Dunántúli Napló, 1965. április (22. évfolyam, 77-101. szám)

1965-04-15 / 89. szám

4 rmpio Nagy részvéttel temették el Kossá Istvánt Szerdán délután a Kerepesi temetőben nagy részvéttel kísérték utolsó útjára Kossá Istvánt, a Magyar Szocialista Munkáspárt Központi Bizott­ságának tagját, nyugalmazott minisztert, a párt- és a mun­kásmozgalom régi harcosát. A vörös lepellel fedett kopor­sót a munkásmozgalom nagy halottainak emlékművénél fel­állított ravatalon helyezték el, amelyet elborítottak a gyász és a kegyelet koszorúi. A koporsó előtt díszpámákon helyezték el az elhunyt ki­tüntetéseit. A családtagokon és roko­nodon kívül részt vettek a gvászszertartáson és a rava­tal mellett díszőrséget állt Apró Antal, Biszku Béla, Fook Jenő, Nemes Dezső és Pónai Sándor, az MSZMP Po'ifi kai Bizottságának tag­jai Brutyó János, Czinege I a*os és Nyers Rezső, a Poli- tidfij Rizottság póttagjai. Kis­házi Ödön, az Elnöki Tanács helvettes elnöke, Pap János, a kormány elnökhelyettese, dr. Csanádi György, Nagy Jó­zsef né, Tausz János, dr. Tí­már Mátyás és Veres József miniszterek, továbbá a Köz­ponti Bizottság több tagja és a közélet számos más veze­tője. Díszőrséget álltak Kossá István régi harcostársai és munkatársai is. A munkás-gyászinduló hang­jai után Apró Antal, az MSZMP Politikai Bizottságá­nak tagja, a Minisztertanács elnökhelyettese az MSZMP Központi Bizottsága, az or­szággyűlés, a Forradalmi Mun­kás-Paraszt Kormány és az egész dolgozó nép nevében búcsúzott Kossá Istvántól. Összehívták a Békfe \ ilá«tanács Elnökségének rendkívüli ülésszakát Stockholm: A Béke Vi­lágtanács Elnöksége közle­ményt adott ki, amelyben be­jelenti, hogy John Bernal professzor, a Béke Világta­nács elnöke * a világközvéle­ményben nagy aggodalmat keltő, igen súlyos vietnami helyzet megvitatására össze­hívta a tanács elnökségének rendkívüli ülésszakát. Az ülé­seket április 24 és 25-én Stock­holmban tartják. Róma Kedden éjféltől kezdve Olaszországiban teljesen le­állt a vasúti forgalom és en­nek következtében az ország Vélemények az STA-102-ről Jurij Parijszkij rádiócsilla­gász, a pulkovói obszervató­rium munkatársa közölte a TASZSZ tudósítójával, hogy s; került megállapítani az STA—102, nagy tudományos érdeklődést keltő rádióhul­lámforrás helyét és színképét. Az objektum színképe erő­sen különbözik az eddig is­mert természetes űrbéli rádió­forrásokétól. Nincs kizárva — Csempészáru a gépkocsin — négyhónapi szabadságvesztés Waldner Jenő, miskolci la­kos, vásározó kötöttáru kiske­reskedő gépkocsiján negyed- magával Csehszlovákiába in­dult. A kiskereskedő és fele­sége mintegy 50 pulóvert, kardigánt a gépkocsiban el­dugva ki akart vinni az or­szágból. Az elrejtett kötött­árut, amelynek értéke meg­haladta a 10 ezer forintot, a határon a vámellenőrzésnél észrevették, s a házaspár a devizagazdálkodást sértő bűn­tett kísérlete miatt bíróság elé került. A központi kerületi bíróság Waldner Jenőt négyhónapi szabadságvesztésre és 2000 fo­rint pénzbüntetésre, Waldner