Dunántúli Napló, 1983. május (40. évfolyam, 119-149. szám)

1983-05-08 / 126. szám

Dárdai a pécsiek egyenlítő gólját lövi az MTK-VM hálójába Arató László felvétele Kínos helyzetben a pécsi csapat Újmecsekalja, 8000 néző. Ve­zette: Palotai. MTK-VM: Brünyi — Silye, Turner, Valuch, Szabados — Varga II. (Katzenbach, a 72. percben), Turtóczky, Borsó — Fodor (Handel, a 77. perc­ben), Fülöp, Boda. Edző: Sáro- si László. PMSC: Katzirz — Brezniczky, Róth, Schulteisz, Kincses — Lutz, Dárdai, Gallai, Lőrincz (Kónya, a 86. percben) — Nagy Mészáros. Edző: Kovács Imre. Még csak a bemelegítésre kocogtak ki a játékosok, máris taps csattant o nézőtéren: Lő- rinczet köszöntötték abból az alkalomból, hogy két és fél hónap után súlyos sérüléséből felépülve ismét pályára léphe­tett. Az első komolyabb esemény a 10. percben történt, s ez mindjárt MTK-VM-vezetést ho­zott. Borsó rúgott rá 30 méter­ről egy szabadrúgást, a labda Katzirz melléről kipattant, Fo­dor rástartolt, kapura továb­bítása a pécsi kapusról újra , lecsurgott”, a résen lévő Fü­löp azonban 6 méterről a jobb sarokba lőtt. (1-0). Egy perccel később Lőrincz távoli szabad­rúgását ütötte szögletre Brünyi. A hidegzuhanyszerű vendéggól még idegesebbé tette a nagy tét miatt' amúgy sem túlságo­san nyugodt pécsieket, a me­zőnyben sokszor hibáztak, a hórihorgas Brünylt pedig „naggyá” tették ártalmatlan, magas röppályájú beíveléseik­kel. A 28. percben „nagy könyvben előírt” támadás fu­tott végig a pályán. Varga II. jobbról adott be, Fodor az 5-ösről fejelt, a léc alá tartó labdát Katzirz bravúrral szög­letre tenyerelte. Hat perc múl­va Nagy egyéni akcióra vállal­kozott, előle azonban a kék­fehérek kapuvédője mentett. A 36. percben azonban már Brü­nyi is tehetetlen volt. Mészá­ros cselezgetett a jobbössze­kötő helyén, az alapvonalról visszagurított, a jókor érkező Dárdai az elfekvő Brünyi felett az 5-ösről a hálóba helyezett. (A labda Silye lábát is érin­tette.) 1-1. A 43. percben tűzi­játékot rendezett a PMSC az MTK-VM 16-osán belül. Nagy szögletét Róth a felső kapufá­ra fejelte, a kipattanó labdá­val Schulteisz 8 méterről ugyancsak a keresztlécet talál­ta telibe. Megzavarodott a vendégek védelme, megnyug­vásként jött számára az első félidő végét jelző sípszó. A szünet után, a 48. perc­ben Gallai hátulról elkaszálta Fodort, a vétkes sárga lapot kapott. Alig valamivel később, Fülöp sípszó utáni labda el- rúgásáért ugyanebben a bün­tetésben részesült. Méq e perc­ben Boda, aztán Fülöp puská­zott el egy lehetőséget. A 74. percben Dárdai nagy helyzet­ben hibázott, majd 8 perc múlva a túlsó kapunál Gallai hárított szögletre üggyel-baj- jal. Elkeseredett, ám komoly veszélyt nem jelentő pécsi ro­hamokkal ért véget a találkozó. Kísértetiesen hasonlított ez a 90 perc a legutóbbi, Haladás elleni mérkőzésre. Mint akkor, most is a megnyugtató pécsi vezető gól helyett a vendégek M7K-VM-PMSC l-l (l-l) találtak hamar Katzirz