Békés Megyei Népújság, 1988. november (43. évfolyam, 261-285. szám)

1988-11-28 / 283. szám

1988. november 28., hétfő------------------------------------------------------------------------------------------------—------------­SP ORT SPORT SPORT SPORT fl Békéscsabának sikerült, a Szarvasnak nem Békéscsabai Előre Spartacus—Debreceni Kinizsi 2-0 (1-0) Labdarúgó MNK-mérkőzés a legjobb 16 közé jutásért. Debre­cen, 500 néző. V.: Bognár (Lója, Tajti). Békéscsaba: Gulyái •— Mracskó, Ottlakán, Bánfi, Fabulya — Belvon (Csemus, 78. p.), Csató, Csanálosi, Horváth (Kanál, 62. p.) — Oroszki, Arky. Edző: Csank János. Debrecen: Vadon — Tóth K., Szűcs J., Szűcs S., Fodor (Horváth, 23. p.) — Fehér, Váczi, Fekete t— Jankovlcs, Tóth Gy., Sebők. Szakágvezető: Garamvölgyi Lajos. Gólszerző: Csató (23. p.), Csanálosi 11-esből (54. p.). Sárga lap: Váczi (87. p.), Csató (89. p.). Szögletarány: 5:3 (1:2) a D. Kinizsi javára. Már a 8. percben nagy le­hetőség kínálkozott a ven­dégek előtt, egy belőtt lab­da kipattant Szűcs J.-ről, Oroszki ballal, 10 méterről megcsavarta, de Vadon bra­vúrral szögletre öklözött. A 23. percben megszerezték a vezetést a vendégek, amikor Oroszki jobbról középre ját­szott Csatónak, aki egy lö­vőcsellel becsapta Szűcs J.-t, és 8 méterről a háló bal ol­dalába lőtt, 1—0. A vezető gólt követően egy perc múlva Szűcs S. egyen­líthetett volna: 16 méterről lövésre szánta el magát, ám a ílapos lövést Gulyás a jobb kapufa tövénél kiök­lözte szögletre. A félidő to­vábbi részében csúszkálást, belemenéseket és nagy küz­delmet láthattak a szurko­lók, de a kapuk nem forog­tak veszélyben. A szünet után Jankovics lőtt volna a 16-osról, majd 10 méterre a kaputól ismé­telhetett, de mindkétszer lyukat rúgott, ugyanis elő­ször ballal nem tudta elta­lálni a labdát, másodjára pedig a havon hirtelen meg­csúszott a pettyes. Az 54. percben növelte előnyét a vendég csapat. A két Szűcs gyötörte Csanálosit a deb­receni ötösön belül. Szűcs J. becsúszott, a csabai közép­pályás elesett és Bognár a 11-es pontra mutatott. A büntetőt a sértett végezte el és a háló bal oldalába ta­lált, 2—0. A gól után csaknem 20 percet kellett várni az újabb említésre méltó helyzetre. Szűcs J. szöktette a jobb oldalon Fehért, aki a 11-es ponttal egy magasságban középre adott, Sebők telje­sen egyedül, a kapuval szemben fél méterrel mellé gurított. Flgy perc múlva Fehér szinte ugyanarról a helyről hasonló ’„bravúrt” mutatott be. öt perc volt hátra, amikor a rendre kitá­madó debreceni csapat vé­delmének me{ ingását kihasz­nálva létszán fölénybe ke­rült a Békési saba. Négyen egy ellen vez;tték a labdát, Fabulya bake 1 középre ívelt, és Csanálosi teljesen egye­dül, Vadonná szemben, 10 méterről jobt belsővel fölé emelt. A találkozó utolsó percére két sárga lap ma­radt, először Váczinaik mu­tatta fel a játékvezető Csa­nálosi buktat isáért, majd Csató kapta u tánrúgásért. Gyér érdek ődés mellett, havas, csúszós pályán, ren­geteg pontatlanság gátolta a támadások folyamatosságát. A csapatok egymás hibáiból éltek. Már