Dunántúli Napló, 1985. október (42. évfolyam, 270-299. szám)

1985-10-07 / 276. szám

1985. október 7., hétfő Dunántúli napló 7 Egy Sima. papírforma forduló­nak ígérkezett a labdarúgó NB I 12. köre, hogy mindez mégsem valósult meg, arról a Zalaegerszeg gondoskodott. Az immár két éve nagyszerűen szereplő zalaiak, a pécsi lab­darúgó játékosok és szurkolók legnagyobb sajnálatára, vas­kos meglepetéssel szolgáltak szombaton. Győzelmük Pécsett azért is figyelmet érdemlő, s egyben példamutató, mert már-már a padlóról voltak ké­pesek felállni, és fordítani az eredményen. A többi találkozó közül legfeljebb a Videoton kisiklása igényel némi magya­rázatot, az utóbbi időben ,, ki - fakult" lila-fehérek otthonába. Ám a kupacsapatot menti, hogy szombaton hajnalban ér­keztek vissza Skandináviából, s bár kérték a mérkőzés elha­lasztását, az újpestiek ehhez nem járultak hozzá. A Volán „ébredését" sejteti, hogy pon­tot szereztek a jól szereplő Haladásnál. Dél-Dunántúl pécsi labda­rúgó csúcstalálkozója nemcsak a lelátókat megtöltő 10 ezer szurkoló körében váltott ki iz­galmakat, de annak hangulata beszivárgott a mérkőzés kezde­te előtt az öltözőbe is. így az­tán nem volt meglepetés, hogy mindkét együttes edzője — per­sze különböző meggondolá­sokból — döntetlen körüli, szo­ros eredményt várt. Persze azért mindegyikük fejében ott motoszkált a gondolat: mikén! lehetne meglepni valami új­donsággal a riválisát? Nos, meglepetésekből kijutott min­denkinek. A mérkőzés ugyanis két ellentétes félidőt hozott. Vagyis egy félidő a Pécsé, egy a Zalaegerszegé volt. Csak a két félidő között bizony volt némi különbség . . . Az immár hónapok óta si­kerekhez szokott pécsi közön­ség — a jót, a győzelmeket bi­zony hamar meg lehet szokni — valódi érzelmi szaunában érezhette magát. Az elmúlt he­tekben csapata a legtöbb gólt rúgta az első osztályban, de a nyerőszámnak betudott 21 ta­lálat között sem talál még egy olyat, mint amilyeneket szom­baton délután láthatott az el­ső félidőben. A hazaiak akár mindkettőt benevezhetik az „Év gólja" pályázatára. Csak­hogy, amíg a szurkolósereg már az újabb győzelmet ünne­pelte, addig a vendég kék­fehérek összeszorított foggal vonultak fel a pályára. S mit tesz az akarat? —• Ismert tény volt a mér­kőzés előtt is, hogy a ZTE na­gyon jó csapat. Mégis azt mondom: nem szabadott vol­na olyan gyermeteg gólokat kapnunk, amelyekből kiegyen­lítettek. Az elemi egyéni hibá­kat csak tetézték, amikor a ve­zetés vissza szerzése reményé­ben „fejetlenül" neki rohan­tunk az ellenfélnek, amelyik csak erre várt. Hiába voltak félidő idef egy oda - nagy különbséggel A múlt és o jövő nézett „farkasszemet" szombaton az újmecsekaljai pólyán. A jelenben ezúttal a volt pécsi csatár, Nagy Imre került ki győztesen a tőle nyolc évvel fiatalabb, labdát vezető Túri Zsolttal szemben. Fotó: Erb János helyzeteink az utolsó 10 perc­ben is, képtelenek voltak a helyzetbe kerültek összpontosí­tani. A lellazult védelmünk pe­dig „szellős” futófolyosókat te­remtett o gyors és technikás vendég csatároknak. Sajnos, 5—6 játékosunk a közepes tel­jesítményre sem volt képes. No és nem utolsósoi ban: az ellenfélnél játszott legjobb csatárunk is ... — nyilatkozta a mérkőzést követően Garami József edző. A pályán a hazai csapat nem tudta megismételni előző hetekben mutatott formáját, éppen ezért volt jó hallani a mérkőzés végét jelző sípszó után a tapsot, amelyik a nagy­szerű teljesítményt nyújtó ven­dégeknek szólt. Minthogy a 3-2-es zalai vezetésnél „Rá­eső segíts rajtunk!” kiáltáso­kat hallaták is ütemes taps­ban köszönték meg a külön felsorakozó pécsi csapatnak az akarást. Elfogadva ezzel, hogy a jobbtól kikapni nem szégyen. Szombaton a zala­egerszegiek voltak a jobbak. Kapu László így láttam! A Zalaegerszegi TE—Pécsi MSC mérkőzésen a pécsi já­tékosok teljesítményét Fónay György, a Pécs városi sport- csarnok dolgozója értékelte. PMSC: Bodnár 6, Kónya 6, Torna 6, Róth 7, Bre2niczky dr. 6 — Megyeri 6, Túri 5, Czérna 5, Lőrlncz 5 — Takács 4, Do­hány 5. A cserék közül: Cso- both 5, Réfi 4, Szombati eredmények ZTE—PMSC 4-2 (0-2). Üjmecsekalja, 10 000 néző. V.: Bay. PMSC: Bodnár — Kó­nya, Torna, Róth, Brezniczky dr. — Megyeri, Túri, Czérna (Réfi a 73. percben), Lőrincz — Takács (Csoboth a 60. perc­ben), Dobány. Edző: Garami József. G.: Kónya a 6., Megye­ri a 40., Soós a 48., Nagy I. a 61., Farkas a 70., Nagy I. a 88. percben. Debreceni MVSC—Siófoki Bányász 2-1 (0-0). Debrecen, 5000 néző. V.: Bognár. FTC—MTK-VM 1-1 (1-0). ül­lői út, 12 000 néző. V.: Makó. Volán SC —Haladás 1-1 (1-0). Szombathely, 5000 néző. V.: Nagy B. Vasas—Békéscsaba 1-1 (1-1). Békéscsaba, 10 000 néző. V.: Nagy L. Újpest—Videoton 2-0 (2-0). Megyeri út, 3000 néző. V.: Di­vinyi. Vasárnap játszották g A Pécsi Bútorgyár ^ mH ® munkatársakat keres » Bp. Honvéd—Csepel 2-1 (1-0). Csepel, 15 000 néző. V.: Huták. Góllövő: Détári, Dajka, ill. Kelemen. A szép időben régen látott nagy közönség tekintette meg a listavezető és a sereghajtó mérkőzését. Az elmúlt héthez hasonlóan ismét félideji veze­tésről veszített a Csepel, pedig az első félidőben valóságos ördögfiókák voltak, és úgy tűnt, hogy Dávid legyőzi Góliá­tot. Fordulás után azonban há­rom perc alatt változtatott a válogatottakkal teletűzdelt baj­nok a sorsába hamar beletö­rődött Csepel ellen. 0-1-ig na­gyon érdekes, 2-1 után pedig eléggé mérsékelt volt a játék. Jók: Dajka, Détári, Kovács, III. Géléi, Elekes, Kelemen, Vá- gi. NB I. utánpótlás PMSC—ZTE 5-2 (2-1). Üj­mecsekalja, 4000 néző. V.: Szalay. PMSC: Kollár (Bogyay) —- Tomka, Márton, Berényi (Paletta). Palaczki — Lutz, Bérczy, Vető, Bojás (Vidák) — Pillinger, Udvardi. Edző: Botos Antal. G.: Bérczy 2, Pillinger, Udvardi, Palaczki. Jók: Márton, Palaczki, Tomka, Bérczy. Tatabánya—Rába ETO 2-0 (0-0). Tatabánya, 5000 néző, v.: Molnár L. Góllövő: Vincze I. (2). Az első játékrészben sokáig „erőfelmérés" folyt a pályán, mindkét oldalon feltűnően sok volt a pontatlan átadás. A fél­idő hajrájában a hazaiaknak akadt gólhelyzetük. Szünet után javult az iram, feljavult a hazaiak összjátéka, számta­lan gólhelyzetet teremtettek, és ezúttal kétszer sikerült beven­niük a jól védő Mészáros ka­puját. Jók: Vincze I. (a mezőny leg­jobbja), Vincze J., Szalma, Ud­vardi II. ill. Mészáros, Sarlós. AZ NB 1. Bp. Honvéd 1. 