Dunántúli Napló, 1978. április (35. évfolyam, 90-118. szám)

1978-04-16 / 104. szám

Labdarúgás Magyarország— Csehszlovákia 2:1 (2:0) A legeredményesebb pécsi csatár Kiss kapura lő a PMSC—Ferencváros bajnoki mérkőzésen Arató László felvétele Az argentínai világbajnokság 16-os mezőnyében szereplő vá­logatottak közül a magyar csa­pat is megkezdte szombat dél­után az igazi előkészületet, le­játszotta első vb-tesztmérkőzé- sét a Népstadionban, és ellen­fele ezúttal 35-ödször Cseh-- szlovákia együttese volt. 40 000 néző, v.: Ma kszi mo­vies (jugoszláv). Góllövő: Nyi­lasi (1), Bilsky (öngól), illetve Kroupa. A két válogatott ebben az összeállításban kezdett: Magyarország: Gujdár - Tö­rök, Kocsis, Kereki, Tóth - Nyi­lasi, Pintér, Zombori — Fazekas, Törőcsik, Váradi. Csehszlovákia: Netolicka — Dobias, Barmos, Fiola, Gogh, Bilsky, Panenka, Jarusek, Ja- necka, Kroupa, Nehoda. A magyar válogatott kezdte a játékot, és azonnal támadás­ba lendült, régen látott, parázs akciókkal egymás után terem­tett veszélyes helyzeteket. Törő­csik a jobb oldalról ívelt nagy­szerűen középre, Nyilasi azon­ban nem érte el a labdát. A 2. percben az ördöngős Törő­csik a bal oldalon cselezett, a 16-os előtt Dobias felvágta. Váradi nyeste be a szabadrú­gást, Netolicka kiütötte a lab­dát és a jókor érkező Nyilasi négy lépésről a jobb sarokba helyezte (1:0). Mint később ki­derült, a labda nem Nyilasi, hanem a csehszlovák Bilsky lábáról került a hálóba, tehát öngól volt. Egy pillanatra sem szűntek a magyar akciók, a csehszlovákok ezekben a per­cekben alárendelt szerepet ját­szottak. A 7. percben jobbol­dali Törőcsik-beadás után Ke­reki fejese a felső lécről pat­tant ki. Mindjárt utána nagy­szerű adogatás végén Pintér ke­rült abszolút gólhelyzetbe a 16- oson belül, de a lövés pillana­tában Dobias és Barmos együt­tes erővel felvágta. Meglepe­tésre a jugoszláv játékvezető tovóbbot intett. A 15. percben Nyilasi lövését védte vetődve a kapus. Újra és újra Törőcsik- től indultak akciók, a 18. perc­ben az újpesti csatár balolda­li beadását Kereki hét méter­ről éppen hogy a bal sarok mellé fejelte. Jellemző volt a játék képére, hogy az Európa- bajnok csehszlovákok a 19. percben kerültek először a ma­gyar kapu előterébe: jobbol­dali szögletekhez jutottak. A 24. percben Váradi jobboldali szöglete után Nyilasi a jobb sarok mellé fejelte a labdát. A 27. percben született a na­gyon kiérdemelt második gól: Zombori Váradit szöktette és a szélső jó beadását Nyilasi tíz méterről lőtte a léc alá (2:0). A 29. percben Gujdár elő­ször fogott labdát — egy rosz- szul elvéqzett csehszlovák part­dobást. Ezután Váradi 30 mé­teres lövését Netolicka szöglet­re védte, majd mintaszerű Vá­radi—Zombori-adogatás után Fazekas elől vetődve szerezte meg a labdát a vendégek ka­pusa. A 30. percben Törőcsik mesteri labdát adott Nyilasi­nak, akinek nagy lehetősége volt a mesterhármasra, de a 11-es ponton még a kapust is ki akarta cselezni, és szerelték. A második félidőre mindkét csapat cserélt. A magyar vá­logatottban Martos jött ki Tö­rök helyett, a vendégeknél pe­dig Panenka és Janecka he­lyét Masny és Kozak foglalta el. A cserék