Déli Hírlap, 1975. február (7. évfolyam, 27-50. szám)

1975-02-24 / 46. szám

Tí% pere alatt estek a gólok MTK-VM SK-DVTK 4:1 (0:0) Az előjáték sem volt vala­mi biztató: a tartalékok mér­kőzésén a hazaiak 7:0-ra ver­ték a diósgyőri gárdát. Igaz, ehhez hozzá kell számítani, hogy az uj klub most jóval több jó képességű tartalék­kal rendelkezik, mint bár­melyik NB I-es együttes. De a hét gól így is sok volt, s elsősorban Hajdú fegyelme­zetlen játékának volt köszön­hető. Nem sok időnk volt azonban a meditációra, hi­szen a Hungária úti pálya zöld gyepén rövidesen meg­kezdődött az év első találko­zója, sőt: az új fővárosi klub első bemutatkozása. íme, a találkozó „többfelvonásos” krónikája. Hámori játékvezető irányí­tásával, mintegy 4000 néző előtt az alábbi csapatok sze­rénél tele. MTK-VM SK: Bicskei — Török, Cseténi, Csorna, Nyi- rö — Kovács, Kiss, Borsó — Takács, Szuromi Becsei. DVTK: Veréb — Kovács, Salamon, Hajas, Kutasi — Oláh, Tatár, Martis (Földesi a 71. percben) — Koleszárik, Káplár, Görgei. Kutasi tehát vállalta a já­tékot — bár Dudás dr. igen­csak csóválta a fejét —, úgy érezte, nincs már nyoma a csütörtöki agyrázkódásnak (a tízes ugrás közben hanyatt esett. agyrázkódás alapos gyanújával, s jeleivel vitték kórházba). A taktika? Az MTK kulcsembereit szorosan kell őrizni, többen láttak el „testőri” feladatot. És ezek után nézzük a mér­kőzés rövid krónikáját: 2. perc: az első MTK-VM-szog- let után Koleszárik megy el a bal oldalon, de a beadást Mar­tis nem éri el. Utána Ismét jó DVTK-támadás. de GBrgel a kapu mögé ível. S. perc: az első DVTK-szög- let. Koleszárik laposan, rosszul Becseihez rúgja. 9. perc: Salamon előretör, mintegy 30 méterről nagy lö­vést ereszt meg, s a labda a közönség nagy felhördülésének közepette száll a bal felső sa­rok mellé. Azután Görgei Is mellé durrant. Az ellentámadás­nál Becseit szereli szögletre Sa­lamon. 17. perc: Takács ívelt labdáját Veréb — alig látva, nappal szem­ben — szögletre tenyerell a bal felsőből. 22. perc: Nagy diósgyőri hely­zet: Görgei 14 méterről szaba­don lőhet — fölél 27. perc: Elkezdődik a Kovács P.— Becsei „különmérkőzés”, ami később is jobbára kakas­kodásból áll. A 3«. percben Ko­vács a földön, mert Becsei dup- án törlesztett. 39. perc: Takács—Kovács B.— Takács akció végén Kovács B. lövését vetődve védi Veréb. 41. perc: Martis középre ad Tatárnak, ő megcélozza a jobb alsó sarkot, Bicskei vetődve üti zögletre. Két eseménymentes, Tetve rossz diósgyőri szöglettel árul a gól nélküli első félidő. Teljes joggal bizakodtak a diósgyőri szakvezetők, s a né­hány szurkoló abban, hogy sikerül pontot szerezni. A második félidőben azonban megváltozott a ’áték képe, a DVTK — ekkor még — ért- ) etetlenül „megfeledkezett” a játékot egyre jobban szerve- 5 Kiss őrzéséről. 