Dunántúli Napló, 1951. október (8. évfolyam, 229-254. szám)

1951-10-09 / 235. szám

4 1351 OKTÓBER * ** ä p L á Eredményes tapasztalatcsere-értekezletet tartottak a csobokapusztai állami gazdaságban a mezőgazdaság újítói Akj[ károm hónapja, innen indult el diadalmas útjára a Szovjetunió ta­pasztalatainak átvételével a Bredjuk- féle íyoracaéplés és most, amikor dolgozó népünk, az őszi szántás, ve­tés, betakarítási munkák sikeréért harcol, újra a csobokapusztai állami gazdaság felé fordul a megye állami gazdasági dolgozóinak, újítóinak fi­gyelme. A gazdaságok gépészeinek, traktorosainak, újítóinak, újítási meg- bizottainak részvételével megrendezték a baranyomcgyei áll ami gazdaságok őszi újítási ta­pasztalatcsere-értekezletét és v újítási kiállítását, hogy a jól be­vált újítások elterjesztésével mi­nél előbb győzelemre vigyék a vetést és a betakarítást. Fábián elvtár-5 gépe, az első ma­gyar gvorscséplögép is ott áll a ki­állított többi újítás között. A tapasz­talatcsere résztvevői azzal a biztos érzéssel nézik sorra az újításokat, hogy alkalmazásukkal legalább úgy meggyorsítják a munkákat, mint ahogy a gyorscséplés segítette őket nyáron a cséplés határidő előtti befejezésé­ben. — Kedves elvtársak! Gazdaságunk­ban nagy gondot okozott a kukorica betakarítása. Kevés a munkaerőnk, azon goldolkodtam, hogyan tudjuk gépesíteni ezt a munkát: így jöttem rá arra, bogy a fűkaszákat kevés át­alakítással jól át lehet alatkftani szár­vágásra ... A tapasztalatcsere résztvevői követik Fehér László csobokapusztai újitó magyarázatát: a fűkasza vágószerkezete mögé •gy befelé, a kerék kányába lejtő asztalt készített bádoglemezből. A kivágott szár rádöl az asztalra, onnan a lejtés irányában a kerék ielé csúszva kerül a földre. A fűkaszán a kocsis mellett egy má­séit ember is ül: egy léc segítségévei szabályozza a kukoricaszár lerakását, úgy, hogy egy-egy marolcravalót te­gyen le a gép. Egyszerű dolog ezl De még jobb lenne, ha . .. kerül elő a ja­vaslat és az újítók ott a helyszínen nekifognak az újítás tökéletesítésé­nek. A károlymajori gazdaság küldöt­te javasolja, hogy ne lóval vontassák, hanem három-négy átalakított fűka­szát kapcsoljanak traktor után, úgy még szaporább lesz a munka. Mi Babarcon nem így csináljuk — a marokrakó aratógépet alakítottuk át. Eleinte sokat kísérleteztünk, de aztán kiderült, hogy a marokrakó aratógépet minden változtatás nélkül felhasználhatjuk szárvágásra. Egyedül a vitorlákat kell megerősíteni lapos- vassal, hogy ráhajtsa a szárat az asz­talra és kitűnően működik. Egy óra alatt egv holdat vág le és rak ma­rokba! A bábarci gazdaság gépészének sza­rai után gyors számítást csinálnak a résztvevők: Ha a napi teljesítménye tíz hold, akkor egy- ember másik tizét végzi el. Ha a megye összes gazdaságában rá­kászával vagy marokrakó aratógép'jel végzik a szárvágást, többezer munka­nap szabadul fel, többszáz munkái állhat be a gyapotszedésbe, gyorsít­hatja meg a munkát. De nemcsak kukoricaszár, hanem a közel négyezer hold gyapotkóró lefakarítása is nagy gondot okoz a gazdaságok­nak. Tavaly sok helyen kézzel nyút- ték, máshol kapával csapdosták ki, de nagyon szaporátlan munka volt, rengeteg kézimunka ment rá. Alá­szántani nem tanácsos, mert nem korhad el, »okáig akadályozza a munkákat. Sztárcsevics József, a sátorhelyi gazdaság nyolcszoros újítója a megyei központ szocialista megrendelésére egy traktor kultivátort gyapo*.