Dunántúli Napló, 1980. március (37. évfolyam, 60-90. szám)

1980-03-23 / 82. szám

Labdarúgó NB f.r 2Í. forduló 1980. MÁRCIUS 22. EREDMÉNY VEZETTE NÉZŐ GÓLLOVŐK A BAJNOKSÁG ÁLLASA DVIK-DMVSC 2:0 (1:0) Bártfai 700C | Tatár, Oláh 1. Bp. Honvéd 21 2. Ferencváros 21 3. Videoton 21 4. Vasas 21 5. Ü. Dózsa 21 6. ZTE 21 12 6 3 42-26 30 10 7 4 44-31 27 11 5 5 42-32 27 10 6 5 47-31 26 10 5 6 44-38 25 8 7 6 31-27 23 7 * A TT.1A 22 MTK-VM—Újpesti Dózsa 1:3 (0:1) Jaczina 10001 1 Morgás, ill. Sarlós, 1 Tóth Fazekas, PVSK—Rába ETO 1:0 (1:0) Hartmann 250 j Hüber /. oexescsaoa <t 8. MTK-VM 21 9. Tatabánya 2t 10. DVTK 21 11. Debrecen 21 7 7 7 31-31 21 7 7 7 29-29 21 9 2 10 27-25 20 6 8 7 26-26 20 Salgntarján-ZTE 1:0 (1:0) Maczkó 600 j Biri 12. Pécsi MSC 21 13. Sál. BTC 21 14. Rába ETO 21 15. Volán 21 6 6 9 30-26 18 5 8 8 23-28 1 8 8 2 11 33-40 18 6 6 9 25-36 18 Békéscsaba-Vasas 2:2 (1:1) Kuti 1600 f| Kőhalmi (11-esből), J ill. Váradi, Rikszer Budavári, 16. Dunaújváros 21 17. MÁV Előre 21 18. PVSK 21 4 8 9 30-37 1 6 5 6 1 0 19-39 1« 3 6 12 18-40 12 FTC—Videoton 2:5 (1:1) Tompa 2500 H Szabó (2), Tieber, Baranyi és 1] Burcsa, ill. Szokolai és Nyilasi 22. FORDULÓ, MÁRCIUS 29. Bp. Honvéd-Dunaújváros 2:2 (1:1) Palotai 5001 H Nagy, Weimper (11-esből), J ill. Kuti (11-esből), Nagy II. Vasas—Honvéd U. Dózsa—Ferencváros Békéscsaba—Diósgyőr Rába ETO—Tatabánya PMSC—PVSK Salgótarján—MTK-VM MÁV Előre—Videoton Debrecen—Dunaújváros Zalaegerszeg—Volán Tatabánya-Volán SC 1:1 (0:0) Tátrai 300 Q Csapó, ill. Martos MÁV Előre—PMSC 0:2 (0:1) Győri 2501 j Dobány, Nagy Ertekes pécsi győzelmek Palló, a győriek kapusa Horváth elől szerzi meg a labdát Fotó: Arató László PVSK—Rába ET01:0 (1:0) Súlyemelés Szalai nyerte a nehézsúlyt Szombaton a befejezéshez érkezett Tatabányán a Pannónia "80 nemzetközi súlyemelőverseny és az idei országos bajnokság. Rövid „csúcshiány” után nehézsúlyban Szalai György (Tatabá­nya) kárpótolta a lelkes nézőközön­séget, három országos csúcsot javí­tott, s a 110 kg-os súlycsoportban átírta a rekordlistát. Szakításban 173.5 kg-ra módosította tavaly júliusi 173 kg-os eredményét, lökésben a 222 kg-mal birkózott meg. Össztelje­sítménye, a 392,5 kg-os új országos csúcs nemzetközi mércével nézve is rangos teljesítmény. Szalai végül is nagy fölénnyel nyerte a Pannónia versenyt és a magyar bajnokságot is. Eredmények: nehézsúly (110 kg), a Pannónia '80 eredménye: 1. Szalai (magyar) 392,5 (172,5, 220), 2. Trnka (csehszlovák) 350 kg (155, 195), 3. Popa (román) 327,5 kg (145, 182,5), 4. El Tabey (egyiptomi) 327,5 kg (145, 182,5). Nehézsúlyban a magyar bajnokság sorrendje: 1. Szalai György (Tatabánya) 392.5 kg (172,5, 220 kg), 2. Mészáros (Tatai AC) 360 (160, 200 kg), 3. Ul- viczky (Szolnok) 357,5 kg (165, 192,5). Mai sportműsor LABDARÚGÁS. NB II. mérkőzések: