Dunántúli Napló, 1980. május (37. évfolyam, 119-148. szám)

1980-05-18 / 135. szám

Rajt előtt a PMSC-vizilabdázók A dobogó Labdarúgó NB l.f 29. forduló 1980. MÁJUS 17. EREDMÉNY VEZETTE I M 1 -UI r 3 GÓLLOVÖK Ű. Dózsa-Vasas 4:3 (3:1) Pádár 2000 #1 Fazekas (3, egyet 11-esbői), ! 1 Kardos, illetve Váradi (11-es- ^ bői), Kiss L., Rixer Ferencváros-Bp. Honvéd 2:2 (1:2) Bártfai 2000 A Nyilasi, Pusztai, illetve Takács U (öngól), Paróczai MTK-VM—Tatabánya 1:0 (1:0) Körös 150 |Q Paksi DVIK-MÁV Előre 2:0 (1:0) Szávő 600 ||| Tatár, Szántó DMVSC-PMSC 1:1 (1:1) Urbán 10 OO |Q Jankovics, ill. Dárdai Salgótarján-Rába EIO 1:4 (1:2) Győri 400 iA Bíró, illetve Szabó O. (2). J Gyurmánczy, Mile PVSK-ZTE 1:2 (1:1) Hartmann 150 |Q Kresz, ill. Soós, Szentes Videoton—Duflaújváras 4:1 (2:0) Mohácsi 600 A Burcsa (2), Májer, Csongrádi, U ill. Sajó Békéscsaba—Volán SC 1:1 (0:1) Kati 800 Q Kovács (öngól), ill. Magos A BAJNOKSÁG ALLASA 1. Bp. Honvéd 29 16 10 3 57-32 42 2. Videoton 29 16 6 7 59-41 38 3. Vasas 29 13 10 6 62-43 36 4. Ú. Dózsa 29 15 6 8 68-55 36 5. Ferencváros 29 12 9 8 62-46 33 6. Tatabánya 29 12 9 8 43-35 33 7. ZTE 29 10 11 8 46-45 31 8. PMSC 29 10 9 10 49-34 29 9. Rába ETO 29 13 3 13 51-52 29 10. DVTK 29 11 6 12 41-36 28 11. MTK-VM 29 10 8 11 40-44 28 12. Békéscsaba 29 8 11 10 45-56 27 13. DMVSC 29 7 12 10 32-34 26 14. Dunaújváros 29 8 10 11 46-50 26 15. Volán 29 8 9 12 34-50 25 16. MÁV Előre 29 6 9 14 26-50 21 17. STC 29 5 9 15 27-46 19 18. PVSK 29 4 7 18 23-62 15 30. FORDULÓ MÁJUS 24., SZOMBAT FTC—Békéscsaba Bp. Honvéd—MÁV Előre Rába ETO—Debrecen Salgótarján—Újpesti Dózsa Tatabánya—PMSC PVSK—MTK-VM Videoton—Zalaegerszeg Dunaújváros—Vasas Diósgyőr—Volán A döntetlen igazságosabb lett volna Pontszerzés Debrecenben PVSK-ZTE 1:2 (1:1) DMVSC-PMSC ti (1:1) a cél Balszerencsés 'körülmények között, némi bírói „közreműikö. déssel” szenvedett vereséget tavaly Debrecenben, a sorsdön­tő* mérkőzésen a PMSC OB ll/B-s vízilabda-csapata, s ez­zel szertefoszlott az álom: az A-csoportba jutás. „Pedig o PMSC a szakemberek egyönte­tű megállapítása szerint is az OB ll/B legjobb együttese volt” — kesereg dr. Pozsárkó István, vezető edző. „Érthetően letörte a társaságot a bajnokság el­vesztése, nehéz lesz újra ren­dezni a sorokat." Már csak azért is, mert az­óta érzékeny vérveszteség érte a pécsi vízilabdasportot. A kivá­lóan szerepelt csapatból az egyik legjobb játékos, Gyeöry Péter Budapestre igazolt, Koch Árpád Kaposvárra távozott, Gál István, az ígéretes fiatal be­vonult, Wortmann András ab­bahagyta a versenyzést, Kajsza Zoltán, a másik téhetség pedig katonai szolgálata miatt még mindig nem állhat rendelkezés­re. DR. POZSÁRKÓ ISTVÁN:- Ifikkel próbáljuk pótolni a kiesetteket, de hát ugye, ők a kiforrott, már kész pólósokat egyelőre nem pótolhatják. Ezek után a most kezdődő bajnok­ságban más célunk nem is le­het, mint a tisztes helytállás, ami dobogós helyezést jelent. A bajnoki reményektől egyelőre elbúcsúzhatunk." A PMSC felnőtt vízipólósai 17 fős kerettel készülnek a va­sárnap induló bajnoki küzdel­mekre. Közöttük olyan, tiné­dzser karúnak még