Dunántúli Napló, 1959. szeptember (16. évfolyam, 204-229. szám)

1959-09-29 / 228. szám

6 N * p i n 1959. SZEPTEMBER 39. Megérdemelt szovjet győzelem Szovjetunió—Magyarország- 1:0 (0:0) Népstadion, 90 000 néző, vezette: Kowal (lengyel). Góllövő: Vojnov. Szovjetunió: Jasin — Keszarjev, Maszljonldn, Kuznyecov — Vojnov, Nettó — Metreveli, Iszajev, Ivanov, Bubukin, Meszhi. Magyarország: Grosies — Mátrai, Sipos, Sárosi — Bozsik, Kotász — Sándor, Göröcs, Albert, Tichy, Fenyvesi. A sorrendben VI. Magyarország —Szovjetunió labdarúgó-mérkőzést ezúttal a nemzetek kupájáért vív­ta a két csapat. A szovjet csapat a Moszkvában lejátszott első talál­kozón elért eredményével (3:1) két gólos előnnyel indult ezen a mér­kőzésen. A magyar csapat össze­állítása után általános volt a szur­kolóknak az a véleménye, hogy az országunkat képviselő csapat csa­társora be tudja majd hozni a szov jet csapat kétgólos előnyét, sőt a továbbjutáshoz szükséges vezetést is képes lesz kiharcolni a hazai pályán. A mérkőzés első perceiben válo­gatottunk fergeteges rohamai iga­zolni is látszottak a szurkolók vé­leményét. Sajnos a biztatónak lát­szó kezdet után a szovjet csapat pontos emberfogásos védekező lak tikája megakadályozta az egyéb­ként is gyengén Játszó csatárainkat abban, hogy eredményesek lehes­senek. A csatársor tagjai egyénies­kedő Játékukkal, kevés mozgásuk­kal eleve megkönnyítették a szov­jet védők munkáját. A szovjet csapat formás és gyors ellentámadásai meleg helyzeteket teremtettek a magyar kapu előtt, de védelmünk Groslcs Gyulával az élen, biztosan állt a lábán. Szünet után a 14. percben Vojnov góljával megpecsételődött a magyar csa­pat sorsa. Játékosaink egyik hibát a másik után követték el. De a szerencse sem szegődött ezúttal mellénk. Fenyvesi és Tichy lövései kerül­ték el a szovjet kaput. A nehéz talajon mindinkább kibontakozott Moszkva, 45 000 néző, vezette: Köhler. Magyarország B.: Faragó — Du­dás, Várhidi. Novák — Nagy, Bor- sányi — Grozdics, Hajós, Bödör, Rákosi, Taliga. Szovjetunió B.: Razinyszkij — Scserbakov, Jermolajev, Bagrics — Linyajev, Dubinszkij — Apuhtyin, Agapov, Osivjan, Jedorov, Moszel- jov. Kevesen számítottak arra, hogy Moszkvában sikeresen helytáll a magyar B. válogatott. A mérkőzés esélyese kétségtelenül a hazai csa­pat volt. A magyar válogatott ér­tékes győzelmét elsősorban küzdő- szellemének köszönheti. Játéko­saink jól kihasználták a szovjet B. a szovjet játékosok jobb erőnléte. Végeredményben a szovjet csapat megérdemelten szerezte meg a győzelmet és jutott tovább a nemzetek kupá­jában. A közönséget, mely az eső ellenére is végig kitartott, nem az bántotta, hogy a magyar csapat a kitünően játszó szovjet csapattól vereséget szenvedett, hanem in­kább az, hogy a reménytkeltő csa­társor ennyire tehetetlenül játszott. Jók: Bubukin (a mezőny legjobb­ja), Vojnov, Iszajev, illetve Sipos, Sárosi, Grosies és az első félidőben