Dunántúli Napló, 1974. július (31. évfolyam, 178-208. szám)

1974-07-02 / 179. szám

TOT r o 1. D©br. MTE—Nyíregyháza 1:1 x 2. Kisvárda—Hajdú Vasas 1:1 x 3. Esztergom—III. leer TTVE 2:3 2 4. Székest. MÁV—KOMÉP 2:1 1 5. Gyula—Szegedi Dózsa 4:3 1 6. Békéscsaba—Szabó L. SE 3:0 1 7. Véménd—Táncsics SE 0:4 2 8. Auras SE—Vác 2:0 1 9. ÉPGÉP—Kisterenye 2:1 1 10. Borsodi Volán—S.-újhely 2:2 x 11. Rudabánya—Leninváros 1:2 2 12. Sashalom—Kiskunhalas 5:0 1 13. Szegedi VSE—Ceglédi VSE 1:2 2 + 1 14. Dunaújv. Ép.—Növényolaj 1:0 1 * Tizenhárom és 13 plusz 1 találatos szelvény nem volt. A nyeremények a következők: 12 ta!á7atos szelvény 36 db, nyereményük egyenként 25 066.— Ft. 11 találatos szelvény 453 db, nye­reményük egyenként 797,— Ft. 10 ta­lálatos szelvény 3768 db, nyereményük egyenként 144,— Ft. A közölt ada­tok tájékoztató jellegűek. RÖVI DEN KOSÁRLABDA. Baján a Turr István nemzetközi kosárlabda tornán a PVSK 70:69 arányban győzött a Baja ellen, míg a belgrádi Partizántól 85:83 arányú vereséget szenvedtek. így a PVSK a Partizán mögött a második helyen végzett. BIRKÓZÁS. Budapesten az 1974. évi Junior magyar bajnokságon a sza- badfogásúak versenyében Hotter (PMSC) súlycsoportjában 4. lett. ATLÉTIKA. Keszthelyen a Balaton bajnokságon a 100 méteres férfi sík­futást Lukács (PMSC) nyerte 10.9 mp-es idővel. RÖPLABDA. Befejeződött a Tungs­ram Kupa. A győzelmet Kuba együtte­se szerezte meg, Magyarország a harmadik helyen végzett. Tira Emil a PVSK vezető edzője A PVSK Intéző Bizottsága hétfő délutáni ülésén fontos kér­désekben döntött. A labdarúgó szakosztály vezető edzője Túra Emil lett, aki az elmúlt bajnoki évben az ifjúsági csapatnál te­vékenykedett. Túra Emil 1949- ben került a PVSK-hoz, hosszú éveken keresztül játékosa volt a Vasútnak. Egy alkalommal már volt a PVSK első csapatá­nak edzője. Segítője Bán László lesz. Bán László 1970-től 1974 januárjáig a Véménd edzője volt. A szakosztály elnökének Viszt Istvánt választották meg. A technikai vezető szerepkörét idős Balázs Lajos tölti be. A szakosztály vezetés tagjai let­tek: Dömőki Lajos, Nagy János és Hirczi Ferenc. Még négy csapat pályázhat az aranyéremre VB74 A X. labdarúgó világbajnok­ságon vasárnap a középdöntők második fordulóját játszották. Valamennyi találkozón az esé­lyesebb csapatok szerezték meg a győzelmet Az A csoportban Hollandia biztosan fektette kétvállra a jól küzdő NDK együttesét. A hol­landok győzelmükkel nagy lé­pést tettek a csoportelsőség felé, hisz gólkülönbségük lénye­gesen jobb, mint a braziloké, így Cruyfféknak elegendő a döntetlen is a világbajnoki cím védőivel szemben a továbbju­táshoz. A Brazília—Argentína mér­kőzés eredménye nem tükrözi hűen a két csapat közötti kü­lönbséget. A brazilok különösen szünet után játszottak jól. A B csoportból kiemelkedett az NSZK—Svédország összecsa­pás. Az 54. percben még 2:2 volt az eredmény és a házigaz­dák csak ezután kerekedtek fe­lül. Az NSZK számára ez a győ­zelem azt jelenti, hogy a lengyel csapot ellen az egy pont is ele­gendő a csoportelsőséghez. Lengyelország folytatja győ­zelmi sorozatát, ezúttal Jugoszlá­via együttesénél bizonyultak jobbnak. A lengyelek a legrosz- szabb esetben is a harmadik helyért játszhatnak. A középdöntők második for­dulójának eredményei: Lengyelország—Jugoszlávia 2:1 (1:1). Frankfurt: Wald-stadion. 