hálójá­ba. feladva ezzel a leckét a PMSC-nek: tud-e fordítani? Nos, ez tegnap nem sikerült a hazaiaknak, mert nagyon akar­tak ugyan, de görcsös erőfeszí­téseik csak az egyenlítéshez és 21 szögletrúgáshoz volt elég. Az MTK-VM döntetlenre játszott — ez sikerült. Ezzel az újabb kí­nos hazai pontvesztéssel a pé­csi csapat a szakadék szélére sodródott, amely mellett ott tá­tong a mélység: az NB II.... A pécsieknél Katzirz végig bi­zonytalankodott, az MTK-VM gólját megelőzően pedig óriá­sit hibázott. Róth volt a véde­lem legjobbja, még kapura is veszélyes tudott lenni. A közép. pályások közül Dárdait csak a gólja miatt lehet kiemelni. Lő- rinczen nagyon látszott a hosz- szú kihagyás. Elöl Mészáros so. kát mozgott, mindig meg lehe­tett találni labdával, a befeje­zéseknél azonban rendre egy- gyel több csellel próbálkozott a kelleténél. Az MTK-VM leg­jobbjai Brünyi, Varga II., Bor­só és Fodor voltak. Sárosi László: — Két ideges csapat csatáját „élvezhette" a közönség. Ebben a helyzetben többre egyik sem képes. Kovács Imre: — A legfonto­sabb pontokat hazai pályán ve. szítják el. Ez súlyos hiba. Horváth László Az NB I. további eredményei Bp. Honvéd—Vasas 2-0 (2-0). Népstadion, 40 000 néző, v.: Urbán. Góllövők: Détári, Ester­házy. A nyitó negyedóra parádés technikai megoldásokat, ha­talmas csatát hozott, később azonban — ki tudja miért —a Vasas hirtelen „leeresztett”, a Honvéd pedig ezt a feltűnő visszaesést kihasználva olyan jelentős előnyre tett szert az el­ső félidőben, amelyet ügyes­séggel, ravaszsággal a máso­dik félidőben már csak őriznie kellett. Ferencváros—Cl. Dózsa 2-1 (2-0). Népstadion, 40 000 néző, v.: Németh. Góllövők: Pogány, Jancsika, illetve Steidl. A ferencvárosiak látványos támadójátékkal lepték meg ri­válisukat. Erre a Dózsának az első félidőben nem volt méltó válasza, fordulás után viszont alaposan beszorították a baj­noki címre áhítozó üllői útia­kat, és a formák, helyzetek alapján rászolgáltak volna a döntetlenre. Hogy ez mégsem történt így, abban nagy szere­pe van a iá napot kifogó fe­rencvárosi kapusnak, Zsiborás- nak is. DMVSC—Nyíregyháza 0-0. Debrecen, 18 000 néző, v. :Ja- czina. Tatabánya—Haladás VSE 2-0 (1-0), félbeszakadt a 75. percben. Szombathely, 6000 néző, v.: Lauber. Góllövők: Kiprich, Fükő. A 75. percben a nézőtérről papírszerpentint dobtak a pá­lyára, amely eltalálta dr. Rá­kóczit, a pécsi partjelzőt, ezért Lauber játékvezető a mérkő­zést lefújta. Rába ETO—Békéscsaba 5-1 (1-0). Győr, 14 000 néző, vezet­te: Büki. Góllövők: Hannich (2), Csonka, Vági, Szentes, illetve Sulija. ZTE—Csepel 0-0. Zalaeger­szeg, 6000 néző, v.: Maczkó. Ökölvívó EB Várnában 2000 néző látta a 25. ökölvívó EB nyitányát. Az első győztes az NDK-beli Prosch lett, aki ellen az oszt­rák Leber a harmadik menet­ben feladta a küzdelmet. A könnyűsúlyú magyar Turu jól kezdett, 3-2-es pontozással le­győzte a lengyel Kaczmareket. AZ NB I. ALLASA 1. Rába ETO 24 15 4 5 61-28 