Dunántúli Napló, 1965. február (22. évfolyam, 27-50. szám)

1965-02-16 / 39. szám

napló 1965. FEBRUÁR 1«. A kézilabda DNK találkozói A Komlói Bányász nyerte a labdarúgó Dunántúli Napló Kupát A szombati mérkőzések után a várakozásnak megfelelően a Ba­ranya megyei csapatok között dőlt e' a labdarúgó Dunántúli Napló Kupa sorsa. A Komlói Bányász a Vojvodina ellen aratott győzelme u\án vasárnap az eszéki együttest is legyőzte, a Bányász-csapat két győzelmével veretlenül nyerte el szerkesztőségünk díszes ezüstser- Ifgét. A Dózsa vasárnap nem bírt a Vpjvodinával, a lila-fehérek ve­reséget szenvedtek, a Kupa-táblá­zaton végeredményben a második helyen végeztek. A Dunántúli Napló Kupa végeredménye: 1. Komló 2 2 — 6:4 4 2. Pécsi Dózsa 2 1 — 1 4:3 2 3. Vojvodina 2 1 — 1 4:4 2 4. Slavonija 3 — 2 3:6 0 Komlói Bányász—Slavonija Osijek 3:2 (1:1) A Komtól Bányász együttese a Vojvodina legyőzése után Eszék ellen U győzött, t elnyerte a Dunántúli Napló Kupát, Komló, 1500 néző. vezette: Bors. Komlói Bányász: Kiss — Komlói (Jerabek), Józsa, Ruppert (Csor­dás) — Soós, Rozmis — Garal, Garami, Perényl, (Pataki n.), Pa­taki I. (Rónai), Bodai. Slavonija: Mák — Csulin, Ham, Rukavina — Loncarics, Filjas — Csoralics, (Bjelics), Kasacs, Kara- pandzsa. Szmiljancslcs, Gucmlrtl. Bár a Vojvodina szombati le­győzése (3:2) nagyobb fegyver­tény, a komlóiak mégis a vasár­napi sikernek örülnek jobban. Az Eszéki Szlavonija ugyanis kemé­nyebb diónak bizonyult, pedig a tisztakékek csak a IX. ligában szerepelnek a jugoszláv bajnok­ságban. Hogy miért volt nehezebb le­győzni az eszékleket? Ezt a többi között azzal lehet magyarázni, hogy a vendégek mintegy 60 per­cig igen Jól játszottak. Ebben az időszakban az osztály- különbség teljesen eltűnt. Úgy érezte az ember, mintha a Komló képviselte volna a gyen­gébb erőt. Igaz, a jugoszlávok könnyebb testi felépítésűek, biz­tosabban álltak a lábukon. A ven­dégek egyébként kétszer Is ve­zettek. Előbb szép támadás ered­ményeként l:0-ra, majd Kiss hi­bájából (kiejtve a labdát elbá- mészkodott) 2:l-re. Az utolsó harmadban talált ma­gára a Bányász. Ekkor ismét láttunk néhány for­más akc'ót, gyors egyéni kitörést, csakúgy, mint az előző napon, a Vojvodina ellen. Garai kétszer és Rónai egyszer tisztán elment, de még jóval a 16-os vonala előtt csúnyán felvágták. Szerencsére Bors játékvezető ura volt a hely­zetnek, megtorolta a szabálytalan­ságokat. Ahogy közeledett a mérkőzés vége, a kék-fehér gárda úgy fo kozta az iramot. A 79. percben aztán megtört a jég. Garai távoli nehéz szögből küldött lövése a kapus hasa alatt csúszott a háló­ba. A 2:2 után Komlón már re­ménykedtek a Kupa megnyerésé­ben. Amikor pedig Sós húszmé­teres szabadrúgásból a bal felső sarokba küldte a labdát (85. perc), biztosra vetté)k az elsőséget. A bizakodás onnan, hogy a Vojvo- dinától a Pécsi Dózsa ellen, legalább döntetlent vártak a bányaváros­ban. Arra számítottak: nem valószínű, hogy a jónevű jugoszláv csapat Pécsett is olyan balszerencsés lesz, mint Komlón. A Bányász a kettős győzelmet és a Dunántúli Napló Kupa meg­nyerését azzal érdemelte ki, hogy hihetetlen nagy akarással küzdött. Erőnlét tekintetében is jől vizs­gázott a kék-fehér együttes. Nem arról van sző, hogy