Délmagyarország, 1961. november (51. évfolyam, 258-282. szám)

1961-11-14 / 268. szám

Kedd, JfUH, november 14. 6 Megérdemelten nyert idegenben az egyetemi csapat SZEAC-Bp. Honvéd 2:1 (2:0) A labdarúgó bajnokságok állása Biztos győzelem SZVSE—Szarvas 5:2 (2:0) A SZEAC öltözőjében új játékos, Sándor készülődött a játékhoz. Kint, a buda­pesti pálya nézőteréül annak ellenére, hogy az újságok különböző időpontot közói­tok a mérkőzés megkezdé­sére. mégis 8000 néző gyűlt össze. A SZEAC Így állt fel: Mészáros — Kürtösi. Por­törő, Sándor — Dezsöfi, Zal­lár — Nemes, Hajós, Nyári, Polyvás, Boros. Az olsö percek tupogatozó játékkal teltek el és inkább a Honvéd támad­galott. A csatárok azonban rendre rossz helyre továbbí­tottak, egyedül Bozsik vál­lalkozott lövésre. A Honvéd már a második szögletet ívelte be és ismét Bozsik volt, aki lövéshez jutott. De Mészáros biztosan és szépen védett. Ezután erősített a Szeged. Mészáros hosszan rúgta előre a labdát. Hajós a fél pályán szépen levette, majd hosszan átvágta Ne­meshez. aki a 16-oson egy­ből továbbított a kapura A rosszul helyezkedő Dudás nem tudott beavatkozni és Boros körülbelül 3 méterről élesen vágta a hálóba a lab­dát a lehetetlen Kiss mel­lett. 1:0. A gól felrázta a Honvéd játékosokat és min­den labdájukkal Bostsikot ke­resték. A jól játszó Nyári legtöbbször sportszerűen sze­relte Bozsikot. Szeged játé­kosai közül elöl Nemes és Polyvás sokszor zavart oko­zott a Honvéd-védők között, s a nézők hangosan rekla­málták Kolász könnyelmű Játékát. Ezekben a percek­ben mezőnyjáték folyt. A Honvéd ritkán jutott el a SZEAC 16-osáig. támadásaikat pedig a bizto­san és jól játszó szegedi vé­dők. Portörővel az élükön, rendre meghiúsítottak. Tovább rohamozott » SZEAC. A 31. percben Polyvás elő­revágott labdájával Nemes futott el, kicselezett két vé­dőjátékost és a rosszul ki­futó kapus mellett elegánsan lőtte a SZEAC második gól­ját A nézőtéren néma csend fogadta a Szeged ilyen ará­nyú vezetését.. Szünet után a Honvéd­játékosok más összeállítás­ban futottak ki. Bozsik he­lyet cserélt Nógrádival és most a csatársor így fes­tett: Balogh. Katona. Nóg­rádi. Komora, Gilicz. A Hon­véd-játékosok a megszerzett labdát hátraadták Bozsik­nak, az előrevágta Giücz­nek. aki majdnem az alap­vonalig vitte le, ott átcsele­zett két védőjátékost és be­adását. a jó ütemben érkező "Katona közelről a kapuba rúgta. 2:1 lett az eredmény. A közönség azt várta, hogv a hazai csapat most. a maga javára fordítja az ered­ményt A Honvéd hatalmas ira­mot diktált, de a SZEAC ebben a játékidőben meg­erősítette a védelmét. még a támadásokat támo­gató Dezsöfi is és Polyvás is teljesen hátrahúzódott, elöl csak Nemes és Hajós tanyázott. Nagy munka há­rult a védőkre, de igazi gól­helyzet a Honvéd-csatárok előtt nem adódott, sőti a rit­kán szóhoz jutó szegedi csa­tárok veszélyesebbnek bizo­nyultak. A 13. percben szög­lethez jutott a SZEAC és Hajós fejese csak .néhány centiméterrel kerülte el a kaput. A kirúgás után Bo­zsik szépen vette le a lab­dát, azt átjátszotta Kotász­nak. majd az előrevágott: labdával Nógrádi iramodott el. Lövésre szánta magát, lövésébe azonban Mészáros belevetődött és a visszapat­tanó labdát Nógrádi csónyó* kapu mellé lőtte. Nagy hely­zet volt! Csökkent az iram. A SZEAC is többször szó­hoz jutott, sőt