Dunántúli napló, 1975. április (32. évfolyam, 89-117. szám)

1975-04-06 / 93. szám

i Labdarúgó IUB |, Tovább tart a versenyfutás TATABÁNYA—BÉKÉSCSABA 1:0 (1:0) Tatabánya, 5000 néző, v.: Há­mori. Góllövő: Arany. A két csapat lelkesen harcolt, a játékba viszont sok hiba csú­szott. Gólhelyzetei alapján a Tatabánya nagyobb arányban is győzhetett volna. SALGÓTARJÁNI BTC—ZALA­EGERSZEGI TE 2:0 (1:0) Salgótarján, 7000 néző, v.: Szóvá. Góllövők: Básti és Mar­osok. Salgótarján: Magyar — Mik­lós, Kmetty, Kovács II., Vertig — Répás, Varga, Básti — Horváth, Kajái, Marcsok (65. percben Kovács I). Zalaegerszeg: Bolemányi — Papp II. (Kocsis II. 46. p.), An­toni, Mihalecz, Molnár - Gás­pár (Rácz 46. p.), Józsi, Tóth, Kocsis I — Szimacsek Soós. Jó iramú küzdelmes mérkőzé­sen biztos hazai győzelem szü­letett. A játékidő nagy részé­ben az SBTC irányította a já­tékot, sokkal több helyzetet is teremtett ellenfelénél, CSEPEL—RABA ETO 1:0 (1:0) Csepel, 5000 néző, v.: Tátrai. Góllövő: Csordás. Az újdonságot jelentő cse­peli hadrend csak a második félidő első felében párosult sok mozgással, és mivel a Rába-támadók próbálkozásai ebben a játékrészben nélkülöz­ték a fantáziát, az összessé­gében alig közepes színvonalú és iramú találkozó két. pontja megérdemelten maradt a gyáriaknál. HALADÁS VSE—VIDEOTON 2:1 (0:0) Szombathely, 7000 néző. Ve­zette: Somlai. Góllövők: Farkas (2), illetve Karsai. Az első félidőben a Videoton birtokolta többet a .labdát, de minden elgondolás nélkül, erőltetett támadásvezetést nem koronázta siker. A Haladás eb­ben a játékrészben nem .vál­lalkozott támadásvezetésre és így szinte az egész félidőben a zöld-fehérek kapuja előtt pat­togott a labda. Szünet után a szél kissé csillapodott, s ez szinte szárnyakat adott a hazai csapatnak, és a széleken veze­tett gyors támadásokkal zavart tudott kelteni a vendégcsapat védői között. A Haladás szü­net utáni játékával megérde­melten szerezte meg az érté­kes két pontot. DIÓSGYŐR—FERENCVÁROS 1:1 (1:0) Diósgyőr, 25 000 néző. Vezet­te: Müncz. Góllövők: Káplár, illetve Ju­hász. A Diósgyőr pontatlan és kap­kodó játéka, de főleg közép­pályásainak gyenge teljesítmé­nye miatt a Ferencváros me­zőnyfölénybe került. A hazai védők azonban állták az ost­romot, sőt egy gyors támadás végén megszerezték a veze­tést is. A második félidőben el­keseredetten rohamozott az FTC, de támadásait sorozatban megállították a diósgyőri vé­dők. Végülis megérdemelten vitte el a Diósgyőrből, a tarta­lékos Ferencváros az egyik pontot. VASAS—MTK VM 4:2 (1:2) Fáy utca, 7000 néző, v.: Mo­hácsi. Góllövők: Váradi, Müller, Izsó, Gass, illetve Török, Kunszt. Vasas: Mészáros — Török P., Fábián, Lakinger, Kántor — Komjáti, Kü — Müller, Gass, Izsó, Váradi B. MTK VM: Lengyel — Török J., Csetényi, Csorna, Nyírő — Kovács, Kiss, Borsó — Takács, Szuromi, Kunszt. Jó iramú mezőnyjátékkal — Izsó fölélövésével kezdődött a találkozó. A 6. percben Cseté­nyi röviden szabadított fel fej­jel és Váradi 15 méterről job­bal, nagy erővel a kapu jobb oldalába bombázott (0:1). Rög­tön kezdés után Török J.