Békés Megyei Népújság, 1981. november (36. évfolyam, 257-280. szám)

1981-11-17 / 269. szám

1981. november 17., kedd SPORT SPORT SPORT SPORT NB II-ES LABDARÜGÖ-BAJNOKSÁG Hazai pályán győzelem, idegenben vereség MVSC—Szarvas 4-1 (2-0) Miskolc, 300 néző. V: Pál völgyi: MVSC: Harsányi — Lip- ták, Gyöngyösi, Gergely, Krémer — Leiszt, Bukovcnszky, Czerva (Soltész, a 74. p.) — Zsíros, Egri (Bartha, a 74. p.), Kiss. Edző: Krompaszky Gyula. Szarvas: Pocsai — Kajtár (Lónai, a 73.“p.), Szilágyi, Petneházi, Bánáti — Sándor, Erős (Demjén, a 37. p.), Filyó — Paulik, Kupeczki, Durucskó. Edző: Szalai Miklós. A gólok története: 2. perc: Kiss nagyszerű labdával in­dította a jobb oldalon Zsí­rost. A csatár erőszakosan vezette fel a labdát, a vé­dők hátráltak. Zsíros felis­merte a lehetőséget, és 14 méterről nagy erővel a bal alsó sarokba lőtt, 1—0. 24. perc: A szarvasi 16-os előtt szabadrúgáshoz jutottak a vasutasok, Kiss futott a lab­dának, a lövést váró szarva­si védőket becsapva, ügyesen gurított a balösszekötő he­lyén kiugró Egri elé, a csatár maga elé tette a labdát, majd 12 méterről a bal alsó sarok­ba lőtt, 2—0. 49. perc: Egri a felezővonaltól egyedül ve­zette a labdát a balösszekö­tő helyén. Észrevette, hogy a másik oldalon Kiss magá­ra hagyatva tartózkodik, s keresztbe ívelt. Kiss kicse­lezte a kifutó kapust, majd megvárta, míg a védők túl­futnak rajta, aztán 10 mé­terről a bal kapufa tövénél talált a hálóba. 3—0. 66. perc: Kiss elvitte a labdát a szarvasi védők gyűrűjéből, a balösszekötő helyén tisztára A kezdés után a hazaiak azonnal kapujukhoz szegez­ték ellenfelüket. A 7. perc­ben Lipták fejese csúszott el a kapu előtt, majd Cserháti bombája a kapus térdéről vágódott ki. A 23. percben aztán jött a gól is: Kocsis lőtt be szabadrúgást balról, nagy kavarodás támadt a mis­kolciak ötösén, a jobbössze­játszotta magát, majd 15 méterről a sarokba bombá­zott, 4—0. 79. perc: Középen kibontakozó szarvasi akció végén Kupeczky 16 méteres lövése nyomán a labda a bal oldali kapufáról pattant vissza. Lónai jó ütemben érkezett, és 6 méterről a fekvő kapus fölött emelt a hálóba, 4—1. Fordulatokban gazdag, rendkívül változatos, élénk iramú mérkőzést vívott a szemerkélő esőben a két csa­pat. A hazaiak határtalan el­szántsággal vetették magukat a küzdelembe, és azonnal magukhoz ragadták a kez­deményezést. Nem engedték kibontakozni ellenfelüket, védekezésben és támadásban egyaránt létszámfölényt ala­kítottak ki. Okosan és tak­tikusan csalogatták ki sün- disznóállásából a Szarvast, aztán viharos erejű ellencsa­pásokat vezettek, gyakran állították megoldhatatlan feladát elé a vendégvédelmet. Jó; Lipták, Gyöngyösi, Krémer, Leiszt, Kiss, ill. Szilágyi, Sándor. kötő helyéről Lipták vissza­fejelte a labdát középre és Ottlakán — ugyancsak fej­jel — a bal alsó sarokba juttatta. 