Délmagyarország, 1972. július (62. évfolyam, 153-178. szám)

1972-07-11 / 161. szám

KEDD, 1972. JÜLIUS 11. SPORT Mérlegen az NB l-es bajnokság, az olimpiai válogatott felkészülése Végszóra jött Brazília nyerte a mini VB-t Az utolsó napon előbb a 3. helyért játszott Jugoszlá­via Argentínával, majd a Brazília—Portugália döntő­re került sor. Jugoszlávia végig érdekes mérkőzésen meglepően biz­tosan 4:2 (2:0) arányban győzött és ezzel bronzérmet szerzett. Száznyolcvanezerre nőtt a nézők száma a Maracana stadionban a döntőre. Bra­zília végig küzdelmes mér­kőzésen az utolsó előtti perc­ben Jairzinhónak szabadrú­gásból elért góljával nyert 1:0 (0:0)-ra. A mini VB végeredménye: 1. Brazília, 2. Portugália, 3. Jugoszlávia, 4. Argentína. Az NB l-es labdarúgó­csapatok — idetartozik már a SZEOL és a ZTE is — ed­zői és szakosztályvezetői, va­lamint a sajtó képviselői kaptak meghívást arra a tegnapi értekezletre, ame­lyen értékelték az 1971—72­es bajnokságot, a válogatott teljestíményét, s továbbá számot adtak az olimpiai ke­ret felkészüléséről. Az MLSZ tanácstermében, Budapesten dr. Terpitkó Andrásnak, az MLSZ elnökének megnyitója után Petri Sándor, az MLSZ főtitkára tájékoztatott. Elmondotta, hogy a tavaly megkezdett, új eiyi alapokon nyugvó klubmunka kétségte­len fejlődést mutat, de ezt még intenzívebben kell a jö­vőben továbbfejleszteni. A bajnokság — eltekintve né­hány tisztességtelenségtől — rendben zajlott le. Szigorú eszközökkel kell elejét venni az MTK-éhoz hasonló ese­teknek. Edzőink jók, mégis alacsony a játék színvonala. A hiba a futballisták hozzá­állásában keresendő. Sajnos sok volt az idő előtt felbon­tott edzői szerződés, amiben gyakran a klubok vezetői is hibásak, mert többször elő­fordult, hogy nem kapott az edző megfelelő erkölcsi se­gítséget. A válogatottról szólva csak ennyit mondott: az egy évvel ezelőtt kitűzött célt (bejutni az EB döntőjé­be és helytállni a VB selej­tezőin) maradéktalanul tel­jesítették. Ezután dr. Lakat Károly, az olimpiai keret edzője be­szélt a további felkészülés­ről. Münchenben a legjobb játékosokból összeállítandó együttes képviseli Magyar­országot. Az elmúlt hóna­pokban 37—40 fős keret dol­gozott együtt, mint az „A" és „B" csapat. Edzéstervük azonos volt, így az EB és a VB selejtezőkön sikerült ki­alakítani az olimpián sze­replő együttes gerincét. A kiutazásig hátra levő időben Kupamérkőzések: Három 11-est hibázott az SZVSE csak néhány játékost kell még beépíteni. A konkrét cél: megvédeni a Tokióban, majd Mexikóban elnyert olimpiai bajnoki címet. Pon­tos keret még nincs, az vi­szont bizonyos, hogy Mün­chenbe 19 labdarúgó utaz­hat. Július 23-tól a kiutazá­sig (augusztus 24) Tatán ké­szül az olimpiai válogatott. A tervben napi két edzés és összesen 12 edzőmérkőzés