— Szuromi—Török J. volt a labda útja, a hátvéd 14 méterről a Vasas-csatárhoz hasonló góllal egyenlített (1:1). Rögtön utána a következő kék-fehér támadás­nál Kiss az ötösről a felső ka­pufára lőtt. Ezután a két 16-os között folytatódott sokkal gyen­gébb iramban, több szabályta­lansággal és enyhe Vasas-fö­lényben a játék. Gass szabad­rúgása (24. p.) jelentett veszélyt, majd 14 perc múlva a szőke csatár hagyott ki helyzetet. A félidő lefújása előtt néhány másodperccel Takács beadását Kunszt nyolc méterről fejelte a mozdulatlan Mészáros kapujá­ba (2:1). Nem volt jó a mérkőzés, vi­szont a hat gól érdekessé tette a 90 percet. Mindkét védelem sokat hibázott, különösen a vendégeké, hiszen szünet után negyed óra alatt három gólt kaptak. A Vasas szünet utáni átgondoltabb, néha szelleme­sebb csatárjátékának köszönhe­ti a két pontot. Az MTK VM a második félidő utolsó 20 percé­ben fáradt, összetört csapat be­nyomását keltette. Jók: Fábián, Gass, Váradi, illetve Török J. Aszta lí tenisz Jónyer bravúrjai a bécsi parádén Az osztrák főváros lapjai csak elég szerényen írnak Európa legjobb asztaliteniszezőinek it­teni találkozójáról. A Stadthal- le terme a délutáni mérkőzé­sekre ismét zsúfolásig megtelt az „Európa-12" versenyen. Magyar szempontból a leg- örvendetesebb Jónyer István világbajnok nagyszerű játéka volt, aki előbb a francia Sec­retin, majd a svéd K. Johans­son ellen bravúros mérkőzést vívott. A balkezes, igen látvá­nyosan védekező, de bátran közbeütő Secretin már 2:0-ra és 20:19-re vezetett (tehát mér­kőzés labdája volt), Jónyer azonban nem adta fel, előbb egyenlített, majd 3:2 arányú győzelmet aratott. A svéd K. Johanson ellen, viszont Jó­nyernek volt 2:0-ás vezetése, aztán az északi versenyző egyenlített és óriási izgalmak között zajlott le a döntő játsz­ma. Főleg Johansson vezetésé­vel (pl. 10:6). Jónyer azonban „fordított" világbajnokhoz mél­tó hajrával, káprázatos tenye­res és fonák pörgetésekkel 21-16-ra megnyerte a döntő játszmát és ezzel megőrizte ve­retlenségét. A mezőnyben mel­lette már csak a jugoszláv Sur- bek veretlen, míg a többiek egy, vagy több vereséget szen­vedtek. Börzsei jól küzdött Or- lowski ellen, majd a két ma­gyar — Börzsei és Gergely — találkozójával Gergely került ki győztesként. A női versenyből nem hiá­nyoznak a meglepetések és ezekben pozitív és negatív vo­natkozásban a magyarok is ki­veszik részüket. Pozitív, hogy Lotaller újabb két győzelmet aratott és négy forduló után veretlen a svéd Hellmann és a nyugatnémet Hendriksen tár­saságában. Magos viszont elő­ször a csehszlovák Silhanovától majd Lotallertől szenvedett 2:0-ás vereséget és így tovább­ra is a mezőny gyengébb fe­lében foglal helyet. Kosárlabda a monitor lellöl Apróságok, melyek nem is apróságok Pálvölgyit nem tudja megakadályozni a pontszerzésben a bajai játékos. Baja—PVSK 82:80 (40:39). NB. I. férfi mérkőzés. Fotó: Arató. Ma: Duisburg—PMSC asztalitenisz VVK mérkőzés BIZAKODNAK A PÉCSIEK (Tudósítónk telelonjelentése.) A PMSC asztaliteniszezői csütörtökön este megérkeztek Berlinbe, ahonnént vonattal folytatták útjukat Duisburg fe­lé. Hannovertől meglepő idő­járás fogadott bennünket, sű­rű pelyhekben hullott a hó. Duisburgban vendéglátóink a sportkombinát szállodájában helyezték el csapatunkat. Pén­teken és szombaton is edzést tartottunk, a mérkőzés színhe­lyéhez hasonló teremben. Megismertük a Duisburg csapatát is, mely jó nevű já­tékosokból áll. Legjobbjuk Fritz, aki az NSZK ranglista 5—6. helyén áll. Engel junior bajnokságot is nyert már. Da- utz is jó eredményekkel büsz­kélkedhet, őt számos rangos NSZK-beli klub szeretné leiga­zolni. Dautz egyelőre még nem döntött. A Duisburg az NSZK bajnokságának második he­lyén áll jelenleg, a válogatot­takat felvonultató Düsseldorf mögött. Csapatunk a legjobb ösz- szeállításban állhat