nincs Javí­tanivaló az egyéni és a csapat­játékánál, de a kezdet mégis biz­tató Czibulka dr. legénységénél. Vojvodina—Pécsi Dózsa 2:1 (0:1) A tartalékos Összeállításban szereplő Dózsa nagy küzdelemben szén vedett vereséget vasárnap a Vojvodinától. BTC-pálya, 4000 néző, vezette: Sümegi. Vojvodina: Pantelics — Neskicki, Brzics. Sztamecki — Szekeres, MikoUcs — Takács, (Svienerevics), Radovszki, Pavlics, (Milics 31.), üLámbi, (Puschibrk), Radovics. Pécs: Zengő! — Kincses, Móricz, Köves — Konrád, Halasi —: Győr­kő, Csicsmann, (Vincze), Pápai, Tüske, Borovácz, (Rádi). Jó iramban indult a játék, mind a két csapat nagy becsvággyal és akarással játszott. A vendégek voltak veszélyesebbek, a laza, mélytalajú pálya megnehezítette a játékosok dolgát. A lila-fehérek ez alkalommal lényegesei) Jobban játszottak, mint szombaton, a né­zők is élvezettel figyelték a két csapat küzdelmét. A 25. percben Borovácz, Tüske, Csicsmann, Győr kő volt a labda útja, a szélső elől Pantelics csak az utolsó pil­lanatban tudott tisztázni. Nem sok kai később a pécsiek vezetéshez jutottak. Györkő Tüske labdájával kiug­rott a középen és a bal sarokba gurított. 1:0 a Dózsa javára. Pavlics meg­sérült és kiállt. A noviszadiak ügyesen kombináltak, a befeje­zéssel azonban adósak maradtak csatáraik. SZÜNET UTÁN a jugoszláv együttes kezdeménye­zett többet. A sok csere nem hasz nált a Dózsánál, a 6*0. percben a tétovázó pécsi védők közül Puschibrk a hálóba fejelte a labdát. 1:1. A győztes gólért nagy küzde­lem indult. A Jugoszláv Takács megsérült, később Tüske szorult ápolásra, de ő tovább játszott. A 75. percben nagy kavarodás tá­madt a jugoszláv kapu előtt, a Dózsa-csatárok azonban sorra hi­báztak. Rádi lövése a kapufát ta­lálta. Továbbra is heves volt a küzdelem, a győztes gólt a Voj­vodina szerezte meg őt perccel a befejezés előtt. A pécsi védők röviden szabadí­tottak fel, a labda Radovicshoz került, aki a hálóba lőtt. 2:1 a Vojvodina javára. A pécsiek még vezettek egy-két támadást, de az eredményen változtatni nem tudtak. A Dunántúli Napló Kupa kétna­pos tornája során a legjobb já­tékot hozta a Vojvodina—Dózsa találkozó. Vérbeli kupaküzdelem volt, különösen az első félidőben volt éles a harc, ekkor a játék színvonala is kielégítette a szur­kolókat. A pécsi csapat igen sok tartalékkal szerepelt, a lila-fehé­rek akarásával nem volt baj, de a Vojvodina győzelmét megakadá­lyozni nem tudták. Az újvidéki együttes egygólos győzelmét feltét­len megérdemelte. A győztes csa­patból Pantelics, Brzics, Radovi’cs jászott kiemelkedően, a pécsiek legjobbjai Kincses, Györkő és Tüske voltak. Jól silierült a területi ifjúsági birkózó CSB A Baranya megyei Birkózó Szö­vetség hat csapat részvételével a 39-es Dandár úti iskola torna­termében rendezte meg a dél­dunántúli terület 1965. évi szabad­fogású birkózó-csapatbajnokságo­kat. Az Indulók sorában a Pécsi Kinizsi, PVSK, Bányász, Sziget­vár, Nagykanizsai Építők és a Kaposvári Dózsa fiataljai voltak ott. A váratlanul szép számú nézőközönség színvonalas és küz­delmes összecsapásoknak volt ta­núja. A bajnokság érdekessége volt, hogy az esélyes Pécsi Ki­nizsi. PVSK és kaposvári együt­tesek keresztbe verték egymást, így hármas holtverseny alakult