a csehszlovák együttesnek használtak jobban, a második 45 percben teljesen megváltozott a játék képe. A 47. percben Nehodát Kereki felvágta a büntető területen belül, de a jugoszláv bíró ez­úttal is tovóbbot intett, csak­úgy, mint az első félidőben Pintér eseténél. A magyar együttes nem tudta tartani a labdát, a vendégek óriási erő­vel rohamoztak, és beszorítot­ták a hazai gárdát. Nehoda 20 méteres lövését védte Gujdár, majd Váradi fejelte fölé a lab­dát 10 méterről. Az 57. perc­ben Törőcsik növelhette volna az előnyt, csaknem a félvonal­tól a 16-oson belülre cselezte magát, de amikor már gólhely­zetben volt, továbbítani akart Fazekasnak és odalett a lehe­tőség. A 64. percben góllá érett a csehszlovákok nyomá­sa : Nehoda faképnél hagyta Martost, jó beadását Kocsis nem tudta menteni Kroupa elől és a csehszlovák gólgyáros 10 méterről a kapu jobb oldalába bombázott (2:1). Két perc múl­va Kroupa 18 méteres szabad­rúgása a magyar sorfalon meg­pattant, a labda éppen, hogy elkerülte a jobb sarkot. A 69. percben Masny lőtt fölé. A 70. percben Baráti kettős cserével próbált javítani. Fazekas és Váradi lement, Halász és Nagy L. állt be a helyükre. A 77. percben Szarnék szenvedett sé­rülést, lement a pályáról. A hajrában is veszélyesen támad­tak a csehszlovákok, a magyar együttes többször csak sza­bálytalanságok árán tudta megakadályozni a támadások befejezését. A 86. percben Ha­lász sárqalapot kapott, mert felvágta Kroupót. Ugyancsak sórgalap jutott egy perccel ké­sőbb Bilskynek, a Törőcsik el­len elkövetett szabálytalanság után. Döntetlen az előmérkőzésen A Magyarország—Csehszlová­kia válogatott labdarúgó-mér­kőzés előtt a Népstadionban a két ország ifjúsági „B" váloga­tottjának találkozóját rendezték meg. A fiatalok összecsapásán döntetlen született. Magyaror­szág—Csehszlovákia 1:1 (1:1). Magyar „U”-válogatott— Csehszlovák olimpiai válogatott 2:0 (1:0) Gólok, cselek, tervek Az NB ll-ben középpályán játszott, néha a védelemben kapott feladatot a beállás posztján. Ugyan Komlón csa­tárként kezdte, de később es­küdött arra, hogy neki a kö­zéppályán a helye. Igaz, eb­ben a szerepkörben találkozott először a sikerrel, az UEFA- tornán 1975-ben a bronzérmes magyar csapat legjobbjának bizonyult. A PMSC-nél az elmúlt év­ben Dárdai volt a legeredmé­nyesebb játékos, nemcsak csa­patában, hanem az egész me­zőnyben ő lőtte a legtöbb gólt. Dárdai után következett Kar­dos és Nagy. Kiss Sándor ne­ve csak ritkán került a gól­lövőlistára. Most viszont ma­gasan vezeti a házi góllövőlis­tát és a „jónevű" csatárok kö­zül csak Fazekas, Kozma és Fekete előzi meg a magyar mezőnyben. 17 góljával holt­versenyben a 4—5. helyet fog­lalja el az elmúlt évi gólki­rállyal, Váradi Bélával. 