Békés Megyei Hírlap, 1994. október (49. évfolyam, 232-257. szám)

1994-10-24 / 251. szám

1994. október 24., hétfő' ©~ Spoítt ■flÉKÉS MEGYEL HÍRLAP Bécs—Budapest szupermaraton Bogár futva érkezett, Skodával távozott j Szombaton a Ta­ta—Budakeszi 65 | km-es távot teljesí­tette a mezőny. Mint Tóth Sándor, a Békés­csabai AC vezető edzője el­mondta: a csabaiak közül a listavezető Bogár holtver­senyben nagy riválisával, az orosz Santalovval elsőként érkezett a célba, 4 óra 5 perc 8 másodpercces idővel. Győ­ri harmadik lett 1'6 perces hátránnyal. A Bécs—Buda­pest szupermaraton utolsó szakasza is óriási sikerrel végződött a békéscsabaiak számára, hiszen az eddig ve­zető Bogár János ismét fölé­nyes győzelmet aratott. A va­sárnapi, 21 kilométeres, Bu­dakeszi—Hősök tere utolsó szakaszon 1:12:06-os ered­ménnyel diadalmaskodott. A második helyezett ismét az orosz Santalov lett, míg a harmadik helyen a békéscsabai Győri Ferenc végzett, aki több mint tíz perccel előzte meg az orosz Masarigint. Összetettben Bogár fölényesen, 7 perc 50 másodperccel nyerte a versenyt, míg Győri Ferenc a harma­dik helyen végzett. Bogár János egy Skoda Favorit gépkocsival távozott a versenyről, míg Győri is jelentős tiszteletdíjban részesült. A győztes Bogár így nyilatkozott a nagy­szerű diadal után: — Nagyon örülök a győze­lemnek, de főleg annak, hogy ilyen eredményt produkáltam. Mindezt egy kétszeres világbaj­nok és világcsúcstartó ver­senyző, Santalov legyőzésé­vel értem el. Nagyszerű csa­tát vívtunk és most nem is érzem magam fáradtnak. Az utóbbi hetek edzésmunkáját igazolja ez az eredmény, amely során következetesen végrehajtottam az edzői uta­sításokat. Nagyon köszönöm a támogatók segítségét, mert nélkülük ezt az eredményt nem érhettem volna el. Győri Ferenc: — Valójá­ban csalódottnak kellene lennem, mert győzni jöttem ide. De két olyan nagyszerű versenyző győzött le, akik mögött harmadiknak lenni óriási dolog. Az elmúlt év­ben ennél az időeredmény­nél több mint harminc perc­cel mentem gyengébbet. Ez mutatja a mostani viadal ma­gas színvonalát. Én is nagyon köszönöm azok­nak, akik segítették a versenyen való jó sze­replésemet. A harmadik békéscsabai versenyző, a Főis­kola DSE futója, Kiskó Pál is teljesítette a 344 kilométeres távot és összesítésben huszonha­todikként végzett a versenyben. Ami nagysze­rű eredmény, hiszen ő teljesen amatőr és életé­ben nem futott ilyen hosszú távot. A negyedik csabai érdekeltségű futó Tajti János, a Békés­csabai AC válogatott versenyzője, aki a szege­di Juhász Gyula tanárképző csapatában a leg­jobb volt, győzelemre segítette együttesét a főiskolások közötti versenyben. Bogár János Biztos hazai győzelem Hejőcsabai CM—Békési SE 10:3 NB I A csoportos férfi asztalitenisz-mérkőzés, Miskolc. Békési győztesek: Balogh, Csarnai 1—1 ésaLipták—Balogh páros. A párosok összecsapásai után 1:1 -re állt az asztalite­niszrangadó, miután az esélyesebb Szűcs—Bari kettős legyőzte a Csarnai—Sebestyén duót, míg a másik találkozón nagy küzdelemben nyert a Lipták—Balogh páros a Tóth—Doros kettős ellen. Az egyéniben azonban már kidomborodott a hazaiak nagyobb tudása, Szűcs és Bari vezérle­tével biztosan nyerték a találkozót a házigazdák. A békésiek közül Balogh 2:1 -re verte Tóthot, míg Csarnai szinte leiskolázta a még ifjúsági korú Dorost 2:0-ra, ám a többi találkozón a hejőcsabaiak jeleskedtek. Geréb István temetése A közelmúltban 76 éves korá­ban elhunyt Geréb Istvánnak, az egykori Békés Megyei Lab­darúgó Szövetség JB-elnöké- nek temetése október 27-én, csütörtökön 12.00 órakor lesz a békéscsabai Ligeti temető­ben. A Békés Megyei Labdarugó Szövetség