3. perc: Már a második hazai zügletet hárítja a DVTK védel- 4 me. aminek végén Veréb nagy etődéssel hárítja Takács lövé­sét. s. perc:- Kutasi—Tatár—Oláh a labda útja, s Bicskei csak ve- 5dve tudja hárítani Oláh jó lö­vését. ' 13. perc: Néhány, szemre tetsze- ős diósgyőri akció után Borsó iagy lövését ütötte fölé bravúro­san Veréb, majd Martisról pat­tant ki Kovács lövése — hazai szöglet jobbról —, a beívelést Ta­kács hat méterről szinte a föl­dig hajolva fejelte a kapu jobb oldalába. 1:0. ★ Görgei 18 méterről lő Bicskei kapujára. Gól! 17. perc: Most balról száll be a hazai szöglet, a szabadon ha­gyott Szuromi három méterről fejel a kapuba. 2:0. („Kis szög­letet” rúgtak, s ezért elképzel­hető, hogy Szuromi lesen volt!) 20. perc: Borsó Kovácshoz ad, s a 11-es pontról leadott lövés a kapu jobb oldalában köt ki. 3:0. 21. perc: Görgei 18 méterről lő, s a labda a felugró Bics­kei keze fölött vágódik a léc alá. 3:1. 23. perc: Borsó 18 méterről lő, s a felpattanó labda a vetődő Verében átpattanva kerül a há­lóba! 4:1. Ezután még Kiss lőtt egy ka­pufát, majd a 32. percben Bics­kei kivédte Oláh gyenge 11-esét! BOROSS DEZSŐ A Népsport munkatársa a következőképpen jellemezte a találkozót — kérésünkre: — Az 58. percig egyenran­gú ellenfél volt a DVTK, s akkor egy potyaízű gólt ka­pott, Veréb — aki addig ki­tűnően védett — a labda elé szaladt, utána pedig Szuro- mit nagyon szabadon hagy­ták. A Diósgyőr védői meg­zavarodtak, szinte azt csinált velük az MTK, amit akart. És: Borsó gólját egy után­pótlás válogatott kapusnak nem szabad bevenni! Biztos egyébként, hogy a DVTK ha­zai körülmények között szebb eredményeket ér el, hiszen sokkal több van ebben a csa­patban. De Szuromival és Ta­káccsal nagyon megerősödött ellenfelet kapott a Diósgyőr a vendéglátók új csapatában! BARÖTI LAJOS Szinte futva érkezett, a ka­pu felé a mérkőzés végén az MLSZ szakvezetője, Baróti Lajos. Sietett a később kez­dődött kispesti találkozóra. Menetközben azonban el­mondta, hogy az első félidő , után nem számított ilyen for­dulatra. Fő hibaként ő is Kiss Tibor II. fálidőbeli szabadon hagyását említette meg! DOBOZI LÁSZLÓ A rádió tudósítója: Ha a középpályán nem esik vissza a DVTK, akkor más lehetett volna. Aki csak hallotta az eredményt, nem sejtheti, hogy mennyire nem fejezte ki az eredmény a valós képet, a DVTK nem játszott aláren­delt szerepet. CSANYI JÓZSEF A mérkőzés után, egy-két órai g ndolkodási időt hagy­va, az I. csapat edzőjét is megkérdeztük. összegezés­ként először ő is a taktikai fegyelemre, illetve annak hiá­apróhirdetés ingatlan 32 négyzetméter alapierüíctű« központi fűtései» garzon örökla­kás a Kilián-déli lakótelepen el- r..dó. Ajánlatokat „Azonnal be­lsői öz'nető 2324” jeligére a ki- kérünk. állási nvára hivatkozott. A II. fél­időben nem az történt a pá­lyán, amit az edzők mondot­tak! Valóban egyenrangú ellenfél volt a DV’lR, de csak addig, amíg a játékosok némelyike mást nem akart, illetve mást nem csinált, mint kellett volna. Máskor is érheti ilyen megle­petés a csapatot, ha egy jó já­tékos azt hiszi, hogy ö bentről jobban tud irányítani, mint az edző a kispadról! Az egyéni teljesítményeket ez­úttal statisztikai alapon rögzí­tettük: mintegy 40 