1977 nyarán, a bajnokság kezdetekor gondot jelentett a piros-feketéknél, hogy d csatá­rok közül Nagy súlyosan meg­sérült, de Kardos és Lingl is kisebb sérüléssel bajlódott. Gólerős csatár kerestetett és úgy tűnt, hogy csak Dárdaira lehet számítani. Az első há­rom fordulóban rúgott is mér­kőzésenként egy-egy gólt, de aztán Békéscsabán már nem sikerült és az ötödik forduló­ban a Rákóczi ellen kiállítot­ták. Ez a mérkőzés jelentette a fordulatot Kiss Sándor szá­mára. — Az edzéseken játszottam középcsatárt és ment is a já­ték — emlékezik vissza a pi­ros-feketék gólkirálya. — A szakvezetés is foglalkozott az­zal a gondolattal, hogy én szerepeljek a középcsatár posztján. A Rákóczi ellen kap­tam először ilyen leiadatot és Túrái góljára nekem sikerült válaszolnom, így lett 1:1 az eredmény. Aztán megmarad­tam középcsatárnak és most úgy érzem, hogy ebben a sze­repkörben lehetek a legered­ményesebb. * A bemutatkozást sikeres folytatás követte, a Videoton elleni találkozón három alka­lommal is bevette a váloga­tott Kovács L. kapuját. Ezután az ellenfelek taktikai értekez­letein már nem feledkeztek meg az edzők Kissről és álta­lában külön őrzőt is kapott va­lamelyik hátvéd személyében. Közben az utánoótlás válo­gatottba is meqhívták és ját­szott SoDronban n csehek el­len. A leautóbbi Maavarorsznq —Juaoszlávia utánpótlás EB- selejtezőn a kispadon ült. — Erőnlétben. feltétlenül ia- vulnom kell — mondja. —No, és az sem ártana, ha valami­vel robbanékonyabb lennék. Sokszor szememre vetik, hogy túlzásba viszem a cselezést és nem adom át a jobb helyzet­ben levő társaknak a labdát. Valóban, nemeqyszer azért vesztem el a labdát, mert méq egy cselt akarok, amiről ké­sőbb kiderül, hogy felesleges. De mindenáron gólt akarok lő­ni és keresem a legjobb lehe­tőséget, ezért kozkáztatok meg több cselt. A 17 gól viszont úgy érzem engem igazol. * A világbajnokság miatt sű­rített volt a tavaszi program, már április 22-én véget ér a bajnokság. Még két forduló van vissza, a PMSC mindkét alkalommal idegenben lép pó­lyára. A papírforma alapján Dunaújvárosban és Kaposvá­ron is a hazaiak az esélyesek. A Kohász kitűnően szerepelt az elmúlt hetekben, nehéz lesz megállítani őket. A Rákóczi élethalálharcát vívja, szá­mukra minden pontra szükség van. Vajon sikerül-e Kiss Sán­dornak növelnie ezen a két mérkőzésen góljai számát? — Szeretném, ha a 17 és a 20 közötti különbség csök­kenne — folytatja a beszélge­tést. — Mindkét csapat tá­madni log és ilyenkor lazább az ellenfél védelme, ami egy­ben azt is jelenti, hogy köny- nyebb a csatár dolga. Ha si­kerülne újabb gólokat szerez­nem, akkor megtarthatnám he­A lelkesebb nézők már szom­baton délután kivonultak az Abaligeti úti kanyarokba, hogy megnézhessék kedvenceiket az edzőfutamokon. A depóban hozzáértő kezek javítgatták még a kocsikat és bizonytala­nul tekintettek az égboltra, mi­lyen gumikat rakjanak fel. Kiss Dezső Alpinját vizes gumikkal szerelték fel már a rajt előtt, míg a többiek pólyagumikkal mentek az első futamon. Kora délután aztán megnyíltak az esőcsatornák. A pillanatok alatt felázott aszfalt rendkívül csú­szós lett, ami a versenyzőket óvatosságra intette, de ugyan­akkor kipróbálhatták milyen a versenypálya talaja esőben. A nézők kíváncsian várták az NSU Spider bemutatkozását és Cserkuti József 320-as BMW-jét, de egyik sem érke­zett meg, íqy sajnos őket nem láthattuk. Viszont élmény ma­rad mindenkinek, aki látta Kiss Dezsőt, és úgy tűnik nagy for­mában van a Bp. Volán ver­senyzője. Nem edzett Ferjáncz Attila és mint megtudtuk, nem is indul a