véletlenül sem nevezhető játékosok, mint a 40 éven felüli, csupaszív Gyöngyösi János vagy a 35 esztendős Abay Nemes István, akik becsületből — s nem utol. sósorban határtalan sportszere- tetből — az idei „fellépést” is vállalták. Az utánpótlást a serdülők képviselik. Tizenöten vannak, idén először vesznek részt baj­noki mérkőzéseken, a Buda- pest-bajinokság küzdelmeiben, mert másutt nem indulhatná­nak. A legtehetségesebbek, a 13 éves Csaba Zsolt és az egy esztendővel idősebb Schilling Zsolt, no meg a többiek o sok utazássai is fárasztóbbá tett bajnoki fordulókon edződnék a későbbi, nagyabb erőpróbákra.- ,,öröm nézni ezeket a gye­rekeket" — mondja a vezető ed­ző. — „A hozzáállásukat, a szorgalmukat, a játékkedvüket. Ősztől keményebb munkára fogjuk őket, hogy jobban bír­ják a sorozatmérkőzéseket." Az érzékeny vérveszteség mi­att kényszerűségből megfiatalí­tott PMSC-vizilabdázók az OB ll/B-ben vasárnap a Bp. Sike­tek SC ellen idegenben száll­nak vízbe. Nem esélytelenül. Ha győznének, a jó rajt len­dületet adhatna a csapatnak. És akkor: irány o dobogó! (h. I.) Kézilabda BTC—Zsolnay 17:7 (8:4). NB II. női mérkőzés, Pécs. PVSK-pálya, 1500 néző. V.: Hartmann. ZTE: Kovács - Fo­dor, Kanász, Kereki, Péter - Rácz (Simon a szünetben), Soós, Konrád - Bogáti, Szen­tes, Németh (Hozbor a 71. perc­ben). Edző: Palicskó Tibor. PVSK: Hausznek - Hüber, Tal- lósi, Szabó, Németh - Szőcs, Tóth (Kaszás a 79. percben), Bódog, Kresz — Szász (Iván a 68. percben), Horváth. Edző: Rónai István. A vendégek vezették az első támadásokat, a pécsiek a 7. percben lendültek támadásba. Szőcs indította Szászt, aki lefu­totta a védőket, beadását azon­ban elvétették a pécsiek. A PVSK szerezte meg ai vezetést. A 12. percben Horváth minta­szerűen Hülberhez játszott, Hü. bér felfutott a szélen, középre adott, Kresz jókor érkezett és 3 méterről a kapuba fejelt (0:1) A 16. perdben Talfósi hibázott, Szentes rácsapott a labdára, de hosszan szöktetett és Hausz­nek kifutással lábbal menteni tudott. Változatos volt a játék, a 18. percben Bogáti a kapuig cselezte magát, de fölé lőtt. A vendégek támadtak. A 25. percben egyenlített a ZTE. Rácz—Soós összjáték után Soós 10 méterről élesen a kapu kö­zepébe lőtt (1:1). A gól után a ZTE mezőnyfölényben játszott, később a PVSK percei követ­keztek. A 34. percben a ZTE- védők nem tudtak beavatkozni a játékba, Szőcs jó helyzetbe került, 18 méterről leadott lö­vését Kovács bravúrral mentet­te. Nem sokkal később Szőcs ugrott ki ismét a védők közül, ezúttal Kovács kifutással tisztá­zott. A 40. percben Bódog jól­sikerült lövését Kovács szöglet­re tolta. Szünet után az első negyed­órában nem változott a játék, hol az egyik, hol a másik kapu került veszélybe. A. vendégek és a pécsiek sem mondtak le a támadásokról. Az 55. percben Tóth—Horváth adogatás után Horváth elfutott a szélen, be­adását Kresz jó helyzetben a kapu fölé emelte. Az 56. perc­ben vezetéshez jutott a ZTE. Ártatlannak látszó zalaegersze­gi támadás futott pályán, Soóstól Szentes kapta a lab­dát, aki egy csel után 5 méter­ről a kapuba gurított (2:1). A PVSK az egyenlítésért