Dunántúli Napló, 1988. május (45. évfolyam, 120-150. szám)

1988-05-16 / 135. szám

t 1988. május 16., hétfő Dunántúli napló 7 Labdarügö MB I. Kézilabda Ballagok döntetlenje Pécsett Lassan elfogy a PMSC és a gipsz A 916-os sorsjegy tulajdonosáé a Dacia Varga László, a szombati PMSC-ZTE NB l-es labdarú­gó-mérkőzés játékvezetője minden bizonnyal színes tintá­val jegyzi be emlékkönyvébe 1988. május 14-ét. Ugyanis, ami vele ezen a napon tör­tént, azt bizony kevés kollégá­ja mondhatja el magáról. Tör­tént, hogy Varga „birót" nyílt­színi tapssal jutalmazta a pé­csi közönség egy hazai játékos kiállításáért! És még merje valaki azt állítani, hogy meg­szűnt a példamutatás nevelő hatása nálunk a sportpályá­kon! Azt ugyanis, hogy Varga Nagy Imre kiállításáért tapsot kaphatott, aligha érhette vol­na el a szerdai Kupagyőzte­sek Európa Kupája döntőjén látottak nélkül. A televízióban viszont minden érdeklődő meg­elégedéssel konstatálhatta: Pauly, a nyugatnémet játék­vezető már a 17. percben ki­állította Blindet, az Ajax mi­nősíthetetlen durvaságé sza­bálytalanságát elkövető védő­jét. Az ítélet jogosságához nem férhetett kétség, mint ah­hoz sem, hogy az előzőén már méltatlankodósért sárga lap­pal figyelmeztetett Naggyal sem tehetett mást a játékve­zető. S, hogy mennyire így volt, azt bizonyította a hazai közönség megnyilvánulása. Ám nemcsak a Zalaeger­szegről Pécsre visszatért Nagy vállalt főszerepet ^zen az idegek harcát hozol i‘? ta­lálkozón. Azt vállalt a m'ásik Pécsről Zalaegerszegre köl­csönadott társa, Dobány is. Az őszülő hajú csatár hetven per­cen át azzal vonta magára a mecsekaljai stadion közönsé­gének figyelmét, hogy szinte megállás nélkül beszáguldottá a pályát és nagy részt vállalt a kék-fehérek vezető góljának előkészítéséből. Aztán váltott Lala, mert mitagadás, alapo­san benne volt az egyenlítés­ben is, mivel Vargával alko­tott négykezese juttatta a földre Baloghot. Nos, Nagy és ki munkájuk nagyobb részét, mintsem a fizikai állapotok ja­vítása, a mérkőzés után ugyancsak a fiúk megnyugta­tása lesz a legnagyobb felada­tuk. A Debrecen Fáy utcai győzelmével nem derült ki az ég a ZTE fölött, minthogy Ga­rami József is törheti a fejét: kit állítson majd a már eddig Palaczky ugyanis stabil tag­nak számított a korosztályos válogatottak közeljövőben uta­zó keretének. Braun gipsszel már aligha kelhet útra, talán még Palaczky bizakodhat, hogy kiújult sérülése rendbe jön az utazásig. Mindez azon­ban aligha vigasztalhatja a pécsiek mesterét, akinek a szombati mérkőzésre a Honvé­dőt kiütő Rába ETO ellen kell összetoldozni-foltozni együtte­sét. A rengeteg gond és baj között azért csak-csak akadt Pécsett is szombaton egy em­ber, akinek szerencsét hozott a nap. Az pedig nem volt más, mint a 916-os számú sorsjegy tulajdonosa, Balázs György villanyszerelő, aki egy vadonatúj Daciával gazdago­dott