a mérkőzés ele­jén látszott, hogy a debre­ceni védelem könnyen za­varba hozható. Szünet után újabb védelmi hiba folytán növelte előnyét az Előre Spartacus — büntetőből. Ez­után kitámadott a hazai csa­pat, de még szépíteni sem tudtak. Jó: Ottlakán, Csaná- ilosá, Csató, Oroszki, ill. Tóth Gy., Sebők. Csuhák Zoltán * * * Szerdán, november 30-án újabb labdarúgó MNK-for- dulóra kerül sor, amikor az állva maradt Békéscsabai Előre Spartacus az MTK- VM-et kiverő Dömsöd csa­patával küzd meg a legjobb nyolc közé kerülésért. Ezt a ítalálkozót Dömsödön rende­zik meg. Szombathelyi Haladás VSE-Szarvasi Vasas 1-0 (0-0) Labdarúgó MNK-mérkőzés a 16 közé jutásért. Szarvas, 300 né­ző. V.: Szilágyi S. (Aczél, Fazekas). Haladás: Derdák — Hegyi, Vörös Cs., Mikos, Görög — Nagy J., Dómján, Baranyl (Deéry, 85. p.), Marton (Tóth, 67. p.) — Schröter, Schaffer. Edző: Novák De­zső. Szarvas: Halász r- Hegyi G. — Nagy M., Demjén, Holp, Sze­mere — Pisont, Bakai, Garai (Somogyi, 76. p.), Aranyos — Sup- ka. Edző: Pallagi Róbert. Gólszerző: Schröter (68. p.). Szögletarány: 3:2 (2:2) a Szarvas javára. Fergeteges támadásokat vezetett a Szarvas, és a csú­szós talajon több gólszerzé­si lehetősége is volt. A 25. percben Supka lövését Der­dák szépen védte. A 36. percben gyors szarvasi tá­madás után Nagy M. fejese a felső kapufáról pattant vissza, ezt Garai berúgta, de a játékvezető kezezést lá­tott. Fordulás után az 54. percben Garai szépen ment el, már a 16-oson belül járt, de biztos gólhelyzetben mel­lé lőtt. A továbbiakban He­gyi, majd Nagy M. szabad­rúgását védte a jó napot ki­fogó Derdák. A mérkőzés a 68. percben dőlt el, amikor Schaffer ment el a bal ol­dalon, lapos beadását Schrö­ter továbbította a jobb alsó sarokba, 1—0. Az utolsó negyedórában nagy erőfeszítést tett a Szarvas az egyenlítésért, a 88. percben szabadrúgás után Hegyi fejese centimé­terekkel ment a kapu mel­lé. Az első félidőben a Szarvas nagy mezőnyfölény- ben játszott, de gólhelyzete­it nem tudta kihasználni. Lövésre is csak keveset vál­lalkoztak a szarvasiak. For­dulás után valamivel ki­egyenlítettebb lett a játék. A Haladás végül is egyetlen helyzetét értékesítve nyerte meg a mérkőzést, összessé­gében a találkozón egyálta­lán nem látszott meg a két csapat közötti osztálykü­lönbség. Jó: Derdák, Vörös Cs., Görög, 111. Hegyi, Sze­mere, Pisont. Csabai Pál Országszerte rossz minőségű, csúszós, havas pályán játszották az MNK-mérkőzéseket — ez alól a szarvasi Erzsébet ligeti pálya sem volt kivétel, mint felvételűnk is tanúsítja. Persze nem ennek tudható be, hogy a hazai NB II-es csapat nem bírt a szombathelyiek­kel, pedig ezen a 90 percen nem látszott a két csapat közötti osztáiykfilönbség Ma: mérlegen az atléták versenyévadja A Békéscsabai Előre Spartacus atlétikai szakosz­tálya ma délután 18 órakor rendezi meg értékelő össze­jövetelét a Vandháti úti szakosztályirodában. Először értékelik az 1988. évi ver­senyévadot, majd a téli fel­készülési programról lesz szó. Megszüntetik? Banja Lukán, a 100 000 lakosú nyugat-boszniai