Békés Megyei Hírlap, 1999. november (54. évfolyam, 254-279. szám)

1999-11-08 / 260. szám

1999. november 8., hétfő SPORT Gólzáporos dunaújvárosi siker Orosházán Dunaferr—Anagenniszi Artasz (görög) 41—19 (17—9) Kézilabda női Bajnokok Ligája csoport-mérkőzés, Orosháza, 800 néző. V.: Tohen, Peretz (izraeliek). Dunaferr: Hamerlikova — BALOGH 6, Radulovics 6 (4), Siti 4, MEGYEBÍRÓNÉ 11, Farkas Á. 1, NAGY I. 9. Cs.: Farkas A. (kapus), Pálffy 3, Szologub, Simics 1, Ferling. Edző: Zsiga Gyula. Az ellenfél legjobb dobói: Grigoria 6, Tsata 5, Győrffy 3, Vasiliki 3, Skontella 2. Kiállítások: 4, ill. 16 perc. Hétméteresek: 4/4, ill. 2/0. Vasárnap a Dunaferr EHF eltil­tása miatt Orosházán lépett pá­lyára a magyar bajnok a görög Ártasz ellen. A Bajnokok Ligá­ja B csoportjának mérkőzésén telt ház várta a két együttest az idén az NB I-be feljutott oros­háziak otthonában. Ä találkozó elején magához ragadta a kez­deményezést a magyar bajnok, és fokozatosan elhúzott a sze­rény képességű, több román lé­gióssal megerősített görög baj­noktól. A félidő végén nyolcgó­los Dunaferr-előnyt mutatott az eredményjelző, s ebben nagy szerepe volt a néhány éve még Békéscsabán játszó Megyebíró- né Bohus Beának, aki rendre betalált a vendégek kapujába. Fordulás után Zsiga Gyula a cseréknek is lehetőséget adott a szuperkupa-győztes dunaúj­városiaknál, akik közönségszó­rakoztató játékkal fokozatosan elhúztak az egyre fáradó görö­göktől. A félidő közepén tíz perc alatt öt gólt lőtt a balkáni gárda, amire nem érkezett vá­lasz a magyar bajnoktól, de a hajrá ismét a dunaújvárosiaké volt. Győzelmével megszerezte az első két pontot a Bajnokok Ligájában a címvédő Dunaferr együttese. Nagy közönségsikert aratott a kiváló dunaújvárosi együttes Orosházán. A találkozó méltó pro­pagandája volt a kézilabdának. Tovább menetel az Újkígyós AKE Szolnok—Újkígyós Csaba KC 25—32 (10—17) NB I B-s férfi kézilabda-mérkőzés, Szolnok, 400 néző. V.: Marsi, Szilágyi. Újkígyós: PEREVERZIA — Harangozó V., Csele 6, VÖRÖS 11, UNYATINSZKI 5, Korcsok 3, POCSA1 4. Cs.: SZIKORA (kapus), Fekete 2, Jarabek, Szabó 1, Harangozó B., Hovanyecz. Edző: B. Tóth János. Az el­lenfél legjobb dobói: Berkó 6, Vitális 5. Kiállítások: 10, 111. 4 perc. Hétméteresek: 4/1, ill. 8/6. A kígyósiak kezdtek jobban, és az első negyed óra után a jól ját­szó Vörös irányításával négy­gólos előnyre tettek szert (4— 8). A folytatásban is lendület­ben maradtak a vendégek, az irányító mellett Unyatinszki és Pocsai is rendre betalált, így a félidő végén tetemes, hétgólos kígyósi előnyt mutatott az ered­ményjelző tábla. Fordulás után a szolnokiak mindent megtettek a felzárkózásért, s ennek köszönhetően a 44. perc­ben a közönség biztatása mel­lett három gólra megközelítet­ték ellenfelüket (19—22). B. Tóth edző időt kért, ami hasz­nált a vendégeknek, s nyolc perc elteltével ismét hétgólos vendégvezetést mutatott a tábla (20—27). A folytatásban már csak az eredmény tartására töre­kedtek a vendégek, akik zsinór­ban harmadik idegenbeli győ­zelmüket szerezték meg. B. Tóth János: — Számom­ra — Szolnokról érkezett edző­nek — kicsit presztízshangulata volt a találkozónak, de nagy örömömre a fiúk ismét kitettek magukért, jó teljesítményt nyújtva, magabiztosan nyertek. Gyulai SE—Herz-FTC II. 27—30 (14—16) NB I B-s női kézilabda-mérkőzés, Gyulu, 300 néző. V.: Antos, Herczeg. Gyu­la: Lovászné — Bodzás 3, Bolla 4, Nemes, Hajdú 2, Medvegy 3, Major J. Cs.: Dávid 6, Benyáts 6, Ancsln T. 2, Llsztóczkl 1, Major Aí Edző: Szabó Károly. Az ellenfél legjobb dobói: Lutz 11, Grenczner 8. Kiállítások: 12, 111. 