Békés Megyei Népújság, 1983. november (38. évfolyam, 258-282. szám)

1983-11-15 / 269. szám

1983. november 15., kedd SPORT SPORT SPORT SPORT Sulija és Baji is csatasorban Bcs. Előre Sp.—Baja 1—1 (1—0) NB Il-es labdarúgó-mérkőzés. Baja, 3200 néző. V.: Hart­mann (Sárkány, Bubori). BÉKÉSCSABAI ELŐRE. SP.: Baji — Király vári, Kerekes, Ottlakán, Fabulya — Pásztor (Sulija, 67. p.), Takács, Steiger­wald — Melis (Rácz, 76. p.), Gyurmánczy, Szekeres. Edző: Pataki Tamás. BSK: Farkas — Andreidesz, Varga, Szabó, Popp (Tumó, 90. p.) — Morvái, Evanics (Rótt, 72. p.), Prikidánovics — Harsányi, Pekker, Janicsák. Edző: Ivanics Tibor. Gólszerzők: Melis, 44. p., Pekker, 62. p. Szögletarány: 3:4 (1:0) a Baja javára. A 11. percben Kerekes re­mekül szöktette Szekerest, a szélső beadását Farkas ki­vetődve szerezte meg a ven­dégcsatárok elől. A 15. perc­ben Morvái hosszú átadását Királyvári szerezte meg, rö­viden adott haza, de Baji merész vetődéssel megszerez­te a labdát Popp elől. A félidő vége előtt Evanics szögletét Pekker Prikidáno­vics elé fejelte, a közép­pályás pontosan továbbított Morváihoz, akinek közeli kapáslövése a kapu fölött hagyta el a játékteret. A 44. percben az elmélázó hazai védők között Takács beívelé­sét Melis mintegy 4 méter­ről a hálóba lőtte, 1—0. SZÜNET UTÁN Morvái 20 méterről leadott lövését a békéscsabai kapus csak nagy üggyel-bajjal mentette szög­letre. A szögletet Szabó fe­jelte kapura, Baji azonban most is a helyén volt. Az 55. percben sorozatos bajai támadások után Pekker ki­cselezte a teljes vendégvé­delmet, majd óriási helyzet­ből a tehetetlen kapusba lőtte a labdát. A 62. percben ismét Pekker volt a fősze­replő: cselezgetett a csabai 16-os vonalán, majd ballal óriási gólt lőtt a bal felső sarokba, 1—1. A 79. percben Andreidesz átadását Harsányi kapta, a csatár egy ügyes csel után kapura lőtt, lövése hajszál­lal a felső léc fölött hagyta el a játékteret. Az utolsó percekben egy vendégszöglet után a hazai védők röviden mentettek, a kipattanó lab­dát Sulija egyből kapura lőtte, Farkas azonban bra­vúrosan védett. A csapatok tartottak egy­mástól, és ezért mindkét együttes biztonsági játékra törekedett. Ebben a küzde­lemben a hazaiak valamivel többet támadtak, helyzeteik is voltak, gólt azonban csak a vendégek szereztek. A má­sodik játékrész döntő részé­ben a bajaiak támadtak is­mét többet, de csak egyenlí­teni tudtak. A látottak alap­ján a hazai együttes köze­lebb állt a győzelemhez. Jó: Baji, Steigerwald, Sze­keres, ill. Varga, Szabó, Pekker. B. M. A lila-fehérek bajai összeállítá- sa két helyen tért el a meg­szokottól. Sulija sérülése a várt­nál hamarabb rendbe jött, és új­ra elfoglalta helyét a középpá­lyán. A másik, hogy az arcüreg­gyulladás miatt hiányzó Újhe­lyit Baji Tamás (képünkön) he­lyettesítette a kapuban — kitű­nően. A most debütáló fiatal ka­pus csapata egyik legjobbjának bizonyult További eredmények Kazinc­barcika—Sopron 4—0, Eger— DMVSC 1—0, Nagykanizsa—Szek- szárd 2—1, D. Kinizsi—Salgótar­ján 1—1, 22. sz. Volán—Kecske­mét 5—1, Bakony Vegyész—Özd 2—1, Hódmezővásárhely—Ganz- MAVAG 2—0, H. Szabó L. SE— Sz. MÁV MTE 0—2, Siófok— Keszthely 1—2. Az NB II állása: 1. Eger 17 10 5 2 35-19 25 2. Hm.