Dunántúli Napló, 1963. december (20. évfolyam, 281-305. szám)

1963-12-03 / 282. szám

6 tUAPtó 1953. DECEMBER S. Labdarúgó Dunántúli Napló Kupa A Bányász pontot vett el a Dózsától Nagy közönségsikert arattak a Dózsa meghívásos cselgáncs-verse­nyén a női versenyzők. Önvédelmi bemutatót tartottak. Több nj játékos szerepelt a Bányász csapatban. Bárány Is most játszói * először a Bányász színeiben. Képünkön: Vári elől ment az NB II-es csapat új hátvédje* a háttérben Jock. A Dunántúli Napló Kupa-mérkő­zések során vasárnap kettős talál­kozót nézhettek végig a szurko­lók. A hétközi esők nemcsak a pécsújhegyi, de a PVSK füves­pálya talaját is nagyon fellazítot­ták, ezért a mérkőzéseket a vas­utasok edzőpályáján játszották. KOMLÓI BÁNYÁSZ—PEAC 2:0 (2:0) PVSK-pálya, 1200 néző, vezette: Kiss R. Komlói Bányász: Balogh — Fenyvesi, Józsa, Jerabek — Szőcs, Nagy B. — Garai, Bánkuti, Lutz, Perényi, Nagy L. — Edző: Gyar­mati János. PEAC: Fábián — Kresz, Balló, Schiszler — Zborai, Tüske — Már­ton, Mérei, Bartal, Fekete, Hor­váth. — Edző: Bolla Berenc. Az egyetemisták kezdtek lob­ban, az első tíz percben a PEAC birtokában volt többet a labda, a Komló csak negyedóra eltelte után jött fel és ekkor gólt is ért el. A 15. percben Lutz a lest reklamáló PEAC- védők gyűrűiéből közelről a há­lóba lőtt. (1:0). A gól után a Bányász maradt támadásban, de újabb gólra ismét negyed órát kellett várni. A 30. percben Garai lövése a védőkről Nagy L. elé pattant, a szélső 18 méterről nagy lövéssel, védhotetlenül küldte a hálóba a labdát. (2:0). A gól után ellaposodott a játék, néhány felesleges szabálytalanság csúszott a küzdelembe. FORDULÁS UTÄN: az NB I-es csapatból Perényi ki­maradt, helyére Faragó állt be, a PEAC-nál Fábián, Fekete, Hor­váth és Márton nem játszott, he­lyettük Gerendás. Szűcs, Gulyás és Kozma kaoott helyet. A Komló szemmel láthatóan elégedett volt az eredménnnyel, a PEAC becs­vággyal játszott, mezőnyfölényt harcolt ki, de a góllövés nem si­került. Kitűntek: Nagy B., Garai, Lutz, illetve Balló, Kresz Tüske, j Mérei. PÉCSI DÓZSA—PÉCSI BÁNYÁSZ 1:1 (1:1) PVSK-pálya, 1500 néző, vezette: Sabácz. Megjegyzések — mérkőzésekről: Az NB l es csapatoktól lökket várlak a szorzók Vasárnap délelőtt a PVSK edző­pályáján kettős labdarúgó-mérkő­zés került lebonyolításra a Du­nántúli Napló Kupáért. NB I-es csapataink közül első­nek a Komlói Bányász a PEAC csapatával mérkőzött. Az őszi idényben kiválóan szereplő bányá­szok a mérkőzés elején nem vet­ték túlságosan komolyan a játé­kot, így sokáig a PEAC kezde­ményezett. Komló természetesen nem a kialakult, az NB I-es mér­kőzéseken alkalmazott játékmo­dorban játszotta, hanem offenzív felfogásban szőtték támadásaikat. Szőcs János uralta a pálya köze­pét és biztosította a támadósor­nak a megfelelő támogatást. A második félidőben meglepetés­re nem tudott a Komlói Bányász újabb gólokat elérni, sőt, a nagy lelkesedéssel játszó egyetemisták