60 000 néző. Vezette: Glöckner (NDK-beli). Góllövők: Deyna (11-esből) a 27. percben. Kará­szi a 44. percben. Lató a 64. percben. NSZK—Svédország 4:2 (0:1) Hannover, 68 000 néző. Vezette: Kozakov (szovjet). Góllövők: Edström a 26. percben, Ove­rath az 50. percben, Bonhof az 51. percben, Sandberg a 54. percben, Grabowski a 78. perc­ben, Hoeness (11-esből) a 90. percben. Most jön a java A június közepén 16 csapat­tal rajtolt X. labdarúgó vb mezőnye a vasárnapi eredmé­nyekkel lényegében négyre csökkent. Hiszen Hollandia és Brazília, illetve az NSZK és Lengyelország 4—4 pontjával már a torna utolsó színhelyén, Münchenben érezheti magát 1. Hollandia 2 Í — — 6-0 4 2. Brazília 2 2 — — 3-1 4 3. NDK 2------­2 0-3 — 4 . Argentína 2-------­2 1-6 — A B-csoport állása 1. NSZK 2 2 — — 6-2 4 2. Lengyelország 2 2 — — 3-1 4 3. Svédország 2------­2 9­5 — 4. Jugoszlávia 2-------­2 1 4 — Keddtfi! mindennap tv-közvetités a labdarúgó-vb mérkőzéseiről Elkészült a Magyar Televízió e heti labdarúgó világbajnoki közvetítési programja. Az ér­deklődők keddtől minden nap érdekesnek ígérkező mérkőzé­seknek lehetnek szemtanúi. A teljes program a következő: KEDD: 16—18 óráig: a Telesport ke- j rétében felvételről közvetítik a 4 Hollandia—NDK mérkőzést, és Kétezer kilométeres, háromnapos EB-futam Bulgáriában A Báliul—Sashegyi páros ötödik leli az Iranyhemok Rallye-i Tizennégy nemzet 120 ver- senyzőpárosónak részvételével Bulgáriában rendezték meg az 5. Aranyhomok Rallyet, amely egyben az Európa-bajnokság és a Szocialista Kupa egyik futa­ma is volt. Az erős nemzetközi mezőnyben a pécsi Bálint Ár­pád—Sashegyi Lajos páros Zsi­guli kocsival a kategória ötö­dik helyén végzett. A géposz­tályban 32 Zsiguli állt rajthoz, s csak 9 páros érte el a célt... A 120 indulóból egyébként ösz- szesen 30-an teljesítették a 2055 lunantull ^ciniio _____ Az MSZMP Baranyo megyei Bizottságának lapja Főszerkesztő: Mitzki Ervin Főszerkesztő-helyettesek: Báling József és Békés Sándor Szerkesztőségi ügyelet 8—20 óráig »0-053, 20 óra után 15-726 Kiadja a Baranya megyei Lapkiadó Vállalat Felelős kiadó: Biaun Károly Szerkesztőség és kiadóhivatal: 7601 Pécs, Hunyadi út 11. sz. Telefon: 15-000. 15-726, 15-852, 15-245, 15-264. Telex: 12-320 Pécsi Szikra Nyomda 7621 Pécs, Munkácsy Mihály u. 10. Felelős vezető; Melles Rezső Terjeszti a Magyar Posta Előfizethető a helyi postahivataloknál és a kézbesítőknél. Előfizetési díj egy hónapra 20 Ft Indexszám: 25 054 kilométeres, 17 gyorsaságival, egy körversennyel és egy hegyi­versennyel nehezített rallyet. Akadt olyan kategória is, amelyben egyetlen páros sem érte el a várnai célt A pécsi páros a magyar vá­logatott tagjaként, a Ferjáncz— Zsemberi és a Kővári—Szász­vári kettős társaságában utazott a bulgár rallyera. Kőváriék