iparvárosban a Borac labdarúgócsapatának já­tékosai és vezetői körében elke­seredést keltett, hogy az UEFA 35 000 svájci frank büntetést rótt ki erre a jobb sorsra (je­lenleg a másodosztályban sze­replő) érdemes jugoszláv klub­ra. Mint a belgrádi újságok be­számolóiból kitűnik, a Borac berkeiben nagy a felháborodás és a riadalom, mert a büntetés elviszi az egyesület idei pénz­ügyi keretének nagy részét. Hozzáadva ehhez az idén „már megtermelt” 200 millió dinár (jelenleg egy USA-dollár 4400 dinár) veszteséget, könnyen megtörténhet, hogy a déli szom­szédnál életbe lépett csődtör­vény alapján a klubot megszün­tetik. Mesud Mulaomerovics klubel­nök is nyilatkozott az ügyről: — Az UEFA fegyelmi döntése részrehajló, hiszen a Borac Já­tékosai jogosan tiltakoztak a bíró döntései ellen a harkovi kupamérkőzésen — jelentette ki. Az újságok csak most kezdik kutatni, hogy mi is történt a KEK 1. fordulójának visszavá­gó mérkőzésén Harkovban? Mert példátlan dolog megbün­tetni egy sok évtizedes múltra visszatekintő egyesületet csupán azért, mert játékosai — úgy­mond — Jogosan tiltakoztak a bírónál a 4—0-ra elveszített ösz- szecsapáson. Diáksport A Békés Megyei Diáksport Tanács és a kézilabda-szö­vetség közösen rendezte meg az 1988. évi diákolimpia küzdelmeit az V. és IV. korcsoportban Békés me­gyében. Leányok. V. kcs. Bcs. Sebes Gy. Közgazdasági Szakközépis­kola—Bcs. Rózsa F. Gimnázium 22—15 (a visszavágón 25—14). A megyei bajnok a Békéscsabai Sebes György Közgazdasági Szakközépiskola együttese lett, akik a továbbiakban az orszá­gos bajnokságon képviselik me­gyénket. A sikert a következők érték el: F. Nagy Ildikó, Ba- gyinka Edina, Gyebrovszki Andrea, Szilágyi Erzsébet, Bo- hus Beáta, Hochrajter' Rita, Nagy Edit, Kovács Teréz, Sávolt Erika, Csontos Zsuzsanna, Bu­dai Veronika, Karacs Ilona, Ko­vács Anita. Edző: Csulik Pálné. A fiúknál, az V. korcsoport­ban a megyei bajnoki címet a Békéscsabai 611. Sz. Szakmun­kásképző Intézet együttese sze­rezte meg. A döntőben a követ­kező eredmény született: Bcs. 611. Sz. ITSK—Bcs. Vásárhelyi Pál Szakközépiskola 15—20, a visszavágón 27—13. A sikert a következők harcolták ki: Tóth Tamás, Arató Tamás, Bencsik Zoltán, Antal Zoltán, Suhajda László, Kelemen Péter, Csányi Zoltán, Németh Zoltán, Csicsely Zoltán, Szabó László, Sóvári Attila. Edző: Hancsák József. A IV. korcsoport bajnoki rendszerben kezdte el a ver­senyzést, ahol az őszi forduló­kat lejátszották, s az állás a következő: Fiúk: 1. BCS. 611. Sz. ITSK 6, 2. Bcs. Vásárhelyi Pál Szk. 4, 3. Gyulai 613. Sz. ITSK 2, 4. Oros­házi 612. Sz. ITSK 0 ponttal. Leányok: 1. Bcs. Sebes Gy. Közgazdasági Szk. 14, 2. Bcs. Rózsa F. Gimnázium 12, 3. Bcs. 611. Sz. ITSK 8 (94—112), 4. Gyo- maendrődi Kiss L. Gimnázium 8 (80—100), 5. Szeghalmi Péter András Gimnázium 8 (74—95), 6. Sarkad! Ady E. Gimnázium 4, 7. Békéscsabai Kereskedelmi és Vendéglátóipa­ri Szk. 2, 8. Szabadkígyós! Szakmunkásképző Intézet 0 ponttal. Totóeredmények 1. Leverkusen—Hamb. 1-2 2 2. St. Pauli—1. FC Köln 0-1 2 3. Stuttg. K.