Déli Hírlap, 1980. december (12. évfolyam, 281-305. szám)

1980-12-22 / 299. szám

j(c Judik a földön, Mucha már nem tud közbeavatkozni. Szemere hiába birtokolja a labdát, Borostyán hiába várja üresen az átadást, ez a diósgyőri helyzet is kimaradt... Labdarúgó NB I Ha így látszottak volna mindig, mm Diósgyőri VTK—Ferencváros 0:0 Igazi labdarúgó-csemegének ígérkezett az év utolsó for­dulójában a DVTK—FTC NB I-es mérkőzés. A két csapat Diósgyőrben — évek óta, hagyományosan «— mindig »agy csatát w egymással. Mos, ebben most sem kellett csalódnunk, hiszen mindkét együttes pályára lépett játé­kosai igazán mindent meg­tettek, hogy a csaknem 14 ezer néző jól szórakozzon. Gólokat ugyan csak az ifjú­ságiak találkozóján láthat­tunk, de ebben elsősorban a jeges talaj a ludas. Az előmérkőzésen a DVTK if­júsági csapata l:0-ás félidő után, nem kevés izgalmak közepette, 2:l-re győzött. A hazaiak az el­ső félidőben — leszámítva egy veszélyes Fradi szabadrúgást — s/inte állandóan a vendégek tér­felén tanyáztak és egymás után dolgozták és hagyták ki gólhely­zeteiket. Elsősorban Teodoru II. volt nagyon elemében, remekül szervezte a diósgyőriek játékát és a befejezéseknél is ott volt. A 13. percben Lippai felvágásá­ért Koroknai játékvezető szabad­rúgást ítélt az FTC kapujától 1« méterre, Teodoru II. a hattagú sorfal és a későn mozduló ka­pus mellett a jobb felső sarokba nyeste a labdát, 1:0. A második félidő elején a DVTK irányítot­ta még a játékot, de a Ferenc­város egyre jobban feljött, me- zőnyfölényt harcolt ki és az eredmény tartására törekvő, vé­dekezésre visszavonuló DVTK-t beszorította kapujának előterébe, így nem volt meglepő, hogy a bO. percben — ha vitatható góllal is, de — Bánki réven egyenlített a fővárosi gárda. Mindkét együt­tes nagy erővel támadott, de a DVTK valamivel erőteljesebben és a találkozó vége előtt öt perc­cel Soltész jobb oldali szabadrú­gása után a berobbanó Gróf köz­vetlen közelről megszerezte a győzelmet jelentő gólt. A diós­győriek boldogan búcsúztak az őket ünneplő közönségtől, míg a ferencvárosi fiatalok szomorúan ballagtak az öltözőbe, mesterük, Albert Flórián keserűen mondot­ta : — A döntetlen reálisabb ered­mény lett volna, mert a máso­dik félidőt végigtámadtuk. De mit lehet tenni, a labdarúgást gólra játsszák, a DVTK kihasználta a helyzeteit, mi nem. Hiába ját­szottunk jól, kikaptunk. Alberttel később ismét beszél­gettünk, de addig még hátra volt 90 perc küzdelem a két NB 1-es csapat között. Tulajdonkép­pen megismétlődött az ifik mér­kőzése, csak itt éppen fordítva, az első félidőben a Ferencváros akár 4:0-ás vezetést is szerezhe­tett volna. És ebben csak a száz- százalékos helyzeteket vettük fi­gyelembe, ugyanakkor a DVTK- nak ezekhez hasonló, igazán gól­lal kecsegtető helyzete egy sem •kadt. A szünetben Szabó Géza vezető édző a csatároktól jóval több Mozgási, gólratörőbb játékot kért, ezenkívül az utánpótlás-váloga­tott szűkebb keretébe most be­került Szlifkát, aki ezúttal Jial- ■ványabban játszott, lecserélte, íselyébe az FTC ellen mindig re- ijßttkul játszó Feketét küldte pá­lyára, A későbbiekbe« kiderült, ez a taktika teljes mértékben bevált, nagy kár, hogy nem Fe­kete kezdett. Túlzás nélkül állít­hatjuk, Fekete legszebb napjaira