Déli Hírlap, 1974. március (6. évfolyam, 51-76. szám)

1974-03-04 / 53. szám

Két pontra csökkent az előny Szekszárd—DVTK 1:0 (0:0) — Sajnos kikaptunk! — jelentkezett tegnap délután Szekszárdrol Horicn Tibor, a DVTK szakosztályvezetője, aki ezúttal is készségesen vállalkozott arra, hogy segít bennünket, s részletes fel­jegyzést készít a mérkőzés­ről. A következőket mondta: — Egyperces gyászszünet­tel kezdődött a mérkőzés. Az MLSZ volt elnökségi tagjá­ra, valamennyiünk szeretett Kovács Józsi bácsijára való emlékezésül, aki az elmúlt héten hunyt el. Lö vés-sorozat — Az első lövést a szek­szárdi Freppán küldte ka­pura, illetve mellé. A szél által támogatott Dózsa csa­tárai a 4. percben ismét pró­bálkoztak, de Mezei fölé lőtt. A DVTK első komoly hely­zete a 8. percben alakulha­tott volna ki, ám Váradi hosszan szöktetett. A 12. percben Salamon a 16-osnál játszott Görgei elé — sza­badrúgásból —, de a szélső lövése szögletre pattant. Há­rom perccel később Sala­mon lövését védte a hazai kapus. A 20. percben Görgei elől hárított a szekszárdi vé­delem, majd Horváth lőtt mellé. Továbbra is támadás­ban maradt a Diósgyőr. Gör­gei futtából Egri elé perdí- tett, de a kifutó kapus hárí­tott. A 25. percben ismét Görgei előtt adódott lehető­ség, ám a jó csel utáni lö­vés mellé szállt. A 34. perc­ben a nagy kedvvel játszó Görgei lőtt ismét, a kapás­lövés azonban elakadt a vé­dőkben, akik egy perccel később csak nehezen tisz­táztak Udvarev éles beadá­sa után. Kapufa! — A hazaiak csak ezután jutottak el ismét kapunkig, pontosabban a 42. percben, amikor Pusztai 16 m-ről éle­sen a kapu mellé lőtt. A fél­idő utolsó percében a kisod­ródó Görgei éles szögből a felső saroknál találta el a lécet! —'A második félidőben a DVTK kezdett jobban. A 3. percben Váradi látványos, mintegy 40 m-ről küldött bomba-szabadrúgását Pó­lyák az oldalléc mellől tor­názta szögletre. Ezután Sa­lamon próbálkozott, majd a 12. percben Horváth lövése pattant eey védőről néhány centiméterrel a léc fölé. A szögletet Udvarev ívelte be Salamonhoz, aki a hosszú sarok mellé fejelt. Még egy Egri lövés következett ez­után maid kis időre feljöt­tek a hazaiak Lubascsik lőtt alig néhány centivel a bal felső sarok mellé. Ko­vács már eltalálta a kaput, de Veréb a helyén volt, ugyanúgy, mint a 28. perc­ben, amikor Simon lövését húzta le a felső sarokból. A 88 percben — Két perccel a befejezés előtt a fedezetlenül hagyott Freppánhoz került a labda, aki 10 méterről biztosan lőtt a hálóba, eldöntve ezzel a mérkőzés sorsát. — Bár a két Szabó és Ta­tár ott ültek a cserepadon, végig a következő tizenegy játszott: Veréb — Kovács, Hajas, Hajdú — Gál, Vára­di — Udvarev, Salamon, Horváth, Egri. Görgei. — Szeles, hideg időben, elég kemény talajon, balsze­rencsésnek is mondható ve­reséget szenvedtünk bár több helyzetet is