o szó szoros értelmében kiestek a versenyből, míg Ferjáncz Attila és Zsemberi Jenő- nem minden­napi teljesítménnyel az abszo­lút első helyen végzett a Skoda, a Polski, a Trabant, a Moszk­vics stb. gyárak versenyzői előtt. Bálint Árpádék már a pálya­bejárás után sokat javították a kocsit, de a versenyen is jócs­kán akadt munka a gyújtással, futóművel. A rallye előtt Albé- nában rendezett több, mint négy kilométeres körgyorsaságit a kategóriában a pécsi versenyző nyerte. A mezőny június 21-én i este Várnából indult útnak, s J mindössze kétórás megszakítás- I sál, 24-én, azaz harmadnap dél- I előtt 11-ig egyfolytában autóz- | tak. S nem is akármilyen körül- ! mények között: a 30 fokos hő­séget a Vitosan hó váltotta fel, az aszfaltútokat pedig többnyire sziklás Hegyi „szamárösvények”. Nem volt hát kis teljesítmény ismeretlen ország úttalan útjain, éjszaka is, meg-meghibásodó kocsival 80 ki!ométer/óra körüli átlagokat autózni. S mindezt három napon át. Szépen csillog o Bólint—Sas­hegyi páros ötödik helye, annál is inkább, mert csak a hazaiak, a bolgárok előzték meg őket összefoglalót adnak a Brazília— Argentína és NSZK—Svédország találkozókról, amelyeket vasár­nap játszottak. SZERDA: 15.50: helyszíni közvetítés Frankfurtból a Lengyelország— NSZK mérkőzésről. 20.30: a Hollandia—Brazília találkozó teljes közvetítése Dort- mundból. CSOTORTOK: A második program 21.15 óra­kor felvételről közvetíti a Düs­seldorfban lejátszott Svédország —Jugoszlávia mérkőzést. PENT EK: 17—18 óráig: a Telesport ke­retében összefoglaló lesz az Ar­gentína—NDK mérkőzésről és felidézik a 3. helyért játszó és a döntőbe jutott csapatok útját. SZOMBAT: 15.50: helyszíni közvetítés Münchenből, a 3. helyet eldöntő mérkőzésről. VASARNAP: 15.45: helyszíni közvetítés Münchenből, a világbajnoki döntőről. Amennyiben a vb-döntőt meg­ismétlik, akkor július 9-én, ked­den ugyancsak 15.45 órakor art a mérkőzést is közvetíti a tele­vízió. Felázott pályán üti ja eredmény a területi ifjúsági atlétikai seregszemlén Brazília—Argentína 2:1 (1:1). Hannover, 38 000 néző. Vezette: Loraux (belga). Góllövők: Rive- linó a 30. percben, Brindisi a 33. percben, Jairzinho a 62. percben. Hollandia—NDK 2:0 (1:0). Gelsenkirchen, 72 000 néző. Ve­zette: Scheuer (svájci). Góllö­vök: Neeskens o 9. percben, Rensenbrink az 59. percben. Az A-csoport állása A 100 méteres síkfutást Kendi (Dunaújváros) nyerte a PVSK-s MIT MOND A SZABÁLYKÖNYV? A július 6-i, a harmadik helyért folyó mérkőzésen dön­tetlen utón kétszer 15 perc hosszabbítás következik, s ha az eredmény nem változik, ti­zenegyes rúgásokkal határozzák meg o dobogós helyezést. A július 7-i fináléban dön­tetlen után kétszer 15 percig tovább játszatja csapatait a já­tékvezető, s ha nem változna az eredmény, július 9-én újabb mér­kőzés következik közöttük. Dön­tetlennél kétszer 15 perces hosszabítást ír elő a szabály, s ha egyik csapat sem tudja dű­lőre vinni a mérkőzés sorsát, ti­zenegyes rúgásokkal döntik el melyik együttes nyeri o világ kupát. CRUYFF: CSAK EGY CSAPAT