Délmagyarország, 1933. szeptember (9. évfolyam, 198-222. szám)

1933-09-19 / 212. szám

TP33 szentember 19. nti M*f;yARO«?<57*o »1 MAKÓI HÍREK Makó pénzügyeinek ellenőrzésére a miniszter­tanács kiküldetése alapján Makóra érkezett dr. Válya Gyula volt kispesti polgármester, aki­nek megbízatása a város háztartásának rendbe­hozatalára és a kintlevőségek behajtására irányul. Makóra érkezett dr. Cserzy István miniszté­riumi számellenőr is, aki a számszaki teendőket fogja végezni. Éjszakai hambártnrás. Oláh János Vásárhelvi­ueca 8. szám alatti házánál az éjszaka ismeretlen tettesek megfúrták a hambárt és négy mázsa búzát elloptak. A rendőrség megindította a nyomozást. Vasárnap három kerékpárlopás történt Makón. Csávás János Damjanicb-ueca 22. szám alatti la­kos kerékpárját a Hitelszövetkezet elől, Szabó Sándor Wesselényi-ueca 20. szám alatti lakos ke­rékpárját egy kocsma elől, Széli Imre Luther-ue­ca 33. szám alatti lakos gépét a Királyhegyesi­•rca sarkán levő füszeresbolt elől vitték el isme­retlen tettesek. A rendőrség megindította a nyo­mozást. — Halálos tiltott műtét. A szegedi nőgyógyá­szati klinika jelentette a rendőrségnek, hógv a klinikán gvanus körülmények között meghalt Mathiasz Ferencné kübekházai asszony. Mat­híasznét néhány nappal ezelőtt szállították be Kfibekházáról. rendkívül sulvos állapotban Ki­derült. hogy az asszony tiltott műtétet hajtatott 'végre magán és ennek következtében betege­dett meg. A klinikán megkísérelték megmen­teni az életnek, de fertőzés állott be a tiltott tnütét következtében és segíteni nem lehetett rajta. Az ügyészség elrendelte a holttest fel­boncolását. A kübekházai csendőrség keresi a tettest, aki a tiltott műtétet végrehajtotta. — Dr. Baeh Endre középiskolai tanár francia, német, olasz nyelvóráit megkezdte Horthy Miklós­u. 11. Telefon 22-24 — A Borsszem Jankó friss száma rendkívül imilattatŐ és aktuális tartalommal jelent meg. Fel­tűnést keltenek Gáspár Antal remek cimrajza. Mó­ra Ferenc történelmi karcolata és Molnár Jenő ragyogó tollú írásai. Számos illusztráció és k*r­rikatura, rengeteg adoma és kroki szórakoztatja az olvasót. Móíelszólamlási tárgyalások A sziegedi II. számú bizottság szeptember 20-án reggel fél 9 órai kezdettej a kö­vetkező tételeket tárgyalja: Schlesinger Józsefné szatócs Cserzy MiháJy­ueca 31., özv. Kálmán Zoltánné nyersbőrkereske­dő Mikszáth Kálmán-ucca 11., Pick Móric szalámi­gyáros Margit-ucca 12., özv. Pick Márkné szalá­migyáros, ht. Margit-uoca 12., Rutkai Aladár ht. Zerge-ueea 27., Vajda Lajos m. tisztv. Zerge-ucea 26., Vértes Miksa rt. igazg. Boldogasszony-sugár­ét 27., Weil Lajos textilkeresk. Fodor-ucca 6., özv. Szamek D. Adolfné ht. Löw Lipót-u. 15., Schwarz Rudolf őrök. ht Polgár-ucca 17., özv. Singer An­talné ht. Kossuth Lajos-sugárut 34., Schönberg Jakab ht. Vitéz-ucca 15., Rosenfeld Vilmos ht Fel­sővárosi ff. 147.. Kellner Mór ht. Korona-ucca 23.. Schwarcz Kálmán ht. Valéria-tér 10., Sdiwarcz Manó ht. Petőfi Sándor-sugárut 1„ Déry Sándor ht. Kálvária-ucca 5., Reich Manó ht. Margit-ucca 6.. özv Sándor Lajosné ht. Püspök-ucca 12.. Fara­gó Lajos rt. igazg Korona-ucca 25.. özv. Taussig Rezsőné ht. Bécsi-körut 31., özv. Gombos Gézáné ht Szentháromság-ueca 2.. Fi^dier Zsigmond ht. Szentháromság-ucca 2.. Engelsmann Mór ht. Pető­fi Sándor-sugárut 36.. özv Palotai Mórné ht Kál­várla-ucca 15, Holczer Jenő ügynök Valéria-tér 12.. Fein Rudolf ügynök Somogyi-ucca 10.. Gunsz Gábor ht. Attila-ueca 16... Blum Sándor ügynök Zákánv-ucca 23., Fellegi György orvos Kálvária­ucca 8 I HOFBfil'ER TES1 VEREK ad* és könyvszakértők BUOOPEST, IV. MUZEUM KuRUT 7. Te'efon: 89-7—57 Könyvelés vezetéee, betanítása, adómérl*sr. társas, örökségi elszámolások elkészítése. A d ó és egyéb vizsgálat esetén. 