Dunántúli Napló, 1969. március (26. évfolyam, 50-74. szám)

1969-03-16 / 63. szám

12 Out na man napio 1969. märclu» 16 Nagy várakozással tekintenek Komlón a Csepel elleni mérkőzés elé Mai sportműsor Labdarúgás: NB I. mérkőzések: Komlói Bányász—Csepel. Komló, 15.30, Salgótarján—Pécsi Dózsa, ..Salgótarján, 14.30. NB I. tartalék mérkőzések: Komlói Bányász— Csepel, Komló, 13.40, Salgótarján —Pécsi Dózsa, Salgótarján, 12.45. NB I. B mérkőzés: Pécsi Bányász —BKV Előre, Pécsújhegy, 15.30. NB H. mérkőzés: Pápai Textiles —Pécsi Ércbányász. Pápa, 14.30. NB III. mérkőzések: Barcsi SK— Mohácsi TSZTE,. Barcs, 15.00, Pé­csi Porcelángyár—Honvéd Stein­metz SE, Porcelángyári pálya, 10.00, Lábodi MEDOSZ—Pécsi Vo­lán SC, Lábod, 15.00. Megyebaj­noki mérkőzések: Pécsi Helyi- ipari—Szederkény, Pécsbányate- lep, 10.30, Beremendi Építők—Pé­csi Vasas. Beremend, 15.00. Pécsi Postás—Mágocs PVSK edzőpálya, 9.30, Siklós—Szigetvári ZMSE, Sik­lós, 15, István-aknai Bányász— Bólyi MEDOSZ, Vasas I. Bánya­telep, 14.30, Pécsi Gázmű—Vé- ménd, Kokszmű pálya. 9.30. Birkózás: Területi szabad- és kötöttfogású ifjúsági egyéni baj­nokság. PVSK kis-sport csarnok, 10.00. Kosárlabda: NB I. mérkőzések: Szigetvári Vörös Meteor—Eger, nők. PVSK-csamok, 9.00, PVSK— VTSK, férfiak, PVSK-csamok, 12.00, NB I. junior mérkőzések: Szigetvári Vörös Meteor—Eger, nők. PVSK-csamok, 10.45. PVSK— VTSK, férfiak, PVSK-csamok, 13.13. tak. Rajnai Rudolf bánya- ! mester: — Erdősi ismét remekel a kapuban, és szerintem egy gólt lőnek csatáraink, ezzel pedig nyerünk. Mi Kossuth­S/.®: •Écs-8AÍANV* <C*t>0. iÖWUfc E-S Elfogadták az V. Nyári Országos Cttöröolimpia versenyeinek emb­lémáját, melyet június 23-a és 30-a között rendeznek meg Pé­csett. bányán a B-középből megszer­veztük a szavalókórust, lesz tehát biztatás. Bozsér József vájár két gólos Bányász győ­zelmet tippelt. Podpácz Já­nos szakosztályvezető érdekes dolgot említett: — Az a Somlai Lajos veze­ti a találkozót, aki eddig az utóbbi időben ötször működött közre mérkőzéseinken, de eze­ken kitűnő játékvezetése elle­nére sem szereztünk pontot. Ügy érzem, most megszakad ez a rossz sorozat. Komlón megoszlanak a vé­lemények a mérkőzés esélyeit illetően. Egyben azonban meg­egyeznek: izgalmas, érdekes, heves küzdelmet várnak a Komlói Bányász—Csepel ta­lálkozón. Pécsi rangadó lesz ma a sakk OB II-ben. Üjmecsekalján « mű­szaki klubban a két régi rivális: az Ércbányász és a Bányász sakkozói találkoznak. Képünkön: az Ércbányász két éljátékosa Kádár és Krisztián, akiktől igen sokat várnak az Ercbányás* veze tői. Rajt előtt az NB L legfiatalabb kosárlabdacsapata Szombati eredmények Kemény küzdelem a Hungária úton A hazaiak kezdték a játékot, de a széllel hátban lévő Egyetértés vezette az első támadásokat. Elég­gé álmos, sok szabálytalansággal tarkított játék folyt. Sárközi a 20. percben kapura húzott, a 16-oson belül Galambos és Józsa együtte­sen felvágta. A megítélt 11-est Du­nai félmagasan a bal sarokba vágta (1:0). A 30. percben Török felvágta az előretörő Harangit, Karába ezúttal a balösszekötő he­lyéről. 