Dunántúli Napló, 1983. november (40. évfolyam, 302-330. szám)

1983-11-24 / 324. szám

Labdarúgó HU ül IC KÉZILABDA Hat gólos magyar győzelem a Sopiana Kupa nyitányán Elkezdődött a nemzetközi játékvezetői konferencia Szerdán reggel a Pannónia Szállóban elkezdődött az olim­piai kézilabda-játékvezetők nemzetközi konferenciája. (Ké­pünk itt készült.) A 18 játék­vezetői párost — 15 európai, 1-1 amerikai, afrikai és. ázsiai — Madarász István, a Magyar Kézilabda Szövetség főtitkára köszöntötte, majd a Nemzetkö­zi Kézilabda Szövetség sza­bály. és játékvezetői bizottsá­gának elnöke, a svéd Erik Elias beszélt a részletes program­ról és a játékvezetőkre váró feladatokról. Az ünnepélyes megnyitót követően megkez­dődtek az előadások és dél­után a II. Sopiana Kupa nem­zetközi férfi kézilabdatornán már pályára is léptek a játék­vezetők. A nemzetközi torna el­ső napján valamennyi mérkő­zést két páros vezetett (félidő­ben váltották egymást), így valamennyi ittlévő játékvezető közreműködhet. Ezután a nem­vező lehetőséget. (A román csapat négy büntetőt kiha­gyott!) Ez után a mérkőzés után került sor a torna -ünne­pélyes megnyitójára. A küzdő­térre felvonult csapatokat Vi- czencz Ottó, a Sopiana Gép­gyár igazgatója üdvözölte, majd elkezdődhetett a Ma­gyarország—Lengyelország ' ta­lálkozó. Némi izgalmat oko­zott, hogy a lengyel csapat le­késte a repülőgépet, így csak a következő géppel jöhettek Budapestre és az utolsó pilla­natban érkeztek meg Pécsre. A magyar csapat jól kez­dett, pillanatok alatt 2-0-ra ve­zettünk, de ezt az előnyt még ledolgozták a lengyelek. Ez­után a félidő hajrájáig mindig mi vezettünk egy góllal,- majd összpontosított csapatunk és sikerült az előnyt három gólra növelni. Ez az előny szünet után tovább nőtt és 20-13-ra vezettünk. Ebben az időszak­Küzdelem a labdáért a magyar—lengyel mérkőzésen zetközi konferencia után jelö­lik ki azt a 1.2 párost, akik 1984 nyarán a Los Angeles-i olimpián bíráskodnak majd. Délután a városi sportcsar­nokban a Bulgária—Kuba ta­lálkozóval kezdődött a II. So- pianá Kupa nemzetközi férfi kézilabdatorna. Az eddig elért eredmények alapján Kubának jobb volt a „bizonyítványa” és igy ők voltak a mérkőzés esélyesei. A bolgár válogatott alaposan rácáfdlt a papírfor­mára, az első félidőben nagy iramot diktálva jelentős előny­re tettek szert, ekkor úgy tűnt, hogy könnyű győzelmet arat Bulgáriái A második félidőre Kuba rendezte sorait, átvette a játék irányítását és lendüle­tes, gyors játékkal csaknem ledolgozták hátrányukat. A hajrában viszont Bulgária tu­dott újítani. Kuba csapata el­fáradt és így megszületett a torna első meglepetése. A második párban az NDK és Románia csapatai mérkőz­tek. Az NDK .végig fegyelme­zettebben játszott, erővel is jobban bírták, mint ellenfelük. ■Szoros küzdelemben bizonyult jobbnak a német csapat, de lehet, hogy másként alakul az eredmény, ha Románia válo­gatottja nem hibázza el a ked­ban rendre szabálytalankodtak a lengyel játékosok és csapa­tunk ezt jól kihasználta. 20-13 után viszont nálunk volt két kiállítás és érthetetlenül kap­kodni kezdtünk. Egymás után három gólt is lőttek a lengye­lek, míg mi egyet sem, a haj­rára viszont mi kerültünk fö­lénybe, • átgondoltabban ját­szottunk, mint az egyre fárad­tabb lengyel válogatott: *A __ll. Sopiana Kupa első napjának eredményei: Magyarország—Lengyelor­szág 24-18 (13-10). 