-vásárh. 17 9 6 2 26-11 24 3. Békéscsaba 17 8 6 3 41-24 22 4. DMVSC 17 7 7 3 27-19 21 5. 22. sz. Volán 17 9 3 5 29-27 21 6. Szolnok 17 7 5 5 30-21 19 7. N.-kanizsa 17 6 7 4 37-37 19 8. Bakony V. 17 7 4 6 33-34 18 9. Siófok x 17 7 7 3 34-20 17 10. Keszthely 17 5 7 5 25-19 17 11. STC 17 5 5 7 25-20 15 12. Ózd 17 4 7 6 27-30 15 13. KTE 17 6 3 8 26-40 15 14. Baja 17 4 6 7 27-33 14 15. Szekszárd 17 4 6 7 15-24 14 16. K.-barcika 17 6 2 9 24-34 14 17. Sopron 17 5 4 8 15-28 14 18. D. Kinizsi 17 4 4 9 21-30 12 19. Szabó L. SE 17 3 5 9 19-25 11 20. Ganz-M. 17 2 5 10 17-38 9 X = a Siófok csapatától 4 bűn­tetőpont levonva II Videoton az élen A vasárnapi három mérkőzés­sel (MTK-VM—SZEOL AK 2—0, Bp. Honvéd—Diósgyőr 4—0, XJ. Dózsa—Tatabánya 3—0) zárult le a labdarúgó NB I tizenharma­dik fordulója. A bajnokság ál­lása két fordulóval fejezés előtt: az őszi be­1. Videoton 13 8 3 2 25- 9 19 2. Bp. Honvéd 13 7 4 2 21- 8 18 3. Ü. Dózsa 13 6 6 1 26-15 18 4. Tatabánya 13 7 3 3 18-16 17 5. Rába ETO 13 5 6 2 27-21 16 6. Csepel 13 5 3 5 18-14 13 7. MTK-VM 13 5 2 6 22-22 12 8. Vasas 13 4 4 5 14-14 12 9. ZTE 13 4 4 5 12-14 12 10. Haladás VSE 13 5 2 6 16-21 12 11. SZEOL AK 13 4 4 5 14-19 12 12. Pécsi MSC 13 3 5 5 16-19 11 13. Ferencváros 13 3 4 6 19-25 10 14. NYVSSC 13 3 3 7 14-22 9 15. DVTK 13 2 5 6 10-20 9 16. Volán SC 13 2 4 7 15-23 8 Totó A totó 46. heti telitalála­ta: 1,1, 2, x, x, 1,1, 2,1, x, 2, 1, x, x. A Sportfogadási és Lottó Igazgatóság közlése szerint a totó 46. játékhetén 13 plusz 1 találatos szelvény 21 da­rab volt, nyereményük egyenként 87 326 forint, 13 találatos szelvény 51 darab, nyereményük egyenként 40 752 forint, 12 találatos szelvény 1750 darab, nyere­ményük egyenként 1118 fo­rint, 11 találatos szelvény 18 372 darab, nyereményük egyenként 106 forint, 10 ta­lálatos szelvény 106 487 da­rab', nyereményük egyenként 30 forint. Románia legyőzte Ciprust Szombaton labdarúgó Eu- rópa-bajnoki selejtező mér­kőzésen Románia, ha nehe­zen is, de idegenben legyőz­te Ciprust, és pontszámban utolérte az élen álló Svéd­országot. Ha a románok csak 1 pontot szereznek a Csehszlovákok otthonában, már továbbjutók. A svéd és a román együttestől pilla­natnyilag 4 ponttal elmara­dó Csehszlovákiának is esé­lye van még a csoportelső­ségre, mert Olaszországot és Romániát is vendégül látja, s ha mind a 4 pontot meg­szerzi, gólkülönbséggel ki­harcolhatja a franciaországi EB-döntőt. ÜSZŐK a VIHARSAROK KUPÁÉRT. Az elmúlt hét végén, szombaton hetedik alkalommal rendezték meg Békéscsabán a Viharsarok Kupa úszóversenyt, amelyre csaknem 300 sportoló érkezett, illetve állt rajkőre. Kitűnő házigazdának bizonyult az újjávarázsolt Árpád fürdő, s elismeréssel szól­tak a vendégek a sátortetővel ellátott, vízvisszaforgatót is működtető versenymedencéről. A Békéscsabai Előre Sparta­cus által rendezett versenyen jó néhány komolyabb ered­mény is született, s a pontversenyt végül a szolnokiak nyer­ték a Gyulai SE és békéscsabai sportolók előtt, így egy évig a szolnoki gárda