veszélyes tá­madasokat is vezetett. Bo­ros, majd Nemes, Hajós mu­lasztotta el a kínálkozó al­kalmakat. Nemes már a 35. percben a második nagy­helyzetet hagyta ki! A má­sik oldalon Katona 20—22 méterre a kaputól cselezge­tett, a szegedi védők közül senki nem zavarta és a nagy erővel hátrafutó Nyári el­lökte. Nyárit, a bíró leküldte a pályáról. Az utolsó per­Üt L Vasas 15 32:16 19 2. Tatabánya 15 24:13 17 3. Újpesti Dózsa 13 24:15 17 4. Dorog 13 20:16 16 5. Bp. Honvéd 13 28:19 14 6. MTK 13 27:22 14 7. Ferencváros 13 19:16 14 8. Pécs 13 15:19 12 9. Ozd 13 22:13 12 10. Salgótarján 13 19:22 11 11. Komló 13 16:21 11 12. Csepel 13 17:27 9 13. Szeged 13 14:22 8 14. Györ 13 13:29 8 Vasas—Salgótarján 1 0. Fe­renevaros -Dorog 2.0, Ozd—Cse­pel .1:2. Újpesti Dózsa—Györ 5:2, Tatabanya—MTK 3:0, Komló Pécs 1:0. NB n t. DVSC 2. Diósgyőr .1. Miskolc 4. Lang 5. Bp. Előre <i. Egyetértés 7. Cegléd 8. Borsodi B. n. Ganz-MAVAG 10. Szolnok 11. Kecskemét DEAC .12. 13 1fi:18 20 13 21:15 17 13 36:11 16 13 21:17 16 13 29:21 16 13 17:14 14 78 19:14 13 13 18:17 13 13 20:25 13 13 21:15 12 13 19:25 12 13 9:15 11 13 11:18 10 13 13:24 10 13 13:35 a 7 A szarvasi kapus búsan nézi. hogy Rábai tizenegyese a hálóba jutott. 13 9:20 cckben Szeged inkább a labdatartásra törekedett — sikerrel! A mérkőzés igazolta a jó­sokat, a • SZEAC—Bp. Hon­véd találkozón a Szeged a szerencsével sem állt hadi­lábon és a .jól játszó egyetemi csa­pat megérdemelten jutott a két ponthoz. Első NB l-es mérkőzésén si­kerrel mutatkozott be Sán­dor is, aki az első félidő 29. percében önfeláldozóan a gólvonalról hárított egy Bo­zsik-bombát. A csapat vala­mennyi tagja dicséretet ér­demel! Dói-isi Imre 13. Nyíregyháza 14. Bp. Spart. 13. KISTEXT 16. Szegedi Epitők DVSC—Borsodi Bányász 4:3: Diósgyőr—Bp. Spartacus 2:1: KISTEXT-Nyiregyhaza 1:1; Kecskemét Bp. Előre 1:1: Mis­kolc Cegléd 1:0: Egyet értés— Lang 1:1; Szolnok—DEAC 3:1. NB III 1. Bes. Epitők M 35:11 21 2. J. Vasas 12 34:10 20 3. Gyula 12 27:13 n 4. HMTE 12 24:16 15 5. .1. Lehel 12 25:18 15 6. Martfű 12 30:18 14 7. SZMTE 12 27:18 13 8. Szegedi VSE 12 26:22 13 9. Csongrád 12 30:26 11 19. Orosháza 12 20:19 11 11. Bes. MAV 1? 19:32 18 12. Sz. Kinizsi 12 16:36 8 13. Szegedi Spart. 12 14:35 T 14. Szentes 12 13:30 1 15. Szarvas 12 18:43 6 16. Kecskemét 12 17:28 5 Békéscsabai Epitők—Szolnoki MTE 6:4. MEDOSZ-HMTE Jász­berényi Lehel 5:1. Jászberényt Vasas—Szentes 3:0. Orosháza *KTE 2:2. Martfű—Gyula 1:1, Bé­késcsabai MAV Bocskai—Szol­noki Kinizsi 4:2. Elég laza volt a vasutas­pálya talaja, melyre kifutott a két csapat vasárnap dél­előtt. Az Uhrin — Juhász, Réti, Möszmer — Balázs, Batki — Halász. Rábai. Kar­sai, Kerényi, Majzik össze­állítású vasutas együttes mél­áz első perctől kezdve fö­lényben volt. A 20. percben Rábai lövése a kapusról kipattant és Ke­rényi a hálóba helyezte a labdát: 1:0. Tíz perc múlva tömörülés támadt a vendég­csapat kapuja előtt és egy beadást Majzik szinte a léc mellől fejelte a halóba: 2:0. Tovább rohamozott az SZVSE, de a második fél­idő 8. percében Kerekes be­Egy pontra csökkent az UTC előnye adását Szalontal »z elaludt védelem mellett értékesítet­te: 2:1. Majd nem sokkal később Kerónyit a másik oldalon 16-oson belül dan­csolták: Il-es. A büntetőt Rábai értékesítette: 3:1. Később remek összjáték