Bozsik. válogatott kezdeti bizonytalansá­gát és rövid idő alatt két gólt lőt­tek. Az 5. percben Grozdics, a 5. perc ben pedig Taliga lövése vágódott a szovjet B. válogatott csapat kapujába. Ezután fergeteges támadásokba kezdtek a hazaiak,' a magyar fiúk azonban jól védekeztek és meg tudták akadályozni a szovjet csa­pat gólszerzési kísérleteit. Szünet után mindkét csapat több cserét eszközölt, de ekkor sem változott meg az eredmény. A magyar válo­gatottból Várhidi, Dudás, Rákosi játéka emelkedett ki. A szovjet csapatból Osivjan, Jermolajev já­téka dicsérhető. NB II. asztalitenisz mérkőzések eredményei Horváth Attila három győzelmet is aratott vasárnap az asztalitenisz NB II. mérkőzésen. MB II. asztalitenisz csapataink közül a Magyar Posztó—Urán SC mérkőzést 10:6 arányban nyerte meg az NB I-ből kiesett budapesti csapat. Az Urán as/.taliteniszezöi közül Jab 3 győzelmet,. Balázs, Székely, Hidi, Ragoncsa 1—1 győ­zelmet szereztek. ■ A PEAC az Ajkai Bányásszal ví­vott mérkőzésén 11:5 arányban győzött. A PEAC-isták biztosan szerezték meg győzelmüket. Az egyetemi csapatból Horváth 3, Ga- ra 3, Hrabovszki 3, Harcos 2 győ­zelmet aratott. Baranya felnőtt és Somogy ifjúsági csapata győzött Magyarország B.—Szovjetunió B. 2:0 a megyék válogatott labdarugó-tornáján Baranya—Somogy 4:3 (4 ál). — Kaposvár 450 néző, vezette: Boda. Baranya: Lakj — Kresz, Tamási, Bosfai (Bárány) — Halasi, Hudecz — Györkő. Gyónó, Vajda, Hauschl, Tóth. Edző: Vető Károly dr. Somogy: Istvándl, (őri) — Biró I, Cslma. Ungvári — Biró n., Her­bert (Kuti) — Laki, Szentgróti, Fe­hér, Barta, Nagyréti. Edző: Avar István. — Amint az eredmény is mutatja, a két ellentétes félidőből állott mérkőzés. Az első félidőben Jól Játszó baranyai együttes az öt­letes kombinációkból kialakult helyzeteit remekbeszabott gólokká tudta értékesíteni. Szünet után az első percekben megszületett somo­gyi gól után (4:1) esett a játék szin vonala. A somogyiak erőltették az eredmény szépítését. Második gól­jukat jogos büntetőből szerezték meg a 70. percben. Majd 8 perccel később 18 méteres szabadrúgásból született meg a hazaiak harmadik gólja. A hátralévő időben a ki­NB n. Keleti csoport válogatott—NB n. Nyugati csoport válogatott 2d. Sporthírei* Totóercdmény: 2, 2, x, 2» x, 2, 1, 1, 2, 2, 2, törölve, x. k A Pécsi Bányász labdarúgó csa­pata Villány csapatával játszott. A barátságos mérkőzésen 3:3 arányú döntetlen eredmény született. k Bautzenbcn a teke egyéni világ- bajnokságokon a nők versenyében a magyar Ballagóné második, Soósné pedig harmadik lett. ,A fér­fiaknál Szabó a negyedik helyet szerezte meg. k Megkezdődtek az öttusa világ- bajnokság küzdelmei. A lovaglás­ban a magyar versenyzőknek nem a legjobban ment Hanisburgban, mert az egyéniben ugyan Balczó második lett, de Nagy és Ferdi- nándi már egészen gyenge ered­ményt ért el, így a csapatverseny­ben a magyar válogatott tizedik lett. k