az október 29—30- ai megyei bajnoki fordulóban valamennyi pályán egyperces gyászszünetet rendel el Geréb István elhunyta alkalmából. „Lángolt a kígyósi szív” 1 A múlt pénteki Újkígyós Akvaline I KSE—Csaba Előre KC férfi NB I B-s I kézilabda megyei rangadó elé nagy várakozással tekintettek a szakveze­tők és persze a két tábor szurkolóserege, noha a sportcsarnokban valahogy elmaradt a rangadóknak kijáró, s ilyenkor megszokott, már-már fülsiketítő tülkölés, dudaszó, s hang­párbaj. E helyett feszült csendben melegítet­tek a csapatok. A kispadok mentén láthatólag mindkét edző, Szabó Károly és Ruck László talán már azt sem bánták volna, ha tudják a végeredményt. Hiába no, ez azért presztízs mérkőzés volt a javából a két szomszédvár között, ami márcsak azért is érthető, hiszen a két vezető edző éppen volt csapata ellen kel­lett, hogy szembenézzen, s forraljon ki vala­miféle ördögi taktikát. — Én még sohasem láttam ilyen élénk piros színűnek az újkígyósiak arcát bemele­gítéskor— jegyezte meg Ruck edző, miköz­ben az övéit is nagyobb erőbedobásra sarkall­ta. S ahogy elkezdődött a találkozó, a békés­csabaiak állva hagyták a hazaiakat, 3—4 gól­lal vezettek, s csak a félidő hajrájában egyen­lítődött ki az erőviszony. A folytatásban erőre kaptak a hazaiak, s ők voltak a kezdeménye­zők. A vereséggel a békéscsabaiak nagy lé­péshátrányba kerültek a feljutásért folyó harc­ban. A Dzsipoff, Szalai játékvezetői kettős ritka „terméssel” büszkélkedhet, akik 14 (!) kisbüntetést osztottak ki a mérkőzés során, s a legtöbb esetben egyenlítési szándékból, így csoda-e, hogy nemcsak maguk az érintettek csodálkoztak az ítéleteken? Ennyit egy egész verébraj nem csicsereg, ahányszor ők tették, abszolút széttördelve a játékot, s számtalan­szor tévedve mindkét együttes kárára. Úgy látszott, az NB I-es bírópáros bármit megen­gedhetett magának ezen a találkozón, holott éppen nagyvonalú bíráskodást Várnánk el tőlük az alacsonyabb osztályban (is). Hogy a szakvezetők mégsem az ő működésükben ke­resték az okokat, az nem a bírópáros érdeme. Vélemények a találkozó után. Szabó Ká­roly, az újkígyósiak edzője: — Nagy akarással készültek a fiúk, s többen jó teljesítményt nyújtottak, gondolok itt Fekete, Gedó, Gajda, Selmeczy és Kopányi játékára. Buday György, az Újkígyós elnöke: — Az előjelek nem voltak túl kedvezőek, mert hi­szen a játékosállományunkat nem lehet össze­hasonlítani az Előréjével. Azonban kulcsem­bereink a maximumot nyújtották, s lángolt a kígyósi szív. Ruck László, a Csaba Előre KSE edzője: — A kígyósiakkal elég sokat dolgoztam együtt, s nem csalódtam bennük, mert szívvel-íélekkel játszottak. Csapatomból viszont éppen ezt a tüzet hiányoltam. Pedig mondtam nekik a mérkőzés előtt, hogy ne lepődjenek meg, ha az Újkígyós nem adja egykönnyen a bőrét! Fizi­kailag fel kellett volna őrölnünk az ellenfelün­ket... Klembucz Ferenc, a Békési FKC technikai vezetője: — Rendkívül feszült mérkőzés volt, a nagyon lelkes Kígyós megérdemelten győ­zött az átlövő nélkül játszó békéscsabaiak ellen. Csak lerohanásból nem lehet mérkőzést nyerni... (Gyurkó) Még fél óra után is biztató volt BSC Szarvas—BSE 72:77 (40:41) NB 1-es női kosárlabda-mérkőzés, Szarvas, 500 néző. V.: Bacsfay, Vasvári. Szarvas: Balogh G. (13/3), Francia (13/3), Nitulescu (10), FARKAS (18), NEDILIA (16/12). Cs. Keresztény (2). Edző: Novák Gábor, Dávidházy Imre. BSE: Németh Á. (14), Bagoly (3), Balogh J. (-), NAGY D. (24/6), CSÁK (23). Cs.: Besenyői (2), Károlyi (2), NEMETH D. (9), Prieszol (-). Edző: Glatz Árpád. Az eredmény alakulása: 3. perc: 11:5,8. p.: 14:15,10. p.: 19:21,14. p.: 27:27,19. p.: 35:39,25. p.: 