Jenőnét háromhónapi felfüg­gesztett szabadságvesztesre es 1000 forint pénzbüntetésre ítélte, ezenkívül elrendelte a lefoglalt kötöttáru elkobzását. Olaszországban teljesen leállt a vasúti forgalom gazdasági élete szinte teljesen megbénult. Valamennyi szak- szervezet együttesen hirdet­te meg a 210 000 vasutas 24 órás általános sztrájkját. A római és milánói pályaud­varról a sztrájk első 10 órá­jában — a Közlekedésügyi Minisztérium minden sztrájk­törő erőfeszítése ellenére — egyetlen vonat sem indult el. Hasonló a helvzet Olaszország valamennyi főbb városában. Moro miniszterelnök fogad­ta a vasutasok képviselőit és kérte őket, hogy mondjanak le tervezett sztrájkjukról. A kormányelnök, jóllehet kije­lentette, megértéssel viselte­tik a vasutasok követeléseit illetően, közölte, hogy ez idő szerint nem tud eleget tenni bérköveteléseiknek. A szakszervezetek ezután teljes egyetértéssel közle­ményben jelentették be, hogy megtartják a sztrájkot. Mint ismeretes, a sztrájk egyik oka a • Közlekedésügyi Minisztérium határozata, amelynek értelmében 250 000 líra fejenkénti prémiumban részesítelek mintegy kéteze* vasúti ti sztviáelőt, míg az egyszerű vasutas dolgozók nagy tömegeinek béremelési követelését hosszú hónapok óta megtagadják. jelentette ki ^Parijszkij —, hogy az STA—102 a termé­szetes rádióhullámforrások láncolatának egyik szélsőséges esete. A különféle adatok egybe­vetése alapján megállapítot­ták, hogy az STA—102 vagy a tejútrendszerhez közel, vagy azon belül fekszik. Sklovszkij professzor, a Sternberg csillagvizsgáló mun­katársa a Pravda tudósítójá­val beszélgetve rámutatott, hogy az STA—102 vagy tel­jesen újtípusú rádióhullám­forrás, vagy pedig a már is­mert rádióhullámforrások kö­rébe tartozik ugyan, de egé­szen új sajátosságokat mutat. Nem szabad azt a hipotézist sem kizárni, hogy földönkí­vüli civilizáció mesterséges jelzéseit figyelték meg. Ennek bizonyítására azonban még újabb megfigyelésekre van szükség. 4 A TASZSZ tudósítójával közölték, hogy a pulkovói ob­szervatóriumban felújítják az STA—102 rendszeres megfi­gyelését, s e célból az ottani rádióteleszkópot különlegesen érzékeny berendezésekkel egé­szítik ki. Róma A CGIL, valamint az Olasz Kommunista Párt ve­zetésével Reggio Emíliában, Szicíliában, Szardíniában, és az ország más vidékein tíz- és tízezrek tüntettek a kormány gazdaságpolitikája ellen. Wilson Amerikába érkezett Harold Wilson angol minisz­terelnök szerdán reggel repü­lőgépen New Yorkba érkezett. Kétnapos hivatalos amerikai látogatása alatt megbeszélése­ket folytat majd Johnson el­nökkel és nagyobb beszédre készül Anglia gazdasági hely­zetéről. Londoni jelentés sze­rint Wilson amerikai elutazá­sát késleltette az als^házban Újdonság ! Pázsit r r r gyepnyirogep kapható a Mezőgazdasági Szakboltban (Pécs, Rákóczi út 38.) Fogy. ár: 627.