Békés Megyei Népújság, 1970. október (25. évfolyam, 230-256. szám)

1970-10-13 / 240. szám

A labdarúgó NB II-ért: Gyulai MEDOSZ — Debreceni EAC 5:4 (3:2) Képünk az egyetemisták negyedik dár és TAth a középkezdésnél. Bal Gyula. 1200 néző. V: Gál. MEDOSZ: Barna — Lovász, Szilágyi, Szabó, íísal), Guti, Csőke, (Orbán). Galbács, Me- gyesi, Kádár, Tóth, Géczi. Edzó: Himer József. DEAC: Palchuber — Bencze, Csapó, Föhn, Molnár, Csathó, Kiss L., Tóth, PeU-ócz- ky, Tulék, Kiss S. Edző: Kéki Miklós dr. Nagyszerű időben, kitűnő pályán kezdődött a já­ték. Néhány erőtlen hazai ak­ció után a DEAC kapott lábra és a 9. percben Molnár egyéni akciója, a 13. percben jobboldali beadás után Tulák révén 2:0-ás vezetést szerzett. (Mindkettőt védelmi hiba előzte meg) Keve­sen gondolták, hogy három perc alatt kiegyenlít a MEDOSZ. Előbb Galbács középről egy csel után. majd Csőke hatalmas partdobását követően Kádár bombázott a kapu közepébe. A 39. percben Guti 18 méteres lö­vése Palchuber segítségével a jobb alsó sarokba jutott, 3:2. Alacsony színvonalú, sok át­adási hibával tarkított volt a játék, rengeteg partot dobtak a játékosok. (Az első félidőben például gólja után készült. Megyést, Ki- oldalt Csathó látható. (Fotó: Fábián) mindössze 14 perc 30 másodperc volt a hazai csapat tiszta játék­ideje.) Szünet után. az első percben Galbács tovább növelte a ha­zaiak előnyét, 4:2. Meglepetésre ismét a széleken többet operáló, technikásabb vendégcsatárok: lendültek előre. Az 59. percben Kiss L. szépített, 4:3. a 80. perc­ben pedig villámgyors akció vé­gén kiegyenlített az összekötő, 4:4. Óriási izgalmak közepette teltek el az utolsó percek. Szilágyi Is előre húzódott a hazaiak közül és segítségé­vel a 88. percben Tóth meg­szerezte a győztes gólt, 5:4. A gólokban bővelkedő talál­kozó eredménye inkább a kapu­sok, mintsem a támadósorok j „érdeme”. örvendetes, hogy a MEDOSZ- nak ismét nő a szurkolótábora, i de nem mehetünk el szó nélkül a sok sértő, durva megjegyzés mellett, melyekkel egyesek az egyetemisták kapusat illették. Jók: Guti. Megyesi, Kadar, ilL Molnár, Kiss L., Bencze. Fábián István Szarvasi Spartacus — Vecsési VIZÉP 0:0 Szarvas, 800 néző. V: Hegyes. Spartacus: Nagy II — Kócsa, Mihály, Magyar, Brakszatórisz II, Gajdos, Bertók, Müller, Ro- szik, (Szurovecz dr.), Nagy I, (Kerekes), Orovecz Edző: Ben- osik Gyula. Vccsés: Drágán — Szűcs, Corti, Makovecz, Kiss A., (Szenczi), Kalmár, László, Fo­dor, Subert, Vándorú Kiss B., (Czimbal). Edző: Stefán László. Kezdés után azonnal a hazaiak vették át a kezdeményezést, egymás után vezették a támadá­sokat Drágán kapuja ellem A 3. percben Orovecz szögletét Mi­hály gyenge fejessel küldte ka­pura. Az első vecsési támadást Bertók szögletre szerelte. A 10. percben Subert sorra cselezte ki a védőket és a szarvasi védők csak üggyel-bajja! tudták sze­relni a csatárt. A 15. percben Nagy I, gyengén kapu mellé lőtt A vecsésiek kapujuk elé tö­mörültek, de a szarvasi tá­madók mindent középen akartak megoldani. Kevés volt a széleken vezetett tá­madás. amellyel eredményt lehetett volna elérni. A 20 percben nagy helyzetben Roszi'k a léc fölé lőtt. öt perc múlva Brakszatórisz II Orovecz elé tálalt, a balszélső a. hálóba lőtt, de a játékvezető les címén ném adta meg a gólt. Utána Müller a kifutó Drágán fölött a kapu fölé emelt. A 