harcolt, a vasutasok próbálkozásai nem vezettek sikerre. Változatos, jó iramú játékkal indult a két csapat találkozó­ja. A PVSK vezető gólja után a ZTE-nek sikerült egyenlítenie, a félidő hajrájában a vasutasok ismét megszerezhették volna a vezetést, de Szőcs nem tudta kihasználni helyzeteit. Szünet után esett a játék irama. Vég­eredményben a ZTE a kapu előtt jobban feltalálta magát, és ez két pontot jelentett a zalaegerszegieknek. A játék képe és a helyzetek alapján a PVSK döntetlent érdemelt vol­na. A ZTE legjobbjai: Kovács, Péter, Soós és Bogáti voltak. A PVSK kapujában Hauszneknek volt egy bravúros védése. Sza­bó volt a védők között a leg­biztosabb, Tallósi egyszer-két- szer megingott. Szőcs sokat volt játékban, Bódog nagy igyeke­zettel játszott. A pécsiek közül Horváth jelentett legtöbb ve­szélyt a ZTE-kapura. Hegyi István NB I. tartalékbajnokság ZTE—PVSK 4:1 (2:0). Pécs, 500 nélő. V.: Berkes. PVSK: Sulyok (Pópp) — Nagy, Grünwald, Hosz- szú, Jurin — Herbst (Szekeres), Fe- renczi. Hámori, Gajág — Szalóki, Stájer. Góllövők: László, Halász, Fi­tos, Hámori (öngól), ill. Stájer. DMVSC—Pécsi MSC 1:0 (0:0). Debrecen, 2000 néző. V.: Virág. Pécsi MSC: Füredi — Iványi, Brez- niczky, Pirkhoffer, Lajtai — Ambrus, Skáfár, Lőrincz — Meggyesi, Vigh, Varga. Góllövő: Tóth (72 p.). A pé­csi csapatból Skáfár és Varga di­csérhető. (Tudósítónk telefonjelentése) Debrecen, 10 000 néző.' V.: Urbán. Debreceni MVSC: Lu­kács — Kiss, Garamvölgyi, Szi­geti, Szücs — Somogyi, Meny­hárt, Szíjgyártó — Tímár, Dá- kay (Feledi a 45. percben), Jan- kovics (Mérey a 69. percben). Edző: Teleki Gyula. PMSC: Kat- zirz — Schulteisz, Torna, Róth, Kincses — Lutz (Tapaszd a 67. percben). Dohány, Dárdai — Nagy (Baumann a 45. percben), Kerekes, Kardos, Edző: Szőcs János. Jó talajú pályán a vendég­csapat kezdte a játékot, de a debreceniek érték el az első gólt A 6. percben Dobány sza­bálytalankodott Szűccsel szem, ben a jobb oldali alapvonalnál. A szabadrúgásnál mindenki a hórihorgas Dákayra figyelt, köz­ben Tímár ívelt labdáját Jan- kovics hét méterről fejjel a hosz- szú sarokba csúsztatta. (1 :0). (Katzirz nagyot hibázott). Nem kellett sokat várni az egyenlítő gólra. Mindössze három perc telt el, s máris a DMVSC ka­pujában táncolt a labda. A 9. percben Kardos húzott el a balszélen. Lefutotta Kisst, kö­zépre adott, s Dárdai (Somo­gyi kíséretében) 10 méterről a bal sarokba fejelt (1:1). (Ez is kapushiba volt). A gólt köve­tően mezőnyjátékot láthatott a közönség. A pécsiek többet mo­zogtak, ügyesen alkalmazták a. lestaktikát, nyugodtan adogat­tak. Feltűnő volt, hogy közép­pályásaik jobban szervezték a játékot, hasznosabban építet­tek. Gólhelyzet azonban soká­ig egyik kapu előtt sem ala­kult ki. Fél órát kellett várni míg Lukács először játékba avatkozhatott: Dárdai 30 méter­ről küldött lövését érintette, s ütötte szögletre. A túlsó olda­lon Szíjgyártó távoli bombája kerülte el Katzirz kapuját. A 32. percben Dákay kapott a bal oldalról egy jó beadást, de lövés helyett cselezgetett, s el­ügyetlenkedte cr helyzetet. A félidő hajrájában Kerekes a felezővonalnál megfogta