kihasznál­hattak volna csatáraink. A mérkőzés nagyobb részében a DVTK irányította az egyébként nem túlságosan magas színvonalú találkozót, a közepes teljesítményt nyújtó hazai csapat ellen. Mindkét együttesben a vé­delmek nyújtottak jobb tel­jesítményt. A mieink közül Hajas, Váradi, Salamon, Egri és Görgei neve említ­hető meg. HORVATH KÁLMÁN Birkózás Kosárlabda Téli Kupa Főszerepben az utánpótlás A Téli Kupa szervezői ezen a héten szinte teljes egészében ifjúsági mérkőzé­seket szerepeltettek a prog­ramban. Mindössze a hét­közben lejátszott két férfi, valamint a vasárnapra ma­radt egy női I. osztályú mérkőzésekre került sor, a sok tehetséges játékost ne­velő ifjúsági mérkőzések mellé. A mérkőzéseken csak­úgy, mint eddig, most is a papírforma dominált. Eredmények: MEAFC— öregfiúk 75:50 (ffi I. o.), DVTK—KFSC 95:51 (ffi I. 0. ), Kilián—I. sz. Szakközép 68:4 (női II. o.), Herman— Gépipari 64:34 (ffi ifi I. ,o.), DVTK II,—MEAFC IV. 95:44 (ffi ifi I. o.), Kilián—MEAFC III. 26:40 (ffi ifi I. o.). Föl­des II.—Kilián II. 23:49 (ffi ifi II. o.), Földes I,—DVTK 25:15 (női ifi II. o.), MEAFC III.—Gépipari 54:39 (férfi ifi 1. o.), MEAFC—MV Meteor 52:31 (női I. o.), DVTK II,— Földes I. 120:42 (ffi ifi II. o.). (tóth) NB I. Az idénynyitó „gólszegénysé­gére” alaposan rácáfolt a mos­tani, 17. forduló. A múlt heti 15 góllal szemben ezúttal 26-szor zörrentették meg a hálót a tá­madók! Különösen a Ferencvá­ros és az O. Dózsa csatárai vol­tak elemükben, akik két bá­nyászcsapatot küldtek haza 5—5 góllal a hálójukban. A táblázat élén csupán annyi változás tör­tént, hogy a múlt heti öt 20 pontos csapattal szemben, most négy 22 pontos tömörül ott. Eredmények: Videoton—Bp. Honvéd 3:1 (1:1), MTK—Vasas 3:1 (1:0), Szeged— Csepel 3:0 (2:0), Zalaegerszeg— Dorog 1:0 (0:0), Pécs—Haladás 1:0 (0:0), Ferencváros—Tatabá­nya 5:0 (2:0), Ü. Dózsa—Salgó­tarján 5:0 (3:0), Egyetértés—Ká­ba ETO 1:2 (0:0). A táblázat állása: 1. Ü. Dózsa 17 10 2 5 41-23 22 2. Ferencváros 17 9 4 4 36-18 22 3. Pécsi MSC 17 7 8 2 19-16 22 4. Rába ETO 17 9 4 4 22-20 22 5. Videoton 17 8 4 5 26-21 20 6. Tatabánya 17 8 4 5 22-24 20 7. Bp. Honvéd 17 9 1 7 32-20 19 8. SBTC 17 5 9 3 15-18 19 9. MTK 17 7 4 6 23-20 18 10. Csepel 17 7 3 7 24-23 17 11. ZTE 17 7 3 7 18-24 17 72. SZEOL 17 4 5 8 19-21 13 13. Vasas 17 2 8 7 15-23 12 14. Haladás 17 3 6 8 15-25 12 15. Egyetértés 17 — 10 7 11-28 10 16. Dorog 17 1 5 11 14-28 7 NB I. B A 19. fordulóban némileg tö­mörült az élmezőny, hiszen a DVTK nemcsak a szolnokiakkal lotóeredmények 1. MTK—Vasas 2. Szeged—Csepel 3. Pécs—Haladás 4. Egyetért.—R. ETO 5. Szekszárd—DVTK 6. DVSC—Ganz-M. 7. Oroszlány—Komló 8. Bp. Sp.—B.-csaba 9. Pénz.—KKFSE 10. Cesena—Foggla 11. Florentina—Lazio 12. Lanerossi—Verona 13. Sampd.