Békés Megyei Hírlap, 1993. május (48. évfolyam, 101-124. szám)

1993-05-03 / 101. szám

1993. május 3., hétfő tRÉKÉS MEfiYEI HÍRLAP © Kiskunhalasi díjugrató Volvo Világkupa-forduló Szász Attila ötödik Mindenki „hoz magát” Kiskunhalason, a Volvo Vi­lágkupa díjugrató lovasver­seny befejező napján a nagy érdeklődéssel várt Kiskunha­lasi Nagydíjon 43 lovas szere­pelt, közülük csak öten végez­tek hibátlanul a 160 cm-es ma­gasságon, köztük egy magyar, a mezőhegyesi Szász Attila. Az első összevetésben kö­zülük már csak hárman jutot­tak tovább. Sajnos, Szász egy verőhibával már nem szere­pelhetett a második kanyar­ban, de eredménye így is igen dicséretes. Várjuk a folytatást! Eredmények. Kiskunsági Nagy­díj: 1. Dye (brit) mindkét összvetésben 0 hibapont/53.93 mp, 2. Humbel (sváj­ci) 0/56.01, 3. Glamer (svájci) 8/49.69 Az alappályán még hibátlan volt Szász fotó: Fábián istván 4. Atkins (brit) az első összevetésben 0,25 hibapont, 5. Szász (magyar) az első összevetésben 4 hibapont. Legyőztük az angolokat! w A magyar—angol tenisz Davis-kupa találkozó min- dent eldöntő mérkőzésén Noszály óriási csatában le- fj győzte Wilkinsont és ezzel az euro-afrikai zóna 1. csoportjában: Magyarország—Nagy-Britannia 3:2. Noszály Sándor—Chris Wilkinson 7:5,6:4,7:5. A zónagyőzelem azt jelenti, hogy ősszel a magyar együttes osztályozót vívhat a Világcsoportba kerülésért. Az utóbbi időszak legszebb eredményét értük el ezzel a győzelemmel, hiszen a magyar Davis-kupa válogatott csaknem tíz éve nem jutott el idáig a versenysorozatban. Oroszország a világbajnok! Oroszország nyerte Münchenben az A- csoportos jégkorong világbajnokságot, miután a döntőben 3:1 arányban le­győzte Svédországot. Döntős a Veszprém A férfi kézilabda KEK elődöntőjének vissza­vágóján, Essenben: TuSEM Essen (német)— Fotex VSE 22—23 (10—10). f A veszprémiek kettős győze­lemmel, 52—40-es összesítés­sel jutottak a fináléba. Gyárfás Tamás az elnök „Mérföldkő az úszósport életében” T _ „Mérföldkő a magyar úszósport életében” — e szavakkal minősítette a Magyar Úszó Szövetség vasárnapi rendkívüli közgyűlését Gallov Rezső. Az államtitkár, az OTSH elnöke is ott volt a fontos fórumon, amelyet a Testnevelési Egyetem dísztermében tar­tottak, s amelynek jelentős tétje volt. Nevezetesen az, hogy sikerül-e békét teremteni a honi medencék jó ideje lőporsza- gú partján, helyreáll-e a rendezett viszony a Széchy Tamás, Kiss László fémjelezte MUSZ és a sportvezetés között. Gallov Rezső, aki már a ta­nácskozás legelején szót kért, elmondta, hogy nagy várako­zás, hosszas tárgyalások, „ka­landok” előzték meg a köz­gyűlést. „Elérkezett az idő megszabadulni a múlt bizo­nyos árnyékaitól, próbáljunk új lapot nyitni!” — szólított fel az államtitkár, aki a legfőbb ügyészség megállapításait idézve szemére vetette a MUSZ-nak, hogy társadalmi szervezetként kívánt olyan jo­gokat gyakorolni és úgy mű­ködni, amelyekre és ahogyan csak egy sportági szakszövet­ség jogosult, miáltal OTSH- támogatást sem lehetett adni. Alakuljon hát szakszövetség­gé, s ekként igazítsa ki, alakít­sa át alapszabályát a Magyar Úszó Szövetség — kérte Gal­lov Rezső, aki hozzátette: ha