Délmagyarország, 2002. szeptember (92. évfolyam, 204-228. szám)

2002-09-12 / 213. szám

CSÜTÖRTÖK, 2002. SZEPTEMBER 12. • SPORT" 15 A madártej tizedelte meg a vb-csapatot EVEZES A vasárnap kezdődő sevillai eve­zős-világbajnokságra készülő magyar válogatott tagjainak többsége szalmonellafertőzést kapott a dunavarsányi edzőtá­borban, így az eredetileg 14 fős­re tervezett csapatból csak öten utazhatnak, szerencsére köztük van a szegedi Haller Ákos. Lapunk tegnapi számában rövid hírként számoltunk be arról, hogy a magyar evezősválogatott több tagja szalmonellafertőzést kapott a dunavarsányi edzőtá­borban. A sportolók állapota a keddi naphoz képest rosszabbo­dott, többen közülük csak négy­kézláb tudtak közlekedni, has­menésük és magas lázuk volt. Akadtak, akiket a Szent László Kórházba szállítottak. Pedig, a nemzeti együttesnek ma reggel útra kellett kelnie a vasárnap Se­villában kezdődő világbajnokság­ra. A repülőgépre azonban csak öten, köztük a Démász Szeged Vízisport Egyesület evezőse, Hal­ler Ákos szállt fel. Az edzőtábor lakója volt a vb másik szegedi résztvevője, Kónya Gábor. Mi­lyen állapotban van a négypár­ban hajóba ülő sportoló? - ezt kérdeztük Sebesvári Mihálytól, a klub edzőjétől. - Gábor tegnap is nagyon rosz­szul volt, jóformán az ágyból is alig tudott kikelni. Ez lett volna az első felnőtt világversenye, na­gyon készült a bemutatkozásra. Hatalmas pech, hogy egy ilyen fertőzés miatt nem lehet ott a vi­lágbajnokságon. Öröm az üröm­ben, hogy a vb-n címvédőként induló Haller Ákos, Pető Tibor kétpár hetek óta Dani Zsolt irá­nyításával Szegeden tréningezett és nem evett a súlyos fertőzést okozó madártejből. Jó állapotban van az elmúlt évi aranyérmes duó, jól sikerült a felkészülésük. Nagyon kiegyensúlyozott lett a mezőny, kis különbségek dönt­hetnek majd a versenyzők kö­zött. Haller Ákos az elutazás előtt röviden ennyit nyilatkozott a vi­lágbajnoki szerepléssel kapcso­latban: - Egészséges önbizalommal várjuk a versenyt, reméljük, si­kerül megismételni tavalyi ered­ményünket, tisztában vagyunk vele, hogy ez nem lesz egyszerű feladat. SÜLI RÓBERT A második győzelem KOSARLABDA ARAD-SZEVIEP SZEGED 58-69 (17-21,12-15, 7-19, 22-14) Előkészületi női kosárlabda mérkőzés, Arad, 100 néző. Szeviép Szeged: Lukics (10/6), Roczkov (13/9), Mandache (18), Lódi (12), Varda (9). Csere: Fűrész (7/3). Edző: Újhelyi Gábor. A második edzőmérkőzését ját­szotta a Szeviép-Szeged NB I A csoportos női kosárlabdacsapata. A múlt héten hazai környezet­ben fölényes győzelmet szereztek a Tisza-partiak, akik a visszavá­góra utaztak a romániai Aradra. Az első negyedtől kezdve egyből magához ragadta a játék irányí­tását a Szeviép, fokozatosan őröl­te fel az előző idényben a román bajnokságban ezüstérmes helyen végzett hazaiakat. A félidőre hétpontos előnyre tettek szert Roczkovék. A har­madik tíz perc sikerült a legjob­ban a vendégeknek, ekkor ha­talmas fölényben volt a szegedi együttes. Főként kintről voltak eredményesek a Tisza-parti ko­sarasok. A befejező ütközetben, a negyedik negyedben faragott a hátrányából a házigazda Arad, azonban a vereséget így sem tudta elkerülni. A szege­dieket dicséret illeti, hiszen Mészáros, Kajdacsi, valamint fex betegség, Szopkó pedig sé­rülés miatt nem állhatott a Szekszárdról érkezett edző, Új­helyi Gábor rendelkezésére. A mérkőzés után a szegedi egye­sület vezetői egyéves szerződést kötöttek a mérkőzés legered­ményesebb játékosával, a ro­mán válogatott bedobójával