Dunántúli Napló, 1981. március (38. évfolyam, 59-89. szám)

1981-03-16 / 74. szám

Döntetlen a rangadón Lőrinci Mód mellett tör kapura a baranyai rangadón. Soós Mihály felvétele MVTE—Komló 0:0 Mohács, 3000 néző. Vezette: Bárt­­fai. MVTE: Antal — Farkas, Rótt, Hancz, Berki — Dárdai, dr. Zsolt, Lőrincz — Megyeri, Havasi, Jónás. Edző: Matesz Imre. KBSK: Bien — Iványi, Kovács, Mács, Barta — Róth, Hohmann, Stemler — Radics (Mód, a 67. percben), Katona, Hegyi (Rapp, a 67. percben). Edző: Kontha Ká­roly. Ideges hangulatban, sok sza­bálytalansággal tarkított húsz­perc után adódott a hazaiak előtt gólhelyzet. Havasi ugrat, ta ki Jónást, aki 13 méterről Bien ölébe lőtt. Hiába került határozott fölénybe a hazai gárda, a komlói kaput képte­lenek voltak bevenni. Szünet után úgy folytatódott a mérkőzés, ahogy a játékidő első részében abbamaradt. A hatalmas lendülettel támgdó mohácsiakat a kék-fehér vé­­cők legtöbb esetben csak sza­bálytalanságok sorozatával vol­tak képesek megállítani. Előbb Iványi, majd Bien és Hohmann kapott sárgalapos figyelmezte­tést. A sokat' mozgó Jónás a 66. percben már a büntető­­területen belül járt, amikor Kovács ellökte. Bártfai játékve­zető azonnal a 11-es pontra tetette a labdát, amit Rótt ha­talmas erővel a kapufák eresz­tékére lőtt. Hiába támadott továbbra is többet és veszélye­sebben a' piros-féhér gárda, nem sikerült gólt szerezniük. Csalódottan távozott a mérkőzés, közönsége. Mert hiába akart győzni a Komló, hogy versenyben maradjon a feljutásért folyó küzdelemben, hiá­ba igyekeztek feledtetni előző hazai gyengélkedésüket a mohácsiak, gól nélkül vonultak öltözőbe a csapatok. A hazaiaknál Hancz volt a legbizto­sabb pont, míg a középpályán Lő-­rincz tett a legtöbbet. A két szélső­nek: Jónásnak és Megyerinek 'csak egy;egy félidőre futotta erejéből. A találkozó hőse Bien volt, aki ellentét­ben az egyetlen lövést sem kapó ka­pustársával, több veszélyes lövést há­rított. A mezőnyben Kovács és Kato­na teljesítménye emelkedett a társaié Semmi Itir Quiniröl Két hete már, hogy Barcelonában elrabolták Quinit, a spanyol labda­rúgás egyik kitűnőségét, s azóta semmi hír nem érkezik. Hírügynök­ségek vasárnapi jelentése szerint az emberrablók kedd óta nem jelent­keztek, így minden kapcsolat meg­szakadt köztük és Quini családja között. A spanyol lapok a hét vé­gén csökkentették a Quiniröl szóló híreket, illetve ‘írásokat, hogy ezzel talán kisebb lesz az érdeklődés és az emberrablók újból felveszik a kapcsolatot. Sem a rendőrség, sem a barce­lonai klub vezetőséqe nem közöl részleteket, hogy történtek-e korábban tárgyalások. Spanyol lapok szerint az egyesület az emberrablók koráb­bi kérésének eleget téve egy meg­adott falusi helyen elhelyezte az egy és negyed millió dollárnak meg­felelő pesetát, de azt — nyilván a rendőrségtől való félelmükben — Quini fogvatartói nem vitték el. ¥ Nagykanizsa—Szekszárd 2:1 (1:1) PVSK—Dombóvár 5:1 (2:0) Nagykanizsa, 3500 néző. V.: Tapol­cai. Nagykanizsa: Megyimórecz — Bántó, Gondos, Kormos, Englóner (Simonecz, a 