Szekszórd—Mohócs-Véménd TEf Siek- szőrd, 15.00. Sopron—Komló, Sopron, 15.00. Megyei mérkőzések: Siklós— Istvón-akna, Siklós, 15.00. Sellye— Mózaszószvár, Sellye, 15.00. Stein­metz SE—Kesztyűgyár, Pogány, 15.00. Beremend—Vajszló, Beremend, 15.00. Boly—Postás, Boly, 15.00. Zsolnay— Kétújfalu, Porcelángyár-pálya, 10.00. Vasasi Bányász—Szigetvár, Vasas, 15.00. Kinizsi—BTC, Kovácstelep, 10.00. Mágocs—U. PEAC, Mágocs, 15.00. Országos ifjúsági bajnokság: PVSK—Szekszárdi Sportiskola, PVSR- pálya, 12.00. Komlá—MVTE, Komló, 10.00. BIRKÓZÁS. Országos serdülő sza- badafogású verseny. PMSC Tüzér ut­cai terme, 9.00, ATLÉTIKA. Országos mezei futó­bajnokság baranyai versenyzők rész­vételével, Dunakeszi, lóversenypálya, 11.00. TORNA. I. osztályú felnőtt női csa­patbajnokság a PMSC részvételével, Budapest, 11.30. SAKK. Kongresszus Kupa sakkver­seny, Ércbányász-munkásszállá, 9.00. KÉZILABDA. Tanácsköztársaság Ku­pa férfi mérkőzések: Tanárképző Fő­iskola, 9.00. KERÉKPÁR. Dunántúl kritérium baj­noksága. Rojt és cél: a Köztársaság téren, az általános iskola nyugati sarkán. Útvonal: Köztársaságiér—Rét u.—Köztársaság tér—Nagyvárad u.— Kolozsvár u.—Semmelweis u.—Köz­társaság tér. Rajt: 10.00 óra. I Székesfehérvár, 2500 néző. V.: Győri. PMSC: Katzirz — Tapaszti, Róth, Schulteisz, Kin­cses — Lutz, Dárdai, Dohány, (Vigh a 27. percben), Baumann — Réti (Kardos a 80. percben), Nagy. Edző: Szőcs János. Szé- kestehérvár: Paulusz Gy. — Rábaközi, Szabó, Palanek, Su­gár — Ambrus, Bruder, Litvik, László II., (Szőke a 66. perc­ben), Lechner (Bodor a 46. percben), Ur. Edző: Szőke Mik­lós. A mérkőzés előtt Torna ugyan megpróbált mozogni, Szőcs Já­nos már pénteken is számított arra, hogy a sepregető nem tud j'átszani. Ennek ellenére csak győzelemmel lennék elé­gedett — mondotta a mérkő­zés előtt. Bár a MÁV Előre ha­zai környezetben a legj'obbak számára is nehéz ellenfél, lel­kesedésük, ütőképességük, ke­ménységük miatt már két éve elkerülték a kiesést. Szőcs Já­nos taktikája az volt, hogy Nagy Imre és Réfi mellé Dár­dai, Dobány és Lutz is felzár­kózik. Szőke Miklós sorsdöntőnek ítélte meg a mérkőzést, csak a győzelmet tekintette volna megfelelő eredménynek. Dár­daira, Lutzra, Dohányra külön őrzőket bízott. Szerinte széle­ken lett volna esélyük arra, hogy áttörjék a pécsi védőket. Nos, az első félidőben a pé­csi csapat tudta elképzeléseit megvalósítani. A 6. percben Lutz beadását Nagy lőtte, Paulusz nehezen tolta szögletre a labdát. Ke­mény belemenések tarkították a játékot. Hamar kialakultak az edzők elképzelései szerinti pá­rok. Mindkef kapusnak akadt védenivalója. A pécsiek maga­biztosabban játszottak, s a 20. percben vezetéshez jutottak. Lutz remekül tört előre, a ka­pust is kicselezte, begurította a labdát. Dobány egy lépéssel a kapuba sodorta (1 :0). Do­bány közben megsérült, le kel­lett cserélni. A 22. percben László II. elől az utolsó pilla­natban mentettek a pécsiek. A 25. percben Tapaszti kapott sárga lapot. Erőtlen székesfé- hérvári támadások következtek. A félidő utolsó percében Kin­cses is sárga lapot kapott. Szünet után az első negyed­órában Nagy I., Réfi, Vigh ke­rült gólhelyzetbe. A hazaiak is támadtak, de Ambrus és Lász­ló II. sem tudta kihasználni a lehetőséget. Az 57. percben Dárdai labdáját Paulusz elve­tődve, lábbal rúgta ki a kapu­ból, A 65. percben eldőlt a mérkőzés sorsa, Baumann vitte fel a labdát, tisztára játszotta a középen álló Nagy Imrét, aki 15 méterről, nyugodtan helyez­te a labdát a fehérváriak kapu­jába (2:0). Ezután támadott a MÁV Előre, de egyre inkább érződött játékukon, hogy gól­hoz csupán a pécsi védők hi­bájából juthatnak. A PMSC magabiztos játékkal verte meg a görcsösen, sok hi­bával játszó tartalékos Székes- fehérvári MÁV Előrét. Katzirz magabiztosan védett, a közvet­len védelem — néhány hibától eltekintve, amikor bizony a gyengén játszó fehérváriak is helyzetbe kerülhettek — meg­felelt. Kincses volt a legjobb közülük. A középpályások jól játszottak. Szőcs János: Az eredménnyel elégedett vagyok; a csapat el­képzelésemnek megfelelően ját­szott. Szőke Miklós: Gól nélkül nincs győzelem. A fiúk szinte semmit sem valósítottak meg abból a taktikából, amit elter­veztünk. Nagyon hátrányos helyzetbe hoztuk magunkat. Lombosi Jenő NB I. tartalékbajnokság PMSC—Székesfehérvári MÁV Előre 1:0 (0:0). Székesfehérvár, 400 néző. V.: Segovits. PMSC: Bodnár (Füredi) — Iványi, Ham­mer, Birck'hoffer, Lajtai, Amb­rus (Miklós), Skáfár, Keresztes, Megyeri, Varga, Rézsó (Rat­ting). Góllövő: Varga. PVSK-Rába ETO 1:1 (0:0). PVSK-pálya, 500 néző. V.: May. Győri (Súlyok) - Jurin, Hosszú, Bódog, Vinkler — Iván, Herbst I., Ferenczi, Kresz — Baumhol- czer, Stájer. Góllövők: Stájer, illetve Dományik. PVSK-pálya, 2500 néző. V.: Hartmann. PVSK: Hausznek - Hüber, Tallósi, Szabó, Németh (Szász a 36. percben) - Szőcs, Tóth, Grünwald, Gajág (Ka­szás a 63. percben) - Szalóki, Horváth. Edző: Rónai István. Rába ETO: Palla - Csonka, Pardavi, Onhausz, Magyar — Hannich, Fűzi, Póczik (Mile a 68. percben) - Szabó O., dó­zer, Pölöskei. Edző: Kovács Im­re. A 6. percben Tóth Horváth- ihoz játszott, aki azonban elha­markodottan kapu mellé lőtt. A pécsiek lendültek előbb já­tékba. Az ETO a játék lelassí­tására törekedett. A 15. perc­ben Gajág Szőcstől kapott jó labdát, de kivárt, és Csonka szögletre mentett. A 20. perc­ben Hannich elfutott a bal ol­dalon, középre gurított, Hausz­nek elvétette a labdát, de Glá- zer nem érte el. Csonka a 32. percben felvágta a kapura tö­rő Némethet. A szabadrúgás után a győri védők felszabadí­tottak. Németh az összecsa­pásnál megsérült. Az ETO-tá- madások