20 méterről lőtt szabadrú­gást. Jól eltalált lövését Hajdú ki­ejtette és a jókor érkező Gór bal sarokba továbbította dát (1:1). A második félidőben az MTK nagy erővel támadásba lendült. Csaknem állandóan a vendégek térfelén, folyt a játék, változatlan hevességgel. Eseményszámba ment, ha az Egyetértés a félpálya köze­iéig is eljutott. A 70. percben mind a két csapat cserélt. Az MTK-ban Takács jött be Török helyére, az Egyetértésben pedig Mohácsi helyett Varga Gy. ját­szott. A hatalmas fölényben lévő MTK gólja a 75. percben született meg, jobboldali támadás után Ta­kács beadását Szuromi 3 méter­ről zavartalanul fejelhette, a bal felső sarok felé tartó labdába Varga csak beleütni tudott (2:1). A 88. percben Harangi és Takács láb- | összeakaszkodott, a játékvezető 1 mindkettőjüket kiállította. Nagy izgalmak közepette ért véget a mérkőzés. Végeredmény: MTK— Egyetértés 2:1 (1:1). r !\agy harc Újpesten Szemerkélő esőben, jó talajú pályán került sor a találkozóra. Az első tíz percben a vendégek támadtak többet. A 9. percben vezetéshez is jutott a Dunaújvá­ros. Veszélytelennek látszó táma­dás nyomán Nagy a jobbösszekö­tő helyéről 18 méteres lövésre szánta el magát, s a labda Szent- mihályi ökléről a jobbkapufára, s onnan a hálóba perdült (1:0). A 22. percben Solymosi 28 méteres bomba szabadrúgását másodszorra védte Aczél. Egyre inkább a Dó­zsa vette át a játék irányítását, de a Dunaújvárosi Kohász védel­me jól zárt. A 44. percben nagy kavarodás támadt Aczél kapuja előtt, a kapus kétszer is bravúrral tisztázott, s aztán megszólalt a játékvezető sípja, ll-es ítélt a vendégek ellen. A büntetőt a jobbra mozduló Aczél mellett Solymosi nagy erővel félmagasan bombázta a bal sarokba (1:1). A 43. percben a Kohász szerez­hetett volna vezetést, Csörgőt az ötös baloldali sarkánál buktatta Zámbó. A 11-est Csörgő nagy erő­vel, félmagasan a bal kapufára lőtte. Aczél megsérült, de egy­perces ápolás után tovább ját­szott. Hatalmas nyomás neheze­dett a dunaújvárosiak kapujára, fáradni látszott a vendégcsapat. A 70. percben Dunai Ill-at buktatták a 16-oson, Solymosi bombaszabad­rúgását Aczél kiütötte. A 75. perc­ben egy gyors támadás végén Gö- röcs közelről, 4 méterről lőtt a hálóba (2:1). A dunaújvárosiak lest vitattak, de Vadas hajthatat­lan volt. A 89. percben baloldali szögletrúgás után Fazekas maga­san i felugorva, lefejelte a labdát Göröcs elé, Göröcs kapásból fél méter magasságban a jobb sarok­ba bombázott (3:1). Az utolsó percben egy megítélt szabadrúgás után Oláh mérgesen elrúgta a lab­dát, a játékvezető kiállította a dunaújvárosi középhátvédet. Az pillanatban még A^zél szol- j gált egy attrakcióval: fejjel vé­dett egy szabadrúgást. Végered­mény: Újpesti Dózsa—Dunaújvá­ros 3:1 (1:1). Biztosan győzött a P SK PVSK—Máza-Szászvár 2:0 (2:0). Verseny utca, 500 néző, vezette: Nagy B. — PVSK: Buttinger — Nagy J., Soós, Szabó, Hámori — Pecze, Balázs I., Mihály — Gás­pár, Vessző, Bándi. Edző: Hor­váth László. Máza-Szászvár: Sü­veges — Hucker. Kővári. Nagy L., Nagy I.. Róth, Wéber, Szőcs (Cze- bei), Németh, Kerkai, Szabó. Ed­ző: Polgár József. Idényeleji for­mában, de kellő igyekezettel küz­döttek a csapatok. A PVSK két gyors gólja után kissé lefékezett és nyugodtan játszott. A Bányász­csapat a mérkőzés végefelé fel­jött és egy-kétszer veszélyeztetett. Végeredményben biztosan győzött a pécsi csapat. Góllövők: Szabó és Pecze (11-esből). Jók: Nagy J., Szabó, Balázs I., Mihály, illetve Kerkai. LABDARÚGÓ VB in. BTC—PEAC 2:0 (2:0). Ifjúsági stadion, 300 néző, vezette: Tegzes. Jó kezdés után az egyetemisták visszaestek és a bőrgyáriak ma­gúknak biztosították a győzelmet Fülét (PEAC) a játékvezető a 6o! percben utánrúgásért kiállította. Góllövők: Hajós és Kővári, kát találhatjuk, meg az MTS megyei tanácsa támogatását — a város még nem jelentkezett. — A sporttanács által biz­tosított összeg fedezi ugyan az első osztályú csapat kiadá­sait, de nekem kétszáz iga­zolt kosárlabdázóm van. Még mindig nem tudom miből fi­zetjük a pályabért, az utazást, a játékvezetőket, a sok más nélkülözhetetlen kiadást. Te­ret kell pedig a kétszáz- nak biztosítani. Mi nem gon­dolkodhatunk másképpen. Ki jön Szigetvárra kosárlabdáz­ni? Csak a saját erőben sza­bad bízni! Ebből a kétszáz­Sporthírek A IV. fedettpólyás atlétikai Eu­rópa Játékokon a 23 ország ver­senyzői a váltókkal együtt ösz- szesen 23 számban álltak rajthoz. Ezúttal a legjobban az NDK at­létái szerepeltek, 7 első, 1 máso­dik és 3 harmadik helyezéssel. Utánuk a lengyelek következték 6 arany- és 3 ezüstéremmel, a szovjet atléták pedig 3 első, 4 második és 3 harmadik helyet szereztek. 21 csapat nevezett az idei Fő­iskolás Bajnokság küzdelmeire. Az elmúlt évi győztes PEAC együttese első mérkőzését a Ka­posvári Gazdász SK csapatával vívja. Amennyiben ezt a talál­kozót megnyerik a pécsiek, előre­láthatóan a MAFC csapatával kell megküzdeni a továbbjutásért. A városi és a megyei közép­iskolás kosárlabda bajnokságok mérkőzései után az országos dön­tőbe jutásért küzdenek a közép­iskolás kosarasok. Az első kor­csoportban — 1950, 1951, 1952-ben születettek — már csak 16 lány és fiú csapat van versenyben. Egerben, Kiskunfélegyházán, Veszprémben. Nagykanizsán négy csoportban négy-négy fiú és lány csapat küzd a döntőbejutásért. Baranyából a Pécsi Nagy Lajos Gimnázium fiú, a Szigetvári Zrí­nyi Gimnázium lánycsapatai Nagykanizsán szerepelnek. A Komlói Bányász Kerete a Csepel elleni mérkőzés­re: Erdősi, Buus, Kótai, . zimonyi, Lazaridisz, Csor­dás I., Bánfalvi, Makrai, Bordács, Kékesi, Földi, Merczel, Pataki. Solymosi, Csordás II. Pécsi Dózsa: Rapp — Hernádi, dr. Móricz, Mauer, Kincses — Rádi, Tüske — Bérezési, Rónai, dr. Dunai, Daka. Csere: Máthé, Ko­csis. Pécsi Bányász: Bogyai (Lukács) — Kelemen, Tal- lósi, Györkö II.. Palko- vics I., Márton, Selymes, Bartal, Mérei, Koch, Ben- csik. Tartalék: Halasi. Pécsi Ércbányász: Korsós (Zengöi) — Bendes, Gyür­ke, (Péhl), Csőre, Boro- vácz, Fekete, Górgényl, Vlncze, Mester, Bódi, Lie­ber. ifäftpnf. ♦ ÖKÖLVÍVÁS PVSK—Borsodi Bányász 13* — Sajőszentpéter. Steinmetz SE—Kun Béla SE 17:5, Pécs. NB L B-s mérkőzés. Fölé­nyes. biztos pécsi győzelem. — Hogy van, Töke, rég lát- tain. — Ne csodálkozzék ezen. A focipálya nem apácazárda! — Ezt maga találta kJ? — Nem, hanem a Szepesi a rádióban. De én Is egyetértek vele, mester. — Miért, mit tapasztalt? — Azt, hogy a vasutas pálya is egy apácazárda. Tele van hivővei. — Hívőkkel? — Azzal bizony. Az a meg­maradt párezer ember azt h i- s z i, hogy jó meccset és du­gókat lát. A vezetőség azt h i- s z i, hogy majd legközelebb megtelik a kassza forintokkal. A játékosok azt hiszik, hogy elég kitenni a „csukát” a pálya szélére. Ennek elle­nére Kulhanek is a hívők kö­zé számít. — Kulhanek? Ja, tudom már, a Kulhanek! Az meg miért hi­vő? — Mert azt hiszi, hogyha Jövő héten kimegy a Pécs— I Tatabánya meccsre és a Dó- j zsa hívők gyűrűjében a bá­I nyászoknak drukkol, ezt meg­úszhatja néhány füles nélkül. — Maga is hivő, Tüke! I — En, mester? — Bizony. Maga meg azt h I- I szí, hogy jó csapat ez a Dó­zsa. — Ezt nem én mondom, mes­ter. Hétfőn Dunaújvárosban jártam és kit látnak szemeim? A Rapp Imrét, amint az ősz­hajú Csepeccel tárgyalt. Oda- lopakodtam és hallgatóztam. — És mit hallott, Tüke? — Arra értem oda, hogy a Csepecz azt mondja az Imré­nek: Tudod, haverom, hogy miért vagytok ti jó csapat? Mert mondod, hogy nem vagy­tok formában és három pontot szereztetek. Mi sem vagyunk formában és látod, bennünket itthon kifenekeit az MTK. — Hátha még formában is lenne a Pécs. Reszkessetek egerek! Csak nem ezt akarja mondani? — Ne velem vacakoljon, mes­ter! Olvasom még az egri meccs előtti héten, hogy Sí­rok—Eger 4:2. Góllövő: Hado- bás (3) és nem emlékszem, ki még. Erre vasárnap: Pécs— Eger 1:1. Magam sem tudtam utána, hogy sírok, vagy hado­bálok! És még maga mondja, hogy hivő vagyok! — Akkor a telefonközpontom kartársnő sem volt az kéthete. Mondtuk neki, hogy Bányász —Szeged 0:0. Mindjárt azt kér­dezte, hogy bunda? — Talán a férje Ígért neki otthon egyet és erről jutott az eszébe? — Lehet. — Az is lehet, mester, hogy egy focistát eltiltanak valami disznóságért. azután ugyanaz a focista egy pesti NB III-as csapatnak lesz az edzője? — Hát, ha nem volt játékos­nak — az illető, ismerd meg a hazádat mozgalom keretében megjárta már városunkat is, de az itteni focisták nem vol­tak neki elég előkelő társaság. í Gondolta, itt nem vári meg j az év végét és eltávozott. — Helyes. Mondja, miért ha­ragszik a pécsiekre a Tévé, hogy bennünket sosem közve­tít? — Tavaly előtt megsértődtek azon, hogy a pécsi vezetők nem verik ütemesen az üle- püket örömükben a parkett­hez, mert a Pécs—Vasas mécs­esért felajánlottak egy hú­szast. — Az nagy pénz, Tüke. És közvetítés nélkül mit keresett a meccsen a Pécs? — Egy százast. Érti már? — Értem. De azt nem, hogy a Farkas állandóan tagja a vá­logatottnak« — Azt én sem. Még & télen olvastam a Népsport tudósítá­sát Dél-Amerikábói, hogy aszongya: „Farkasnak azonban már kevésbé ment a játék.