Dunántúli Napló, 1981. május (38. évfolyam, 118-147. szám)

1981-05-21 / 137. szám

Május 3f-én, Pécsett: Brazília: Harmadszor is győzelem Harmadszor is győzni tudott európai túrája során a brazil labdarúgó-válogatott: az ellen­fél ezúttal az NSZK tizenegye volt. A 2:1 (0:1) arányú brazil sikert hozott találkozóra Stutt­gartban 72 ezer néző előtt ke­rült sor. A hazaiak Fischer góljával a 30. percben szerezték meg a vezetést. A második játékrész­ben előbb Toninho a 60. perc­ben kiegyenlített, majd Junior a 74. percben a győztes gólt is megszerezte Brazíliának. Az összecsapást megtekintet­te a világbajnok argentin válo­gatott kapitánya, Cesar Luis Menotti is, aki a következőket mondta a hármas bírói sípszót követően: „Igen-igen jó játé­kot láthatott a közönség, a bra­zilok technikai fölénye domi­nált. A német válogatott rossz napot fogott ki. Jupp Derwal, az NSZK kapitánya bizonyára sok tanulságot vont lé magá­nak. Portisch újabb pontszerzése Az amszterdami IBM-sakktor- nán Portisch Lajos egyre in­kább játékba lendül. Hétfői győzelmét követően kedden is­mét megszerezte a teljes pon­tot. Ezúttal világossal játszott, ellenfele az amerikai Kavalek volt. A világbajnok Karpov egymást követő harmadik sike­rével a második helyre tört fel. Eredmények: Karpov (szovjet) —Miles (angol) 1:0, Portisch (magyar)-Kavalek (amerikai) 1:0, Timmqn (holland)—Lange­weg (holland) 1 :0, Poluga- jevszkij (szovjet)—Ljubojevics (ju­goszláv) döntetlen, Hort (cseh­szlovák)—Szmiszlov (szovjet) döntetlen, Donner (holland)— Ree (holland) döntetlen. A verseny állása a 4. forduló után: Timman 3,5, Karpov 3, Hort 3, Portisch 2,5 pont. Kézilabda A KÉZILABDA NB I. ÁLLASA Férfiak 1. Bp. Honvéd 7 7 — — 197-159 14 2. TBSC 7 5 — 2 177-168 10 3. Veszprém 7 4 1 2 161-160 9 4. Elektromos 7 4 — 3 194-171 8 5. Ózd 7 3 — 4 152-151 6 6. Debrecen 6 3 — 3 132-133 6 7. Bp. Spart. 7 3 — 4 171-177 6 8. FTC 7 3 — 4 147-154 6 9. Pécsi MSC 7 2 1 4 159-167 5 10. Dunaújv. 7 2 1 4 172-192 5 11. Rába ETO 6 2 — 4 144-148 4 12. Szeged 7 1 1 5 174-210 3 spanyolországi vb-döntöért Oslóban Vert helyzetből fordított a magyar csapat ■■■■■■■■■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■■■a Magyarország—Norvégia 2-1 (0-0) Holler József, az MTI kiküldött munkatársa jelenti Oslóból: A magyar labdarúgó-válogatott világbajnoki selejtező so­rozatában szerdán este Oslóban Norvégia ellen lépett pályára. A norvég fővárosban meglehetősen nagy biza­kodással várták kedvenceik hazai fellépését, a játék napjára sem csökkent, hanem inkább fokozódott a győzelmet váró han­gulat. A feltüzelt közönség megtöltötte a stadiont — ez is elég ritka az északi országban. Norvégia az előre jelzett össleállitásban lépett az eléggé göröngyös stadion gyepszőnyegére. Mészöly Kálmán is kitar­tott a magyar válogatott 550. hivatalos, országok közötti mér­kőzésére az előre meghirdetett tizenegy mellett, tehát a sérült Bálint helyett Kerekes kapott szerepet a