1—0. A félóra el­teltével Czél veszélyeztetett, de gyatrán mellé lőtt, majd Láza kapott hangos elisme­rést egy bravúros becsúszó szerelés után („szép volt Ja» ni bácsi!”), de sajnos a sep­regető húzódást szenvedett, és a félidőben le is kellett cserélni. Szünet után meghűlt a szurkolókban a vér: egy perc sem telt el, amikor Munkácsi óriásit hibázott, így 1—1 helyett, nem sok­kal később — az 53. percben — növelte előnyét a GYSE. Ezúttal is bal oldalon futott az akció, a beadásnál Lipták tovább tolta a labdát Cser­hátinak — a partjelző fel­emelte a zászlaját —, Macz- kó azonban felülbírálta, majd amikor buktatták a 16-oson belül, büntetőt ítélt. A 11-est Ravasz lőtte — a kapu jobb oldalába, 2—0. Nem sokkal kAsőbb Molnár fejese a jobb oldali kapufá­ról a miskolci kapus kezébe pattant, de emellett is volt még legalább 3-3 hasonlóan kecsegtető gólhelyzet mind­két oldalon. A hazaiak érezték: most már nagy szükség van a győzelemre. Ennek megfe­lelően űzték-hajtották a vendégcsapatot, s végered­ményben biztosan győztek. Igaz, közrejátszott az ered­mény alakulásában az is, hogy Kocsisék a lehető leg­jobbkor lőtték a gólokat. Jó: Szakái, Ottlakán, Csathó, ill. Gulyás, Kovács. F. I. További eredmények: Kazinc­barcika—Lehel SC 2—0 (0—0), D. Kinizsi—Hódmezővásárhely 2—2 (0—1), -Eger—Sz. MÁV MTE 1—0 (0—0), Gyöngyös—DUSE 1—2 (1—1). H. Szabó L. SE—H. Bem J. SE 3—3 (1—0). Salgótarján— Asztalos J. SE 3—2 (3—2). A KELETI CSOPORT ÄLLASA 1. D. Kinizsi 14 941 28-12 22 2. Eger 14 851 20-11 21 3. K.-barcika 14 833 24-12 19 4. Szabó L. SE 14 644 26-19 16 5. Hmv.-hely 14 635 21-15 15 6. Gyula 14 635 23-19 15 7. Szarvas 14 626 25-21 14 8. Papp J. SE 14 536 16-20 13 9. D. Univ. 14 446 13-16 12 10. Szolnok 14 4 4 6.11-14 12 11. Salgótarján 14 3 6 5*13-18 12 12. Asztalos SE 14 446 16-22 12 13. Bem J. SE 14 275 14-18 11 14. Gyöngyös 14 437 13-22 11 15. MVSC 14 356 18-32 11 16. Lehel SC 14 329 6-16 8 * * * NB I IFJÚSÁGI BAJNOKSÁG Bcs. Előre Spartacus—Volán SC 6—3 (5—1). Czabán Samu tér. V: Szentkuti. Előre: Baji — Nagy (Tóth), Siti, Lukács, Zahorán — Lovas, Fabulya, Deres (Fehér) — Cseh, Újvári, Bódi (Szarvas). Edző: Szita László. Volán: Jár- mer — Polgár, Szakái. Simet (Muhari), Jurecska — Zólyomi, Petre, Kutasi — Nagy (Visnyei), Kántor, Baji (Belloni). Edző: Bárkányi Tibor. G: Cseh 3, Fa­bulya, Zahorán, Újvári, ill. Kán­tor 2, Kutasi. Jó: Zahorán. Lu­kács. Cseh (a mezőny legjobb­ja), ill. Petre, Kántor. Röviden 0 Nagy magyar sikerrel vég­ződött a foggiai vívó Európa- bajnokság karddöntője. Gedö- vári Imre nyerte az aranyérmet, Nébald György 4., Gerevich Pál 5. lett. így végeredményben egy arany- és egy bronzérmet (Kol- ezonay Ernő — párbajtőr) szer­zett a magyar válogatott. 0 A Magyar Teniszszövetség vezetői személyesen adták át Gyulán a minap dr. Paulinyi Gyulának a „Kiváló Társadalmi Munkáért” kitüntetést. Gulyás István elnök és Zentai Ferenc főtitkár felhasználta gyulai láto­gatását arra is, hogy tájékozód­jon a város, illetve a megye te­niszsportjának jelenlegi helyze­téről. Paulinyi Gyula mellesleg több évtizede szervezi fáradha­tatlanul a helyi teniszsportéletet a városi szakszövetség és a Gy. Lendület szakosztályvezetőiéként. A totó 46. heti telitalálata: x, 2, 2, 2, 1, x, 1, 2, x, 1, x, x, x, 1. A Sportfogadási és Lottó Igaz­gatóság közlése szerint a 46. he­ti totónyeremények az illeték le­vonása után a következők: 13 találatos szelvény 4 darab, nye­reményük egyenként rÖ70 766 fo­rint. 13 plusz 1 találatos szelvény nincs. 