- szártépővé alakított át. A gép egyezerre négy sor gyapotot vág le és a gyapotszárat rendekbe rakja le. Löcher Mátyás, háromszoros osobo- kai újító egy ekegerendelyre szerelt fel két kést, amely lóvontatással két- soron vágja ki a gyapotkorót és ugyancsak renden hagyja el. Elhatá­rozta, hogy egy traktor után közös gerendelyre őt ilyen szárvágőt akaszt és ígv egyszerre tíz sor gyapolkórót vágnak ki. Ha a gyapot azárvágó újításokat valamennyi gazdaságban átveszik, akkor a betakarítási munkák so­rán több, mint félmillió forint munkabért takarítanak meg újí­tóink népgazdaságunknak. De nemcsak a gépészek, az álat- lenyésztők is tanulhattak a tapaaz- talatcserén- Fodor János állattenyész­tési brigádvezetö elmondta, hogyan akadályozza meg a borjak köldökfer­HÍREK KEDD, OKTÓBER 9. ÜGYELETES GYOGYSZERTAIUK: 10/3. sz. („Gránátalma") gyógyszertár, izéchenyi.iér 5. Telefon: 29-81, 10/8. »Z. („őrangyal") gyógyszertér, Kossuth L-u. 8!, Tel.: 33-94. 10/13. sí. („Isteni jondviselés“) gyógyszertár Doklor S-U 17. Telefon: 13-58. - NÉVNAP) Dénes. — IDŐJÁRASJELENTÉSí Várható időjárás kedd estig: Felhő- átvonulások, néhány helyen eső. Mér­sékelt északkeleti, keleti szél. A hő­mérséklet délen s keleten kissé csök­ken, a szélvédett helyeken talajmcnti fagy lesz. Várható hőmérsékleti ér­tékek az ország területére kedd reg­gel 1—4, délben 11—14 fok között. — Dolgozók érdeklődésére közöl­jük, hogy a Tüzép Káptalan-utcai telepe mindaddig a dolgozók rendel­kezésére áll, amíg a vállalat a kör­nyéken megfelelő telephelyiséget nem talál. — A Magyar írók Szövetsége Pécsi Csoportja e heti megbeszélését a szo­kásos időben, csütörtökön hét órakor az MSZT székházban tartja. — Szombaton délután, Jókai-tér körtll el­veszett 7 drb. alap és pót élelmiszer jegy. Kérem a becsülete» megtalálót juttassa Geislcr Ete,-u. 11-be, Petlcr Károlynnk. — Eljegyzés. Makkai Mari« ét dr. Sr.n- kály László jegyesek. Á villányi járás DISZ-fiataljai a békekölcsönjegyzés sikeréért A békekölcsön-jegyzésben azok a népnevelők tudtak jó eredményt el­érni, akik maguk is példát mutattak és tehetségükhöz mérten adtak köl­csönt államunknak. Ilyen népnevelő a viliin yi járásban Ruppart elvtársnő, DISZ-fiatal. Azok a dolgozók, akik­hez ő ment jegyezni, szívesen jegyez­tek, mert látták, hogy példamutató és meggyőzően "beszélt velük. Ruppert elvtársnő hogy érte el az eddigi tizenháromezer forintos jegy­zést a károlymajori állami gazdaság­ban? Elmondta a dolgozóknak, hogy a három- és ötéves tervektől mit ka­pott és mit kap az ország és ezen belül a károlymajori állami gazdaság­ban a dolgozók. Megmagyarázta, hogy ar államunknak adott kölcsönöknek nagy részük van abban, hogy idén már kombájn aratott a károlymajori határban és megkímélte a dolgozókat egyik legnehezebb munkától. Példá­nak hozta fel, amit a dolgozók nan, mint nap látnak a határon túl; Tito