ez időszakban mezőnyben egyen­rangú ellenfélnek bizonyultak. A bányászok játékán erősen észrevehető volt a megerőltető őszi versengésből adódó bizonyos fokú idegfáradtság. Álljunk meg egy pillanarta a PEAC utóbbi időkben elért kiváló eredményeinél i A megyei bajnok­ság megnyerése után annak elle­nére, hogy több új játékost kel­lett a csapatba beépíteniök, az NB HI-as bajnokságban Jól meg­álltak a helyüket, a negyedik he­lyen végeztek. Az utolsó bajnoki mérkőzésükön 8:l-re győzték le a listavezető Nagymányoki Bá­nyászt, majd a Dunántúli Napló K4pa első mérkőzésén 5:3 arány­ban fektették kétvállra a Pécsi Bányász együttesét. E sikerek el­érésében döntő szerep jutott a csapat edzőjének, Bolla Ferenc­nek. E kiváló pedagógus hetedik éve oktatja, neveli, szervezi az úgyszólván évről évre változó já- t.ékosgárdát. Most újra egy te­hetséges fiatal anyag verbuváló­dott össze, de már újra ott setten* kedik a csapat fölött a nagy kér­dőjel, vajon meddig maradnak ezek a játékosok így együtt? Nem várt eredménnyel végző­dött a Pécsi Dózsa—Pécsi Bá­nyász találkozó. Orczifalvy István edző a héten kemény „összerázó” edzéseket tartott. Bemutatkozó hete alkalmával eléggé megterhel- e a játékosokat, célja: megfelelő szintre hozni a csapat általános ■erőnlétét, hogy az ahapozó idősza­kot magasszLitű erőállapotból kezdhessék el. A viszonylagosan erősebb terhe­lés ellenére a dózsások igen fris­sen. lendületesen kezdtek a meg­erősített védelemmel játszó Bányá­szok ellen. Az első negyedóra után azonban kiütköztek a Dózsa- csatárok 'gyengéi, többek között az. hogy képtelenek az úgyneve­zett felállt zóna, a mélységben megfelelően tagozódó védelmi vo­nal ellen eredményesen játszani. Csatáraik egyéniségének általában Jobban megfelel a ellentámadásos, ' 'T-ohanós játékmodor. Nem tud­ták sem belül« sem A széleken áttörni a védő falat, de átlőni sem próbálták még akkor sem, amikor a második félidő utolsó húsz percében Szmolka súlyos sé­rülése után a jobbfedezet Jock védett. A mérkőzés első negyed órájá­ban több igen kemény összecsapás történt, ebben a Bányász-védők jártak elől, ebből adódott Török sajnálatos korai sérülése is. A védelemre nem túl sok mun­ka hárult, a fedezetek túlságosan rávitték a labdát a támadósorra és nem megfelelően tempirozták a leadásaikat sem. Elől Györkő és Vári mozgott biztatóan, bár utóbbinak a második félidőben balszélen nem ment a játék. A Bányász főleg a védekezésre fektette a fősúlyt, de váratlan el­lentámadásaik veszélyesek voltak. Az új átékosaik jól mutatkoztak be (Szmolka, Eárány, Tamási és Bunyevácz) első szereplésük al­kalmából, de a többiek is jól valósították meg a szakveze­tés taktikai elképzeléseit. A mérkőzés színvonala általá­ban erősen közepes szinten moz­gott, a második félidőben voltak igen „lapos” időszakok is. Biztosak vagyunk abban, hogy a Dunántúli Napló Kupa-mérkőzései a továbbiakban még jobban szol­gálják majd a kitűzött