a törvényes keretek megvan­nak, a működés demokratikus, az eredményesség, a sikeres szakmai munka feltételei to­vábbra is adottak, a sporthiva­tal, a MOB maximális támoga­tása sem marad el. Széchy Tamás azonnali vá­laszában hangoztatta, hogy a MUSZ törvényességét nem kérdőjelezték meg, a Fővárosi Bíróság máig érvényes végzé­se pedig eleve országos sport­ági szakszövetségként jegyez­te be őket 1990 elején. Ennek ellenére elfogadták a Legfőbb Ügyészség jelzéseit, kérését, s közgyűlést hívtak össze az észrevételezett problémák megtárgyalására. A változtatások tisztségvi­selő választásokkal kezdőd­tek. Gallov Rezső is, Széchy Tamás is tárgyalt Gyárfás Ta­mással, aki — a Nemzetközi Sportújságíró Szervezet (AIPS) főtitkár-helyettese­ként a közgyűlés idején az AIPS svájci ülésén volt jelen — levélben rögzítette, hogy vállalja a jelölést, bizonyos feltétellel. A neves újságíró, sportdiplomata, tv-, rádió- és laptulajdonos kikötése az volt, hogy előbb a MUSZ módosítsa alapszabályát s az feleljen meg az országos sportági szakszö­vetségek megalakulását és te­vékenységét szabályozó tör­vénynek, továbbá az OTSH és a MOB előírásainak. Miután Gyárfás eme igénye végül is teljesült, a közgyűlés a Ma­gyar Úszó Szövetség elnökévé választotta. Ugyancsak vita nélkül lett a MUSZ első elnök- helyettese Tóth Ákos, a TF tanszékvezető egyetemi do­cense. Széchy Tamás a férfi, Kiss László a női válogatott szövetségi vezető edzője lett. A leendő közgyűléseken annak az úszónak, aki olimpiai döntős volt, három szavazata lesz, a világbajnoki döntős kettő, az Európa-bajnoki finalista pedig egy vokssal rendelkezik. Főtit­kárt később bíznak meg. Az első osztályú labdarúgó-bajnokság újfent „szét­szórt” fordulójában az élen lévők közül a majdnem két hét múlva Békéscsabára készülő Ferencváros került közelebb riválisaihoz, miután a váciak egy pontot „elen­gedtek”, a kispestieknél pedig jobb a gólkülönbségük most már. Persze kinek-kinek megvolt a maga tétje; leginkább a veszprémi kiesési rangadó főszereplőinek, amely újpesti örömmel ért véget. Lám ez is mutatja a magyar labdarúgás fájdalmas változásait: egy újpesti gárda felhőtlenül örülni képes egy Veszprémben aratott győzelemnek. Vajon mit szól mindehhez Szusza Ferenc, Göröcs Titi, Zámbó Sanyi... és Simonyi Imre? MTK—Csepel- Kordax 4—0 (2—0) Hungária krt., 1500 néző. V.: Kur- mai. Gól: Keresztúri (15., 11-esből), Tala- pa (42.), Zsivótzky (51.), Szabó T. (71.). Kiállítva: dr. Szieben (15.). Jó: Zsiborás, Talapa, Balog, Zsi­vótzky. A csepeliektől senkit sem le­het kiemelni. MTK: Zsiborás — Hires — Turbók, Keresztúri — Talapa (Komódi, 70.), Horváth (Szabó T., 46.), Vancsa, Sztanó, Zsivótzky — Hámori, Balog. CSEPEL-KORDAX: dr. Szieben — Váczi — Nagy, Ács — Tyukodi, Bog­nár (Gyimesi, 75.), Somogyi, Szabó A., Mikler (Bakó, 15.) — Stefanov, Süveges. Bátran állítható: a 15. percben sorsdöntő események történ­tek a játéktéren. Balog futtatta a kiugró Hámorit, akit dr. Szie­ben a 16-os sarkánál, de a vo­nalon belül elkaszált. Kurmai játékvezető előbb egyértelmű­en szabadrúgáshoz állíttatta le a labdát, majd a reklamáló MTK-sok, élükön a csapatka­pitány