hajcsárai géppisztollyal állnak a dől gozók mögött, úgy kényszerítik őket munkára. A fiataloknak is megma­gyarázta, hogy amit eddig kaptak, az, mind pártunknak köszönhetik, hogy hálájukat, szerctetűket azzal fejezhe­tik ki, ha példamutatóan járnak é'e:. a békekölcsön-jegyzésben. A* kárc'y- raajori fiatalok mar eddig is spor<- felszerelést, vlllanv gramofont és ;ok mindent kaptak. Szembeállította ez­zel Tito fasiszta Jugoszláviáiéban Al5 fiatalok életét és azzal lelkesítette jó munkára őket, ha jól dolgoznak, segítik a szabadságért küzdő jugo­szláv fiatalok harcát is. Van a villá­nyi járás területén még számos ilyen jól dolgozó fiatal. Lelkesedéssel végzi a kőlcsönjegy- zést Kalivoda Ilona, aki társával együtt eddig már nyolcezer forintot jegyeztetett. Lippón pedig Boskovics Obrád délszláv dolgozó parasztfiatal tizenötezer forintos jegyzést gyűjtött össze. Boskovics elvtárs mindenütt elmondta, mennyivel jobb most az 0 élete, mint a felszabadulás ’előtt, hogy milyen boldog és megelégedett mert a magyar fiatalokkal együtt egyenlő jogokat élvez. Ő most szerelt le és annak ellenére, hogy még ke­vés munkaegysége van a tszcs-ben, 300 forintot jegyzett. Mészáros János DISZ járási titkár, Villány W O Z I KoamUi: HELYES ÜTŐN Elíadások: fii 1, fél 7 és fél S érakor. Pet6fi: TRUBADÚR. Előadások: fél >, tél 7, fél S érakor. Fáklya: SZTÁLINGRÁDI CSATA II. rési Előadások: 6 és 8 érakor, vasárnap á. é é- S órakor. A Mezőjrazdasáirl Vízépítő Vállalat fel­vesz önlőzőtelepek és mélyépítésöec járt na kaltiírmérnókőkel technikusokat, (elenfkrani lehet: Budapest. V Mária Valéria-«. !»., TV. em 41».« szoha, mnnkaBgyl előadónál tőzésből adódó elhullását. Amikor odaér, hogy egy év alatt 58 darát) borjú elhullását akadályozták meg vele és 22.000 forintot takarítottak meg az egyszerű fertőblenítési eljá­rással, mindenki jegyez. Fodor elvtárs módszerét átveszik valamennyi bara­nyai gazdaságban. Az újító-mozgalom eredményeiről és hibáiról, a tapasztalatcserén látottak átvéte­léről beszélnek s felszólalások. Sok már az eredmény — do még, mindig rengeteg a Hiba és a* akadály is. Amikor Györkös elvtárs, a izentmár- tonpusztai gazdaság újítója arról szá­mol be, hogy a gazdaság vezetősége mindemben támogatja az újítók mun­káját, a bogádmindszenti küldött be­számol arról: náluk a gazdaság veze­tője azt mondja: „Most dolgozunk, nem érünk rá újítani." Mohácsi-szigeten az újítók több­szöri kérése ellenére sem alakí­tották meg az újítási bizottságot, ígéretet tettek a résztvevők arra, hogy az itt látott újításokat aaját gaz­daságukban i« bevezetik és gondos­kodnak, hogy a »zárvágás legnagyobb részét már az újitoft gépek segít­ségével végezzék el a gazdaságon ban. Lelkes hangulatban, eredményesen ért véget az őszi tapasztaiatcsere- értekezlet. A vonaton Pécs felé még tovább folyt a beszélgeté*: elmond­ták egymásnak terveiket az újítók. A tapasztalatcsere eredményeként gazdaságainkban még több újftás könnyíti, gyorsítja meg az ö®zi béke- betakarítás, vetés ütemét. Oroszlán Imre. A BARANTAMEGYEI TANÁCS végrehajtó bízott «ága értesíti a me­gye és a város dolgozóit, hogy a me­gyei tanács rendes negyedévi tanács­üléséit október bó 10-én, délelőtt 10 órakor tartja a megyei tanács szék­házénak kultúrtermében. Napirendi pontok: 1. Beszámoló a végrehajtó bizottság munkájáról. Előadó: Varga Jenő, a megye! tanács elnöke. 