8! enszakértői Közre­működése stb. (Szanálási tervek kidol­gozása és vésrrehajtása. iá Kézimunkái, iskolait és alkalmit Fáy Waroitnál ott vegyen! legolosóbbl Klqyö u. 5. Sport A Szeged FC első őszi győzelme A második félidőben nagy tempóban, |6 játékkal, 3: l-re győzte le a Somogyot A Budai 11 és a Bocskay legyőzője vasárnap Szegeden akarta folytatni diadalutjáL A So­mogy olyan elánnal lepte meg a Szeged FC-t, hogy tartani lehetett attól, hogy Szegedről is elviszi a pontokat. Kezdetben úgy rohamozta a szegedi Kaput, mint mult vasárnap a debre­cenit. A nagy tempó a 4. percben eredményt hozott a kaposváriaknak. Gólt, amitől min­denki félt, de senkisem várt. A balhátvéd Joós a szegedi kapu elé küldte a labdát, amelyért Pálinkás és Kocsis egyszerre ugrottak fel, a kis balszélső fejéről a szegedi hálóba ke­rült a labda. 0:1. A közönség azonban nem pártolt el csapatától; lelkesen biztatta A sze­gedi legénység támadásba lendült, de az első félidőben nem sikerült semmi. Kalmár ötlé­Í ésről hibázott, Havas autra szaladt a góllal ecsegtető labdával, Grósz veszedelmes bizton­sággal kanyarodott a somogyi kapu elé, — gól!... Back lövését azonban Váli a levegőben úszva szerezte meg. A második félidőben nem lehetett ráismerni a szegedi csapatra. Kalmár a jobbszélső. Grósz a center, a játék most teljesen meg­változtatta a mérkőzés képét. Most ugy ját" szőtt a szegedi csapat, hogy feltartóztatni le­hetetlen volt. A 4. percben megszületett az egvenlités. Szabadrúgásból Váli kapuja elé szállt a labda, Somogyi fejesét még sike­rült a kapusnak kiütnie,' de már nem tudta megakadálvozni, hogy Bognár a hálóba ne lőjje a labdát. 1:1. A gól fellelkesítette a Sze­ged FC-t. Régen látott szép akciókat vezetett a Somogy kapuja ellen. Támadásaiba a lendü­leten kivül stílust is vitt és igv lassankint nagy fölényt verekedett ki. Megingott az eddig hi­bátlanul működő kaposvári védelem és a 17. percben Kalmár a léc alá bombázta a ve­zető gólt 2:1. A közönség lelkesen biztatta csa­patát. Nem lehetett feltartani a szegedj roha­mokat A somogyi védők már csak kornerre tudtak menteni. A 26. percben ideálisan szép gól megpecsételte a Somogy harci kedvét. Kal­már nontos beadását Bognár védhetetlenül továbbította feiiel a hálóba. 3:1. A SÓI után is a Szeged volt fölénvben, de az elkeseredetten védekező kaposvári csapat a bátralevő időt már kihúzta gól nélkül. Szép volt a játék a második félidőben, amelv megérdemelt győzelmet hozott. Legfontosabb azonban az volt, hogy szünet után már jől lát­szott a szegedi csapat. Valamennyi játékos becsületesen végigküzdötte a mérkőzést. A közvetlen védelem megfelelt. Pálinkás a gól­ban hibáztatható. A halfsor volt a csapat leg­jobb része. A csatársor a második félidei ösz­szeállitásban használhatónak bizonvult. Ha vasárnap az Attila ellen is igy fog látszani a Szeged FC, a győzelem nem maradhat el. Ulabb meglepetlek az amaffírbainoksóqban A vasárnapi amatőrforduló bővelkedett meg­lepetésekben. Különösen a vidéki mérkőzések eredményei érdekesek. Szegeden vasárnap két mérkőzést játszottak le. A SzAK-pályán bo­nyolitották le a KEAC—MAK mérkőzést, amelyet az egyetemi csapat az erő­viszonyoknak megfelelően 6-0 (2:0) aránvban nyert meg. A gólokat Tóth II. (3), v. Fekete­kovács (2) és Bukoveczky lőtte. A biró dr. Herczeget a KEAC-ból, Koromot és Vldát a MAK-ból kiállította. Az UTC-pályán lejátszott UTC—SzTK mérkőzés gólnélkfll, döntetlen eredménnyel végződött. A SzAK Korom és Vadász nélkül 0:2 (0:0) arányú vere­séget szenvedett Kiskunfélegyházán a KTK­tóH Para és Fejes lőtte a gólokat Vargát és a KTK kapusát a biró kiallította. Meglepetés­nek számit a HMTE 1:2 (1:0) arányú veresége Hódmezővásárhelyen a KTE-től. Kecskeméten a KAC 4:1 (2:1) arányban biz­tosan győzött a HTVE ellen. A Makón megren­dezett MTK—MTE mérkőzés a makói csapat 3:1 (2:1) arányú győzelmével végződött. A gó­lokat Széli (2), Leitner (11-esből), illetve Heim lőtte. Csongrádon a CsAK szerencsével győzőit az SzTE ellen. Eredmény 2:1 (1:0). II. osztályú eredmények. Szeged: M\K II. —KEAC II. 3:1 (1:0). Hódmezővásárhely: HTKSE—Vasutas II. 1:1 (1:0). HTVE II— HMTE II. 2:2 (2:1). Szőreg: Rákóczi—KPLE 7:1 (2:1). Kiskunfélegvháza: KVSK—KTK II. 4:1 (2:1). Reménység—TiöE 7:2 (2:1). Kistelek: SzAK II.—KiTE 2:2 (2:1). Szeged: UTC II— SzTK II. 3:1 (1:0). Szövetségi dijmérkózés. SzTK—UTC 10:1 (7:0). Ifjúsági bajnoki mér­kőzés. Dohánygyári SE—KAC 0:0. Barátságos A SzUE nagy győzelme 8:2-re verte Eqert Fényes győzelmet aratott vasárnap a szövet­ség által játékra kényszeritett SzUE. Szép kom­binációs játék után megsemmisítő vereséget mért vidéki riválisára, a MESÉ-re. A 8:2 (2:1) arányú szegedi győzelem reális. A SzUE min­den tekintetben felülmulta ellenfelét, amely nem tudott veszélyes lenni. Herendi I. ve­zetésével a SzUE védelme csirájában elfojtott minden egri támadást P lepi ár betegen is megbízhatóan játszott. A csatársor valamennyi tagja dicséretet érdemel; Wa nie II. gólképes­sége. Vágó II. küzdőképessége és Szaniszló agilitása vasárnap nagyszerűen egyesült. A gólokat Wanie (6), Szaniszló és Vágé fi, illetve Mátrai (2) dobta. Szened kerékpérbajnoksftga budapesti győzelemmel A vasárnap megrendezett országos kerékpá­ros versenyen Szeged bajnokságát Orczán, a Törekvés bajnokversenvzője n verte meg. A Kelemen Márton-vándordijat a Postás nyerte meg. A verseny eredménye a kővetkező: 124 kilométeres főversenv: 1. Orczán (Törek­vés) 4 óra 03:35 p. 2. Adorián (Székesfehérvár) rnlta. 3. Liszkay (BSE) rajta. A IV. és V. osz­tálvu versenvben 1. Gera (Postás) 4 óra 23:30 p. 2. Gyurovics (BSE) 4 óra 24:20 p. 3. Terjés (Világosság) 4 óra 24:35 p. A 100 kilométeres if júsági versenvt Szabó (Törekvés) nyerte meg 3 óra 50:40 perces idővel. A versenyen egyet­len szegedi versenyző sem Jutott helyezéshez, A magyar vA fogatott civőzelme v az Európa-kupában Nagyszerű győzelemmel startolt a magyar válogatott csapat az Európa Kupabajnokság­ban. A svájciakat nafjv fölény után 3:0 (1:0) aránvban biztosan győzte le. A magyar csapat általában kielégített, különösen Korányi. AvarésSzalay tünt ki. Az eredmény Avar kél mesteri gólja és Minalli, a svájci hátvéd öngólja után alakult ki. Kfilfőldi eredmények. Prága: Ausztria—Cseh­szlovákia 3:3 (2:1). Bécs: Bécs—Prága 4.0 (20). Nagyvárad: NAC-III. kerület 7:1 (20). A magyar—lengyel válogatott atlétikai ver­spnvt a magyar csapat 47.5:34.5 pontarányban nyerte. A magyar ifjúsági futballcsapat (40) aránvban vereséget szenvedett Bécsbea »8 osztrá­koktőt Szabó, a Vasutas boxolója a vasárnapi buda­pesti válogató versenyen fölényesen győzött rivá­lisa, Farkas ellen. Szabó előreláthatóan válogatott lesz. Ünnepi kalácsokra (barche?) előjegyzéseke' elfogad Stelcz sütöde, Kossuth Lajos sugárut 1L szám. *a