emlékeztető teljesítményt nyúj­tott. Ügy száguldozott hol a jobb, hol a bal szélen, hogy az őrzésével megbízott Takács nem győzte a fejét kapkodni. Cselei­vel csombékot kötött a zöld-fe­hér védők lábaira, akik több­nyire csak szabálytalan eszkö­zökkel tudták öt megakadályoz­ni. Fekete a találkozó után ért­hető örömmel fogadta a gratu­lációkat: — Egész héten nagyon készül­tem, arra számítottam, hogy mi­után nekem a Fradi ellen min­dig megy a játék, kezdő leszek. Csalódtam, amikor megtudtam, hogy csak a kispadon kapói: he­lyet, de nagyon reméltem, hogy mégis sor kerül játékomra. Bi­zonyítani akartam, hogy engem még most sem lehet leírni. Ügy érzem ez sikerült, megmutattam, hogy még állom a versenyt a fiatalokkal. Kétszer gólt is lő­hettem volna, de először Boros­tyánhoz adtam a labdái, mert azt hitiem, ő jobb helyzetben van. Másodszor az ő beadásánál a védők egy kicsit meglöktek, ez elég volt ahhoz, hogy ne ta­láljak a kapuba. A 11-es gyanús helyzetről őszintén meg kell mondanom, hogy egy kicsit rá­játszottam a történtekre. Amikor lőni készültéül, a lendítő lábam cipője a- mögöttem becsúszó vé­dő cipőjébe egyszerűen bele­akadt. Nem történt szabályta­lanság. A második félidőben a diós­győriek kiegyenlítették az FTC első félidőben szerzett ,,helyzet- fölényét”. A bajnokság éllovasa védekezésre kényszerült, állandó­an a zöld-fehérek térfelén patto­gott a labda. Még a mérkőzés elején megfigyelhettük, ki kit őriz, követ mindenhová. Érdekes párharcnak ígérkezett Szántó és Nyilasi külön csatája. Szántó mindenhová követte a Fradi nyolcasát. A ferencvárosi játékos a második félidőben hátravontan, elsősorban a védekezéssel törő­dött, és ekkor már ő vigyázott Szántóra. A találkozó után egy­más elleni küzdelmükről így nyilatkoztak: Nyilasi: — Tudtam, hogy Ga­bi ellen nagyon meleg lesz ját­szani, mert szerintem az egyik legjobb magyar védő. ügy ér­zem, keltőnk harcából Gabi ke­rült ki győztesen. Igaz, a má­sodik félidőben én hátra men­tem, mert féltünk, hogy a roha­mozó diósgyőriek gólt fognak lőni, ezért Gabinak talán köny- nyebbé vált a játék. Sportszerű, kemény küzdelmet vívtunk, ha így játszottak volna mindig, ak­kor most nem itt állna a DVTK. Szántó: — Tibiért én feleltem, mindenhová követnem kellett. A második játékrészben többet tudtam játszani, támadni, mert ő hátravontan védekezett. Sajnos, nem tudtam kihasználni a lehe­tőségeket. Mint ahogy a ferencvárosiak sem, és ezt elsősorban Szabó La­ci parádés védésének köszönhe­tik a piros-fehérek. A kapuson nem nagyon látszott, hogy hosz- szú idő óta először áll a kapu előtt. Nem látszott idegesnek sera. — Nem is voltam az — mond­ta hazafele indulóban. — Az ösz- szel, az Üllői úton is én védtem a Fradi ellen. Jól ismerem va­lamennyi játékost, lövöszokásai- kat is tudom, így aztán össze­jött a dolog, nem tudtak gólt rúgni. Ezen bosszankodott is eleget a ferencvárosiak vezető edzője, No­vak Dezső: — Mennyi helyzetünk volt és egyet sem tudtunk, kihasználni, ez igazán bosszantó. Az igazság azonban az, hogy a második fél­időben mi is kaphattunk volna gólt, gólokat. Ezért igazságos eredmény született a számomra meglepően küzdelmes találkozón. Elsősorban védőink teljesítnxe- nyévei vagyok elégedett, a DVTK-bői Szabó, Tatár és Szán­tó