után Rábai 20 méterről a jobb felső sarokba lőtt: 4:1. Majd az ellenfél gólszerzőjét, Sza­lontait a 16-oson belül sza­bálytalanul akasztották a védők és a 11-est ugyancsak Szalontai lőtte a halóba: 4:2. A mérkőzés utolsó per­cében 17 méteres szabadrú­gáshoz jutott a SZVSE. Rá­bai ügyesen a sorfal mel­lett a hálóba lőtte a lab­dát, és az összekötő mester­hármasával állította be a végeredményt. Elfogadhatóan játszott a vasutas csapat, még nagyobb arányban is győzhetett volna. Az eredményességet és fő­leg a védelem állóképessé­gét azonban fokozni kell. A megyei labdnrúgó-beá­nokságban az UTC veresé­get szenvedett a Szőregi Rákóczitól, a makóiak ez­0LSU döff „ Hép mindig formán atuf játszik a szegedi csapat Vnsárnap játszották le a labdarúgó vflágbajnoki se­lejtezők 3. csoportjának má­sodik fordulójában a Marok­kó—Spanyolország mérkő­zést. A találkozón igen he­ves küzdelem alakult ki, s 0:0-ás félidő után a spanyo­lok mindössze 1:0 arányban tudtak győzni. A 3. csoporton kí\-tH már esak három csoportban nyílt a továbbjutás kérdése. A 2. csoportban Bulgária és Fran­ciaország. a 8.-ban pedig Csehszlovákia és Skócia har­madik mérkőzést játszik. A chilei 16-os döntőbe ed­dig bejutott 12 csapat közül fi európai és 6 tengerentúli. Az együttesek a következők: Magyarország, Anglia, Olaszorszag, Szovjetunió, az NSZK és Svájc, illetve: Chile, Brazília; Argentma, Uruguay, Kolumbia es Mexikó. Szegedi Építők—Ganz-MÁVAG 0:0 zefl szemben legyőzték a Jutat, s igy nagyon szoros lett az élmezőny. Eredmények? Móravárosi Kinizsi—Hód­mezővásárhelyi Vasas 2:0 (0:0). Szeged. Vezette: dr. Tóth. A hazai csapatnak több helyzete volt, megér­demelten győzött Cróllövő: ae utolsó negyedöra'bstn Szekeres mindkét együttes nagy szegedi hajrát vágott ki. Néhány kisebb helyzeti adó­dott is a MÁVAG kapuja előtt, de rendkívül szívósan A pólképteienség szűrte rá­nyomja bélyegét a Szegedi Építők csapatára. Most va­sárnap is támadtak, de min­den eredmény nélkül. Szinte az egész mérkőzés alatt a Palotai — Veréb, Molnár, Enesei — dr. Boka, Bezsenyi — Bilcsik II.. Óvári. Bilcsik M T.. Kalmár. Hegedűs összeál- ben például Palotai egy kö- ügyesen kihasználta helyze­lítású csapat zeii. erős lövést bravúrosan mezőny-fölényben játszott kiütött, a labda a szabadon a jó képességű MAVAG álló Tuschinger elé került, ellen. aki óriási - gólhelyzetben az Mégis csupán egyetlen hely- oldalháióba lőtt. zet támadt az első félidő­ben : Bilcsik I. fejese a ka­pufáról pattant vissza. Dózsa—Szegedi Textilművek 7:1 (2:1). Dó­zsa-pálya. Vezette: Farkas. A második félidő 20. per­ecig 2:1 volt az eredmeny. védekeztek a budapesti csa- „ • .... . ,*T Utana feljavult a Dózsa es pat védői. Az utolsó perc­ei gyese teit Góllövő: Krausz 3, Szél I 2, Bozóki, Szigeti, il­letve: Gombos. , Makói Vasas—Szegedi Ju­ta 1:0 (1:0). Szeged. Vezette: Dukai. A makóiak már az első percben vezettek Mar­czika góljával. Utána nagy Az egy pont megszerzése eredmény, azonban még min­A második félidő ugyan- d»g formáján alul játszik az fölényben volt a szegedi csak az Építők támadós­sorozataival folytatódott, ts a vendégcsapat csak időn­ként. de akkor veszélyesen közelítette meg az Építők kapuját. Palotai azonban re­mekül helytállt. Óvári lö­vése egy alkalommal alig suhant kapu mellé és Építők. csapat, de