46:47,31. p.: 59:59,35. p.: 66:72,38. p.: 74:70. Az ERREA cég jóvol- tóból tetőtől talpig új // * kék szerelésben vonul­tak ki a szan’asi lányok a bemutatáshoz és a bemelegí­téshez. A mérkőzés előtt Novák Gábor vezető edző örömmel nyugtázta, hogy a hazaiak pont­erős játékosa, Balogh Gabriella vállalta a játékot, az ellenfél legjobbjának számító Balogh Judit őrzését Francia Melindá­ra osztotta ki. Nitulescu büntetőből szerez­te az első kosarat a hazaiaknak, amire Csák válaszolt. A követ­kező támadásnál Francia be­szórt egy triplát, majd Balogh G. és Farkas is betalált, így ve­zettek a hazaiak. A negyedik perc elején Balogh Judit jelezte edzőjének, hogy fáj a dereka, lesétált, s már vissza sem tért. Érdekes módon ez inkább a ha­zaiakat zavarta meg, mert a BSE zsinórban szerzett nyolc pontjával átvette a vezetést. Fej­fej mellett haladtak a csapatok, a fővárosiak annyival voltak előrébb, hogy mozgékony és ponterős kinti embereik mellett a 202 cm-es Németh Ágnes re­mekül szedte a lepattanókat. A félidő hajrájában előbb a BSE tett szert hatpontos előnyre, de Balogh G., Farkas és Nedilia kosaraival fordított a Szarvas. Már úgy tűnt, hogy az előny megmarad a szünetre, de az utolsó másodpercben Csák szerzett kosarat, így ismét a BSE-nél volt az előny. Fordulás után fej-fej mel­lett szerezték a kosarakat a csapatok. A BSE-ből Csák és Nagy D., míg a Szarvasból Farkas és Nedilia szerezte a kosarakat. Látszott, hogy mindkét csapat akarja a győ­zelmet. Nedilia triplájával a 33. percben ismét átvette a ve­zetést a Szarvas, 64:63. Vála­szul Nagy D. is beszórt egyet. Hat ponttal elhúzott a fővárosi együttes, aztán izgalmasan alakult a hajrá. A remekül be­törő Nediliát ziccerhelyzetben labdástul kilökték a pályáról. Ám meglepetésre a bírók a BSE-nek ítélték a labdát. Még Nedilia szerzett egy kosarat, ám ez kevés volt, mert a vége előtt másodpercekkel ismét Csák volt eredményes. Jó iramú, küzdelmes, de közepes színvonalú mérkő­zésen a szerencsésebb BSE azzal nyert, hogy válogatott­jai a döntő pillanatokban alig hibáztak. Novák Gábor: — Elsősor­ban a második félidőben muta­tott fegyelmezetlen támadójá­tékunk miatt kontragólokat kaptunk, s a végén már csak az eredmény után futottunk. Glatz Árpád: — A Szarvas önmagához képest jó volt, amelynek egyik oka gyenge védekezésünk volt. Németh Ági az utolsó három percben amatőr hibákat vétett. Drámai küzdelem után Békéscsabai Főiskola DSE—Pulzus SC 2:3 (9, -7, -8, 11, -14) NB I-es női röplabdamérkőzés, Békéscsaba, 150 néző. V.: Kerék, Csizmarik. Békéscsaba: Kazár, Grúsz, Bajkó Enikő, Bajkó J., Kolarovszki, VÁSÁRHELYI. Cs.: Széplaki, Somogyvári, Mező. Edző: Kormos Mihály. Pulzus: dr. Török, SZENDRŐI, Tőkés, ZUBOVICS, GELLÉR K., Pintér. Cs.: Lénárt. Edző: Börcsök Csaba. • A találkozó előtt a Jó- 4rV° zsef Attila Általános Iskola majorettecso- portjának bemutatóját láthatták a nézők. A hazaiak szakvezetője. Kormos Mihály győzelmet várt csapatától, míg a vendégek kispadján két hó­napja helyet foglaló, több mint kétszázszoros válogatott Bör­csök Csaba arról beszélt, az ide­gek csatájában reméli, meg­szerzik első győzelmüket. Az első szettben 2:0-ás hazai vezetésről fordítottak a vendé­gek 6:2-re. Ezután ismét a Pul­zusnál volt az előny, ám Kor­mos edző 6:9-nél időt kért, s mindez jó hatással volt a csabai­akra, akik 24 perces küzdelem után nyerték a játszmát. A má­sodik szettben 4:4 után a hálónál jó teljesítményt nyújtó Szendrői ésZubovics leütéseivel 10:4-es előnyhöz jutottak a fővárosiak, s végül 16 percnyi játék után a sokat hibázó hazaiak ellen egyenlítettek. A harmadik játszmában jól kezdett a Békés­csaba, már 