tetszeti. Szabó Géza, a DVTK vezető edzője higgadtan értékelt; — Ezen a hazai mérkőzésün­kön nyújtotta a csapat a leg­jobb teljesítményt az egész sze­zonban, bár a meglevő gyenge­ségek ezúttal is kiütköztek. Az első félidőben Borostyán és Szlii- ka megadta magát, a középpá­lyát sem tudtuk gyorsan átjáí- szani, ezért nem tudtunk veszé­lyes akciókat kialakítani. A má­sodik 45 percben Fekete beálllá- val alaposan feljavult csatárjá- tékunk, sajnos a lehetőségeket nem értékesítettük. Az eredményt igazságosnak tartom. Csatlakozott beszélgetésünkhöz Albert is, aki így sommázta vé­leményét : — Ilyen irreális talajon na­gyon nehéz játszani, ehhez ké­pest kitettek magukért a játéko­sok. ezért vagyok elégedett az irammal és a színvonallal, no meg az eredménnyel is. Hát ez történt szombaton Di­ósgyőrben, az év utolsó bajnoki mérkőzésén. Két diósgyőri lab­darúgó különösen elégedett lehe­tett, hiszen jubileumukat kitűnő játékkal ünnepelték; Oláh 250.- szer, Tatár 175.-szőr szerepelt az NB i-ben, mindannyiszor diós­győri játékosként. Velük is, meg a többiekkel is találkozunk 1981- ben, a folytatásban. Ha így ját­szanának mindig, mint most . .. DARAB GYULA Kézilabda MNK Borsodi bravúr a B-csoportban A‘ Borsodi Bányász NB I B-s kézilabdacsapata az 1981- es bajnoki évben az 1. osz­tályban játszhat, mivel felju­tott. Hogy milyen sikerrel fog ott szerepelni, azt nem tud­juk. de a női MNK-ban ed­dig százszázalékos. A B-cso- portba kerültek, ahol ellen­feleik: a Győri Textil, a Ta­tabányai Bányász, a Bakony Vegyész, az Elzett és a Budapesti Spartacus. Az első mérkőzésükön — szer­dán — a Győri Textilt fogadták Miskolcon. • Győzelmük már ak­kor meglepetést okozott. De amit pénteken. Tatabanyán produkál­tak, az minden várakozást fe­lülmúlt. 12:10-es félidő után 22:18 arányban legyőzték a lényege­sen esélyesebbnek kikiáltott ha­zaiakat. ,És következett vasárnap. Az ellenfél ezúttal a Budapesti Spartacusszal pénteken 18:18-as eredményt elért Bakony Vegyész csapata volt. A Borsodi Bányász győzött, és ezzel választ adott a Népsportban is megjelent kér­désre: .........a legtöbb ellenfelük­kel szemben jelentős magassági és fizikai fölényben levő veszp­rémiek mire lesznek képesek a folytatásban ... (a Spartacus- döntetlen után).5’ íme, erre: Borsodi Bányász— Bakony Vegyész 19:16 (!) (10:8), MNK női, Miskolc, sportcsarnok 4U0 néző, vezette Gyulai—Keszt­helyi II. Pecsenye- András edző a követ­kező hét játékossal kezdett: Kovácsné — Szabó 2. Zsuponyó- né —, Bodnár Sándorné 5, En­gine 2. Nagyné 7, Bodnárné II. 2. Csere; Varkoly 1, — Héri. A vendégek szereztek meg a vezetést a második percben. Két percet kellett várni az egyenlí­tésre. Bodnárné volt eredményes. Nagyné a hatodik percben 7 m- esböl növelte az előnyt, majd két perc múlva új ból ő lőtt a kapuba egy betörés után, 3:1. Feltűnő volt, hogy a két együt­tes közül nem az újonc Borso­di Bányász, hanem a Bakony Vegyész csapatának tagjai vol­^ A mérkőzés legszebb gólja:szélről, .a hosszú fölsőbe. (Szabó István felvétele) tak lényegesen idegesebbek Oly­annyira, hogy a taktikusan, rend­kívül fegyelmezetten játszó Bá­nyász a 12. percben már 5:2-re vezetett. Sőt, teljesítményük ér­tékét fokozza, hogy a 15. perc­ben emberhátrányból is gólt