Békés Megyei Népújság, 1972. augusztus (27. évfolyam, 179-205. szám)

1972-08-08 / 185. szám

Négyezerötszáz néző előtt: Szpasszkij nyerte Több éves „hallgatás” után vasárnap délelőtt, rövid időn belül másodszor dübörögtek fel Gyulán a salakmotorok. A MEDOSZ SC rendezésében ez­úttal bonyolították le az orszá­gos felnőtt bajnokság befejező, hatodik fordulóját. A finálé rendkívül érdekes­nek ígérkezett, mivel Szőke Já­nos (Papp József SE) nagy ri­válisa, Gyepes Barnabás a leg­utóbbi két fordulóban Szege­den és Szolnokon) remek for­mába lendült és mindenkit ma­ga mögé utasított Így a gyulai versenyen esélye volt arra, hogy a miskolci fiútól vissza­hódítsa a magyar bajnoki cí­met Ehhez persze nemcsak ne­ki kellett maximális teljesít­ményt nyújtania, a végered­mény függött Szőke szereplésé­től is. A pénteki edzés során Gyepesnek mindkét gépe jól ment és bizakodva várta a „mindent” eldöntő vasárnap délelőttöt Az ünnepélyes megnyitó után már az első futamban kitűnt, hogy a gyulaiak kiváló motoro­sa jól felkészült és minden idegszálával a győzelemre tör. Négyes rajtszámmal a hátán rögtön a kanyarban előnyt szer­zett és végül 1 perc 30 másod­perc alatt teljesítette a négy kört (mint később kiderült, ez A gyulai verseny győztesei: közé pen | az első helyezett Gyepes Barnabás, balról Szőke (Papp József SE) az ezüst, jobbról a debreceni Radácsi a bronz koszorúval. Szerepléséhez őszintén gratu­lálunk! A gyulaiak igyekeztek min­dent megtenni a sikeres lebo­nyolításért, nemcsak rajtuk múlt, hogy a rajtgép sokat ra- koncátlankodott. Sajnos ez utóbbi, évek óta megoldatlan Szőke Jánost virágcsokorral köszöntik a bemutatáson. egyben a nap legjobb ideje volt.) Sajnos a másik gyulai fiú. Erdélyi János elcsúszott, kiújult korábbi lábsérülése, és ezért nem folytathatta a via­dalt. A későbbiekben általában az esélyesek értek elsőként célba. A nagy érdeklődéssel várt Gyepes—Szőke Összecsapás­ra a nyolcadik futamban ke­rült sor: Gyepes jól rajtolt, fo­kozatosan növelte előnyét és 40 méteres előnnyel verte nagy riválisát. A közönség hatalmas tapssal ünnepelte a gyulai fiút. Utána — meglepetésre — a debreceni Menyhárt is megszo­rította Szőkét. Érdekes volt a 15. futam is, ahol a debreceni „háziversenyben” Radácsi, Dan- ka, Balogh sorrend alakult ki. A gyulai forduló helyezéseit a 17. forduló döntötte el: itt Sző­ke nyert Radácsi és Zahorán előtt. Szőke János azonban az idei, új bajnoki kiírás értelmében végeredményben ha egyetlen (!) ponttal is, de megelőzte Gye­pest és ezzel megvédte bajnoki címét. Itt kell szólnunk a leg­nagyobb elismerés hangján ar­ról a teljesítményről, amellyel Gyepes az ezüstérmet megsze­rezte a bajnokságban. Miután megkapta új ESO-gépét, ver­senyről versenyre javult; száz- százalékos (IS pontos) teljesít­ménnyel fejezte be a szegedi, szolnoki és gyulai futamot. Magyarországon — a verseny­zők, vezetők és szurkolók nagy bosszúságára. A 6. futam végeredménye: (egy futam négy kör, egy kör 460 méter): 1. Gyepes Barna­bás (Gy. MEDOSZ) 15, 2. Szőke (Papp J. SE) 13. 