—Uerdingen 3-1 1 4. Hannover—Bochum 3-2 1 5. Mönchen.—VfB Stuttg. 2-2 X 6. Blau-W. 90—Schalke 04 1-1 x 7. Meppen—Düsseldorf . 3-1 1 8. Solingen—Osnabrück 3-2 1 9. Bologna—Lazio 0-0 x 10. Fiorentina—Sampdoria 0-2 2 11. Roma—Torino 1-3 2 12. Reggina—Catanzaro 0-0 x 13. Udlnese—Barl 0-1 2 Pótmérkőzés: 14. Napoli—Milan 4-1 1 Szarvasi siker a Felszabadulási Kupa első fordulójában Az NB I-es női csapatok részére kiírt kosárlabda Fel- szabadulási Kupa sorozat el­ső csoportjának mérkőzéseit játszották a hét végén Szarvason. Az itt vetélkedő négy csapat közül ezúttal a hazaiak kerültek ki győzte­sen. Igaz, a későbbiekben az itt szereplő csapatok ottho­nában is meg kell még mér­kőzniük a szarvasiaknak. Eredmények. Szarvasi Főiskola-Medosz —Szekszárd 65:64 (46:30) V.: Varga G., Farkas. Ld.: Veres (17), Zsolnai (11), Tarczy (10). ill. Dóczi (19 3), Papp (13), Pott (12). A szarvasiak 18 pontos előnyt könnyelműsködtek el, s végül csak a győzelemnek örülhettek. Szarvasi Főiskola-Medosz —Pécsi VSK 91:77 (40:35). V.: Varga G., Farkas. Ld.: Tarczy (28), Zsolnai (21), Ve­res (18 9), ill. Kiefer (22), Ba­lázs (20/3), Pongrácz (15). A mérkőzésen magabiztos szarvasi győzelem született. Szarvasi Főiskola-Medosz —Szeged SC 79:78 (35:47). V.: Varga G., Balogh. Ld.: Frankó K. (19/6), Zsolnai (19), Veres (16), ill. Zsembe- ri (16 6), Berkó (15/3), Aschenbrenner (15). A második félidő elején még a Szeged vezetett 20 ponttal és bravúros hajrá­val innen fordítottak a szarvasiak. Szeged SC—Pécsi VSK 77:70 (41:43), Szekszárd— Szeged SC 70:62 (33:28). Pé­csi VSK—Szekszárd 62:51 (27:18). Végeredmény: 1. Szarvas 6, 2. Pécs 4, 3. Szeged 4, 4. Szekszárd 4 ponttal. (Az utolsó három csapatnál a helyezések sorrendjét az egymás elleni eredmények döntötték el.) 4. magyar versenyautó-kiállítás flgostini Budapesten Vasárnap zárónapjához érkezett a Budapest Sport- csarnokban megrendezett 4. versenyautó-kiállítás. A szervezők ezúttal a már visszavonult olasz gyorsasá­gi motorversenyző, Giacomo Agostini személyében vonul­tattak fel sztárvendéget. A sportág legnagyobb alakja — ahogy sokan nevezik: élő le­gendája — a kialakult gya­korlatnak megfelelően első­ként az újságírókkal talál­kozott. Mivel most először jár Magyarországon, nagyvona­lakban felelevenítette rend­kívül eredményes pályafutá­sát: — Szüleim ellenezték, hogy motorversenyző le­gyek, ezért apámtól csak úgy tudtam megszerezni a beleegyezését, hogy kicsit túljártam az eszén. Aláírat­tam vele egy papírt, amiről azt hitte, hogy kerékpározni enged ... Szerencsére nem kellett sokat vámom a jó eredményekre, első verse­nyemen második lettem, s kilencéves koromban elhó­dítottam életem első trófeá­ját is. Ennyit a kezdetekről. Később, 1966 és 1975 között 15 világbajnoki címet sze­reztem a 350 és az 500 kern­es kategóriában, összesen 122 vb-futamon diadalmas­kodtam, s a különböző erő­próbákon 364 alkalommal bizonyultam a legjobbnak, A lexikonok szerint nem­csak a kétkerekűekkel, ha­nem a négykerekűekkel is szerencsét próbált... — Annyira szerettem a motorozást, hogy