si­került szerezni, és ezzel 6:4 arányban vezették. Ettől kezdve 8:8-ig felváltva estek a gólok. Előnyt harcolhatott volna ki a sajószentpéteri gárda, ha nem egy, hanem két beállóst játszat, így nagyobb lehetősége lett vol­na Bodnárnénak az átlövésre. Azonban így is 10:8 arányú ve­zetéssel fordulhattak a vendég­látók. Ebben a félidőben esett a mérkőzés legszebb gólja, a tize­dik: az elég sok hibával játszó Engine jobb oldalról tört be, egy csel után lerázta védőjét, beug­rott és a hosszú felsőbe juttatta a labdát. A második félidőben sem csök­kent a Bányász rohamozo és tá­madó kedve, bar a befejezésekbe egyre több hiba csúszott. Tegyük libzzá, legalább ennyi hibával játszott a Vegyész is. Mindössze kétszer engedték egy pontra megközelíteni magukat, és az utolsó három perc ügyes, takti­kus játéka meghozta az óriási meglepeté.snek számító háromgó­los győzelmet. A borsodi' csapatból különösen az első félidőben mutatott játé­ka alapján a kapus, Kovácsné emelkedett ki, míg Nagynét gól­jainak száma dicséri. Bodnárné ezúttal nemcsak az átlövé.sből, hanem az irányításból is jelesre vizsgázott. Kíváncsian várjuk a folyta­tást, de hozzá kell tennünk, a borsodiak nagyon magasra tet­ték a mércét önmaguk előtt. Szurkolóik most már ennek tel­jesítését várják. ü. TÖTH BÉLA Laödarúoó i n Az NB H-es labdarúgó­bajnokság Keleti csoportjá­ban tegnap játszották le az egy héttel ezelőtt elmaradt H. Szabó L. SE—Borsodi Vo­lán mérkőzést. A találkozó óriási. küzdelmet hozott, Az első félidőben sikerült hárítaniuk a hazaiak veszé­lyes támadásait, majd a má­sodik játékrészben a vendé­gek Uálrabb támadó játékkal átvették az irányítást és me- zónyfölényt harcoltak ki. A 83. percben Bogyó játékve­zető Orlóczki fel rágásáért 11-est ítélt a Borsodi Volán javára; amit Gállá értékesí­tett. Ezt követően a játékve­zető anélkül, hogy jelezte volna, a 9ü. perc után is to­vább engedte a játékot és a 93. percben — a hazaiak sze­rint is — egy teljesen tiszta becsúszó szerelést, amit Kö- rössy „követett el”, szabály­talannak minősített és 11-est ítélt. Ezt a hazaiak értéke­sítették. A játékvezető ezután azonnal lefújta a találkozót. A Volán csapatából Ka­sza, Szanyó, Körössy, Kőhal­mi és Orlóczki teljesítménye emelkedett az átlagos fölé. Labdarúgás Péntektől vasárnapig ját­szottak a labdarúgó NB I- ben a csapatok, s ezzel a 20. fordulót teljesítették, ami egyúttal a tavaszi harmadik­nak megfelelő. Vendéggyő­zelmek, és döntetlenek talál­kozójának is nevezhetnénk a kilenc összecsapást. A Vi­deoton, Kaposvár legyőzésé­vel, az első helyről várhatja a tavaszi folytatást, míg a Ferencváros, diósgyőri pont­vesztésével,' a második hely­re szorult. Kiss két gólt is szerzett a Dunaújváros' el­len, így vezeti a góllövőlis­tát. Eredmények: Békéscsaba—Üj­pesti Dózsa 2:2, Videoton—Ka­posvár 4:1, Diósgyőr—Ferencvá­ros 0:0, Pécsi MSC—Nyíregyháza 2:2, Dunaújváros—Vasas 1:4, Za­laegerszeg—Debrecen 1:3, MTK- VM—Csepel 1:1, Bp. Honvéd- Volán 1:0, Tatabánya—Rába ETO 3:2. A bajnokság állása: 1. Videoton 20 13 4 3 39 20 30 2. FTC 20 11 7 2 43­18 29 3. Vasas 20 11 b 3 44 22 28 4. Bp. Honvéd T9 11 3 5 34 19 25 5. Tatabánya 20 8 7 5 2b 20 23 b. B.-csaba, 20 9 5 b 27­23 23 7. Ny.