e napon. K. L. Együtt a három főszereplő: Varga játékvezető, aki mutatja az irányt, Nagy, aki mintha még kérdezne valamit, és mögöttük, a kép legszélén, Dobány gondterhelt arccal. Fotó: Läufer László Dobány döntetlenje az orszá­gos ballagási napon döntet­lent eredményezett a mérkő­zés nagyobb részére iramukat ballagóra fogott csapatoknak is. A mérkőzést követően nem csökkentek, sőt szaporodtak a hajdani szövetségi kapitányok gondjai. Jóllehet már a dél­dunántúli rangadó előtt is in­kább a játékosok lelki egyen­súlyának megteremtése tette is hiányzott Torna, Hámori, Lovász, a kiállított Nagy és a két újabb sérült, Braun és Pa­laczky helyére? Ha így megy, lassan elfogy a PMSC csapa­ta, s ezek mellett bizony az sem volna meglepetés, hogy egyszercsak a POTE-n is azt hallják, hogy a piros-feketék kimerítették idei végtagokat rögzítő gipszkereteiket. Márpe­dig a két utóbbi játékost más is érzékenyen érinti. Braun és PMSC-ZTE Üjmecsekalja, 5000 néző. V.: Varga L. PMSC: Bodnár — Kó­nya, Czérna, Braun (Palaczki, oz 50., Udvardi, a 85. perc­ben), Brezniczky dr. — Megye­ri, Bérczy, Túri, Lutz — Nagy, Balogh. Edző: Garami József. ZTE: Balázs — Balogh, Szabó, Csepredi, Molnár — Varga, Czigány, Dobány (Rózsa, a 75. percben), Vadász — Farkas (Kómán, a 83. percben), Páli. Szaktanácsadó: Mészöly Kál­mán. Amíg a sérült Braunt a part­vonal mellett ápolták, addig az 50. percben Dobány a pé­csi térfél közepéről indította Pálit. Ö lefutotta a védőket és az alapvonal mellől a kapu elé lőtt, a labda a vetődő kapus mellett a becsúszó védők lábán fölpattant, amit Farkas pöccin­tett a hálóba. (0-1). A 66. percben Nagy hátulról belerúgott az őt szerelő Mol­nárba, s mivel a pécsi játékos­nak reklamálásért volt egy sár­ga lapja, a játékvezető ezúttal jogosan kiállította a pécsi já­tékost. A 70. percben 35 méterre Ba­lázs kapujától szabadrúgáshoz jutottak a hazaiak. Túri emelt a sorfalból kifordult Balogh elé, akit a 11-es pontan közös erő­vel elkaszált Varga és Dobány. A büntetőt maga a sértett küld­te a balra mozduló Balázs mel­lett a jobb alsó sarokba. (1-1). Két, tétre ideges együttes lé­pett pályára. A vendégek oko­san alkalmazott támadó stílusa megzavarta a hazaikat, így az első negyedórában akár két gólt is lőhetett volna a ZTE. Át­vészelve a zalaegerszegi roha­mokat, sikerült a PMSC-nek 1-1 (0-0) rendezni sorait és néhány ve­szélyes akciót is összehozni. A vendégek jól váltottak ritmust a két szélsőjük helycseréivel, így a félidő közepén ismét övék volt a kezdeményezés joga. Szünet után rákapcsoltak a pé­csiek, ám Braun korai bokatö­rése láthatóan megzavarta a különben is új összetételben szereplő védősort, minek ered­ményeként gólt kapott a PMSC. Nagy fegyelmezetlensége miatt emberhátrányba került pécsiek hatalmas erőlködésbe kezdtek, aminek eredményeként 11-est harcoltak ki, és azt sikerült