12 perc. Hétméteresek: 2/1, 111. 4/1. Nagy lendülettel kezdett a fiatal vendégcsapat, és 2—0-ás előnyre tett szert. A hazaiak ne­hezen vették fel a vendégek tempóját, rendre lemaradtak az emberekről, gyors közbelövé- sekkel és indításokkal elhúzott a zöld-fehér csapat (17. perc: 5—9). A félidő hajrájáig tartot­ta előnyét az FTC tartalékcsa­pata, majd az utolsó percekben két gólra felzárkóztak a házi­gazdák. Szünet után sem tört meg a zöld-fehérek lendülete, vezeté­sük birtokában nyugodtan ját­szottak, míg a fürdővárosiak fu­tottak az eredmény után, és a döntő helyzetekben rendre hi­báztak. Későn kezdett hajrázni a Gyula, az 58. percben 27— 29-es állásnál több ziccert ki­hagytak, míg a másik oldalon Lutz betalált. Az idei bajnokságban gyen­gébben szereplő zöld-fehér fia­talok végig lendületesebbek voltak, mint a házigazdák, és megérdemelten szerezték meg a két pontot. Szabó Károly: — Elsősor­ban gyorsaságban múlt felül bennünket az FTC fiatal csapa­ta, s védekezésben is elmarad­tunk a várttól. A fehér mezes, volt válogatott Bolla megcélozza a vendégek kapuját. A női kézilabda NB IB- ben: Gyulai SE—Herz-FTC II. 27—30 FOTÓ: LEHOCZKY PÉTER Csömör—Békési FKC 24—23 (13—11) NB I B-s férfi kézilabda-mérkőzés, Csömör, 300 néző. V.: Ihász Zs., Ihász I. Békés: Árdeleán P. — Nagy J. 4, Polgár T. 4, GÁVAI 5, Polgár Z. 3, Moldován 6, Tóth B. 1. Cs.: Petrovszki (kapus), Weigert, Kiss S., Szekerczés, Árdeleán L., Gyulavári, Mikó. Játékos edző: Gávai Ferenc. Az ellenfél legjobb dobói: Bagyánszki, Tóth Zs. 5—5, Tamás 4. Kiállítások: 8, ill. 12 perc. Hétméteresek: 1/1, ill. 3/3. Bagyánszki vezérletével ma­gukhoz ragadták a kezdemé­nyezést a házigazdák a nagy presztízsmérkőzésen, és a 10. percre 4—2-re alakították az eredményt. Ezt követően vi­szont felváltva estek a gólok, de a hazaiak végig tartották a lé­péselőnyt ebben a játékrészben a nagy elszántsággal küzdő Bé­késsel szemben. A fordulás után is folytatódott a nagyon kemény küzdelem, a vendégek védekezése feljavult, így az 50. percben kiegyenlítettek (19— 19). Sőt, a vezetést is megsze­rezhették volna, ám ziccereket hibáztak. Nyolc másodperccel a találkozó lefújása előtt Polgár Z. kiállítását követően Varga betalált a békési kapuba, így egy góllal nyert a listavezető. Igencsak iramos, küzdelmes mérkőzést vívott a két csapat, és nem sok kellett ahhoz, hogy a békésiek meglepjék a listave­zetőt. Gávai Ferenc: — Óriási mérkőzést játszottunk, de saj­nos, nem sikerült a pontszerzés. Támogatók: Békési önkormány­zat, Minya Gábor kőfaragó, Baji Kár­oly vállalkozó, Öreg Gumis. Új triatlon szakosztály alakult Békéscsabán Köszöntötték a legjobbakat Békéscsabán, a Számprog Kft.-nél a hét vé­gén tartották meg a Debreceni Oxigén DSI Klub békéscsabai triatlonosainak évadzáró­ját. Bíró János, a Számprog Kft. ügyvezető igazgatója köszöntötte a megjelenteket, s be­vezetőjében arról szólt, hogy az ünnepségen egy új szakosztály megalakulásának örül­hetnek a megyeszékhelyen. Papp Zsolt, a Magyar Triatlon Szövetség el­nökségi tagja, a debreceni klub vezetője érté­kelte az idényt, s elmondta: a három, a Belvá­rosi iskolában tanuló békéscsabai fiatal közül az országos ifjúsági bajnoki címet nyert Bíró Zsolt szerepelt a