Híressel, elérték, hogy megváltoztassa Ítéletét. A sza­bálytalankodó dr. Sziebennek felmutatta a piros lapot, s rá­adásul büntetőt is rúgatott. A 11-est Keresztúri értékesítet­te, a jobb alsó sarokba helye­zett a másik irányba mozduló cserekapus, az élete első élvo­nalbeli mérkőzésén szereplő Bakó Attila mellett, 1—0. In­nen kezdve minden csak for­maság volt... Az MTK folytatta tavaszi hazai győzelmi sorozatát, im­már negyedszer tartotta otthon a két bajnoki pontot. A győze­lem akár nagyobb különbségű is lehetett volna, hiszen a má­sodik félidőben a csonka Cse­pel valósággal „padlóra” ke­rült. Veszprém LC—ÚTÉ 0—1 (0-0) Veszprém, 5000 néző. V.: Varga S. Gól: Csik(52.,öngól). Jó: Gersics, Reichard, Csik, Pcrger, ill. Tomka, Szőnyi, Véber, Kecskés. VESZPRÉM: Rótt — Gersics, Rei­chard, Csik, Perger — Csornai, Bog­nár, Kelemen — Rugovics, Gazsó (Lantai, 62.), Lehota (Sülé, 66.). ÚJ­PESTI TE: Bodnár — Tomka, Sző­nyi, Molnár, Szlezák — Cantona, Véber, Bérczy (Miovecz, 53.), Kecs­kés — Lovász, Hetesi (Belvon, 87.). Lanyha iramú, változatos já­ték vezette be a mérkőzést, a 20. percben Gazsó ügyetlen- kedte el kecsegtető helyzetét. Három perc múlva Bognár tá­voli bombáját Bodnár bravúr­ral védte. Feljöttek az újpesti­ek, a 27. percben Hetesi a veszprémi térfél közepéről in­dult, átcselezte Reichardot, majd a kapussal szemben gyengén Rótt kezébe lőtt. Egy perc múlva Hetesi ugrott ki, közeli lövését a veszprémi há­lóőr bravúrral hárította. A má­sik oldalon Kelemen 18 m-es szabadrúgása ment mellé, majd Lehota nagy lövését Bodnár remek érzékkel öklöz­te szögletre. A második félidőben, az 52. percben a 16-osnál ollózó Csik miatt veszélyes játékért sza­badrúgáshoz jutott az ÚTÉ. Véber legurított labdáját Kecskés ívelte kapura, amely a balra mozduló Rótt mellett Csik fejéről a kapu jobb olda­lába vágódott, 0—1, (öngól!). Helyezéséhez megfelelő, nagyon gyenge első félidőt ját­szott a két együttes. Fordulás után az újpestiek előbb javul­tak föl, s ha szerencsés góllal is, de a minimális győzelmet megérdemelték a későn hajrá­zó és abszolút gólképtelen he­lyiekkel szemben. Siófok— Kispest-Honvéd FC 2-1 (1-1) — Mezőgazdasági gépek és pótalkatrészek, műszaki cikkek, gumiköpenyek, tömlők, gördülő csapágyak, akkumulátorok, csavarok és egyéb vasáruk torgalmazása nagykereskedelmi áron. — Simon kosaras emelőgépek összeszerelése, javítása. Agro-Stop Ipari, Kereskedelmi Kft., 5600 Békéscsaba, Szarvasi út 84. Telefon: (66) 328-588, (66) 328-232, (66) 327-964. Telefax: (66) 328-632. Siófok, 5000 néző. V.: Piller. Gól: Kómán (34., 11-esből), Kovács J. (52.), ill. Duré (40.). Jó: Bimbó, Olajos, Király, Jenei, Ko­vács 1., ill. Csábi, Halmai, Kovács E., Duró, Pisont. SIÓFOK: Biró — Keszeg, Bimbó, Olajos, Barna — Jenei, Király, Meksz (Szabadi, 82.) — Kovács I., Kovács J., Kámán (Kirchmaver, 46.). KISPEST-HFC: Tarlósi ‘ — Csábi, Plókai, Kovács E., Duró — Halmai, Illés, Pisont — Vincze (Neg- rau, 70.), Orosz, Hamar (Fischer, 63.). A 34. percben az addig is ve­szélyesen támadó hazai csapat büntetőből megszerezte a ve­zetést. Nem sokáig örülhettek azonban a hazaiak a vezetés­nek, mert Kovács E. hatalmas