percnyi — az érdekesebb részleteket rögzítő — magnóra mondott esemény- képek alapján. A „jó—rossz” százalékos aránya — 08—32 — nem jelez gyenge játékot. A „minőségi” mérés Tatár, Sala­mon, Hajas és Kutasi sorrendet adott az élen, a legtöbbet vi­szont — szinte sorrendben — Görgei, Oláh és Salamon volt já­tékban. Sajnos, Görgcinek ugyanakkor nagy volt a hiba­százaléka! A két tényezőt ösz- szeadva pontokra is kiszámítot­tuk a rangsort, íme: 1. Sala­mon 219. 2. Oláh 211, 3. Görgői 230, 4. Tatár 193, 5—6. Hajas és Kutasi 159—159, 7. Veréb, 131. 8. Koleszárik 130, 9—10. Kovács és Káplár 120—120, 11. Martis 90, 12. Földesi 70 ponttal. Ettől függetlenül azonban a „nagykönyvben” ez áll majd: a Diósgyőr háromgólos vereséget szenvedett az MTK-VM SK ott­honában ! HORVATH KALMAN Birkózás Az év első pontszerző és egyben válogató jellegű bir­kózó versenyeit is az elmúlt hét végén rendezték meg. A kötöttfogású versenyzők szá­mára a BVSC rendezett ver­senyt a fővárosban. A Ganz- MÁVAG termében 115-en mérlegeltek. Megyénket a DVTK képviselte, s a leg­jobb eredményt Juhász érte el, aki a második helyen vég­zett a 82 kg-osok között. Tel­jesítményének legjelentősebb motívuma az, hogy most si­került legyőznie — egy esz­tendei „vereségsorozat” után — Hegedűs Miklóst, méghoz­zá 8:2 arányú pontozással. Nagyon jól szerepelt a 68 kg-osok több mint húsz fős mezőnyében a harmadik he­lyen végzett Németh Sándor. * Ugyanebben az időben a szabadfogásúak a Bp. Hon­véd versenyén vettek részt. A Sportcsarnokban rendezett versenyen Rusznyáktól vár­tuk a legjobb eredményt, de ő sérülés miatt egy nyert mérkőzés után kénytelen volt kiválni a 107 főnyi mezőny­ből. Jelentős sikernek számít, hogy először szerzett dobogós helyezést a 48 kg-osok között a kazincbarcikai Hajnal László, aki a harmadik he­lyen végzett. Ugyancsak har­madik lett a diósgyőri Jász­kai is. Szalontai Zoltán versenyzői pályafutásának ötödik súly­csoportjában kezdte meg a versenyidényt, ismét fel­jebb lépett és most először indult az 57 kg-osok között. A bemutatkozás jól sikerült, hiszen a debreceni Jámbor mögött a második helyen végzett (az olimpiai bronzér­mes Kiinga nem indult). 3 = 4-7 Az elmúlt héten megjelent a Képes Sport labdarúgó- magazinja. A színes borítólapon a tavalyi év játékosa Hor­váth József látható, a cím alatt pedig a rövid „tartalomjegy­zék”. Fordulók, csapatok, esélyek, kupák. Minderről részle­tesen írnak a kiadvány 32 oldalán. Valóban hasznos olvas­mány, sőt: kézikönyv ez a labdarúgást szerető szurkolók szá­mára, hiszen közli mindazokat a fontos tudnivalókat, ame­lyek az NB-re, valamint a különféle hazai és nemzetközi labdarúgó tornákra vonatkozik. Aki a hétforintos füzetet megveszi, mindent tud arról, ami a labdarúgásban a tavaszi szezonban. 