versenyen. Nélküle is bizonyára rangos lesz a Me­csek hegyiverseny és a nézők jó küzdelmet láthatnak. Jó edzésidőt ment Jakab Gyula, aki 1200-as karosszé­riába szerelte 1600-as 110 ló­erős motorját, és a hatos cso­portban küzd ellenfeleivel. A Pécsi Volán versenyzője mind­össze 21 éves, harmadik éve indul hegyiversenyeken. Gulyás Imrének rosszul sikerült a teg­nap délután, mert az első fu­tamban leszakadt a kuplung­tárcsája. A pólya a Zsiguli számára még egyébként is szo­katlan, kár, hogy ez is közbe­jött. A románok „kóstolgatták" a pályát. Közülük a legjobb eredményt Nicu Grigoras érhe­ti el, aki a Dácia-gyár konstruktőre. Huszonkilenc éves, két éve versenyez és a román hegyibajnokság 1300-as gép­osztályának győztese. — A pálya rendkívül szép és biztonságos, csak rövid. Nálunk hosszabbak a pályák és sokkal több kanyar van. Szeretnék kategóriámban az első öt között végezni. A ver­senykocsim 110 lóerős és 10,6 lyemet a góllövőlista élmező­nyében. És ezt nagyon szeret­ném. Hogy jövőre ismét ott lehetek-e a legjobbak között? Most már biztos, hogy nem, mert egy idény előnyt adok a riválisoknak. Nyáron ugyanis bevonulok katonának és csak 1979 februárjában térhetek vissza a PMSC-hez. Lázár Lajos másodperc alatt gyorsul száz­ra. ötletes, hogy színekkel je­lölték a kanyarokat. Corvel Caprita már nem fia­tal, 38 éves és tízéves ver­senytapasztalattal rendelkezik. Ű is autómérnök, sokáig volt rally-versenyző egy 1000-es Fiat Abarth volánja mögött. Néhány éve már csak hegyi­versenyeken áll rajthoz. — Romániában két hegyi­bajnokságot nyertem és részt veszek pályaversenyeken is. Na­gyon örülök, hogy hívtak ben­nünket és szeretném, ha a mai bemutatkozásom sikerülne, bár az én kocsim a leggyengébb, mindössze 80 lóerős. Hormadik versenyzőjük Mia- nof Ionéi, a román bajnokság 1300-as kategóriájának máso­dik helyezettje, 31 éves. — A Dácia-gyár mellett van egy próbapálya, ahol a moto­rokat teszteljük. Az én kocsim most 100 lóerős, gyorsulása 11 másodperc. Ha jó idő lesz, Michelin gumikkal megyek, ha esik Dunlop SP-vel. Nagyon tetszik az önök pályája, vo­nalvezetése kiváló. A bizton­sági óvintézkedések az egész csapatra jó hatással vannak. Már szakadt az eső, amikor Szabóki László qumit cserélt a 140 lóerős, nyolc másodperc alatt gyorsuló NSU-n, mellyel korábban Cserkuti versenyzett. — Számomra még szokatlan ez az autó, ettől függetlenül kategóriagyőzelemre számítok. Délután három órakor min­den ruha átázott, a verseny­autók pedig rótták a kilométe­reket. Kárpáti Kornél is fázó­san és kicsit idegesen nyitotta ki a Zsiguli ajtaját, amikor sorra került. — Nagyon peches vagyok, először indulok hegyin és még az eső is esik. Majd vigyázok, nehogy kicsússzak a nekem még ismeretlen pályán. Müller István Kézilabda Szondi SE—PMSC 31:22 (19:12). NB I. férfimérkőzés, Székesfehérvár. Legjobb pécsi dobók: Harmat (5), Taskó (4). Mai sportműsor Labdarúgás. NB II. mérkőzés: Komlói Bányász—Szolnoki MTE, Kom­ló, 16.00. NB III. mérkőzések: Vé- ménd—PVSK, Véménd. 