3. Radácsi (D. Volán) 13, 4. Zahorán (Sze­gedi Volán) 12, 5. Berki (Szege­di Volán) 11, 6. Perényi (D. Vo­lán) 10 ponttal. (Valamennyien 500 köbcentiméteres ESO-gé- pen.) A Magyar Népköztársaság 1972. évi felnőtt salakmotoros bajnoka: Szőke János (Papp J. SE) 42, 2. Gyepes Barnabás (Gy. MEDOSZ) 41, 3. Perényi Pál (D. Volán) 32 ponttal. * * * Sdkak előtt bizonyára felve­tődik a kérdés: hogyan alakult ki a végeredmény, mely szerint Szőke lett a bajnok, Gyepes az ezüstérmes?! Az idei bajnokságot — ellen­tétben a korábbi évekkel — nem öt, hanem hat fordulóval rendezték meg. A hat forduló­ból valamennyi versenyzőnél a legjobb ötöt vették figyelembe (tehát a leggyengébb eredmény nem számít). Egy-egy forduló­ban az első helyezettnek tíz, a másodiknak nyolc, a harmadik­nak hat, a negyediknek öt, az ötödiknek négy, a hatodiknak három, a hetediknek kettő és a nyolcadiknak egy, úgynevezett bajnoki pont jár. Ennek alap­ján így fest Szőke és Gyepes között az egész évi egymással összevetett eredmény: Első forduló Miskolc: 1. Sző­ke (10), 4. Gyepes (5). Második forduló, Miskolc: 1. Szőke (10). 3. Gyepes (6). Harmadik forduló, Debrecen: Szőke nem indult. 4. Gyepes (5). Negyedik forduló, Szeged: 1. Gyepes (10), 2. Szőke (8). Ötödik forduló, Szolnok: 1. Gyepes (10), 3. Szőke (6). Hatodik forduló. Gyula: 1. Gyepes (10), 2. Szőke (8). Összes pontszám: Szőke 42, Gyepes 46. Szőke eredményé­ből 0 pont kerül levonásra, hi­szen Debrecenben nem indult. Gyepes leggyengébb eredménye az egyik negyedik hely (Mis­kolcon vagy Debrecenben), amiért öt pontot vontak le tőle. Vagyis számokkal: Szőke 42—0 =42. Gyepes 46—5=41 pont. (Fábián) a 11. játszmát Változatlanul nagy érdeklődés mellett folytatódott Keykjavik- ban vasárnap este a sakk világ- bajnoki páros mérkőzés. Ezúttal a védő Borisz Szpassz- kij játszott világossal a nyugat­német vezetőbíró jelzésére pont­ban közép-európai idő szerint 18 órakor megtette első lépését, mely a következő volt: gyalog e2—e4. Fischer ezúttal alig késett és válaszlépése azt jelentette, hogy szicíliai védelmet alkalmazott. Az első tíz lépésig Szpasszkij 7, Fischer 10 percet használt fel. A 11. lépés előtt Szapsszkij több mint negyedórát gondolkodott. Fischer ezután deffenzív meg­oldásokat választott, olyan lé­péseket tett, amelyekre eddigi játékában alig akadt példa. Több, a helyszínen tartózkodó nemzetközi sakk-szakértő sze­rint Szpasszkij előtt felcsillant a győzelem lehetősége. Láthatóan megnehezedett Fischer helyzete, mert az el­használt idők aránya így ala­kult: Szpasszkij 58 perc, Fischer 68 perc. Fischer a 31. lépésben felad­ta a játszmát. Ezzel a világbaj­noki páros mérkőzés 11. játsz­máját a szovjet sakkozó nyerte. A találkozó állása: Fischer— Szpasszkij 6,5—4,5. A 12. játsz mára ma este kerül sor. Nyári Totó Kupa Bcs. VTSK—MGM Debrecen 0-0 Debrecen, MGM-pálya, 300 néző, V.: Szávó. VTSK: Oláh — Drimba, Fábián, Szaffián, Bárdos, Hancsák, Szűcs (Takács), Kátai, Simon, Sarka- di, Gáspár. Edző: Sülé István. MGM: Szabó I — Zsilák (Tim), Di- vinyi, Patai Hl.; Puskás, Csürke, Molnár (Szóráth) , Patai n., Schnei­der, Mózsa, Szabó n. Edző: Nagy Mhály. A 16. percben Schneider gólba tartó fejesét Oláh nagy bra­vúrral szögletre tolta. A másik ol­dalon Szűcs és Simon lövései ve­szélyeztették Szabó I. kapuját. A 43. percben Patai n., tíz másod­perccel később Schneider fejese a balodali felső kapufáról pattant a mezőnybe^ ­Szünet után két csabai helyzet maradt kihasználatlanul. Fölénybe került a debreceni együttes, azon­ban a jól tömörülő VTSK védelem — Fábiánnal az élen — mindig időben menteni