őrizheti a díszes trófeát. (A részletes eredményekről csütörtöki lapunkban számolunk be.) H GYSE négy gólt lőtt a bajnokjelöltnek A területi labdarúgó-bajnokság 14. for­dulójában minden Békés megyei csapat „hazai" pályán játszott — egyedül az OMTK utazott, igaz; ők is megyén belül maradtak. A két rangadó közül a gyulait kísérte élénkebb érdeklődés, igaz, Béké­sen többen látták a találkozót. Sajnos, Gyulán nemcsak a labdarúgás jutott főszerephez, és ez a Körös csoport játékvezető-bizottsága számára is ta­nulságokkal kell hogy járjon! Ettől eltekintve, a hazai­ak teljesen megérdemelten nyertek, a BKV ezúttal nem igazolta, hogy 13 mérkőzésen, mindössze 5 gólt kapott, s hogy eddig nem talált legyőzőre. A békési rangadó eredményének az orosháziak örültek jobban, annál is inkább, mert a hazaiak győzelmük esetén közelebb ke­rülhettek volna a listavezetőhöz. Az utolsó fordulóban mellesleg a BKV Előre a kis­kunhalasiakat fogadja, a békésiek Lajosmizsére utaz­nak, míg a GYSE Szentesen vendégszerepei. A papír­forma azt ígéri, hogy a mostani sorrenddel zárul a Kö­rös csoport őszi fordulója, legalábbis az élen. határőr Dózsa se— SZENTES 2—fl (0—0) Orosháza, 300 néző. V.: Szá­lai. H. Dózsa SE: Gencsi — De­ák, Hurguly, ökrös, Kondacs — Kiss, Fejes, Darányi — Pin­tér, Laczó (Szabó), Pálhidai (Zsombok). Edző: Zalai Antal. Szentes: Janiga — Török, Kecs­kés, Restás, Koncz — Rozman, Juhász, Szentpéteri — Hevesi, Boros (Bartyik), Mák (Berez- vai). Edző: Szenászki Gábor. 72. perc: jobb oldali hazai tá­madásnál Laczó perdítette kö­zépre a labdát, melyet Pintér tovább csúsztatott Kiss felé, aki habozás nélkül a hálóba vágta, 1—0. 73. perc: Deákot buktatták a vendégek, a szabadrúgást Da­rányi a kapu elé ívelte, Fejes pedig kapásból védhetetlen gólt lőtt, 2—0. A két kiesőhelyen tanyázó csapat az első félidőben egyen­rangúnak bizonyult, Rendkívül sok kapkodás, s idegeskedés jellemezte a játékot. Mindkét oldalon elsősorban a védelmek jeleskedtek. A második félidő­ben megváltozott a játék képe. A széltől támogatott hazaiak jobbnál jobb helyzeteket dolgoz­tak ki és hagytak kihasználat­lanul. Végül is a két perc alatt lőtt gólokkál megérdemelten nyert a Határőr. Jó: Gencsi, Darányi, Kiss, ill. Janiga, Res­tás, Hevesi. Sin Géza SZARVASI FSSC— SZEGEDI VSE 0—0 Szarvas, 200 néző. V.: Dobos. Szarvas: Hanyecz — Paulik, Szilágyi, Holp, Kovács — Pet- neházi, Demjén, Horváth — Ré- pási, Fedorjak, Túri. Edző: Kol- tai Lajos. SZVSE: Pozsár — Hajdú, Földeák, Deák, Szilágyi — Simái, Hegyesi, Krnács — Szamosszegi (Páli), Nagy (Vi­tális), Széli. Edző: Szamosvöl- gyi Zoltán. Már a kezdés utáni felállá­sokból látni lehetett, hogy mind­két oldalon túlbiztosították a védelmeket — a csatárokra 4—4 védő vigyázott! De még így is volt mindkét kapu előtt gól­helyzet. A szarvasiak közelebb álltak a két pont megszerzésé­hez, de ezúttal is egymást múl­ták felül a helyzetek kihagyá­sában. Kiállítva: Simái, sípszó utáni labdaelrúgásért. Jó: Szi­lágyi, Holp, ill. Pozsár, Földe­ák. Csabai Pál BÉKÉSI SE— OROSHÁZI MTK 1—1 (0—0) Békés, 1000 néző. V.: Kovács K. BSE: Makai — Szabó, Zsöm- börgi, Felegyi, Deák — Kátai, Alberti, Bobcsek (Zsíros) — Fehér (Vozár), Vágási S., Süli. Edző: Szűcs Mihály. OMTK: Knapcsik — Hegedűs J., Hege­dűs F., Rábai, Csilek — Kucse- ra, Nagy (Papp), Pisont — Ta­pasztó, Kvasznovszki, Szalka. Edző: Rábay László. 