75. perctől), — Sava­nya, Nagy (Horváth, a 65. percben). Kelemen — László, Fűle dr., Bélák. Edző: Madár Gábor. Szekszárdi Pó­lyák — Bonnyai, Tóth, Somodi, Sza­bó — Varga, Dienes (Orosz, a 68. percben), Weitner (Vasvári, a 76. percben), — Pölöskei, Koroknai, Lau­er. Edző: Magasházi József. A jól kezelő Olajbányász már^ a 6. percben megszerezte a ve­zetést: Bélák bal oldalról be­lőtt szabadrúgása a berobba­nó Kormos lábáról a kapu jobb sarkába perdült (1:0). Egy perc­cel később Kelemen és Pölös­kei összecsapott, a szekszárdi játékos csak 10 perces ápolás után tudta folytatni a játékot. A vendégek a 10. percben egyenlítettek: a szabadon ha­gyott Koroknai 7 méteres feje­sét a K°pus a kapufa belső lapjára ütötte, ahonnét az a gólvonalon túlra került (1:1). öngól! Hét perccel később László bombázott kapura, de Pólyák bravúrral mentett. A 22. percben Pölöskei sárgalapos fi­gyelmeztetésben részesült. Vál­tozatos játék után a 36. perc­ben Bélák pompásan futott le az alapvonalig, pontosan tá­lalt az érkező Nagy elé, aki 14 méterről fölé vágta a lab­dát. A 45. percben Lauer 6á­tót kaszálta el, aki szintén sár­ga lapot kapott. Szünet után nagy erővel tá­madott az Olajbányász. A 49. percben Gondos kapott sárga lapot, aki Koroknait buktatta. A szabadrúgást Somodi végez­te el, akinek lövése a kapufá­ról vágódott ki, majd Englóner felszabadított. Az 51. percben Szabó közelről a kapusba vág­ta a labdát, míg a másik ol­dalon Kelemen a kaputól 10 méterről lyukat rúgott. A 60. percben megfogyatkozott a vendégcsapat: a sárga .lapos figyelmeztetésben részesült Pö­löskei sípszó után elrúgta a lebdát, amiért a játékvezető a piros lapot mutatta fel. Há­rom perccel később Füle dr. az ötösről fölé vágta a lab­dát. Az olajosok a 65. perc­ben szerezték meg a győzel­met jelentő gólt: Horváth lé­pett ki a védők közül, akinek 14 méteres lövése a kapufáról kipattant, amely a befutó Ke­lemen lábáról a hálóba vá­gódott (2:1). A szívósan védekező szekszárdiak ellen keserves győzelmet arattak a közepes teljesítményt nyújtó olajosok. Jók: László, Bántó, Savanyó, Gon­dos, ill. Polyak, Tóth, Bonnyai, So­modi. Balogh Antal * ------------------------------------­PVSK-pálya, 600 néző. V.: Barna. PVSK: Sulyok — Hüber, Szabó, Grün­­vrald, Nénjeth — Szöcs, Tóth, Kaszás (Freppán, a 72. percben), Kresz — Szász, Horváth (Stájer, a 76. perc­ben). Edző: Rónai István. Dombóvár: Foki — Horváth — Banai, Szíjártó (Nagy, a szünetben), Lakos, Porcsa — Túrái, Herbst (Tóth-Bagi, a szü­netben), Magyar — Iván, Landek. Edző: Herbei József. PVSK támadásokkal indult a találkozó és a 11. percben ve­zetést szerezhettek völna a vas­utasok, de Horváth közelről erőtlenül lőtt és Foki szögletre mentett. Beszorult a Dombó­vár, majd egy váratlan ellen­támadás végén Landeket csak szabálytalanság órán tudta megállítani Szabó. A szabad­rúgást a sértett 18 méterről fölé lőtte. A 26. percben- ve­zetést szerzett a PVSK. Szabó lefejelte a labdát a 11-esjjont­­ro és az üresen hagyott Tóth a kimozduló kapus felett a hálóba erpelt (1 :0). Ezután Horváth, majd Szász közeli lö­vését védte Foki. A 33. perc­ben Kaszás középre gurított és Kresz 12 méterről a bal felső sarokba csavart (2:0). Egy perccel később Horváth lövé­sét Foki a felső lécre ütötte. A 37. percben Túrái hibázott gólhelyzetben, az ötös sarkáról mellé gurított. Szünet után a PVSK táma­dásokkal folytatódott a játék és az 54. percben a vasutasok növelték előnyüket. Szász ha­­kalmcis partdobását Tóth fejjel Horváth elé csúsztatta és a csatár az ötösről kapásból a kapu baloldalába továbbított (3:0). Három perccel később szépített a Dombóvár. Landek keresztlabdáját Túrái kapta, aki a jobb felső sarokba lőtt (3:1). Ezután Kresz majd Szász hagyott ki nagy helyzetet egy perc leforgása alatt. Nyomasz­tóvá vált a pécsi fölény. A 64. percben Tóth indította Hor­­váthot, aki becsapta dombó­vári névrokonát és a 16-osról a jobb alsó sarokba lőtt (4:1). A 81. percben Tóth-Bagi fejelt az ötösről fölé, majd Stájer kapott sárga lapot, szabályta­lan szerelésért. Két perccel a találkozó befejezése előtt a fel­futó Németh kapu elé ívelt és Stájer az ötösön előrevetődve fejelt a kapu közepébe (5:1). Nem várt fölényes győzelmet ara­tott a PVSK az elmúlt hetekben jól szereplő Dombóvár ellen. A pécsiek lendületes, tervszerű iátékukkal meg­lepték a vendégeket és helyzeteik alapján akár nagyobb különbségű is lehetett volna győzelmük. A Dombó­vár hiába erősítette meg védelmét, ezúttal képtelenek voltak tartani a szellemesen játszó pécsi támadókat. A PVSK-ból Grünwald, Tóth, Kresz és Horváth játéka emelkedett az átlagos fölé, míg a Dombóvárból Túrái és Magyar dicsérhető. Lázár Lajos Sellye—Sabaria SE 2:0 (1:0) Asztalitenisz Kézilabda Boly—Vasasi Bányász 3:2 (1:1). Vasas. 100 néző. V.: Antalfi. A jól játszó bányász csapat ellen kapu előtti határozottabb játékával nyert a Boly. Góllövők: Ratting (2), Mari­án, ill. Róth, König. Jók: Ratting, Flitt, Freilics, ill. Kólya, König, Róth. Szigetvár—Beremend 1:1 (1:0). Szi­getvár, 300 néző. V.: Szabó. A Szi­getvár erőtlenül támadott, a vendé­gek ritkább támadásai mindig gól­veszélyesek voltak. Góllövők: Jokl, ill. Dudás. Jók: Kövesi, Dvorszky, ill. Müller, Gál, Dudás. Zsolnay—Vajszló 3:0 (1:0). Vajszló, 100 néző. V.: Tatai. Csúszós talajon a helyzeteit jobban kihasználó csa­pat nyert. Góllövők: Lőrincz, Papp II. (2). Jók: Papp I., Papp II., Ha­­rasztia, Lőrincz, ill. Borovácz, Tóth. Drávátok—Siklós 4:2 (1:0). Drává­tok, 300 néző. V.: Keresztes. Nagy iramú mérkőzésen a jól játszó hazai csapat megérdemelt győzelmet ara­tott. Góllövők: Majorosi, Tóth, Ka­nász II., Telegdi, ill. Sztojka, Zrínyi. Jók: Hidasi, Kanász IL, Szabó, ill. Zrínyi, Bognár. U. PEAC—István-akna 3:0 (0:0). Pécsszabolcs, 100 néző. V.: Kain. Minden csapatrészben jobb volt a vendégcsapat. Góllövők: Deme, Kré­­nusz, Rózsavölgyi. Jók: Rózsavölgyi, Kálmán, Alföldi, .ill. Végvári. PBTC—Steinmetz SE 4:2 (2:0). Bőr­­.gyár-pálya, 100 néző. V.: Balázs. Iz­galmas mérkőzésen az első félidőben jobb játékával nyert a BTC. Góllö­­vők: Hajós, Miklós, Ábrahám, Há­mori (11-esből), ill. Schmidt (11-es­­ből), Bognár. Jók: Hámori, Miklós, Bencs,- ill. Schmidt, Szlovics, Mózer. Kiállítva Steinmetz SE-ből Sneider. Pécsi Kinizsi—Villány 2:0 (0:0). Ki­nizsi-pálya, 100 néző. V.: Eisenberg. A helyzetek sokaságát kihagyó hazai csapat csak a mérkőzés hajrájában tudott nyerni. Góllövők: Albertko­­vies, Nagy M. Jók: Decsi, Sebestyén, Szeszám, ifi. Tegzes, Szabó I., Frid­­csik. P. Kesztyűgyár—Mágocs 1:1 (1:0). Pécsbányatelep, 100 néző. V.: Kiss J. Alacsony színvonalú mérkőzésen megérdemelten szerzett pontot a ven­dégcsapat. Góllövők: Berkes, ill. Gráf. Jók: Nac^, Szőlős!, Szűcs. ill. Taonkó (a mezőny legjobbja), Kole­­sánszki. A megyei I. osztály állása: 1. Siklós 20 13 3 4 53-22 29 2. Zsolnay 19 11 6 2 41-25 28 3. Mázaszászvár 19 11 4 4 43-28 26 4. Boly 19 11 4 4 24-17 26 5. Beremend 18 9 7 2 38-24 25 6. Kesztyűgyár 19 10 5 4 31-18 25 7. Pécsi BTC 19 11 3 5 31-19 25 8. Szigetvár 20 10 5 5 31-22 25 9. Drávafok 20 8 6 6 30-25 22 10. U. PEAC 20 9 4 7 34-30 22 11. Kinizsi 20 9 2 9 22-19 20 12. Villány 19 6 6 7 17-22 18 13. P. Postás 19 5 2 12 20-33 12 14. Vajszló 19 4 3 12 15-2ff 11 15. Steinmetz SE 19 3 4 12 9-30 10 16. Vasasi B. 20 4 1 15 25-51 9 17. Mágocs 20 2 4 14 17-45 8 18. István-akna 19 2 3 14 14-37 7 Falusi spartakiád Színvonalas megyei döntők A Megyei Sporthivatal ren­dezésében 30. alkalommal ke­rült sor a falusi spartakiád me­gyei döntőire. Az asztalitenisze­zők küzdelmét az egyetemi tor­nacsarnokban. a sakkozók ver­senyét a PMSC termeiben ren­dezték. A legjobbak összecsa­pását megelőzte a négy járás fiatafjainak versenye a tovább­jutásért. Az asztaliteniszezők versenye izgalmas, színvonalas mérkőzésekkel fejeződött be. csakúgy, mint a sakkozók csa­pat- és egyéni találkozója. Eredmények. Női asztalitenisz, csapat: 1. Komló, 2. Mohács, 3. Szigetvár. Női egyéni: 1. Sza­bó A. (Komló), 2. Andok (Duna­szekcsö), 3. Gyurka (Komló), dr. Pálfainé (Szigetvár). Fér­fiak, csapat: 1. Egerag, 2. Ma­­gyarbóly, 3. Pereked, Zengővár­­kony. Férfi egyéni: 1. Scheisz (Pereked), 2. Antal (Magyar­­bóly), 3. Fonód (Pusztakisfalu), Fóti (Egerág). Sakk. Női csapat. 1. Magyar­szék, 2. Szigetvár, 3. Mohács. Női egyéni: 1. Paizsné (Sziget­vár), 2. Kövesné (Mohács), 3 Smeller, Laklia (Magyarszék) Féríicsapat: 1. Pécs, 2, Komlo, 3. Siklós, Mohács. Férfi egyéni: 1. Fekete J. (Villány), 2. Pák esek (Pellérd), 3. Bédy (Mo­hács), Horváth (Komló). fc. M. Magyar hirkőzósikerek Magyar sikereket # hozott Szombathelyen a 17. kötöttfo­gású birkózó felszabadulási em­lékverseny. A magyar válogatott minden ellenfelét legyőzve nyerte a csapatok viadalák egyéniben pedig 7 első helyet szereztek a lehetséges tízből. Az utolsó versenynap ered­ményei: Románia—Bulgária 7:3, . Magyarország/B—Lengyelor­szág 5:5, Magyarország/A— Szovjetunió 8:2. A verseny végeredménye: 1. Magyarország A 5 5 -------- 39:11 10 2. Románia 5 4 — 1 33:17 8 3. Szovjetunió 5 3 — 2 26:24 6 4. Bulgária 5 1 1 3 24:26 3 5. Magyarország B 5 — 2 3 1 4:36 2 6. Lengyelország 5 — 14 14:36 1 Tenisz