asztalhoz vasárnap délelőtt. Az Arató, Balázs, dr. Horváth összetételű hármastól azt várjuk, hogy szo­ros eredményt ér el a Duis­burg ellen. Tudjuk, hogy Fritz legyőzése nehéz lesz, de En­gel és Dautz ellen van keres­nivalójuk Aratóéknak. A legjobb négy közé már bekerült a BVSC, a London és a Stockholm csapata. Vasár­nap délelőtt eldől, ki lesz a negyedik. Szeretnénk, ha a PMSC játszhatna az elődön, tőben. Schvara László Nemzetközi autós csillagtúra Felszabadulásunk 30. évfor­dulója tiszteletére április 4-én nemzetközi csillagtúrát rende­zett a Pécsi Autóklub csehszlo­vák, román, jugoszláv, osztrák és magyar résztvevőkkel. Külön küzdelmet vívtak a motorosok és az autósok. A versenyzők két ügyességi pályán döntötték el a helyezési sorrendet. A 43 autós és a 22 motoros induló nevében a csapatok vezetői a verseny végén megkoszorúzták a pécsi temetőben a szovjet hősi emlékművet. Ismét bemutatkozott egy vi­déki sportcsarnok. A budapesti és a miskolci után a múlt hé­ten először közvetítettünk a nemrég felavatott szegedi sport- csarnokból, ahol kulturált, min­den igényt kielégítő körülmé­nyek várták a nemzetközi tor­na résztvevőit. Amikor jó né­hány évvel ezelőtt uszoda épí­tésébe kezdtek a Tisza partján, azt hiszem senki sem gondolt arra, hogy később elsősorban a teremsportok otthona lesz. Igaz, a kritikus szemek hamar észreveszik a tervezői turpis­ságot, — a küzdőtérhez ugyan­is túlságosan közel van a meny- 'nyezet, a nemzetközi méretű ké­zilabda-pálya, a kosár- és röp­labda-pályák mégis nagy se­gítséget nyújtanak a nemcsak városi, de nagyobb rendezvé­nyek, nemzetközi tornák lebo­nyolítására is. A csarnok átadása után sem szünetelnek a munkálatok. Meg­lesz az eredetileg tervezett uszoda is, és úgy tűnik, né­hány éven belül a szegedi sportcsarnok és környéke iga­zi sportkombináttá fejlődik. Egész biztos, hogy ez nagy len­dületet ad majd Szeged és Csöng rád megye sportéleté­nek! Maradjunk még a kézilab­dánál. December végén a Szovjet­unióban rendezik a VI. női ké­zilabda-világbajnokságot. A ma­gyar válogatott a franciák el­leni vb.-selejtezőn, — mint az várható volt — két győzelem­mel jutott túl és ezzel a döntő résztvevője lett. A csoportbe­osztást április 13-án, Dortmund- ban sorsolják, a Westfalenhal- leban, ott, ahol a magyar lá­nyok tíz évvel ezelőtt világbaj­nokok lettek. Az eseményre az ASK Vor­wärts Frankfurt-Oder NDK- beli és a Borac Banja Luka ju­goszláv — Bajnokcsapatok Európa Kupája döntője előtt kerül sor. És hogy miért vár­ják mindenütt nagy érdeklő­déssel Fortuna színrelépését? Mert a női világbajnokság el­ső négy helyezettje egyben a montreáli döntőbe is jegyet vált! Ha ehhez annyit teszünk hozzá, hogy a rendező Szov­jetunió, a cím védője Jugo­szlávia, az ezüstérmes Romá­nia, az előző világbajnok NDK, — az egyre nagyobb léptek­kel fejlődő Csehszlovákia és Lengyelország szinte egyformán esélyes az elsőízben kiírt női kézilabda olimpiai döntőbe ju­tásra, világosan látszik, milyen nehéz lesz a szeszélyes magyar csapatnak a dobogóra jutás. Egy látszólag könnyebb cso­port megnyugtathatja a kedé­lyeket, esélyt adhat még Mont- reálra is. Hát ezért lesz olyan izgal­masan érdekes a dortmundi sorsolás ... * Éppen tíz esztendeje, hogy a Ferencváros elnyerte a Vásár­városok Kupáját. Jó lenne egy évtizeddel később újra hasonló nemzetközi sikert ünnepelni, most már a rangosabb Kupa­győztesek Kupájában. Az FTC vezetősége helyesen határozott, amikor