következtek. A '40. percben Póczik Pölöskei elé tette a labdát, a szélső azon­ban az 5-ös sarkáról a kapu mellé gurított. Két perc múlva Szabó O. lövését kellett Hausz- neknek védepie. A győriek vol­tak fölényben és a pécsiek ér­tek el gólt. A 44. percben On­hausz buktatta Horváthot. Tóth 20 méteres szabadrúgása a ka­pufáról a mezőnybe pattant vissza és a szemfüles Hüber öt méterről a hálóba fejelt (1:0). Szünet után győri támadá­sokkal folytatódott a játék. Helyzetük azonban ismét a pé­csieknek adódott. Az 50. perc­ben Horváth 20 méteres lövése a kapufán csattant. Rákapcsolt az ETO. A vendégek a táma­dásokra összpontosítottak. A pécsiek ellentámadásokkal pró­bálkoztak. Egy ideig változatos volt a játék, majd fölénybe ke­rültek a győriek. Az 57. perc­ben Hannichot buktatták a pé­csiek. A 25 méteres szabadrú­gást ugyanő lőtte, csúnyán ka­pu fölé. A 68. percben Onha­usz buktatta Grünwaldot. A 20 méteres szabadrúgást Horváth kapu mellé bombázta. A 74. percben Szász távoli lövése szállt el a Rába kapuja fölött. A 76. percben Glázer beadását Mile kapta, Tallósi azonban el­rúgta előle a labdát. A 78. percben Szabó O. elé került a labda, de lövése célt tévesz­tett. Győri támadásokkal ért véget a mérkőzés. Az első félidő első részében a pécsiek irányították a játé­kot. A vendégek szemmel lát­hatóan az egyik pont meg­szerzéséért játszottak. A PVSK többet akart, a vasutasok a győzelemért harcoltak. Ered­ménytelen győri támadások után a félidő befejezése előtt egy perccel, vezetést szerzett a PVSK. A második félidőben fö­lénybe került az ETO, a hajrá­ban beszorultak a pécsiek, de tartani tudták az eredményt. Az ETO támadásaiban nem volt elég átütőerő. A PVSK megér­demelten vívta ki tavaszi első győzelmét. A pécsiek kapujá­ban Hauszneknek nem volt sok dolga. Hüber volt a véde­lem legjobbja, kikapcsolta a veszélyes1 Pölöskeit és gólt lőtt. A középpályás Tóth volt leg­többet játékban; jól játszott ezen a mérkőzésen. Horváth jelentett a legtöbb veszélyt, a pécsiek közül a győriek kapu­jára. A győriek legjobbjai: Ma­gyar, Onhausz és Szabó O. voltak. Hegyi István Az osztrák labdarúgás háza táján Ausztriában lendületesen folyik a labdarúgó-bajnokság tavaszi idénye, de hamarosan nagy erőfelmérés következik az oszt­rák nemzeti tizenegy számára is. A fekete-fehérek április»2-án a müncheni olimpiai stadion­ban barátságos mérkőzésen az NSZK-val találkoznak. Utána sem marad idejük a „tétlenke- désre". Május 21-én a Práter­ben az argentinokat fogadják. Csupa világ- és Európa-baj- nok, no meg a magyarok; jú­nius 4-én a Népstadionban. Tennivaló tehát — vélik az osztrák labdarúgó szakembe­rek — akad bőven. „Labdarú­gásunk tekintélye emelkedhet még akkor is, ha nem veszünk részt az Európa-bajnokság dön­tőjében" — hangzik a hivata­los álláspont. És