—Napoli 13 + 1: szemben vesztette e\ 4 pontos előnyét. A Komló idegenben ara­tott győzelmével a felzárkózók táborába lépett, s így a tegnapi forduló után megnövekedett a feljutásra esélyesek száma. Az NB I. B-seik góltermése fordított arányban áll a legjobbakéval, hiszen ebben az osztályban most 13 góllal lőttek kevesebbet a csatárok, mint az idénynyitó for­dulóban. Eredmények: Szekszárd—Diósgyőr 1:0 (0:0), Debrecen—Ganz-MÁVAG 1:2 (1:1), MÁV DAC—Budafok 3:0 (2:0), Oroszlány—Komló 0:1 (0:1), Szolnoki MTE—Olajbá­nyász 3:0 (0:0), Dunaújváros— Kecskemét 0:0, Eger—Várpalota 1:0 (0:0), Bp. Spartacus—Békés­ATLÉTIKA Vasárnap délelőtt került sor a Csepel rendezésében a Rausch István hagyományos mezei futó emlékversenyre, amely mindig az atléták szabadtéri idény­nyitója. Az évről évre növekedő mezőny ezúttal is új. csúcsot ho­zott. Több mint ezerkétszázan (!) álltak rajthoz a 19 számban. Megyénk legnagyobb egyesü­lete, a DyTK kitűnően szerepelt. A 83 fővel felvonuló diósgyőri gárda tagjai elsősorban a csa­patversenyekben tettek ki ma­gukért, amelyekben 5 számban is első helyen végeztek! Az aranyérmeken kívül ugyancsak a csapatversenyekben két ezüst- és négy bronzérmet is szereztek. Az egyéni versenyeket tekintve is van egy első, egy második, és három harmadik helyezett. A csapatbajnokságot nyert diósgyőri együttesek: Serdülő leány 600 m (Fazekas E., Magyar Gy., Kiss E.), serdülő fiú 800 m (Ferenc, Soós, Csontos) t serdülő fiú 1000 m (Boczkó, Tóth, Mol­nár), serdülő fiú 2000 m (Deák, Schön, Noszály), serdülő leány 1200 m (Osgyáni K., Kolozsvári Zs., Grassalokvich M.). Második helyezett a serdülő leány 800 m és a női felnőtt 3000 m-es csa­pat. Harmadik helyezettek: ser­dülő fiú 800 m, serdülő fiú 2000 m, serdülő leány 1000 m, ifjú­sági fiú 4000 m és a férfi felnőtt 10 000 m-es együttes. A 80o m-es serdülő leányver­seny győztese Kovács Anikó lett. Ezüstérmet szerzett Osgyáni Ka­talin a serdülő leányok 1200 m- es viadalán. Bronzérmesek: No­szály (serdülő fiú 2000 m), Szoly- ka T. (ifjúsági leány 1600 m) és Utri Éva (női felnőtt 3000 m.) Győzelmek Budapesten és itthon Rusznyák: hétből hatszor! Vasárnap a Kinizsi Húsos rendezte meg a szabadfogá­sú birkózók harmadik első osztályú válogató versenyét, összesen 99 indulóval. Mint arról Guttman József beszá­molt, Rusznyák, a DVTK ki­tűnő versenyzője ismét meg­nyerte a 74 kg-osok verse­nyét! Hét mérkőzéséből ha­tot kétvállal, egyet ponto­zással „abszolvált”. A jó formában versenyző diósgyőri birkózó holnap reggel nagy útra indul, hi­szen a magyar válogatott tagjaként részt vesz a Mon­góliában megrendezésre ke­rülő nagyszabású nemzetkö­zi versenyen, amelyen a vi­lág szinte minden számotte­vő birkózója jelen lesz. Rusznyák súlycsoportjában indult Veres Sándor is, aki a 6. helyen végzett — két győzelem után. A 68 kg-osok között két diósgyőri birkózó versenyzett. Közülük Farkas szerepelt jobban: 4. lett. Jászkainak