1975-ben történni fog. Nagyszerű összeállításnak, alapos munkának tartjuk a kiadványt, mégis meg kell jegyeznünk: hiábavaló erőlködés bebizonyítani, hogy három egyenlő néggyel. Azaz: meg kell végre szabadulni az elnevezések bűvöletétől és tudomásul kell venni, hogy a jelenlegi NB III. — ha ugyanúgy is ne­vezik — nem azonos a tavaly nyáron befejeződött NB III- mal. Érdekes kontraszt: a magazin „A második vonal” (!) címmel ír a mostani NB II-ről, ugyanakkor azt állítja (a 29. oldalon), hogy „Száznegyvennégy helyet nyolcvan”! Azaz: az NB Ill-ban így változott a létszám a régihez képest. Csakhogy három semmiképpen sem lehet egyenlő néggyel, hiszen a mai NB III. valóban a harmadik vonal (miután a másodikat kö­veti), régen azonban még három osztály volt előtte, tehát a negyedik volt. Az igazság tehát az, hogy a harmadik vonal­ban (amit régen NB II-nek neveztek és most NB III-nak hív­nak) 48 csapat helyett van 80! H. K. A bajnokin íöbb kell! 1. Ascoli—Juventus «:o x 2. Bologna—Inter 2:1 i 3. Florentina—Cesena 2:2 x 4. Milan—Roma 1:1 x 5. Napoli—Sampdoria 2:0 1 9. Varese—Cagliari 0:1 2 7. Atalanta—Palermo 0:0 x 8. Avellino—Brescia 2:0 1 9. Brindisi—Verona 0:0 x 10. Como—Novara Id) 1 11. Parma —Sambenedettese 2:0 1 12. Pescara—Foggia 2:0 I 13. Taranto—Arezzo 0:0 X Pótmérkőzés 14. Perugia—Alessandria IR) 1 MVSC-SK Homonna 3:1 (0:0) Jó talajú pálya, kellemes „tavaszi” napsütés és — né­mi meglepetésre — alig 200 néző várta a Kubik tegnapi nemzetközi mérkőzésén pá­lyára lépő csapatokat. Pedig a csehszlovák harmadik li­ga éllovasának, s a magyar NB III. élmezőnyébe tarto­zó MVSC-nek összecsapása érdekes mérkőzést ígért. Csakhát a barátságos talál­kozó — ugyebár — más, mint a bajnoki meccs! A játék pedig „bajnoki” lendülettel indult, s a két 16-osig szemre tetszetős ado­gatásokkal épültek a táma­dások, ám ott rendre elfo­gyott a tudomány. Feltűnt az is, hogy a vendégek já­téka gyorsabb, futás közben biztosabban kezelik a labdát, mint a zöld-fehérek. A tá. Híre k - eredmények Gyors, és gépírói szerződéssel alkalmaz a Nehézipari Műszaki Egyetem Pénzügyi Osztálya. Je­lentkezni lehet személyesen, vagv telefonon. Egyetemváros, A/4. ép. 232. szoba. Telefon: 13-691/18-30. Szombaton délután Ismét út­jára indult a bajnoki labda, megkezdődött a tavaszi szezon. A mérkőzések nagy része a várt eredményt hozta, de egy óriási meglepetés is adódott: a kieső zóna határán tanyázó Pécsi MSC legyőzte az eddig veretlen Újpesti Dózsát, nem kevesebb, mint négy gólt rúgva a Illa-fe­héreknek. Ráadás a szenzáció­hoz: Dárdai Pál, a PMSC kö­zéppályása szerezte csapata mind a négy gólját. Számunkra azért érdekes ez az eredmény, mert szerdán (14 órakor) a DVTK fo­gadja az Újpesti Dózsát az MNK nyolcaddöntőjének keretében. Bozsik József szövetségi kapi­tány a Népsportban közölt tlpp- j elvei öt találatot ért el, s ez Is jelzi, hogy jobbára az esélyesek győztek. A pécsi eredményen kívül a Vasas—Tatabánya talál­kozót nem találta el, hiszen a tippelt X-el szemben biztos Va­sas-győzelem született a Fáy ut­cában. A tavaszi elsó forduló ered­ményei (a Csepel szabadnapos volt) : MTK-VM SK—DVTK 4:1, Bp. Honvéd—Békéscsaba ? :0, Va­sas-Tatabánya 3:1, PMSC—Új­pesti Dózsa 4:2, Videoton—FTC 1:1, Haladás—ZTE 2:1, Rába ETO—SBTC 3:1. A bajnokság állása: 3. 