Mandachéval. S.R. Kanyó a végén feladta búvárúszás PATRASZ (MTI) Kevés sikerrel jártak a magyar spor­tolók a görögországi Patraszban tartandó uszonyos és búvárúszó vi­lágbajnokságon, hiszen tegnap csak egy negyedik hellyel gazda­godtak. Ezt az eredményt Debrec­zeni Hajnalka produkálta, aki a 200 méteres uszonyos versenyben a negyedik heiyen végzett. A nyolc­Száz méteres búvárúszásban a sze­gedi Duna-Tisza Muréna Búvár­klub versenyzője, Kanyó Dénes száz méterrel a cél előtt kedvező helyzetben, a harmadik helyről fel­adta a versenyt. Az 50 méteres női búvárúszás középdöntőjét mind­két magyar sikerrel vette: Székely Lilla új országos csúccsal az ötödik, Erdődy Beatrix pedig a hetedik he­lyen jutott be a csütörtöki fináléba. A B-közép elkeseredetten skandálta: hol van a csapat? Semmi sem sikerült... KÉZILABDA LISS-HNKC-ESZTERGOM 22-28 (13-15) NB l-es női kézilabda-mérkőzés. Hódme­zővásárhely, Hódtói Sportcsarnok, 800 néző. Vezette: Láda, Sebők. Liss-HNKC: Vörös - Kósa, Gaál 2, Niko­lics 1, Asztalos, Kocsik 9 (7), Baunok 3. Csere: Szabó K. (kapus), Szabó M., Csí­kos 2 (2), Szabó V. 3, Kocsis 2, Huba. Edző: Farkas József. Esztergom: KURUCZ - Lánczos 1, Káldi, RÁBAI 4, BORBÁS 4, PŐCZE 6, Vincze 4. Csere: Körmöczi, Németh (kapusok), Sí­pos, Csernus 2, VESZELI7 (4), Wolf. Edző: Laurencz László. Hétméteresek: 13/9, ill. 5/4 Kiállítá­sok: 8, ill 16 perc. A találkozó előtt a hazai együttes a két junior Európa-bajnoki má­sodikját, Kocsis Ágnest és Szabó Valériát virágcsokorral köszön­tötte. Ekkor még senki sem gon­dolta, hogy sokkal több örömre nem lesz oka a hazai publikum­nak. Farkas József a Liss-HNKC vezetőedzője nagy csatát, jó mér­kőzést és tanítványai győzelmét várta. Lehet, hogy csak udvarias­ságból, de vele értett egyet Lau­rencz László is, aki 70%-ban je­lölte meg a házigazdák, és 30%-ban a sajátjai nyerési esé­lyeit. Az első gólt Lánczos lévén az esztergomiak szerezték. Ekkor Kocsiknak köszönhetően bünte­tőből még egyenlített a Vásár­hely. A fonalat azonban a vendé­gek kapták el jobban, és hat tá­madásból ötször vették be Vörös kapuját. A kék-sárgák már ekkor is csak kapaszkodtak az ered­mény után, a lelkes vendégek pe­dig egymást biztatva küzdöttek. Aló. percben Farkas edző magá­hoz intette csapatát, de az időké­A vásárhelyi Kocsik (a labdával) főleg hétméteresekből volt eredményes. Fotó: Tésik Attila rés is csak pillanatnyi gyógyírt je­lentett. Szabó Vali góljával 9-8­ra felzárkóztak a hazaiak, de a védekezési hibákat követően is­mét megugrott az Esztergom, 25. perc: 9-13. Érdekes volt, hogy a jól védő Kurucz és a szigorú esz­tergomi hátsó alagzatnak kö­szönhetően Vinczéék találataik felét indításból szerezték. A szünetet követően sem vál­tozott Sokat a játék képe, 2-3 gó­los előnyét magabiztosan őrizte az Esztergom. A Liss kézilabdá­sai ugyan akartak, küzdöttek, de ezen a napon semmi sem sike­rült. Hátul és elől a támadások­ban is rengeteg volt a bizonyta­lanság, a hiba, az eladott labdá­kat megszerezve a vendégek pe­dig rendre góllal büntették. A já­tékrész derekára már hétgólosra nőtt az előnyük, 48. perc: 17-24. A HNKC-ból senki nem nyújtott kiemelkedőt és az idő múlásával a B-közép is egyre csalódottabb, elkeseredettebb lett. Előbb még arra biztatta a lányokat, hogy harcoljanak, majd azt skandálta: hol van a csapat? Valóban a ha­zaiak vesztét, a nagy különbségű vereséget elsősorban az okozta, hogy még nem „működtek" iga­zi, egységes csapatként a vásár­helyi lányok El kell ismerni, hogy a