­tett, és ezzel elúszott a PMSC- győzelem - már nem lehetett megmásítani.- Roppantul bánt a dolog, hogy összehoztam azt a 11-est. Éreztem: átszáll a leiem fe­lett a labda. Megijedtem, fel­kaptam a kezemet és beleütöt­tem - mondja közvetlenül a mérkőzés után elszontyolodva. Ki voltak „bukva" Braunra a játékostársai. Lehota példá­ul azt kiabálta a kispad felé a megítélt büntető után:- Mit csinál ez? Ekkora hi­bát! Persze, hogy hibás, dehogy akarom felmenteni. 'De, ha mondjuk 3-1-re vezet . a PMSC, akkor Braun „tyúkfei- adása" ellenére is nyerhetett volna. Annál is inkább, mert amennyiben reggelig tartott volna a meccs, akkor sem tu­dott volna akcióból kiegyenlí­teni a Siófok. Az ilyen mécs­esekre szokták azt mondani, (hogy az a csapat, amelyik egy, már megnyert mérkőzést a 85. percben kapott góllal döntetlenre ad, az megérdem- ii a sorsát. A PMSC hibás abban, hogy 2-1 után nem erőltette a góllövést, inkább visszahúzódott, az eredményt tartva, a saját 16-osának kör­nyékére. Azzal, hogy az utol­só negyedórára a csatár Lo­vász helyett a középpályás Nagy T.-t hozta be Garami József vezetőedző, eleve le­mondott a további jobb olda­li villámakciókról. Igaz, azok a második félidőben — akárcsak a baloldalon - már korábban is elégqé ritkák voltak. Szombaton 14 NB l-es együttes fog szurkolni a PMSC-ne'k, hogy Újmecsekal- ián győzzön az Ú. Dózsa el­len. Az újpestiek mind az öt meccsüket megnyerték, még gólt sem kaptak, és már a leqelején 5 pontos előnyre tettek szert éllovasként. Általá­nos az ellenlábasok véleménye, hoav jó csapat lett a megerő­södött Ú. Dózsa, de annyira azért nem, hogy idejekorán le­futottá tegye a bajnokságot. H. L. Debreceni VSC-Ferencváros 0-0. Débrecen, 16 000 néző. 'V.: Origón. Videoton-Váci Izió 2-1 (2-1). Székesfehérvár, 6000 né­ző. V.: Bognár. Gólszerzőik: 'Emmer (11 -estből, 20. perc), Szprecsdk (24. perc), Tintár (öngól, 40. perc). Az NB I. állása: 1. Ú. Dália 3 3--------9-0 13 2. FTC Siti 9-4 10 3. Bp. Honvéd 3 1 1 1 7-3 10 «. MTK-VM S3 — 2 5-4 9 3. Pécs 3 2 2 1 11-6 0 4. Vaiai 5 2 2 1 0-4 0 7. Videoton 5 2 1 2 3-4 7 0. Tatabánya 5 2 - 3 3-3 4 9. Békéscsaba 3 2 - 3 4-7 4 10. Vác 3 1 2 2 4-7 3 11. Siótok 3 1 2 2 4-4 3 12. DVSC 3 1 2 2 3-3 5 13. Veszprém 5 12 2 1-43 14. Rába ETO 5 113 4-34 13. Haladás 3 113 4-94 14. Csapol 3-321-73 NB I. tartalék­bajnokság Siófoki Bányász-PMSC 1-0 (0-0). Siófok, 500 néző. V.: Pammiinger. PMSC: Bogyay - 'Paletta, Pajzs, Berényi, Brez­niczky - Torna, Knézics (Án­gyán), Czérna, Eckert (Jele­nő) - Hánzs, Szabó. Edző: Guzsvóny János. A hazaiak egy lőtt góljukon kívül 11-est hibáztak. A pécsiek közül jó: iBogyay, Brezniczky, Czérna, Szabó. Lezárult a nyomozás A vád: veszteg etés kísérlete Pfeifferék a bíróság előtt is tagadnak - Alibijük nincs „Tisztolt Baranya Mogyoi Randőr- főkapitányság I Mallékaltan megkül­döm Pfaiffor Foronc, a Tapolcai Bauzitbányász SE labdarúgója állón elrendelt fegyelmi ügyben a fe­gyelmi iratok egy másolati példá­nyát, valamint a játékvezetői és ellenőri jelentés egy példányát a büntetőeljárás lefolytatása végett. A rendelkezésre állé adatok alap­ján Pfeiffer Ferenc labdarúgó ét két ismeretlen tárta magatartásukkal a vesztegetés bűntettének kísérle­tét valósították meg, igy a nyomo­zati eljárás lefolytatására a B. M.