Győzött a Bányász női kézilabdacsapata Péter»/ ez alkalommal is gólképes nek bizonyult, bár nagyon vigyáz­tak rá, 2 gólt lőtt az Elektromos hálójába. Pécsi Bányász—Dp. Elektromos 4:0 (2:0). Női mérkőzés. Pécsúj- hegy, NB Il-ben szereplő kézilab­dázóink közül a Bányász női csa­pata vasárnap igen értékes győzel­met aratott a Budapesti Elekt­romossal szemben. Hiába voltak gyorsak s fizikailag is erősebbek, magasabbak a budapesti játéko­sok. a Bányász-csapat irányította a Játékot és megérdemelten győ­zött. Góllövók: Pétersz 2, Kafka, Becker. . Bp. Híradástechnika—P. Dózsa 9:0 (3:3). NB II. férfi mérkőzés, Budapest. Az idegenben lejátszott mérkőzésen a Dózsa csapata meg­szorította budapesti ellenfelét. A háromgólos különbség is mutatja, hogy kis szerencsével és pontosabb lövésekkel a győzelmet is megsze­rezhettek volna a Dózsa játékosai. Győri Fonó—Komlói Bányász 23:15.- férfi mérkőzés, Ciyór. A Komlói Bányász-csapat tartaléko­sán állott ki erre a mérkőzésre és m a magyarázata vereségének, egyenlítésért harcoltak a somo­gyiak, ez azonban nem sikerült nekik. Góllövők: Hudec, Gyánó, Vajda, Györkő, illetve Szentgróti 2, Nagyréti. Jók: Laki, Vajda, Hu­dec, Halasi, Györkő, illetve Szent­gróti, Laki és Csima. Somogy megj'ei ifjúsági váloga­tott—Baranya megyei ifjúsági vá­logatott 1:0 (1:0). — Kaposvár, 250 néző, vezette: Mecseki. — Somogy: Mohácsi — Bene, Szokol, Győrfi — Szabó, Jezerik — Kardos, Hor­váth, Biró, Nyers, Lieber. Edző: Biczó István. — Baranya: Erdősi — Keigl, Jung, Fenyvesi — Katies, Bunyevác — Amon, Koch, Szölősi, ■ Vasárnap délelőtt járási atléti­kai versenyt rendeztek Mohácson, melyen az atlétika népszerűsítése érdekében néhány pécsi atléta is elindult. A versenyt a járási atlé­tikai szövetség rosszul készítette elő. A szervezési munka nagy hiányosságára mutat, hogy a ver­senyről pl. nem tudtak a mohácsi testnevelő tanárok sem. Ennek is tu-ajdonítható, hogy az atléták kö­zül, csak néhányan indultak el a járás versenyén. Az atlétika pályát sem sikerült már megfelelő álla­potba hoznia a szövetségnek, illet­ve sportkörnek. Ekés bizonyítéka ez annak, hogy a mohácsi sport­köröket csak a labdarúgás érdek­li elsősorban. Az atlétikát huszad­rangú kérdésnek tekintik. Pedig néhány évvel ezelőtt nagyszerű fejlődésnek indult atlétikai é’^t nagyobb megértést és az eddig elért eredményeinek megfelelő anyagi támogatást érdemelne. A vasárnapi versenyen egyedül Tóth Klári (PEAC) diszkoszdobó eredménye: 38,43 m érdemel emlí­tést. Tóth Klára ezzel az ered­ményével (acélszalaggal mérték le) elérte az l. osztályú szintet. ' A mohácsi, délelőtti verseny után vosarrap délután Maison hírverő' versenyt rehdózték A lalxlarugö- nályán mérték ki a futószámok pályáit* Sajnos, a nagy r-jő telj-pr sen feláztatta a pályái, úgy, hogy azon valós eredményeket nem le­hetett elérni. Néhány versenyszá- mot a rossz idő ellenére megjelent 400 főnyi nézősereg