2. Az 1952. évi költségvetés letár gyaláaa. Előadó Kassai Károlyné, a pénzügyi osztály vezetője. Mindenkit szeretet­tel vár a megyei tanács. — Magyar Természettudományi Társulat földtani csoportja 10-em szerdán délután fél 6 órakor előadást tart: A Mecsek hegység keletkezője és formái címmel, Janus Paimonity- u. 11. sz. alatti helyiségében. Előadó: dr. Szabó Pál Zoltán. — Pécs tárói tanácsa építési osastáfy* értesíti azokat a kíshaszonbérlőket, akik az 1950, üle-tvc 1951-ben nagyobb területű yzántóföldet béreltek (aera kertparcella), hogy folyó hó 11-én és 12-én, valamint t?-án hosszabbítás végett a Tanáesbáza, lit. emelet. 118. rá. szobában jelenjenek tncg. Hozzák magokkal a Földműves Szövet- ke*ti tagságukat igazoló könyvüket, továb­bá beadásuk teljesítéséről szóló igazolást, a tavalyi haszonbér kifizetéséről szóló iga­zolást és a DftFOSZ javaslatát. — Tanárnő p elvesztettem búzatéri piacon ölelmisrerjeeyefmet, 6 alap, 3 pót. l vaj­Í 'egy volt. Becsületes megtaláló adja le 8. tnhánati bolt pénztárába, jutalom ellené­ben. — Neffouknbátjnknt tartalmazó csomag­jukat kislányok az clmolt szombaton a vil­lamoson felejtették. A megtaláló, akit töb­ben láttak én ismernek, hozza el Katalin- n. tO. alá, Károly Gézához. Jutalomban részesül. JÖKARBAN lévő. hosszú zongora eladó. Cím: Szigetvár, Sztálin-út 4ó. 407. HASZNAIT rádiókat vesz, elad és farit» Fl Offen« -édíó« Tptóz-ti ♦ T/d*? r»n* c? KEK AMIÉT kárpitozott, vagy anélkül vennék. Telefon: 23-06. 452 J6L SZÁMOLÓ gépíró, munkaerőt felve­szünk. Faipari Szövetkezet, Alsómalom-n. 20/I. 456 AZONNALI . belépésre főkönyvelőt, pénz­ügyi rlöndó és kontírozó könyvelőt alkal­maznak. „öntudatos dolgozó** jeligére a kiadóba. 3519 A PtfCSI MÉSZÉGETŐ. Kó- és Homok- bán vn Vállalat frénvbevetfc a Lauber, Krlszt, KTetn. Schvrnrell és Drenda-féíe homokbá­nyákat. Homokbányákba szóló utalványokat mai naptól kezdődőm h Pécsi Mészégető, Kp,- és Homokbánya Vállalat adja ki köz­ponti irodájában, Rajcsv ZsíMnszkv-iiten 43. szám alatt. Homokot fenti bányákból csak utalvány ellenében lehet elfuvarozni. 33Í? TÓiNÉGfl. fO csöves zefírkálvha el­adó. Tettye-utca 57. 42*) TUrfOFUTAMKTTAS, farftásj fényezés, Alpár, Alsóbnlokány-u. 4f, Tel.. 15-01. 5507 GÉPKOr.STVFZETA elhelyezkedne, helyben vary Tfdékrr ff éves gyakorlattal. Cin 412 szám nlnff n kiadóban. Lf Nóí KERÉKPÁR eladó. Vöröskereszt­n. 52. »2. 4i4 ÁCYMATfMCOK eladók. SnUai-nfra 4 Udvari emelet, 4<J CSLYO< 3N bútorozott «zobáf Veres mnpő- nvo« férfi. Címeket 24-00-rs felefo 3szniPr ' kérem. 4 í 7 MÉLT. steppelt gyermekkocsi eladó Meg­tekinthető 5—7-ipr, Knposvári-n. 26. 420 FLADÓ egy fóknrhan lévő vzé!y, sport, kocsi. KtsVere«zf-u, 25. 42' FÉLHAT ÓSZOBABUTOR eladó. Mátyás klr.