erejű 18 m-es szabadrúgását Biró csak kiütni tudta, s a be­robbanó Duró egyenlített, 1—1. Szünet után újból a hazaiak kaptak előbb lábra, s alig öt perc leforgása után Király re­mekül húzott el a bal oldalon, beadását Kovács J. közelről a jobb sarokba lőtte, 2—1. A mutatott játék alapján szinte még ha hihetetlen is, a hazai csapat teljesen megérde­melten győzte le a bajnokságra törő kispestieket. Vasas-Smirnoff— Nyíregyháza 0—0 Fáy u„ 2000 néző. V.: Tóth V. Jó: Peeha, Nahóczky, ill. Biró. VASAS-SMIRNOFF: Babócsy — Nahóczky, Sirinbekov, Juhár. Pecha — Nagy T. (Rósa, 46.), Galaschek, Geress, Gubuez (Molnár, 63.) — Zvara, Claude. NYÍREGYHÁZA: Biró — Kertész, Cseloszky, Drobni, Molnár — Barna, Papp, Csehi, Ko­vács — Burchel (Nagy, 74.), Kas- kinszky (Erdei, 46). A Vasas mezőnyfölénye elle­nére sem tudta gólra váltani lehetőségeit, így felemásra si­keredett az angyalföldi majá­lis, a nyíregyháziak pedig tak­tikus játékuknak köszönhetik a pontszerzést. Rába ETO-PMSC- Fordan 3-1 (2-1) Győr, 7000 néző. V.: Stamler. Gól: Klausz (4.),Pena (26., 11-esből), Miriuta (85.), ill. Kocsis (35.). Jó: Pintér, Bordás, Csikós, ill. Csa­bán, Braun. RÁBA ETO FC: Végh — Csikós, Pintér, B. Szabó, Radies (Szántó, 35.) — Csertői, Miriuta, Bordás, Mikóczi (Herczeg, 86.) — Pena, Klausz. PMSC-FORDAN: Csaban — Ul- veczki, Braun, Bódog, Palaczky — Rózsa (Magyar, 46. ), Túri, Med- gyes. Dienes, Kocsis — Azoitei. Á lehető legjobban, góllal kez­dett a Rába, a 4. percben Miri­uta beadása után Braun hibá­zott, és Klauszhoz került a lab­da, aki 10 m-ről a jobb felső sarokba emelt, 1—0. A vezető gól után nagy fölénybe kerül­tek a győriek, a vendégek rit­kán jutottak el még a felezővo­nalig is. A 25. percben Mikó­czi cselezett a tizenhatoson belül, Ulveczki szerelte, a já­tékvezető szabálytalannak ítélte és tizenegyest adott, amit Pena értékesített, 2—0. A 35. percben szépített a Pécs, a hi­bázó győri védők mellett Ko­csishoz került a labda, aki 14 m-ről a jobb sarokba bombá­zott, 2—1. A második félidőben, a 70. percben Pintér 25 m-es sza­badrúgásból a kapufát találta el. A 85. percben Miriuta ug­rott ki a pécsi védők között, és élesen a jobb sarokba vágta a labdát, 3—1. A Rába sok kihagyott hely­zete miatt tette a maga számá­ra nehézzé a mérkőzést, csak az utolsó percekre vált biztos­sá a győzelme. Vác FÇ-Samsung— Videoton-Waltham FC 2-2 (0-1) szflLfli ópas Szemüvegkeret-javítás Uj őrék eladása, garanciával. Kvarcórák üvegcsiszolása Bes, — Kinizsi u ~ Vác, 3000 néző. V.: Molnár L. Gól: Répási (80., 88. — tizenegyes­ből), ill. Takács (37. és 72.). Jó: Hahn, Puglits, Simon, Répási, ill. Mitring, Varga, Kuttor, Vadász, Ta­kács. VÁC FC-SAMSUNG: Koszta — Nagy — Bánfi, Szalai—Puglits (Nyi­las, 73.), Hahn, Simon, Horváth L. (Romanek, 46.), Aranyos — Répási, Szedlacsek. VIDEOTON-YV ALT­HAM: Mitring — Varga — Kuttor, Vadász — Dubecz (Pálfí, 79.), Muzs- nay, Lőrincz, Czéh, Bekő—Takács, Horváth F. (Földes, 62.). A forduló mérkőzésévé lépett elő a vasárnap délelőtti mati­né, miután szombaton a máso­dik helyezett kispestiek vere­séget szenvedtek. A hazaiak ilyen szellemben is kezdték a játékot, azonnal magukhoz