ki az első helyért. Bányász—Sziget­vár 5:4. PVSK—Kaposvár 6:4. Ki­nizsi—Nagykanizsa 7:2, Kaposvár— Szigetvár 6:3, Kinizsi—Bányász 6:2, PVSK—Nagykanizsa 8:2, Kinizsi- Szigetvár 7:2, Kaposvár—Nagyka­nizsa 72, PVSK—Bányász 6:4, Szigetvár—Nagykanizsa 6:2, Kini­zsi—PVSK 5:4, Kaposvári-Bányász 6:3, PVSK—Szigetvár 6:3, Bányász —Nagykanizsa 7:2, Kaposvár—Ki­nizsi 5:4. A pontverseny állása: 1. P. Kinizsi 8, 2. PVSK 8, 3. Kaposvár 8, 4. Pécsi Bányász 4, 5. Szigetvár 1, 6. Nagykanizsa 0 pont. Gyüzütl a Ércbányász sakkcsapata A Maróczy Kupa küzdelmek során az Ércbányász sakkcsapata Budapesten vendégszerepeit és 6,5:5.5 arányban legyőzte a Buda­pesti Postás kitűnő erőkkel ren­delkező együttesét. A mérkőzés hatalmas küzdelmet hozott. 5,5:5.5 mérkőzés állásnál Kocsis László győzelmével sikerült a pécsieknek kiharcolni a csapatgyőzelmet. Győzött: Kocsis, dr. Sándor, Krisztián. Kamarás és Ribll. dön­tetlen eredményt ért el: Fajcsl, Bereczky és Vertényi. Ezzel a győzelemmel az Ércbányász sak­kozók továbbra Is a bajnoki cí­mért folyó küzdelem esélyesei maradtak. A Pécsi Bányász együt­tese a Budapesti Pedagógussal játszott. A pécsiek 7:4 arányú vereséget szenvedtek, egy játsz­ma függőben maradt. TOTÓ Kosárlabda KB I. Soproni MflFC—PVSK 84:83 (46:43) NB I. férfi mérkőzés, PVSK- csarnok. A vasutasok a követ­kező összeállításban játszottak: Szamosi, Erdőst Móró, Gombos n, Gyurasics. Csere: Gombos I, Bó- dis, Zsolnai. Rab, Tahi, Hoff­mann, Vastag. Az első percekben a hazaiak értek el kosarakat, a vendégek a félidő közepétől vet­ték át a vezetést és szoros küz­delemben három pont előnyre tettek szert fordulásig. Szünet után óriási küzdelem alakult kL melyben néhány kosárral a ven­dégek vezettek. A hajrában fel­jött a PVSK és a befejezés előtti másodpercekben egy pontos SMAFC vezetésnél kétszer jutot­tak büntetőhöz, azonban mind­négy büntetőt kihasználatlanul hagyták. Legjobb dobók: Tvordy 27, Orlai 17, Kőműves 10, illetve Gyurasits 43, Szamosi 16, Gom­bos n 9. PEAC—Pécsi Tanárképző 83:68 (45:32). Férfi mérkőzés a fő­iskolás bajnokság selejtezőjében* 1. Torino—Milan 2 1:3 2. Messina—Bologna X 3:3 3. Mantova—Juventus 1 1:0 4. Lanerossi—Cagliari 1 1:0 5. Genoa—Catania X 1:1 6. Fiorentina—Varese 1 1:0 7. Atalanta—Foggia 1 1:0 8. Parma—Venezia X 0:0 9. Potenza—Palermo 1 3:2 10. Pro Patria—Brescia 2 1:3 11. Spal—Reggiana 1 2:1 12. Trani—Catanzaro 1 I* 13. Verona—Bari +1 X 0:0 1«. Monza—Napoli X lä Vasárnap délután a Dunántúli Napló Kupa kézilabda-mérkőzé­seinek negyedik fordulójából az elmaradt találkozókat bonyolítot­ták le. Pécsi Dózsa—Pécsi Ércbányász 18:13 (5:7). férfi mérkőzés. So­káig meglepetés íze volt a ta­lálkozónak, a rendkívül lelkesen játszó ércbányászok a játékidő első felében szellemes és erőtel­jes játékkal lepték meg ellenfe­lüket, akik csak a hajrában tud­ták a mérkőzést a maguk javára fordítani. Pécsi Bányász L—PEAC 26:9 (12:7) férfi mérkőzés. Az egyete­misták az első öt perctől elte­kintve alárendelt szerepet játszot­tak a jól kombináló és minden helyzetben kapura lövő bányá­szokkal szemben. Pécsi Vörös Meteor—Márok 16:10 (4:3), női mérkőzés. Hosszú ideig egyenrangú ellenfelek voltak a nrtU rokiak, 7:7-ig fej-fej melletti küz­delem folyt, végül