Dunántúli Napló, 1977. március (34. évfolyam, 59-89. szám)

1977-03-28 / 86. szám

A tartózkodóak még „fe­dett pályán" Harkányban már nyár van Világ proletárjai, egyesüljetek! héttői Dunántúli napló XXXIV. évfolyam, 86. szám 1977. március 28., hétfő Ára: 1.50 Ft Az MSZMP Baranya megyei Bizottságának lapja Fedezzük fel mmm Magyarországot! Nagyüzem a télikert kony­háján is Ok már egy kicsit le is bámulták Erb János képriportja Tavaly csaknem négymillió magyar állampolgár utazott külföldre, a belföldi turizmus­ban 4,5 millióan vettek részt. A két adat közti arány majd­hogynem magyar specialitás. A nemzetközi statisztikák szerint a belföldi turizmus volumene négyszerese a nemzetközi ide­genforgalomnak. Mit mondha­tunk tehát: ha üdülni, pihenni akarunk, nem feltétlenül szük­séges úgymond leszaladni a térképről, járjuk szép hazán­kat, fedezzük fel Magyarorszá­got! Az országban jelenleg 171 ezer szálláshellyel rendelke­zünk, ennek majdnem fele fi­zetővendégszolgálatban bérel­hető és 62 ezer a csak késő tavasztól kora őszig használ­ható kemping és motel. Ennyi bizony épphogy elégséges, le­hetne több is, jobb is. Az idegenforgalmi fogadó- képességünk fejlesztésére vo­natkozó tervek már javarészt elkészültek, sőt megvalósításuk is elkezdődött. Még ebben az ötéves tervben jónéhány szál­lodánkat felújítják, ezen kívül 40—45 ezer egyéb szálláshely épül; ennek fele olcsó kem­ping és motel lesz. Mintegy 40 százalékukat még idén átad­ják. 1980-ig 70 ételbár és 137 új, illetve megújított önkiszol­gáló étterem nyílik, (összeha­sonlításul: az előző ötéves terv­ben csupán 19 épült!) Négy kiemelt kirándulóközpont fej­lesztésére kerül sor: Visegrá- don, Kiskörén, a Velencei-tónál és Orfűn. Magyarországon 301 idegen- forgalmi értékű települést tar­tanak nyilván. Ha csak szű- kebb pátriánkat, Baranyát te­kintjük, már akkor is hosszú a felsorolás. Pécs nevezetessé­geire felesleges lenne kitérni, annyira ismertek, úgyszintén nemzetközi hírnévnek örvend Harkány gyógyvize, ahol egyéb­ként különböző komfortfokoza­tú szálláshely is akad szép Megújult a sikondai motel számmal. Mégsem elég: idén nyáron adják át az új luxus- kategóriájú nyaralótelepet. De Harkányon kívül még Sikon- dán, Sellyén, Szentlőrincen, Szigetváron, Siklóson is van termálvízű strand, szálláshellyel és étkezési lehetőséggel. A si­kondai motel idén megújulva várja a vendégeket. Szigetvár és Siklós történeti nevezetes­ségeit aligha kell bemutatni. Abaligetre is érdemes elláto­gatni: az ötszáz méter hosszú cseppkőbarlang megtekintésén túl a turista csónakázhat, fü- rödhet és szállást is talál. Orfű már jelenleg is kedvelt kirán­dulóhely, néhány éven belül pedig Dél-Dunántúl egyik leg­jelentősebb kiránduló központ­ja lesz négy mesterséges tavá­val. Kelet-Baranyában feltétlenül említést érdemel Pécsvárad az Árpádkori várával és Mohács a csatasíkon létesült Történel­mi Emlékparkjával. D. I. Vidám gálaműsor Fotó: Kóródi A mohácsi táncosok — A Széchenyi István Gimnázium és Szakközépiskola ének kvartettje. (Tudósítás a 2. oldalon) Siklós a héten város z Százhat év után ismét városi rangra emelkedik Siklós. A várossá nyilvá­nító ünnepi tanácsülést megelőzik, majd folytatják a különböző események kulturális seregszemlék, rendezvények. A siklósi KISZ-szervezetek már a múlt hét szombatján mun­kába álltak, hogy a le­endő város parkjait ren­dezzék. Tegnap a vár lo­vagtermében megnyitották Vida Dezső és Ko­vács Ferenc grafikus- művészek kiállítását. A vár kiállító termében a siklósi üzemek mutatják be ter­mékeiket. Ma úttörő kultu­rális seregszemlét rendez­nek a Járási Művelődési Központban. A március 29-i műsort a díszítőművé­szeti szakkörök kiállításá­nak megnyitása, majd táncdalénekesek fellépése tarkítja. Március 30-án fúvószene köszönti a siklósiakat, majd 11 órakor kerül sor az ün­nepi tanácsülésre, a vár kongresszusi termében, ahol átnyújtják a Magyar Népköztársaság Elnöki Ta­nácsának díszes oklevelét a várossá nyilvánításról. Ezt követően ünnepi hang- hersenyt rendeznek a vár­kápolnában. Este a zene­iskolai tanárok adnak kon­certet a Járási Művelődési