kedvéért bo* Angyal, Bánfai. Edző: Tamási László. —• Baranya megye ifjúsági játékosai az első félidőben nem tudták megtalálni a somogyiak les­taktikájának ellenszerét. A somo­gyiak a 19. percben szerezték meg góljukat, 16 méterről végrehajtott szabadrúgásból. A gól felrázta a baranyai csapatot, de sem az első félidő hátralévő idejében, sem a szünet után kialakított helyzeteiket nem tudták értékesíteni, sorra el- ügyetlenkedték azokat. A játékve­zető több hibával vezette a mér­kőzést. Góllövő: Bene. Jók: Mo­hácsi, Bene, Kardos, Biró, illetve Angyal, Szölősi, Fenyvesi, Erdősi. nyolítottak le. A férfiak kb. 1000 méteres futószámát, magasugró versenyét, diszkoszbemutatóját, va­lamint a nők 60 m-es futását, ma­gasugrását., súlylökesét és diszkosz- be tpu tatóját a lelkes nézősereg nagy tapssal jutalmazta. A mostoha körülmények között megrendezett hírverő-Jellegü ver­Városunk és megyénk hatalma­san megnövekedett autó és moto­ros közlekedését kívánják blzt sabbá, balesetmentesebbé tenni az időnként megrendezett KRESZ versenyek. A Dózsa Autó és Mo­tor Túraklubja, valamint a közle­kedési szakszervezet rendezésében bonyolították le a vasárnapi KRESZ versenyt. A 48-as térről kiindulva, a város területén 10 kilométeres útvonalon k°ústt a s^í«rorú s’ahi- lyok beta-illával ;»••• autós«fVna.k és motoré« > versenyen 43 versenyző vett csak részt. Igen sajnálatos, hogy a közérde­ket is szolgáló és amellett szép rtUafchal Jntümmo« verMnyen A P. Dózsa NB n-ben szereplő férfi röplabda­csapata szombaton délután a Ke­lenföldi Vasas csapatával itthon játszotta le e heti mérkőzését. Ez­úttal sem tudtak felülkerekedni ellenfelükön, bár két nyert játsz­ma után úgy látszott, hogy meg­szerzik őszi első győzelmüket. A mérkőzést kiengedtek a kezükből és 3:2 arányban vereséget szenved­tek. A megyei bajnokságok során a rangadónak számító PEAC—Pénz­ügyőr mérkőzésen az egyetemisták szerezték meg 3:1 arányban a győ­zelmet. A Komlói Dózsa röplabda­csapata Siklós csapatával szemben 3:1 arányban győzött. seny így is elérte célját, mert Majson a látottak alapján elhatá­rozták. hogy megalakítják a sport­kör atlétikai szakosztályát is. A hírverő-verseny megszervezé­se és lebonyolítása Jillék Emilnek, a Megyei Atlétikai Szövetség .elnö­kének fáradságot nem ismerő munkáját dicséri. csak ennyien vettek részt. A verseny eredményei: Autóbusz L. Varga Sándor 2tí-os AJÍÖV, 31 hibapont, 2. Hideg István ÉKV, 42 hibapont,. 3. Molnár Károly 26- s AKOV, 43 hibapont. — Teher­gépkocsi: 1. Verebes Tibor PUV., 29 hibapont, 2. Mürberger Géza Pécsi Széntröszt, 45 hibapont, 3. Temesi Ferenc 21. AKÖV, 47 hiba­pont. — Személygépkocsi: 1. Tor- dai Károly Taxi, 15 hibapont, 2. Prf/äszen Győző Pée 1 Köztisztasági Vállalat 17 hibapont, 3. Balázs Jó- rsef Taxi, 22 hibapont. — i\T Tor- kerékpár: I. Sólyom János, 60 hi­bapont (jobb idő), 7. id. Rákóczi Béla, 60 hibapont, 3. ifj. Rákóczi J94K SS hibapont, IVng'j' részvétlenség Mohácson lelkes nézősereg Jlafson Nagyobii érdeklődésre tarthatna számot a KRESZ- versen v Hol mnvelöriiiRfc S-'záiaUö.'Z'ZUklU A Magyar Rádió Pécsi Adójának 1959. szeptember 29-i, keddi műsora a 223.8 m középhullámon 17.30: Szerb—horvát nyelvű műsor. 