szerepel. Közben, augusztus 10-én öt napra Spanyolor­szágba utazik a csapat, ahol nemzetközi tornán vesz részt. Befejezésül közölték az olimpiai labdarúgó-mérkőzé­sek programját. A nyolc k'­zé jutásért augusztus 27-én Nürnbergben Irán, 29-én Münchenben Brazília, és 31­én Augsburgban Dánia ellen lépünk pályára Egyébként az említett három városon kívül még a következő vá­rosokban rendezik az elő­döntőket: Passau, Regens­burg és Ingolstadt. A négy közé jutásért szeptember 3­án, 5-én és 7-én mérkőznek a csapatok. A döntőre 9-én este Münchenben kerül sor. Ács S. Sándor Vége. Végre vége ennek az NB l-es labdarúgó-baj­nokságnak is. Hogy vége, sajnáljuk, hiszen egy da­rabig nem látunk mérkőzé­seket, legalábbis igazi küz­delmeket. Hogy végre vége, azt azért kell mondanunk, mert eddig alig láttunk igazi játékot. Bátran meg­állapíthatjuk, hogy ennyi téli (bundás) mérkőzést ezen a tavaszon és nyáron még nem „izgultunk" vé­gig, mint az idén. Az irreális mérkőzések után hosszú hallgatást ta­pasztalhattunk, mígnem az utolsó előtti fordulóban az Egyetértés—MTK 0:0-s ta­lálkozó után megpróbált példát statuálni az MLSZ fegyelmi bizottsága. A mérkőzés 1—1 pontját el­vette a két csapattól, sőt 2—2 büntetőpontot is meg­szavazott. önkéntelenül is felvetődnek kérdések. Az MLSZ végre rájött a bun­dázásokra? S ha rájött, mi­ért csak ilyen későn, ha rá­jött, miért nem törölte az NB l-es mezőnyből a két vétkes csapatot? Nem lehet bizonyítani — olvashattuk fővárosi lap­jairk hasábjain. De akkor bizonyítékok nélkül hogyan lehet végveszélybe sodorni két csapatot ? Vagy netán, a bizonyítékok is előkerül­tek? S ha van alapja a „bundagyanúnak'' — ami valószínű —, hiszen ez idáig még egyik csapat sem fellebbezett, miiyen ala­pon szavazták meg a két­két büntetőpontot ? Miért nem hármat, négyet, eset­leg tizenötöt? Van egyálta­lán magyarázat a büntető­pontokra? Avagy ez az MLSZ fegyelmi bizottságá­nak szuverén joga, hogy mennyit szavaz meg? Tény, hogy a szurkolók száját egy perere most si­került „befogni". Sőt, még az újságírók is úgy konsta­tálták a történtekel, hogy az MLSZ a példás bünte­téssel megőrizte az NB I­es mérkőzések tisztaságát. Hozzá kell tenni azt is, hogy kár volt az utolsó előtti fordulóig várni. Hi­szen a példák sokasága várt végre valami szövetsé­gi döntést. Mert ha bizo­nyítékok nélkül elvonták a két csapattól a 3—3 pon­tot, szabálytalanul tették! Ha viszont nyugodt lelkiis­merettel hozták meg az íté­letet — amit nem indo­koltak nyilvánosan —, megvallom őszintén, ezzel a döntéssel nem érték el a kívánt célt, hiszen mindkét csapat jövőre is a legma­gasabb osztályban szerepel­het. Vagy éppen erre kell figyelemmel lenni? Nem hinném, hogy ez vezette volna a fegyelmi bizottság tagjait a már ismert dön­tés meghozatalában. Bagaméry László SZVSE—SZFV. MÁV Előre 3:2 (2:2) Szeged. 