12 ALLASA 8 3 1 20—7 19 2. Pécs 12 7 2 3 23—11 16 3. Tatabánya 12 4 6 2 13—11 14 4. ZTE 12 3 7 2 20-17 13 5. MTK VM 12 5 3 4 17—15 13 6. Haladás 12 5 3 4 17—16 13 7. Ferencváros 12 5 3 4 16—16 13 8. Rába ETO 12 3 6 3 22—19 12 9. Vasas 12 4 4 4 18—19 12 10. ú. Dózsa 12 4 3 5 15—18 11 11. Videoton 12 3 5 4 12—15 11 12. Debrecen 12 3 5 4 12—17 11 13. Békéscsaba 12 3 4 5 15—17 10 14. Bp. Volán 12 3 4 5 16—22 10 15. Siófok 12 3 2 7 14—19 8 16. Csepel 12 3 — 9 9—20 6 A magasabb műszaki színvonalat reprezentáló termékszerkezetének, exportbővitö rekonstrukciós fejlesztésének megvalósitásához: ♦ bútorasztalos és bútorgyártásban jártas betanított munkásokat, ♦ faipari mérnököket, ♦ faipari technikusokat, ♦ vegyipari gépész üzemmérnököt, ♦ gyors- és gépírót. BÉREZÉS: megegyezés szerint. JELENTKEZÉS: PÉCSI BÚTORGYÁR, PÉCS, SOMOGYI BÉLA U. 6. MUNKAÜGY. KÓRHÁZI FELVÉTELES UGYELETEK Mindennapos felvételi ügyeletek gyermek belbetegek részére, Pécs város POTE Gyermekklinika, Sziget­ig* vár város és járás, a pécsi és a volt sellyei járás: Megyei Gyermekkor- ház. Gyermeksebészeti, kórházi fel- 5ot\ vételt igénylő gyermekfülészeti be­tegek, égett és forrázott gyermekek részére páratlan napokon: POTE Gyermekklinika, páros napokon: Megyei Gyermekkórház, Pécs és a megye egész területéről. Felnőtt belgyógyászat: I. kerület: II. sz. Belgyógyászati Klinika. II. kerület: Megyei Kórház (Belgyógyá­szat). III. kerület: I. sz. Belgyógyá­szati Klinika. Sebészet, baleseti se­bészet, égési sérülések: Honvéd Kórház. Koponya és agysérülések: Itlegsebgsze' Felnőj füloungé^V- szét: POTE Fül-Orr-Gégeklinika. Sze­mészeti betegek: POTE Szemészeti Klinika. ÉJSZAKAI KÖRZETI ORVOSI ÜGYELET Pécs város felnőtt lakossága részé­$ $ $ 3 $ 3 $ re egy helyen, a Lánc utcai Ren­delőintézet földszinti ügyeleti helyi­ségében, minden este 7 órától más* nap reggel 7 óráig. Telefon: 14-347. Fogászati ügyelet minden este 7 órától másnap reggel 7 óráig a Lánc utcai Rendelőintézet földszinti ügye­leti helyiségeiben — gyermekek ré­szére is. Gyermeklakosság részére: a Gyer­mekklinikán Pécs, József A. u. 7. (bejárat a Bajnok u. felöl), este 7 órától másnap reggel 7 óráig. Tele­fon: 10-938. Ha a megadott telefonszámok nem jelentkeznek, a beteghez hí­vást a 09-nek (posta) is be lehet jelenteni. ÉJSZAKAI ÜGYELETES GYÓGYSZERTÁRÁK Pécs, Kossuth L. u. 81. 10/8. sz. gyógyszertár, Pécs, Bajcsy-Zs. u. 23. 