16.00. Sellye —Bauxitbányász, Sellye, 16.00. Me­gyebajnokság: Zsolnay—Boly, Por­celángyári pálya, 11.00. Szalánta— P. Kinizsi, Szalánta, 16.00. Siklós— Mágocs, Siklós, 16.00. Szigetvár— Universitas PEAC, Szigetvár, 16.00. Vasasi Bányász—PBTC, Vasas, 16.00. Steinmetz SE—Drávafok, BTC-pálya, 16.00. Beremend—Mázaszászvár, Be- remend, 16.00. Mohács—Magyar­szék, Mohács, 16.00. P. Kesztyűgyár —Pogány, Pécsbányatelep, 16.00. Országos ifjúsági bajnokság: PVSK —KSC, PVSK-pálya, 11.00. Sport­iskola—KTE, Kovácstelep, 11.30. PMSC—Véménd, Pécsújhegy, 10.00. Komló—Sellye, Komló, 14.00. Autó. Országos heqyibajnokság el­ső futama, Abaliqeti út, 4-es km- kő. Edzés és verseny 9.30. Birkózás. Úttörő kiválasztó ver­seny. Városi sportcsarnok, 12.00. Kézilabda. NB I. nők: Borsodi Bányász—PMSC, Miskolc, 10.30. NB I. férfiak: PMSC—Elektromos, városi sportcsarnok, 10.00. NB II., nők: Zsolnay—Győri Élelmiszer, Porcelán­gyári pálya, 10.00. Asztalitenisz. NB II. férfiak: Va­sasi Bányász—Aknamélyítő Vasas, általános iskola, 9.30. Kosárlabda. NB II. férfiak: Ba­kony Vegyész—Pécsi Postás, Veszp­rém, 10.30. NB II., nők: Veszprémi Volán—Soortiskola, Veszprém, 12.00. Postás—Győri Tanárképző, PVSK- tornacsarnok, 10.00. Universitas PEAC—Bonyhádi Botond, Műszaki Főiskola, 11.00. Sziaetvár—Sopron, Szigetvár, 10.00. Komló—Csorna, Komló, 10.30. Kerékpár. Dunántúli kritérium­bajnokság. pécsiek részvételével. Szombathely, 9.00. Röplabda. NB II., férfiak: Győri Műszaki Főiskola—Steinmetz SE, Győr, 10.00. Sz. Spartacus—Univer­sitas PEAC. Szombathely, 10.00. NB 11., nők: Kőszeq—Universitas PEAC, Kőszeg, 14.00. Úszás. Vidéki csapatbajnokság II. fordulója. Hullámfürdő, 9.00 óra. Asztalitenisz. NB I. férfiak: Uni­versitas PEAC—Miskolc, Egyetemi tornacsarnok, 9.00. Grund- birkózás ’78 A Népsport szerkesztősége, a Városi Tanács művelődésügyi osztálya, a Városi Sportfelügye­lőség, valamint a PMSC közös rendezésében tehetségkutató verseny lesz ma 12 órakor a városi sportcsarnokban. A ren­dezők a helyszínen még elfo­gadnak nevezéseket, jelentkez­hetnek VII. és Vili. osztályos fi­úk. Dunántúlt nanio Az MSZMP Baranya megyei Bizottságának lapja Főszerkesztő: Mitzki Ervin Főszerkesztő-helyettesek: Báling József és Hallama Erzsébet Szerkesztőségi ügyelet 8—20 óráig 10-053, 20 óra után 15 726 Kiadja a Baranya megyei Lapkiadó Vállalat Felelős kiadó: Braun Károly Szerkesztőség és kiadóhivatal: 7601 Pécs. Hunyadi út 11. sz. Telefon: 15-000, 15-762, 15-852. 15-245, 15-264 Szerkesztőség telex: 12-421 Kiadó telex: 12-320 Készült ofszet rotációs eljárással Saphir 96-os qépen Pécsi Szikra Nyomda , 7630 Pécs, Engel János u. 8. Tel.: 13-177, 13-696. Telex: 12-211 Felelős vezető: Szendrői György Terjeszti a Magyar Posta Előfizethető a helyi postahivataloknál és a kézbesítőknél. Előfizetési díj egy hónapra 21 Ft Indexszám: 25 054 ISSN 0133—2007 A Pécsi Tejüzem azonnali belépéssel felvesz: • női segédmunkásokat, betanított gépkezelőnek, 0 férfi segédmunkásokat, anyagmozgatónak, zsákolónak, 0 lakatost, 0 villanyszerelőt, 0 olajtüzelésű kazánfűtőt, 0 takarítónőt, állandó délelőttös műszakra, irodatakaritásra. Jelentkezés: Tüzér u. 15. Esőben az abaligeti pályán Mecsek hegyi autóverseny ■ Színekkel jelölték meg a kanyarokat MA román csapat legjobbja Nicu Grigoras