12 találatos szelvény 114 darab, nyereményük egyenként 22 708 forint. il találatos szel­vény 1574 darab, nyereményük egyenként 1645 forint. A 10 ta­lálatos szelvények száma 13 443 darab, ezekre egyenként 289 fo­rintot fizetnek. Vasárnap országos meghívásos erőatlétikai versenyt és test­kultúra-bemutatót rendezett Békéscsabán a FORCON Vasas SC. Az ifjúsági házban szép számú érdeklődő volt kíváncsi az erős emberek több kiemelkedő eredményt hozó vetélkedő­jére. (Részletesen később számolunk be az eseményről.) Fotó: Martin Gábor Gyula—H. Papp ). SE 2—0 (1—0) Gyula, 1300 néző. V: Maczkó. Szabó — Novák, Láza (Mol­nár, a szünetben), Cseh, Szakái — Ottlakán, Kocsis, Csathó — Ravasz, Cserháti (Lukoviczki, a 88. p.), Lipták: Edző: Szűcs Mihály. H. Papp J. SE: Gulyás — Kovács, Juhász, Babcsán, Bukovics — Kapus, Mákos, Andrikó (Földházi, a 60. p.), Bartik — Munkácsi, Czél (Leskó, a 69. p.). Edző: Vágó György. Londoni lapok a magyar—angol előtt Keegan: nyugodtan kell aludnunk! Pillanatkép a budapesti magyar—angolról. Katzirz és Mar­tos itt biztosan állja ei az utat Keegan elől. Bárcsak végig így lenne szerda este a Wembley-ben is Fotó: Temesi László A vasárnapi londoni lapo­kat valósággal elborították a közelgő magyar—angol vá­logatott labdarúgó-mérkőzés­sel foglalkozó cikkek, véle­mények, interjúk, riportok. Általában mindenki egyetért abban, hogy Anglia számára eljött a bizonyítás pillanata: vagy megmutatja, hogy ott a helye a világ legjobb lab­darúgónemzetei között, vagy egyszer s mindenkorra le­vonja maga számára önma­gáról a legnegatívabb követ­keztetéseket. A Sunday Times azt fir­tatja, amit természetesen senki sem tud: voltaképpen mennyire fognak küzdeni a magyarok most, hogy pá­holyban vannak. Mit jelent az, hogy a magyarok nyu­godtak? — kérdi a Sunday Times cikkírója. Azt-e, hogy nyugodtan fognak fut­ballozni, vagy azt, hogy nem nagyon érdekli őket az ered­mény. A Sunday Express szerint Steve Coppel azt mondta, hogy „ha a csapat csődöt mond, a játékosok egész életükön át hordani fogják magukon a szégyen bélye­gét”. A Sunday Mirror Kevin Keegan cikkét közölte, ami csak ráadás az előbb mon­dottakhoz: „Hosszú labda­rúgó-pályafutásom idején még soha olyan világbajno­ki tét nem állt előttem, mint amilyen szerda este a Wembleyben fog”. „Mégis — írja ezután Kee­gan —, távol kell tartanunk magunkat attól a hisztériá­tól, amit a sajtó csap a meccs körül. Nyugodtan kell aludnunk.” Egyébként Kee­gan azt érzi, hogy „szerdán este valamennyien nagyon boldogak leszünk”. Ugyancsak a Sunday Mirror hosszú cikket közölt Alf Rarrtsey-től, az 1966-os világbajnoki győzelem ková­csától, akinek „egy sze­mernyi kétsége” sincs afe­lől, hogy az angol csapat le­győzi a magyarokat, és ezzel a többség véleményét fejezi ki. A másik cikk szerzője Puskás Ferenc, aki azt írta, hogy „szíve a magyarokkal van, de reménykedni Angliá­ban reménykedik”. Magya­rázat: nagyon szeretné, ha az angolok csatlakoznának a magyarokhoz, és ugyancsak ott lennének a napos Spa­nyolországban, mert ott a helyük. Puskásnak különben rossz szava is volt az angol labdarúgásról, kifejezte cik­kében azt is, hogy az ango­lok állandóan hagyják ma­gukat félrevezetni klubcsa­pataik teljesítményétől. TERÜLETI LABDARÜGÖ-BAJNOKSÁG U Bcs. Anyagipar és a Füzesgyarmat bravúros győzelme Ilyen jól talán még az eddigi 14 fordulóban