legjobban, s ami külön öröm, hogy a szeptemberi, olaszországi két megmé­rettetésen már a juniorok között is letette név­jegyét, hiszen a Garda-tó mellett rendezett ver­senyen bronzérmes lett az erős mezőnyben. Matuska Péter és Gelegonya Péter csapatbaj­noki aranyérmeket szerzett debreceni színek­ben ebben az évben. Czencz Péter, a Magyar Triatlon Szövetség főtitkára is elismeréssel szólt a csabai fiatalok teljesítményéről. Kiemelte: a jövő évi olimpián három magyar képviselheti színeinket, s a höl­gyeknél jó eséllyel pályázik a kiutazásra az orosháziak ifjúsági világbajnoka, Góg Anikó. Ezt követően átnyújtotta a válogatott keret­tag Bíró Zsoltnak a magyar válogatott mezét és melegítőjét, valamint az aranyjelvényes szint­tel járó oklevelet, miként ugyanezt kapta két békéscsabai tehetség, Giricz Bojána és Tóth Ti­bor is. Szabó Zoltán, a Békéscsabai AC triatlon szakosztályának vezetője bejelentette, hogy az atlétikai klub keretében megalakult az új triatlon szakosztály a városban, amelynek tag­jai jövőre szervezett formában képviselik majd a megyeszékhelyet a különböző versenyeken, s tervezik egy helyi nagyszabású viadal megren­dezését is, amelyhez a jelenlévő debreceni klub vezető felajánlotta segítségét. Köles István, a városi önkormányzat ifjúsá­gi-, közművelődési- és sportbizottságának el­nöke elismeréssel szólt a debreceni színekben versenyző csabai fiatalok teljesítményéről. Üd­vözölte a most megalakult új szakosztály tagja­it és támogatásáról biztosította őket. V. L. Másodosztályú felnőtt és ifjúsági WTF taekwon-do magyar bajnokság Két aranyat nyertek a hazaiak Békésen rendezték meg a Ma­gyar WTF Taekwon-do Szövet­ség 1999. évi II. osztályú felnőtt és ifjúsági magyar bajnokságát. Az olimpiai taekwon-do ma­gyar képviselői Salim József ré­vén már egy versenyzővel kva­lifikálták magukat az olimpiára. A versenyen tizenhat egyesület hetvennégy indulója küzdött az érmekért. Szép számú néző figyelte a küzdelmeket, s a jó gazda sze­mével követte a mérkőzéseket Patakfalvi Miklós ötdanos mes­ter, a magyarországi WTF taekwon-do megalapítója, a szövetség elnöke is: — A ver­seny színvonalában megfelelt a II. osztály követelményeinek, de jó pár tehetséges és techni­kás versenyzőt is megfigyelhet­tünk — mondta az elnök. A házigazda Chon-Ji SE tag­jai közül Prekopp Gábor és Ja­kab János nehéz csaták után többször esélyesebbek ellen is győztek, méltóképpen képvisel­ve klubjukat. Eredmények. I. korcsoport. Ifjúságiak. Leányok. 49 kg. Bajnok: Dégen Barbara (MTK, edző: Takács Gábor), 2. Kiss O. (BHSE). 53 kg. Bajnok: Ha­raszti Ágnes (Diamond, edző: Ébend Gábor), 2. Balázs H. (Silla), 3. Gyenes B. és Tímár É. (mindkettő Koryo). Fiúk. 51 kg. Bajnok: Szappanos Sándor (Hwarang-do, edző: Balázs Éva), 2. Hube A. (Diamond), 3. Holló G. (Silla) és Bárány P. (Hwarang-do). 55 kg. Bajnok: Prekopp Gábor (Chon-Ji, edző: Kállai József), 2. Juhász K. (BHSE), 3. Ökrös L. (Chon-Ji). 59 kg. Bajnok: Patvaros Péter (Diamond, edző: Ébend Gábor), 2. Hajdú (Chon-Ji), 3. Bánfi (Hwarang-do). 63 kg. Bajnok: Tittmann Tamás (Silla, edző: Dömötör Lajos), 2. Vadicska (Tájfun SE). 73 kg.: Gulyás La­jos (Tájfun SE, edző: Fábián Éva), 2. Váradi (Tájfun SE), 3. Karsai (Hwarang-do). +73 kg. Bajnok: Jakab János (Chon-Ji, edző: Kállai József), 2. Kőbá­nyai (Diamond), 3. Annus (Hódm. A. Rt.), Felnőttek. Nők. 59 kg. Baj­nok: Hasitz Márta (MTK, edző: Takács Gábor), 2. Tusok (Táj­fun SE), 3. Dénes (Dozsó). +63 kg. Bajnok: Müller Anita (Silla, edző: Dömötör Lajos), 2. Hantos (Tájfun SE). Férfiak. 