10/14. sz. gyógyszertár. SOS-ÉLET telefonszolgálat díjmen­tesen hívható a 12-390-es számon - este 7-től másnap reggel 7 óráig. Egy játékvezető hiányzik a pályáról „Nem a fény, hanem maga a módszer sértő...” Ragyogó nyári napsütés ok­tóber elején, szépen nyírt gyep, első osztályú jugoszláv labdarúgócsapat. Kell-e több egy aktív NB l-es labdarúgó- pályafutását befejező sportoló­nak? Mondjuk kellett volna! Például: jobban megválasztani az időpontot. Ne az európai kupaküzdelmek szerdáján, ne a megyebajnokság teljes for­dulójának napján, ne egyidő- ben a Pécsett még ritka, nem­zetközi női Ronchetti Kupa ko­sárlabda-mérkőzés időpontjá­ban. így aztán nem véletlen, hogy alig voltunk félezren, okik eljöttek a Kincses Viktor búcsúmérkőzésévé avanzsált PMSC—Eszék barátsáqos lab­darúgó-mérkőzésre Újmecsek- alicra. Persze az is lehet, hogy már feledés homályábo merült Pécsett a qesztus, hogy több mint másfél évtizedig egy vá­ros csapatában játszott, — nem is akárhogy! — játékosnak búcsúmérkőzést rendezzenek a klub vezetői, játékostársai. Nos, többek között éppen ezen gondolatokról cseréltünk vé­leményt, amikor szomszédom vállára csapva, megkérdezték tőle: „Téged is elbúcsúztattak, Karcsi?” Mitagodós, a kérdés úgy ért. mint hótbaszúrás. Köves/ Ká­rolyt ugynais nemcsak a szak­mában ismerik jól, de több mint másfél évtizede személyi­sége a Dél-Dunántúl labda­rúgópályáira kilátogató közön­ségnek is. — Csak nem búcsúzik? — kérdeztem megdöbbenve. — Már nem. Abbahagytam — válaszolta. Ez bizony egyszerre sok volt. Éppen egy szép, sportoló pá­lyafutásának elismerő oillana- tábarv, amikor a labdarúgó- iátékosai, a közönség vastapsa közepette fogadta a főváros­ból ezen eseményért Pécsre lá­togató volt mestere ölelését, eqy másik sportember keserű megnyilvánulása bizony nem volt a legemelkedettebb érzés. Azon játékvezető mondta mindezt, aki az elmúlt másfél évtizedben mindig is a legjob­bak között volt, aki néhány hó­nappal az 50. születésnapja előtt még azzal büszkélkedhe­tett, hogy valamennyi felmérő A harmadízben megrende­zett Eszék város ejtőernyős­bajnokságán indult 5 csapat között ott volt a testvérváros, Pécs együttese is. A pécsieket csak az Újvidék gárdájának rubrikában ő kapta a legjobb jegyeket mind a pályán nyúj­tott teljesítményeiért, mind a kötelező, pályaalkalmasságot bizonyító felmérések alapján. — Hogy történhetett? — Június elején az orfüi to­vábbképzésen még szóba sem került. Júliusban azonban már másoktól tudtam meg, hogy tö­röltek a területi keretből. Ami­kor rákérdeztem, akkor dr. Szörényi István, a megyei já­tékvezető bizottság titkára kö­zölte velem, hogy a hír igaz. Sajnálja ugyan, hogy előtte velem ezt nem beszélték meg, de a rendelet Baranyára is vonatkozik. A területi bajnok­ságban 50. életévét betöltött játékvezető nem működhet. Le­mondtam a kerettagságot. Most jelentkeztem, kérve: foly­tatnám a kispályás mérkőzése­ken a bíráskodást, ám annak engedélyezését egy hét kivárás után feltételekhez kötötték, mondván: vállaljak ellenőr; és szövetségi feladatokat. Nemet mondtam. Két éve ugyanígy, megbeszélés nélkül minősítet­ték vissza egyik fiatal kollégá­mat. Akkor szót emeltem, és megígérték, többet ez nem for­dulhat