Karl Stotz szö­vetségi kapitány nem sok két­séget hagy afelől, hogy az ed­dig jól bevált utat akarja járni továbbra is, mint ahogy nem gondol a csapat megváltoztatá­sára, de még „felfrissítésére” sem. Az eddigi válogatottak már bizonyítottak, s jók lesznek a jövőre is. Maradhatnak akár 1982-ig, a világbajnoki döntő­kig is, különösen, ha a selejte­zőkön sikerül túljutniuk. Az első ilyen próba szeptemberben Helsinkiben Finnország ellen lesz. Persze mindez korántsem azt jelenti, hogy egy-egy új tehet­ség hiába döngetné a váloga­tott kapuját. Csak éppen el­sőbbséget élveznek a bevált, tapasztalt játékosok, mint Krankl, Kreuz, Prohaska és a többiek. Legyen akár „honi”, akár „légionárius”. Utóbbiakért Stotz kapitány már most meg­kezdte az alkudozásokat, ne­hogy egy fontos mérkőzésen le kelljen mondania róluk. Ami pedig a labdarúgókat illeti: legtöbbször tátongóan üres nézősorok előtt játszanak. De hát akkor miből kapják „vezérigazgatói" fizetésüket, hogy hogy nem mennek csőd­be az élklubok? Nos, a magánvállalatok, a bankok vagy éppen az államo­sított üzemek csúsztatnak év­ről évre milliókat az egyesüle­teknek, megmentve őket a pénzügyi romlástól, a labdarú­gókat pedig az újbóli amatőr- sorstól. És mit mondanak a számok? A tíz klub évi költségvetése ösz- szesen 85 millió schilling. En­nek több mint egyharmada származik különböző támogató cégektől. Szakértői becslések szerint az 1979/80-as idényben 19 vállalat 27 millió schillinget „ajándékoz" a profifutballnak. Kosárlabda Universitas PEAC—Pécsi Pos­tás 122:90, (49:50). NB II. fér­fi-mérkőzés, Pécs. Dunántúli napló Az MSZMP Baranya megyei Bizottságának lapja Főszerkesztő: Mitzki Ervin Főszerkesztő-helyettesek: Báling József és Hallama Erzsébet Szerkesztőségi ügyelet 8—20 áráig 10-053, 20 óra után 15-726 Kiadja a Baranya megyei Lapkiadó Vállalat Felelős kiadó: Braun Károly Szerkesztőség és kiadóhivatal: Pécs, Pf.: 134. Hunyadi út 11. 7601 Telefon: 15-000, 15-762, 15-852, 15-245, 15-264 Szerkesztőség telex: 12-421 Kiadó telex: 12-320 Készült ofszet rotációs eljárással Saphir 96-os gépen Pécsi Szikra Nyomda Pécs, Engel János u. 8. 7630 Tel.: 13-177, 13-696. Telex: 12-211 Felelős vezető: Szendrői György Terjeszti a Magyar Posta Előfizethető hírlapkézbesítő postahivataloknál és kézbesítőknél. Előfizetési díj egy hóra 30,— Ft negyedévre 90,— Ft, egy évre 360,— Ft Indexszám: 25 054 ISSN 0133—2007 Dél-dunántúli építőipari vállalat pályázatot hirdet főmérnöki állás betöltésére, okleveles építészmérnöki végzettséggel és 10 év feletti kivitelezői gyakorlattal rendelkezők részére. A pályázathoz részletes önéletrajzot szakmai működés feltüntetésével kérünk csatolni. Jelentkezéseket „HATÉKONYSÁG" jeligére a Pécs, Hunyadi úti hirdetőbe kérjük leadni. PMSC—Székesfehérvári MÁV Előre 2:0 (1:0)