100 néző. Vezette; Alföldi. A szegedi vasutascsapat el­múlt heti veresége után 3:2­es győzelemmel folytatta a nyári Vasutas Kupa B-cso­portjában a küzdelmeket. A szegediek mindkét félidőben határozott fölényben játszot­tak, s hogy csak 3:2-re si­került győzniök, az a három kihagyott 1 l-essel is magya­rázható. Az első félidőben többnyire a vendégek térfe­lén pattogott a labda, mégis 2:l-es Vasutas vezetés után kapushibából sikerült a szé­kesfehérváriaknak egyenlíte­niük. Az első félidő góljait az egyébként kitűnően ját­szó Tóth J. szerezte. Szünet után nagy mezőnyfölénybe került az SZVSE. Az 54. percben a kiugró Tóthot visszarántották a 16-oson belül. A megítélt 11-est azon­ban Farkas a jobb oldali ka­pufára lőtte. Nem sokkal ké­sőbb egy szabadrúgásnak Tí­már futott neki és jól elta­lált lövése a vendégek kapu­védőjét is érintve jutott a hálóba. 3:2. A 71. percben újabb büntetőből Timár a jobb felső kapufára lőtte a labdát, majd a 88. percben Szalai hibázta el a 11-est. Góllövők: Tóth J. (2), Timár, 111. Pataki (2). Jók: Tóth J„ Szalai, i 11. Pataki, Lechner. A Vasutas Totó Kupa B-csoport állása I. Pécsi VSK 2 11-4-13 I, SzfV. MAV 2 1 - 17-3 2 J. Szegedi VSE 2 1-13-3 2­4. Ceglédi VSE 2-111-61 MEGÉRDEMELTEN GYŐZTEK A VENDÉGEK Kossuth KFSE—Sz. Dózsa 1:0 (0:0) Szeged, 100 néző. Vezette: Nyári. A Nyári Totó Kupa Déli csoportjában is elkezdődtek a Labdarúgó NB lj Kiesett a Haladás és az Eger - * ­... , . . .. .. SKfcíSWíWííSí Liebmann Béla felvételei A képrn az SZVSE szabadrúgásból lőtt gólja látható, ami egyben a szegediek győzelmét jelentette Veszélyes jelenet a vendégek Dózsa csatárt öze küzdelmek. Az első találko­zón a Szegedi Dózsa a Kos­suth KFSE ellen játszott va­sárnap a Vasutas-stadionban. A rajt gyengén sikerült, hi­így kellett volna tippelni! L. Dózsa—Salgótarján 6:1 1 n a 11,1 ETO—Ferencváros 1:1 x MTK—Csepel 3:1 1 Egri Dózsa -Bp. Honvéd 0:4 2 Komlói n.—Vasas 2:2 x VM Egyetértés—Pécsi 1). 0:0 x Sznmb.ithi ly—Tatabanya 1:2 2 Dlósgvór—Videoton 1:3 2 Mtsk VSC-MAVDAC 0:2 2 Dorogi AC—Várpalota 1:2 2 Oroszlán?—Kecak. D. 2:2 x KOMÉI*—KISTKXT 1:0 1 KEt.TEX—Budafok 0:3 2 + 1 Almásfüzitő— Esztergom 0:4 2 A 28. heti totónyeremények az Illeték levonása után t> kővetke­zők­13 találatos 3 darab, nyere­mény egyenként 71 000 forint 13 plusz 1 találatos 3 darab, a nye­remény és a jutalom együttesen 113 074 forint. 12 találatos 200 darab, nyereményük 1893 forint. U találatos 2384 darab, nyere­ményük 159 forint. 10 találatos 17 485 darab, 32 forinttal. kapuja előtt, a sötét mezes igyekszik szerelni szen csapatunk vereséget szenvedett. A mérkőzésen meglepetésre végig a vendég Kossuth KFSE játszott fö­lényben, a tartalékosan fel­álló Dózsa ellen. Igaz, a ha­zaiak is több helyzetet elhi­báztak, és így a lelkesen ját­szó vendégek megérdemelten szerezték meg a győzelmet. Góllövő: Pogáts. Jók: Anto­ni, Wéber, öze, ill. Pócsik, Tóth. A Nyári Totó Kupa állása Déli csoport 1. K. KFSE 1 í - - X-0 2 Klskunf. 