célt: me­gyénk élvonalbeli labdarúgóinak játékban tartását, szakvezetők számára a tájékozódást, a jövő évi bajnokságban induló csapatok gerincének, játékmodorának, já­tékstílusának barátságos találko­zókon való kialakítását. Molnár László Pécsi Dózsa: Danka — Bendes, Kocsis, Udvarácz — Vajda, Né­meth — Györkő, Dunai I., Tüske, Vári, Török. — Edző: Orczifalvy István. Pécsi Bányász: Szmolka — Bá­rány, Tamási, Lombosi — Jock, Kása — Selymes, Molnár, Ben- csics, Bunyevác, Fülöp. — Edző: Kertész Tibor. Nagy lendülettel kezdett a Dó­zsa, az első percekben sok mun­ka hárult a Bányász-védelemre. Az 5. percben Török Báránnyal csapott össze, a szélsőt ölben vit­ték le a pályáról, helyére Konrád állt. Negyed órán át a Bányász térfelén folyt a játék, ötletesen és színesen játszott a lila-fehér tá­madósor, különösen Vári volt elemében, de a megerősített NB Il-es védelmet nem tudták áttör­ni. A Dózsa-fölény ellenére csak­nem a Bányász ért el gólt, Ko­csis hibájából Bencsics megszö­kött, csak üggyel-baj.ial szerelték. A 31. percben Szmolka Dunai I- hez rúgta a labdát. A kaputól 40 méterre álló csatár felismerte a helyzetet és habozás nélkül lőtt, labdája akadálytalanul jutott az üresen hagyott hálóba, 1:0 a Dózsa javára. Nem • sokáig váratott magára a Bányász egyen­lítő gólja, a 35. percben Bencsics viharzott el a balszélen, beadását Molnár Selymes elé tolta, a csa­tár éles lövéssel küldte a háló­ba a labdát. (1:1) A H. FÉLIDŐBEN a Dózsa: Zengői — Bendes, Udva­rácz, Kovács — Vajda, Légrádi — Györkő, Dunai I., Tüske, Garami, Vári összeállításban játszott. A Bányászban Molnárt Györkő II. váltotta fel. A Dózsa játékába sok hiba csúszott, mezőnyfölénye el­lenére komoly gólhelyzetet nem tudott kidolgozni, a ritkább Bá­nyász-támadások több veszélyt je­lentettek. Jók: Udvarácz, Györkő és az I. félidőben Vári, illetve Jock, Györkő II., Bencsics. a dnk Állasa: 1. Komlói Bányász 1 1--------2:0 2 2 1 — 1 5:5 2 . 1 — 1 — l:l 1 2 — 1 1 4:6 1------------0:0 0------------0:0 0 2. PEAC 3. Pécsi Dózsa 4. Pécsi Bányász 5-6. PVSK 5-6. PBTC Meiyel dílmérkozéssk Vasárnap folytatták a megyei csapatok díjmérkőzéseit. Az ,,A” csoportban be is fejeződött a mér­kőzéssorozat, a ,,B” csoportban még egy mérkőzés van vissza. Eredmények: Pécsi Bányász II.— Pécsi Kinizsi 4:3 (1:0), Urán SC— Péesszabolcsi Bányász 3:2 (1:1), Pécsi Vasas—Pécsi Postás 4:3 (1:2). Az „A” csoport végeredménye: 1. P. Bányász II. 3 2 — 1 8:5 4 2. Urán SC 3 2 — 1 7:6 4 3. P. Kinizsi 3 1 — 2 7:9 2 4. P.-szabolcsi B. 3 1 2 5:7 2 A „B” csoport állásai 1. P. Bányász III. 2 2 — 6:1 4 2. Pécsi Vasas 3 2 — 1 7:6 4 3. Récsi Postás 3 ­1 2 4:8 3 4. Pécsi Szikra 2 ­1 1 1:3 1 Jó! sikerüli ifjúsági ss gyermek úszcveiaeny Vasárnap Ifjúsági és gyermek számokból álló úszóversenyt ren­deztek az Urán SC fedett uszodá­jában. A közel negyven induló szép versenyt vívott' és több jó eredmény született, ezek közül ki­emelkedik Abosi, Haraszti É., Prá- vitz, Bajai és Dunai teljesítménye. Eredmények: Ifjúsági fiú: 200 m hát: 1. Ko­vács (Urán SC) 2.42:5, 2. Haraszti (P. Dózsa) 2,54:9, 100 m mell: 1. Abosi (D) 1,18:3,3. Stipanovits (D), 1,27:4, ifjúsági leány; 200 m gyors: 1. Haraszti É. (D). 