** Kérdem hát magamtól, hogy mostanában mikor ment neki? — És mit válaszol magának, Tüke? — Tudok én erre válaszolni, mester? Ki emlékszik vissza öt esztendő minden ritka ese­ményére? Ezek szerint én is lehetnék válogatott. Nekem is kevésbé megy már a játék. — Ha nem megy a foci, pár­toljon át a kosarasokhoz. — Azok nem vesznek be ma­guk közé. Még a szurkolókat sem csalogatják le a csarnok­ba. — Ma délelőtt játszik a két baranyai csapat. — Az igaz, mester. De a két meccs közé iktatták az ifiket. Ahelyett, hogy az NB I-es meccseket látszanák egymás­után és a két ifimeccset a ket­tős műsor előtt, meg utána játszanék. így a szerény szur­koló is jóllakhatna délben és a klubokban is megmaradna a „káposzta”. Ez az új me­chanizmus. mester? — A kosarasok úgy látszik, nem a piacról élnek, Tüke! — De a szurkolók igen« A jó piacokról! i Régen várták Komlón olyan érdeklődéssel az NB I. hazai nyitányát, mint most. Érthető ez, hiszen az átszer­vezett Bányász együttes két idegenbeli mérkőzésen már bizonyított, s az ellenfélről is tudják, hogy közismerten ke­mény, lendületes erőkből áll. Az előkészület több irányú volt. A csapat éppúgy szor­galmasan dolgozott, mint a pályamunkások, vagy a B-kö- zép szervezői. Elsőiként Lantos Mihályt hallgattuk meg: — Változást tervezek az összeállításban. A magam ré­széről tartök a Csepeltől. Ilyen nagyszerű játéktéren az összeszokottabb fővárosiak ki­egyenlíthetik a hazai pálya előnyét. A szurkolók körében első számú téma az esélyek latol­gatása. A többség bízik a jó szereplésben, a borúlátóbbak viszont félnek. Az utóbbiak közé tartozik Szeitz József bá­nyatechnikus is, aki így fo­galmazta véleményét: ' — A Dunaújváros Újpesten is vereség elé néz a hét vé- j gén, érzésem szerint március 22-én mégis könnyebb lesz pontot szerezni Dunaújváros­ban, mint itthon Csepellel szemben. A derűlátóbbak bíznak a 1 kékfehér gárda harcosságá- 1 ban, odaadó játékában és számszerű eredményt is mond­Ünnepélyes díjkiosztás Az MTS megyei székhazá­ban hétfőn, március 17-én délután 5 órai kezdettel tart­ják meg a jó dolgozó — jó! sportoló, jó tanuló — jó spor­toló verseny ünnepélyes díj-1 kiosztását. Megjutalmazzák az elmúlt évben legjobb nevelő munkát végzett edzőket is. Végre kigördült az állomás épülete elől a nagykanizsai 1 személyvonat. Ha este lenne, még látnánk az utolsó kocsi vörös fényeit. Egyed Mihály edző részére a hét három nap­ján ezzel a mozzanattal zárul a „munkaidő.” Ügy fújja ki a levegőt, mint amikor vala­ki egy feladatot sikerrel be­fejez. Az utasellátó fehér ab­roszán megkeveri rég-kihűlt kávéját. Mindig magára áldoz­za a legkevesebb időt. — Na! Felültettem a lányo­kat a vonatra, hát most be­szélgessünk! Az a tény, hogy a Sziget­vári Vörös Meteor kosárlab­dázói nem rendelkeznek ott­honukban szabályos méretű teremmel — évente 180 óra utazást ró rájuk, Pécs és Szi­getvár között Az év öt hó­napján az edzéseiket és NB I-es bajnoki mérkőzéseiket