védelem tengelyében. Az északír Moffatt sípjelére a két csapat az alábbi összeállí­tásban kezdte a világbajnoki selejtezőt: Norvégia: Abrahamsen — Bernsten, Kordahl, Aas, Peder­sen — Hareide, Giske, Lund — P. Jacobsen, Oakland, Thore- sen. Magyarország: Katzirz — Martos, Kerekes, Garaba, Tóth J — Müller, Nyilasi, Varga — Fazekas, Törőcsik, Kiss. Amint az várható volt, a nor­végok gyors, lendületes, táma­dó játékkal indítottak, míg a magyarok felettébb ügyeltek a védekezésre, a játék lassításá­ra. A nagy közönség mindjárt lelkesen buzdította a hazaiakat, akik egy-kettőre bizonyították, hogy ez a mostani norvég csa­pat valóban nem hasonlítható a korábbi, botladozó együttes­hez, a 4. percben Lund csele­zett, Tóth J. szögletre mentett. Egy perc múlva az újpesti hát­véd szigorúan szerelte Oaklan- dot, mindjárt sárga lapot ka­pott. Miután a korábbi vb-selej. tezőn már jutott neki egy, leg­közelebb automatikusan nem játszhat. A norvég kezdemé­nyezést a 10. percben szakítot­ta meg egy jó magyar táma­dás, Kiss jó leadását Nyilasi a 16-os előtt ballal meglőtte, alig ment a labda a jobb sarok mel­lé. Kerekes miatt lőttek szabad­rúgást ezután a hazaiak, Ja­cobsen lövését Katzirz köny- nyedén hárította. A göröngyös talaj nagy próba elé állította a játékosokat, igen sok leadás nem érkezett célba. Kiss szóló­zott, de a jó cseleket gyenge lövéssel fejezte be A 24. perc­ben mutatós Müller, Nyilasi, Fa­zekas adogatás végén Fazekas becsapta őrzőjét, de a beadás a védők zsákmánya lett. Kiss elől mentett Kordahl kétségbe­esetten szögletre, majd Törőcsik szemfülesen lecsapott egy lab­dára, de az oldalvonalon kívül­re mentettek. Mindez mutatta, hogy 25 perc után kiegyenlített játék következett. A 32. perc­ben a sokat mozgó Lund 30 mé­terről váratlan, nagy lövéssel próbálkozott, a labda alig zú­gott el a jobb sarok mellett. Néhány percre belelendült a norvég csapat, de azután a ma­gyar percek következtek, két szöglettel. Egy jobb oldali sza­badrúgás után Fazekas előtt adódott lövőhelyzet a balössze­kötő helyén, de a kapus újabb szögletre mentett. A norvégok úgy kezdték a második 45 percet, mint az első félidőt. Újra kapuja elé szorult a magyar gárda. A 47. percben Lund a félpályától óriási len­dülettel tört előre, Müller 25 méterre a magyar kaputól fel­vágta. A 49. percben jobb oldali szöglet jelezte a norvégok visz- szatérő támadó kedvét. Az 50. Népsport Képes Sport D. N. 1. Bp. Spartacus—Kecskeméti SC 1 X 1 X X 2. 22. sz. Volán—Balassagyarmat 1 X X 1 1 X 3. Dorog—Pénzügyőr 1 X 1 4. MVTE—Sabaria 1 X 2 1 X 1 5. Rákóczi SE—Olajbányász 1 X X 2 6. Fűzfő—Keszthely X 1 2 1 1 X 7. Ascoli—Brescia X 1 1 1 8. Avellino—Roma X 1 2 X 2 2 9. Catanzaro—Internazionale X 2 X 1 1 X 10. Como—Bologna X 1 X 1 X 11. Juventus—Fiorenti na 1 1 1 12. Udinese—Napoli 1 X X 2 1 X 13. Lazio—Sampdoria 1 1 1 +1 14. Genoa—Cesena 1 X 2 1 1 percben egy jó Müller, Faze­kas, Nyilasi adogatásból lehe­tett volna valami, de