2,57:6, 2. Ka- ponyi (D) 3,06:9, gyermek fiú: 50 mell: 1. Kován (U) 55,1. 2. Hunya­di (D) 57,0, 50 hát: 1. Právitz (U) 37,9, 2. Hunyadi (D) 51,8. 50 m pillangó: 1. Právitz (U) 41.8, 2. Kő­vári (U) 1,02:6, gyermek leány: 50 gyors: 1. Baja (D) 40,1, 2. Bá- nyoczki (D) 41,9. 50 mell: i. Dunai (D) 46,7, 2. Bányocki (D) 48,3. 50 m pillangó: U Baja (D) 50,5, 2. Bányocki (D) 55,1. A magyar férfi aszfaüíenisz-yálogatott második lett Stockhoimban Stockholmban vasárnap este ke­rült sor a skandináv nemzetközi asztalitenisz-bajnokság férfi csa­pat döntőjére. Svédország 3:0-ra nyert Magyarország ellen és így az első helyen végzett. Eredmények: Johansson—Rózsás 2 dl (19, 13). Alser—Bérezik 2:0 (21, 16). Johansson, Alser—Bérezik, Ró­zsás 2:0 (16, 17). A női egyes versenyben már el­jutottak a legjobb négyig, míg a női párosban az elődöntőt is leját­szották. Földiné bekerült az egyéni elő­döntőbe, és a Földiné, Jurikné páros a döntőbe jutást is kihar­colta. Női egyes negyeddöntő: Földiné—Carlsson (svéd) 3d) (13, 13, 21). A női páros negyeddöntőjében a Földiné, Jurikné kettős 3:0 (14, 10, 18) arányban győzött a svéd Wan- nehed, Rundström kettős ellen. Az elődöntő eredménye: Földiné, Jurikné—Rudnova, Grinberg (szovjet) 3:1 (17, —35, 12, 19), Rowe, Shannon (angol)—Harst, Bucholz (nyugatnémet) 3:0, TOTO 1. Bari—Bologna 2 a:l 2. Catania—Inter. 2 i:2 3. Fiorentina—Torino X 1:1 4. Genova—Lanerossi X 0:0 5. Juventus—Messina 1 2:i 6. Lazio—Mantova 1 2:0 7. Milan—Atalanta 1 2:0 8. Modena—Sampdoria 1 3:0 9. Spal—Roma 1 2:0 10. Padova—Pro Patria 1 1:0 11. Parma—Brescia 2 0:2 12. Potenza—Verona X i:i =2ahiídhjdJtÍLr^ ajiuidiéköZjcÍAfa. vásároljon a fővárosi és vidéki ti&ptíiCwhzeli boltokból! Véget értek a bajnokságok. Tá­jékozódási futóink is félretették a szöges cipőt. Az Édes Hazám 1. osztályú '■■ájékozódási futóverseny volt az évad utolsó erőpróbája, ahol ismét kitűnően, szerepelt a pécsi Íjjász, a PVSK versenyző­je. Az OB 1-ben megkezdett szép eredmény sorozatát ezen a verse­nyen is folytitta. Az igen eiős mezőnyben elért eredménye nem volt véletlen. A nyári alapozástól kezdve állandóan javult a for­mája. Szeptemberben a Honvéd Kupán hatodik lett, az OB I. két fordulóján is hatodik helyezést ért el, s most a negyedik helyezésé­vel ismét bebizonyította, hogy a legjobbak közé tartozik. Az ifjú­sági Palotás József a 14. helyet biztosította magának ezen a ver­senyen,. ä Sikeresen szerepeltek az asztali­teniszezők a Magyar Népköztársa­sági Kupa-mérkőzésének selejte­zőin a Pécsi BTC női versenyzői. Budapesten nyolc csoportban mér­kőztek a férfi és női csapatok. A csoportgyőztesek jutottak a ' de­cember 13—14—15-én sorrakerülő