4. s. 6. 7. 8. 9. 11). 11. 12. 17. 14. 15. Ü. Dózsa Bp. Honvéd Ferencváros Csepel Videoion Rába ETO MTK-VM SK Zalaegerszeg Diósgyőr Pécs Békéscsaba Vasas Haladás Tatabánya Salgótarján 15 13 1 15 10 4 15 6 7 7 3 4 7 6 2 4 6 6 2 5 3 4 5 4 4 4 3 4 3 3 4 3 4 < 44-16 27 1 30- 8 24 2 26-13 19 4 21-14 17 4 17-22 15 7 24-22 14 5 16-16 14 7 16-20 14 7 18-24 13 6 18-25 13 7 18-23 12 8 17-27 11 8 14-28 11 8 10-19 10 8 13-25 10 LA VALLETTA Nagy meglepetés született • labdarúgó Európa-bajnokság 8. csoportjában lejátszott selejtező mérkőzésen, Málta Avvuilina (34. p.) és Magro (81. p.) gól­jaival. 20 ezer néző előtt 2:0 (1:0) arányban legyőzte Görögorszá­got. A jövő vasárnap az alacso­nyabb osztályokban is megkez­dődik a labdarúgó-bajnokság második, tavaszi fordulója. Az NB II-től a serdülő korúak baj - nokságáig mindenütt folytatják a tavaly félbehagyott bajnoki küzdelmeket. Az elmúlt hét vé­ge tehát a főpróbák időszaka volt, számos csapatunk játszotta utolsó előkészületi mérkőzését. Készülnek a fiatalok, illetve a legfiatalabbak Is. Például Diós­győrben — nem is akárhogy. Legjobbik ifjúsági csapatunk, az „egy” két mérkőzést is játszott a hét végén. Szombaton a Sajó- bábony ifi I-et győzték le Síi­re, Fodor (3) és Fekete (2) gól­jaival. Vasárnap háromfrontos találkozót vívtak a debreceni sportiskola csapataival. A diós­győriek húsz góllal küldték ha­za a vasutas ifiket és serdülő­ket. Eredmények: DVTK ifi I. —DVSC ifi I. 5:0 (góllövők: Szimcsák 2, Fodor 2 és Fekete). DVTK Ifi n.—DVSC ifi II. 8:0. DVTK serdülő I.—DVSC serdülő I. 7:0. Vasárnap 13 csapat részvéte­lével megkezdődött a miskolci járás labdarúgócsapatai számára rendezett — kieséses rendszerű — Felszabadulási Kupa. Váro­sunkat a Miskolci Közlekedés együttese képviseli a tornán. A csapat sikerrel vette az első for­dulót: Ongaújfalun győztek 4:1 arányban. kOzgyOlesek Az elmúlt héten már megkez­dődtek a nagyobb sportegyesü- letek beszámoló közgyűlései Is, s ezen a héten tovább folyta­tódnak, illetve le is zárul az el­múlt évet értékelő munka sport­életünk legrangosabb egyesületi fórumain. Ma délután fél ötkor az MVSC a Járműjavító Válla­lat kultúrtermében, 16 órakor a Miskolci Spartacus pedig a KI- SZÖV-ben tartja meg közgyűlé­sét. Értesüléseink szerint a DVTK parlamentje pénteken, a hónap utolsó napján ül össze. ASZTALITENISZ Megindul az egyéni bajnoki küzdelmek sorozata az asztali- teniszezőknél is. Ma este 18 óra­kor kezdődik a MÉMTE nép­kerti tornacsarnokában a városi bajnokság. ATLÉTIKA A sportág élmezőnye az or­szágos fedettbajnokságon vett részt a hét végén, de ezzel egy- ldőben megkezdődött a mezei idény is. Csepelen rendezték meg az idénynyitó versenyt igen sok résztvevővel. Jó időered­ményt értek el az ifik és a felnőttek. Meglepően jól szere­peltek a DVTK versenyzői: hét első helyet szereztek. A lányok különféle verseny- számaiban a 14 évesek között (1200 m) győzött Kovács 6:01.6 perces idővel, valamint