elő. Nos, velem mégis megesett. . . A nagy labdarúgó hagyomá­nyokkal rendelkező Baranyá­ban jelenleg nincs aktív NB-s játékvezetői Kövesi Károly hosszú éveken át „félreérté­sek" miatt nem léphetett előre. Ezért fordultunk dr. Szörényi Istvánhoz, hogy miként fogal­mazhatott így Kövesi Károly: „Nem a tény, hanem a mód­szer volt számomra sértő, ahogy elrendezték ügyemet." — Karcsit évek óta Dél-Bu- nántúl legjobb játékvezetői kö­zött tartottuk nyilván. Ott lett volna helye az NB-s keretbe. Sajnálom, hogy elkövettük a hibát, nem beszéltük meg vele a jövőt. Búcsúmérkőzést tervez­tünk számára. De hát, ő azt visszautasította. Megsértődött. Visszavárjuk! Kövesi Károly, aki különben csak november végén, az őszi bajnoksáq utolsó fordulójának napján tölti be az 50. életévét, hiányzik a pályáról. Legalább­is egyelőre. Vagy végleq? K. L. Kézilabda Szegedi Volán-PMSC 26-24 (13-9) NB I. férfi mérkőzés. Szeged, 1200 néző. V.: Andorka, Sóbert. PMSC: Tóth - Kőszegi 6, Ked­ves 1, Takács 1, Perger 3, Pu- tics 8, Kunos 2. Cserék: Kova- csics (kapus), Hang 2, Hunya­di 1. Edző: Koleszár György. Nagy volt a tét: a két csa­pat az ezüstéremért feszült egy­másnak. éppen ezért ideges volt a hangulat a Tisza-parti sportcsarnokban. Az első ne­gyedórában (6—6-ig) fej-fej mellett haladt a két csapat, ek­kor azonban többször is hibáz­tak a pécsiek, felhozva ezzel az ellenfelet, akik kihasználva a felkínált lehetőséget a szü­netig négygólos előnyhöz jutot­tak. Szünet után összeszedték magukat a pécsiek és egy gól­ra sikerült megközelíteni a nemcsak hazai pálvo előnyét élvező szegedieket. Már csak 11 perc volt vissza a mérkőzés­ből 21-19-es hazai vezetésnél, amikor az előzőén is több ki­állítással büntetett vendégek közül — kizárták a játékból Pu- ticsot. Emberelőnyből ismét négy gólra növelték előnyüket a volánosok, s amit a találko­zó befejezését! jelző sípszóig kettőre faragtak le a piros-fe­keték. A pécsi csapatban Tóth is­mét nagyszerűen védett, míg a többiek közül Putics, Kőszegi és Kunos emelkedett ki. A sze- aediek legeredményesebbjei Tenko 8, Lele 6 góllal voltak. A pécsiek összesen 16 percet töltöttek emberhátrányban, amelyben kétszer is csak né­gyen maradhattak a pályán. Komlói Bányász-Solymári PE- Mü 22-21 (11-10) NB I B-s, férfi mérkőzés. Komló, városi sportcsarnok, 300 néző. V.: Brecska, Szabó. KB- SK: Bárány — Ambrusics 2, Tei- mel 1, Kertész 11, Juhász 1, Székelyhídi 5, Mókái. Cserék: Mile 2, Kulcsár. Edző: Meggyes Zoltán. Az őszi szezonban ed­dig mérsékelten szereplő bá­nyászok szép sikere, hogy két- vállra fektették az NB l-be igyekvő PEMÜ csapatát. Ajkai Alumínium-Pécsi Barom­fifeldolgozó SE 27-26 (15-10) NB 11-es férfi mérkőzés. Aj­ka, 400 néző. A legjobb pécsi góllövők: Benkő 9, Bordándi 4. sikerült megelőzni, míg a har­madik hely a rendező házigaz­dának, Eszéknek jutott. Az egyéni versenyben Róth Mária szerezte meg a győzelmet az eszéki Zsivkovics Vetiszláv és Babies Zdarvo előtt. Ejtőernyős sport