szenzá­ciósan védő Kurucz, valamint Ve­szeli, Rábai és Pócze vezérelte vendégek még ilyen különbséggel is - volt már nyolc közte - megér­demelten nyertek. A Liss-HNKC az egész mérkőzésen ötlettelenül, szétesően kézilabdázott. Farkas József: - Ha fiúcsapat­ról lenne szó, azt hiszem, impo­tencia miatt urológushoz fordul­nék... Nem szabad összezuhan­nunk, két napunk van arra, hogy felálljunk a padlóról. Laurencz László: - Nem szere­tem a hosszú, fárasztó utazáso­kat, de mivel győztünk, jobb kedvvel szállok most fel a buszra. IMRE PÉTER A MEH-Szentes a REAC-ot búcsúztatta az MK-ban Kupacsoda volt Makón LABDARUGAS Mindkét Csongrád megyei együttes a legjobb 32 együttes közé jutott a labdarúgó Arany Ászok Magyar Kupában. A Szentes a REAC-ot, a Makó pe­dig - gólgazdag meccsen - a Kecskemétet búcsúztatta. MAKÓ FC-KECSKEMÉT 7-5 (1-4) Makó, 300 néző. Vezette: Gyenge. Makó: Kovács K. - Görög, Dálnaki, Ma­gyar, Kazán (Krucsó) - Bagi, Kondacs (Mádi), Szegedi (Maróti), Sümeghy, Gye­nes - Varga. Edző: Kolozsvári János. Kecskemét: Czigoth - Vass, Kasza, Bar­na Zs. - Tóth Sz., Lipták (Kislőrincz), Szirtesi, Szabó (Kollár), Pintér-Zsolnai, Oross (Kalina). Edző: Kiprich József. Gólszerzők: Mádi (2), Bagi, Gyenes, Maróti, Magyar, Görög, ill. Zsolnai (2), Pintér, Szabó, Oross. Elképesztő mérkőzést produkált a két csapat a Magyar Kupa legjobb 32 csapata közé jutásért. Az NB I/B-s vendégek félóra után 3-0-ra vezettek, majd Bagi szépítő góljára ismét volt válaszuk. Sőt, a szünet után, a Vasas-nevelés Zsolnai má­sodik találata révén már 5-1-re el­húztak. A magáról megfeledkezett támadót azonban a 49. percben kiállították, és ettől kezdve szárnyra kapott a Makó. A hazai­ak az utolsó tizenegy percben négy találatot szereztek, ezzel megfor­dították a mérkőzést, és az MK következő körébe jutottak. Ritkán látható meccset vívtak az együtte­sek, és a Makó elsősorban a határ­talan, szűnni nem akaró lelkese­dése révén megérdemelten győ­zött. MEH-SZENTES-REAC 1-0 (0-0) Szentes, 600 néző. Vezette: Medovarszki. MÉH-Szentes: Soós - Márícs, Erdei, Tóth­Kovács, Fajkusz-Kelemen (Kerepeczky), Tóth Cs„ Koncz, Pálfi - Juhos (Nana), Pá­linkó (Török). Edző: Bozóki Zoltán. REAC: Kövesfalvi - Máj (Győrök), Dinka, Hungler, Hajba - Sallai (Potemkin), Gál, Véber, Werle - Nyerges, Burzi (Kőhalmi). Edző: Mészöly Géza. Gólszerző: Pállnkó. Jó iram, kiegyenlített játék, né­hány helyzet mindkét oldalon, gól nélkül - ez jellemezte az első fébdőt. A szünet után az NB I/B-s rivális ellen betaláltak a hazaiak. Az 57. percben Juhos keresztlab­dáját Pálinkó átvette, majd a hosszú sarokba lőtt, 1-0. A Szen­tes a folytatásban lelkesen véde­kezett, és a kontráiban bízott, míg a fővárosiak nem tudták feltörni a jól záró hazai védelmet. Totómonológ Kovács Tímea (képünkön) a Rá­dió 88 és a Telin TV riportere nagy barátja a focinak. Otthon ha meccs van a televízióban, ak­kor ő is a képernyő előtt szurkol. Sohasem fordult még elő, hogy mérkőzés helyett sorozatot, vagy esetleg filmet nézett volna. Általában mindig a kiscsapatok­nak szorít, így volt ez a labdarú­gó-világbajnokság ideje alatt is. - Magyar és német bajnoki mérkőzések szerepelnek a prog­ramban - kezdte a monológot Kovács Tímea -, és már a máso­dik meccs rangadónak ígérke­zik. A két ősi rivális, az Újpest és a Ferencváros csap majd ösz­sze a Megyeri úton, bízom ben­ne, hogy ez csak a pályán való­sul meg. A liláknak hullámzó a teljesítménye, míg a Fradi egy­séges csapat, így őt tartom a mérkőzés esélyesének. A Siófok eddig több meglepetést is oko­zott, az MTK ellen is képes le­het bravúrra. A Bundesligában a két magyart is a soraiban tudó Cottbus, a Lisztes Krisztiánt foglalkoztató Brement fogadja. A keletieknek mindenfélekép­pen nyerniük kell, ha el akarnak mozdulni a veszélyes zónából. Nagy meccs lesz Dortmundban, a német bajnok a Schalkéval mérkőzik. A két szomszédvár derbije biztos, hogy izgalmas lesz. Előző heti tippelőnk, Dóra Já­nos nyolc találatot ért el. ÍME. A TIPPJEIM: 1. Dunaferr (9.)