egyszer sem jött ki a lépés a Békés megyei csapatoknak! Az öt „képviselő” közül kettő nyert, méghozzá mindkettő ide­genben, szintén vendégként szerzett pontot az OMTK. Némi elmarasztalás talán csak a riválisával szemben ott­hon pontot vesztő szénásiakat illeti. Az egyre nehezebb helyzetbe kerülő szeghalmiak tulajdonképpen jobb csa­pattól kaptak ki. A listavezető bajaiak tovább növelték előnyüket. Az élcsoportban rangadót nyert a Kun B. SE, így most há­rom „egyenrangú” üldözője van a BSK-nak. DÉLÉP—SZEGHALOM 2—1 (1-1) Szeghalom, 400 néző. V: Nagy- Cirok. DÉLÉP: Leskó — Timó, Czibere, Zádori, Zsömbörgi — Kenderes! (Hojszán), Laczó, Pet- ró — Miklós E., Miklós J., Csur- ka. Edző: Linka József. Szegha­lom: Pálinkás — Balázs, Rein­hardt, Bordás, Zsombok I. — Varga (Papp), Szász, Alberti (Bakos) — Zsombok II., Ber- náth, Tar. Edző: Búza Barna. 13. perc: Szép hazai támadás futott a bal oldalon, Bernáth egy csellel elfutott a szélen, ponto­san beadott, s Zsombok II. előre vetődve, 8 méterről a hálóba fe­jelt, 0—1. 43. perc: Kapu előtti kavaro­dás után Laczó a jobbösszekötő helyéről, 15 méterről a lábak kö­zött a jobb alsó sarokba talált, 1— l. 83. perc: Ártatlan bal oldali vendégtámadás után a szabadon hagyott Csurka a későn mozduló Pálinkás mellett a hálóba fejelt, 2— 1. Jó iramú mérkőzés, egyenran­gú ellenfelek küzdelme. A ven­dégek keményen, sokszor dur­ván játszottak, minek eredmé­nye : két hazai játékos súlyos sé­rülést szenvedett. A mérkőzés le­fújása után a szegediek nem ép­pen sportszerűen viselkedtek. Jó: Tumó, Laczó, Csurka, Miklós J., ill. Reinhardt, Bordás, Alberti, Zsombok II. (Papp Gyula) JÁNOSHALMA— NAGYSZÉNÁS 1—1 (1—0) Nagyszénás, 400 néző. V: Ko­vács K. Jánoshalma: Bozsity — Faddi, Bátyai, Urbán (Farkas), Kolozsvári — Liliom, Csovcsics, Geizinger — Nagy O., Szőlősi (Suhanek), Vasvári. Edző: Rab- csák Tivadar. Nagyszénás: Frák — Szatmári, Adamovszki, Brak- szatórisz, Békési — Csapó, Bal­ia (Zahorecz), B. Tóth — Bálint (Porkoláb), Dinya, Szűcs. Edző: Burázs György. 2. perc: Bal szélen vezetett ak­ciót követően Vasvári 16-osra be­lőtt labdáját a berobbanó Ko­lozsvári az elalvó hazai védők között a 11-es pont tájáról a ka­puba vágta, 1—0. 81. perc: Egy meddő hazai tá­madást követően az alapvonal közelében az egyik vendégjáté­kos kézzel ért a labdához. A megítélt büntetőt biztosan érté­kesítette B. Tóth, 1—1. A vendégek rögtön kezdés után támadólag léptek fel, többet kez­deményeztek, és a szénásiak csak a szerencsének köszönhet­ték, hogy megúszták egy góllal. A második játékrészben is mind­össze 20 perc volt az az idő, ami­kor az irányítás a hazaiak ke­zében volt. Az utolsó őszi hazai mérkőzésen mélyen formája alatt, kiábrándítóan játszott a Nagy­szénás, az egyébként hasonló já­tékerőt képviselő Jánoshalmával szemben. Jó: Kolozsvári, Szőlő­si, Vasvári, ill. Szatmári, Békési. (Szabó Árpád) FÜZESGYARMAT— H. PORCELÁN 5—4 (1—2) Hódmezővásárhely, 200 néző. V: Horváth Gy. Füzesgyarmat: Kö­leséri — Varga, Lőrincz, Rózsa, Kiss — ökrös, Friderikusz, He- gyesi — Komoróczki, Ramos (Gu- ruczi), Gulyás (Bátori). Edző: Ondrik István. H. Porcelán: Ége­tő — Bartyik, Kovács, Hortobá­gyi, Király — Bunda, Gábor (Karácsonyi), Gavodi, Tóth T.