-m, 59, _________ S Lokomotiv nyerte a pécsi rangadót, pontét adott le a Pécsbányatelepi Bányász és a Pécsújtiegyi Bányász Az NB. 11. vasárnapi fordulójában ját­szották le h Pécsi Lolvomotiv—Pécsi Vörös Lobogó mérkőzést. A pécsi rangadót uugy küzdelem után nyerte meg a vasutas csapat. A Pécsbányatelepi Bányász biztos gyózel- uiet engedett ki a kezéből. A komloi csa­pat súlyo* vereséget szenvedett Sopronban. PÉCSI LOKOMOTÍV—PÉCSI VORüS LOBOGÓ 2:0 (1:0) Verseny-utca, 43l)ü néző, vezette: Bánkúd István. Lokomotív: Kovács — Zombori, Horváth 1., Mike — Szőke, Meggye* — Hirczi, Túra, Szüli, Miloaovica, Horváth Ili. — Lobogó: Fazeka* — Sárközt, Solymár, Kovarik — Kováé*, Rákóczi — Katica, Kurucz, Bujtor, Leip&m, Karácsonyi. Heve« iramban, ideges ess. bőr gyári táma­dásokkal kezdődött a mérkózéa, de a vas­utasok veszélyesebbek voltai. A 10. perc­be». Milobovics beadása a lécről pattant vissza. Három perc múlva Hirczi a jobb­összekötő helyéről mintegy iá’ méterről bal­lal váratlan lövést küldött a kapura. Fuze- kav vetődve felnyomni igyekezett a labdát, tűni a felsó lécről, a levegőben lévó kapus hátára, azután a kapu baloldalába pattant, 1:0. Iovébb i* nagy küzdelem folyt. ^ A percben a labda a tl-es pont magasságában Mike kezére pattant, de a játékvezető h büntetőn kívül látta az esetet é* szabad­rúgást ítélt. Inkább a bőrgyáriak támad­tak ezután többet, de veszélytelenül, Az utolsó percekben viszont Hirczi, majd Mi- losovics előtt kínálkozott góilövési alkalom. Szünet után Karácsonyi éa Bujtor negyed­óráig helyet cseréltek és a játék ismét a Lobogó támadásaival kezdődött. A 15. pic­hen a kitörő Karácsonyi elől Horváth I. a* atobo pillanatban mentett. Kgyiddg ki­egyensúlyozott volt a játék, majd a 23. percben eldőlt a mérkőzé* sorsa. Rákóczi átadását Kovarik nem tudta a mezőnybe rúgni, az visszapattant a fedezethez, aki fe­leslegesen a kapa felé cselezett. Két em)>e- ren átment, de a végén beakadt Turábu, nki a labdát hirtelen átvágta a szabadon- hagyott Horváth III. elé. A szélső nyugod­tan lőtt a balsarokba, 2d). A gól utón Mi- losovics helyére Szabó, Kovarik helyett Bognár állt be, Kovács lett » balhátvéd, Rákóczi a jobb-, Bognár a balfedezet. A mérkőzés végéig a Lokomotiv volt támadás­ban. Szögletarány 2:0 (t:0) a Vörös Lobogó javára. Bírálat: A kétgólos különbség ellenére is igen nehezen győzött a Lokomotiv. A csapat nincs formában, viszont a Vörös Lo­bogó nagy lelkesedéssel és becsvággyal küz­dött A rangadó — szók As szerint — nem hozott szép játékot A második gólig inkább küzdelem folyt a pályán, teljesesen nyílt volt a mérkőzés, addig a két csapat me­zőnyben egyenrangú volt. A bőrgyáriak csak a második gől után estek vissza. A Lokomotiv védelmének baloldala az első félidőben igen lvukas volt, de »tünet után feljavultak. ZomKori volt a csapat legjobb­ja, de Horváth I. is biztosan állt a lábán. A két fedezet szünet után visszaesett. A csatársor végig »zétesőcn játszott, keveset lőttek kapóra, egyedül Tora nagy akarása dicsérhető. A Vörös lobogó közvetlen védelme a* első félidőben jobb volt, mint a lokomotív ha­sonló csapatréer.e, de szünet után sera csi­náltak sok hibát. Solymár játéka a mezőny ben kiemelkedett, sokszor egyedül tartotta a vasutas támadősort. A fedezetek szünet után Ht is visszaestek. A csatársor vérsze­gényen