a DVTK Sí csapata 15 ponttal. A csapat- versenyt a 16 éves lányok 1500 m-es versenyében is a DVTK nyerte 23 ponttal. A felnőtt nők 2500 m-es távján Fejjelné 11:40 perccel harmadik lett, a csa­patversenyt a DVTK 21 ponttal nyerte. A fiúk, illetve a férfiak me­zőnyében már a KVSE Is je­lentős szerepet Játszott. A 13 évesek győztese (2000 m): Kras- salkovics (DVTK Sí) 7:17.0 perc. A 14 évesek és a 15 évesek csa­patversenyének győztese szin­tén a DVTK lett 12, illetve 20 ponttal. A férfi Ifjúságiak 6000 m-es versenyét a Kazincbarci­kai Szénégető 18:26 0 perccel I nyerte, klubtársa, Andő 18:48.4 perccel lett a harmadik, s így természetesen a csapatverseny Is barcikai győzelemmel zárult. A felnőtt férfiak mezőnyében fő­városiak szerezték a dobogós helyezéseket. KOSÁRLABDA Eredmények a nőt NB 1-ből: KSI—PVSK 83:77, MTK-VM SK —Szekszárd 75:50. Bp. Spartacus —Kecskemét 88:49 TFSE—Szé­kesfehérvári Építők 77:73, BEAC —Diósgyőr 71:53, Ganz-MAVAG —Szegedi Tanárképző 64:59. Az élcsoport állása: 1. TFSE 7 pont, 2 Diósgvőr 5 pont, 3. Bp. Spartacus 4 pont. madók azonban mindkét ol­dalon sokat körülményesked- tek, s a döntő pillanatok­ban mindig közbenyúlt egy- egy védő lába. Kunnak így is több védeni valója akadt az első 20 percben, mint „kollégájának”. A 21. percben Demkó tört védője kíséretében kapura, s erős lövése a kapusról pat­tant ki. A lendületben levő miskolci fiú ismételt, ám a jobb alsó kapufa mentett. Röviddel ezután Demkó még egy jó lövéssel, majd egy fe­jessel is veszélyeztette a ho- monnai kaput. Aztán újra a vendégek percei következtek és Kun többször is bravú­rosan védett. Szünet után negyed órán át rengeteg labdakezelési hi­bával, rossz átadással, célta­lan vagdosással és egyénies- kedéssel tarkított játék folyt a pályán, s a gyér számú kö­zönség határozottan bosszan­kodott. A 66. percben a nagy kedvvel játszó Gállá unta meg a csatárok tehetetlen­ségét, 20 m-ről lőtt, s a ve­tődő kapus előtt lepattanó labda a jobb sarokba hullt, 1:0. Két perccel később Locher hibázott, s a kitörő Szigelt Műivzis csak szabálytalanul tudta megakasztani. A meg­ítélt büntetőt a szlovák fiú a jobb alsó sarokba lőtte, 1:1. Ezután ismét nagyon unal­massá vált a játék a haj­ráig. , A 81. percben Gaiíó ira­modott meg egy labdával, s 10 m-ről a bal alsó sarokba lőtt, 2:1. Két perccel később Fekete beadását lőtte Galló a bal sarokba, s mesterhármasá­val biztosította a győzelmet, 3:1. A bajnoki rajt előtt egy héttel többet vártak a zöld­fehérektől a szurkolók, mint amennyit a homonnaiak el­len nyújtottak. Különösen a támadósor elevenségére, gól­ra törésére számítottak, s e csapatrésztől kaptak a leg­kevesebbet. A védőnágyes szokott megbízható játékát nyújtotta, s a középpályás Galló—Marczis párosban is van „fantázia”. A Kun — Szabó Z. (Szűcs), Locher. Molnár, István — Galló, Marczis — Lukács (Lipták), Demkó, Kiss (Nagy), Fekete összetételben szereplő zöld­fehér gárdából Kun, Szabó Z., Galló és Demkó ját­szott máris jó formában. M. Gj.