nem sikerült megközelíteni a dobogót. Az 52 kg-osok között Sza- lontai Zoltán — ismét kor- engedéllyel indulva — élete második felnőtt ezüstérmét szerezte meg. csupán a több­szörös magyar bajnok, a deb­receni Varga György tudta megelőzni. Külön említést érdemel Németh Sándor tel­jesítménye ds, aki a 100 kg- osok között szerzett bronz­érmet. H. K. — Kis magyar bajnokság­nak is titulálhatnánk ezt a versenyt — mondta a távol levő Guttman Józsefet házi­gazdái szerepkörben helyet­tesítő Kalán István, a diós­győriek országos ifjúsági bir­kózó viadala előtt — hiszen a korosztály élgárdája mel­lett annyian látogattak el hozzánk, amennyien a leg­rangosabb összecsapáson szoktak szőnyegre lépni. A 16 sportkör 96 birkózója mégis gyorsan lebonyolította a B-kategóriás versenyt, mert a rendezők okultak a két héttel ezelőtt ugyancsak Diósgyőrött megrendezett viadal tapasztalataiból. Há­rom szőnyeget helyeztek el, s az igen határozott és eré­lyes Kruj Iván vezetésével — aki az MBSZ-t képviselte — a zsűri ds lényegesen jobban működött, mint korábban. Igaz, néhány bírói tévedés így is akadt, aminek egyik szenvedő hőse — sajnos — éppen a diósgyőri Budai La­jos volt. Alaposan lepontoz­ták, s így meg kellett elé­gednie az ezüstéremmel. A verseny színvonala az + Egy tus története három képben... A diósgyőri Budai térdelésből remekül indít, válldobást hajt végre, s a követ­kező pillanatban a csepeli Albrecht már kétvállon fekszik. (Szabó István felvétele)­idénykezdethez viszonyítva meglepően magas volt. Kü­lönösen a 65, 70, 81 kg-os súlycsoportokban voltak igen jó összecsapások. Egyénileg Nátházy, Pocsai, Kiss, Budai és Deronits emelkedett ki az igen sok jó képességű ver­senyző közül. A borsodiak is nagyszerűen helyt álltak. A csaba 1:2 (1:2), Pénzügyőr—Kos­3:1 1 suth KFSE 0:0. 3:0 1 1:0 1 A bajnokság állása : 1:2 2 1. Diósgyőr 19 11 4 4 33-15 26 1:0 1 2. Szóin. mTE 19 9 6 4 28-18 24 9 3. Békéscsaba 19 9 5 5 21-16 23 A iM 4. Budafok 19 7 8 4 22-16 22 0:1 2 5. Dunaújv. 19 7 7 5 32-27 21 1:2 2 6. Komló 19 8 5 6 18-16 21 0:0 x 7. KKFSE 19 8 4 7 26-25 20 8. MÁV DAC 19 7 5 7 24-18 19 2:0 1 9. Eger 19 7 5 7 29-28 .19 1:1 X 10. Olajbány. 19 7 5 7 24-23 19 1:1 X 11. Szekszárd 19 5 8 6 17-17 18 n .a 12. DVSC 19 5 7 7 18-20 17 U .U X 13. G.-MÁVAG 19 6 5 8 17-25 17 14. Pénzügyőr 19 6 4 9 29-32 16 15. Várpalota 19 5 6 8 15-18 16 16. Bp. Spart. 19 6 4 9 19-25 16 17. Kecskemét 19 5 6 8 20-35 16 3:0 1 18. Oroszlány 19 4 4 11 12-25 12 A hajrában vesztettek kéziseink Halléban tegnap sor került a VIII. kézilabda világbaj­nokság selejtező mérkőzései­nek utolsó találkozóira. Az Algéria és Bulgária váloga­tottjai ellen sikerrel szere­pelt magyar együttesnek a végére maradt a „kemény dió”: az olimpiai és világ­bajnok jugoszláv csapat el­leni összecsapás. Természe­tesen a mérkőzés eredmé­nyétől