játszott, kapura nem volt veszélyes, amíg erővel bírta, a baJsznrny játéka volt kielégítő. PÉCSIJ JHEGTI Rá NYASZ—CSILLAGHEGYI VÖRÖS. LOBOGÓ 0:0 Pécsiijhcgy, 300 néző, vraette: Dobozai. Péemjhegy: Knrezagi — Bárdost, Gráf. Beneze Ili. — Svrara. Kresz — Grozdicsí Dobó, Horváth II.. Kesrlcr, Lengyel. — Ctilfafhtgy: Dávid — Békést, Dombóvári. Stecker — Csiszár, Tóth — Kuts, Zombella, Amri II.. Eszes. Tyeplík. Tapogatódzó játék után a 10. percben Horváth II. hagyott ki nagy helyzetet. Ezután a vendégek hosszú labdákkal, a bá* nvászesnpat lapos adogatásokkal szőtte tá­madásait, a csillaghegyi támadások veszé­lyesebbek voltak, a pécsnjhegyi csatárok a legjobb helyretelcpt is túlkornbináltúk. A félidő végén feljött a hazai csapat. Szünet után, a 6. percben Gróf nz utolsó pillanatban tisztázott veszélyes helyzetet. majd Kuts beadását Tyeplik fejelte * kap» fölé. Kissé kemény lett a mérkőzés. A 20. percben Grozdics helyett Rcfi állt be, kő zépesatár lelt. A mérkőzés végén nagyon szorongatott a hazai csapat, de a csillag- hegyi vedelem igen jól állt a lábán. A 39. percben Dobó, u másik oldalon a 43. perc­ben Tyeplik előtt adódott mérkőzést eldöntő gólszerzést alkttloni. Szögletarány 5:5 (5:4) a Csillaghegy javára. , , , , Bírálat: Változatos, éJénkiramti mérkő­zést, helyenként szép játékot láttunk. A két csapát közel egyformán vette ki részét a támadásokból, de a csillaghegyiek kor­szerűbben játszottak a mezőnvben. A bá- nyászcaapat csatársora állandóan oldalt é« hátra adogatott, vér»zcgény próbálkozásait a kitűnően, jtátszó csillaghegyi védelem biz­tosan utasította ri&sza. A* újhegyi védelem is jó napot fogott ki. Ax eredmény igaz­ságos. Egyénileg Bárdo»i volt csapata leg­jobbja, de Gróf és Kresz lelkes játéka^ *® kielégített. A vendégcsapat és a mezőny legjobbja a kitűnően helyezkedő Dombóvári volt, kívüle Stecker és Csiszár játszott jól. PÉCSBÁNYATELEH bányász-győri VÖRÖS METEOR 3:3 (3:2) 600 néző, vezette: Pazaurek. Pécsb&ny*- telepi B.: Horváth (Judt) — Bódi, Wag­ner I., Nagy kovács, (Marton) — Ruppert, barka* — Gyurkó, Wagner II., Kocsis, Há­mori, Pál fai. Győri V. Meteor: Nagy —< Bakó. Orbán (Szabó) Horváth — Pintér I-« Pintér II. — Juhász, Tóth II., K^ss, Hiba III.. Tóth L A játék irányítását a Péesbáuya kezdi. Lefutásokkal kísérletezik * helyi csapat. A 3. percben Pálfai elfut, beadását Gyurkó kapufára fejeli, a visszapattanó labdát Há­mori befejeli, 1:0. Az 5. percben Pálfai clfut, kicselezi a kapust é* az üre* kapuba gurítja a labdát, 2:0. Tovább támad a Bá­nyász, 8. percben Wagner II. labdájával Gyurkó a 16-os vonaláig lefut, beadását a jó időben érkező Hámori befejelí. 3:0. N©^ gyedórai hazai fölény után feljön a iryor* csapat. 18. percben Kiss kiugratta Tóth Il-t, aki 8 méterről nagy gólt lő, 3:1. A gól után * Bányász védelme meginog, több sikertelen gvőri támadás után Hámori lab­dáját Gyurkó fordulásból az oldalkapufá- nak lövi. A félidő további részében csap­kodó játék folyik. A 44. percben Hiba IH- kavarodás után háromszor a kapusba lövi a labdát, a negyedik lövése a hálóban köt ki, 3.*2. A II. félidőben Győr cserél. Orbán helyett Szabó áll be. Szünet után győri támadá­sokkal indul a játék. 