amikor Nyilasi megindult a kapu felé, elbotlott a labdában. Jelentős volt a norvég nyomás, ideges­kedett a magyar csapat, ennek eredménye Törőcsik sárga lap­ja az 52. percben. Látszott, ne­héz lesz kihúzni ezt a szakaszt gól nélkül. A norvég gól be is következett az 55. percben — bár könnyen elkerülhető lett volna. Oakland elment Tóth J. mellett, beadása 6 méterre a kaputól teljesen üresen találta Thoresent, akinek fejese a jobb sarok felé tartott. Katzirz ve­tődve beleütött a labdába, de az a felső léc alsó lapjára, on­nan pedig a gólvonalon túlra került (1-0 Norvégia javára). Mindjárt a gól után Thoresen szólózott — nehezen tudták szögletre szerelni. A magyar csapat változtatott halogató játékán, támadóbbá vált. Nyi­lasi fejesét védte a kapus, majd a 60. percben Nyilasi talált be a bal sarokba 16 méterről, de előzőleg lökött és a hazaiak kezdés helyett szabadrúgást vé­gezhettek el. A 65. percben Tö­rőcsik helyett Bodonyi állt be. A 68. percben a nagyon gyors Jacobsen viharzott előre, Kere­kessel ütközött a 16-os előtt, az északír bíró újabb sárga lapot adott. A 75. percben ismét a norvég kapuban volt a labda — de újra nem ítélt gólt a bíró. Martos beadását Nyilasi vissza­felé fejelte Fazekasnak, aki 6 méterről a kapu közepébe vág­ta a labdát, de Moffatt úgy lát­ta, hogy Nyilasi már a vonalon kívülről fejelte vissza. A 77. percben azután végre szabá­lyos gól is született. Fazekas ívelt be szögletet a jobb oldal­ról, Kiss a rövid sarok felé he­lyezkedett és remek fejessel a bal felső sarokba csúsztatta a labdát 7 méterről (1-1). A 79. percben Müller adta középre a labdát, Kiss kilépett a védők közül. Még a 16-oson kívül volt, amikor látta, hogy Abrahamsen kiindul, bravúros megoldással a kapus fölött a léc alá emelte a labdát (2-1). Thoresen rekla­mált — sárga lopott kapott, de ez jutott a 80. percben Nyilasi­nak is. Közben Davidson állt be Hareide helyett. A 84. percben Mathisen váltotta fel Berntsent. Jól tartotta a magyar csapat a labdát. Két perc volt hátra, amikor Müller leadását Bodö- nyi egy fordulat után 17 mé­terről ballal rálőtte, a kapus verve volt, de a labda elment a jobb sarok mellett, Jacobsen szögletet harcolt ki, majd Katzirz bizonytalankodása után Thoresen ívelt az üres kapura, de Garaba mentett, majd Oak­land 10 méterről egyből lőtt, fölé. A NEGYEDIK CSOPORT ALLASA: « 2 1 17-3 5 3 2 1-5-3 5 4 1 2 13-3 4 4 112 4-53 3 — 1 2 4-6 1 1. Anglia 2. Magyarország 3. Románia 4. Norvégia 5. Svájc A csoport további tavaszi mérkő­zései: május 30.: Svájc—Anglia, jú­nius 3.: Románia—Norvégia, június 6.: Magyarország—Anglia, június 7.: Norvégia—Svájc. Athén, Becs, Bukarest IBUSZ-sportutak Nagy gonddal tervezi az idei további utakat az IBUSZ sport­irodája. A szervezők igyekeznek úgy összeájlítani a programot, hogy a sportkedvelők minél több eseményen legyenek szem­tanúk, s nemcsak labdarúgás, hanem más versenyág is szere­pel terveikben. Július 31. és augusztus 3. kö­zött