72. perc: Vozár remek beadá­sát Vágási S. fejelte a hálóba, l—o. 78. perc: bal oldali szöglet után az elmélázó hazai védők mellett a szemfüles Kvasz­novszki belőtte az egyenlítő gólt, 1—1. Az első játékrészben több dol­ga volt Knapcsiknak, igaz, Vá­gási S. felső lécen csattant lö­vését csak nézhette. Később Zsíros közeli lövését fogta ügyesen az orosházi kapus. Ösz- szességében nagy lehetőséget szalasztottak el a hazaiak, így hiába támadták végig a mér­kőzést, a fegyelmezetten véde­kező OMTK számára Kvasz­novszki egy villanása is elég volt a döntetlen megszerzésé­hez. Jó: Szabó, Zsömbörgi, Vágási S., ill. Knapcsik, Hege­dűs F., Rábai, Pisont. Nagy Mihály GYULAI SE— BKV ELŐRE 4—2 (2—1) Gyula, 800 néző. V: Kiss. GYSE: Szobek — Csathó, Otott, Nagy (Szűcs), Csorba — Hirka, Gál. Cserháti — Szilágyi J. (Bo­gyó), Schmidt. Jónás. Edző: Sü­lé István. BKV Előre: Jantsek — Tóth, Béres, Újvári, Kelemen — Gubán, Reisz, Keller — Fe­kete, Gergely, Kapcsos. Edző: Anda László. 11. perc: Cserháti Jónást fut­tatta. a balszélső jobb oldalra átszállt beadását szilágyi kapta, akit Kelemen felvágott gólhely­zetben, ll-es! A büntetőből Cserháti a kapu jobb oldalába talált, 1—0. 24. perc: Schmidt lépett ki a lest alkalmazó védők közül, és a kapu jobb sarkába helyezte a labdát, 2—0. (A fővárosiak til­takoztak, 2 percig állt a játék.) 43. perc: Szilágyi nagyszerű egyéni akció után az utolsó mozzanatot elrontotta és a ka­pusba lőtt. az ellentámadásból viszont szépített a BKV. Újvári kitűnő labdával ugratta ki Reiszt, aki nem hibázott, 2—1. 57. perc: gyulai támadás so­rán Schmidt összeakaszkodott védőjével, kettőjük „külön mér­kőzése” azonban csaknem tö­megverekedéssé fajult. Hazai pályákon ritkán látható jelene­tek tanúi lehettünk — csaknem 3 percig. Teljesen elszabadultak az indulatok, és az „álló hábo­rú” végén előbb Schmidtnek, majd Újvárinak mutatta fel a bíró a piros lapot. Ezenkívül négy sárga lapos figyelmeztetés (Kelemen, Gergely, Otott, Béres) is gazdára talált a 90 perc so­rán. 65. perc: Jónás beadását Cser­háti kapta, fejesét még „lefé­kezte” Jantsek a bal alsó sa­roknál, a kipattant labdát azon­ban a középpályás érte el előbb, és másodszorra laposan a háló­ba talált, 3—1. 69. perc: Hirka ritkán látható szép egyéni alakítás végén nö­velte a hazaiak előnyét, 4—1. 72. perc: az előbbi gól szer­zője, Hirka buktatta a 16-oson belül Kelement, ez is ll-es! A büntetőből Gergely volt ered­ményes, 4—2. A rangadó túl nagy feladatot jelentett a fiatal Kiss játékve­zető számára, és első félidei hi­bái, erélytelensége a szünet után csaknem kiadós botrányhoz ve­zetett. Persze, mindez koránt­sem mentség a játékosok szá­mára, akiknek viselkedését — itt jószerivel csaknem a pályán levő mind a 22 labdarúgóról szó van — elítéljük! Ami a labda­rúgást illeti, a hazaiak lénye­gesen jobb teljesítményt