a cse­lezgető Menyhártot — Urbán játékvezető meglepetésre sár­ga lapot mutatott fel a PMSC csatárának. Szünet után valamicskét élén. kült az elég lanyha iram. Ek­kor már a debreceniek is lendü­letesebben játszottak, s jó né­hány támadást vezettek Katzirz kapujára. A 60. percben Kere­kes viharzott el a bal oldalon, beadását Szűcs az utolsó pil­lanatban, vágta szögletre Kar­dos elől. A következő pécsi tá­madás során Baumann labdá­jával Kardos egyedül törhetett kapura, de meggondolta ma­gát és visszafordult. A 68. perc­ben Dobány jól eltalált szabad­rúgása alig kerülte el a bal fel­ső sarkot. Nem sokkal később egy DMVSC támadás végén Tí­már beadását a menteni igyek­vő Torna csaknem saját kapu­jába fejelte. A hátralevő ne­gyedórában három DMVSC helyzetet jegyezhettünk fel: a 79. percben Feledi 17 méterről küldött nagy erejű lövését véd­te Katzirz, majd a hajrában Tí­már és Somogyi elől mentett gólhelyzetben a pécsi kapuvé­dő. Alacsony színvonalú mérkő­zést láthatott a Nagyerdei sta­dion közönsége, pedig a Fe­rencvárost verő Pécs jó játéká­ra sokan számítottak, s bíztak abban is, hogy két vereség után a debreceniek végre győ­zelemmel vonulnak le a pályá­ról. Nos, a gyors gólok után mindkét csapat megelégedett az eredménnyel, s 81 percen át nem sok gondot fordított ar­ra, hogy újból betaláljon a kapuba. A pécsiek kulturáltab­ban, tudatosabban játszottak. Árvay Sándor Cselgáncs Bécsben a cselgáncs Európa-baj- nokság során szombaton két magyar volt érdekelve, a 65 kg-os súlycso­portban Gelencsér 3. volt, a 71 kg- os súlycsoportban Molnár 5. lett. Autósport Bulgáriában, várnai központtal ke­rült sor a rallye Európa-bajjnokság és egyben a Béke-Barátság Kupa (a szo­cialista országok bajnoksága) 2. fu­tamára. A hármas sorszámú verseny idő­tartama 36 óra volt 5 órás pihenővel. A 116 induló dolgát 49 gyorsasági szakasz nehezítette. A magyar váloga­tott derekasan helytállt, annak elle­nére, hogy sokszoros bajnokunk, a Ferjáncz—dr. Tandari páros motor­hiba miatt a verseny feladására kényszerült. Az EB-t a spanyol Zani- ni—Sabater páros nyerte Porsche ko­csijával, míg a BBK futam egyéni győztesé a csehszlovák Kvaizar—Ká­ték kettős lett. Csapatban a Skoda- gyár versenyzői verhetetlennek bizo­nyultak, mögöttük a magyar válo­gatott az értékes 2. helyen végzett. Egyénileg a magyarok közül a Pé­csi Volán két párosa volt a legjobb: a Szuhanyik—Ranga kettős a BBK 8., az EB értékelésben a 12. helyen végzett, míg a Tóth—Nagy páros a 13., illetve a 17. volt. A Dunántúli Napló nyílt túrája Szerkesztőség ürek ma rendezi meg hagyományos nyílt túráját, melynek végcélja a Melegmányi völgyben levő páfrányos rét. A város több helyéről indulnak csoportok, és a résztvevőket képzett túravezetők vezetik a célhoz. Találkozási helyek: Hősök te­re (autóbusz-megáHó) 9 óra, Kossuth tér (dömörkapui meg­álló) 8.30. A Dömörkapunál 9 óra, a Mandulásnál 9.30 óra (a városi KISZ-bizottság által meg­rendezett találkozó vetélkedője után), és Komlón a sorompó előtt 9 órakor. A szervezők várják a találko­zóhelyeken a természetbarát szakosztály tagjait, az országjá­ró