—Ft Baranya megyei Vegyesiparcikk V. lezajlott bizalmi szavazás. Az éjszakai órákban ugyanis a konzervatív ellenzék, miután ugyanerről a kérdésről hat­órás vita zajlott le, szavazást kért a TSR—2 ügyben. (E re­pülőgéptípus gyártásának prog ramjával .a Wilson-kormány felhagyott, a gépek helyett amerikai repülőket rendelt.) Az alsóház 26 szavazatos több­séggel bizalmat szavazott a kormánynak. A tíz liberális képviselő a kormánnyal együtt szavazott. Gépkocsik és tr.' \ gumi javítását és futózását rövid határidőre vállal­juk. Állami Mezőgazdasági Gépállomás, Szigetvár. Szabad kapacitásunk van f. év II—III—IV. negyed­évében kotrógéppel és dó­zerrel történő löldmunka végzésére Budapesten és vidéken egyaránt. Megrendeléseket kérjük Főv. Csatornázási Művek, Budapest, V., Be­loiannisz u. 12. megkül­deni. A Komlói Bányász legyőzte az eddig veretlen Tatabányát A Pécsi Dózsa egygóios vereséget szenvedett Győrben Már csak a Bp. Honvéd veretlen az NB l-ben Harcos szellemben és jól játszott a Komló Komló-Tatabánya 2:0 (2:0) Komló, 2500 néző, vezette: Miincz. Komlói Bányász: Kiss — Komlói, Józsa, Jerabek — Sós, Lelovics — Garai, Rónai, Peré­nyi, Pataki II, Bodai. Edző: dr. Czibulka Mihály. Tatabányai Bányász: Géléi — Törőcsik. Heté- nyi. Juhos — Szepesi, Laczkó — Szabó, Menczel, Csernai, Szeke­res. Szuromi. Edző: Kiéber Gá­bor. A komlóiak lendültek táma­dásba, s már a 3. percben Garai távoli lövését mentette Géléi szög­letre. Utána Pataki II lövését há­rította a tatabányai kapus. A vendégek a 18. percben veszé­lyeztettek először, -Menczel—Cser­nai—Szekeres volt a labda útja, a védők azonban hárítottak — ha szabálytalanság árán is. A vendégek szabadrúgáshoz jutottak 25 méterről, Hetényi bombáját Kiss remekül ártalmatlanná tette. A 29. percben esett az első gól, gyors jobboldali támadás végén Garai 15 méterről nehéz szögből kapura lőtt. A tatabányai kapus a labdát kiütötte, s a berohanó Rónai 5 méterről a jobb alsó sarokba továbbította. 1:0. Tovább­ra is a hazaiak rohamoztak. A 31. percben Garai szögletét Peré- nyi pompás fejessel juttatta a kapu közepébe, 2:0. A 42. perc­ben Hetényi 30 méterről küldött szabadrúgását Kiss a jobboldali kapufánál nyomta szögletre. A beívelt labdát Csernai ollózva, hátra húzva emelte kapura, a védők azonban a gólvonal előtt mentettek. Szünet után a Tatabánya lé­pett fel támadólag, az 50. perc­ben Szabó lábáról leperdült a labda, aki már a kapu torká­nál járt. A 62. percben Garai tisztán kiugrott, majd Rónai elé perdített, akit azonban az ötös sarkánál Hetényi szögletre men­tett. A 75. percben Józsa a gól­vonalról vágta ki a labdát, Kiss már verve volt. A 81. percben Rónai tovább növelhette volna a hazaiak előnyét, de Géléi előre­vetődve megkaparintotta a lab­dát. A 84. percben Komlói vágta ki a labdát a kapu előteréből, amikor már Kiss nem tudott be­avatkozni. Közepesnél színvonalasabb volt a két bányász-együttes találko­zója. A komlói csapatra rá sem lehetett ismerni, vasárnaphoz vi­szonyítva. Védelme feljavult, s a két fedezet különösen ]ó teljesít­ményt nyújtott. A csatársor tag­jai sokat mozogtak, s az Idén először szóhoz jutó Perényi ki­tűnő