Kallós Lajos: A magyar polgári jog alapelvei : Vagy a magyarhoni polgári jogtudomány alapjait képező elvek és szabályok értelmezése és világosítása(1865)
Második könyv: Vagyonok s ezek iránti jogokról. II. Rész.: Vagyon s ez iránti jogszerzés módjai; ezek különbözők a szerint, a mint a vagyon vagy tulajdonos nélküli, vagyis elnem tulajdonult; vagy tulajdonost illető, vagyis eltulajdonult.
UDVARTELKESEK. EZEN TÁRGYBÓL EREDŐ KERESETEK. 249 368. §. Ezen tárgyból eredő keresetek. 1) Törvénytelen mértékkel élők ellen, az illető törvényhatóság (megye, kir. és rend. tanácsú város, kerület) törvényszéke előtt. Inditja a törvényhatósági ügyész vagyon elkobzás vagy 12 frt bírság megvétele végett, alapsz. 1659: 71-ben; jelesül: a) Ha a vagyon 12 írtnál többet nem ér, elkobzás. b) Ha többet ér 12 frt büntetés. Ezen keresetre nézve 1848 előtt következő eljárás létezett. A megye lévén a mértékek fölötti felügyeletre, és az eladandó vagyonok árának megállapítására megbízva a törvényhozás által, a szabad kir. és rendezett tanácsú városokra nézve is: ennélfogva, ha törvénytelen mértékkel élők ellen följelentés történt, a szolgabíró azonnal köteles volt az illetők ellen az elkobzást illetőleg a 12 frt bírság megvételét teljesíteni, ennek */3'A& a megyei pénztárt, V3-da a szolgabírót mint végrehajtót illetvén. Ha pedig a panaszlottak ezen végrehajtásnak ellenszegültek, ezek az alispán bevádolása folytán a megyei törvényszék elébe idéztettek, erőszakbüntetésben (nemesek 100, más honpolgárok 40 írtban) elm arasz talán dók, és ezen bírság megvétele az alispán által teljesítetvén, a bírság %-da a megyei pénztárt, Vs'Cla az alispánt illette. (1659: 71.) Jelenleg mindenik sz. kir. és rendezett tanácsú várost, mint Önálló törvényhatóságot, szintúgy mint a megyét saját körében illeti a mértékekrei fölügyelés, következőn e fölött bíráskodik; a büntetés pedig, mely jelenleg is elkobzás, illetőleg 12 frt, egészen az illető törvényhatóság pénztárába beadandó, s erről, valamint átalában minden bírságokról, az illető bíró, jegyzőkönyvet vezetni, és ezt évnegyedenként az illető megyei, vagy városi közgyűlésnek bemutatni tartozik, honnan azok kivonatban az illető alispán vagy városnagy és pénztárnoknak a pénztárba bevétel végett kiadatnak, (az 1840: 11. tezikk 7, és 43. §§. értelmében.) Az erőszakbüntetés jelenleg minden honpolgárra nézve minden különbség nélkül 100 frt. (1848: 5, 8, 9.) Itten szükség a mértékeket megismerni. A törvényes mérték száraz testekre, péld. gabonára nézve budai, vagy a mi ezzel egyenlő a pozsoni mérő, (melyből kettő képez egy köblöt, vagy kilát; egy fél, egy vékát, egy egész és fél pozsonyi mérő pedig, vagyis 3 véka, egy