Központban. A hét végén sportren­dezvények szerepelnek a Dárdai Pál (csíkos mezben) a PMSC első gólját fejeli Palotai hálójába, a Várpalota elleni mérkőzésen Fotó: Arató László Biztos győzelem PMSC — Várpalotai Bányász <U:0 (2:0) Űjmecsekalja, 5000 néző, ve­zette: Maczkó. PMSC: Katzirz — Iványi, Torna, Schulteisz (Dárdai L., a 65. percben), Kincses — Kiss, Dárdai P., Lő- rincz — Kardos (Lutz, a 70. percben), Nagy, Dobány. Edző: Kovács Imre. Várpalotai Bá­nyász: Palotai - Albu, Kirsch- ner, Bár, Harmath — Kozma, Kun, Szöllősi (Szegedi, a 76. percben) - László (Czompó, az 56. percben), Ladányi, Farkas. Edző: Zsótér Ferenc. Lendületesen kezdtek a pé­csiek. A 4. percben Nagy a jobb szélen előretört, a közép­re húzódott Kardoshoz játszott, a szélső azonban nem érte el a labdát, A vendégek szorosan, keményen védekeztek és időn­ként támadásokkal is próbál­koztak. Az első negyedóra ke­vés eseményt hozott. A 20. percben Nagy lefutotta a vé­dőket, a kapu elé ívelt, Kar­dos a földre fejelte a labdát, mely felpattant és a kapu fölé szállt. Nem sokkal később Kiss lövését kellett Palotainak vé­deni. A 27. percben góllá érett a pécsiek fölénye. Kardos elvi- horzott a jobb szélen, beadá­sát Dárdai Pál a hálóba fejel­te. 1:0 a PMSC javára, A 29. percben feljöttek a vendégek, László labdáját Farkas lőtte, a pécsi védők üggyel-bajjal tud­tak tisztázni. A 37. percben Kiss robogott végig a pályán, Koz­ma az utolsó pillanatban be­csúszó szereléssel szögletre mentett. A 40. percben Kiss mintaszerűen indította Nagyot, aki faképnél hagyta a a védő­ket, és beadás helyett éles szögből kapura lőtt, és a lab­da a hálóba jutott. 2:0 a PM­SC javára. Szünet után sem tört meg a pécsiek lendülete, a várpalo­taiak, csakúgy mint az első fél­időben, védekezésbe kénysze­rültek. Az 53. percben Nagy— Kiss adogatás után Kiss 16 mé­terről küldött lövését Palotai bravúrral, ököllel mentette. Az 58. percben szögletet értek el a várpalotaiak, a beívelt lab­dát Ladányi öt méterről Katzirz kezébe fejelte. A 62. percben a pécsiek lőttek szögletet. A labda ide-oda pattogott a vendégek kapuja előtt, végül a védők újból szögletre men­tettek. Egy perc múlva újabb gólt ért el a PMSC. Schulteisz átadását Kiss kapásból lőtte a kapu közepébe, 3:0 a PMSC javára. A várpalotai védők el­fáradtak. A 67. percben Kiss középen kiugratta Kardost, aki lerázta a védőket és 10 méter­ről nagy gólt iőtt. 4:0 a PMSC javára. Az utolsó negyedórá­ban a pécsiek tartották a lab­dát. A várakozásnak megfelelően végig a PMSC irányította a já­tékot. A vendégeknek csak egy ideig sikerült megőrizni kapu­jukat a góltól. Később mind­jobban kidomborodott a pécsi­ek tudása, nagyobb felkészült­sége és ez gólokban is meg­mutatkozott. A pécsiek minden csapatrészükben felülmúlták el­lenfelüket, akik még erővel bír­ták. igyekeztek megnehezíteni a PMSC győzelmét, ez azonban nem sikerült. Végeredményben a PMSC könnyedén, helyenként látványosan játszva, biztosan nyerte a mérkőzést Katzirznak alig volt dolga, a védelem legjobbja Kincses volt, de Iványi is jó formában ját­szott. Torna biztos pont voltT"A középpályások közül Kiss ren­geteget volt játékban, igen jó teljesítményt nyújtott, Dárdai Pálnak csak felvillanásai vol­tak. Elöl Kardos lendületes volt, sok jó támadást vezetett, Nagy új szint adott a csatársor já­tékába. A vendégcsapat leg­jobbjai Bor, Kozma és László voltak. Hegyi István Négy ponttal vezet a Pécs 1. Pécs 26 15 8 3 61-21 38 2. V. Izzó 26 14 6 6 50-30 34 3. Szfv. MÁV 26 13 7 6 46-37 33 4. Nagykanizsa 26 12 7 7 40-33 31 5. Szolnoki MTE 26 13 4 9 52-42 30 6. Debrecen 26 11 7 8 34-28 29 7. Eger 26 12 5 9 48-46 29 8. Szekszárd 26 10 9 7 29-30 29 9. Budafok 26 10 8 8 58-45 28 10. Volán 26 9 8 9 37-31 26 11. BVSC 26 8 10 8 41-43 26 12. MAV-DAC 26 11 4 11 39-41 26 13. G.-MAVAG 26 7 10 9 38-47 24 14. Kossuth KFSE 26 9 4 13 38-41 22 15. Komló 26 8 6 12 24-34 22 16. Fűzfő 26 7 8 11 28-40 22 17. Ózd 26 8 5 13 34-41 21 18. Várpalota 26 5 8 13 27-39 18 19. Szolnoki MÁV 26 5 6 15 21-40 16 20. Oroszlány 26 4 8 14 26-62 16 Spanyolország—Magyarország 1:1 (Tudósítás a 7. oldalon.)