1 1 - - 2-1 2 3. Szegedi D. 1 - - 1 0:1 ­Vác 1 - - 11-2­Néhány nappal ezelőtt azt irtuk, hogy mondhatni, ér­dektelen az NB l-es labda­rúgó-bajnokság utolsó fordu­lója. Aztán az MLSZ fegyel­mi bizottságának döntése után (Egyetértés—MTK mér­kőzés), mely szerint mindkét csapattól elvették az 1 pon­tot,sőt,még két-két büntető­ponttal is sújtották őket, megcsillant az Eger előtt is a bennmaradás lehetősége. Az utolsó forduló előtt az MTK, az Egyetértés és az Eger is 20—20 ponttal állt a 13 pon­tos Szombathely előtt a baj­noki tabellán. Az Eger bal­szerencséje, hogy az utolsó fordulóban az ezüstéremre esélyes Honvéd ellen lépett pályára, s mint az várható volt, vereséget is szenve­dett. Az MTK legyőzte a Csepelt, az Egyetértés pedig 0:0-ra játszott a Péccsel, így jövőre a Szombathely mellett az Eger játszik alacsonyabb osztályban az NB I B-ben. Vasas—Komló 2:2 (1:1) Komló, 5 ezer néző. Vezet­te: Halász M. Egyenlő erők küzdelmét láthatták a né­zők. A komlóiak kapuvédő­je, Buüs ezen a mérkőzésen is remekelt. Az előkelő 6. helyért vívott küzdelemben a Vasas jó mérkőzésen harcol­ta ki az előkelő helyezést. Góllövők: Komjáti, Müller, ill. Solymosi, Horváth. Bp. Honvéd—Egri Dózsa 4:0 (0:0) Eger, 8 ezer néző. Vezette: Palotai. Egy félidőn át nagy­szerű iramú volt a játék. Szünet után fölénybe került az Eger, de 2:0-ás Honvéd vezetés után szinte feladták a küzdelmet. Góllövők: Koz­ma (2), Kocsis, Fehérvári. VM Egyetértés—Pécsi Dózsa 0:0 Soroksár, 1500 néző. Vezet­te: Hévízi. A mérkőzés túl­nyomó részében az Egyetér­tés rohamozott. A pécsiek azonban kitűnően védekez­tek. A döntetlen eredmény igazságosnak mondható. MTK—Csepel 3:1 (2:1) Hungária körút, 3 ezer né­ző. Vezette: Katona. Az MTK már a 17. percben 2:0­ra vezetett, s minden csa­patrészükben felülmúlták a sokat körülményeskedő cse­pelieket. Góllövők: Becsei, Kiss, Kunszt, ill. Csordás. Ü. Dózsa—Salgótarján 6:1 (2:0) Megyeri út, 5 ezer néző. Vezette: Müncz. A Dózsa szinte lelépte az enerváltan, szétesően játszó ezüstéremre esélyes SBTC-t. A lila-fehé­rek főleg szünet után szinte tetszés szerint érték el gól­jaikat. Góllövők: Berie, Zámbó (2—2), Nagy L., Du­nai II., ill. Répás. Tatabánya—Szombathely 2:1 (2:0) Szombathely, 2 ezer néző. Vezette: Tapolczai. A hazaiak mezőnyben jól játszottak, a kapu előtt azonban a leg­biztosabb gólhelyzeteket is kihagyták. Góllövők: Nagy, Szabó, ill. Rátkai. Videoton—Diósgyőri VTK 3:1 (2:0) Diósgyőr, 4 ezer néző. Ve­zette: Bircsák. A Videoton Diósgyőrben is kitűnően ját­szott, s győzelme