Dunántúli Napló, 1973. október (30. évfolyam, 260-290. szám)

1973-10-29 / 288. szám

Kevés gól a labdarúgó KB I-ben TATABANYA—MTK 1:0 (0:0) Tatabánya, 5000 néző, v.s Katona. Tatabánya: Brünyi — Hernádi, Néder, Laczkó, Hor­váth L. — Kovács, Knapig (Nagy, 71. p.), — Szabó (Zöldi 56. p.). Sállá, Kőműves, Tóth K. MTK: Varga — Dunai ■— Török, Dunai, Csorna — Cseté- nyi, Kovács, Kunszt, Nyíró — Borsó, Koritár, Becsei. Szünet után nyomasztó fölényben ját­szott a Tatabánya. A 75. perc­ben a hazaiak nagy nyomása gólt eredményezett. Nagy át­adása után Kőműves Csornáról lefordult és 16 méterről a bal felső sarokba vágta a labdát (1:0). Jók: Néder, Horváth L., Nagy, illetve Dunai, Török, Kunszt. SALGÓTARJÁNI BTC— SZEGEDI EOL 1:0 (1:0) Salgótarján, 5000 néző, v.: Szkokán. Góllövő: Kovács. SBTC: Magyar — Kegye, Kmetty, Miklós, Berindán — Horváth, Kajdi, Répás — Ko­vács, Básti, Jeck (39. percben Bartö). SZEOL: Gujdár — Má­szár, Varga, Virág, Bánfalvi —* Pataki, Szeghalmi, Zámbori — Vörös, Vas (75. p. Kozma II), Antal. Az első 45 percben töb­bét kezdeményezett a hazai együttes, s a 11. percben Jeck beadásából Kovács a hálóba talált. A szünet után 10 percig volt lendületes, változatos já­ték, a helyzetek kihasználásá­val azonban mindkét támadósor adós maradt VASAS—DOROG 3:2 (1:1) Dorog, 8000 néző. Vezette: Hévízi. Vasas: Mészáros — Lakinger, Fábián, Vidáts, Kán­tor — Komjáti (Gass, 53. p.), Müller, Tóth B. — Szabó (Sző­ke, 60. p.). Földi, Váradi. Do­rog: Schnitzer — Aspirány, Kócsor, Gabala, Berecz — Hor­váth P., Takács, Peszeki — Viráq (Gubán, 79. p.), Laczkó, Bartalos. A 28. percben Laczkó középen nagy lendülettel tört kapura, és a kifutó Mészáros felett 14 méterről a kapu köze­pébe lőtt (0:1). A 44, percben a dorogi 16-oson pattogott a labda, végül Tóth B. elé ke­ltűit, aki 16 méterről gyengén jobb lábbal kapura lőtt, Schit- zer vetődött és a labda a bal kapu'a tövéről pattant be a hálóba (1:1). A 65. percben bal oldalról lőtt be szögletet Bartalos, és a jó| helyezkedő Takács három lépésről a jobb oldali kapuléc mellett perdített a hálóba (1 :2). Lendületben maradt továbbra is a Dorog, s a 72. percben mégis váratla­nul egyenlített a Vasas. Váradi lapos beadásánál Schni'zer kapujában ragadt, a menteni akaró Beregi lábáról élesen vágódott a labda a kapu bal sarkába. Öngól (2:2). A 85. perc hozta a Vasas győztes gól:át, Szőke beadása lepattant a kapu előtt, Schnitzer csak várt, Földi nem, és a kapus or­ra elől a kapu közepébe nyom­ta a labdát (3:2). Jók: Fábián, Müller, Tóth B., Gas, 'illetve Aspirány, Kácsor, Horváth B., Bartalos. BP. HONVÉD-HALADAS VSE 2:0 (1:0) Szombathely, 12 000 néző, v.: Müncz. Bp. Honvéd: Lévai — Ke'ómen' Ruzsinszky, Lukács — Pál, Szűcs, Egervári — Pusztai, Kocsis, Pintér, Kozma. Haladás P n OMSa unantúli gplö Az MSZMP Baranyo megye« Bizottságának lapja Főszerkesztő Mitzki Ervin Szerkesztőség: 7601 Pécs, Hunyadi u. 11. Tel.: 15-000, »5-762. 15-852. 