—Kispest (11.) 1 2. Újpest (6.J-FTC (2.) 2 3. MTK (1.)—Siófok (4.) 12 4. Videoton (7.Míyőr (3.) IX 5. Sopron (12.)-Bekescsaba (10.) 12 6. Bielefeld (6.)—Hertha (9.) 12 7. Cottbus (17.)-Bremeii (13.) 1 8. Dortmund (7.)—Schalke (4.) 1 9. Leverkusen (14.)—Hannover (18.) 1 10. M'gladbacft (8.)—Stuttgart (13.) 1 11 1860 München (5)-Wotfsburg (10.) X 12. Nürnberg (11.)—Bayern (3.) X2 13. Bochum (1.)—Rostock (2.) 12 +1. Hamburg (12.HCIautem (16.) 2 Győztek Lékóék SAKK MUNKATÁRSUNKTÓL A szegedi Lékó Pétert és az egyet­len női versenyzőt, Polgár fuditot is a soraiban tudó sakk-világvá­logatott győzelmével ért véget Moszkvában az orosz nemzeti együttes elleni mérkőzés, a vég­eredmény 52-48 lett Lékóék ja­vára. A kilencedik fordulóban a sze­gedi nagymester második győzel­mét könyvelhette el a rapidtor­nán, világossal Morozevicset győzte le. Ekkor már négy pont volt-a különbség, Gelfand és Si­rov is nyert, egyedül Short kapott ki Karpovtól. A befejező forduló előtt 47-43 volt az állás. Lékó sötéttel Barajev ellen ült asztalhoz, végig jól védekezett, s döntetlenre tudta hozni a partit. Karpov ebben a körben megverte a másik magyar résztvevőt, Pol­gár fuditot. Az egyéni értékelésben a spa­nyol Alekszej Sirov végzett az élen 7 ponttal, Lékó Péter 5,5, Polgár Judit 2 ponttal vette ki a részét a győzelemből. Lékó Péter ma érkezik Magyar­országra, a következő héttől Sze­geden, edzőtábor jelleggel készül az októberi, szlovéniai sakkolim­piára. Állandó szekundása, Ar­shak Petroszjan mellett Amador Rodriquez és Arthur fuszupov is segíti majd a munkáját. Ismét Matáv indián nyár A Tisza Volán SC már második alkalommal hívja a Matáv in­dián nyár elnevezésű sportdél­utánjára a szegedi kisiskoláso­kat. A rendezvény centruma pénteken 11 órától most is az újszegedi Kisstadion lesz. MUNKATÁRSUNKTÓL - Az elmúlt évben is nagyon jól érezték magukat a gyerekek, s ezen felbuzdulva, no meg a Ma­táv ismételt szponzorálásával döntöttünk úgy, hogy az idén is mozgásra hívjuk az általános is­kolásokat. Abból indultunk ki, hogy inkább a sportpályán legye­nek, mint otthon a számítógép előtt üljenek - mondta Avar György, a Matáv indián nyár fő­szervezője tegnap a John Bull Pubban megtartott sajtótájékoz­tatón. Teimel Zoltán, a klub kézilab­da-szakosztályának vezetője pe­dig arról beszélt, hogy amikor a sportesemény megismétlése mellett döntöttek elsősorban az motiválta őket, hogy minél több gyerekkel megszerettessék a sportot, s majdan az egyesület utánpótlásába tehetségeket tobo­rozzanak közülük. A törekvésük megvalósításába kitűnő partner­re találtak a Matávban. Avar Gyöigy elmondta még, hogy eddig négy szegedi iskola - Odessza II., Bálint S., Rókus II., Tabán - je­lentkezett. A versenyszámokat né­mileg módosították. Az idén futás, kézilabda, labdarúgás, kötélhúzás, sorverseny, labdaütés jégkorong­ütővel, városismereti és elméleti kvíz szerepel teljesítendő feladat­ként. A megnyitóünnepséget pén­teken 11 órakor tartják.