34 2. Ferencváros 24 15 3 6 59-38 33 3. Bp. Honvéd 24 14 5 5 44-26 33 4. Csepel 24 10 10 4 38-31 30 5. Ü. Dózsa 24 11 6 7 38-31 28 6. Vasas 24 10 6 8 49-40 26 7. Tatabánya 23 6 10 7 31-32 22 8. ZTE 24 6 9 9 29-33 21 9. Diósgyőr 23 7 7 9 29-37 21 10. Debrecen 24 6 9 9 26-35 21 11. Nyíregyháza 24 6 8 10 22-30 20 12. Haladás 23 7 6 10 23-34 20 13. Pécs 24 6 6 12 32-40 19 14. MTK-VM 24 7 5 12 30-47 19 15. Videoton 23 8 2 13 37-38 18 16. Békéscsaba 24 4 7 1 3 32-60 15 A táblázatban nem szerepel a Haladás—Tatabánya félbeszakadt 0-2-es mérkőzés. Ma játsszák a forduló utolsó mérkőzését Székes­fehérvárott, 19 órai kezdettel: Videoton—Diósgyőr. * NB I. ifjúsági bajnokság PMSC—MTK-VM 0-0. Újme­csekalja, 1500 néző. V.: Vuk- mann. PMSC: Lukács — Tomka, Háhn, Szabó. Pauska — Bér- czy (Csoboth), Czérna Bendes — Udvardi, Lovász, Bojás (Ve­tő). Edző: Garami József. A PMSC legjobbjai: Lukács, Tom­ka Háhn és Bendes voltak. A Tokióban zajló asztalitenisz­világbajnokság egyéni küzdel­meinek során a vegyes párosok is asztalhoz álltak. Eredmények: Férfi egyes 2. forduló: Kris- ton—Orlowski 3-2, Jónyer— Tuckett (ausztrál) 3-0, Chiu Man Kuen (hongkongi)—Gergely 3-1. Női egyes. 2. forduló: Urbán —It Hong Kit (makaói) 3-0, Szabó—Weizades (svéd) 3-0. Női egyes, 2. forduló: Ma­gos-------Szatko (lengyel) 3-0, Mo k Ka Sha (hongkongi)— Oláh 3-1. Férfipáros, 2 forduló: Jónyer, Gergely—Javurek, Broda (cseh­szlovák) ß-1, Molnár, Kriston— Chiu Man Kuen Gong lu Veng (hongkongi) 3-1. Női páros, 2 forduló: Urbán, Szabó—Bellinger Grundy (an­gol) 3-2. Férfi egyes, 3. forduló: Jónyeir —Secretin (francia) 3-0. Bog- gan (Egyesült Államok)—Kriston 3-1. Női egyes, 3. forduló: Tong Ling (kínai)—Urbán 3-1, Tian Jing (kínai)—Szabó 3-1, Kszi Boa-xiang (kínai)—Magos 3-0 (13, 20, 12) Női páros, 3. forduló: Tong Ling, Hu Kszi-juan (kínai—Ur­bán, Szabó 3-1. Férfi páros, 3. forduló: Jó­nyer, Gergely—Ovcsarov, Min- kevics (szovjet) 3-1, Ono, Abe (japán)—Molnár, Kriston 3-0. A vegyespárosban szomba­ton az elődöntőig bonyolítot­ták le a küzdelmeket. A jól raj­toló Jónyer, Szabó-kettős a nyolcaddöntőn is túljutott, a Hilton, Urzica (angol, román) párost verték 3-2 arányban. Ä negyeddöntőben azonban mór útját állta a magyar egységnek a Hszie Sai-ke, Huang Jung- ku páros, mégpedig 3-1-es győzelemmel. Megyebajnokság P. Postás—Villány 1-1 (1-0). Postás­pálya, 100 néző. Vezette: Horváth J. Az első félidőben a Postás, a máso­dikban a Villány volt a jobb. Gól­lövők: Szabó, illetve Balázs. P. Kinizsi—Beremend 2-0 (1-0). Ko­vácstelep, 50 néző. Vezette: Kovács. Az első félidei jó játék alapján nyert a hazai csapat. Góllövők: Anga, Lé- ber. U. PEAC—Újpetre 4-2 (3-0), Pécs- újhegy, 100 néző. Vezette: Kelemen. A 4-0-ás vezetés birtokában sokat könnyelműsködő egyetemisták a vé­gén csak nehezen nyertek. GóMövők: Studer (2), Kovács J., Kovács L, il­letve Kiss és Kolmann. P. Zsolnay—Drávafok 1-1 (1-0). Zsolnay-pálya, 200 