15-245 és 15-264 Kiadja: a Baranya megyei Lapkiadó Vállalat: 'Felelős kiadó: Braun Károly Kiadóhivatal: 7601 Pécs, Hunyadi u 11 Telefon: 15-000, 15-762 15-852. 15-245 15-264 Telexszám; 12-320 <éz:raio« tem őrzőnk meg és 'em adunk visszo ■'ecs* Szikio Nyomdo ;62i ‘’écs Munkácsy Mihály u. 10. pe!elős /ezető Melles Rezső Terjeszti o Magyar Póstg Indexszám: 25054 VSE: Mursics — Horváth Ár­pád — Szántai, Halmosi, Kul­csár, Balogh — Fehérvári, Far­kas, Bíró — Király, Dobány (Pék a 61. percben). A 4. percben Pusztai a félpályáról indult, el­húzott a kifutó Mursics mellett, és Balogh kíséretében a jobb alsó sarokba lőtt (1:0). Szünet után növelte előnyét a Honvéd együttese^ Az 54. percben Ko­csis 20 ■ méteres szabadrúgása a bal alsó sarokban kötött ki (2:0). A 82. percben az előretörő Bírót Ruzsinszky a 16-oson be­lül elsodorta. A megítélt 11-est Kulcsár a bal kapufa mellé lőt­te, de Müncz játékvezető újra rúgatta, mert egy Honvéd-játé­kos az ellövés pillanata előtt befutott a 16-oson belülre. A megismételt büntetőt Horváth Árpád a jobbra vetődő Lévai­ba lőtte. Üqy indült a mérkőzés, hogy a Honvéd gyors támadásaival sok zavart okoz a bizonytalan­kodó hazai védőknek. A gyor­san megszerzett vezetés birto­kában ózonban átengedte a kezdeményezést a hazai együt­tesnek, de ők nem tudták ki­használni az adódó gólszerzési lehetőségeket. RÁBA ETO—ZTE 2:1 (0:0) Győr, 9000 néző, v.: Somlai. Góllövők: Pénzes és Glázer, ill. Kelemen. Rába ETO: Borbély — Baumann, Pozsgai, Izsáki .— Somogyi, Sebők — Pénzes, Var­sányi, Horváth L. (53. p. Glá­zer) Póczik, Csidei. ZTE: Déri (46. p. Bolemányi) — Molnár, Papp I., Fi ló — Gáspár, Miha- lecz — Kelemen, Tóth (75. p. Józsi), Szabó, Kocsis, Bita. Szü­net után a sérült Déri helyére Bolemányi állt be. Mindjárt az elején gólhelyzete akadt a ha­zai csapatnak, de 'Póczik el­hibázta a nagy lehetőséget. Nagy erővel támadott a Győr, mégis a Zalaegerszeg rúgta a gólt. A 62, percben baloldali támadás utón «megzavarodott a győri védelem, Sebők hazaadta a labdát, Tóth elcsípte, majd a kaputól mintegy 5 méterre lévő Kelemenhez tette és a jobbszélső laposan, élesen a hálóba lőtte (1:0). Ezután még nagyobb erővel támadtak a ha­zaiak, és 3 perc múlva egy ka­pu előtti nagy kavarodás után Pénzes révén ki is egyenlítet­tek (1:1). Nagy harc indult meg a qyőztes qólért, a ZTE védelem csak a 85. percig tud­ta hárítani a rohamokat, ekkor azonban Pénzes hatalmas lö­vést küldött a kapura, Bolemá­nyi kiütötte, s a közelben lévő Glázer a labdát elcsípte és a hálóba vágta (2:1). Jók: Pozs­gai, Izsáki. Somogyi és Glázer, illetve Molnár, Papp I. és Filo. CSEPEL—VIDEOTON 2:1 (0:1) Csepel, 3000 néző, vezette: Tapolczai, Góllövők: Bartos és Csordás, illetve Kovács. Video­ton: Kovács — Nagy •'III. — Fejes, Hartyáni, Burka, Szabó K, — Kovács, Nagy II., Karsai ■— Tieber, Kuti. Csepel: Fatér — Veliai, Sándor, Gulyás, Hu­nyadi, — Godán, Varga, So­mogyi — Kaszás. Bartos, Buro- nyi. A 14. percben Tieber