diákköröket, az úttörőtől a nyugdíjas korosztályig minden természetkedvelő érdeklődőt egyénileg, családoson, vagy csoportokban. Sportműsor MÁJUS 18., VASARNAP LABDARÚGÁS: NB II. mérkőzések: Komlói Bányász—Győri Dózsa, Kom­ló, 18.00. Dorog—Mohács-Véménd, Dorog, 18.00. Megyei I. osztály: Két- újfalu—István-akna, Kétújfalu, 18.00. P. Postás—Mázaszászvár, Postás-pá­lya, 10.00. Vaiszló—P. Kesztyűgyár, Vajszló, 18.00. Beremend—Sellye, Be- remend, 18.00. Boly—Siklós, Bóly, 18.00. Pécsi Zsolnay—Pécsi Kinizsi, Porcelángyári-pálya, 10.00. Vasasi Bányász—Mágocs, Vasas, 18.00. Szi­getvár-Pécsi BTC, Szigetvár, 18.00. Steinmetz SE—U. PEAC, Pogány. 18.00. Országos ifjúsági bajnokság: Komló—Kaposvári Rákóczi, 11.00. MVTE—PMSC. Mohács, 16.30. ASZTALITENISZ. NB II. férfiak: U. PEAC—Vasasi Bányász, Egyetemi tor­nacsarnok, 11.00. KÉZILABDA. NB I. férfiak: PMSC— Vasas, városi sportcsarnok, 10.00. Megyebajnokság: Bóly—Szentlőrinc, férfiak, Bóly, 11.00. Mecseknádasd— Siklós, férfiak, Mecseknádasd, 16.00. Mázaszászvár—Beremend, férfiak, Mázaszászvár, 10.00. BTC—MVTE, nők, BTC-pálya, 10.00. Középfokú is­kolák területi bainoksága, Pécsúj- heav. 9.00 és 16.00. TOLLASLABDA. Úttörőolimpia me­gyei döntőié: Műszaki 'Főiskola, 9.00. KOSÁRLABDA. NB II. férfiak: Pét— Szigetvár. Pét, 12.30. NB II. nők: Szombathelvi Tanárképző—Komlói Bányász. Szombathelv, 12.30. Bajai Tanítóképző—U. PEAC, Baja, 11.00. RÖPLABDA. NB II. férfiak: U. PEAC—Keszthely. POTE-csarnok, 12.00. NB II. nők: U. PEAC—Bauxit­bányász. POTE-csarnok, 10.30. K. Va­sas Ittó—MVTE, Kaposvár, 10.30. SAKK. OB II. mérkőzések: Komló— Selvemkikész;»ő. Komló, 9.00. PMSC— BKV Előre, Hajnóczy u.. 9.00. XV. Duna Kupa, Dunaszekcső, 8.00. VÍZILABDA. OB ll'B: Siketek— PMSC. Rudapest, 12.00. TENISZ. Megyei felnőtt egyéni bainoksáa. Balokánv-liqet, 9.00. TÁJFUTÁS. Csermely Vilmos emlék- verseny, Hetvehely, 9.30. MÁJUS 19., HÉTFŐ KÉZILABDA. Középfokú iskolák te­rületi bajnoksága, Pécsújhegy, 8.00. 4 Kosárlabda Ganz MÁV AG—PVSK 87:75 (42:44). Felszabadulási Kupa női mérkőzés. Pécs, v.: Varga, Péter. A pécsiek legjobb dobói: Padragi (27), Russainé (17). Röplabda Universitas PEAC—Eszék 3:1. Nem­zetközi női mérkőzés, Pécs. Dunántúlt napló Az MSZMP Baranya megyei Bizottságának lapja Főszerkesztő: Mitzkl Ervin Főszerkesztő-helyettesek: Báling József és Hallama Erzsébet Szerkesztőségi ügyelet 8—20 óráig 10-053, 20 óra után 15-726 Kiadja a Baranya megyei Lapkiadó Vállalat Felelős kiadó: Braun Károly Szerkesztőség és kiadóhivatal: Pécs, Pf.: 134. Hunyadi út 11. 7601 Telefon: 15-000, 15-762, 15-852, 15-245, 15-264 Szerkesztőség telex: 12-421 Kiadó telex: 12-320 Készült ofszet rotációs eljárással Saphir 96-os gépen Pécsi Szikra Nyomda Pécs, Engel János u. 8. 7630 Tel.: 13-177, 13-696. Telex: 12-211 Felelős vezető: Szendrői György Terjeszti a Magyar Posta Előfizethető hírlapkézbesítő postahivataloknál és kézbesítőknél. Előfizetési díj egy hóra 30,— Ft negyedévre 90,— Ft, egy évre 360,— Ft Indexszám: 25 054 ISSN 0133—2007 A PVSK gólja a ZTE hálójában. Fodor, Kovács és Szőcs figyeli a hálóba tartó labdát. Fotó: Arató László