irányítónak bizonyult. Az elbizakodott Tatabánya ellen lel­kes és jó játékkal megérdemel­ten győzött a komlói együttes. MTK—ÚJPESTI DÓZSA 2:1 (0:1) Népstadion, 35 000 néző, vezet­te: Wottava Góllövők: Kuti (2), illetve Soly- mosi (11-esből) v Jó iramban indult a táték. Mind a két csapat kezdeményezni pró- bált, le komoly helyzet egyik oldalon sem adódott. A 44. percben Bene a 16-oson belül cselezett. Varga nem tudta szerelni, fellökte, a játékvezető 11-est ítélt, amit Solymosi nagy erővel vágott a jobb sarokba. (1:0). Újpesti támadások veze'ték be a második 45 percet, de az MTK egyre jobban feljött, és Nagy vezérletével több vészéi- es támadást vezttek. Ezek a GTt. percben gólt eredményeztek. He­ger—Bödör—Kuti volt a labda útja és a középcsatár mintegy 8 méterről Cselényi mellett a lobb sarokba lőtt (1:1). A 84. percben szép támadás végén Kuti el bú­zott a védők mellett és néhénv méterről védhetetlenül löt a há­lóba (2:1). Elég mérsékelt első félidő ui^ti nagyszerű második 45 percet lát­hatott a közönség. Jók: Tanár­kor, Dunai, a fedezetek, Kvt? és Major, illetve Káposzta, Nagy, Göröcs és Bene. GÓLLÖ V Ö-LIST A NB I. 6. Tichy (Bp. Honvéd) 5. Bene (U. Dózsa) Szendrei <Ózd) Albert (Ferencváros) 4. Tóth K. (Bp. Honvéd) Kuti (MTK) 42 szabadrúgás 90 perc alatt Győri Fasas ETO — Pécsi Dózsa 1:0 (0:0) Győr, 6000 néző. vezette: Sós Gábor. Győri Vasas ETO: Tóth — Kiss, Orbán, Tamás — Palotai, Máté — Keglovich, Takács, Soproni. Kor­sós, Povázsai. P. Dózsa: Rapp — Hernádi. Mó­ricz, Kincses — Vajda, Csupák — Gór. Györkő, dr. Dunai, Csics- mann, Török. Győri támadásokkal kezdődött a mérkőzés. A második percben a győri Korsóst Vajda szabálytala­NB I. ÁLLÁSA 1. Bp. Honvéd 6 5 1 ___ 1 6:3 11 2. U. Dózsa 6 4 — 2 14:8 8 3. Ferencváros G 3 2 1 9:7 8 4. Vasas 6 3 1 2 11:5 7 5-6. Győr 6 3 1 2 6:6 7 Tatabánya 6 2 3 1 6:6 7 7-8. MTK 6 2 2 2 8:7 6 SBTC 6 1 4 1 8:7 6 9. Pécsi Dózsa 6 2 1 3 5:5 5 10. Csepel 6 2 1 3 8:11 5 11. Szeged 5 2 — 3 6:10 4 12. Ózd 6 1 1 4 5:13 3 13. Dorog 5 1 1 3 3:10 3 14. Komló 6 1 — 5 4:11 2 nul akadályozta, a szabadrúgás eredménytelen maradt. A 4. perc­ben szabadrúgáshoz jutott a pécsi csapat, de Csicsmann lövése Tóth zsákmánya lett. Egy perc múlva Soproni Korsóst küldte támadás­ba, akinek lövése fölé szállt. Nagy yolt az iram, változatos volt a játék. A pécsiek támadósorábol Csicsmann, Török és Dunai dr. tartózkodott elöl. A 18. percben győri támadás végén Kincses szög­letre szerelt. Még ebben a perc­ben. amikor Hernádi av-dálvozta 9 győH V\aiöcc7#>vötőt. sőjg játék­vezető érthetetlenül büntetőt ítélt. A 11-est Povázsai rúgta, de rosszul helyezte és Rapp kiöklöz­te a labdát. Ezután győri támadá­sok következtek, amelyeket rend­re biztosan hárított a pécsi vé­delem. A 26. percben Gór lesen ragadt és odalett a kínálkozó gól­szerzési alkalom. Utána még két esetben maradtak lesen a bécsi csatárok. A 34. percben Soproni lövését bravúrosan tolta szögletre Rapp. Ebben a félidőben még em­lítésre méltó esemény, hogy a 