függetlenül már a mieink is továbbjutottak, ám az összecsapásnak mégis igen komoly tétje volt: az egy­más elleni eredményt ma­gukkal viszik a középdöntő­be a csapatok! A mérkőzésen a hajrá ki­vételével várakozáson felül „egálban” játszott válogatot­tunk a nagy hírű ellenféllel, sőt hosszú időn keresztül le­vegőben lógott a meglepetés. Elsősorban a védőmunka volt igen jó, de a támadásokba is kellő erőt adtak a magyar fiúk. 4:4 után (15. perc) a mieink irányították a játé­kot. s 6:4-re, 8:6-ra majd 10:7-re is vezettek! A szü­netre azonban az előny egy- gólosra csökkent. Fordulás után ugyan még egyszer a magyar válogatott vezetett 2 góllal ‘(11:9), ám az első félidő remek 15 per­cét már nem tudták megis­mételni. Egyre inkább elfá­radtak, több lett a pontatlan labdaátadás, a türelmetlen lövés, és a védőfal sem zárt . olyan biztosan, mint szünet előtt. A jugoszlávok 13:12- nél szerezték vissza a veze­tést, s bár még többször egyenlíthettek volna fiaink — a ziccerek tömegét és büntetőket is kihagytak — a hajrára teljesen elfáradtak, s az olimpiai bajnok végül is 3 gólos győzelmet aratott. Jugoszlávia—Magyarország 21:18 (9:10). A magyar gólo­kat Hunyadkürti (5), Vass S. (4). Vass K., Demjén (3—3), Stiller, Kovács és Zuber sze­rezték. A magyar válogatott tehát a legjobb nyolc közé jutott, s a középdöntő csoportjában a jugoszlávokon kívül még a szovjetekkel és áz NDK vá- wriával mérkőznek. S. K. szőnyegre lépett 15 birkózó közül hatan dobogósok let­tek! Kár, hogy Valikovics és Turóczy balszerencsés sorso­lást kapott, Barcsay pedig korán megsérült, s így nem kerülhettek a helyezettek közé. — A nagy létszámú in­dulógárda engem is megle­pett — mondta Kruj Iván, a volt szövetségi edző — de úgy látszik a gyerekek gyor­san igyekeznek megszerezni a minősítéshez szükséges pontokat. A válogatott ke­rettagok máris jó formában versenyeztek, de elégedettek lehetünk az idénykezdetet tekintve a többiek teljesít­ményével is. Jó verseny volt. Eredmények. 48 kg (7 induló): 1. Szabó (Csepel Autó), 2. Mol­nár (Sz. Haladás), 3. Németh (Sz. Haladás). 52 kg (6 induló): 1. Pocsai (KVSE), 2. ördögit (KVSE), 3. Bereczki (OKSE). 5« kg (15 induló): 1. Kemenczei (ÉVIG), 2. Hirosik (BHSE). 3. Deme (Orosháza). 60 kg (14 in­duló): 1. Mészáros (Csepel Autó), 2. Muhorai (FTC), 3. Ferenczy (Csepel Autó). 65 kg (14 induló): 1. Nátházy (Bp. Spartacus). 2. Rajz (Bp. Törekvés), 3 Hoíí- mari (BHSE). 70 kg (7 induló): 1. Kiss (FTC), 2. Budai (DVTK), 3. Vass (ÖKSE). 75 kg (10 in­duló) : í. Osváth (FTC), 2. Be- recz (Csepel), 3. Nagy (ÉVIG). 81 kg (9 induló): 1. Derinits (FTC), 2. Homyák (Bp. Törek­vés), 3. Kromanits (ÉVIG). 87 kg (4 induló): 1. Fekete (Bp. Törekvés), 2. Füzesi (Csepel), 3. Tülinger (BHSE). Nehézsúly (4 lő): 1. Netz (O. Dózsa), 2. Kresztyankó (KVSE), 3. Heidt (BHSE). (monostori)