ragadták a kezde­ményezést, szinte felbillent a pálya. Egy váratlan ellenakció során Takács megszerezte a vezetést csapatának, sőt, a má­sodik félidőben újabb találatá­val már-már eldőlni látszott a két pont sorsa. Ám a Vác az utolsó tíz percre ismét megráz­ta magát. Előbb Répási szer­zett szenzációs egyéni akció­ból gyönyörű gólt, majd két perccel a lefújás előtt—némi­leg Molnár játékvezető jóin­dulatának is tulajdoníthatóan — tizenegyesből egyenlített. Helyzetei alapján a Vác győzelmet érdemelt volna, de a fehérváriak is kitettek magu­kért. Diósgyőr— Ferencváros 0_4 (0-2) BÉLÁNK A KFT. o BÉKÉSCSABA Sa) la I u S 66/23-436 Hazai és import italok, valamint édességek nagyker. áron. Diósgyőr, 20 000 néző. V: Nagy L. Gól: Póling (31.), Gregor (36.), Fo­dor (75.), Wukovics (86.). Jó: Máriási, Csizi, ill. Albert, Keller, Lipcsei, Póling, Telek. DFC: Dohot — Bem (Kiser, 82.), Leskó, Danes, Szabó Zs. (Tóth, 46.) — Farkas, Szvisztun, Máriási, Csizi — Subin, Adzsojev. FTC: Balogh — Kuznyecov (Szűcs, 71.), Telek, Sze­keres — Póling, Lipcsei, Fodor, Al­bert, Keller — Gregor, Wukovics (Nagy Zs., 87.). A diósgyőriek igen lelkesen kezdtek, s a 3. percben Leskó közeli fejesét csak a kapufa mentette. Félóra után viszont megzörrent a diósgyőriek há­lója: Páling a jobbösszekötő helyéről, 10 m-ről emelt a ka­pu jobb oldalába, 0—1. Öt perc múlva Lipcsei indította Gregort, akit a védők nem tud­tak szerelni, a csatár 9 m-ről, ballal a kifutó Dohot fölött a kapu közepébe emelt, 0—2. Szünet után mérséklődött az iram, a színvonal is visszaesett — de újabb Fradi-gólokkal. Fodor egyedül lépett ki a vé­dők közül, majd Farkas díszkí­séretét élvezve, nagy vágta után 14 m-ről a kapu közepébe lőtt, 0—3. A befejezés előtt négy perccel Albert elvette a labdát Leskótól, önzetlenül Wukovics elé passzolt, aki a bal alsó sarokba helyezett, 0—4. A kiesés ellen hadakozó di­ósgyőriek elszántan kezdtek, lendületük azonban csak fél­órányi ellenállást tett lehető­vé. A bajnok ritmusváltásaival valósággal felőrölte sokat hi­bázó ellenfelét. Az NB I állása 1. Vác FC-Samsung 24 15 5 4 40—21 35 2. Ferencváros 23 16 2 5 37—17 34 3. Kispest-Honvéd FC 24 14 5 5 37—23 33 4. Videoton-Waltham 24 13 4 7 37—27 30 5. MTK 24 10 7 7 40—27 27 6. Békéscsaba 23 9 «9 5 33—25 27 7. Csepel-Kordax 24 9 5 10 23—28 23 8. Rába ETO 24 7 8 9 28—31 22 9. Vasas-Smirnoff 24 6 9 9 24—27 21 10. Siófok 24 8 5 11 26—32 21 11. PMSC-Fordan 24 8 4 12 28—32 20 12. Diósgyó'r 24 7 6 11 21—34 20 13. Újpesti TE 24 4 10 10 22—31 18 14. BVSC-Dreher 24 6 6 12 19—29 18 15. Nyíregyháza 24 3 11 10 14—27 17 16. Veszprém 24 5 6 13 21—39 16 A góllövőlista élcsoportja: 15 gólos: Répási (Vác FC-Samsung). 9 gólos: Horváth F. ( Videoton-Waltham ). 8 gólos: Sallói, Takács (mind­kettő Videoton-Waltham), Kámán, Kovács J. (mindkettő Siófok). 7 gólos: Kulcsár (Békéscsaba), Balog T. (MTK), Füle (Vác FC-Sam­sung), Wukovics (Ferencváros). 6 gólos: Lipcsei (Ferencváros), Bog­nár Gy. (BVSC-Dreher), Szabó T., Zsivótzky (mindkettő MTK). 5 gólos: Fodor (Békéscsaba), Szvisztun (Diósgyőr), Illés, Plókai (mind­kettő Kispest-Honvéd), Medgyes (PMSC-Fordan), Lehota (Veszprém LC).