47. percben gyors támadást vezetett a ha­zai csapat, Müller a tisztén álló Koszik elé adott, de ő ismét fö­lé lőtt. A továbbiakban a vendé, gek sikeresen alkalmazták a lestaktikát, a meg-megújuló szarvasi támadások ellen. Az utolsó Spartacus helyzetet Szu­rovecz dr. ügyetlenkedte el. Előle a gólvonalról hárítottak a vecsési védők. A befejezés előtt a szarvasi hátvédek is soroza­tos hibákat vétettek és emiatt egy-két igen meleg gólhelyzet adódott Nagy II kapuja előtt. Az alacsony színvonalú mér­kőzésen a hazaiak nem találták meg a tömörülő védelem és a lestaktika ellenszerét, de ennek ellenére is nyerhettek volna, mert két ziccer helyzetet ki­hagytak a csatárok. Jók: Nagy II, Kócsa, Gajdos, ill. Corti, Makovecz, Kalmár. Csabai Pál További eredmények: Pénz­ügyőr—Szegedi VSE 2:0, MGM Debrecen—Kiskunfélegyháza 3:2, Budafok—Cegléd 5:0, Szolnoki MÁV—Szegedi Dózsa 1:2, Köz- épületépítők—Lehel SC 0:1, Bocskai SE—KISTEXT 0:1. A KELETI CSOPORT ALLASA 1. Pénzügyőr 9 6 2 1 18— 7 14 2. Cegléd 9 5 3 1 12—11 13 3. Szegedi Dózsa 9 5 2 2 15—11 12 4. Budafok 9 4 3 2 15— 9 11 5. Lehel 9 4 2 3 10— 7 10 6. Gyula 9 3 3 3 19—15 8 7. Bocskai 9 3 3 3 13—12 9 Szolnoki MÁV 9 2 5 2 11—10 9 9. Középítők 9 3 3 3 9—9 9 10. Szarvas 9 2 5 2 9—10 9 U. DEAC 9 3 1 5 19—18 7 12. MGM 9 2 3 4 12—16 7 SZVSE 9 2 3 4 9—13 7 14. Vecsés 9 2 3 4 5—12 7 15. Kiskunfélegyh. 9 2 2 5 10—20 6 16. KISTEXT 8 1 3 5 8—16 5 Re méh szereplés a cselgáncs Duna Kupán — Kettős röplahdavereség — némi bírói közreműködéssel Budapesten, a •-----------1 Sportcsarnokban m éh két szőnyegen küzdöttek Auszt. ria, Csehszlová- VL kía, Jugoszlávia Jff és Magyarország legjobb cselgán- csozói a Duna Kupáért. A csapatversenyt a magyar együttes nyerte Egyé­niben hatalmas sikert arat­tak a y késcsabai versenyzők. Nehézsúlyban a Csabán élő, a Szalvainál edző, de a Bp. Spar­tacus színeiben szereplő Kristóf János végzett az első helyen. Petrovszky Mihály, a Szalvai SE fiatal judósa kitűnően helyt­állt a nehézsúlyúak versenyé­ben, Kristóf és az osztrák Pol­iak mögött a magyar B-csopat taplóként a harmadik helyet szerezte meg és ezzel 1. osztá­lyú sportoló leit. A Szalvai SE versenyzői nem­régiben több jelen,Ős versenyen vettek részt. Eredményeik a kö­vetkezők váltak: Balaton Kupa. Három NDK- beli, húsz magyar szakosztály 200 versenyzője lépett szőnyeg­re. A Szalvai az előkelő ötödik helyet szerezte meg. Versenyzői az egyéni küzdelmek során a következő helyezéseket érték el. Ifjúságiak. 65 kg (23 induló) 3i! Döme. 65 kg (23 induló), 5. Ma­gyar 75 kg (27 Induló), 4 Benkő. j Felnőttek. 93 kg (15 induló), 6. Sarkadi S. Nehézsúly (13 indu­ló). 1. Petrovszky. Abszolút ka­tegória (20 induló). 5. Sarkadi S.; A budapesti I. osztályú minő-1 sítő versenyen nehézsúlyban Petrovszky Mihály ezüstérmet szerzett, míg az MNK-viadalon súlycsoportjának harmadik he-, lyezettje lett, míg a Szalvai j SE a hatodik helyen végzett. I MÁJUS 1 RUHAGYÁR—GYTK 3:1 (11, —1, 10, —«) NB Il-es női röp- j labda-mérkőzés, Gyoma. V: dr. Sarkadi. GYTK: > Szmolnikné — Molnár, Király, Zöld, Szabó, Szat­mári. Csere: Szi-j lágyi, Varga. Ed-! ző: Szmolnik Lajos. Az első! játszmában felváltva estek aj pontok, majd elhúzott a ven­dégcsapat. Később feljavult a GYTK mezőnyjátéka, pontjait tetszés szerint érte el. A harma­dik és a negyedik játszmában sokat hibáztak a gyomaiak, hi­ányzott a küzdeniakarás és nem volt szervezőjátékos. Az ala­csony színvonalú mérkőzést Sarkadi dr. sok hibával figyel­KEDVES OLVASÓ, TUDJA-E, HOGV...? 1. Pierre Couberttn, az újkori olimpiai játékok megteremtője egész szivét adta az olimpiai esz­méért, a sportért, a népek barát­ságáért. 