43. percben Povázsai lövését a kitű­nően védő Rapp ártalmatlanná tette. A második félidő pécsi táma­dással kezdődött. Csicsmann, Dunai dr., Gór adogatás után a pécsi jobbszélső elől Tóth merész kivetődéssel tisztázott. Az ellen- támadás során a győri Takács mellé lőtt. Nagy izgalmaik között teltek a percek. Nem csökkent az iram. és nagyon harcos volt a játék. Az 54. percben érte el a Győri ETO egyetlen gólját. Palo­tai szabadrúgást iveit a 16-osra. Vajda elrúghatta volna a labdát, de kivárt és a nagy lendülettel berohanó Povázsai élesen a bal sarokba lőtt. 1:0. Az ellentámadás során ú1ra Tóth tisztázott meleg helyzetben Györkő elől. Sajnos a hátralévő időben több szabályta­lanság is előfordult, amelyből mindkét fél kivette a részét. — GyÖrícő egy összecsapás után meg­feledkezett magáról és Tamást megütötte. Előtte Máté Górt rúg­ta meg. Sós játékvezető satnos erélytelen volt. A 84. percben Sop­roni Korsóst küldte támadásba. A győri csatár elhúzott Vajda mellett és közben a pécsi fedezet szabálytalanul elkaszálta Korsóst Sós játékvezető először a hely­színre ment, majd utána határo­zottan a 11-es pontra mutatott. A labdának Takács futott neki és egy méterrel a kapu mellé lőtte. Ferencváros - Vasas 2:1 (1:1) Népstadion. 30 ezer néző. ve­zette: Varasdinac (jugoszláv). Góllövők: Albert (2), illetve Pus­kás. Az első percekben mindkét ol­dalon kimaradt egy-két helyzet, aztán a Vasas több szögletet ért el, s veszélyesebbnek mutatko­zott. Mégis a 16. percben a Fe­rencváros ért el gólt, Albert kö­zelről jobblábbal a hálóba lőtt (1:0). A Vasas egyre inkább fö­lénybe került, a Ferencváros já­tékosai alig tudták tartani a lab­dát. A 25. percben Farkas kiug­rott, Havasi 12 méterre a kapu­tól fellökte. Vitathatatlanul 11-es volt A büntetőt Ihász a kapu baloldala felé lőtte. A labdát Géczi kiütötte, s Ihász másod­szorra fölé bombázott. A 42. percben a ferencvárosi védők a kapu előtt nem tudtak felszaba­dítani. Puskás közelről, laposan a balsarokba lőtt (1:1). Ezután is a Vasas maradt veszélyesebb. A 49. percben a Ferencváros ismét megszerezte a vezetést. Varga a baloldalról hosszú labdát küldött a kapu elé, Albert jó ütemben felugorva fejelt a hálóba (2:1). Közepes iramú és színvonalú volt a két csapat találkozója. A Vasas többet támadott, helyzete is bőven akadt, de a csatárok ezúttal nagyon sokat rontottak. A Ferencváros kevesebb helyze­tét jól használta ki. A látottak alapján a Vasas győzelme sem lett volna meglepetés. Jók: Géczi. Mátrai. Albert és Fenyvesi dr.. illetve Bakos, Ma- thesz. Berendi és a csatársorban időnkint Farkas. BP. HONVÉD—ÓZD 3:0 (1:0) Kispest. Góllövök: Tichy. Tóth K.. Ko­mára. A várakozásnak megfelelően az ózdi védelem és a Honvéd csa­társor harcát hozta a mérkő­zés. Nagyon egyoldalú játékban a végig fölényben lévő Honvéd győzelme egy pillanatig sem volt vitás. Jók: Nógrádi. Tóth K.. Tichy. Katona. Illetve Kovács, Murányi. Szendrei, A toíó’lottókirendeltségek ünnepi nyitvaíartása A Sportfogadási és