-i Rendőr-főkapitányságnak van hatásköre és illetékessége. Felké­rem az ügy jellegére és 'hasonló bűncselekmények elszaporodására yalé tekintettel, az eljárást a le­hetőségekhez képest eeron kisül szíveskedjék lefolytatni. Egyben fel­kérem, hogy « nyomozás befejezé­sének eredményéről a fegyelmi el­járás befejezése végett, tájékoztat­ni szíveskedjék. Török Péter, az MLSZ főtitkára." Hivatalosan, - mint az a Kovács Jenő rendőrőrnagytól 'kölcsönkapott nyomozati anyagiból kiderül —, így kez­dődött az ügy. Mármint a rendőrségi nyomozás. Előtte azonban sok mindent megír­tak az újságok, s nem egy nyilatkozat is elhangzott az 'MLSZ fegyelmi eljárásán tör­téntekké! kapcsolatban. Utób­bi lényege dióhéjban a követ­kező: Az MLSZ közgyűlésén, jú­nius 9-én, Hidegkúti Nándor közli Boday Ferenccel, a Kom­ló szakosztály-igazgatójával, hogy mivel gyanús a mérkő­zés. ellenőrként őt küldi a bányászvárosba az MLSZ. Er­re Boday a legfrissebb ada­tokkal áll elő, melyek a kö­vetkezők. Miklós Gábor, csa­patának középhátvédje előző este felhívta Kresz László pá­lyaedzőt, hogy három tapol­cai férfi ajánlatot tett neki, mely szerint, ha kedvező eredményhez segíti a Tapol­cát, 150 ezer forinttal hono­rálják „segítségét". Miklós ki­utasította őket lakásából, majd Kresznek jelezte ezt, aki értesítette Bodayt. Mint ké­sőbb kiderült, a három ta­polcai férfi Pécsett, a Vasút­pályán, már délután érdek­lődött több sportembernél Miklós lakása felől, de kis­pályás mérkőzés nézői és köz­reműködői állításuk szerint nem tudtak nekik felvilágosí­tással szolgálni. Vasárnap a Komló, veresé­gével kisebbfajta meglepetést okozott... A mérkőzést köve­tően, az ellenőri jelentés kap­csán az MLSZ fegyelmi eljá­rást indít Pfeiffer Ferenc ta­polcai labdarúgó ellen, aki Miklós vallomása szerint, a 'három „bundára" felkérő egyike. Pfeiffer játékjogát a vizsgálat lefolytatásáig az MLSZ felfüggeszti. A gyanúsított az MLSZ fe­gyelmi tárgyalásán azt állítja, hogy a kérdéses időpontban Zalasrentgróton, egy össze­jövetelen vett részt. Bár Ba­ranyában többen is tanúskod­nak ellene, ő ellentanúkat ál­lít. (Mint Kovács Jenő őrnagy mondja, a rendőrségi kihall­gatáson a tapolcaiok igazát bizonygató tanúk az együtt töltött nap történéseiről egy­mással homlokegyenest ellen­kező vallomást tettek, s a szembesítés sem hozott ered­ményt ...) A nyomozás lezárult, a há­rom tapolcai ügyvédjével, dr. Kiss Endrével - mivel ők az eljárás befejezéséig az egye­sületi elnök utasítására nem nyilatkozhatnak -, a megyei kapitányságon a nyomozati anyag ismertetése után, be­szélgettünk. A következőket mondta:- Pfeiffer Ferencet, Berki Tibort és a gyúrót. Kovács József Kornélt a rendőrség a BTK 254. szakaszába ütköző bűncselekménnyel, vagyis vesz­tegetés kísérletével gyanúsít­ja. Szerencsére a rendőrség meghallgatta a mi tanúinkat is, nem úgy mint az MLSZ . .. Igaz, ettől függetlenül is át­adták az ügyet a városi ügyészségnek, vádemelési ja­vaslattal. Védenceim a bíró­ság előtt is azt fogják állíta­ni, hogy a kérdéses időben egyikük sem volt Pécsett.