is értékesíteniük. Bodnárnak nem sok dolga akadt, amikor pedig igen, el­hagyta a szerencséje. Az ala­posan megbolygatott védösor- ban Czérna és Brezniczky je­lentették a megbízhatóságot, a többieknek nemigen volt alkal­muk a jó teljesítmény kiharco­lására. A középpályán Megyerit szorgalma emelte társai fölé. Bérczy, Túri és Lutz sokat kez­deményezett, ám azok ered­ményességében nem volt kö­szönet. A két csatár közül Ba­logh volt aktívabb, így a gólja nélkül is — amit ő harcolt ki — jobb teljesítményt nyújtott, mint a fegyelmezetlensége mi­att a csapatát megcsonkító Nagy. Garami József: — A játék képe alapján az eredmény igaz­ságos. Mészöly Kálmán: — Egy pontért jöttünk, és azt sikerült elérnünk. A 11-es ugyan vita­tott körülmények között szüle­tett, ám a játékvezető ennek ellenére jól látta el feladatát. További eredmények Rába ETO—Bp. Honvéd 4-2 (1-1). Győr, 17 000 néző. V.: Hartmann. Góllövők: Lippai a 13., Hajszán a 30., Mörtel az 51., Rubold (11-esből) az 56., Hajszán a 77., Hlagyvig (ön­gól) a 86. percben. Kaposvári Rákóczi—Siófoki Bányász 0-0. Kaposvár, 6000 néző. V.: Huták. Debrecen—Vasas 1-0 (1-0). Fáy utca, 4000 néző. V.: Lázin. Góllövő: Steigerwald a 26. percben. Tatabányai Bányász—Váci Izzó 2-1 (1-1). Vác, 10 000 né­ző. V.: Nagy L. Góliövők: Zir- cher a 25., Mózner a 34., Kip- rich a 62. percben. Haladás—MTK-VM 2-0 (0-0). Szombathely, 10 000 néző. V.: Drigán. Góllövők: Illés a 63., és (11-esből) a 73. percben. Ferencváros—Videoton 3-0 (2-0). üllői út, 18 000 néző. V.: Puhl. Góllövők: Limperger, a 28., Fischer a 41., Vaszil a 76. percben. Békéscsaba—Újpesti Dózsa 2-1 (2-1). Békéscsaba, 12 000 néző. V.: Pádár. Góllövők: Csa­tó a 12., Katona a 20., Ottla- kán a 30. percben. A következő, 27. forduló (má­jus 21—22.) műsora. Szombat: Újpesti Dózsa—Váci Izzó, PMSC—Rába ETO, Siófok—Bé­késcsaba, Debrecen—Haladás (valamennyi 17 órakor), ZTE— Videoton, Bp. Honvéd—Vasas (mindkettő 19 órakor). Vasár­nap: Tatabánya—Ferencváros (17), MTK-VM—Kaposvári Rá­kóczi (16.30). AZ NB I. ALLASA 1. Bp. Honvéd 26 15 6 5 39-21 36 2. Tatabánya 26 13 9 4 56-29 35 3. Ú. Dózsa 26 11 10 5 45-27 32 4. Rába ETO 26 13 6 7 44-36 32 5. Haladás 26 9 10 7 35-32 28 6. MTK-VM 26 12 4 10 46-45 28 7. Ferencváros 26 9 8 9 38-31 26 8. Vasas 26 8 10 8 31-30 26 9. PMSC 26 9 8 9 26-29 26 10. Siófok 26 8 8 10 32-39 24 11. Vác 26 7 9 10 27-30 23 12. Békéscsaba 26 6 11 9 26-39 23 13. Zalaegerszeg 26 6 9 11 23-30 21 14. Videoton 26 4 13 9 22-29 21 15. Debrecen 26 7 6 13 29-42 20 16. Rákóczi FC 26 3 9 14 21-51 15 Így láttam! A PMSC-ZTE mérkőzésen a pécsi játékosok teljesítményét Keresztes Károly, a hazaiak szurkolója értékelte. PMSC: Bodnár 0 — Kónya 4, Czérna 6, Braun 4, Brezniczky 5 — Me­gyeri 6, Túri 5, Bérczy 4, Lutz 4 — Nagy 1, Balogh 6. • Tartalék­bajnokság PMSC-ZTE 3-1 (0-1). Újmécsekalja, 1000 néző. V.: Fazekas. PMSC: Bogyay (Kova- csevics) — Keidl (Gyurkity), Bó­dog, Kerék, Vókó — Rigó (Sza­bó Zs.), Tóth A., Kocsis — Ká­dár, Márton, Hánzs. Edző: Kol­ler Viktor. Kapushibából szerzett veze­tést a zalaegerszegi csapat, miközben a hazaiak sorra hagyták ki helyzeteiket. A szü­net után jobban összpontosí­tottak a pécsiek, s ezzel sike­rült a maguk javára fordítani az eredményt. G.: Tóth, Gyur­kity, Kádár, ill. Harsónyi. Jók: Tóth, Márton, Kocsis. Győzelem „ szíverősítőnek’' PMSC-Dunaújvárosi Kohász 18-16 (6-9) NB I. női mérkőzés. Városi Sportcsarnok, 300 néző. V.: Herz, Kiss. PMSC: Hang - Mészáros 5, Horváth 3, Tóth 3, Kruzsicz, Dolmány 2, Gere- guly. Csere: Sutyor 1, Ancil 1, Nagy 1, Szanyi 2. Edző: Sudár Ferenc. ötperces tökéletlenkedés ve­zette be a találkozót. Ezen időszakban legfeljebb füles­labdát tudtak volna megfogni a két csapat játékosai. A ko­ronát minderre a vendégek tették föl azzal, hogy a szá­mukra bevehetetlennek tűnő Hang kapuját hétméteressel sem voltak képesek megtalál­ni. Nem úgy Horváth, aki a 6. percben hétméteresből belőtte az első gólt. A válaszra újabb hat percet kellett várni. Ezen időszakban egymást múlták alul a két csapat játékosai, csupán a két kapuvédő érde­mel dicséretet. Aztán mintha beindult volna a pécsiek gé­pezete: Tóth, majd Horváth is gólt lőtt, s már-már azt gon­dolhatta volna a hazai néző­sereg, hogy beindult a gépe­zet, ám elég volt egy pécsi büntető kihagyása, s így a 4-1 helyett egyszeriben 3-2-re feljöttek az újvárosiak. A 17. percben Tóth még egyszer két­gólos előnyhöz juttatta csapa­tát, ám ezen időponttól szét­hullott a piros-feketék harci lánca. A félidő hajrájában kétszer is kétperces előnyhöz jutottak a hazaiak, ám nem­hogy javukra fordították volna az eredmény állását, hanem az emberhátrányban küzdő vendégek mentek el három gólra. Szünet után szinte nem le­hetett ráismerni a hazai együt­tesre. Jóllehet ők kapták az első gólt, ám azt követően 6-10-ről 9-10-re zárkóztak fel, ráadásul ekkor ők voltak em­berhátrányban. A 39. percben 10-11-ről indította hajráját a Kohász és öt perc alatt négy gólra növelte előnyét. Szinte már mindenki elkönyvelte a biztos vereséget, amikor a 46. perctől a csereként beállt Sza- nyival 11-15-ről kezdett kont­rázni a pécsi együttes. Tíz perc volt még vissza a mérkőzés­ből, amikor a vendégek bün­tetőjével 13-16-ra alakult a gólarány. S ekkor szinte cso­dát láthattak a szurkolók, öt perc alatt Mészáros betörésé­vel, Tóth átlövésével, majd Nagy elcsent labdájával az 55. percben kiegyenlítettek. Ideg­tépő négy perc következett, s az utolsó másfél perc alatt két Mészáros góllal két pontot gyűjtött be magának a hazai gárda. Azok, akik látták a legutób­bi hazai, Ferencváros elleni mérkőzés második félidejét, bi­zony egy lyukas kétfi Mérést sem kockáztattak volna szünet után a PMSC győzelmére. Ám ezúttal is