szög­letét Kovács 10 méterről fejelte a hálóba, úgy, hoqy a labda a jobb kapufa belső éléről ju­tott a vonalon túlra. Az utolsó 10 percben Kovács néhány megmozdulása volt színfoltja az alacsony színvonalú első já­tékrésznek. A 77. percben egy belőtt labdát, amelyet elvétet­tek a Videoton-védők, Bartos 6 méterről lőtte a hálóba (1:1). Majd az újabb csepeli rohamok két perccel a befejezés előtt újabb gólt hoztak: Kandi be­ívelt, a labda Csordás elé ke- rültj aki Tó méterről nagy erő­vel a bal középső sarokba bombázott (2:1). Labdarúgó f. B Komlói Bányász—Ganz-MÁVAG l:0 (1:0) 4 Komló, 1000 néző, vezette: Szilvósi. Komló: Erdősi — Ké­széi, Tallósi, Csordás, Lahó, (Ti­hanyi a szünetben), Pál, Bor- dács, Kolesánszky, Dárdai, Cs. Kovács, Orosz. Edző: Lantos Mi­hály. Ganz-MÁVAG: Mayer — Stabler, Monostori, Marczel, Vaskor, Zsoldos, Takács (Kovács a 62. percben), Pék, Kvasai (Molnár II. a 78. percben), Nagy I-, Tóth. Edző: Mészöly Kálmán. A mérkőzés kezdése utón rö­viddel Vaskor lövése szállt Er­dősi kapuja fölé, aztán hosszú ideig nem történt semmi. Csap­kodó mezőnyjáték folyt, látszott, hogy a csapatok tartanak egy­mástól, a 25. percben egy szög­let után Lahó jól eltalált lövését Mayer a léc alól ütötte ki. Ez­után feljött a Ganz-MÁVAG, előbb Tóth lőhetett volna gólt, majd Végh beadását Takács bombázta fölé. Egy ártalmatlan­nak látszó ellentámadás végén, a 41. percben Dárdai a 16-os bal sarkáról lőtt kaoura, a jól eltalált lövés a későn mozduló Mayer mellett a hálóban kötött ki. 1:0. A második félidőben jól kez­dett a Bányász, a 48. percben már gólt kiáltottak a nézők, de Pál beadását Orosz a kapufa tövére fejelte. A Komió ebben a játékrészben gólokkal húzha­tott volna el. Szép akció után Cs. Kovács lőtt fölé, majd sakk­matt helyzetben Dárdai suhin­totta a labdát a kapu fölé. Ez­után feljött a Ganz-MÁVAG, de Tallósi és Csordás többször jó ütemben léptek közbe. A 80 percben Stornier Kolesánszky elől mentett az utolsó pillanat­ban, majd Bordócs szögletét Készéi fejelte mellé. A 83. perc­ben a szabálytalankodó Ková­csot Szilvási játékvezető leküld- te a pályáról. Az utolsó percben még egy góllövési lehetősége volt a Komlónak, de Bordács a jó helyzetet elügyetlenkedte. Győzött tehát a Komló, mint ahogyan azt Lantos edző és a 225. bajnoki meccsét játszó Bordács is remélte a mérkőzés Atlétika Sikeres idényzárás Néhány jó eredmény a csapatbajnokságon Az atléták versenyidényének végéhez érkeztünk. Szombaton és vasárnap rendezték az év utolsó bajnoki versenyét, az ügyességi csapatbajnokságot. A lányok a Tanárképző Főiskola pályáján, a férfiak a Tüzér ut­cai pályán viaskodtak a kelle­mes, napos őszi időben. A ver­senyzők körében nagy népsze­rűségnek örvendő csapatbaj­nokság a hagyományokhoz hí­ven most is megmozgatott fia­talt, öreget. A férfiak pontversenyét a PMSC nyerte 42 ponttal a 36 pontos Tanárképző előtt; a nőknél a Tanárképző bizonyult a legjobbnak 43 ponttal, máso­dik a Sportiskola 