társasutazás lesz Athénba az atlétikai Európa Kupáro. A részvételi díj 8700 forint, ebben benne szerepel a repülőjegy, a félpenziós ellátás és a sport- esemény belépőjegye. Bécsben játszik július végén a Ferencváros labdarúgócsapa­ta, ide július 28—30., illetve jú­lius 30—augusztus 1. között tár­sasgépkocsival rendeznek utat 3200 forintos áron, amelyben városnézés és belépőjegy is sze­repel. A labdarúgó-világbajnoki se­lejtezők sorában a szeptemberi román—magyar visszavágóra is lesz társasutazás, repülővel. Szeptember 22-24. között me- hetnek a turisták a román fő­városba, a részvétel 2500 forint­ba kerül, félpenziós ellátással és belépővel. Jelentkezni valamennyi útra 1000 forint előleggel az IBUSZ November 7. téren lévő sport­utazási irodájában lehet. Újabb engedményes áruajánlattal jelentkezik a Mecsek Áruház A II. EMELETEN EGYES BÉBI-, SERDÜLŐ-, LEÁNYKA-, NŐI RUHÁK, FÉRFI MÜBÖRZAKOK, AGYNEMÜ-GARNITURAK 30—40 „ ENGEDMÉNNYEL 2x3 m EBÉDLÖSZÖNYEG 4460,— Ft helyett 3570,— Ft-ért Csak amíg a készlet tart! Ugrás közben Neubauer Imre, a PAG MEDOSZ SE versenyzője Fotó: Csonka Károly MEDOSZ-lovasverseny és természetbarát találkozó Három helyszín Olimpikonok a mezőnyben Május 31-én rendezik Pécsett az országos MEDOSZ lovasver­senyt és természetbarát találko­zót. A mezőny minden eddiginél népesebbnek ígérkezik, csaknem ezer induló jelezte részvételét, köztük több lovas olimpikon. Három helyszínen zajlanak majd az események. Délelőtt fél 9-kor nyitják meg ünnepélyes keretek között az egész napos rendezvénysorozatot. Ezt köve­tően 13 megye 340 természetjá. rója rajtol a Mecseken a Tri- pammer-fától. öt, illetve nyolc kilométeres távot jelöltek ki szá­mukra. Az út meghatározott időn belüli megtételét nehezíti, hogy három ellenőrzőponton ügyességi gyakorlatokat kell végrehajtani és Pécs, valamint a Mecsek ismeretéből vizsgázni. A Tripammer-fai célba érés után kora délután hirdetnek eredményt a természetbarátok. Amíg a Mecseken a medoszo- sok túráznak, üszögpusztán vál­tozatos lovasversenyek zajlanak. Olyan ismert ménesek küldik el versenyzőiket, mint a rádiházi, a bábolnai, a mezőhegyesi, a szombathelyi, a bólyi. az enyin­gi, a kisvárdai, a somogysárdi, a szilvásváradi és a dalmandi. A lovasok felvonulását a ta­valy már nagy tetszést aratott bábolnai harsonások vezetik be. Rajtuk kívül pécsi úttörőkkel a hátukon a pónilovak versenye, a lovastornászok bemutatója és az ügetők versenye kínál látvá­nyosságot. És természetesen maguk a lovasversenyek. Azért is, mert remélhető, hogy Hor­váth Zoltán, Krucsó Ferenc és Balogi András olimpikon a díj­ugratás magasiskoláját mutat­ják be. A házigazda, a Pécsi Állami Gazdaság, MEDOSZ SE ígéri: törekedik arra, hogy szí­nes, pergő programot nyújtson az érdeklődőknek. A látványosságon kívül a „háttérre" is gondoltak. Nyit­nak sátor-éttermet, ahol egye­bek mellett a bikaliak kínálnak ételt-italt. Lesz lószerszám-, va. lamint iparművészeti