— Baranyi, Nagy L. Edző: Kérdő Sándor. Jó iramú, változatos mérkőzé­sen megérdemelten nyertek a vendégek. A Porcelán már 4—2- re is vezetett. A győztes gól a 90. percben esett. G: Komorócz­ki 2, Friderikusz 2, ökrös, ill. Gavodi, Bunda, Bartyik, Bara­nyi. Jó: Friderikusz, Komorócz­ki, ill. Bunda, Gavodi. BCS. AGYAGIPAR— KECSKEMÉTI TE 2—0 (1-0) Kecskemét, 500 néző. V: Var­ga. Agyagipar: Uhrin — Szoko- lai, Bárány, Pitner (Rusz), Ko­vács — Bognár, Kucsera, Tűr­ések — Szlávik, Balogh J., Ba­logh A. Edző: Szabó László. KTE: Kerpits — Terjéki, Virágh, Petényi, Bende — Horváth (Oláh), Tóth J. (Lehota), Seres — Ferró, Porhanda, Nagyhegye- si. Edző: Vereb István. 32. perc: Kovács szabadrúgása a sorfalról lepattant, éppen Szo- kolai elé, aki egyből a bal sa­rokba küldte, 1—0. 69. perc: Balogh A. szabadrú­gása Virágh testén irányt vál­toztatva a hálóba pattant, ön­gól, 2—0. A jól védekező és gyors ellen- támadásokat vezető békéscsabai­ak teljesen megérdemelten vit­ték el a két pontot. Ügyesen használták ki a KTE-védelem megingásait. Jó: Uhrin, Kucse­ra, Turcsek, Balogh J. A hazai­ak közül senkit sem lehet ki­emelni. TISZAKÉCSKE— OROSHÁZI MTK 0—0 Tiszakécske, 300 néző. V: Ma­darász. Tiszakécske: Szélesi — Garaczi, Bállá, Ézsiás, Sánta (Szélpál) — Varga, Tóth, Józsa — Oskolás, Bús, Baracskai. Ed­ző: Bánhidi József. Orosháza: Nagy F. — Fabisz, Dénes (Szál­ka), Gulyás, Kökény — Nagy J., Papp, Rábai — Tapasztó, Hege­dűs (Jámborcsik), Deák.* Edző: Szűcs Ferenc. A rutinos orosházi védők le­iskolázták - az erőtlen, középen próbálkozó tiszakécskei csatáro­kat. Igaz, helyzetük nekik sem volt. A két csapat közül az Oros­háza tűnt a jobb csapatnak. Ért­hetetlen, hogy miért álltak be védekezni. Jó: Bállá, Bús, Ézsi­ás, ill. Nagy F., Rábai, kökény. További eredmények: Lajosmi- ZSC—H. Kun B. SE 0—2 (0—1), Baja—Szentes 5—0 (1—0), Mind­szent—Sz. «Kender 1—0 (1—0). A területi labdarúgó-bajnokság állása 1. Baja 14 12 1 1 36- 7 25 2. DÉLÉP 14 10 1 3 36-14 21 3. Kun B. SE 13 10 1 2 33-10 21 4. Lajosmizse 14 9 3 2 24-14 21 5. KTE 14 • 7 3 4 24-16 17 6. H. Porcelán 14 5 4 5 22-29 14 7. OMTK 14 5 3 6 20-22 13 8. Mindszent 14 5 3 6 10-20 13 9. Nagyszénás 14 4 4 6 14-17 12 10. Füzesgy. 14 4 4 6 24-31 12 11. Jánoshalma 14 4 4 6 18-25 12 12. Bcs. Agyag. 14 3 5 6 18-27 11 13. Tiszakécske 14 2 4 8 12-17 8 14. Sz. Kender 14 3 2 9 17-31 8 15. Szeghalom 13 3 1 9 17-24 7 16. Szentes x 14 3 1 10 16-37 6 x = csonka ifjúsági csapat ki­állása miatt egy büntetőpont le­vonva. BÉKÉS MEGYEI Az MSZMP Békés megyei Bizottsága és a Békés megyei Tanács lapja. Főszerkesztő: Enyedi G. Sándor. Főszerkesztő-helyet­tes: SCleszt Ferenc. Szerkesztőség: Békéscsaba. Pf.: 111. Munkácsy u. 4. sz., 5601. Tel.: 12-196, 12-035, főszerkesztő: 11-021. Ki­INDEX: 25054 í, Kéziratokat, képeket 3 adja a Békés megyei Lapkiadó Vállalat, Békéscsaba. Pf.: 111. Munkácsy u. 4. sz., 5601. Telefon: 11-051. Felelős kiadó: dr. Arpási II Zoltán. Terjeszti a Magyar Posta. Előfizethető a hírlapkézbesítő postahivataloknál és a kézbesítőknél. Előfizetési díj: egy ISSN 0133—0055 nem érzünk nem küldünk meg és vissza. ” hónapra 34 Ft, egy évre 400 Ft. Kner Nyomda Dürer üzeme, Bcs., Szerdahelyi u. 2 A, 5600. Vezérigazgató: Háromszéki Pál.