néző. Vezette: Zá- kányi. Igazságos döntetlen. Góllövők: Balogh III., illetve Dalmi. Vasasi Bányász—Sásd 0-0, Vasas, 150 néző. Vezette: Varga E. A biztos gólhelyezeteket is elhibázó bányász­csapat kénytelen volt megelégedni a döntetlennel. Szigetvár—Kesztyűgyár 1-0 (0-0). Pécsbányatelep, 100 néző. Vezette: Szedeli. A közepes iramú, de színvo­nalas mérkőzésen nehezen győzött a listavezető. Góllövő: Palotai. Női tornász EB Göteborgban tegnap rajtolt a 14. női tornász EB mezőnye. A magyarok közül Szloboda fe­lemáskorláton 9,25, gerendán 9,40, talajon 9,10, ugrásban 9,20 pontot kapott. A második­ként bemutatkozó Ivanovics Anikó gerendán mindössze 8,50 pontig jutott, talajon egy egész ponttal többet, vagyis 9,50-et, ugrásban 9,35, fele­máskorláton pedig 9,15 pont volt az érvényes teljesítménye. A tanácshatározat végrehajtásának tapasztalatai Baranya testnevelési és sportmozgalma Nem javult a PMSC szakmai tekintélye Visszaesés labdarúgásban és több más sportágban Fejlődött a tömegsport Még 1979-ben elemezte a Megyei Tanács Baranya test- nevelési és sportmozgalmát, s akkor irányelvekben határozta meg a fejlesztés feladatait. Most nemrégiben a testület végrehajtó bizottsága ülésén az azóta eltelt időszak tapaszta­latait tárgyalta. * A tömegtestnevelés és tö­megsport tovább fejlődött Ba­ranyában. Elsősorban azért, mert a növekvő igények kielé­gítésére változatos és folyama­tos programokat szerveztek. Azokon a munkahelyeken, ahol nem működnek sportegyesüle­tek, 84 tömegsport-bizottság szervezi a munkát. Az indult Munkahelyi eredményesnek mondható. <-v vállalatoknál, üzemeknél, in­tézményeknél szervezett házi- bajnokságokon tavaly 40 ez­ren vettek részt. Sikert arattak a falusi spartakiád versenyei. Egyre népszerűbb a lakóterüle­ti sport, a benne résztvevők száma 1979-hez képest meg­duplázódott. Előrelépés tör­tént a szervezett tömegsport­formákban (például 15 év után Pécsett több sportágban indul­tak városi bajnokságok), de növekedett az önerőből, egyé­nileg végzett testedzés is. Ter­jednek az önköltséges tanfolya­mok. Leginkább kedveltek a szabadidő-központokban, nyi­tott pályákon végezhető spon­tán mozgáslehetőségek. Visz- szaesés Tapasztalható viszont az Edzett ifjúságért mozgalom­ban. Bővültek a sportszolgál­tatások (kondicionáló torna, vi­torlázás). A tömegtestnevelés és tömegsport fejlődésének a jövőben is a legfontosabb fel­tétele a magas színvonalú is­kolai testnevelés és sport. Már csak azért is, mert például a községekben a tanulóknak csak 4,1 százaléka tanul meg úszni, s a középfokú oktatási intézmé­nyekben a diákok egyharmada nem sportol rendszeresen. Ami a versenysportot illeti: a fejlesztésre kijelölt sportágak­ban Baranyában nem tudták Mai sportműsor Labdarúgás. Területi bajnokság: Táncsics SE—Komlói Bányász, Ka­posvár, 15.30, Siklós—PBTC, Siklós, 17.30, Sellye—Boly, Sellye, 17.30, Mohács—Mázaszászvár, Mohács, 17.30, Enying—PVSK, Enying, 