1500 néző. V.: Rauchfuss, Duchda (NDK), Vitols, Kuezol (szovjet). Ma­gyarország: Hoffmann — Fo­dor (2), Lele (2), Őry (6), Sza­bó (5), Kovács P. (5), Kontra (3) . Csere: Horváth Zs. (ka­pus), Kovács M., Horváth G. (1), Tóth G., Illés. A lengyel csapat legjobb dobói: Antczak (4) , Wenta (3). Bulgária—Kuba 30-24 (18­10). 800 néző. V.: Heuchert, Norek (NSZK), Nilsson, Wes­ter (svéd). L. d. Nikolov (8), Aposztolov (6), Tarkavanov (6), illetve Sanchez (6), Torien- tes (5), Rodriguez (5). NDK—Románia 21-18 (11-7). 1000 néző. V.: Christensen, Wohlk (dán), Anthonsen, Bol- stad (norvég). L. d.: Wahl (5), Dreibrodt (4), illetve Berbece (7), Covaciu (5). Lázár Lajos Megyebajnokság Beremend—Harkány 1-0 (1-0). Harkány, 100 néző, V.: Varga E. Átgondoltabb játé­kával megérdemelten nyert a Beremend. Góllövő: Horváth. P. Kesztyűgyár—P. Kinizsi 4-1 (1-1). Pécsbányatelep, 50 néző. V.: Miseta. A jól játszó hazai csapatot nem zavarta meg a Kinizsi vezetése, és helyzetei alapján a győzelme teljesen megérdemelt. Góllö­vők: Luczek (2), Salamon, Pauli (11-esből), ill. Kondárko. Mai sportműsor Kézilabda. Sopiana Kupa nem­zetközi férfitorna, városi sportcsar­nok. Kuba—Románia 15.30, V.: Saito, Chino (japán). NDK—Len­gyelország 17.00. V.: Marin, Serban (román). Magyarország—Bulgária 18.30. V. r Arciszewski, Jeziorni (len­gyel). Angol vélemény a délutáni folytatás előtt: Szmiszlnvnak jobb az esélye Vaszilij Szmiszlov nyerő ál­lásban folytatja vb-elődöntő páros mérkőzésük első, függő­ben maradt játszmáját Ribli Zoltán ellen. Ez az általános véleménye a londoni sakk-szakíróknak a játszma elemzése után. Ennek fényében elég különösnek tű­nik, hogy Ribli — ideges kez­dés, majd pozícióelőny után — két ízben is visszautasította a Szmiszlov által felkínált dön­tetlent. Valószínűleg ekkor még nem látszott, hogy időzavarba fog kerülni, és az utolsó hét lé­pés megtételére mindössze két perce lesz. A füaqő állásban Szmiszlov. nak királya, két bástyája, lova és három gyalogja van Ribli királyával, két bástyájával, fu­tójával és három gyalogjával szemben. A különbség az, hogy Szmiszlovnak a 7-es mezőn el_ helyezkedő bástyája „rendkívül erős pozícióban van” — muta­tott rá a Guardianben Leonard Barden. Temesvári itthon Csaknem két hónappal ez­előtt indult Temesvári Andrea pályafutása eddigi legnagyobb sikerét, egyben legsúlyosabb, nak tűnő sérülését tartogató versenykörútjóra. Brightonban elődöntőig, Stuttgartban már a legjobb nyolcig jutott, de sé­rülése miatt visszalépett a Bp. Spartacus 17 éves világklasszi_ sa, majd a tokiói bemutató tornán a világranglista három éllovasával együtt lépett fel, és szerzett harmadik helyezést. A 178 cm magas magyar él­játékos, aki nemcsak mind szebb sikereivel, hanem csinos külsejével is felhívja magára a figyelmet, szerdán érkezett haza, s nyilatkozott Gáli And­rásnak az MTI munkatársának. A tokiói tornának csak az eredménye ismeretes, a körül­mények még nem ...