a mérkőzést nem az üllői úton, hanem a Népstadionban rendezi. Biztos a telt ház, és az anyagilag lé­nyegesen kedvezőbb a klub számára, mint a saját pályán 30 000 néző előtti lebonyolí­tás. Arról nem is beszélve, hogy a Fradi hosszú évekig játszott a Népstadionban, így a játé­kosoknak nem jelenthet a pá­lyacsere különösebb változást. Ami pedig a Crvena Zvezdát illeti, úgy vélem nem szorul kü­lönösebb bemutatásra. Azt vi­szont kevesen tudják, hogy a Ferencváros eddig háromszor játszott a belgrádi csapattal, de győznie egyszer sem sike­rült. 1962-ben Santiagoban 3:2-re, 1968-ban Mexikóváros­ban 2:0-ra, 1971-ben pedig Belgrádban kapott ki a Fradi 4:2-re. A szerdai budapesti mérkő­zés lesz a Ferencváros 978. nemzetközi találkozója. A Zvez- da elleni eddigi gyenge telje­sítményt az első hazai pályán vívott igen fontos összecsapá­son illik a szurkolókkal elfe­ledtetni annál is inkább, mert erre úgy érzem most van a Fradinak a legnagyobb lehe­tősége! Szőnyi János Eredirtértyrtk rövidért VÍVÁS. Hetvenhárom résztvevővel április 4-i emlékversenyt rendezett a Pécsi Sportiskola. Eredmények: Leány tőr: (1960—61): 1. Török (PSI). 2. Nagy M. (Szombathely), 3- Szili (Szekszárd). Leány tőr: (1962—63): 1. • Takács (Szombathely), 2. Szöllősy (PSI), 3. Bayer (PSI). Fiú tőr: (1960—61): 1. Takács (Szombathely), 2. Róhr (PSI), 3. Németh (Szombat­hely). Fiú tőr: (1962—63): 1. Olsák (Szentes). 2. Czigány (Szombathely). 3. Fekete (Szombathely). BARANYA MEGYEI ÁLLAMI ÉPÍTŐIPARI V. Mohácsi Székgyár építkezéséhez: KUBIKOSOKAT ÉS SEGÉDMUNKÁSOKAT. Pécsi munkahelyre: KŐMŰVESEKET, VÍZSZIGETELŐKET, ÁCSOKAT, KUBIKOSOKAT, VILLANYSZERELŐKET, AUTÓVILLAMOSSÁGI SZERELŐT, BETONOZÓKAT, SEGÉDMUNKÁSOKAT, GÉPLAKATOS, LEMEZLAKATOS ÉS ÉPÍTŐGÉPÉSZ SZAKMUNKÁSOKAT. Jelentkezés: PÉCS, RÁKÓCZI ŰT 56. Munkaerőgazdálkodáson. Érdeklődő levelekre válaszolunk. Levélcím: 7601 Pécs, pf. 147. EGYETEMI SPORT. A debreceniek si- kerével befejeződtek Pécsett a Tudo­mányegyetemek Jubileumi Felszabadu­lási Kupa mérkőzései. A pécsiek kö­zül a férfi kosárlabdázók szerepeltek a legjobban, a 2. helyen végeztek. VÍVÁS. A nyugat-németországi Heidenheimben folytatódott a pár­bajtőr bajnokcsapatok Európa Ku­pája. Az elődöntőben a CSZKA Moszkva 9:6 arányban győzött a nyugatnémet bajnok FC Tauberbi- schofsheim ellen, a másik ágon a magyar együttes, a BVSC 9:3-ra ver­te a Stockholm csapatát. A BEK- döntő a BVSC és a CSZKA Moszkva között óriási küzdelmet hozott. 7:7 után (a találatarány 64:64 volt) dr. Fenyvesi és Modzalevszkij állt fel a döntő küzdelemre. A magyar versenyző volt nyugodtabb, 5:4-re győzött, ezzel 8:7 lett a végered­mény a BVSC javára, a vasutas csapaté lett az Európa Kupa. KOSÁRLABDA. Oroszlány—PMSC 79:58, NB II. férfi mérkőzés, Pécs. Szigetvár—Zalaegerszegi VOLÁN 69:45 (40:25), NB II. női mérkőzés. Szigetvár. £ VÍZILABDA. Szegeden szomba­ton befejeződött a négy OB l-es csapat részvételével rendezett vízi­labda felszabadulási kupatoma. A torna végeredménye: 1. FTC 5 pont, 2. Budapesti Spartacus 5 pont, 3. SZEOL 2 pont, 4. V. Izzó 0 pont. AUTÓSPORT. Kaposváron 5000 né­ző előtt bonyolították le a hagyomá­nyos Felszabadulási Kupa autós ügyességi versenyt, amelyet sokan főpróbának tartottak a szombati he­gyi bajnokság előtt. A legtöbb szám­ban hazai siker született. Az 1500 köbcentiméter feletti kategóriában azonban Simor Gyula a Pécsi VOLÁN versenyzője Volkswagen kocsijával bi­zonyult a legjobbnak. Hétfői □