JÁTSZOTT! Hollandia eléggé lépésben nyert a csak védekező NDK el­len. Ezzel kapcsolatban mondta Georg Buschner, az NDK szak­vezetője: — a holland váloga­tott jobb csapat, hogy nem lőttek több gólt, nem volt több helyzetük, azt fegyelmezett vé­dőjátékunknak köszönhetjük. Fiaink, úgy látszik, az NSZK el­leni győzelemmel — amely egy nem várt siker volt számunkra — mindent kiadtak magukból, s így most már nem tudnak újí­tani ... Cruyff: jó mérkőzés volt, de csak egy csapat játszott, s az a mi válogatottunk volt PELÉ: DÖNTŐT JÁTSZUNK! A nem nagy iramú, színvo­nalában is erősen közepes Brazília—Argentína mérkőzés után mondta Pelé, a brazil futbalisztór, aki minden brazil mérkőzésen a stdionok díszle­látóján ül a meghívott előke­lőségek között: — Most mór a döntőben vagyunk! Kezdjük megközelíte­ni azt a formát, amelyet min­denki joggal elvár. Kovács (balról) előtt. A szombati naqv esőzés miatt a területi ifjúsági atlétikai baj­nokság teljes versenyműsora egy napra zsúfolódott. Vasár­nap reggeltől estig pereg'ek a számok. Az öt megye 17—18— 19 éves versenyzői közül évfo­lyamonként rendezték o sereg­szemlét. Délelőtt mély, felázott pályán — délután már jobb körülmények között küzdöttek a bajnoki érmekért. Sok esetben a legfiatalabb korosztály képvise­lői érték e| a legjobb ered­ményt. A 19 éves fiúk mezőnye eléggé gyér volt; a 17—18 éveseknél kielégítő volt az indu­lók száma. Többen eqyéni csú­csokat értek el és teljesítették az aranyjelvényes szintet. A Baranya megyei versenyzők kö­zül Szárszó Attila (PMSC) hár­masugrásban oz idén harmad­szor javította meg a sok éves megyei ifjúsági csúcsot, örven­detes, hogy aátfutásban ketten is megszerezték az aranyjel­vényt: 400 qáton Gehring Tibor (Mohácsi TE) 57,2 mp-cel, 300 m qá*on Schoub József (Komlói Bányász) 40 mp-cel — utóbbi ifjúsáai csúcs. Őrj Zsuzsa (Kom­lói Bányász) ismét bizonyított: 800 és 1500 méteren nagy fö­Hunkahelyi spartakiád Vasárnap délelőtt három sportágban rendezték meg a munkahelyi spartakiád megyei döntőjét. Az atlétikai versenye­ket a PVSK-pályán, a labdarú­gás és a kézilabda végső küz­delmeit az újmecsekaljai sport­telepen rendezték meg. Atléti­kában kiemelkedően szerepel­tek a villányiak, hét aranyérem­ből hatot megnyertek. A női kézilabdában a Pécsi Bányász csapata bizonyult a legjobbnak, a férfiaknál az Ércbányász sze­rezte meg az első helyet. A legnagyobb érdeklődés a férfi kispályás labdarúgás iránt volt. A csapatok három csoportban selejtező küzdelmeket vívtak, majd a csoportgyőztesek kör­mérkőzésen döntötték el az első három hely sorrendjét. A mo­hácsi Vegyesipar együttese ve­retlenül szerezte meg az első helyet. A labdarúgásban és kézilabdában győztes csapatok július 21-én Szekszárdon a te­rületi döntőn küzdenek meg az országos döntőn való részvéte­lért. Mérkőzésről mérkőzésre NYÁRI TOTÓ KUPA PVSK—MAZA-SZASZVARI NY ASZ 4:0 (2:0) BA­PVSK pálya, 100 néző. Vezet­te: Végh. A PVSK végig lendü­letesebben játszott és ilyen arányban is megérdemelten győzött a tartalékoson felálló vendégek ellen. Góllövók: Kin­cses, Somogyvári, Nagy, Baum­gartner. Jók: Hamar, Balázs I., Somogyvári, illetve Széles. és győzelme megérdemelt. Gól­lövők: Takács (2), Nórák, Papp. Jók: Horváth, Geiger, Takács, illetve Dárdai. A CSOPORT ALLASA 1. Táncsics 2. PVSK 3. Véménd 4. M.