gólok helyett há­Így történt A szőregi „gyógymód" rom kapufát lőtt. Szabó, a makóiak kapusa, nagyon jól vedett. Dorozsmai MEDOSZ— Mindszenti MEDOSZ 2:0 (1:0). Dorozsma. Vezette: Taulik (Békés megye). A négy ifjúsági játékossal ki­álló hazaiak megérdemelten nyertek. Góllövő: Fábián, Zádori. Alsóvárosi MAV—Hódme­zővásárhelyi Honvéd 2:1 (1:1). Szeged. Vezette: Kuhn. Jóiramú, kemény mérkőzés. Góllövő: Dudás 2, illetve: Molnár. Sándorfalvi SK—Szegcdi AK 2:1 (0:0). Sándorfalva. Vezette: Salánki. Izgalmas játékban mind a két részről sok helyzet kimaradt. Gól­lövő. Szabados, Hegedús (1 l-esből), illetve: Zentai. Szentesi Honvéd—Szegedi Honvéd 2:0 (1:0). Szentes. Vezette: Szeghő. Fölényben volt a szegedi csapat, a ha­zaiak kevés helyzetüket ügyesen kihasználták. Gól­lövő: Risák 2. A bajnokság állása: Őszi első az Sz, Spartacus röplabdacsapata t A röplabda NB II őszi idénye befejeződött. Az egy­csoportos női bajnokságban a Szegedi Spartacus eddig kitűnően szerepelt, meri a láblázat első helyezettje. Idei uto>só bajnoki mérkőzé­süket vasárnap Zagyvapál­falván vívták meg, ahol a Halmosné, Várnai, Hegedüs­né. Miklós, Kristóf, Fábián­ná (csere: Szilágyiné) össze­állítású szegedi együttes 3:0­ra nyert.. A jövő nyáron az NB II eisö két helyezettje jut feljebb osztályozók nélkül az elsőosztályú bajnokságba. Csongrádi Petöfi­8:2 Csongrád. 1000 néző, ve­zette: Domonkos. Petőfi: Pusztai — Magony, Vikor, Enn.fi — Szonda, Vér­ségi — Puskás, Gál, G at, Fapcsik, Busa­Spartacus: * Madarász — Rózsavölgyi, Apró, Dudás — Beszp rémi, Csáti — Kószó, Balek, Ördög, Kiss, Jójárt. A 2. percben váratlanul a Spartacus szerezte meg a vezetést Kiss révén (0.1). A gól után változatos játék alakult ki hazai gólokkal é« szegedi helyzetekkel. Busa egyenlített, majd néhány perc nuilva a vezetést is megszerezte. A hazai csatá­roknak minden sikerült, a szegedi csatárok a legjobb helyzeteket is kihagyták. Igy alakult a félidő eredménye Papcsik. Busa és Gát újabb góljaival j>:l-re a félidő ered­menye. -Szegedi Spartacus (5:1) Szünet után isméi változa­tos a játék. A játék képén nem is látszott, hogy a Pe­tőfi olyan nagy golarannyal vezet. Csak a 18. perctől jött fel ismét a Petőfi, a követ­kező gól mégis csak a 30. percben esett, amikor Gál 1 l-esből 6:l-re növelte csa­pata előnyét. Ezután a Petőfi fölénybe került és (újabb kél góljára befejezés -előtt három perc- í col tudott Apró (11-esből) válaszolni. Ezen a mérkőzésen a hazai csapatnak minden sikerült, mig a Spartacus csatárai nem tudtak még az 5-ösről sem gólt lőni. A gölarány túlzott. A Petőfi játékosai valamennyien dicséretet er­demeinek, a Spartacusből Rózsavölgyi. Kószó és Balek játszott jól. Csernus Sándor. szélére és irányította a hát­védeket. Meglátták ezt a A Szóregi Rákóczinál egy- ..szabálytalanságot- a szege­egy győztes mérkőzés után di vezetök és odaküldtek barati hantfulatban — cs ez kdt rendezőt, hogy taná­mődjaval nem is kiba — csalják el Kispétert a pá­mindig megtartják a »har- iya széléről. Elénk vita ala­madik- félidőt. Olyankor kuit ki közöttük és végül is nemcsak Almuskát isznak, az edzö feladta a >>küzdel­hanem megkóstolják a hegy met", kijjebb vonult. De levét is a játékosok. azért mégsem rúgott gólt az • Amikor az UTC elleni Epitők ... mérkőzés szünetében Szabó . mcf/eöetéí