-Fedett pályán, állandó telt ház — nyolcezer néző —előtt játszottunk — kezdte a beszá­molót a viláqranglista 9. he­lyezettje. — A talajról csak annyit, hogy egyikünk sem is­merte, leginkább a Supreme borításra emlékeztetett. Óriási volt a reklám, a sajtóvisszhang, megmondom őszintén, hízel- gett, hogy a hatalmas plaká­tokon. posztereken együtt lát­hattak a japán szurkolók Nav. ratilovával, Evert Lloyddal és Jaegerrel. Az már külön öröm számomra, hogy nem cáfoltam rá az előlegezett bizalomra, a meghívásom jogosságára. Négy Baranyai csapat a továbbjutók között Pécsi MSC-Siklós 2-1 (0-0) Siklós, 500 néző. V.: Vukmann. PMSC: Lukács — Schulteisz, Torna, Gallai, Brezniczky — Kónya, Hüber II., Czérna — Réfi, Mészáros, Lö- rincz (Pillinger, a 66. percben). Ed­ző: Rónai István. Siklós: Hausznek — Petrétei, Batik, Ferenczi, Farkas — Molnár J. (Biró, a 65. percben), Zrínyi, Horváth, Kovács — Varga, Joó (Molnár Cs., a 76. percben). Edző: Csordás István. 62. perc: Mészáros cselez­getett a bal oldalon, kénysze­rítőzött Réfivel, aki benyeste a labdát és a befutó Hüber II. 8 méterről a hálóba pörgette a labdát (1-0). 82. perc: Zrínyi elfutott a bal oldalon, belőtte a labdát az ötösre, Lukács kiejtette a lab­dát Kovács elé, aki egyből a hosszú oldalra gurított és Biró négy méterről lőtt a hálóba, úgy hogy a labda a kapufát is érte (1-1). 88. perc: Pillinger szabadrú­gást ívelt a siklósi kapu elé, a labda pattogott az ötösön, a védők nem tudtak felszabadí­tani, Gallai megszerezte és a hálóba gurított (2-1). A PMSC játéka csalódást okozott Siklóson. A hazai csapat a mezőny­ben egyenrangú ellenfele volt az NB l-es csapatnak. Pécs a győzel­mét szerencsés körülmények között szerezte meg a lelkesen és szerve­zetten játszó hazaiak ellen. Jók: Czérna, Hüber II., Toma, ill. Fe­renczi, Kovács, Horváth. M. I. Sellye-Baja 4-1 (1-1) Sellye, 200 néző. V.: Szabó T. Sellye: Heilmann — Golubics, Vass, Schmidt, Mózer — Szalóki, Otártics, Tóth I. — Császár, Pfeiffer, Zrínyi (Orsós). Edző: dr. Dunai János. Baja: Farkas — Rótt, Varga, Szabó, Andreidesz — Evanics (Tumó), Mor­vái, Prikidánovics — Bognár (Szőcs), Pekker, Janicsák. Edző:* Ivanics Ti­bor. 12. perc: Kavarodás támadt Heilmann kapuja előtt, a vé­dők nem tudtak felszabadítani és Pekker néhány lépésről a jobb sarokba pofozta a labdát (0-1). 31. perc: Mózer futott el a bal oldalon, beívelését köve­tően Otártics levette a labdát és anélkül, hogy az földet ért volna, 12 méterről a léc alá zúdította (1-1). 54. perc: Otártics—Csá­szár—Otártics háromszögelés után az elsőből szerzője üre­sen kapta a labdát és a 11-es, pontról a bal sarokba gurított (2-1). 71. perc: Szalóki ívelt be jobbról szabadrúgást, Pfeiffer megszelídítette a labdát, és balról, 14 méterről a hosszú sarokba helyezett (3-1). 77. perc: Szalóki egyedül tört kapura, kicselezte a ka­pust, aki a 16-oson belül buk­tatta. A nyilvánvaló 11-est a sértett végezte el, Farkas azon­ban vetődve hárított. 85. perc: A lesre játszó ba­jai hátvédek csak nézték, ahogy Szalóki egyéni akcióból beállította a végeredményt (4-1). Hamar vezetést szerzett a Baja, ez a gond nélküli továbbjutását sej­tette. A hazaiak azonban védelmi hibákból előbb egyenlíteni, majd- forditani tudtak, és a kitámadó ven­dégek próbálkozásait ügyesen kont­rázták meg. Egy hete Beremenden még csak érett a Duna-partiak kupa­fiaskója, most viszont már nem ke­rülhették el a búcsút, mert ezúttal is lebecsülték MNK-ellenfelüket, csakhogy ez esetben az egy héttel ezelőttinél joSb csapattal találták szembe magukat. A sellveiek lelkes, a második félidőben gólra törő já­tékukkal biztosították a továbbjutá­sukat. A szünet után a vendégvéde­lem átjáróháznak bizonyult. H. L Boly—Mohács 2-0 (2-0) Boly, 800 néző. V.: dr. Rákóczi. Boly: Puch — Papsity, Fitt, Nagy J., Vigh — Nagy Z., Marián, Hrotkó — Becker, Baumholczer, Brezniczky. Edző: Bán László. Mohács: Hornyák (Kun) — Rumszauer, Tóth, Dárdai, Markovics — Freppán, Hámori, Kun (Nyárs) — Réti, Vincellér, Brecska. Edző: Mathesz Imre. 23. perc: Hrotkó átadásával Baumholczer elhúzott a védők mellett és a kifutó kapus mel­lett a jobb alsó sarokba lőtt ( 1-0). 