azonban a na-* gyobb tapasztaltság az NB Il-esek javára fordította a mérkőzést. Pécsi Tanárképző—Bóly 8:7 (4:4)j női mérkőzés. Változatos és he­ves küzdelmet hozott a két együt­tes találkozója, végig bizonytalan volt a mérkőzés kimenetele, mely­nek sorsa az utolsó percben do­bott góllal dőlt el. Férfi csapatok: Porcelángyár— Mecseknádasd 13:12, Széchenyi Gimnázium—Bányaipari Techni­kum 14:14, Építőipari Technikum —506. ITSK 23:20, Szentlőrinc— Boly 16:15, Márok—Bányász IVj 24:7, Bányász III.—Dózsa IV. 30:8. Nők: Szigetvár—Pécsi Kinizsi 6:4; Porcelángyár—PEAC 6:3, Vasa'- II; Bányász—Közgazdasagi Ipari T ^ch- nikum 3:2, Vörös Meteor TI.— Leöwey 7:4, Meteor—Építők III; 118:1, Bányász III.—Meteor IV. 20:2. Eredmények — n&oiden Az országos vidéki ifjúsági csel­gáncs-bajnokság selejtezőit vasár­nap délelőtt az új-mecsekaljai gimnázium tornatermében rendez­ték. A színvonalas és nagy küz­delmet hozó vetélkedőn két vas­utas-versenyző, Simonfalvi és Schildmayer harcolta ki az or­szágos döntőn való részvétel jogát. A Röplabda Terem Kupában szombaton is, vasárnap is játszot­tak mérkőzéseket a résztvevő együttesek. A legutóbbi forduló­ban a PEAC férfiak biztosan győz ték le a Pécsi Honvéd együttesét. Férfi I. osztály: PEAC—Pécsi Hon­véd 62:34, Pécsi Dózsa—Pénzügyőr 58:49. Férfi II. osztály: Keszü—500 ITSK 58:32, Keszü—Janus 66:22. — Nők: Janus I.—Szulimán 66:14, Ja­nus I—Komlói HSE 55:12, Szuli­mán—Pécsi Dózsa n. 30:0, Komlói HSE—Keszü 51:12. A Budapest! Vasas labdarúgó csapata az uruguayi bajnok Pe- narol ellen 0:0 arányú, döntetlen eredményt harcolt ki Dél-Ameri­kában. A magyar csapat kapufá­ban Rapp védett. * Az országos asztalitenisz-bajnok­ságok versenyein a pécsiek közül Arató és Ragoncsa szerepelt a legeredményesebben. Arató nyolc közé került és csak nagy küzde­lemben szenvedett vereséget Bér- cziktől. Ragoncsa is több szép győzelmet aratott a verseny so­rán. A női egyest Lukácsné nyer­te, a férfi egyest Pignitzky. . ' * A Pécsi Ércbányász SC vízilab­da csapata Budapesten a Fedett Kupa-mérkőzések során a Tipog­ráfiával játszott. A mérkőzést ”:3 arányban a budapestiek nyer. ék. * PVSK—Pécsi Kinizsi 5:0 (1:0); PVSK-edzőpálya. PVSK: Markó — Varasdi (Hámori n). Mohácsi; Hámori n (Horváth) — Tamási; Pecze (Kutas) — Jandó (Mihácsi); Csányi, Márton, Freppán, Mihá­csi (Tasi). Góllövők: Márton 3, Freppán, Tasi. Pécsi Bányász— Pécsi BTC n. 1:1 (1:0). Pécsbá- nyatelep. A Komlói Bányász vezetői, Játéké sál örömmel értékelik kupa- győzelmüket. A labdarúgó Dunántúli Napló Kupa külföldi vendégei, az újvi­déki és az eszéki labdarúgók kellemes emlékekkel utaztak haza. A jugoszlávok sokszoros válogatott labdarúgója Boskov, a Vojvodina szakvezetője a Komlón elszenvedett vereség után ugyan bosszankodott. — Nem akarom a komlói csa­pat győzelmét kisebbíteni — mon­dotta, de úgy érzem, már csak a helyzetek alapján Is ml érdemel­tük volna meg a győzelmet. A komlóiaknak alig egy-két hely­zetük volt, de azt száz száza­lékig kihasználták. Lengyel Zoltánnak, a Komlói Bányász intézőjének is hasonló volt a véleménye. A Bányász együttes játékáról azonban mást is el kell mondani. — Én annak örültem legjobban — mondotta dr. Czibulka Mihály, a csapat edzője vasárnap este az