János, a Rákóczi kapusa az megiepeiei öltözőben panaszkodott, hogy A Icösponti vűlamosmcg­kicsil megsérült, az ajtóból álló előtt vasárnap este töb­az egyik szőregi szurkoló ben NB eredmények tréfásan igy szólt be: — Rá se. hederits, János! Puskás ! Maiő meggyógyul estére egy csak a J" 1 '"húr bortól... Rendnek kell lenni! A Szegedi Epitők—Ganz­1. Újszeged 2. Makó 3. Szentes ' ' 4. Szöreg 3. Moravaros 6. Sz. Dózsa 7. Dorozsma ; 8. H. Honvéd I 9. Alsóváros j 10. sz. Honvéd U. Mindszent : 12. sz. Juta 13. H. Vasas '4. Textilművek | 15. Sandorfalva 16. SZAK 12 34:12 W 12 25:12 17 12 24:17 18 12 21:18. 14 12 32:16 13 12 30:19 13 12 20:18 12 12 56:24 12 12 17:18 12 12 19:39 12 12 13:13 11 12 12:18 10 Így kellett volna tippelni 1. Tatabanya—MTK 3:4, 1 2. Salgótarján—Vasas 0:1 2 3. Gyor—U. Dózsa 2:5 2 4. Ferencváros—Dorog 2:0 1 5. Komló—Por* 1:0 i 6. Csepel—Ozd 3:3 2 7. EVTK BVSC 0:1 2 8 Bp. Spart—Diósgyőr 1:2 2 9. KISTEXT—Nyiregyh. l:t x 19. Sz. Építők Ganz-M. ®:» x 11. Bulgária—Franélaoraa, 1:0 1 12. Tflrökorsz.—Szovjetu, 1:2 2 Ar t. nyeremén;,-osztályban 10-en ertek el 12 találatot. A nyeremenyösszeg egyenként 30 ezer 183.7.1 Ft. A ,;. nyerőosz­tályban 463-an ertek el 11 ta­lalatot. A nyereményösszeg egyenkent 643 Ft. A 3. nyero­.otLtaiyban 303'0-an értek el l.o talalatot. A nyereményösszeg egyenként 80 Ft. A 10 es 11 ta­lalatos nyereményösszegeket no­vember 20-tól, a 12 taliila-osakét pedig november 23-tol kezdve fizetik ki. ről beszéltek. Mindenki di­csérte a SZEAC-ot, de a többi nagycsapatot, az MTK-t, a Győrt, az Újpesti Dózsát és a Fradit is gyakran em­legették. Egyszerre csak megszólal valaki: — Mi lett a SZAK ered­ménye? Csend lett... Végre nz ember vála­13 20 12 17 12 18 12 14 MAVAG mérkőzés végefelé fölényben játszott a hazai együttes. A budapesti véde- egyik idősebb lem nagy munkában volt es szolt: úgy látszott, hogy megszerzi — 2:l-re kikapott Sandor­a győzelmet az Epitők. Kis- falván! péter Mihály, a MÁVAG ed- Mindenki csodálkozott. Ta­zöje — a régi móravárosi Ián azért, mert tiz évvel ez­ifi-futballista, a magyar vá- előtt a SZAK is az NB I­logatott hajdani középhát- ben szerepelt, védje — odament a pálya M. K. Karakasné újból a második helyen A női sakkvilágbajnok je­löltek versenyén a 9. és 10. forduló függőjátszmáit bo­I nvolítótták le. Karakasné ki­i túnöen szerepelt, mindkét mérkőzését megnyerte, s ez­zel ismét a második helyre ' került. A verseny élcsoportjának állása: Gaprindasvili 8 pont; Karakasné 7 pont; Nedeljkovics fi 5 pont; Lazarevics 6 pont. (MTI) DÉL-MAGYARORSZÁG I A Magyar Szocatistfl Munkás­párt szegedi htzott«aganah es Szeged m. J. város tanacsanak lapja Megjelenik hétfő kivételével mindennap. Szerkeszti a szerkesztő bizottság: Felelős szerkesztő Nagv István Szerkesztőség: Szeged, Sztálin sétány 10. • Telefon: 35-35, 30-03, 40-80 Éjszakai telefon: 35-06 Kiadja a Csongrád Megyei Lapkiadó vállalat Felelős k-laclo.: Kovács László Kiadóhivatal: Sr-zed. Klauzál ter 3. Telefon: 33-00. 31-18. (Beküldött kéziratot nem őrzünk meg és nem adunk vissza.) A . lapot nyomja a Szegedi Nyomda Vállalat Szeged, Kárász utca 9. A lapot árusításban es előfize­tésben a Csongrád -negvei pos­tahivatalok terjesztik. Előfizetési dij egy hónapra 11 Ft. Előfizet­hető bármely postahivatalnál es kézbesítőnél