27 ponttal. Az összesítet; pontverseny végered­ménye: 1. Tanárképző 79, 2. PMSC 54, 3. Sportiskola 31, 4. PVSK 29, 5. Bólyi MEDOSZ 10, 6. PEAC 9 ponttal. Néhány jobb eredmény is született az idényzárónak te­kinthető versenyen. Férfiak. Magasugrás: Lantos (PMSC) 190 cm. Távolugrás: Szabó (Ta­nárképző) 642, Periskics (PVSK) 633, Lantos (PMSC) 630, Babits (PMSC) 627, Zalajjovics (Tanár­képző) 625, Hármasugrás: Za- lakovics 13,82, Gere (PVSK) 12,68. Rúdugrás: Kulisch B. (PMSC) 380, Szécsei (PVSK) 370. Súlylökés: Katies (Tanár­képző) 13,86. Gerelyhajítás: Dittrich (Boly) 63,30, Lukács (PVSK) 60,48. Diszkoszvetés: Dittrich 3£i,86, Lovász (PMSC) 38,38. Kaiapácsvetés: Mandel (PEAC) 51,12, Katies 49,00, Lo­vász 48,92. Nők: Távolugrás: Csornai 520. Magas: Csornai Edzők jönnek — edzők mennek Budapest VI. kerület, Népköz- társaság út 47. Ennek a címnek két érdekes­sége is van. Egyrészt itt talál­ható a Magyar Labdarúgó Szö­vetség, másrészt az utcai fron­ton van a Brazil nevű expresz- szó. A kettő között nem kell ösz- szefüggést keresni, mert az ex- pres.szónak semmi köze a dél­amerikai futballhoz, és jószeré­vel az MLSZ-hez sem. Mégis a két „intézmény” az elmúlt na­pok alatt az érdeklődés közép­pontjába került. A ház első emeletén, ahol a szövetség irodái vannak, - egy­másnak adták a kilincset né­hány klub vezetői és edzői, a presszóban pedig szenzációra éhesen üldögéltek mindazok, akik szeretnek jól értesültek lenni a foci kulisszatitkairól. Természetesen az első számú eseményt a Ferencváros edző­cseréje okozta. Folytak a talál­gatások, rém- és álhírek keitek szárnyra1, az igazságot peaig egyelőre sötét fátyol fedi mind a mai napig. A népszerű zöld-fehér klub vezetői mind munkaidőben, mind munkaidőn kívül elzárkóznak a nyilatkozat elől. Sajnálatos „strucc"-módszerükkel nem se­gítenek eloszlatni a mende­mondákat, hanem még jobbán bonyolítják az amúgyis kusza szálakat. Egy tény, még mindig nem dőlt el, hogy ki mondott ;el a másiknak. A klub vágy az edző. Jóllehet, az MLSZ hozzájárult az edzőcseréhez, de a kötélhú­zás a klubon belül még mindig tart. Ha hinni lehet a bennfente­seknek, akkor elsősorban a klubvezetés a hibás, mert nem teremtette meg a megfelelő nyugodt feltételeket Csanádi Ferencnek. Természetesen a Ferencváros nagy árat fizetett ezért a huza­vonáért, hiszen búcsúznia kel­lett az UEFA Kupától, és az ül­lői út feletti viharok alaposan megtépázták a nagy múltú klub tekintélyét. A másik furcsa ügyet a do­rogiak szolgáltatták. A bajnok­ság kezdetén mindenki esküdött Varga János edzőre, az egye­sület régi játékosára. Amíg jöt­tek az eredmények, addig Var­ga népszerűsége szirye az ege­ket ostromolta. Miután kiderült, hogy a Dorogi AC még nem érett meg teljesen az NB l-re, mi sem terméseztesebb, Hogy mindenki az edző fejét követel­te. Varga Jánosnak nem volt más választása — ezt is a Bra­zilból tudom —, mint az, hogy lemondjon. Legalább ilyen érdekes és ta­nulságos a