- Már elnézést, de ön sze­rint milyen érdekük fűződött a pécsi tanúknak ahhoz, hogy ennek az ellenkezőjét vallják? Márpedig ők ezt tet­ték .. .- Nekik semmilyen, de ab­ban az időszakban nemcsak a Tapolcát fenyegette a ki­esés réme.- ön ezzel a pécsiek (és komlóiak) szavahihetőségét kérdőjelezi meg, de a lényeg: ha a bíróság elmarasztalja védenceit, akkor a tapolcai klubot akár ki is zárhatják az MB ll-ből. Kapott tőlük is megbízást?- Nem, csak a három gya­núsított védelmét képviselem. A legfontosabb, természetesen az MLSZ fegyelmi eljárása lesz, hiszen ettől függ Pfeif­fer és Berki játékjoga. Ez per­sze jórészt a bírósági ítélettől is függ majd. Kovács Jenő őrnagy, a nyo­mozás vezetője a következő­képpen összegez:- Mivel feltételezzük, hogy a pécsi tanúknak semmilyen érdékük nem fűződik vallo­másukhoz, s mivel Pfeifferék a'libitanúi egymással ellent­mondásba keveredtek, vád­emelési javaslattal átadjuk az anyagot az ügyészségnek. A harmadik gyanúsítottnak, a gyúrónak sincs rendben az alibije, így azt hiszem, nem is téhetnénk mást. (A nyomozati anyag meg­tekintését és az interjú elké­szítését a Baranya Megyei Rendőr-főkapitányság tette le­hetővé.) Pauska Zsolt Gyengefe: a feleség legyen hérifiorgas miFn.iiim 111)..... msrnmfítmf: Amikor betér egy cipőüz- letfbe, az eladók egy öreg­apát vélnek felismerni ben­ne, aki, Iáim, gondját vise­li unokáinak, hogy ne mász­káljanak mezítláb. Bill Shoe­maker! röviden csak Shoe- Txtk becézik, ami annyit je­lent, mint cipő, de azt is hogy patkó - s ehhez az utóbbi fogalomhoz neki sok­kal több köze van. Kisgyer­meknek való cipőt visel, aminek a mérete 32-es. 'Mindössze 150 cm magas, súlya 57 kiló. Sokak szerint ö a világ legjobb zsokéja. Eddig több mint 39 000 gaioppversenyein rajtolt, s több mint 8700-szor győzött. A múlt évben ünnepelte nagy jubileumát, azt, hogy negyven éve profi verseny- lovas.- Noha sók év nyomja a váltamat, azért még min­dig úgy érzem magam, mint aki friss és új. Különösen, ha felülök a lóra. Az általa megmyergelt lo­vak gazdái eddig 118 millió dollárt kerestek győzelmei­vel. Ebből a nagy mennyi­ségből tízmilliónyi jutott Bilinek is. 'E roppant sikeres ember első sztorija 1931 -ben kez­dődött. Abban az évben - augusztus 19-én - született egy kis texasi községben. Az újszülött alig volt egy­kilós. Az orvosok nem bíz­tak óbban, hogy egy ilyen csecsemő életben maradhat. Az öreganyja, amikor ha­zavitték, egy cipő karton­dobozába helyezte el, szé­pen bepólyázta, és a do­bozt ott tartotta a kemence mellett. Négyéves sem volt, orrú­kor először felült egy Jó hátára. Az apja vette neki ajándékba. Később, amikor iskolába került, fel akart csapni focistának. Ügyesen cselezett, de kis termete miatt senki sem vette be csapatába. Kosárlabdá zóna k is túl alacsony volt.