4. percben Kiss 16 mé­tere», jól eltalált lövése a vetődő Horváth hasa #latt a hálóba köt ki. 3:3. Továbbra is * győri csapat támad. 8. percben Nagy­kovács helyett Marton áll be. Ezzel a Bá­nyász Védelme újból magához tér. Pécsbá- nvatelepiek több támadást vezetnek, de a befejezésnél a góllövés elmarad. 15. perc­ben Horváth helyére Judt áll be. A gyűri csapat csatársora szépen feljön a kapuig, sőt veszélyes lövések is szállnak a kapura, de Jndt helyén van. Most állandóan a ha­zai csapat támad. 35. percben Kocsis tó méteres szabadrúgása messze elkerüli a ka­put. Pécsbánya héroia szögletet ér el, da a győzelmet már nem tudja megszerezni. Bírálat: Az első tíz perc után nagy­arányú hazai győzelmet várt a közönség. A bányászcsapat lelkesedése azonban nagyon rövid ideig tartott. A bányatelep! védelem tartalékosán állt ki, Wágner l. egyedül nem volt képes feltartani a győri támadó sort. Marton beállítása után már jobba* játszott a csapat védelme. Egyénileg Hámori. Pálfai, Wágner I., illetve Tóth IL, Kiss, Hiba 111. játszott átlagon felül. SOPRONT LOKOMOTÍV—KOMIÉI BÁNYÁSZ 5:1 (3:1) Sopron, IfKW néző. vezette; Sehenk Soproni Lokomotív: Marton — Horváth, M« rosi. Salamon — Csonka, Veres — Fekete, Völgye*. Rejtő, Novák, Szabó. — Kombii fíÁntfisr: Szirtes — Orosz, Zsotér, Kriopl — Fáskerti, Szám II., Polinger, Károlyi, Schmelez, Kertész, Danái H. A bányászcsapat védelme nem tudta tar­tani a váratlanul igen jó napot kifogó sop­roni csatársort. A hazai csapat győzelmi ilyen arányban túlzott, a komlóiak több jó helyzetet hagytak ki. Góllövők: Szabó 2. Völgyes, Rejtő, Orosz (öngól), illetve Ker­tész. Jók: Marton, Vermes, Szabó, illetve Károlyi, Schmelcv., Kertész. MEGYEBAJNOKSÁG EREDMÉNYEI: A roegyebajnokság vasárnapi fordulójában az élmezőny mind a húrom tagja győzött, így továbbra is nyílt a bajnokság sorsa. Eredmények: Mecsekézabolesi Bányász—Pécsi Bástya 3:0 (1:0). Tilzér-ntca, 400 néző, vezette' Páldi. Á mecsekszabolcsí csapat megérde­melten győzött, a tartalékos Bástya ellen. Góllüvők: Rónai, Maxii, Grünn. Haladás-Pécsi Zsolnftv Építők 3r2 (1:0). Zsolnay-pálya, vezette: feudán, 600 néző. A Xsolnay jól tartotta magát, a Haladás némi szerencsével szerezte meg a győzelmet. Gól lövők: Németh 2, Kövér (ll-eaból), illetve Pozsgai 2, (egyet ít-esból). P. Dózsa—P. Postás 3:1 (2:1). Tüzér-utca, 400 néző. Még nagyobb arányban tv győzhc tett, volna a jó formában lévő Dózsa. Gól- lövők: Cslvzúr 2, Máthé, illetve Czakó. Szászvári Bánvász-Kinizsj Pannónia 4:1 (3:1). Mecseksxaóolcs, vezette: Darázsi. A bányászcsapat végig kezében tartotta a já­ték irányítását. Góllövők: Palatinn« 2, Wé- ber. Saván vn. illetve Borbás tl-esből Pécsi Zrínyi—Boly 3:2 (6:2). Újhegy. 