-háza 20 8 7 5 18­14 23 8. Ü. Dózsa 20 7 8 5 37­33 •>o 9. PMSC 20 b 7 7 23 25 19 10. Debrecen 20 7 4 9 21 23 18 It. Volán 2«' b ,i 9 27­32 17 12. ZTE 20 7 3 10 31 59 17 13. Csepel 20 5 6 9 23-24 lb 14. Rába ETO 20 4 7 9 22­26 15 15. DVTK 20 4 7 9 15 28 15 lb. rVITK-VM 20 3 7 10 15 31 13 17. Duna új v. 20 4 5 11 25 48 13 18. Kaposvár 20 4 4 12 22­4b 12 T ottaslabda Új név az Avas Kupán Szombaton és vasárnap a Miskolci Testnevelési és Sportfelügyelőség rendezésé­ben került sor a serdülő és az országos felnőtt II. osz­tályú Avas Kupa elnevezé­sű lollaslabdaversenyte. A részt vevő egyesületek a ko­rábbi három évben már meg­szokták, hogy a viadal szín­helye a városi sportcsarnok. Azonban ezúttal a 42. számú es a 20. számú Általános Is­kola tornatermeiben kellett megrendezni a rangos ver­senyt, mivel a sportcsarnok egyéb rendelvények miatt foglalt volt. Ez is közreját­szott abban, hogy „csak” 11 egyesület mintegy Í00 spor­tolója jelent meg, és nem több. Persze, nemcsak ez volt a viszonylag kisebb lét­szám oka. Az is, hogy az influenzajárvány miatt több csapat csak hiányosan tudott volna kiállni, ezért inkább lemondta a részvételt. A Szolnoki Honvéd Kilián FSE 1978. és 1979. után nem tudta mégvédeni első helyét; a pontversenyt — ezzel együtt, az Avas Kupát — az NAVSSC csapata nyerte, 53 ponttal. A miskolci tollaslab- dázók sikere, hogy 49,5 pont­tal a második helyen végez­tek, szintén tartalékosán fel­állva. Harmadik lett 47,5 ponttal a KTSE. EREDMÉNYEK, FELNŐTTEK.: Férfi egyéni: 1. Borka (Nyír­egyháza), 2. Busi (Szolnok), 3. Kiss L. és Novak (mindkettő Honvéd Papp J. SE). Férfi páros: 1. Fehér—dr. Pi- picz (KTSE). 2. Nag^ E.—Novak (Honvéd Papp J. SE). 3. Bozsó —Bucsi (Szolnok) és Borka—Ma. roshelyi (Nyíregyháza). Női egyes: 1. Dovalovszki (SZOTE). 2. Papp A. (SZOTE). 3. Tamók (Honvéd Papp J. SE) és Fülöp (Hatvan). Női páros: 1. Tamók—Fülöp, 2. Dovalovszki—Papp A., 3. Petro- vics—Keuí (Nyíregyháza) és Ge- nizse—Baló (KTSE). Vegyespáros: 1. Bozsó—Papp A., 2. Novak—Tamók, Tóth—. Fülöp (Hatvan) és Tenyeri— Dovaloszki (SZOTE). SERDÜLÖK: Fiú egyes: 1. Ujszászi (Nyír­egyháza). 2. . Gephardt (KTSE), 3. Balajti és Nagy A. (mindket­tő Honvéd Papp J. SE). Fiú páros: 1. Nagy A.—Balajti, 2. Ujszászi—Cseh Zs. (Nyíregy­háza—Papp J. SE). 3. Fitos- Szabó (Honvéd Papo J. SE) és Gebhardt—Kovács (KTSE). Leány egyéni: 1. Szutor (Hat­van), 2. Körömi (Honvéd Papp J. SE). 3. Sipos (Nyíregyháza) és Korponai (Nyíregyháza). Leány páros: l. Korponai— Csikós, 2. Tóth—Sipos (mindkét páros Nyíregyhaza). 3. Körömi— Pintér (Honvéd Papp J. SE— Mezőnyárád) és kiszel—Pipicz (KTSE). Vegyespáros: 1. Ujszászi—Kor- ponai, 2. Nagy A.—Körömi, 3. Balajti—Csikós és Gebhardt— Kiszel. D. T. B. Kosárlabda 1NB I A DVTK NB I-ben sze­replő női kosárlabdacsapata Budapesten játszott a Spar­tacusszal. A szakemberek többsége izgalmas, rangadó­szerű összecsapást várt. Azonban ez — elsősorban a DVTK hibájából —* elmaradt. A diósgyőriek kulcsjátékosai rendkívül indiszponáltan ját­szottak, pontszegények vol­tak. . a cseresor pedig nem tudott „felnőni” nevesebb fővárosi ellenfeléhez. így a végeredmény: Bp. Spartacus —DVTK 96:59 (45:30). DVTK: Papp 8, Áronná 10, Medgyesi 15, Winter 14, Mol­nár 8. Csere: Karádi —, Dorsánszki —, Noaá k 4, Jászka —. Edző: Sztanev Ká­roly.