18.00: Német nyelvű műsor. 18.30: Magyar nyelvű műsor. Szív küldi szívnek szívesen. 18.50: Jogi tanácsadó. A terhesség­megszakításról. 18.55: A város peremén. — Riport- műsor. 19.00: Munka után. Zenés össze­állítás. 19.50: A vidékre kerülő fiatalokról. — Jegyzet. 19.55: Hírek, tudósítások­20.00: Műsorzárás. A Televízió mai műsora: 14.00—17.00: Ipari és kereskedelmi adás. 18.00: Varázsszem. 18.45: A Magyar Ifjúság című lap „Itt az óra” pályázatának ered­ményhirdetése. 18.50: Szünet. 19.00: A Magyar Hirdető műsora. 19.10: TV Híradó. 19.30: Lányok, asszonyok. 20.10: Egy anya sorsa. — Magyarul beszélő kínai film. Megvette már lottószelvényét? Kamaraszínház: Kötéltánc (este fél 8 órakor). MOZI: Park: Rosemarie (szélesvásznú, lél 5, fél 7 és fél 9 órakor). Csak 18 éven felülieknek! Kossuth: Három asszony (fél 3, fél 7 és fél 9 órakor). Csak 18 éven felülieknek! Kossuth Híradó Mozi: Magyar híradó, — Hruscsov Amerikában, — Csillag a holdban, — 59/8. sporthír­adó, — 59/16. világhíradó, — Uti- napló- (Előadások 11 órától 3 óráig folytatólagosan. Pénztámyitás fél 11 órakor). Petőfi: Ali baba (fél 5, fél 7 és fél 9 órakor). Fekete Gyémánt (Gyárváros): Rendkívüli történet I. (5 és 7 óra­kor). Építők kultúrotthona: Csendes Don II. (5 és 7 órakor). Jószerencsét (Pécsszabolcs): Arányszimfónia (6 és 8 órakor). Rákóczi (Mecsekalja): Vágyak szárnyán (7 órakor). Május l. (Vasas TI.): Szerelem csütörtök (5 és 7 órakor). Kossuth (Mohács): Itt oroszlánok vannak (6 és 8 órakor). Zrínyi (Szigetvár): Fejedelem bajnoka (8 órakor). Táncsics (Siklós): A toreador (3 órakor. k SZINHAZ: Nemzeti Színház: Az aranyember (délután 3 órakor). A denevér (este 7 órakor). Az Országos Rendező Iroda közli, hogy Honthy Hanna váratlan meg­betegedése miatt a szeptember 28-i előadás előreláthatólag október 12- én, hétfőn lesz megtartva. A meg­váltott jegyek érvényesek. —Bajai B. 7:1 (4:1) Komlói Bányász­Baja 300 néző, vezette Kise. Komló: Krausz — Kanizsai. Gyurkity, 'Komlói — Kohlmann, Molnár I. — Tamás, Seemayor. Cairálki, Peré-nyti, Balázs, Edző: Hemmer Lajos. Bajai-Bácska: Tóth — Binszki, Várnagy, Bisztrovics — Bohner, Borsodi — Mándics, Madácsi, Onó- di, Tiszavölgyi, Gugán. Edző: Onódt Bélat Csak kevesen voltak kíváücwiak a két csapat barátságos ‘ mérkő­zésé re. A komlóiak nem nagyon erőlködtek, de így is biztosan szerezték meg a győzelmet. A Ba- jai-Bácsíka tartalékos összeállítá­sában csak árnyéka volt önmagá­nak. A 10. percben Molnár szerezte meg a. komlóiaknak a vezetést, majd a 23. percben Mándics ré­vén egyenlített a Bácska. Ezután sűrűn estek a gólok. A 31. percben