Lottóigazga­tóság közli, hogy a totó-lottó- kirendeltségek a húsvéti ünnepek alatt a következő rend szerint tartanak nyitva: Április 18-án, vasárnap Budapes­ten, valamint a vidéki körzeti irodák székhelyén: Győrött. Mis­kolcon, Pécsett, Szegeden és Deb­recenben a totó-lottó-kiren deltsé - gek a szokásos vasárnapi nyitva­tartási rend szerint állnak a foga­dók szolgálatára, míg április 19- én, hétfőn zárva tartanak. Egyéo vidéki helyeken április 18-án ma­radnak zárva, s 19-én, hétfőn 9— 13 óra között tartanak nyitva a totó-lottó-kirendeltségék. A pécsi együttes kitűnő erőben és nagyon fegyelmezetten küzdött. Egyénileg Rapp kapus kitűnően védett, a hátvédsor tengel vében Móricz érdemel dicséretet, a fe­dezetek közül Csupák, a támadó­sorban pedig Dunai dr. és Csics­mann játéka emelkedett az átla­gos fölé. Sós Gábor játékvezető sajnos gyengén bíráskodott. A 11-es meg­ítélésénél túl szigorú volt, viszont eltűrte, hogy mindkét csapat já­tékosai gyakran kíméletlenü1 lát­szottak. Jellemző erre, hogy 42 szabadrúgást ítélt a játékvezető a mérkőzés során. Pintér István SALGÓTARJÁN—CSEPEL 1:1 (1:1) Salgótarján. Góllövők: László. illetve Rotten- biller (ll-esből). Az első 30 perc Jó játéka után kiegyenlítetté vált a mérkőzés. Szünet után a hazaiak támadtak többet, de a csepeliek jól véde­keztek. Jók: Sándor II. Oláh. Toldi fa mezőny legjobbja). Kökény és László, illetve sérüléséig VellaL Kiss, Kleibán és Rottenbiller. Nyilatkozatok DR. CZIBULKA MIHÁLY, a Komló edzője: — Végre megtört a jég, nem voltunk pechesek. A csapat szel­leme is sokat Javult, örülök an­nak, hogy Perényi igazolta a hozzá fűzött reményeket. Hátra- vontan nemcsak jól, de harcos felfogásban is küzdött. Minden­ki megtette, amit vártam. Be­bizonyosodott, hogy ez a csapat többre képes, ha valamennyi Já­tékos összefog. x KLEBER GABOR, a Tatabánya edzője: — Nagyon lelkesen és megle­pően Jó játékkal rukkolt ki a komlói csapat. A játék képe alapján feltétlen megérdemelt a győzelme. Minket megtévesztett a Salgótarján 2:0-ás komlói si­kere. A játékosok könnyen vet­ték a küzdelmet, s csak a 2:9 után eszméltek fel. Ekkor azon­ban az elveszett labdát nem is­merő hazaiak mindent megaka­dályoztak. Lelovics nagyszerűm, tiszta eszközökkel semlegesítet­te Csemait. NYOLC MÉRKŐZÉSSEL CSÜTÖRTÖKÖN RAJTOL A 18. UEFA-TORNA Baden-Badenben a 18. UEFA­tomán résztvevő 23 soortko'-lőtt- ség elfoglalta szálláshelyét. A magyar ifjúsági labdarúgó-válo­gatott a Hotel Terminusban lakik a román ifjúsági válogatottal együtt. Szerdán délelőtt városnézés szerepelt a programban délután viszont 40 perces könnyű edzé-st tartott a csapat és ezzel befe­jezte az első fordulóra a felkészü­lést. A magvar Hiúsági válogatott ebben az összeá’lftás- ban szerepel: Hajdú — Kuchta (Solymosi). Krivitz, Bánkutí. Hor­váth — Liebhaber — Szőke. Ko­csis. Vidács. Zöldi. Lakics. A mérkőzést Karlsruheban. a Hild-parki stadionban 19.30 órai kezdettél villanyfénynél bonyolít­ják le. A játékvezető a portugál Guerra lest <