400 néző, vezette: Megver. A második félidőben sokkal jobb volt a Zrínyi, még több gólt is lőhetett volna. Csatársora igen vak helyze­tet hagyott Vb Pécaí Szí Vts—-Mohácsi Petőfi 2ri (iff). Basnmnlom-út, 30f) néző, vezette: Schvrara. Egyenlő ellenfelek, a hazai csapat nngv küzdelem után szerezte meg a két pontot. A döntetlen igazságosul)!) lett volna, pól* lövők: Halász, Uj, illetve Ruff. Villányi Népsport—Szigetvár 2:2 Villány, Vezettet Török. A hazai csapat többet tá­madott, a szigetvári Tédelem azonban Rein- felddel nz éllén jól küzdött. FEHÉR NYERTE A P DÓZSA ORSZÁGOS TENISZVERSENYT A Pécsi Dózsa országos teniszversenyén, »7 I. osztályú számokban Igen erős mezőny indult^ cl. A legjobb magyar játékosok kö zül Katona, Fehér, Tornyai, Szontpéteri vett részt n versenyen. A férfi egyesben ér­dekes eredmények születtek. Fehér az elő­döntőben nagy meglepetésre legyő/te Kato­nát. Gnlvás már elveszettnek látszó mérkő­zésen győzte le n szívás Szentpcterif A döntőben Gulyás három játszmában veresé­get szenvedett Fehértől. Gnlyásnnk Imbz*- rencséjo volt, Fehér kitűnően játszott n hálónál. A férfi páros döntőben n Katona— Gulyás pár fölényesen győzött, a Fehér- Tornyai pár ellen. A nőt egveri Ernőlvázir.é biztosan nyerte^ u 1 -ve*-'»»;!rosbar» ;i Gulyás - Frnőházmé pár öntőben n Fehér—Cz’i- bulkánó párt győzi, i*. Részletes eredmé­nyek: /. osztályú számok: Férfi efiyet I, Fr­hér Bp Yasos, 2. Gulyás b. Vörös Meteor, 3^ Katona Bn. Dózsa, S-jrutpcfcrt Bp Fáklya. Női I. Ernőháziné P. Dózsa, 2. Zi­mándi Bp. Petőfi S. K., 3. Oáborné Diós­győri Vasas, Czibulkánc P. Dózsa. Férfi páros: Katona—Gnlyás, 2. Fehér—» Tornyai Bp. Vasas, 3. Farkas—TTomolya Bp. Haladás, Szentpéteri Fáklya—Szőnyi Diós­győri Vasas. Vegyes páros: 1. Gulyás, Emőháriué, 3- Fehér—Czibnlkáné. 3. Tornyai—Bp. Vasas*» Révész P. Haladás, Szőnyi, Gáborué Diós­győri Vasas. III. ersriálvú számok: Férfi egye*: 1. Sl- korszky P. ljokomotiv, 2. Bence Mávaut. Férfx páros döntőbe a Korpás, Ben* é* a Markosztnczki, György pár jutott, a mér­kőzést Budapesten játszák le. 3. Gyimóthy Lokomotív, Nékán P. Haladás. Hajdú, Rcoa Mávaut. N<U tguoe: Zlmándi Bp. Petőfi bK., 2. Czibnlkáné r. Dózsa, 3. Révész, Benko- vits P Haladás. Ifjúsági egyes: 1. Sikomkr P Lokomo­tiv. 2. Korpás Mévaut, 3. Bence, Marka- szinsrki Mávout. 12 TALÁLATOS TOTÓSZELVÉNY t. Bp. Bástya—Bp. Vasas 1 3:1 2. Diósgyőr—Salgótarján * Ő:* 5. Szombathely — Sortex 1 5:« 4. Oyőr-Bp. Kinizsi 2 2:5 5. Sx. Honvéd—Dorog 2 1:5 6. Csepel—Sx. Petőfi 1 3:t 7. Kkfclcgyháza—Kelter t 2:# 8. Szeg. Lók.—Szóin. Szikra 2 •:! 3. N. Szikra—N. T/>V., törölve 16, Nyiregyhnza- Mlsk. Honvéd 2 (hl tt. Bp. Gyárépítők—Bp. Építők i >:< 12. HL kér.—Gázművek a t;3 15. Elektromos—Dohánygyár 2 1:2 * NB. II. eredmények Tatabányai Bá­nyász—Szombathelyi \ irös Lobogó 2:1 Pá­pai Vörös Lobogó—Tatabányai Építők 2:«. Nagvkanizsai Bányász -Nagykanizsai Loko­motív 2:Ó. ÜVEGCS1 SZÓLÁS, tükörkészítés, tiregmiTV- l»zn,. k.'pkcrctezrs. crtnpiii kaptafa, esi»- ma«iimfa, bilsrcri .Ämfa, rsizmahúaA, fa* riplí^arok rállaljn Kötw's^ípí Lakbarpndoző #s I.nMfjnvIló Kf.i, Bar iw. nvi-n. 6. sa 35(6 OUNANTUll NAPLÓ « Mai».ar Dnlfiirtlt Pártja Raran,amr*va| Párthirnil.áránal lanla FelelÄs »rcrkaaíiÖ! PLLINKaS GYÖRGY Belelj, kiadd: SZIKRA MMDO« brarknartCídg él kladdhlvatal; Péc*. Perczeü. °*e» a. — Telefon: H.SÍ él 11-0. M N B. apT.iámlaazán, OVt.m. PMflrefíal dl|: hart 11— fortnl Pécsi Srikra nyomd«, Pécs, Munkácsy Mlhál,-utca IS, n. Telefoni 20-27. ú ayomdáért felel, GARDOSI JÓZSEF/