TOTO 1. Aluminium—Haladas 0-1 2 2. Mohács-Véménd—Komló 0-0 X 3. Szegedi Dózsa—Bem SE 1-1 X 4. Bp. Spartacus—Budafok 1-0 1 5. Asztalos SE—Salgótarján 1-0 1 6. Hódmezővásárhely—Eger 2-1 1 7. Como—Avelino 2-0 1 8. Fiorentina—Brescia 1-0 1 9. Perugia—Catanzaro 0-0 X 10. Torino—Juventus 0-2 2 11. Atalanfa—Lazio 1-1 X 12. Lecce—Milan 2-3 2 13. Palermo—Cesena + 1 1-0 1 14. Rimini—Pisa 3-1 ll o LONG BEACH. A Forrrtf I. gépkocsik idei világbajnok, sága az Egyesült Államok Grand prix versenyével kezdő­dött, amelyen a hivatalos ed-Szombathely, 1500 néző. V.: Kiss G. Sellye: Vincze — Hosszú, Krén, Vass, Amigya — Könyves (Otártics, a 84. percben), Markovics, Goják (Golu­­bic*, a 87. percben) — Szabadi, El­­mayer. Varga. Edző: Koller Nándor. Sabaria: Pálinkás — Sümeghi, Var­ga Levente, Gáncs, Beqcsics (Tóth, a 63. percben) — Neválovics (Varga László, a szünetben), Horváth L, Derdák — Viszked, Jáger S., Horváth Z. Edző: Szabó Imre. A 31. percben gyors balol­dali támadás végén Varga Le­vente laposan középre lőtte a labdát, Markovics megszerezte, majd közvetlenül a tisztán álló Szabodihoz továbbította, aki 10 méterről félmagasan a ka­pu bal oldalába lőtt (1:0). A 70. percben a kitörő Szabadit Tóth hátulról felvágta, s ezért a játékvezető kiállította. A 78. percben a kapujából kinn álló Pálinkás elnézte Elmayer 25 méteres lapos lövését, s a lab­da akadálytalanul jutott a ka­pu közepébe (2:0). A lelkesen és fegyelmezetten játszó Sellye megérdemelten győzött a na­gyon gyenge teljesítményt nyújtó So­­baria ellen. Jók: Krén, Markovics, Szabadi, Elmayer, a Sabarióból sen- Jrit sem lehet kiemelni. AZ NB II. ALLASA 1. Haladás 24 12 11 1 44-17 35 2. Olajbányász 24 14 5 5 49-32 33 3. Komló 24 13 6 5 31-15 32 4. PVSK 24 12 7 5 36-20 31 5. Bauxitbányász 24 14 3 7 38-34 31 «. MÁV DAC 24 11 7 6 49-31 29 7. Keszthely 24 10 8 6 38-33 28 8. Sabaria 24 11 6 7 28-25 28 9. Bábolna 24 8 11 5 25-28 27 10. Mohács-V. 24 7 11 6 21-17 25 11. Ajka 24 10 5 9 35-33 25 12. Sopron 24 7 7 10 35-34 21 13. Szekszárd 24 7 7 10 22-23 21 14. Bakony V. 24 6 9 9 29-34 21 15. Rákóczi SE 24 5 7 12 20-27 17 16. Sellye 24 6 5 13 27-45 17 17. Dombóvár 74 5 7 12 23-49 17 18. Várpalota 24 4 ß 12 27-10 16 1». Fűzfő 24 5 5 14 26-36 15 20. Pét 24 ¥ ■ 4 3 17 27-57 11 Az NB II. további eredményei Bakony Vegyész-Keszthelyi Haladás 0:0; Péti MTE—Sopro­ni SE 2:1. (1:1); Tapoldai Bauxitbányász—Fűzfői AK 1 :0 (1:0); Haladás VSE—Ajkai Alu­mínium 1:0 (0:0). Tolnai Vörös Lobogó—Pécsi Sparta­cus 17:8. NB I. női mérkőzés, Pécs. Győztesek: Balogh (5), Bízó (5), Bol­­várí II. (3), Bátorfi (2), Kaiser (2), ill. Mausz (2), Eszényi (2), Jerszi (2), Raffai, Andi. Az NB I. nyitó mérkőzésén, bár tartalékoson állt föl a vendégcsapat, az újonc Pécsi Spar­tacus várakozáson felül jól helytállt. A nap legjobb mérkőzését Balogh és Mausz vívta: az újvidéki asztalitenisz­világbajnokságra készülő tolnai kis­lány csak nagy küzdelem után, a döntő játszmában bizonyult jobbnak 21:19-re. Kanizsai Bútorgyár—Miskolc 19:6. NB I. női mérkőzés, Nagykanizsa. A