6:0-ra vezettek Ka­zárék, ám ekkor érthetetlenül megtorpantak, és 8:8 után több nyitást rontottak, így a jó me­zőnymunkát mutató Pulzus húsz perc után megnyerte a szet­tet. A negyedik játszmában fej­fej mellett haladt a két együttes, 8:8 után még a vendégeknél volt az előny, de aztán Vásárhelyi jó leütéseivel megérdemelten nyerték a csabaiak ezt a szettet. Következett a mindent el­döntő ötödik játszma. A főisko­lások 5:2-re elhúztak, ám 6:6-ra egyenlített a Pulzus. Ezután fel­váltva szerezték a pontokat a csapatok, s rendkívül izgalma­san alakult a véghajrá. A rutino­sabb vendégek már 14:11-re ve­zettek, ám három mérkőzéslab­dájukat is hárítani tudták a kö­zönség biztatását élvező főisko­lások, de 14:14 után megreme­gett a csabaiak keze, így drámai küzdelemben nyertek a főváro­siak. A két hasonló képességű együttes ötjátszmás, 94 perces nagy csatájában, hallatlan iz­galmak közepette a rutino­sabb vendégek jobban össz­pontosítottak, így megnyer­ték a találkozót, megszerezve ezzel idei első győzelmüket. Kormos Mihály: — Tipiku­san „döntetlen” mérkőzés volt. Az idegek csatájában a vendé­gek nyerni tudtak. Hatéko­nyabb nyitásokra lett volna szükség ahhoz, hogy megsze­rezzük idei második győ­zelmünket. Nem adjuk fel, a héten Szolnokon játszunk. Re­mélem, ott jobb teljesítményt nyújtanak a lányok. V.L. Greksza „forintos” labdáival Békési FKC-Mizse KC 28—21 (13-10) NB I B-s férfi kézilabda-mérkőzés, Békés, 350 néző. V.: Kiss S., Kliment. Békés: TÓTH GY — Kiss 2, CSUVARSZKI6, Kádas, Gazsó 1, BOGÁRDI 11, Szilágyi A. Cs.: Petrovszki (kapus), GREKSZA 2, FERENCZ 4, Weigert 1, Szenteszki 1. Edző: Varga László. Az ellenfél legjobb dobója: Király 11. Kiállítások: 20., ill. 14. perc. Hétméteresek: 7/7, ill. 6/5. ír J Az első negyedóra J után kevesen gondol- ^ 1 tak arra. hogy hétgólos békési győzelem születik majd (15. perc: 6—-8). A vendégek vezetése után vi­szont Greksza beállításával na­gyot változott a játék, a rafinált irányító „forintos” labdákkal hozta ziccerhelyzetbe társait, akik éltek a lehetőséggel. Az első játékrész lefújásakor már háromgólos hazai előnyt muta­tott az eredményjelző tábla. Szünet után a békésiek még nagyobb sebességre kapcsol­tak, egyes időszakokban nyo­masztó fölényben játszva szóra­koztatták a publikumot Bogár- diék (47. perc: 25— 16). A haza­iak mestere, Varga László ez­után a cseréket is pályára küldte, s ők sem okoztak csalódást. A kedvüket vesztő lajosmizseiek képtelenek voltak újítani, és a végén Grekszáék jogosan arat­ták le a közönség vastapsát a megérdemelt győzelem után. Balassagyarmat—HC Szarvas 30—25 (15—10) NB I B-s férfi kézilabda-mérkőzés, Balassagyarmat, 300 néző. V.: Ihász I., Ihász Zs. Szarvas: Demeter — Berényi 2, Szepes 8, Nezezon9(3),Tusjak, Almási l,Farkas3. Cs.: Somogyi (kapus), Serfel 2, Harsányi, Tóth B. Edző: Pataki György, Velky Mihály. Az ellenfél legjobb dobói: Cseri 8, Cseh 7. Kiállítások: 4, ill. 4 perc. Hétméteresek: 3/2, ill. 4/3. Jól kezdett a szarvasi együttes, 4—2-re vezetett, majd 7—7-et mutatott az eredményjelző. Ek­kor azonban védekezési hibák, figyelmetlenségek következté­ben jelentős előnyre tett szert a sportszerűen és jól játszó hazai csapat. A második félidőben a szarvasiak megpróbálták ledol­gozni hátrányukat, a 13. perc­ben 21—19-re jöttek fel, de ez­után a Balassagyarmat erősíteni tudott, állandóan három-négy góllal vezetett, és a lefújás előtt büntetőt hibázó szarvasiakkal szemben biztos győzelmet ara­tott. A Körös-partiak támadás­ban eredményesek voltak, fe­gyelmezetten, a labdát meg­becsülve játszottak, de védeke­zésük gyenge volt és a kapusok sem tündököltek.