szekszárdi eset is, ohol a Dózsa vezetői gyermek­ded kifogásokkal mentették fel Paloveez Bélát az edzői tiszts'--' alól. Furcsa módon őt hibáztat­ták azért, mert a csatárok a holtbiztos gólhelyzetekben is hibáztak. Ezekből az esetekből érdemes levonni a tanulságot. Elsősor­ban azt, hogy jó lenne ha az egyesületi vezetők előrelátóan terveznének és irányítanának. Azzal — hogy a szólás-mondás szavaival éljek —, ha kidobjuk a rekamíét, még nem javul meg az asszony. Már pedig manap­ság, ha egy csapat megnyer egy mérkőzést, akkor á bázis­szerv, vezető, a klubelnök, a szurkoló együtt hozsanáznak: győztünk! Ha veszít az együt­tes, akkor egyszerűen kikapott az edző. Ezen pedig sürgősen változtatni kellene. Végezetül had ejtsek néhány szót a hétvégi forduló egyik mérkőzéséről is. > Vasárnap délelőtt összefutot­tam Koós Jánossal, a népszerű táncdalénekessel a Körúton. Fü­lig ért a szája a boldogságtól. — Remélem, tudod ki lett a bajnok? — kérdezte. — Tudom. A Dózsa - vála­szoltam. — Egy frászt — mért végig vil­logó szemekkel, majd szakmá­jához illően énekelni kezdett. — Megláthatja az egész város, hogy bajnok volt és bajnok lesz a Ferencváros. Mit tesz egy ici-pici kis győzelem. Ebben maradtunk, legalábbis a soronkövetkező Ferencváros vereségig. Kitűnő eredményt ért el a megyei atlétikai ügyességi baj­nokságon hármasugrásban Za- lakovics Gábor, a Pécsi Tanár­képző Főiskola versenyzője. A tanárképzősök hármasugró csa­pata jó teljesítményt nyújtva nyerte a bajnokságot, 156 (Tanárképző), Sándor (Sportiskola) 156. Súlylökés: Illés (PMSC) 11,42, Bálizs (Ta­nárképző) 11,26 Diszkosz: Kiss O. (PMSC) 37,02. A férfiaknál a PMSC és a PVSK 3—3, a Ta­nárképző 2 csapatbajnokságot nyert: a nőknél a Tanárképző 4, a PMSC 1 bajnokságot nyert. Kosárlabda Három mérkőzés — v három vereség Soproni MAFC—PVSK 69:67 (40:39) NB I. férfi mérkőzés, Sopron, 500 néző. V.: Mihaj- iovszky, Gergely. Ld.: Balogh (19), Varga (17), Orbay (14), Takács (11), illetve Naurpov dr. (25), Pálvölgyi (16), Rabb (10). BSE—Szigetvári ÁFÉSZ 78:23 (42:13) NB i. női mérkőzés, Bu­dapest. V.: Tóth és Bokodi. Ld.: Iváncsiné (17), Szadics (13), illetve Darázsi (8). Kecskemét—PVSK 65:53 NB I. női mérkőzés, Kecskemét. Komlói Bányász—Szolgáltató Spartacus 86:47, NB II. női mérkőzés, Komló. Székesfehérvári Építők—PMSC 71 :60 NB II. férfi mérkőzés, Pécs. előtt. A kemény küzdelmes mér­kőzésen főleg a második félidő­ben javult fel a Bányász, és ha némi szerencsével is, de meg­érdemelten győzött. Jók: Készéi, Tallósi, Pál, illetve Vaskor és Zsoldos. VÉLEMÉNYEK A MÉRKŐZÉS UTÁN: Lantos Mihály: durvaságokkal tarkított mérkőzésen gyenge já­ték, és egy gól, a két pont megvan. Mészöly Kálmán: nem akarok senkit sem megsérteni, így hát engedje meg, hogy ne nyilat­kozzam. Kozma Ferenc DIÓSGYŐRI VTK— OLAJBÁNYÁSZ SE 1:1 (1:0) Nagykanizsa, 6000 néző. V.: Vízhányó. DVTK: Veréb — Ko­vács, Hajas, Hajdú, Gál, Vá­radi, Udvarez, Salamon, Egri, Tatár, (Horváth, a 