kanizsai győztesek: Jurikné (5), Papp (4), Schneller (41, Boldizsár (31, Des­­sevffy (3). . Vasasi Bányász—Sásd 11:5. NB III. férfi mérkőzés. Kosárlabda PVSK—Ganz-MAVAG 69:65 (37:40), NB. í. női mérkőzés. Kismartoni út. V.: Berki, Szabó III. Legjobb pécsi dobók: Hollós (27), Bundászné (18), Verböcziné (12). A második félidő­ben fordították a pécsiek a mérkő­zést. NB II. férfi mérkőzések: Universi­tas PEAC—Bakony Vegyész 81:76 (46:42), Veszprém. Dombóvári VSE— Kaposvári Táncsics 91:89 (50:41), Pécs, PVSK-csarnok. Péti MTE—Kom­lói Bányász 79:67 (30:35), Pét. Leg­jobb komlói dobók: Nagy I. (16), Koszter (16), Martinné (20). Váratlanul nagyszerű győzelemmel fejezte be a magyar női kézilabda válogatott szereplését a Neubranden­burgban rendezett nemzetközi tor­nán. A vasárnapi utolsó mérkőzésen a csapat óriási küzdelemben 14-13 (8:7) qrányban nyert az NDK ellen, és így pontveszteség nélkül lett első. A torna legeredményesebb játékosa is magyar volt: Gódorné, aki 28 gól­lal valamennyi vetélytársát megelőz­te. Az NDK elleni találkozón is ő volt a Legjobb: 8 alkalommal talált o hálóba. A torna végeredménye: 1. Magyarország 10 pont, 2. NDK 8, 3. Románia 6, 4. Norvégia 4, 5. Bulgária 2, 6. Dánia 0. Kairóban, a nemzetközi te­niszverseny elődöntőjében a nyugatnémet Peter Elter 7:6, 6:7, 6:3 arányban győzött Ta­­róczy Balázs ellen. A másik ágon két argentin, Vilas és Cano játszik a döntő­be jutásért. Taróczy érdekelt a páros ver­senyben, az egyiptomi El Sha­­fei oldalán a spanyol Gime­­nez és az argentin Cáno el­len játszanak. A héten több pályázónk is eltalálta a Vasas—PMSC megle­pő eredményét. A sorsolásnál a szerencse Varga Ottó, Pécs, Sarohin u. 61. sz. alatti lakosnak kedvezett, akinek a 100 fo­rintos vásárlási utalványt postán küldjük el. A szelvények be­érkezési határideje szombaton déli 12 óra. (Pécs, Hunyadi út 11. 7601) Főmérkőzés: Videoton—PMSC: ....................................................... Pótmérkőzés: Komló—MÁV-DAC: ................................................... A pályázó neve: ........................................................................................ A pályázó lakcíme: .............................................................................. zésen az olasz Ricardo Patrese bizonyult a leggyorsabbnak. ÍÖ1 VilAg proletárjai, r*NH|^pri • flyááUljáláM Dunántúli napló 'tu-- — Az MSZMP Baranya megyei Bizottságának lapja Főszerkesztő: Mitzki Ervin Főszerkesztő-helyettesek: Báling József és Hallania Erzsébet Szerkesztőségi ügyelet 8—20 óráig 10-053, 20 óra után 15-726 Kiadja a Baranya megyei Lapkiadó Vállalat Felelős kiadó: Braun Károly Szerkesztőség és kiadóhivatal: Pécs, Pf.: 134. Hunyadi út 11. 7601 Telefon: 15-000, 15-762, 15-852, 15-245, 15-264 Szerkesztőség telex: 12-421 Kiadó telex: 12-320 Készült ofszet rotációs eljárással Saphir 96-os gépen Pécsi Szikra Nyomda Pécs, Engel János u. 8. 7630 Tel.: 13-177, 13-696. Telex: 12-211 Felelős vezető: Szendrői György ISSN 0133-2007 Terjeszti a Magyar Posto Indexszám: 25 054 t r