bemutató és vásár. A lovaspályát a Mo­hács és a Kozármisleny felé közlekedő autóbuszokon érhetik el a pécsiek. A személyautóval érkezők számára parkolóhelye­ket biztosítanak. A legeredmé­nyesebb versenyzők Zsolnay-vá- zákat kapnak tiszteletdíjként. A rendezvényre a felnőttek 20, a gyermekek 10 forintért vásárol­hatnak belépőjegyet. —H—T— Rangadó után NSZK Grand Prix Nem sok pihenője van Klam- párnak, Jónyernek és Gergely­nek, a szerda esti asztalitenisz csapatbajnoki rangadó után csütörtök reggel az NSZK-ba repülnek a csaknem tíz napig tartó Grand Prix-sorozatra. Az első versenyre már csütörtök este sor kerül, mindennap lesz egy-egy erőpróba, s a két cso­portból továbbjutó négy-négy legeredményesebb játékos má­jus 29-én Saarbrückenben vívja a döntőt. A részvevők: A-csoport: Bengtsson (svéd), Gergely és Jónyer, Douglas (angol), Liang Ko-liang (kínai), Dvoracek (csehszlovák), Park Röviden KOSÁRLABDA. Női Felszabadulási Kupa-mérkőzés: Ganz-MAVAG—PVSK 77-68 (30:28), Budapest. Legjobb pé­csi dobók: Sztojkovics (24), Padragi (18), Verbőcziné (10). VITORLÁZÁS. Az évadnyitó balato­ni vitorlázóversenye.n nem várt pé­csi siker született. Makkos András (PTTE) az erős mezőnyben a negye­dik helyet szerezte meg. LABDARÚGÁS. A Baranya megyei Labdarúgó Szövetség edzöbizottsága május 25-én, hétfőn 17.00 órakor a Megyei Sportházban (Pécs, Megye u. 21.) továbbképző előadást tart. A téma: a taktikai feladatok teljesítése a mérkőzéseken. Az előadásra várják a baranyai edzők megjelenését. ATLÉTIKA. Május 25-én rendezik Pé­csett a Tüzér utcai sporttelepen a ,,Ki a leggyorsabb, ki a legkitar­tóbb” tehetségkutató versenyt a vá­rosi és városkörnyéki általános isko. lások részére. A versenyen 1970—71- ben született tanulók indulhatnak. Versenyszámok: 60 és 800 méteres síkfutás. A verseny kezdete 14.00 óra. Lee Hee (dél-koreai), Grubba (lengyel) és Wosik (nyugatné­met). B-csoport: Wang Yian (kínai), Surbek (jugoszláv), Klampár, Hilton (angol), Carlsson (svéd), Orlowski (csehszlovák), Kuchars- ki (lengyel), és Stellwag (nyu­gatnémet). Az első verseny Lübeckben, illetve Hamburgban lesz. Dunäntüll napló Az MSZMP Baranya megyei Bizottságának lapjo Főszerkesztő: Mitzki Ervin Főszerkesztő-helyettesek: Báling József és Hallama Erzsébet Szerkesztőségi ügyelet 12—19 óráig 10-053, 19 óra után 15-726 Kiadja a Baranya megyei Lapkiadó Vállalat Felelős kiadó: Braun Károly Szerkesztőség és kiadóhivatal: Pécs, Pf.: 134. Hunyodi út 11. 7601 Telefon: 11-000, 15-762, 15-852. 15-245. 15-264 Szerkesztőséq telex: 12-421 Kiadó telex: 12-320 Készült ofszet rotációs eljárással Saphir 96-os gépen Pécs, fcngef János u. 8. 7630 Tel.: 13-177, 13-696. Telex: 12-211 Felelős vezető: Szendrői György Pécsi Szikra Nyomda Terjeszti a Magyar Posta Előfizethető hírlapkézbesítő postahivataloknál és kézbesítőknél. Előfizetési díj egy hóra 34,— Ft negyedévre 102,- Ft fél évre 204,— Ft egy évre 400,- Ft Indexszám: 25 054 ISSN 0133-2007