1937-bes bekövetkezett halála előtt ml volt végső óhaja, amit azután — természetesen — teljesítettek is? 2. Az 1912-es stockholmi olim­pián a 300 m-es hadipuska lö­vészetben Prokopp Sándor olim­piai bajnokságot nyert. Milyen érdekességei voltak a bajnok. Ságnak? 3. Ismeretes, hogy az 1920-as években a téli sportágak legsi­keresebb művelői a skandináv államok versenyzői voltak. Mely országok ellenezték a legjobban a téli olimpiai játékok bevezető, sét? 4. Ki az a magyar sportember, akinek tiszteletére a felszabadu­lás utáni első olimpián, 1948-ban Londonban először csendült fel a magyar Himnusz? 5. Bóbis Gyula 38 éves korá­ban nyert szabadfogású nehéz­súlyú birkózó olimpiai bajnok­ságot 1948-ban, Londonban. Mit mondott ő maga — sportpálya- futásáról? 6. Az 1948-as londoni olimpián Papp László ökölvívó-bajnokunk a döntőbe jutásért egy belga versenyzővel mérkőzött, és ki­ütötte az első percben. Ezzel kap­csolatban mit nyilatkozott? 7. Peléről, a brazilok világhí­rű csatáráról rengeteg áradozó és felsőfokú jelzőt mondtak már az újságírók, a rádió, és tv-ri- porterek. A mexikói VB után Totótippieink 1. Videoton—Ú. Dózsa 2 2. Rába ETO—MTK xl 3. Salgótarj.—Diósgyőr 1 4. Csepel—Dunaújváros 1 5. Pécs—Tatabánya 1 x 6. Szombathely—Komlo I 7. Ózd—Ganz-MÁVAG lx 8. Várpalota—MÁV DAC I X 9. Szolnoki MTE—Oroszlány 1 x 10. Békéscsaba—Bp. Spart. I 11. Esztergom—Kazincb. I 12. Lcninváros—Volán 1 x 13. KISTEXT—Pénzügyőr lx Pótmérkőzések 14. Casertana—Palermo 1 15. Mantova—Alalanta 1 16. Brescia—Pisa 1 újabbakat is költöttek. Melyek a legismertebbek? *** Megfejtések. 1. Pierre Coubcr. tin azt kérte, hogy halála után szívét Olympiában, az ősi játé­kok Szent Ligetében temessék él. 2. Prokopp Sándort korábbi i eredményei alapján csak tarta-! lékként vitték ki az olimpiára,1 mégis, amikor sor került szere, pel tetőiére, a ..csakazértis” típu­sú sportember aranyérmet szer­zett. Kiküldetése költségeinek félét neki kellett fedeznie, amit az olimpiai bajnokság megnye­rése után sem térítettek vissza. 3. Ma már hihetetlen, de igaz, hogy a leghevesebben az északi orszá. gok tiltakoztak leginkább. A nor­végek például az olimpiai közös­ségből való kilépésnél fenyege­tőztek, ha a Nemzetközi Olim­piai Bizottság ragaszkodik a téli olimpiák megrendezéséhez. 4. Németh Imre, a kalapácsvetés olimpiai bajnoka, aki majdnem kétméteres különbséggel verte a második helyezett Gubiján ju­goszláv versenyzőt. Ma a Nép­stadion igazgatója és a Magyar Atlétikai Szöve'ség elnöke. 5. 24 esztendei versenyzés után ér­tem el vágyaim csúcsát, az olim_ piai bajnokságot Igen gyenge fi­zikumú gyerek voltam, amit na­gyon szégyelltem társaim előtt, ezért kezdjem birkózni. Roppant erőfeszítés kellett, amíg idáig elérkeztem, de a rengeteg fá­radtságért, küzdelemért kárpótol a sportban elért siker, a győze­lem öröme, amely azonban nem. ersak olimpiai aranyérmet je­lent. Jól szerenelni. győzni, ki­sebb jelentőségű versenyen is nagy boldogság, 6. Az egvik bel. ga úlsógíró mérkőzés után így szólt Papp Lász.lóhoz: „Igazán kár, hocv olvan rövid ideig tar­tott a küzdelem, jó lett volna három meneten keresztü élvezni a mérkőzést, akkor az ellenfél is enetleg többet, üthetett volna! Miért sietett olyan gyorsan ki­ütni a mi bajnokunkat?” Mit vá­laszolt Papp Laci? Ezt: Igyekez­nem kellett hamar befejezni a mérkőzést, mert ki akarok men­ni az uszodába, a magyar úszó- lánvoknak szurkolni, azonkívül a hoinani döntőre is pihenten szeretnék kiállni. 