-Szászvár 2 2-----------6-1 4 2 1—1 5-2 2 2 1—1 3-5 2 2--------2 1-7 — TÁNCSICS (1:0) SE.—VÉMÉND 4:0 Véménd, 300 néző. Vezette: Polcz. A hazaiak csak az első félidőben voltak egyenrangú el­lenfelek. Szünet után a rutino­sabb Táncsics fölénybe került NB II - ES OSZTÁLYOZÓ MÉRKŐZÉS Volán SC—NIKE Fűzfő 3:1 (2:1). A győzelemmel a Volán SC jutott az NB ll-be. NB III. OSZTÁLYOZÓ MÉRKŐZÉS i Tuzsér—Pécsi BTC 2:0 (0:0). Cegléd, 100 néző. A Tuzsér a sok kihagyott helyzet után a 63. percben öngóllal szerezte mig a vezetést, majd a befejezés előtt 2 perccel bebiztosította a győzelmét. Góllövők: Aradi (ön­gól), Tóth II. J. Jók: Révész S„ Tóth A., Szűcs II. J., illetve Sass, Görgényi. Thury SE—Királdi Bányász 6:2 (3:0). A CSOPORT VÉGEREDMÉNYE 1. Tuzsér 2. Thury SE 3. Ki rá Id 4. PBTC I 3 3--------6-3 6 3 2—1 10-5 4 3 1-27-92 3-------- 3 2-8 — Az NB lll-ba jutottak: ÉG- SZÖV, Lehel SC, Tuzsér, Pápai Textiles, Lőrinci Fonó, Kilián FSE, Koposvári Vasas. Arató László felvétele lénnyel nyert két bajnokságot. Mecsár Tamás (PVSK) 2000 m akadályfutásban és 3000 méte­ren; Hervay Mihály (Komlói Bá­nyász) súlylökésben és kalapács- vetésben, Varga Elemér (PVSK) 100 és 200 méteren, Schaub a 300 m gát mellett méq 110 gá­ton, Gere (PVSK) rúdugrásban (380 cm), Katus (PMSC) kala­pácsvetésben, Bíró (PMSC) 3000 m síkfutásban, Obert Erzsébet (PMSC) 100 m gáton, Ulrich (PMSC — 19 é.) rúdugrásban nyert bajnokságot. SAKK Hatodik lett a magyar válogatott Nizzában, a sakkotimpián be­fejezték a 15. forduló függő­játszmáit, s ezzel végétért a nagy érdeklődéssel kísért ese­mény. A magyar válogatott Hollandia ellep 2:2-es döntet­lent ért el, s ezzel nem tudott változtatni helyezésén, végered­ményben hatodik lett. Az élen sem változott a helyzet, o biztos győztes Szovjetunió möqött lu- goszlávia, Egyesült Államok, Bulgária, Hollandia sorrend ala­kult ki. A 15. forduló függő­játszmái: Hollandia—Magyaror­szág 2:2, Egyesült Államok— Csehszlovákia 2,5:1,5, Argentína —NSZK 1,5:2,5, Finnország—Fü- löp-szigetek 1,5:2,5, Bulgária— Spanyolország 3:1. A sakkolimpián győztes: Szov­jetunió 46 pont, 2. Jugoszlávia 37.5 pont, 3. Egyesült Államok 36.5 pont, 4. Bulgária 36,5 pont, 5. Hollandia 35,5 pont, 6. Ma­gyarország 35 pont, 7. NSZK 32 pont, 8. Románia 29,5 pont, 9. Csehszlovákia 29,5 pont, 10. Anglia 26 pont, 11. Fülöp-szige- tek 25,5 pont, 12. Spanyolor­szág 25,5 pont, 13. Svédország 25 pont, 14. Argentína 23,5 pont, 15. Finnország 22 pont, 1ó. Wales 14,5 pont A Zengőaljai All. Gazdaság megvételre felajánl 2 darab SZK—4 kombájnt GABONA és KUKORICA ADAPTERREL. Érdeklődni lehet a gaz­daság központjában, Szilágypusztán (Pécsvárad mellett). A MOHÁCSI KILÓS MÉTERÁRU BOLTUNKAT ÁTHELYEZTÜK a belvárosba. Jókai utca 1. szám alá. Nagy Olcsó választék! árak! ERŰ! kér! I