Új Dunántúl, 1946. december (3. évfolyam, 273-296. szám)

1946-12-28 / 294. szám

4 » *y ÜJ DUNANTOL 1946 december 24 PARTELET » Hétfőn délután 6 órai kezdettel összevont pártnapet tartunk a Muűkás-Kultúrház nagytermében. Előadó: Krincz Pál elvtárs megyei titkár, nemzetgyűlési kép­viselő. * Titkári értekezlet lesz a Rákóczi-út 68. sz. alatti székházban szombaton est» 5 órakor. Megjelenés kőtelező. SPORT A végére kiíalladtak a bécsiek Admira (Becs)—Pécsi VSK As4 (3:2) Hun-utca, 2.000 néző, vezette: Megy er Az Admira vasárnap reggel ér-' kezelt Pécsre. A pályára csak közvetlenül a mérkőzés előtt ér­kezük ki a pécsi csapat és itt kedvetlenül ^ nézegetik a pályát borító 10 ceiutis hótakarót. Schil­ling meg is jegyzi: „Úgy látszik, a magyarok, azt hiszik, hogy ne­künk nincsen hosszú börszegúnk és azért nem takarították el a ha­vat, hogy csúszkáljunk. Téved­tek." Hosszas öltözködés után 2 óra alatt néhány perccel készült el a vendégcsapat és a következő ös­szeállításiban fut ki: * Preisl, t— Schilling, Kovanz, — Schramm, Klazl, Gieser, — Sko­laut, I>ampier, Mayer, Habitzl, Meierhoffer. A csapatban tehát nem kevesebb mint négy válogatott: Schilling, Skolaut, Habitzl és Meierhoffer foglal helyet. A PVSK már előbb kint van a páiyán és hosszú bemelegítés után az osztrákok nyomában így fut ki a csapat. * Pozsgai, — Kelenfi, Tamás-i, — Meggyes, Horváth, Stifter, — Zombori, Buzási, Soós, Gajcsi, Szabó. A sérült Radnai tehát kimaradt a csapatból. Megyer sípjelére Schilling és Tamási megy választani, a sze­rencse az osztrákoknak kedvez és így Soós indítja el a labdát. A PVSK támad, de Schilling szereli Gajcsit és máris Habdtzlnél a lab­da. A balösszekötő remekül megy el és Meg,gyes csak szabálytalanul tudja szerelni a 16-os vonalon. A szabadrúgás messze mellé száll. A 9. percben vezeti az első veszé­lyes támadást a pécsi csapat. Gaj- asi pompásan fut el a szélen jól ad középre, de Preisl ragyogó ér­zékkel előrevetődtve elcsípi a lab­dát A 10. percben jobboldali tá­madás után Schilling lyukat rúg, Gajcsi azonban 5 lépésről, tiszta helyzetből fölé durrant. Nagy­szerű a játék, jó az iram. A 13. percben Mayer egyedül szalad, de lassú és Horváth beéri. A 16. percben osztrák támadások után megszületik az Admira vezető gólja. „Habitzl kapja a labdát a félpályánál. A pécsi védelem lesre akarja játszani az Admira leadását, egysedül indiul a kapu felé Kicselezi a ráfutó Horváthot, és máris szabad az út. Hatalmas szötotetésekkei fut a kapura, majd mikor a 16-oson belül ér, rálő. A gyenge labda a rosszul vetődő Pozsgai mellett jut a bal­sarokba 1 KJ. A gól után újra Ha- bitz 16, de Pozsgai most már re­mekül véd. Támad most a PVSK is. Zombori, majd Soós hijáz jó helyzetben. A 31. percben Gajcsi a félpályánál ügyetlenkedik, Schramm elveszi tőle a labdát, azután Habitzlmek ad. A nagy­szerű formában lévő összekötő fa­képnél hagyja a pécsi védelmet, a kifutó Pozsgait is kicselezi, aztán a balsarokha lő. 2:0. A gól után Zombori, Soós, majd Gajcsi hagy ki nagy helyzetet. A 38. percben újabb bécsi gól követke- megsérül, kiáll, helyére Schwiegel jön be. Most ez lesz a csatársor összetétele: Zombori, Gajcsi, Bú­zássá, Szabó, Schwiegel. A 40. percben újabb bécsi föl követke­zik. A Vasút védői a löoson be­lül passzolhatnak, Habitzl közbe­lép és mintegy 8 méterről elegán­san a jobbsarokba gurít. 