7 A labdarú- tzáxs díszdoktora, a foci „pánáia”, mert tévedbefptlen! A fekete gyönm^zem! Királv, isten ke-| gyeiméből! Prém i i -m os's zár őfelsége! Pelé, a labdarúgás is­tene! metlenül vezette. A GYTK-bói helyenként Szilágyi tűnt ki. EGYETÉRTÉS—BCS. KÖTÖTT 3:0 (5, 10, 16) NB Il-es női röplabda-mérkőzés, Budapest. Városmajor. V: Haj- duska. Kötött: Nagy — Greek, Barcs. Csete, Péli, Románné. Csere: Belanka, Bertók, Bottlik II, Dobosi. Az első játszmában a vendégek idegesen és kapkod­va játszottak. A következő játszmában a textilesek felja­vultak, 10:6-ra vezettek Is, de a másodbíró több téves ítélete ki­zökkentette játékritmusából a csapatot. A harmadik játszmá­ban 7:0 és 14:6 volt a Kötött javára, de ezután ismét rendkí­vül sokat tévedett a másodbíró. Így ezt a játszmát is az Egyet­értés nyerte. Az irreális körül­mények között lejátszott találko­zón a csabaiak érdemtelen vere. séget szenvedtek. Jók: Román - né, Bertók. NB l-es eredmények A labdarúgó NB I szombat—va­sárnapi fordulójának eredményei a következők: MTK—Ferencváros 1:0, Tatabánya—SZ.EOL 4:1, Rába ETO— O'. Dózsa 2:1, Pécs—Bp. Honvéd 0:0, Komló—Videoton 3:0, Salgótarján— Szombathely 2:1, Vasas—Dunaújvá­ros 6:1, Csepel—Diósgyőr 1:1. Szerdán, október 14-én teljes for­dulót bonyolítanak le az NB 1-ben. A műsor a következő: Ü. Dózsa— Vasas. MTK—Pécs, Honvéd—Tata­bánya. SZEOL—Szombathely, Duna- újváros—FTC, DVTK—Rába ETO, Komló—Csepel, S. BTC—Videoton. Ä labdarúgó tartalék- bajnokságért Oh. Kinizsi n.—Szalvai SE n. 3:2 (l:l). Orosháza. V: Székely. Kinizsi II: Frók — Sütő, Sárközi, Melis, Kiss I, Beke, Fejes I, Ga- ramvölgyi I, szabó, Kise n, Farkas. Edző; Csonka László. Szalvai SE II: Huszár — Komáromi, Cselovszki, Döme, Vinkovics, Rácz, Dózsa, Krasznai, Tébi, Csepregi, Nagy. E: Bottlik István. Egyenlő erők küz­delme. G: Garamvölgyi i, Fejes, Szabó, ill. Csepregi 2. Jók: Sütő, Sárközi, Melis, Garamvölgyi, Sza­bó, ill. Vinkovics, Csepregi, Nagy. Gyulai MEDOSZ n.-Mh. MEDOSZ ti. 16:1 (5:0). Gyula, 200 néző. V: Boldizsár. A vendégcsapat semmi ellenállást sem tanúsított. G: Nagy 5, Szőke 4, Tóth H 3, Urbán 2, Kalló, Császár, Gyimesi, ill. Ilyés. Ifjúsági eredmények: Szalvai SE —Oh. Kinizsi 3:1 (1:0), Gyulai MF- DOSZ—Mh. Kinizsi 5:1 (1:1). A megyei I. o. Hiúsági 1. Bcs. Előre 10 8 1 1 46—12 17 2. Bcs. Építők 10 7 3 — 21—11 17 3. Endrőd 10 7 2 1 25—11 16 4. Medgyesegyh. 10 7 — 3 33—21 14 5. Oh. Kinizsi 10 5 2 3 34—16 12 6. Szeghalom 10 6 — 4 25—20 12 7. Doboz 10 4 3 3 18—14 11 8. Vésztő 10 4 3 3 17—15 11 9. Tótkomlós 10 4 2 4 28—15 10 10. Battonya 10 4 2 4 20—17 10 11. Békés 10 3 3 4 16—23 9 12. Bcs. MÁV 10 4 1 5 18—25 9 13. Mezőberény 10 4 — 6 33—36 8 14. Bcs. Vasas 10 3 1 6 28—40 7 15. Dózsa SE 10 2 2 6 13—24 6 1«. Mh. Kinizsi 10 2 2 6 17—38 6 17. B.-szentandr. 10 1 2 7 10—29 4 18. Magyarbánh. 10 1 1 8 7—41 3 197«. OKTOBER 13. 9