17.30. Megyei I. osztály: Szentlőrinc— Steinmetz SE, Szentlőrinc, 17.30, Vajszló—Somberek, Vajszló, 17.30, Geresdlak—Szentegát, Geresdlak, 17.30 . Kézilabda. NB II. férfiak: Boly— Mosonmagyaróvár, Boly, 14.00. Kosárlabda. NB II. nők: Komlói Bányász—Sopron, Komló, 10.30. Röplabda. NB II. férfiak: Kandó Műszaki Főiskola—Pécsi Vörös Me­teor, Budapest, 12.00. NB II. nők: DÉLÉP—U. PEAC. Szeged, 11.00, Ferroglobus—Pécsi Vörös Meteor, Budapest, 11.00. Sakk. OB I. mérkőzés: Vasútépí­tők—PMSC, Budapest, 9.00. OB II. mérkőzés: Postás—Komlói Bányász, Budapest, 8.30. Vízilabda. OB II. B mérkőzés: PMSC—Békéscsaba, Hullám-fürdő, 11.15. Tenisz. Megyei ifjúsági és újonc­bajnokság, Balokány-liget, 8.00. elérni a nemzetközi színvona­lat, az országos élvonalat is csak néhány sportágban sike­rült megközelíteni. Pedig a versenyrendszer, a nemzetközi sportkapcsolatok megfelelő le­hetőségeket biztosítanak az eredmények javulásához. A me­gye egész sportmozgalmára rossz hatást gyakorol és a köz­véleményt leginkább foglalkoz­tatja a labdarúgásban bekö­vetkezett visszaesés. Szembetű­nő azonban az elmaradás úszásban, birkózásban, súly­emelésben, ökölvívásban, atlé­tikában és röplabdában is. A PMSC kiemelt egyesületi státusa stabil de elbizako­dottságra semmi ok. Nem ja­vult az egyesület szakmai te­kintélye az utóbbi években, mert a munka irányításának, ellenőrzésének hiányosságai, a szakosztályokban folyó szakmai és nevelőmunka gyengeségei, az utánpótlás nevelésében ki­alakult zavarok nem tettek jót a PMSC presztízsének. Ilyen gondok a többi egyesületnél is észlelhetők, de a kisebb váro­sokban nem jelentkeznek ilyen élesen, mivel csak egy-egy sportágat vagy korosztályt érin­tenek. Jelentős intézkedéseket tet­tek az utánpótlásnevelés terü­letén (az 1982—83-as tanév­ben például kísérleti jelleggel megkezdte működését a Pécsi Testnevelési Általános és Sport­iskola), de jelentősebb javulás csupán egy-két év múlva vár­ható. * A vb-ülésen megállapították, hogy a megye testnevelési és sportmozgalmára vonatkozó ta- nácshatórozat végrehajtása a lehetőségek figyelembevételé­vel megfelelő ütemű. Persze, Baranya testkultúrájának fejlő­déséért még sokat kell tenni. DunantO.lt Az MSZMP Baranya megyei Bizottságának lapja Főszerkesztő: Mitzki Ervin Főszerkesztő-helyettesek: Báling József és Lombosi Jenő Kiadja a Baranya megyei Lapkiadó Vállalat Felelős kiadó: Braun Károly Szerkesztőség és kiadóhivatal: Pécs, Pf: 134. Hunyadi út 11. 7601 Telefon: 15-000. 19 óra után: 15-726 Szerkesztőség telex: 12-421 Kiadó telex: 12-320 Készült ofszet rotációs eljárással Saphir 96-os gépen Pécsi Szikra Nyomda Pécs, Engel János u. 8. 7630 Tel.: 13-177, 13-696. Telex- 12-211 Felelős vezető: Szendrői György Terjeszti a Magyar Posta Előfizethető hfrlapkézbesítő postahivataloknál és kézbesítőknél. Előfizetési díj egy hóra 34,— Ft negyedévre 102,— Ft fél évre 204,— Ft egy évre 400,— Ft Indexszám: 25 054 ISSN 0133—2007