3:0. Most nagyon támad a p>écsi csapat. A 41. percben meg is van az ered­ménye. Zombori cselez a jobb­szélen begurít Búzáséinak és a kö- zépcsatár 10 méterről megvágja a labdát Schilling a lövés vonalá­ban 411, beleteszi a fejét és róla jobbra pattan a labda. Közben Preis már kiindult a kapujából és hátrafelé vetődve csak a gól­vonalon csipi el a labdát. Megver úgy látja, hogy benne volt és 'gólt kél. Az osztrákok hiába tiltakoz­nak. 3:1. Két perc múlva Ko- wanz a 16-oson belül buktatja Zomborit, úgy, hogy a szélső ki­esik a vonalon túlra. A 11-est Jiorváíh élesen a balsarokba vágja. 3:2 már csak a bécsiek előnye. Szünet nélkül azóhnal fordulnak a csapatok. A PVSK támad. A 10. percben Zombori fut le a szélen, éles beadását Preisl előrevetődve sem éri el. Schillingerhez kerül a labda, aki ahelyett, hogy elrúgná áillítgat. Mikor előreadná, akko: a szemfüles Schwiegl belép és a lábáróda hálóba pattan az egyen, ütő gól. 3:3. Három perc múlva már vezet is a pécsi csapat. Caj- csd gyönyörűen szökteti Zomlbojit, a beadást Prelsi megint elhibázza, a labda balra pattan és a bero­hanó Schwiegel 2 lépésről Ko- wanz kézzel üt a 16-oson belül, a játkveeztő azonban nem látja az esetet. A 22. percben Tamási fölényeskedése miatt gólt kap a PVSK. A hátvéd állítgatja a lab­dát, Skolaut elveszi tőle és azon­nal a lyukra ugró Dampáerrhez pasiszol. Pozsgai kétségbeesetten fut a csatár elé, de Dampier nyu­godtan gurít mellette a sarokba. 4:4 kiegyenlített az Admiral Nagy küzdelem indul most meg a győz­tes gólért. A 39. percben a bal­szárnyon vezet támadást a PVSK. Szabótól Schwiegel kapja a lab­dát és csőrrel azonnal kapura szúrja. Preisle későn vetődik és csak a vonalon túl éri el a bőrt, de azonnal kikaparja. Megyer elő­ször gólt ítél, majd osztrákok reklamálására, Dallos partjelző meghallgatása után a kaputól 30 méterre feldobja a labdát. Az utol­só percben még megszerezhetné a győzelmet a Vasút. Buzássi egye­dül ugrik ki, nem tudják beérni, a középcsatár 10 méterről óriási helyzetből fölévágja a labdát. Szöglet&rány: 4:1 (1:0) a PVSK javára. Nyilatkozatok: f Messenyei Nándor a PVSK ve­zetője: Mindkét csapat 'győzhe- tet volna, a játékvezető nem állott feladata magaslatán. Johann Skolaut az Admira ed­zője: A PVSK a második félidőre szépen feljött és jól kihasználta a helyzetett. Schilling fejese nem volt bent I Megyer játékvezető: Schilling öngóljánál tisztán láttam, hogy bent volt a labda, Schwiegel lö­vésénél viszont sem én, sem a partjelzőm nem láttunk gólt. B í r á 1 a t: A havas, csúszós pályán nagyszerű mérkőzést vívott egymással a két csapat. Az első félidőben az Admira jobb volt, mint a megáll etódíőtten játszó PVSK. Ebben a játékrészben a bé­csiek három gólos vezetése meg­érdemelt volt és az, hogy a PVSK két szerencsés gólt tudott elérni, ebben a félidőben, az nem a Vasút játékosainak köszönhető. A máso­dik félidőben mér visszaesett a bécsi csapat és el kor a PVSK sokkal jobb volt nála, kis szeren­csével (Buzássi' kitörése) a győzel­met is megszerezhette volna. Ha tehát a két félidőt összevetjük, az eredmény igazságosnak mondható. Egyénileg az osztrák csapat és egyben a mezőny legjobb játékosa a balösszekötő