országos döntőbe. A nőknél 33 csapat indult. A BTC együttese sikeresen vette a selejtező akadá­lyait és kiharcolta a csoportelső­séget, mely a döntőbejutást je­lentette. A férfiaknál 38 csapat állt rajthoz, köztük Siklós és a BTC férfi együttese. A mezőny igen erősnek bizonyult a két csa­patnak, egyik sem jutott tovább. A Pécsi Dózsa cselgáncs szak­osztálya meghívásos versenye jól sikerült. A Fegyveres Erők Klub­jában élénk érdeklődés mellett vívták a találkozókat: A nézők­nek különösen tetszett a női csel- gáncsozók önvédelmi bemutatója. A verseny részletes eredményei: 56 kg: 1. Kovács (PVSK), 2. János (P. Dózsa), 3. Motil (PVSK). 62 kg: 1. Lukácsi (P. Dózsa), 2. Sviel- mann (PVSK), 3. Németh (Zirci Bányász). 68 kg: 1. Rónoki (P. Dózsa), 2. Dósa (PVSK), 3. Var- , ga (PVSK). 74 kg: 1. Süli (P. Dó- I zsa), 2. Benkő (PVSK). 3. Cicándi (P. Dózsa), 80 kg: 1. Sárközi, 2. Kis Nagy, 3. Schildmayer (mind­hárman a PVSK versenyzői). Ne­héz: 1. Balogh (PVSK), 2. Vetzl (Zirci Bányász), 3. Molnár (PV­SK). * Az országos ifjúsági férfi I. osz­tályú tornász csapatbajnokságon Budapesten négy fővárosi és két vidéki együttes versenyzett. Ott voltak a bajnokságon az országos vidéki elsőséget szerzett BTC fiú­tornászok is. A csapatbajnokságot a Budapesti Spartacus együttese nyerte, a BTC fiú-együttese a harmadik helyen végzett. Szoros versenyt vívtak a esapatok. Az első helyezett Bp. Spartacus és a harmadik helyen végzett BTc kö­zött mindössze négy pont különb­ség volt. * Az ökölvívó NB II-ben a Salgó­tarjáni Bányász ellen 16:4 arány­ban győztek a PVSK versenyzői. A vasutas tornacsarnokban 300 néző előtt találkozott a két együt­tes. A pécsi ökölvívók számára nem jelentett különösebb akadályt a vendégek legyőzése. A Bcreczkl //.—Pintér összecsapás után elő­ször tévesen a salgótarjáni Pin­tért hirdették ki győztesnek. Ké­sőbb a pontozólapok átvizsgálása után döntetlen eredményt hoztak ki. A mérkőzések alakulása (elől a PVSK ökölvívók): Gard ponto­zással győzött Garas ellen; Ko­vács pontozásos vereséget szenve­dett Aj táltól; Gombkötő pontozás­sal nyert Oláh I. ellen; Peti ellen ökrös az első menetben feladta; Sándor ellenfél nélkül győzött; Jani ellen Oláh Il-őt a második menetben leléptették: Bereczki 1.— Kapela döntetlen; Bereczki II. döntetlenül végzett Pintérrel; Niesz ellen Stefanideszt a máso­dik menetben erős vérzés miatt leléptették; Paku első ütése után Budi feladta. * A magyar olimpiai labdarúgó­válogatott megkezdte egyhónapos nyugati mérkőzés-sorozatát. Az együttes a belgiumi Antwerpen­ben lépett pályára, a belga baj­nokságba» harmadik helyen álló Vasárnap a Dunántúli Napló Kupa-mérkőzéseken a Dózsánál új edző irányította a csapatot. Molnár László, aki január elsejével kezdi meg edzői működését a Bányásznál, elégedetten figyelte já­tékosai teljesítményét. Orczyfalvy István új csapata első mérkőzése után már nem volt olyan vidám, mint amikor mérkőzés