bebizonyosodott, hogy a női NB l-ben minden lehetséges. Az a Pécs, ame­lyiknek sokkal nagyobb esé­lye lett volna megverni mind a győrieket, mind a ferencvá­rosiakat, a mérkőzés egyes időszakaiban valósággal meg­bénították az előbb említettek­nél nagyobb játékerőt képvi­selő dunaújvárosiakat. Tették ezt annak ellenére, hogy né­hány játékosukon láthatóan erőt vett a fáradtság. Hang kiváló védései, a szünet után­ra magára talált Mészáros lendülete, no és a sorban pá­lyára lépők vállalt góljai fe­ledtetni tudták a számtalan alapvető hibát. A vendégek legeredményesebbjei: Burainé és Varga 5-5 góllal voltak. K. L. « Komlói Bányász—Fóti Tsz SE 22-20 (9-13) NB I. B-s férfi mérkőzés. Főt, 200 néző. V.: Pados, Völ­gyi. KBSK: Kulcsár — Székely­hídi 2, Soós 7, Ambrusics 2, Szűcs 6, Szopori 3, Juhász 1. Csere: Papp G. 1, Tóth. Ed­ző: Czimmer Tamás. A szabadtéri pályán a bitu­menhez hasonló keményre fog­ták a mérkőzést a hazaiak, s ez láthatóan nem ízlett a par­kettet már megszokó vendé­geknek. Nehezen tudtak gól­helyzetbe kerülni a rutinos fó­tiak falában a komlóiak. Nem így a második félidőben, ami­kor az egyre fáradó, s egy­mással is mind többet vesze­kedő hazaiakat főleg gyors indításból lőtt góljaikkal az 50. percben befogták a bá­nyászok. Az utolsó öt perc már csakis a kék-fehéreké volt, pedig ekkor még hatper­ces emberhátránnyal is sújtot­ták őket a játékvezetők. A komlói csapatban nagy­szerűen védő Kulcsár mellett a magáratalált Soós és a rendkívül eredményesen játszó beállás Szűcs vitte a csapatot. A Komlói bányász szerdán délután 17 órakor az MNK elődöntő visszavágóján Kom­lón a városi sportcsarnokban fogadja az NB I. listavezetőjét, a Debreceni Dózsát. Pécsi Hunor—KÖFÉM SE 28-25 (15-12) NB II. női mérkőzés. Székes- fehérvár, 300 néző. Az előző két pécsi találkozón vereséget szenvedett kesztyűgyáriak nem mindennapi fegyvertényt haj­tottak végre a veretlen lista­vezető otthoni legyőzésével. A pécsi góllövők: Dajka 12, Pucsli 5, Kustos 4, Tucsek 3, Hackstock 2, Longauerné 1, Tóth 1. Pécsi BTC­Dunaújvárosi Papír 26-17 (11-11) NB II. női mérkőzés. Pécs, 100 néző. Az első félidőben cseréivel küzdő hazaiak szü­net után már kezdősorukat szerepeltetve győzték le bizto­san a vendégeket. A pécsi góllövők: Balogh 7, Barbarics 7, Tollas 4, Tóth 2, Németh 2, Kurcz 2, Csik 1, Vajda 1. Nagyafád-Pécsi BFSE 22-21 (11-13) NB II. férfi mérkőzés. Pécs, városi sportcsarnok, 100 néző. Az első félidőben többet kez­deményező hazaiak ellen a második félidő elején fordított Nagyatád nem hagyta ledol­goztatni előnyét. A pécsi gól­lövők: Vajda 6, Duga 5, Ta­bajdi 4, Fehér 3, Ivanics 1, Horváth 1, Kovacsics 1. Barátságos nemzetközi mér­kőzésen : Pécsi BFSE—Oeffin­gen (NSZK) 32-18 (15-7). A pécsi gólszerzők: Horváth 7, Vajda 5, Kovacsics 5, Kertész 3, Fehér 2, Füzesi 2, Vük 2, Mester 2, Túri 1, Varga 1. 4 >. 1