tudott. A 79. percben Oláh önfeláldozó rávetődéssel hárított a középcsatár elől. A 80. percben Schneider üres kapu közepébe tartó fejesét Fábián elvetődve, a gólvonalon — fejjel (!) hárította. A 87. percben egy gyors ellentámadás során Gáspár a fella­zuló hazai védelem mellett az ol- dalhálót találta el. Röviddel utána Kátai elhamarkodottan lőtt a bal oldali léc mellé. A csabai ;, csikócsapat” bizonyí­totta tehetségét! A kitűnő erőkből álló, rutinos hazai együttes nem bírt velük, önfeláldozó, csupaszív játékukkal és nagyszerű erőnlétük­kel feltételenül rászolgáltak a dön­tetlen re# Valamennyi tanácsi játé­kos dicséretesen, sportszerűen küz­dött. Külön kitűnt Oláh, Fábián, (mezőny legjobbja) Szaffián, Bár­dos, Gáspár. Az MGM-ből Divinyi, Puskás, Schneider, Patai n., Mózsa játszott jól. Uhrin János A Gyulai MEDOSZ—Debreceni EAC mérkőzést augusztus 16-ra ha­lasztották. A Délkeleti csoport állása L DEAC 4 3 1 — 17— 5 7 2. Bcs. VTSK 5 2 2 1 14—1« 6 3. MGM 5 1 1 3 M—15 3 4. Gyula 4 1—3 3—20 2 GY. MEDOSZ—SZARVASI MEDOSZ 2—1 (1—6) Barátságos, Gyula, 200 néző. V.: Domokos. Gyulai MEDOSZ: Vörös (Juhász) — Galbács, Szilágyi (Ló­rin ez), Túróczy, Szabó (Megyesi); Arató, (Gergely), Mészáros (Pápai), Nagy F., Kádár, Petroczky, Tóth n. Edző: Himer József. Szarvas: Pelyva — Zöldi, Janecskó, Wóber, Paulik (Szirony), Lelkes, Kóródi, Horváth (Szabovik), B. Tóth, Ple- sovszki, Szeljak (Zahorecz). Edző: Pataki György. Az erősen közepes első félidőben az NB Il-es együt­tes meddő fölényben játszott. Az egyetlen gól a 25. percben esett: PetroczkL átadását Tóth II. lekezel­te és a kifutó Pelyva mellett lőtt a hálóba. 1—0. A 49. percben Szabo­vik kapott jó labdát a bal oldalon; lövése leperdült, és a berobbanó B. Tóth nagy erővel a léc alá bom­bázott. 1—1. Az 56. percben lökés miatt büntetőt ítélt a gyulaiak ja­vára Domokos: Juhász ll-esét azon­ban Pelyva könnyen hárította A befejezés előtt néhány perccel Gergely labdáját Petroczky gurítot­ta a hálóba. 2—1. Jók: Galbács, Lő_ rincz, Petroczky, illetve Pelyva, Zöldi, Janecskó és Wéber. GYULAVARI MEDOSZ—ÜJKIGYOSI TSZSK 6—0 (2—0). Barátságos, Gyulavári, 150 néző. V.: Higyed. G. Faulháber 2, Nagy L., Géczi, Gyimesi és Biri (öngól). NYÍREGYHÁZI SPARTACUS— BCS. ELŐRE SPARTACUS 0-6. Nyíregyháza, 1000 néző. V.: Ajlner. Barátságos mérkőzés. Az Előre Spartacus így állt fel: Tasnádi (Tóth) — Dobó — Kvasz, Láza, Kiss, — Lengyel (Lukoviczki), Dá­vid, Schneider, — Veszelka, (Ko­vács), Kerekes (Bánáti), Németh, Edző: Pillér Sándor. Ragyogó tala­jú pályán, ideális labdarúgó időben nagy iramú, jó mérkőzést vívott a két csapat. A csabaiak végig me­zőnyfölényben játszottak, de a ka­pu előtt több 100 százalékos hely­zetet kihagytak. A játékvezető egy nyilvánvaló li-est nem adott meg — a vendégcsapat javára. Az Előre Spartacus védői és a középpá­lyások megbízható teljesítményt nyújtottak, a csatársor azonban kép­telen volt feltenni az „i-betűre” a pontot Gyepes Barnabás imponáló motorozással nyerte a befejező fordulót Gyulán Szőke (Papp J. SE) ennek ellenére megvédte országos bajnokságát A 9. futam első kanyarjában készült ez a kép, amikor még együtt volt a négyes mezőny. Balról a későbbi negyedik helyezett szegedi Zahorán, mellette Balogh (D. Volán), Sziráczki (Papp József SE) és Egri Gyula (OGSC) „porol”, (Fotó: Béla Ottó)