eszéki csapat ellen kivívott győ­zelem után, — hogy a fiúk mind a két napon Igen nagy akarás­sal küzdöttek, és hogy a nehéz alapozó edzések után is mindig volt erejük újítani. Helytelen lenne, ha már most bírálatot mondanánk a játékosok formá­járól, egyéni teljesítményéről, hisz a bajnoki rajtig még megfelelő idő áll a rendelkezésünkre, én bízom, hogy a fiúk mostani hoz­záállása megmarad, és ez a csa­pat játékán is meg fog majd mutatkozni. Kovács László, a Vojvodina al- elnöke annak ellenére, hogy nem csapata nyerte el a Napló Ku­pát, elégedett volt. — Végtelenül örülünk, hogy meghívtak bennünket a Dunán­túli Napló tornára. Szívesen jöt­tünk, és olyan baráti, meleg fo­gadtatásban volt részünk pécsi tartózkodásunk alatt,, melyre min­dig szívesen fogunk visszaemlé­kezni. A jugoszláv csapatokat több újságíró is elkísérte a szomszéd baráti országból. Lépes László, az Újvidéken megjelenő Magyar Szó szerkesztője régi pécsiként tért haza, Diákéveit a negyvenes évek­ben Pécsett töltötte, az egyete­men tanult, s a PEAC labdarúgó­csapatában játszott. így értékelte a tornán látottakat: — A mérkőzések komoly erő­próbát jelentettek a csapatok­nak és igen jól szolgálták a fel­készülést. Vasárnap a mély ta­lajon. a csúszós pályán Is jól bírták erővel a pécsi és újvidéki játékosok. Nekem nagyon tet­szett Tüske és Györkő játéka, a komlóiak közül Rozmis. Garami teljesítménye. Az újvidéki csa­patban Nikolics volt a legjobb, kár, hogy Pavlics megsérült. Na­PARABUCSKI SVETISLAV; — Úgy éreztük, hogy bar t között vagyunk, és ez a ba-áls nem formális, hanem ig z őszinte is volt. sága nevében, Vasvári Ken- lapunk főszerkesztője adta át győztes Komlói Bányász csaoa - kapitányának. Komlóinak ?zev- kesztöségünk által felajánlói! se. - leget. — Évek óta megrendezzük a labdarúgó Dunántúli Napló Kupa küzdelmeit — mondotta — és eb­ben az évben régi tervünk sike­rült. A tornán külföldi csapatok Is részt vettek és úgy érezzük, a labdarúgó nemzetközi Dunán­túli Napló Kupa méltó volt a megye labdarúgó sportjához. Hétfőn reggel, az eszéki labda­rúgók Budapestre utaztak, a fő­város megtekintése után kedden reggel indulnak haza. A Vojvo­dina együttese hétfőn délelő*- vá­rosnézésre fordította az időt Pé­csett, és délben gépkocsival in­dult hazafelé. Bognár János, a Dunántúli Napló Kupa szervező- bizottságának titkára a határig kísérte a jugoszláv sportolókat. Kellemes emlékekkel utaztak el Pécsről a jugoszláv labdarúgók gyón kellemesen lepett meg ben­nünket az a kis lelkes csoport buzdítása, mely végig felhangzott a pálya egyik sarkában. A pécsi délszláv iskola diákjai buzdítása közepette szinte hazai pályán éreztük magunkat. A Belgrádi Sport munkatársa, Parabucski Svetislav négy évig tanult a pécsi egyetemen. — A szomszédos Dráva és Duna melléki magyar és jugosz­láv városok labdarúgó-csapatai­nak találkozója. — mondotta — a két ország közötti barátságot is szolgálta. Amit Itt láttunk és tapasztaltunk, az őszinte megelé­gedéssel tölt el bennünket. Ügv éreztük, barátok között vagyunk és ez a barátság nem formális, hanem Igazán őszinte is volt. Az ünnepi banketton, a Dunán­túli Napló Kupa szerkesztőbizott­LÉPES LÁSZLÓ: — Nekem nagyon tetszett Tttske és Györkö játéka. __ „ ,