Habitzl volt. őrá építették fel minden egyes táma­dásukat az osztrákok és ő volt az, aki ezeket a támadásokat be is tudta fejezni. A kapuban Preisl kivédett ugyan egy pár nehéz lab­dát, de viszont be is engedett egy-két potyagólt A két hátvéd nem nvujltott valami nagyszerű teljesítményt, de tiszta helyzetek­ben biztosan romboltak. A center- half, Klatzl néha remek dolgokat csinált, néha eltűnik A bécsiek második legjobb embere a fede­zetsorban található. Gieser remek technikájával, nagyszerű passzai- vail és aranyat érő keresztlabdái­val a döntetlen kivívásának egyik, fő ténytzője volt. Schramm már gyengébben játszott. A csatársor­ban Skolaut kevés labdát kapott, Dampier csak néha tűnt fel. Ma­yer gyenge, Meierhoffer már sok­kal jobb. A PVSK-ban Pozsgai lelkén csak egy gól szárad. A három hátvéd legjobbja ezúttal is Horváth. Ke­lenfi gyengébb kezdés után felja­vult. Tamási roppant öreguras. Meggyes és Stifter sokat harcolt, Zombori gyors, veszélyes játékos. Buzássi rengeteget dolgozott, Soós amíg játszott sehol sem volt. Gaj- _csi „pechvogel", Szabó összekötő­ben jobb, mint a szélen. Schwie­gel nem sokat ért, de rúgott két gólt és ezzel többet használt a csapatnak, mint amennyire képes. Megyer nagyon gyatrán vezette a mérkőzést. , _. . BÁTASZÉKEN GYŐZÖTT AZ ADMIRA Az Admira karácsony másnap­ján Bátaszéken az ottani vasutas­csapat ellen játszott barátságos mérkőzést. A bécsi csapat 4:2 (3:0) arányban győzött. JÖN AZ F. D. ZAGREB A PVSK vezetőségétől nyert ér- tsülésünk szerint az F. D. Zagreb (Concordia) vasárnapi vendégjá­téka elől elhárult minden akadály. A zágrábi együttes távirata szerint szombaton délelőtt tépik át a ma­gyar (határt és onnan a PVSK különkocsljával Jönnek Pécsre, ah orva szombaton este már meg is érkezik a társaság. OLVASSA AZ ..UI DUNANTOT’-Tl SZÍNHÁZ Szombaton este kerül színre a Pécsi Nemzeti Színházban a sze- zón egyik legnagyobb közönség- sikere, a Janika c. vígjáték, amely a budapesti Magyar Színházban még most is táblás házak mellett kerül előadásra. A Pécsi Nemzeti Színház igazgatósága sor ónk ívül szerezte meg előadásra a dara­bot, amely a pécsi társulat leg­kiválóbbjainak tolmácsolásában kerül a pécsi közönség elé. A Ja­nika szombaton este, vasárnap délután és este és hétfőn este ke­rül bemutatásra. Kedden, Szilvesz­ter este Zerkovitz egyik legszebb operettje, az Aranymadár van műsoron, Szilveszter éjjel pedig nagy kabaré a társulat legjobb­jainak felléptével. Újév napján a színház három előadást tart, mégpedig délután -3 órakor a Gyertyafénykeringő, délután fél 6 és este 8 órakor az Aranymadár van műsoron. Jegyek már most válthatók a színház pénztárában. M U S O R: December 28-án, Szombat K8 árakor: Janika. December 29-én, vasárnap dél­alán 4 órakor: Janika. December 29-én, vasárnap este %8 órakor: Jani ka. Jö BIZONYÍTVÁNYT! főző min­denest felvesz öttagú család. Rákőczi-át 34. Szakszervezeti hírek A Magánalkalmazottak Szabad Szakszervezete felkéri bármilyen hangszeren játszó tagjait, hogy szakszervezetünkben (akár telefo­non is) sürgősen jelentkezzenek. A Magyar Mérnökök és Tech­nikusok Szabad Szakszervezete ja­nuár hóban kezdők részére angol nyelvtanfolyamot indit. A tanfo­lyamon bárki résztvehet. Jelent­kezni lehet a szakszervezett helyi­ségében (Apáca-utca 8., emelet) hétköznapokon 10—12 és 17—19 óra között. Részletes felvilágosítás a Jelentkezés alkalmával, nyerhető. A jelentkezéseket 1947 január hó 4-én. lezárjuk. Bőripari munkások felkérik a kis üzemekben dolgozó tagtársa- kat, hogy tagkönyveiket kicserélés végett adják le. Egyben felkérjük, hogy el&mradí tagdíjaikat saját érdekükben minél előbb rendez­zék. X A Vendéglátó Ipari Munkások Országos Szabad Szakszervezete pécsi csoportja értesíti a' tagjait, hogy a %-ban részesülő munka­vállalók kereseti sitb, adóját (köz- munkaváltság kivételével) augusz­tus hé 1-tól visszamenőleg' a mun­kaadóknak kell megfizetni. Ugyan­csak felhívja a Szakcsoport a tag­jai figyelmét arra is, hogy a ka­rácsonyi segélyben a %-os alkal­mazottak is részesüljenek. A Hivatásos Zenészek Szakszer­vezete figyelmezteti a Szaktársa­kat, hogy a bérmozgalom a kollek­tív szerződéssel kapcsolatban még nem ért véget, a jelenlegi megál­lapodás csak türelmi idő. Kéri a veeztősiég ezzel kapcsolatban, hogy a zenekarvezetők és zenekari meg­bízottak folyó hó 27-én, pénteken délelőtt 11 órakor jelenjenek meg a Szakszervezet hivatalos helyi­ségében tárgyalásra. A Magyar Magánalkalmazottak Szabad Szakszervezetének biztosí­tó szakosztálya folyó hó 30-án, hétfőn délután 2 órakor taggyű­lést tart a Mária-utca 6. sz. alatti székházban. Felkérjük a szakosz­tály összes tagjait, hogy azon fel­tétlenül jelenjenek meg. A Magyar Magánalkalmazottak Szabad Szakszervezete folyó hó 30-án, hétfőn délután 5 órakor ve­zetőségi és Választmányi ülést tart. Figyelmeztetjük a kartársa­kat, hogy az ülés pontos időben kezdődik és kérjük az összes kar-k társ megjelenését. Ipartestületi hírek Tájékoztató előadás a Pécsi Ipartestületen! A Pécsi Ipartestű­let folyó hó 30-án, hétfőn este 6 órakor általános tájékoztató elő­adást tart az iparosság részére. Tárgy: 1. legújabb adó, illet*-* stb. rendeletek ismertetése, Z *jj® és ipari közigazgatási teendőt- 1947. évre. FIATAL városi tisztviselő déb utáni órákra bármilyen irodai munkát vállalna. Cím 6802. ezé® alatt a kiadóban. BÚTOROZOTT szobát keres bel­városiban egyetemi hallgató, Nj téssel. Ajánlatokat „Újság 6JW jeligére a kiadóba kér. FORD 3.000 kg.os teherautó és két motorkerékpár, az egyik oldalkocsis, jókarban eladó« Cím: Rákóczi-út 68. írógépet és számológépet Veszek a Nádortzállóban szombat és NÁDORFALVI vasárnap LASZIV. m Pécseit 2 holdas termő szőlő 300 termő gyümölcsfával! termésrészesedésre kiadó. Bővebbet: Rákóczi-út 66­Kiskereskedők figyelmébe! HATÓSÁGI CUKOR állandóan kapható. Szavad cukor, szabad só, magyarbors eíő jegyezhető Fűszer és vegyiáruk, gyufa, cukorka állandóan raktáron Pozsgay Gyuláné nagykereskedő Rákócxi-át 38 Telelőn» 32—45 BOLDOG ÚJÉVET KÍVÁNÓ névjegykártyáit, cégkártyáit rendelje meg a SZABADSÁG NYOMDÁBAN Munkácsy Mihály-u. 10. JIÁUS fűszer- és gyarmatáru nagy- UCIV1CI0K1 kereskedés Pécs, Szigeti-űt 4. szám, telefonszám: 27-75, értesíti i. t, vevőit, hogy * megrendeléseket tisztviselőjével felvéteti és az árat autón házhoz szállítja* •sjib&dsig Nyomd« K. t. V., Pécs _g It Mtrkoactéaögi Munkácsy Mlhály-ntc. 1*. M. — Tahi uB* Kiadóhivatal: Munkácsy Mihály-«, it, M. — Totaft ü tSS-** Palette Markóntól törtei Ky. Dtvte Felelős kiadó te nyomdavMűtőt Aca lónál