62 kg. Bajnok: Kovácsi Zsolt (Tájfun SE, edző: Fábián Éva), 2. Szilágyi (BHSE), 3. Kassai (Hansoo) és Simoros (Dia­mond). 67 kg. Bajnok: Király István (edző: Urbán Balázs), 2. Számadó (mindkettő BHSE), 3. Kovács (Debreceni TKD) és Gilice (Hód M. Art). 72 kg. Bajnok: Kiss Tamás (BHSE, edző: Urbán Tamás), 2. Suki (Hansoo), 3. Botlik (Dozsó) és Piros (Tájfun SE). 78 kg. Baj­nok: Veres Gábor (Hansoo, edző: Farkas Erika), 2. Simon (MTK), 3. Ciacut (Dozsó). +78 kg. Bajnok: Kovács László (WTF TKD Center, edző: Haladi Árpád), 2. Illek (Tájfun SE), 3. Laczkó (Hwarang-do) és Zámbó (WTF TKD Center). Csapatversenyben: 1. Bu­dapesti Honvéd, 2. Tájfun SE, 3. Diamond, 4. Chon-Ji, 5. Silla, 6. MTK. A verseny támogatói: Ifjú­ság- és Sportminisztérium, bé­kési művelődési ház, békési sportcsarnok. G. L. Mélységi világcsúcs A török Yasemin Dalkilic 2 perc 38 másodperc alatt 68 mé­teres mélységbe ereszkedett le mindenféle segédeszköz nélkül, s ezzel egy egész méterrel meg­javította az amerikai Tanya Streeter 1998-ban felállított me­rülési világcsúcsát. A húszéves egyetemi hallga­tó hónapokon át meditációval, jógagyakorlatokkal készült a nem mindennapi és egyedülálló teljesítményre. Világbajnok a női párbajtőrcsapat Szöulban a női párbajtőr fináléban Magyarország és Kína találko­zott, ahol a magyarok diadalmaskodtak. A kezdés nagyszerűen si­került: Nagy és Mincza meggyőző fölénnyel bizonyult jobbnak el­lenfelénél (8:1), ám a következő három csörtében előbb felzárkóz­tak, majd ki is egyenlítettek az ázsiaiak. A döntő közepén a volt békéscsabai Tóth Hajnalka 18:18-nál lé­pett újra pástra. Az ő három percét követően is maradt a döntetlen, azaz az utolsó körre, a világbajnoki aranyérmet eldöntő három csörtére, 21:21-nél fordultak a válogatottak. Ekkor következett az egyéni vb-bronzérmes Mincza Ildikó, aki remek teljesítményével — 5:1-es győzelem Li ellen — tekintélyes­nek mondható előnyhöz juttatta a tavalyi vb-n negyedik helyezett csapatot. Az utolsó előtti asszóban Tóth és Liang mérkőzött, és a különbség még tovább, 33:26-ra nőtt. Azaz Nagy Tímea befejező csörtéje előtt gyakorlatilag eldőlt a találkozó. A különbség nem vál­tozott, 45:38-ra nyert Magyarország. Tíz év alatt hetedszer lett világbajnok a női párbajtőrcsapat (Szalay Gyöngyi valamennyi alkalommal tágja volt az aranyérmes együttesnek!), és ez a teljesítmény az egész világon egyedülálló. Elhunyt Primo Nebiolo Vasárnap hajnalban Ró­mában szívszélhűdés kö­vetkeztében elhunyt Primo Nebiolo, a Nemzetközi Amató'r Atlétikai Szövet­ség olasz elnöke. A Reuters az ANSA olasz hírügynökségre hivatkoz­va jelentette, hogy a 76 éves sportvezető — aki 1981 óta volt az IAAF el­sőszámú vezetője — szom­bat éjjel lett hirtelen rosz- szul, kórházba szállítot­ták, ahol családja közlése szerint hamarosan meg­halt. Csollány győzött, Nyeste hetedik Glasgow-ban Csollány Szilveszter 9,85 ponttal győzött szombaton a glas- gow-i torna Grand Prix-verseny gyűrűfináléjában. Supola Zoltán lólengésben a második lett, 9,70 pontos eredménnyel. A hölgyeknél a Hungarotel TC Békéscsaba válogatott ver­senyzője, Nyeste Adrienn felemáskorláton a hetedik helyet szerezte meg, 9,225 ponttal az erős mezőnyben. Ebben a számban az orosz Horkina győzött, 9,825 pontos kiváló telje­sítménnyel.