44. perc: Baumholczer egy beívelt szögletet az 5-ös sar­káról a jobb alsó sarokba fe­jelt (2-0). T. L. Szigetvár-Miske 2-1 (1-0) Miske, 600 néző. V.: May. Sziget­vár: Győri — Iványi, Révész, Tóth, Vörös — Marosi (Szilágyi), Uhrik, Rapp — Herbszt, Palotai, Lengyel­tóti (Dudás). Edző: Csaba Gábor. Miske: Bényei — Bogárdi, Baranyai, Hubert, Dobai — Tamási, Horváth, Illés — Petrecz, Baksa, Szebeni (Pá- kolitz). Edző: Vatai Csaba. 31. perc: Herbszt bal oldalról belőtt labdáját Lengyeltóti ka­pásból lőtte a jobb sarokba (1-0). 47. perc: Egy előrevágott labdánál Palotai lesgyanús helyzetben volt. Elfutott és a hálóba lőtt. A játékvezető gólt ítélt (2-0). 57. perc: Tamási beadását Petrecz küldte a jobb sarokba (2-1). 87. perc: Horváth egyedül vitte fel a labdát, és az akció végén a hálóba lőtt. May já­tékvezető, meglepetésre les.cí­mén nem adta meg a gólt. A rutinosabb, játékosabb vendég­csapat az első félidőben több tá­madást vezetett, a második félidő­ben azonban csak a játékvezető so­rozatos tévedései fosztották meg a hazaiakat az egyenlítéstől. Sz. Z. NB l-es csapatok mérkőzései Szerdán a labdarúgó MNK újabb fordulójában folytatód­tak a már megszokott megle­petések. A legjobb 32 közé jutásért rendezett mérkőzése­ken különösen az NB ll-es csa­patoknak volt rossz napjuk. A pályára lépett 11 NB ll-es klub közül csak öt jutott tovább. Tatabánya—Budaörs 2-1 (1-h 1-0, 1-1). Góllövő: Weim- per, Schmidt (11-esből), ill. Kálmán (11-esből) Rába ETO—Györgyszentivá- ni TszSE 3-1 (0-0). Góllövő: Szabó (2), Hannich ill. Király. Bp. Honvéd—Pénzügyőr SE 1- 0 (0-0> 0-0, 0-0). Góllövő: Nagy A. MTI-VM—Jászkisér 4-0 (3-0). Góllövő: Boda (2), Borsó, Bog­nár. Videoton—Kaposvári Rákóczi 2- 1 (1-1). Góllövő: Palkovics, Végh, ill. Hanusz. Diósgyőr-Hejöcsaba 2-0 (1-0, 0-0, 0-0, 0-0). Góllövő: Lippai (2). . Ú. Dózsa—BKV Előre 2-0 (0-0). Góllövő: Fekete, Kovács B. Nyíregyházi VSSC-Kisvárdai SE 3-0 (2-0). Góllövő: Gartha (2), Vágó. Csepel—Baktalórántházai Tsz SE 4-0 (0-0). Góllövők: Kele­men, Dékány, Paksi, Kincses S. Zalaegerszegi TE—Répcelak 1-0 (0-0). .Góllövő: Takács. Szegedi VSE—Volán SC 2-1 (1-1). Góllövő: Nagy L. (2), ill. Forintos. Dunántúlt nanio Az MSZMP Baranya megyei Bizottságának lapja Főszerkesztő: Mitzki Ervin Főszerkesztő-helyettesek: Baling József és Lombos! Jenő Kiadja a Baranya megye! LapkiadC Vállalat Felelős kiadó: Braun Károly Szerkesztőség és kiadóhivatal: Pécs, Pf; 134. Hunyadi út 11. 760* Telefon: 15-000. 19 óra után: 15-726 Szerkesztőség telex: 12-421 Kiadó telex: 12-320 Készült ofszet rotációs eljárással Saphir 96-os gépen Felelős vezető: Farkas Gábor mb. igazgató Pécsi Szikra Nyomda Pécs, Engel János u. 8. 7630 Tel.: 13-177, 13-696. Telex: 12-2U Terjeszti a Magyar Posta Előfizethető hírlapkézbesítő postahivataloknál és kézbesítőknél. Előfizetési díj egy hóra 34,— Ft negyedévre 102,— Ft fél évre 204,— Ft egy évre 400,— Ft Indexszám; 25 054 ISSN 0133—2007