Perényi, a 41. perc­ben ismét Perényi, az 50. perc­ben pedig Tamás talált a Bácska kapujába. Néhány támadást a ba j a lak is vezettek, de csak két kapufára tellett erejükből. A komlóiak viszont újabb gólo­kat értek el. Seemayer volt ered­ményes a 75. percben, majd há­rom perccel a befejezés előtt Pe­rényi a komlói csapat hetedik gól­lát lőtte. Jók: Kohlmann, Balázs, Kanizsai, Perényi, illetve Mándics és Borsodi, Terepgyorsasági motorverseny Komlón A terepgyorsasági verseny győzte sei a komlói honvédelmi sportna­pon. Az MHS komlói klubja a nép­hadsereg napja alkalmából komoly sportprogramot készített elő va­sárnapra. A tervezett versenyek­nek és bemutatóknak csak az el­ső részét tudták lebonyolítani a nyári zivatar-jellegü nagy eső miatt. A hajómodellező bemutató után a nagy érdeklődéssel várt terep- gyórsasági motorversenyen Tolna, Baranya, Somogy és Veszprém me­gyei versenyzők mellett több fő­városi' motoros is rajthoz állt. A terepgyorsasági verseny ered­ményeit 125 kcm. (12 induló, 10 -tör, egy kör 1700 m): 1. Nagy Gy. (MHS), 2. Hamar Zs. (Bp. Hon­véd), 3. Csicsics (MHS, Veszprém). 250 kcm. (10 induló, 15 kör): 1. Ha­rangvölgyi (U. Dózsa), 2. Németh E. (U. Dózsa), 3. Máté (U. Dózsa). 350 kém. (5 induló): 8. kör): l. Pásztor (U. Dózsa), 2. Tahiba (MHS, Baranya), 3. Bencze (MHS, Baranya). Csapatban: 1. MHS Veszprém (Forintos, Csicsics, Ba­ráti, Simon), 2. MHS Somogy. Megérdemelten győzött a Pác'' Bányász férli kézilabdacsapata a megyei bajnokság rangadóján P. Bányász—Kaposvári Honvéd 12:8 (5:2) férfi mérkőzés, Pécsbá- nya telep, 300 néző. — Nagy volt a tét ezen a mérkőzésen, hiszen az első hely kérdése dőlt el. Ennek megfelelően a játék kezdetén mindkét csapat idegesen, játszott. A bányászcsapat gyorsan nyolc gólra növelte előnyét és ezzel biz­tosította is győzelmét. A kapos­vári csapat az emberhátrányba került bányászcsapattal szemben is csak szépíteni tudott az ered­ményen. Góllpvők: Sudár 5, Hor­váth 3, Wagner 3. dr. Dombi, Illet­ve Horváth 3, László 3^ Hoprics 2. A Pécsszabolcsl Bánydsr- Trak­tor férfi mérkőzésen a Traktor csapata nem lelőni wcj Urán SC - Pedagógia’. Főiskola, i 33:21 (13:5) férfi . mérkőzés: PEAC —Dózsa TI. 16:10 (9:5) férfi mérkő­zés. — Simon tornyai BTC—P. Épí­tők 4:2 (2:1) női mérkőzés. — Leowey—P« MMMk P 4M Dói mérkőzés. —- Pécsszabolcsl Bá­nyász—Szigetvári ZM.SE 9:1 (2:1) női mérkőzés. — Sellye—P. Dózv 2:2 (0:1) női mérkőzés. HUNANTŰLl NAPI.it A Magyar Szocialista Munkaspa Baranya megyei Bizottsága 6* » megyei tanács lapja. Főszerkesztő: Vasvári Ferenc Felelős szerkesztő: Mészáros Ferenc Kiadja a Dunántúli Napló Lapkiadóvállalat Felelős kiadó- Braun Károi.N Szerkesztőség és kiadóh»« pt?; Pécs. József Attila - '< I'. főn i ; "v i PfilfJS J S£ t K RA Mi­Pécs. Munkácsy Miiui.;> .. a Terjeszti a Magyar Pom* Előfizethető a helyi postahivata­loknál és a kézbesítőknél. JSlátliÉitésl AU 1 hónapra 11,— lu