visszavo­nulásom után egyfajta fele­dést kerestem, próbálkoztam az autóversenyzéssel. Saj­nos későn, csak jóval 30 fö­lött kezdtem el, így a For­ma—2-eseknél és a Forma— 1-eseknél sem tudtam jó eredményeket elérni. A For­ma—1-esefc között egyéb­ként a Williams csapatnál autóztam, de világbajnoki futamokon nem is indultam. Három év után abbahagy­tam az autóversenyzést, s 1982-ben megalakítottam a Marlboro Yamaha Agostini világbajnoki motoroscsapa­tot. Hogyan vélekedik napja­ink motorsportjáról? Képes lenne felvenni a versenyt a mai legjóbbakkal? — Ez a sportág rohamo­san fejlődik, évről évre sok­kal de sokkal jobbak a mo­torok, a vázak és a gumik is. Ráadásul szerintem — legalábbis a nagy kategó­riákban, vagyis a 250-esek és az 500-asok között — a 30 év felettiek már nem tud­nak igazán kiugró eredmé­nyeket elérni. Én idén már 46 éves vagyok, kicsit kifu­tottam az időből... Kiket sorol a gyorsasági motorozás jelenlegi öt leg­jobbja közé? — Freddie Spencert, Wayne Gardnert, Kevin Schwantz-ot, Eddie Law- sont és Wayne Rainey-t. Jövőre kik szerepelnek csapatában? — A napokban született meg a végleges döntés, így már bizonyos, hogy az 500- asoknál Spencert és Niall MacKenzie-t küldöm harc­ba, míg a 250-eseknél ma­rad Luca Cadalora. Azt hi­szem, jó esélyeink vannak, hogy mindkét kategóriában megnyerjük a világbajnok­ságot. Elképzelhető, hogy egy­szer magyar sportolót szer­ződtet? — A nemzetiség nem szá­mít, a kiválasztott éppúgy lehet olasz, amerikai vagy éppen magyar is. Az egyet­len értékmérő a tudás. Ha a magyar versenyzők közül a nemzetközi erőpróbákon va­laki felhívja magára a fi­gyelmet, akkor nem látom semmi akadályát, hogy ki­próbáljam. Egyébként is jól ismertem honfitársaik közül a tragikus körülmények kö­zött elhunyt Drapál Jánost, akit a világ egyik legjobb­jának tartottam, s akiről mindig úgy vélekedtem, hogy egy igazán jó gép nyergében sokkal többre vi­hette volna. Végül szokatlan módon, Agostininek is volt egy kér­dése a jelenlevőkhöz: vajon mikor lesz a Hungaroringen motoros Grand Prix-viadal? Jelen volt Nádasdi János, a Magyar Autó- és Motor­sport Szövetség főtitkára, ő felelt: — A Nemzetközi Motorke­rékpáros Szövetséghez már eljuttattuk kérésünket: 1990. szeptember 2-án szeretnénk világbajnoki futamot ren­dezni. Ez ügyben azonban csak jövőre születik meg a döntés ... BÉKÉS MEGYEI Az MSZMP Békés Megyei Bizottsága és a Békés Megyei Tanács lapja. Főszerkesztő: Arpási Zoltán. Főszerkesztő-helyet­tes: Seleszt Ferenc. Szerkesztőség: Bcs. PL: 111. Munkácsy u. 4. sz., 560L Tel.: 27-844, főszerkesztő: 21-401. Kiadja a Békés Megyei Lapkiadó Vállalat, Bcs. PL: 111. Munkácsy u. 4. sz., 5601. Telefon: 27-844. Felelős kiadó: Csala János. Tele­fon: 26-395. Terjeszti a Magyar Posta. Előfizethető a hírlapkézbesítő postahivataloknál és a kézbesítőknél. Előfizetési díj: egy hónapra 43 Ft, egy évre 516 Ft. Kner Nyomda lapüzeme, Bcs., Lenin' út 9—21., 5600. Vezérigazgató: Háromszéki Pál. ISSN 0133—0055 Kéziratokat, képeket nem őrzünk meg és nem küldünk vissza.