a PVSK-csamakban bonyolítják le. Átszámítva: több mint egy hetet töltenek egyfolytában, éjjel nappal vonaton! Erre mondják, hogy hétköznapi hő­siesség. — Azért szigetváriak va­gyunk — mondja a pécsi la­kos Egyed Mihály. Egy játé­kos kivételével, valamennyien a fiatal városba valók, ott születtek, ott nőttek fel, ott tanultak meg kosárlabdázni, a város emblémáját varrták ar­ra a mezre, amelyben a leg­magasabb osztályba jutást ki­harcolták. Fejlesztem az egész­séges lokálpatriotizmust, érez­tetem velük a hovatartozást — de én magam, már lassan nem hiszek benne! Szigetvári- ' i ez a csapat? Nem érezzük a kölcsönhatást. : t Levél- és távirat-köteget i /esz elő. Meghívások külföldi ’ ornákra, jelentkezések a Zrí- , íyi Kupára. A feladók hiába i /árnak válaszra. Egyelőre a ’ kasszában” csak a tagdíja- i (ból mindig kitelik majd a | szükséges utánpótlás. I A szakosztály megszületésé- I nek tizedik évfordulóját — i mint ismeretes — a szigetvári lányok megkoszorúzták egy NB I.-es ranggal, azután ezt tavaly meg is erősítették. — Felülmúlva a várakozást — veti közbe az edző. Ezt nemcsak a tíz győzelem és a kilencedik hely érezteti ve­lünk, hanem hogy tulajdon­képpen izgalom-mentesen ma­radtunk benn. Valahogy min­dig ott és akkor tudott győz­ni a csapat, amikor lélekta­nilag a legszükségesebb volt. Így aztán idegileg elviselhe- tően telt el a tavalyi bajnoki év. — Ügy hallottuk változatlan állománnyal, de rutinban meg­sokszorozva indulnak a sze­zon elé. — Még mindig az NB I. legfiatalabb „felnőtt” csapata vagyunk, de valóban sokat tapasztaltunk az elmúlt év­ben. Eltűnt a megilletődött- ség is. Egy biztos, hogy ez az osztály még határozottabb já­tékot, kiállást követel. Javul­ni kell védekezésben is. Füle Ilona, a legmagasabb végre­hajtó játékosunk sajnos abba­hagyta az aktív sportot. Át kell alakítani a csapat szer­kezetét ezért, felgyorsítani a játékot örülünk a szövetség értesí­tésének, hogy Hirt Éva ismét helyet kapott a magyar után­pótlás válogatottban. Pákozdi Irén és Jusics Erzsébet pedig a nyáron mint a magyar if­júsági válogatott erősségei, részt vesznek Münchenben az Ifjúsági Európa Bajnokságon. — És a csapat? — Gond nélkül szeretnénk' végigjátszani első osztályú pá­lyafutásunk második esztende- . jét. Állítom, hogy a felkészü­lés során mindent megtettünk 1 érte. ! A sportiskolások erdei futóversenye A Pécsi Sportiskola, a Ta­nácsköztársaság tiszteletére, ,50 éves a Tanácsköztársa­ság”, erdei futóversenyt ren- lez. A versenyt március 18- ín délután 3 órakor tartják. \ különböző korcsoportban nduló sportiskolások a Dö- nör kapunál gyülekeznek. Jgyanekkor tartják meg a jó anuló, jó sportoló verseny eredmény hirdetését is és neg jutalmazzák a verseny eg jobbjait Figyelemre méltó kció megindítását is terve­ik. Az erdei utak építésébe ok száz pécsi úttörő kapcso- ódik be, az úttörő mozgalom s a sportiskola vezetői a gye- ekek hasznos társadalmi te- ékenységével szeretnének ozzájárulni a Mecsek turista tjainak rendbehozatalához.