66. percben). Görgei. Edző: Breiner Kálmán. Olajbányász SE: Vlaszák — Pa- tyi, Doszpoth, .Müller, Simon, (Bokán, a 66. percben), Németh, Pávlicz, Hangai, Hullmann (Söj- tör, a szünetben), Kománovics.' Sulyok. Edző: Németh Lajos. T A tapasztalt vendégek csírá­jában folytották el a hazai pró­bálkozásokat, sőt a 41. percben vezetést is szereztek. Görgei az alapvonal közeléből a kapu elé iveit, és az üresen maradt Sa­lamon 8 méterről éles fejessel a léc alá küldte a labdát. 1:0. Az utolsó fél órára, feljavult a hazaiak játéka, és sokszor forgott veszélyben a DVTK ka­puja. A 84. percben sikerült az egyenlítés: a kapu előtti nagy tömörülésben Hangai elé per­dült a labda, aki 6 méterről a bal felső sarokba lőtt. 1:1. A hajrában is a hazaiak szoron­gattak, de az eredmény már nem változott. Jó iramú, küzdel­mes, változatos mérkőzésen igazságos döntetlen született. Jók: Veréb, Kovács, Salamon, illetve Hangai, Németh, Müller. Tihanyi István BUDAFOKI MTE— SZEKSZÁRDI DÓZSA 0:0 Budafok. 3000 néző. V.: Szö­vő. Budafok: Németh — Szollá- ' si, Kapitáhy, Tóth, Sárközi, (Tát­rai a 46. percben), Szőke, Os- váth. Kalmár II., (Hafner a 65. percben), Nell, Kalmár I., Faze­kas. Edző: Dobes Gyula. Szek­szárdi Pólyák — Fodor, Korner, Vágó, Simon, Hadi, Kovács, Lubastyik (Németh a 65. perc- bep), Kalász, Freppán, Pusztai. Edző: Kormos Mihály. A mérkőzés nagy részében nyomasztó fölényben játszott a budafoki csapat, a vendégek nagyon megszervezték védel­müket, és nagy lelkesedéssel játszottak. így némi szerencsé­vel ugyan, de sikerült gólnélkül megúszniuk a mérkőzést az egy­re idegesebbé, egyre többet hibázó budafoki csatárokkal szemben. A közepes iramú és színvonalas mérkőzés végered­ményben igazságos döntetlen­nel végződött. Jók: Tóth, Osváth, illetve Pólyák, Vágó (a mezőny legjobbjo), Simon és Freppán. Pénzügyőr SE—Dunaújvárosi Kohász 4:1 (2:1). Pasaréti út, 2500 néző, vezette: Tátrai. Bp. Spartacus—Egri Dózsa 3:1 (2:1). Kőér utca, v,: Maróti. Békéscsaba—Oroszlány 2:0 (1:0). Békéscsaba, 7000 néző, vezette: dr. Jármay. Kossuth KFSE—Szolnoki MTE 0:0. Szentendre, 2500 néző, ve­zette: Egervári. Várpalota—MÁV DAC 1:0 (1:0). Várpalota, 3500 néző, ve­zette: Emsberger. Debrecen—Kecskemét 6:2 (4:0). Kecskemét, 3000 néző, vezette: Győri. Nagy meglepetés a vendéqek fölényes győzelme, góljaik legtöbbjét gyors előre­törésekből érték el. AZ NB I. B. ALLASA 1. Diósgyőr 12 8 1 3 22-10 17 2. Szolnoki MTE 12 5 5 2 17-12 15 3. Budafok 12 5 4 3 17-10 14 4. Békéscsaba 12 6 2 4 14-12 14 5. Kossuth KFSE 12 6 2 4 15-15 14 6. Kecskemét 12 5 4 3 15-19 14 7. Olajbányász 12 5 3 4 19-17 13 8. DVSC 12 4 5 3 13-12 13 9. Komló 12 5 2 5 14-13 12 10. Bd. Spartacus 12 4 4 4 15-15 12 11. MÁV DAC 12 4 3 5 17-15 11 12. Dunaújváros 12 4 3 5 22-22 11 13. Pénzügyőr 12 5 1 6 20-21 11 1-4. Szekszárd 12 1 8 3 6- 8 10 15. Vá rpalota 12 3 4 5 9-12 10 16: Ganz MAVAG 12 3 4 5 11*15 10 17. Eger 12 3 3 6 16-20 9 18. Oroszlány 12 2 2 8 6-20 <5? l