előtt fotó- riporterünk megörökítette. / A labdarúgó NB II: Pécsi BTC—Veszprémi Haladás 5:1 (5:1) BTC-pálya, 400 néző: vezette: Fenyvesi. PBTC: Seres — Szeke­res, Magyar, Bárácz — Radó, Hor­váth — Görgényi, Győrfi, Kin­csei, Hauschl, Oskó. Edző: Dara János. — Veszprém; Bicskei —- Rákos, Hunyadi, Faid I. — Baráti, Hegyi — Fáid EL, Sárvári, dr. Forró, Nagy, Szamos. Edző: Ko­csis Rudolf. A BTC már öz első percekben lerohanta ellenfelét és még fordulás előtt bebiztosította a győzelmét, mely az NB II. má­sodik helyét jelentette. Góllövők: Győrfi, Oskó 2—2 (utóbbi egyet ll-esből), Görgényi, illetve Nagy. Hegyit a 78. percben sportszerűt­lenség miatt kiállította a játékve­zető. Kitűntek: Radó, Horváth, Hauschl, illetve Forró dr. Nagy. Dr. Nagy Lajos Negyedszer rendezték meg va­sárnap Komlón az asztalitenisz ti­zek bajnokságát. A versenyen ez­úttal 12 induló volt, s a körmér­kőzéses rendszerű bajnokságon színvonalas küzdelmet vívtak. A verseny győztese az 52 éves Püs­pök János lett, aki a 11 mérkő­zés közül 9-et nyert meg. A má­sodik helyezett Járai Vilmos szin­tén kilenc győzelmet aratott, s csak szettaránnyal szorult a má­sodik helyre. A további sorrend: Pelöcz Gy., Tóth, Horváth, Pe- lőcz T., Jánosi, Kovács, Prucsi, Laczi, dr. Takács, Czimber. A ta­valyi győztes, Kővári József ez­úttal nem indult. NB II. nyugati csoport végeredmény l. in. k. TTVE 17 13 1 3 41:17 27 2. Pé .si BTC 17 10 3 4 40:17 23 3. Pécsi VSK 17 10 2 5 34:19 22 4. Pécsi B. 17 8 6 3 33:29 22 5. Kaposvár 17 8 4 5 2S:18 20 6. EVTK 17 7 e 4 33:30 20 7. Budai Spart. 17 8 3 6 33:24 19 8. Pápa 17 9 — 8 20:16 18 9. Esztergom 17 7 4 6 29:26 18 10. Szív. MÁV 17 8 2 7 26:28 18 11. Győri Dózsa 17 6 3 8 26:25 15 12. Traktorgyár 17 5 4 8 21:29 14 13. K. Lombik 17 6 1 10 25:32 13 14. Zalaeg. Dózsa 17 3 7 7 14:24 13 15. Zalaeg. TE 17 5 2 10 26:37 12 16. Mosonm. TE 17 4 4 9 12:29 12 17. Veszprém 17 4 3 10 17:36 11 18. Autóbusz 17 1 7 9 13:33 9 DUNANTÜL1 NAPLÓ A Magyar Szocialista Munkáspárt Baranya megyei Bizottsága és a megyei tanács lapja. Főszerkesztő: Vasvári Ferenc. Szerkesztőség: Pécs, Hunyadi János u. 11. Telefon: 15-32. 15-33; 17 óra után: 60-11. Belpolitikai rovat: 31-68. Kiadja a Dunántúli Napló f enkiadóváilalat. Felelős kiadó: Braun Károly. Kiadóhivatal: Pécs Hunyadi u n Telefon: * 15-32. 15-33. 50-00. PÉCSI SZIKRA NYOMDA Pécs, Munkácsy Mihály u. io. s*. Indexszám: Sitit t / I Beerschot AC ellen. A magyar labdarúgóknak eléggé gyengén ment a játék, 0:2-es félidő után 2:2 arányban eldöntetlenül mér- i kőztek. A csapatban játszott Du- ! nai H. Antal, a Pécsi Dózsa láb- ! ! darúgója is. Még egy labdarúgó . hír: Egerben mérte össze tudását I j a két NB H-es bajnokság első j • helyezettje, az Egri Dózsa és a | i III. kér. TTVE. A színvonalas, I ; erősiramú mérkőzés a hazai I együttes 4:1 arányú győzelmét í hozta. A visszavágóra december 8-án Budapesten kerül sor, négyek, twdtnétityzk — röviden