Kallós Lajos: A magyar polgári jog alapelvei : Vagy a magyarhoni polgári jogtudomány alapjait képező elvek és szabályok értelmezése és világosítása(1865)

Második könyv: Vagyonok s ezek iránti jogokról. II. Rész.: Vagyon s ez iránti jogszerzés módjai; ezek különbözők a szerint, a mint a vagyon vagy tulajdonos nélküli, vagyis elnem tulajdonult; vagy tulajdonost illető, vagyis eltulajdonult.

162 II. KÖNYV. VAGYONOK, S EZEK IRÁNTI JOGOK. Jelenleg a vagyonok ősi és adományi természete elenyészvén, az adornányiság azon kifolyása, hogy a vagyont csak adomány­nyal lehet érvényesen birni, és az ősiség azon következ­ménye, hogy a vagyont örökjoggal e1idegenitni nem lehet, megszűnt, következőn sem adományi jogot kimutató pör­rel, vagy uj adomány fölkérése által a birtokost megtámadni, sem azon vagyont, mely örökjoggal elidegenítetett, visszaszerezni nem lehet, ennélfogva a visszaszerezhetési jog egyedül a vagyon ideiglenes joggali átszállása czímének (zálog, bérlet, kölcsön stb) kimutatása által történhetik. II. RÉSZ. VAGYON, S EZ IRÁNTI JOGSZERZÉSNEK MÓDJAI. Vagyon, s ez iránti jogszerzésnek módjai a szerint, a mint a vagyon vagy tulajdonos nélküli, vagyis cl nem tulaj­donúit (azaz senki vagyona); vagy tulajdonost illető, vagyis e 1tu 1 a j d o n u 1t: kétféle, nevezetesen 1) tulajdonos nélküli, vagyis el nem tulajdonúit, és 2) tulajdonost illető, vagyis eltulajdonult va­gyon, s ez iránti jogszerzés módja. I. Szakasz. Tulajdonos nélküli, vagyis el nem tulajdonúit vagyon, s ez iránti jogszerzés módja. Tulajdonos nélküli, vagyis el nem tulajdonúit vagyon, s ez iránti jogszerzésnek egy módja van, jelesül: foglalás. I. Fejezet. Foglalás. 232. §. Foglalás fogalma és megkülönböztetése. Foglalás, a tulajdonos nélküli, vagyis el nem tulajdonúit vagyonnak birtokba vétele. Foglalásnak két neme van, u. m. vadászat és találás. 233. §. Vadászat fogalma, s e körüli szabályok. Vadászat a vadon tenyésző állatok birtokba vétele. Vadászat tekintetiben következő szabályok léteznek: Minden honpolgár joggal bír saját tulajdonán vadászni, következő korlátozásokat szem előtt tartva a) Hogy e z által az ünnep meg ne háboritassék. b) Másnak általa

Next

/
Oldalképek
Tartalom