ilyen arány­ban is megérdemelt. Góllö­vők: Wollek, Karsai, Nagy II., ill. Horváth. Vízilabda OB II: Ferencváros—Rába ETO 1:1 (1:1) Győr, 5500 néző, Vezette: Emsberger. Kiállítva: Nagy (11. p.). Igen kemény és sok hibával tarkított mérkőzé­sen a győri csapat tíz em­berrel is képes volt arra, hogy kiharcolja a döntetlent. Góllövők: Albert, ill. Stolcz. A bajnokság végeredmé­nye: ).. U. DÓZia 30 20 S 4 78-301 16 2. Bp. Honvéd 30 16 7 7 51-26 39 3. S.-tarján 30 15 9 6 51-39 39 1. Tatabánya 30 13 11 6 44-32 37 3. Fcrcnev. 30 14 8 8 59-36 36 6. Vasas 30 12 8 10 51-16 32 7. Videoton 30 13 5 12 47-13 31 8. Komló 30 10 11 9 33-47 31 9. Csepel 30 11 8 11 35-38 '10 10. Rába ETO 33 7 12 11 36-51 26 11. Pécsi Dózsa 30 6 13 II 22-28 25 12. Diósgyőr 30 9 6 15 32-46 24 13. MTKo 3fl g g i| 37-41 22 14. EgvetértéS* 30 5 13 12 26-35 21 J5 Egri Dózsa 30 6 8 16 3Z-65 20 16. Szombatit. 30 4 5 21 27-63 13 ° Két-két büntetőpont levonva? Jegyzet. Az Egyetértés—Fe­rencváros és az MTK—Egyetér­tés mérkőzésért egyik csapat sem kapott pontot. Az MTK és az Egyetértés üsszcredményébdl 2—2 büntetőpontot levontak. Tipográfia -SZEOL 5:4 (2:1, 1:1, 1:2, 1:0) Budapest, 200 néző, vezet­te: Kőnigh. A szegedi csapat összeál­litásánál sajnos rengeteg problémája volt Koncz Ist­ván edzőnek. Zsemberi be­vonult katonának, Vezsenyi II. kar-, Szigeti igen makacs nyaksérüléssel bajlódik már két hete, így az edző a kö­vetkező csapatot küldte a vízbe: Dr. Kasza — Rácz — Bo­ros — Kiss — Puskás — Kuczora — Vezsenyi I. Cse­re: dr. Lippai, Lukász, Fiam, Haraszti. A kezdés után Kiss elhoz­ta a labdát és Puskáshoz to­vábbított, aki a legjobb hely­zetben levő Vezsenyi I.-hez játszott, de a lövés a bal kapufa éléről kifelé pattant. Az ellentámadás után Filó közelről megszerezte a veze­tést, 1:0. Kezdés után a lab­da Vezsenyi I.-hez került, akit nagy helyzetben víz alá nyomott Mezővary. A vi­tathatatlan 4 méterest Rácz értékesítette, 1:1. Pár má­sodperccel a negyed befeje­zése előtt Borbély ugyan­csak büntetőből vezetést szerzett, 2:1. A második negyed kezde­tén egy kapu előtti kavaro­dás során Kuczora dobhár­tyarepedést szenvedett. He­lyére dr. Lippai állt be. A negyedik negyedben saj­nos már nem ment a játék, sokat idegeskedtek a szegedi fiúk, és lövéseik is rendre célt tévesztettek. A befeje­zés előtt 10 másodperccel Mezőváry állította be a vég­eredményt, .1:4 További eredmények: Szentes—Tatabánya 6:4. BSE —HÖDIKÖT 6:2. MAFC— Egyetértés 5:3. Elektromos— MTK 6:4. A bajnokság állása a 14. forduló után: 1. SZEOL 2. Szentesi V. 3. MAFC 4 Tatabánva 5 HODIKOT 6. BSE 7. Elektromos S. Tipográfia 9. VM Egyet. 10. MTK 14 10 14 10 14 10 14 7 2 8l-55 22 3 60-56 T 3 77-51 21 5 74-63 16 5 19-50 16 6 64-68 15 7 58-70 12 8 63-81 10 10 53-68 6 1 13 52-94 X Bodor Tamás 1