- Meglátjátok, ökölvívó lesz belőle - mondta az öreganyja, amikor 12 éve­sen kivívta első győzelmét a szárítóban, természetesen a papírsúlyban. Végül is egy leány meggyőzte, hogy ő talán csak mint zsoké tudna boldogulni. Azóta nem tud megválni a lovaktól. 'Első versenyét 1949. áp­rilisában nyerte - testsúlya akkor 45 kg volt. Négy év­tized múlva Bili így emlék­szik vissza pályafutására: — Testsúlyommal sosem voltak problémáim. De az esések megkeserítették az életemet. A legborzasztóbb dolog 1968. január 29-én esett meg velem: Santa Ana kaliforniai városban leestem a lóról, alaposan összever­tem magam, eltörött a jobb Jábom. Mikor körülvettek az emberek, erőltetve nevettem, hogy minden gyanút elterel­jek, csak később, amikor szétoszlottak, jöttem rá ma­gam is arra, hogy a lábam eltört, és hogy talán ezzel 'befellegzett a versenylovas pályámnak . .. A nyereg helyett mankó, az istálló helyett pedig kór­ház. Egy évig szenvedett Bili, azután azonban ismét nyeregbe ülhetett. S pont Santa Áriában - és győzött. A múlt évben ö is ott volt a híres Kentucky állam­beli derbin. De közvetlenül a rajt előtt lova megbokro­sodott, és Bili ismét nagyot esett. Ezúttal csipőcsontja tört el.. . Úgy tűnt, hogy ez a sérülés véglegesen el­távolítja a lóversenypályák- tól. De tévedett — nagy örömére. Mindössze négy 'hónap múlva ismét nyereg­be merészkedhetett. — És meddig még? — kérdezik a csaknem 58 éves zsokétól. Shoemaker nevet:- Egyszer az edzőm tette fel nékem a kérdést: „Tu­dod-e, Shoe, mik azok a zsokék, akik megválnak a nyeregtől?” Nem tudtam vá­laszolni. Erre felvilágosított: „Csak kis emberék ...” Ö pedig alacsony ember létére nem alkar kis ember­ré válni. A hobbija tovább­ra is a győzelem a verse­nyeken és a lehetőleg 180 cm-nél mogasaibb nő. Mo a harmadik feleségével él, az is 180 em-néJ magasabb. az történt, amit elképzeltünk, de győzelmünk az utolsó percekben egy nagy hiba miatt meghiúsult. Gellei Imi«: - Jó iramú, eseményekben gazdag mérkő­zés volt. Nagyszerűen kezd­tünk, utána azonban kaptunk 'két elkerülhető gólt. így ónási erőfeszítésekkel sikerült egyen­lítenünk. A szombati forduló további eredményei: Vasas-Csepel 5-0 (2-0). Csepel, 4000 néző. V.: Győri.- Gólszerzők: Claude (22. perc), Zvara (37. perc), Schmidt (11- eSből, 64. perc), Zircher (71. és 75. perc). Újpesti Dózsa-MTK-VM 2-0 (1-0). Megyeri út, 12 000 né­ző. V.: Huták. Gólszerző: Bá­csi (38. perc), Miovecz (50. perc). Haladás-Tatabányai Bá­nyász 1-0 (0-0). Szombathely, 5000 néző. V.: Kovács I. L. Gólszerző: Csertői (50. perc). Veszprém-Békéscsabai Előre Spartacus 1-0 (1-0). Békés­csaba, 5000 néző. V. :Vágner. Gólszerző: Rugovics (19. perc). Bp. Honvéd-Rába ETO 2-1 (2-1). Kispest, 5000 néző. V.: Varga S. Gólszerzők: Gregor (11. perc 11-esből, 37. perc), illetve Sál lói (34. perc). A világ legjobb zsokéja 39 ezer galoppversenyen rajtolt-