nyúj­tottak ellenfelüknél, főleg kö­zéppályásaik révén, és az őszi idény legjobb játékával megér­demelten nyertek. Ezzel a GYSE nyolcadik hete tartó veretlensé­gét őrizte meg, a listavezető vi­szont első vereségét szenvedte el. Jó: Hirka, Gál, Cserháti, Jó­nás, ill. Gergely. F. I. NAGYSZÉNÁS— TISZA CIPŐ 5—1 (1—1) Nagyszénás, 500 néző. V: Ve- ,res. Nagyszénás: Pribojszki — Iga (Burázs), Szabovik, Plje- sovszki (Bállá), Verbőczi — Var- nyu, Németh, Nagy — Szatmá­ri, Máthé, Csathó. Edző: Lenti József. Martfű: Németh — Kar­dos I., Hábensusz (Szántai), Mi- hovics, Sütő — Kesjár I., Kes- jár II., Hegedűs — Varga, Pal- csó, Szőke. Edző: Szűcs János. 1. perc: Kesjár I. és Palcsó vezetett akciót, Pribojszki ki­mozdult, és Szőke átfejelte fö­lötte a labdát — a hálóba, 0—1. 19. perc: Németh csapott le egy röviden kivágott labdára, és 14 méterről, elmélázó névro­kona vetődése ellenére a bal felső sarokba talált, 1—1. 46. perc: szinte a kezdőrúgás­ból lőttek gólt a szénásiak. Bál­lá indításával Szatmári vihar­zott el, és beadását Máthé fut­tából továbbította a kapuba, 2—1. 71. perc: Nagy bal oldali szög­letét Bállá a jobb felső sarok­ba küldte, 3—1. .72. perc: Máthé 22 méteres szabadrúgását Németh csak ki­ütni tudta, és a szemfüles Sza- bovik nem hibázott, 4—1. 78. perc: cseles hazai szabad­rúgás végén Verbőczi szerzett elegáns gólt, 5—1. Ellentétes félidőt hozott az időnként jó iramú mérkőzés. A szénásiak szünet után teljesen magukhoz ragadták a kezdemé­nyezést, és ennek meg is lett az eredménye. Jó: Pribojszki. Szabovik, Verbőczi, Máthé, Szat­mári, ill. Mihovics, Palcsó, Sző­ke. Szabó Árpád További eredmények: KTE— Sz. Dózsa 2—1, DÉLÉP SC—H. Kun B. SE 1—0, Kiskunhalas— Lajosmizse 0—0. A 1. Körös csoport BKV Előre 14 állása 9 4 1 34- 9 22 2. Békés 14 8 4 2 22-14 20 3. Gyula 14 7 5 2 34-21 19 4. DÉLÉP 14 9 1 4 18-10 19 5. Lajosmizse 14 7 5 2 20-15 19 6. Orosháza 14 5 7 2 21-12 17 7. Sz. Dózsa 14 5 6 3 23-15 16 8. KTE 14 6 4 4 22-25 16 9. Kun B. SE 14 5 4 5 20-20 14 10. Szarvas 14 3 6 5 19-14 12 11. SZVSE 14 2 6 6 14-22 10 12. Nagyszénás 14 4 2 8 tó CM M 1 0 13. Martfű 14 3 3 8 16-26 9 14. Dózsa SE 14 3 3 8 14-28 9 15. Kiskunh. 14 2 4 8 16-29 8 16. Szentes 14 1 2 11 6-26 4 A gyulai rangadó legszebb gólja. Hirka kitűnő cselek után Kelemen és Béres között 12 méterről ta­lált a hálóba. Ezzel alakult 4—1-re az állás Totó- Béla Ottó BÉKÉS MEGYEI Az MSZMP Békés megyei Bizottsága és a Békés megyei Tanács lapja. Főszerkesztő: Enyedi G. Sándor. Főszerkesztő-helyet­tes: Seleszt Ferenc. Szerkesztőség: Bcs. Pf.: 111. Munkácsy u. 4. sz., 5601. Tel.: 27-844, főszerkesztő: 21-401. Kiadja a Békés INDEX: 25054 megyei Lapkiadó Vállalat, Bcs. Pf.: 111. Munkácsy u. 4. sz., 5601. Telefon: 27-844. Felelős kiadó: dr. Arpási Zoltán. Tele­fon : 26-395. Terjeszti a Magyar Posta. Előfizethető a hírlapkézbesitő postahivataloknál és a kézbesítőknél. Előfizetési díj: egy ISSN 0133—0055 hónapra 34 Ft, egy évre 400 Ft. Kner Nyomda Dürer üzeme, Bcs., Szerdahelyi u. 2/A, 5600. Vezérigazgató: Háromszéki Pál. Kéziratokat, képeket nem őrzünk meg és nem küldünk vissza.